حقوق بین الملل

تابعیت آلمان

تحصیل-تابعیت-آلمان

همانطور که در مقاله تابعیت به آن اشاره شد ، تفاوت هایی در تحصیل تابعیت های اصلی و تابعیت های اکتسابی وجود دارد . این تفاوت ها و نیازمندی هایی که باید در طول اقامت و بعد از اقامت دائم در هر کشوری آن ها را فراهم نمود در کشورهای مختلف متفاوت می باشند . می توانید توضیحاتی در مورد اقامت و تابعیت آلمان در مقاله ای با همین عنوان که توسط مشاوران ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی نگارش شده است را مطالعه فرمائید . در این مقاله به تابعیت آلمان و روش های تحصیل تابعیت آلمان و نیازمندی های آن می پردازیم .

تابعیت آلمان از طریق خون ( تولد در خاک آلمان )

 1. اکر فردی که یکی از والدینش آلمانی باشد چه داخل و یا خارج از آلمان متولد شده باشد تابعیت آلمان را دریافت می کند . البته شایان به ذکر می باشد افرادی که در خارج از آلمان به دنیا آمده باشند و همچنین والدین آن ها نیز در خارج از آلمان و پس از تاریخ یکم ژانویه سال 2000 به دنیا آمده باشند نمی توانند برای شهروندی آلمان اقدام کنند مگر اینکه تولد فرزند توسط سفارت آلمان در آن کشور تا پیش از یک سالگی نوزاد ثبت شده باشد .
 2. اگر شخصی یکی از والدینش آلمانی نباشد تا سن هجده سالگی می تواند هر دو تابعیت خود را حفظ کرده و پس از آن به مدت پنج سال مهلت دارد تا یکی از این دو تابعیت را ترک نماید .
 3. اگر شخصی پدرش آلمانی و مادرش خارجی باشد که ازدواج قانونی نداشته اند ؛ می توانند تا پیش از بیست و سه سالگی درخواست تابعیت نمایند .
تابعیت-آلمان

تابعیت-آلمان

سیستم تابعیتی خاک

براساس قانون قدیمی تابعیت آلمان ، تولد طفل در قلمرو حاکمیتی کشور آلمان سبب اعطای تابعیت به طفل نمی شد . اما از یکم ژانویه سال 2000 میلادی این قانون تغییر کرد و بر اساس آن فرزند پدر و مادری که بیش از 8 سال اقامت قانونی در آلمان داشته باشند بدون اینکه این والدین حتی تابعیت این کشور را داشته باشند ، آن طفل می تواند تابعیت آلمان را تحصیل نماید .

تابعیت آلمان از طریق ازدواج

اگر فردی غیر آلمانی به منظور اخذ تابعیت المان با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده باشد ، این انتقال تابعیت از زوج به خودی خود و صرفاً با ازدواج محقق نمی شود ؛ بلکه باید از تاریخ ثبت این ازدواج بیش از دو سال گذشته باشد و همچنین بیش از سه سال در خاک کشور آلمان اقامت داشته باشند تا بتواند درخواست تابعیت آلمان از طریق ازدواج را به مقامات آلمانی ارائه دهد .

درخواست فردی تابعیت

برای تحصیل تابعیت آلمان نیازمند به شرکت در آزمون یک ساعته که نام آن آزمون تابعیت است می باشید مواد این آزمون در باره شرایط زندگی اجتماعی و قوانین آلمان است که شرایط زیر نیز به همراه آزمون در نظر گرفته می شود :

 1. دارا بودن اقامت دائم آلمان در زمان ارائه درخواست
 2. اقامت مداوم هشت ساله ( یا هفت ساله برای کسانی که دوره های انطباق با زندگی آلمانی را داشته اند ، مانند تحصیل در آلمان و یا حتی 6 ساله برای دوره های خاص )
 3. تمکن مالی برای زندگی خود و سایر افراد وابسته بدون دریافت کمک های دولتی و حقوق بیکاری
 4. دارا بودن سطح مشخصی از زبان آلمانی ( که معمولاً این سطح باید در حد B1 زبان آلمانی باشد )
 5. بدون سابقه کیفری
 6. متعهد به قوانین اساسی آلمان همچون آزدای و دموکراسی

نکته مهم : اگر فرد توانایی احراز موارد بالا را نداشته باشد ، این احتمال وجود دارد که اگر پذیرش فرد برای عموم جامعه مفید باشد ، به وی شهروندی احتیاطی آلمان اعطا شود .

اگر فرد ملزم به اثبات معلومات خود در زبان آلمانی باشد، می تواند در دوره های ادغامی شرکت کرده و مدرک DTZ که مدرک زبان آلمانی برای مهاجران می باشد را دریافت کند . دیگر شیوه برای اثبات دانش زبان ارائه مدرک زبان آلمانی معتبر و یا دارا بودن دیپلم آلمانی و یا مدرک دانشگاهی به زبان المانی می باشد .

جهت اطلاع از آزمون تابعیت آلمان می توانید به مقاله ای با همین عنوان که توسط کارشناسان ارشد موسسه وکلای مهر آفرین رجبی نگارش شده است مراجعه فرمائید .

تابعیت-در-آلمان

تابعیت-در-آلمان

تابعیت مضاعف در آلمان

در حالی که عمده کشورها اجازه تابعیت مضاعف را برای شهروندان خود نمی دهند ، اما دولت آلمان برای موارد محدودی این امکان را فراهم اورده است .

 1. فرزندانی که یکی از والدینشان آلمانی نیست و یا یکی از والدینشان دو تابعیتی می باشد .
 2. اشخاصی با ریشه آلمانی و اعضای خانواده هایشان
 3. آلمانی هایی که تابعیت کشوری دیگری از اتحادیه و یا سوئیس را دریافت کرده اند .
 4. اشخاصی که از طریق سیستم خاک و خون تابعیت آلمانی و تابعیتی غیر دارند تا بیست و سه سالگی مهلت دارند تا یکی از انها را ترک کنند .

حتی اگر شخصی دو تابعیتی باشد از نظر قانون فرد آلمانی محسوب شده و از تمامی حقوق شهروندان برخوردار است . البته اگر فرد انتخاب کند در کشور مبدا خود زندگی کند دارای محافظت حقوقی کشور آلمان نخواهد بود و به عنوان یک شهروند کشور مذکور محسوب می شود.

سلب تابعیت در آلمان

 1. اگر شخصی شهروند آلمان باشد و تابعیت کشور دیگری را اخذ کند (به غیر از کشورهای اتحادیه و سویس ) تابعیت آلمانی او سلب خواهد شد . تنها هنگامی می تواند فرد تابعیت آلمانی خود را حفظ کند که از مقامات اجازه اخذ تابعیت مضاعف را اخذ کرده باشد . اگر شخص ادارات مربوطه را مطلع نکند امکان مواجه شدن با تنبیه وجود دارد .
 2. افرادی که تابعیت آلمانی دارند اگر در نیروهای نظامی کشور دیگری بدون کسب رضایت از دولت آلمان مشغول شوند تابعیتشان به صورت خودکار سلب خواهد شد.

ترک تابعیت در آلمان

آلمان کشوری است که اجازه می دهد اتباع آن با آگاهی و فقط در صورتی که کشور مقصد تابعیت به او دهد ، تابعیت آلمان را ترک نماید .

اخذ تابعیت آلمان مانند دیگر کشورها شرایطی دارد که توسط دولت فدرال تعیین و ابلاغ شده است . اطلاعاتی که باید از کارشناسان حقوق بین الملل کسب نمائید . شما می توانید اطلاعات سایر کشورها را نیز در وب سایت رسمی موسسه وکلای مهر آفرین رجبی بدست آورید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.