مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا

/ / استرالیا
مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا

انتخاب کشور استرالیا برای مهاجرت یکی از گزینه های بسیار پرطرفدار نه تنها برای ایرانیان بلکه برای متقاضیان مهاجرت از سراسر دنیاست . برای برگزیدن یک مقصد و آغاز زندگی جدید در سرزمین و فضایی جدید ، کار عاقلانه آن است که با در نظر گرفتن تمامی جوانب مثبت و منفی این اقدام صورت گیرد . در این مقاله خواهیم کوشید تا به مهمترین نکات مربوط به روش های قانونی مهاجرت و مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا بپردازیم . برای کسب اطلاعات بیشتر و افزایش آگاهی برای تصمیمی سرنوشت ساز اقامت یا مهاجرت کاری به استرالیا ، با کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی تماس بگیرید .

بررسی مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا

کشور استرالیا بخش بزرگی از قاره اقیانوسیه است که جدا از تمامی سرزمین های خاکی کره زمین در نیمکره جنوبی قرار گرفته است . اقیانوس های آرام ، منجمد شمالی و هند این جزیره بزرگ را در بر گرفته اند . مساحت ۷۶۸۶۵۰ کیلومتر مربعی آن جمعیتی حدود ۲۵ میلیون نفر را در خود جای داده است .

این کشور از دیرباز میزبان طیف وسیعی از مهاجران از گوشه گوشه دنیا بوده و همچنان نیز یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا به شمار می رود . زبان مردم این کشور ، انگلیسی با لهجه استرالیایی ست . پرطرفدارترین مذهب در استرالیا مسیحیت است و پس از آن تنوعی از ادیان همچون اسلام ، بودایی و یهودیت پیروان خاص خود را دارند .

پایتخت استرالیا شهر کانبرا است که در مقایسه با شهرهای بزرگ ، مشهور و چندفرهنگی سیدنی و ملبورن ، شهری بسیار کوچک و ساده به حساب می آید . این شهر بیشتر از نظر سیاسی و اقامت سران حکومتی در آن دارای اهمیت است . این کشور از ۶ ایالت و ۲ قلمرو ( یا Territory با اختیارات کمتر از ایالت) تشکیل شده است .

پادشاهی مشروطه با بالاترین مقام سلطنتی که همان ملکه انگلستان باشد ، سیستم حکومتی استرالیا را شکل می دهد . گرچه این کشور در سال ۱۹۰۱ رسماّ از بریتانیا استقلال پیدا کرد اما همچنان در برخی از انتصابات همانند تعیین فرماندار کل که وظیفه او انتخاب و نظارت بر فرمانداران ایالتی است ، ملکه انگلستان نقش اساسی دارد .

شرایط زندگی در استرالیا

شرایط زندگی در استرالیا

پایتخت استرالیا شهر کانبرا و واحد پول آن دلار استرالیا (AUD) می باشد . اقتصاد پویای این کشور بر پایه بازرگانی و کشاورزی استوار است . محصولات اصلی و مهم این کشور نیشکر ، پنبه ، غلات و گوشت هستند .

همچنین در این کشور پهناور معادن و ذخایر طبیعی بسیاری وجود دارد . این کشور بسیار ثروتمند با اقتصاد قدرتمند خود در سطح جهانی حتی هنگام نوسانات اوضاع اقتصادی در کشورهای دیگر ، ثبات نسبی خود را حفط کرده و شاخص پایداری بالایی را طی سالیان از خود به نمایش گذاشته است .

کشور استرالیا با قرارگیری در منطقه ای خاص در کره زمین ، شرایط و تنوع آب و هوایی بسیار خاصی دارد . بیشتر مناطق مرکزی این سرزمین را بیابان های خشک و گسترده و غیر قابل سکونت تشکیل داده است . مناطق مسکونی و شهرهای بسیار پرجمعیت آن در حاشیه این سرزمین و به شکل بندر تجمع یافته اند .

شیوه های گوناگونی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد و گفته می شود در حدود ۱۲۱ مدل ویزا در استرالیا برای متقاضیان  ارائه می شود . از جمله این ویزاها می توان به ویزای مهارت و تخصص شغلی ، ویزای تحصیلی ، ویزای سرمایه گذاری ، ویزای کلاس های ۱۸۹ ، ۱۹۰ و ۴۸۹ و انواع دیگری از ویزاها اشاره کرد که هر متقاضی با توجه به شرایط مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا و پیش زمینه های خودش می تواند یکی از این روش ها را برگزیند .

مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

گرچه به دلیل اقتصاد قدرتمند و فرصت های شغلی بسیار و همچنین دانشگاه های بسیار معتبر با سطح تحصیلی بالا هر ساله افراد گوناگونی را به دلایل مختلف به سوی استرالیا می کشاند ، اما بدیهی است که هیچ سیاه و سپید یا خوب و بد مطلق در هیچ سرزمینی برای زندگی وجود ندارد .

یک شخص برای یک انتخاب منطقی و آگاهانه ، باید تمامی جوانب یک کشور را در نظر بگیرد و با سبک و سنگین کردن وزنه های مثبت و منفی ، کفه سنگین تر ترازوی انتخاب را با درایت انتخاب کند . در ادامه به مهمترین نکته های مربوط به مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا اشاره خواهیم داشت .

مزایای مهاجرت به استرالیا

یکی از مهمترین مواردی که هنگام بررسی مدارک مهاجرت جزو محاسن اداره مهاجرت به حساب می آید ، عدالت در پیشبرد مراحل مهاجرت بدون توجه به ملیت یا کشور مبدأ شخص متقاضی است .

البته گاهی این مساله پیش می آید که متقاضیان برخی از کشورها به دلیل ساختار اجتماعی و سیاسی خاصشان ، بررسی های بیشتر در موردشان انجام می شود اما این قانون کلی عدالت پابرجاست .

یکی از بزرگترین جذابیت های مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا در جهت جذب نیروهای باتجربه و متخصص از سراسر دنیا ، فرصت های شغلی فراوان و نرخ بیکاری پایینی و قانون کار استرالیا و قرارادادهای کاری است که از اقتصاد قدرتمند این کشور نشأت می گیرد .

هر ساله لیست نیروهای متخصص مورد نیاز استرالیا در پایگاه های داده معتبر منتشر می شود تا متقاضیان بدون توجه به ملیت و نژادشان و تنها با تکیه بر استعدادها ، توانایی ها و تجربیات بتوانند از فرصت های شغلی این کشور مرفه بهره ببرند .

مزایای مهاجرت به استرالیا

فرهنگ زندگی و تحصیل در استرالیا

فراتر از مساله جهانی گرمایش زمین و نازک شدن لایه ازون به ویژه در منطقه استرالیا ، این کشور از آب و هوای خوب و آلودگی بسیار کم در کنار مناظر طبیعی بکر و زیبا و آرامش مکان زیست برای ساکنان برخوردار است . 

در تمامی مقاطع تحصیلی ، سطح بسیار بالایی از آموزش به ساکنان  ارائه می شود و حتا شهرت این کشور به این است که بزرگترین صادرات آن به جهان ، خدمات تحصیلی اش است .

به دلیل تنوع بالای جمعیت های گوناگون از تمامی نقاط دنیا ، مجموعه ای از نژادها و فرهنگ های مختلف و متنوع گردهم آمده اند تا سرزمینی چند فرهنگی را بسازند که در آن تمامی افراد فارغ از پیشینه فردی شان بتوانند در محیطی امن و آرام زندگی کنند . آمار جرم و جنایت در مقایسه با بسیاری از کشورهایی با سطح مشابه پیشرفت توسعه ، خیلی پایین است .

مزیت اقامت دائم کشور استرالیا

از برترین مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا افرادی که بتوانند اقامت دایم این کشور را اخذ نمایند از امکانات و مزایای بی شماری برخوردار خواهند شد . اشخاص دارای اقامت دایم استرالیا می توانند بی هیچ محدودیتی در مدت زمان ۵ سال اعتبار ویزا به این کشور رفت آمد کرده و در آن زندگی کنند ، شغل داشته باشند ، تحصیلات خود را پیش ببرند ، از خدمات درمانی و بهداشتی سلامت ملی بهره بگیرند ، در انتخابات مسئولان محلی شرکت کنند (افراد دارای اقامت دایم نمی توانند در انتخابات ایالتی شرکت نمایند) ، حتی اگر مدت زمان ویزا تمام شد باز هم اجازه ماندن داشته باشند و فقط در صورت نیاز به ترک کشور می توانند ویزای RPV را دریافت کنند و در هر مدل شغل بجز نیروهای مسلح اجازه اشتغال داشته باشند .

اقامت استرالیا از طریق تولد

در صورت تولد فرزندی در خاک این کشور آن کودک شهروند استرالیا به حساب می آید ، پس از گذشت مدت زمان لازم این افراد می توانند برای شهروند شدن تقاضا دهند تا پس از بررسی تمامی جوانب توسط دولت و اخذ آزمون شهروندی ، به یک شهروند استرالیایی تبدیل شوند .

این افراد برای خویشاوندان خود می توانند نقش اسپانسر را به منظور دریافت اقامت دایم آن ها ایفا نمایند ، بر اساس قانون مقیمان دایم استرالیا می توانند از برنامه Centre link که یک برنامه حرفه ای خدمات انسانی و امنیت اجتماعی است استفاده نمایند و به طور کلی می توان گفت آن دسته از افرادی که موفق به دریافت اقامت دایم استرالیا می شوند از خدمات اجتماعی ، رفاهی و اعتباری بسیار بیشتر نسبت به وضعیت موقت برخوردار خواهند شد .

معایب مهاجرت به استرالیا

حال که در مورد مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا صحبت کردیم جای دارد به معایبی که زندگی در این کشور می تواند داشته باشند اشاره داشت . 

بسیاری از افراد هنگام حضور در اجتماع و برخورد با لهجه خاص استرالیایی (به گفته بومیان لهجه اُزی) آن را دشوار فهم و ارتباط را به ویژه در ماه های نخست حضور در خاک این کشور سخت می بینند .

گرچه ذکر این نکته ضروری است که برای زندگی در استرالیا باید شخص مهاجر تسلط کامل و همه جانبه بر زبان انگلیسی داشته باشد تا بتواند زندگی خود را پیش ببرد .

هزینه کالاهای اساسی در استرالیا

یکی دیگر از مشکلات ساکنان استرالیا ، دوری بسیار زیاد این سرزمین از مناطق دیگر جهان است که طی این مسافت های طولانی می تواند زمان بر و خسته کننده باشد .

این مساله نه فقط یک مشکل شخصی است بلکه در بخش اقتصاد و حمل و نقل های کالاهای اساسی نیز بسیار تاثیرگذار است . به گونه ای که قیمت شماری از کالاهای مشابه در مقایسه با کشورهای دیگر ، تفاوت چشمگیری در  ارائه به مشتریان خواهد داشت . این مساله یکی از دلایل گران بودن زندگی در استرالیا به ویژه در شهرهای بزرگ آن است .

قیمت خرید مسکن در استرالیا

در ادامه بررسی مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا گفتنی است که مشکل گرانی زیاد در استرالیا محدود به کالاهای اساسی و مصرفی نیست . بازار مسکن به ویژه هنگام خرید ملک از جمله گرانترین بخش های این کشور به حساب می آید .

شهرهای سیدنی و ملبورن هر ساله در آمار جهانی جزو ۵ شهر گران دنیا برای زندگی دسته بندی می شوند . همان گونه که پیشتر اشاره شد ، فاصله زیاد این قاره از مناطق دیگر دنیا ، هزینه های حمل و نقل را به شدت افزایش می دهد .

بجز حمل و نقل بین قاره ای ، با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر این سرزمین به دلیل فواصل زیاد شهرهای استرالیا از همدیگر مبالغی نیز روی قیمت کالاها طی این جابجایی های داخلی نیز افزوده می شود . البته این نکته بسیار مهم وجود دارد که گرانی کالاها به تورم زیاد منجر نمی شود زیرا سطح درآمد در استرالیا نیز به نسبت گرانی کالاها بالاست .

امکانات رفاهی شهر های کوچک استرالیا

فواصل زیاد بین شهرهای این کشور به راحتی با هواپیماهای پرشمار و امن سرویس هوایی آن امکان پذیر است اما اگر به هر دلیل شخص نتواند از سیستم هوایی بهره بگیرد ، مسافت های بسیار طولانی و امکانات به نسبت پایینتر حمل و نقل جاده ای می تواند زمان و انرژی زیادی را از مسافر سلب کند .

از نظر تسهیلات و امکانات شهری ، شهرهای بزرگ استرالیا مانند سیدنی ، ملبورن و بریزبین از بالاترین سطوح رفاهی و معیشتی در مقایسه با شهرهای بزرگ دنیا برخوردار هستند . اما در شهرهای کوچکتر امکانات رفاهی و تسهیلات به طرز چشمگیری محدود و خلاصه به مراکز کوچکی هستند .

گرچه سیستم آموزشی استرالیا در تمامی مقاطع از جمله سیستم های فوق العاده و مثال زدنی است اما هزینه های تحصیل نیز در مقایسه با کشورهای دیگر با سطوح مشابه تحصیلی بسیار بالاتر هستند . در این مطلب به نکاتی درباره مزایا و معایب مهاجرت به استرالیا اشاره شد . برای آگاهی از جزئیات بیشتر در این زمینه ، مشورت با کارشناسان مجرب موسسه مهر آفرین رجبی ، موسسه مهاجرتی در شیراز و تهران را از خاطر نبرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *