اسپانیا

اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل

اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل

اسپانیا یکی از کشورهای توسعه یافته جهان است که به دلیل بهره مندی از استاندارد های عالی زندگی ، وجود دانشگاه های معتبر و امکان اشتغال بعد از تحصیل به یکی از قطب های جذب مهاجر تبدیل شده است . البته یافتن شغل در این کشور به دلیل شرایط اقتصادی موجود دشواری خاص خود را دارد . اما همچنان جزو لیست کشورهای منتخب دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند قرار دارد . مهاجرت به اسپانیا به طرق مختلفی انجام می شود که یکی از روش های ساده اما پر طرفدار آن ، مهاجرت تحصیلی به اسپانیا است . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل را بررسی خواهند کرد .

بررسی اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل

اسپانیا کشوری مستقل در جنوب غربی اروپا است . این کشور از سمت جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق ، از سمت شمال و شمال شرق با فرانسه ، آندورا و خلیج بیسکای و از سمت غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس همسایه است . با مساحت بیش از پانصد هزار کیلومتر مربع ، دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپا است . اسپانیا کشوری توسعه یافته و دارای نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می باشد . اسپانیا عضو سازمان ملل متحد ، ناتو ، سازمان تجارت جهانی ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا است . زبان رسمی مردمان این کشور زبان اسپانیایی و واحد پول آن یورو است .

یکی از روش های مهاجرت که محبوبیت بسیاری داشته ، اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل است . اولین مرحله در این نوع مهاجرت ، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی اسپانیا است . برای ورود به دانشگاه های این کشور قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها ضروری است . بعد از قبولی در آزمون ورودی و پذیرش از دانشگاه نوبت به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا می رسد . با دریافت ویزا دانشجو می تواند به اسپانیا وارد شده و تحصیل و اقامت خود در این کشور را آغاز نماید .

دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور می توانند بعد از اتمام دوره تحصیل خود در یکی از مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شده و ویزای کار در این کشور و مجوز اقامت موقت را دریافت کنند . در صورت تمایل به ادامه کار و زندگی در این کشور فرد می تواند بعد از گذشت پنج سال برای دریافت مجوز اقامت دائم خود اقدام نماید .

درخواست مجوز اقامت برای تحصیل در اسپانیا

اگر فرد قصد تحصیل بیش از شش ماه در اسپانیا را داشته باشد ، می تواند برای دریافت مجوز اقامت دانشجویی در 30 روز بعد از ورود خود به این کشور اقدام نماید . فرد باید از اداره اتباع خارجی و یا اداره پلیس درخواست مجوز اقامت موقت کند . برای دریافت مجوز اقامت موقت مدارک زیر مورد نیاز است :

 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل فرم درخواست
 • کپی مهر پاسپورت که ورود فرد به اسپانیا را ثابت کند
 • اسناد پذیرش از یک موسسه آموزشی اسپانیا
 • سه قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه اقامت در خوابگاه یا اجاره خانه

این مجوز برای یک سال معتبر است و فرد می تواند به مدت پنج سال در صورت ادامه تحصیل خود در این کشور این مجوز را تمدید کند .

نحوه اخذ مجوز اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل

دانشجویان فارغ التحصیل در اسپانیا می توانند یا از طریق ازدواج با یکی از شهروندان اسپانیا در این کشور مانده و بعد از گذشت پنج سال از اقامت و در صورت تداوم ازدواج خود درخواست مجوز اقامت دائم کند . البته روش دیگری نیز وجود دارد و فرد می تواند پس از اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل و پایان یافتن دوران تحصیل در اسپانیا با یافتن کار مناسب با رشته تحصیلی خود در این کشور بماند . برای دریافت مجوز اقامت به این روش ، دریافت مجوز کار در این کشور الزامی است . دریافت مجوز کار در این کشور الزامات خاص خود را دارد و نیازمند پیشنهاد کاری از یک کارفرما در اسپانیا است .

کارفرما درخواست مجوز کار و اقامت را صادر می کند و هنگامی که این مجوز اعطا شود ، فرد می تواند برای ویزای کار درخواست دهد . بر خلاف بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا ، مجوز و ویزا یکسان نیست . مدت زمان ویزای کار به مدت قرارداد کار متقاضی وابسته است و بنابراین می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد . مجوز کار در این کشور به صورت یک ساله صادر می گردد اما قابل تمدید است . فرد بعد از گذشت پنج از سال مدت اقامت موقت و کار خود در اسپانیا می تواند برای دریافت مجوز اقامت دائم این کشور اقدام کند .

درخواست اقامت دائم اسپانیا و شهروندی اسپانیا

هنگامی که فرد به مدت پنج سال بدون وقفه در اسپانیا اقامت داشته باشد ، می تواند برای دریافت مجوز اقامت دائم این کشور اقدام کند . این مجوز اقامت دائم به فرد اجازه می دهند تا به صورت نامحدود در این کشور تحت شرایطی همانند شهروندان اسپانیایی کار ، زندگی و یا تحصیل کند .

فرد باید ثابت کند که منابع مالی کافی برای تامین زندگی خود و خانواده خود در این کشور را دارد و همچنین دارای بیمه سلامت خصوصی و یا دولتی با یک شرکت مجاز در اسپانیا می باشد . علاوه بر این موارد ، ارائه مدارک زیر برای دریافت مجوز اقامت دائم الزامی است :

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی اقامت قانونی در اسپانیا برای مثال یک قرارداد اجاره طولانی مدت و یا رسید اجاره
 • گواهی عدم سو پیشینه کیفری
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی اینکه کمک های بهداشتی در طول اقامت فرد در اسپانیا تضمین شده است
 • گواهی ازدواج و یا طلاق

مزیت های مجوز اقامت اسپانیا

هنگامی که فرد روند اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل را طی کرد می تواند آزادانه در این کشور کار کند و از خدمات و منافع اجتماعی در اسپانیا بهره مند شود . فرد به طور کلی می تواند بدون ویزا به کشور های عضو اتحادیه اروپا مسافرت کند .

فرد دارنده مجوز اقامت دائم اسپانیا بعد از گذشت 10 سال از اقامت خود در این کشور می تواند درخواست شهروندی اسپانیا دهد . برای اخذ شهروندی اثبات یک شهروند خوب الزامی است . یعنی فرد باید از نظر مالی شرایط پایداری داشته و دارای تمکن مالی باشد و در طول اقامت خود در این کشور مرتکب هیچ گونه کیفری نشده باشد . البته تسلط به زبان انگلیسی و مشارکت در فعالیت های اجتماعی در این کشور از دیگر الزامات اخذ شهروندی اسپانیا است .

میزان درآمد کار بعد از تحصیل فارغ التحصیلان دانشگاه های اسپانیا

پس از اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل و بعد از آنکه دانشجویان از بهترین دانشگاه های اسپانیا فارغ التحصیل می شوند می توانند انتظار یک حقوق عالی با انتخاب این شغل مناسب داشته باشند . افراد فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی می توانند در آمد تقریبی 13800یورو و یا 18500 دلار برای سال داشته باشند . البته بعضی از کارفرمایان حقوق بیشتری به کارکنان خود می دهند و گاهی اوقات تا 73500 یورو برای یک سال می باشد .

در مقاله فوق ، مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تحصیل را بررسی کرده ، مدارک مورد نیاز جهت اخذ این مجوز و شرایط اخذ تابعیت این کشور را بیان کردند . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از مزایا و معایب تحصیل در اسپانیا با دفاتر ما در شیراز و تهران تماس حاصل فرمایید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.