مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به ارمنستان

مهاجرت تحصیلی به ارمنستان

در حال حاضر بیش از 7000 دانشجوی بین المللی از 40 کشور جهان در حال تحصیل در ارمنستان هستند . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی مهاجرت تحصیلی به ارمنستان را مورد بررسی قرار داده ، مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه ها و به همراه مزایا و معایب تحصیل در ارمنستان می پردازند .

ارمنستان به دلیل وجود دانشگاه های عالی در سطح جهان و ارائه رشته های پرطرفدار ، هزینه تحصیل مقرون به صرفه ، سهولت اخذ ویزای تحصیلی و هزینه زندگی پایین یکی از مکان های جذاب برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید .

روند مهاجرت تحصیلی به ارمنستان

نظام آموزش عالی این کشور شامل دانشگاه ها و موسسه ها ، آکادمی ها و می باشد . دوره های تحصیلی در این کشور دوره کاردانی دو تا سه ساله ، کارشناسی 4 ساله ، کارشناسی ارشد 2 ساله و دکتری تخصصی سه ساله می باشد .

دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به زبان روسی و انگلیسی ارائه می شوند . برای  مهاجرت تحصیلی به ارمنستان و تحصیل در دانشگاه های این کشور مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی نیاز است . از دیگر الزامات تحصیل در این کشور تسلط به زبان انگلیسی و یا روسی و قبولی در آزمون های زبان است .

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیل ارمنستان

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های ارمنستان
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی تمکن مالی
 • نامه انگیزه اخذ ویزای تحصیلی
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا ارمنی
 • پرداخت هزینه ویزا

درباره کشور ارمنستان و شرایط آن

ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی است که از سمت شمال با گرجستان ، از سمت شرق با جمهوری آذربایجان ، از سمت غرب با ترکیه و از سمت جنوب با ایران و نخجوان هم مرز است .

ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران و محاط در خشکی است . پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور ایروان نام دارد ، دیگر شهر های مهم این کشور ایروان ، گیومری ، وانادزور ، اچکیادزین ، هرازدان ، آبوویان ، آرتاشات ، کاپان ، آرماویز ، گاوار نام دارد .

گردشگری در این کشور یکی از منابع اصلی درآمد ارمنستان محسوب می شود که نقش مهمی در اقتصاد آن ایفا می کند .

از جاذبه های گردشگری این کشور می توان به شهر توریستی جرموک ، بال های تاتو ، دیلیجان ، معبد گارنی ، صومعه گغارد ، صومعه خورویراپ ، موزه تاریخ ایروان ، موزه ماتناداران اشاره کرد . زبان رسمی این کشور ، زبان ارمنی و واحد پول آن درام است .

دانشگاه های برتر ارمنستان

دانشگاه ایروان (YSU) : این دانشگاه بزرگترین دانشگاه در ارمنستان و یک دانشگاه دولتی است که در سال 1919 تأسیس شد ، از زمان تاسیس 100 هزار دانشجو تا کنون از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند .

دروس در این دانشگاه به زبان ارمنی ارائه می شوند ، البته دروس به زبان های انگلیسی و روسی برای دانشجویان بین المللی تدریس می شوند .

این دانشگاه دارای دانشکده های زیست شناسی ، شیمی ، اقتصاد ، مدیریت ، جغرافیا ، تاریخ ، انفورماتیک و ریاضیات کاربردی ، روابط بین المللی ، گردشگری ، حقوق ، روانشناسی ، فلسفه ، فیزیک ، جامعه شناسی ، الهیات و غیره می باشد .

دانشگاه های برتر ارمنستان

دانشگاه آمریکایی ارمنستان

این یک دانشگاه مستقل خصوصی در ایروان است که در سال 1991 تاسیس شد . این دانشگاه اولین دانشگاه ارمنستان است که بر اساس آموزش عالی غربی تدریس و تحقیق می کند .

این دانشگاه در نه رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد و در چهار رشته دوره کارشناسی را ارائه می کند . این دانشگاه دارای دانشکده های تجارت ، اقتصاد ، علوم اجتماعی ، علوم انسانی ، تجارت ، مهندسی ، سلامت پزشکی ، انگلیسی و ارتباطات ، حسابداری می باشد .

دانشگاه آموزشی دولتی ارمنستان

این موسسه آموزش عالی در ایروان در سال 1922 تاسیس شد . در حال حاضر 14000 دانشجو در این موسسه آموزش عالی در حال تحصیل است .

این دانشگاه دارای دانشگاه های زبان شناسی ، تاریخ و حقوق ، آموزش پیش دبستانی ، زیست شناسی ، شیمی ، جغرافی ، روانشناسی ، جامعه شناسی ، زبان های خارجی ، ریاضیات ، فیزیک ، انفورماتیک ، آموزش هنر و فرهنگ می باشد و پذیرای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ارمنستان نیز هست .

موارد مورد نیاز پذیرش دانشگاه های ارمنستان

 • مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها
 • کپی پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه آزمون ورودی

هزینه تحصیل در ارمنستان

هزینه های تحصیل در ارمنستان بسته به رشته و مقطع تحصیلی و خصوصی و دولتی بودن دانشگاه محل تحصیل متفاوت است .

مثلا هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در رشته پزشکی 3130 دلار و رشته حقوق 1670 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد . البته هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بیشتر خواهد بود .

هزینه زندگی در ارمنستان

هزینه زندگی طی مهاجرت تحصیلی به ارمنستان بسته به سبک و شیوه زندگی فرد متفاوت است . متوسط هزینه زندگی برای دانشجویان بین المللی در ارمنستان حدود 300 دلار برای هر ماه می باشد .

هزینه زندگی در این کشور حدود 6 درصد بیشتر از ایران و هزینه اجاره مسکن در ارمنستان حدود 37 درصد کمتر از ایران است .

زبان تحصیل در ارمنستان

اکثر برنامه های درسی در دانشگاه های ارمنستان به زبان ارمنی ارائه می شوند . با این حال ، دوره های آمادگی برای دانشجویان بین المللی برای کمک به یادگیری زبان وجود دارد .

بسیاری از رشته های تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به زبان انگلیسی یا روسی و یا فرانسه ارائه می شوند . البته تسلط به زبان ارمنی برای تحصیل در بعضی از دانشگاه ها الزامی است .

کار ضمن تحصیل در ارمنستان

کار ضمن تحصیل در ارمنستان

دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور می توانند به صورت پاره وقت تا 20 ساعت در هفته در یکی از مشاغل دانشجویی در این کشور مشغول به کار شده و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند .

در نگارش مقاله فوق تاکید مشاورین موسسه مهر آفرین رجبی بررسی مهاجرت تحصیلی به ارمنستان ، اشاره به مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه و موسسات آموزش عالی این کشور و معرفی تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور بود . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر شیراز و تهران موسسه تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی در تمامی زمینه های مهاجرت ، تحصیل و اعزام دانشجو به ارمنستان بهره مند شوید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *