اسپانیا

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

قبل از هر گونه تصمیم گیری برای انتخاب مقصد مهاجرت ، باید از مزایا و معایب زندگی و مهاجرت به این کشور آگاهی داشت . اسپانیا یکی از کشور های اروپایی که زمانی در راس فهرست کشور های مهاجر پذیر قرار داشت ، اما در طول سال های گذشته به دلیل بحران اقتصادی آمار مهاجرت به این کشور کاهش یافته است . مهاجرت به اسپانیا به روش های مختلفی صورت می گیرد و یکی از بهترین گزینه های مهاجرت در این کشور سرمایه گذاری است . تحصیل در اسپانیا هم مزایای زیادی دارد که دانشجویان بسیاری را به سمت خود می کشاند . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی به بررسی مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا خواهند پرداخت .

بررسی مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا کشوری مستقل در شبه جزیره ایبری واقع در جنوب غربی اروپا می باشد . این کشور از جنوب و شرق به دریای مدیترانه و جبل الطارق ، از شمال و شمال شرق با فرانسه ، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس محدود می شود .

مرز اسپانیا و پرتغال طولانی ترین مرز در اتحادیه اروپا است . اسپانیا کشوری توسعه یافته و نوزدهیمن اقتصاد بزرگ دنیا می باشد . این کشور دارای سطح بالای استاندارد زندگی است و عضو اتحادیه اروپا ، سازمان ملل متحد ، ناتو ، سازمان تجارت جهانی ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است .

جمعیت ساکنین این کشور پنجاه میلیون نفر است که اکثر آن ها مسیحی هستند . زبان رسمی این کشور زبان اسپانیایی و واحد پول آن یورو می باشد .

مهاجرت به اسپانیا در آغاز قرن بیست و یکم به طور قابل توجهی افزایش یافت . در سال 1998، مهاجران 1.6 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دادند و تا سال 2009 ، این تعداد به 12 درصد افزایش یافت و یکی از بالاترین میزان مهاجرت در اروپا در آن زمان بود .

از آن زمان به بعد ، مهاجرت به اسپانیا کاهش یافته است و در حال حاضر مهاجران 9.8 درصد از جمعیت اسپانیا را به خود اختصاص می دهند .

در سال 2017 بیش از 4،572،807 نفر از مردم خارجی در اسپانیا زندگی می کردند . زندگی در این کشور مانند دیگر نقاط جهان دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد .

البته مزایای زندگی و مهاجرت به اسپانیا مانند شرایط آب و هوا ، هزینه زندگی مقرون به صرفه و غیره بیشتر از معایب آن است . اما بیکاری و بحران اقتصادی موجود در این کشور سبب کاهش میزان مهاجرت به اسپانیا شده است .

مزایای مهاجرت به اسپانیا

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا را بررسی می کنیم . ابتدا مزایا :

 • شرایط آب و هوایی ویژه : آب و هوا در این کشور عالی است ، حدود 320 روز از سال این کشور دارای هوای آفتابی است ، میزان باران در این کشور نسبتا پایین است و حتی زمستان در این کشور گرم است . این یکی از مطلوب ترین مکان ها برای زندگی در اروپا است .
 • منافع پزشکی و سلامت : پزشکی و مراقبت سلامت اسپانیا مورد تایید سازمان سلامت جهانی است . درمان در این کشور سریع و با کیفیت بالا می باشد و تعدادی از بیمارستان های این کشور از بیمارستان های موجود در انگلستان بهتر است .
 • برخورداری از استاندارد های عالی زندگی : نرخ جرم و جنایت در این کشور نسبتا پایین است و کشوری ایمن و آرام برای زندگی و مسافرت می باشد . علی رغم اینکه هزینه زندگی در این کشور پایین است اما از کیفیت عالی و استاندارد های عالی زندگی برخوردار است .
 • هزینه زندگی : هزینه زندگی در اسپانیا در مقایسه با اغلب کشور های جهان بسیار پایین است. هر فرد به راحتی می تواند صاحب منزل مسکونی خود باشد ، هزینه اجاره مسکن در این کشور 47 درصد بیشتر از ایران است . هزینه غذا ، تفریح و سرگرمی ، حمل و نقل و دیگر هزینه های زندگی در این کشور بسیار پایین است .
 • سرمایه گذاری : اسپانیا به طور مرتب در راس فهرست افزایش ارزش اموال در کشورهای اروپایی قرار دارد . سرمایه گذاری با خرید مسکن در این کشور یکی از پرسودترین سرمایه گذاری ها در منطقه آرام و ایمن است .
 • اسپانیایی ها به طور کلی به عنوان افرادی سخاوتمندانه و خونگرم شناخته می شوند . یکی از دلایلی که سبب محبوبیت اسپانیا و مردم اسپانیا شده است مهمان نوازی و خون گرمی مردم این کشور است .

معایب مهاجرت به اسپانیا

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا را بررسی می کنیم ، مزایا را برشمردیم اکنون معایب :

 • بحران اقتصادی : اسپانیا یکی از کشور های اروپایی است که به شدت تحت تاثیر بحران اقتصادی قرار دارد و این بحران اقتصادی بر میزان دستمزد کارمندان و نیروی کار این کشور تاثیر گذاشته است . میزان دستمزد در این کشور بسیار کمتر از دیگر کشور های توسعه یافته جهان مانند ایالت متحده آمریکا ، انگلستان و آلمان است .
 • بالا بودن نرخ بیکاری : نرخ بیکاری در این کشور بسیار بالا است و در رتبه دوم در بین کشور های اروپایی قرار دارد .
 • پایین بودن امنیت شغلی : به دلیل بحران اقتصادی موجود و بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور ، امنیت شغلی در این کشور بسیار پایین است و هر لحظه امکان بیکار شدن نیروی کار در این کشور وجود دارد .
 • دشواری زبان اسپانیایی : یکی از معایب زندگی در این کشور صحبت نکردن مردم این کشور به زبان انگلیسی است . برای زندگی و کار و حتی مهاجرت تحصیلی به اسپانیا تسلط به زبان اسپانیایی الزامی است .
 • آمار بالای جیب بری : عالی رغم بالا بودن امنیت در این کشور ، جیب بری جرم شایع و رایج در این کشور است و افراد بسیاری اعم از مهاجرین و اسپانیایی ها از این جیب بر ها آسیب دیده اند .
 • سیستم سلامت : علی رغم این که این کشور دارای سیستم سلامت عالی است و مورد تایید سازمان سلامت جهانی می باشد . این کشور از افراد سالخورده پشتیبانی و حمایت نمی کند .
 • تبعیض نژادی : در حالی که مردم اسپانیا به مهربانی معروف هستند ، اما بعضی از افراد و ساکنین این کشور نژاد پرست هستند و در صورتی اخراج نیروی کار اولویت با کارمندان خارجی است .

معایب مهاجرت به اسپانیا

مزیت اسپانیا برای مهاجرت تحصیلی

پاسخ به این سوال کمی دشوار است ، چرا که این کشور دارای مزایای متعددی است که سبب جذب مهاجر می شود ، اما معایب مهمی نیز دارد که گاهی اوقات سبب دلسردی مهاجرین برای مهاجرت به این کشور می شود .

نمی توان گفت که اسپانیا بهشت و مکانی برای برآورده شده همه آرزوهاست ، زندگی در این کشور چالش ها و دشواری های خاص خود را دارد .

یکی از این مسائل ترس از آینده است ، چرا که آینده شغلی و اقتصادی در این کشور به واسطه بحران اقتصادی موجود کاملا نامشخص است .

هدف از نگارش مقاله فوق بررسی و معرفی مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا است . البته تصمیم گیری در مورد اینکه این کشور مکان مناسبی برای مهاجرت است یا نه به شرایط اقتصادی و اخلاقی فرد متقاضی مهاجرت به این کشور بستگی دارد .

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه و شرایط مهاجرت به این کشور با موسسه مهر آفرین رجبی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل نمایید تا مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا را هم بدانید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *