مهاجرت تحصیلی به ترکیه

در کنار روش های مهاجرتی همچون خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت و یا تابعیت ، یکی از راه های مهاجرت به این کشور آسیایی اروپایی ، مهاجرت تحصیلی به ترکیه است که از چندین سال پیش تا امروز ، متقاضیان بسیاری را از سراسر دنیا و به خصوص ایرانیان را به سوی خود کشانده است . در این مجال به بررسی کلی شرایط تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت اما هوشمندانه است که برای دانستن بیشتر درباره این شیوه مهاجرتی ، با متخصصان این امر مشورت نمایید .

سرزمین زیبای ترکیه که همچون پلی میان دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته ، یکی از مقاصد پرطرفدار و محبوب گردشگری و همچنین دانشجویی از سراسر دنیاست . وجود مدرسه ایرانی ها در ترکیه مزیت مضاعفی برای خانواده هایی هست که دارای فرزند مدرسه ای هستند و می خواهند تحصیلات تکمیلی خود را در کشوری دیگر ادامه دهند .

پایتخت آن آنکارا و شهرهای مهم آن عبارتند از : استانبول ، آنتالیا ، بدروم ، مارماریس و کوشی آداسی . زبان رسمی کشور ترکیه ، ترکی استانبولی است اما در دانشگاه های این کشور بجز زبان ترکی ، تحصیل به زبان های انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی نیز امکان پذیر می باشد .

انتخاب مهاجرت تحصیلی به ترکیه

دانشگاه های معتبر و بین المللی ترکیه با شماری بیش از ۱۰۰ عدد و در سه نوع دولتی ، خصوصی ، نیمه دولتی با ارائه بهترین خدمات و امکانات در سطح بالای استانداردهای جهانی قرار گرفته و مدارک آن ها در بیشتر کشورهای دنیا دارای اعتبار و ارزش است .

برای پذیرش در هر کدام از مقاطع تحصیلی شرط سنی وجود ندارد . گرچه اکثر دانشگاه های ترکیه برای ارایه بورسیه تحصیلی به ویژه برای دوره کارشناسی شرط سنی زیر ۳۰ سال را مبنا قرار می دهند اما برای مقاطع بالاتر این شرط وجود ندارد .

برخی از مزایایی که می توان برای تحصیل در ترکیه در نظر داشت عبارتند از :

 • اعتبار علمی بالای مراکز دانشگاهی ترکیه در دنیا ، امکان تبادل دانشجویان ممتاز را که موفق به دریافت بورسیه شده اند با مؤسسات اروپایی و امریکایی فراهم ساخته است .
 • سهولت نسبی آزمون ‌های ورودی دانشگاه ها نسبت به کنکورهای دانشگاهی کشورهایی مانند ایران
 • برای بسیاری از کشورهای سراسر دنیا از جمله ایران ، ورود به خاک ترکیه نیازی به دریافت ویزا ندارد و تا ۳ ماه امکان اسکان به عنوان توریست وجود دارد
 • سهولت و مقرون به صرفه بودن رفت و آمد زمینی و هوایی دانشجویان به ایران
 • هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی حتی در کلان ‌شهرها
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر رشته های موجود در دانشگاه های مختلف

آزمون‌های ورودی دانشگاه ها و مراکز علمی ترکیه

تقریباً تمامی دانشگاه های ترکیه اعم از دولتی و خصوصی برای پذیرش دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی آزمون ورودی برگزار می کنند و این آزمون مختص متقاضیان بین المللی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه نیست و حتی شهروندان ترکی نیز باید با آزمون ورودی به دانشگاه وارد شوند . اما آزمون های YOS و SAT در مقطع مربوط به لیسانس برای دانشجویان خارجی می باشد .

آزمون‌های ورودی دانشگاه ها و مراکز علمی ترکیه

آزمون YÖS دانشجویان در ترکیه

پیش نیاز اولیه برای شرکت در این آزمون ، داشتن مدرک دیپلم یا مدرک پایان تحصیل دبیرستان است . هرچند رشته دبیرستانی محصل هیچ تأثیری برای انتخاب رشته دانشگاهی آینده اش ندارد و آوردن حد نصاب نمره در این آزمون راهگشای داوطلب به رشته مورد نظرش است .

آزمون YÖS از سال ۲۰۱۲ هر ساله در هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود . این آزمون دو بخش دارد : بخش نخست دانش ریاضیات ، هندسه و هوش متقاضی را در ۸۰ پرسش در ۹۰ دقیقه محک می زند و به زبان های انگلیسی یا ترکی است . کنکور اصلی برای انتخاب رشته و دانشگاه از همین بخش می باشد .

بخش دوم آزمون به زبان ترکی و برای سنجش دانش زبان متقاضی با نمره های نهایی A ، B یا C خواهد بود که اگر شخص قصد تحصیل در رشته ای با زبان ترکی را داشته باشد باید نمره مقبولی را بدست آورد .

اگر حد نصاب برای بخش ترکی آزمون بدست نیاید ، متقاضی امکان شرکت در دوره های یک ساله آمادگی زبان ترکی را دارد و با گذراندن آزمون TÖMER، می تواند آن کمبود نمره را جبران کند . آزمون YÖS یک ‌بار در سال و بین ماه‌ های اردیبهشت تا تیر برگزار می ‌شود .

آزمون ALES در ترکیه

این آزمون برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است و با نظارت سازمان سنجش ترکیه ( ÖSYM ) برگزار می گردد . ۲۰۰ پرسش این آزمون شامل دو بخش ادبیات ترکی ، ریاضی و هوش هستند و نمره اکتسابی متقاضی نقشی اساسی را در پذیرش وی در دانشگاه مورد نظرش بازی می کند .

زمان برگزاری این آزمون ۲ بار در سال ، در اردیبهشت و آذر ماه در مراکزی که متولی برگزاری آزمون مشخص می کند ، است .

دوره های تحصیلی در ترکیه

دوره های تحصیلی در ترکیه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ترکیه با اسامی و تعاریف خاصی ارایه می شوند که اهمیت دانستن آن ها به ویژه برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی را دارند ، ضروری است . این دوره ها عبارتند از :

 • دوره Ön Lisans Diplomasi شامل ۲ تا ۳ سال تحصیل پس از دیپلم دبیرستان (معادل کاردانی)
 • دوره Lisans Diplomasi شامل ۴ سال تحصیل (معادل کارشناسی)
 • دوره Yuksek Lisans Diplomasi شامل ۲ سال تحصیل پیاپی با پیش نیاز مدرک Ön Lisans Diplomasi . این دوره هم شامل دروس تئوری و هم پایان نامه پژوهشی است (معادل کارشناسی ارشد)
 • دوره Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi معادل ۵ سال دروس تخصصی رشته دامپزشکی
 • دوره Doktora (Ph. D.) شامل ۳ تا ۴ سال تحصیل . پیش نیاز این دوره Yuksek Lisans Diplomasi می باشد (معادل دکترا) .

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

یکی از جاذبه هایی که متقاضیان را از سراسر دنیا به سوی مهاجرت تحصیلی به ترکیه می کشاند ، هزینه های مناسب زندگی و تحصیل در کشوری سرشار از جاذبه های دیدنی است .

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

میزان هزینه تحصیل یک دانشجو در دانشگاه های دولتی بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه ، می تواند سالیانه از ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار متفاوت باشد . اما در دانشگاه های خصوصی می تواند هزینه هایی بالغ بر ۱۳٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ دلار در سال برای رشته های گوناگون را در بر بگیرد .

شایان ذکر است برای رشته هایی مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه زبان های ترکی و انگلیسی ، میزان شهریه تحصیل به انگلیسی به طور چشمگیری بالاتر است . بورسیه های تحصیلی متنوعی نیز وجود دارند که به افراد دارای شرایط لازم اهدا می شوند .

هزینه‌های درمانی با بیمه دانشجویی نیز رایگان است . به طور کلی هزینه های ماهیانه را می توان بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار بسته به رشته و شهر محل سکونت تخمین زد . برای سکونت نیز می توان خوابگاه های دانشجویی دو یا چهار نفره را انتخاب کرد که به هزینه ای حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار در ماه نیاز دارند.

اگر دانشجو مایل به استفاده از آپارتمان شخصی باشد ، بایستی هزینه‌ای بالغ بر ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار را به این امر اختصاص دهد . امکان کار دانشجویی در کنار تحصیل نیز وجود دارد .

اگر با آگاهی از شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه ، قصد بررسی بیشتر و دقیق تر جزییات مورد نیاز برای یک انتخاب آگاهانه را دارید ، متخصصان دفاتر همکار موسسه مهرآفرین رجبی در شهرهای مختلف ایران عزیز با دانش و تجربه کافی پاسخگوی شما در خصوص مزایا و معایب تحصیل در ترکیه خواهند بود . می توانید سوالات خود را با مشاوران موسسه از طریق بخش نظرات در پایین همین مقاله نیز در میان بگذارید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

14 Comments to “ مهاجرت تحصیلی به ترکیه”

 1. z says :پاسخ

  با سلام بنده فارغ التحصیل رشته حسابداری در ایران هستم حدود ۵ سال در شرکتهای معتبر و موسسه حسابرسی سابقه کار دارم میخوام بدونم برای ادامه تحصیل در دانشگاه ازمیر با استانبول باید چه شرایطی داشته باشم؟
  شرایط بورسیه شدن راهم توضیح بدید لطفا

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه به زبان انگلیسی و ترکی امکانپذیر میباشد.طول مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه ۲ سال میباشد .جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه ارائه مدرک زبان در سطح ایلتس ۶ و همچنین ارائه مدرک GREنیز الزامی میباشد البته شما میتوانید ابتدا دوره زبان را پذیرش گرفته و بعد برای کورس اصلی اقدام نمائید. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان ترکی سالیانه حدود ۳۰۰الی ۶۰۰دلار وبه زبان انگلیسی سالیانه حدود ۶۰۰الی ۹۰۰دلار میباشد.جهت اخذ بورسیه باید رزومه شما بصورت جزئی تر توسط کارشناسان متخصص ما در مجموعه بررسی شود و نظر نهایی به شما اعلام گردد.

   با تشکر از سوال شما

 2. پریسا سلطانی says :پاسخ

  سلام . من ۲۵ سالمه و لیسانس نرم افزار دارم . اما نمیخوام در این رشته ادامه تحصیل بدم . میخوام بدونم میتونم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته ی دیگری اقدام کنم ؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   بله در کشور ترکیه هیچگونه محدودیتی برای شما وجود ندارد و در هر رشته ای ( پزشکی ، مهندسی ، علوم پایه ، علوم انسانی و…. ) می توانید تحصیل کنید .

   با تشکر از سوال شما

 3. میترا says :پاسخ

  باسلام،،من ۲۷ سالمه ولیسانس معماری دارم آیا میتونم با انتخاب رشته دیگه بورسیه بگیرم و شرایط سنی من مشکلی ایجاد نمیکنه؟ وبرای این کار باید کجا و چگونه اقدام کنم،،ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله در صورتی که در ازمون های ورودی رتبه خوبی را کسب کنید شانس بورسیه گرفتن برای شما وجود دارد و دانشگاه های ترکیه محدودیت سن ومحدودیت معدل ندارند بنابراین سن شما نیز مشکلی ندارد.درصورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با متخصصین ما در دفتر مهرافرین رجبی تماس حاصل فرمایید.

   باتشکر از سوال شما

 4. ساغر says :پاسخ

  سلام وخسته نباشید
  من دانش آموز سال دوازدهم رشته ریاضی هستم و مایلم بورسیه تحصیلی ترکیه رو دریافت کنم،خواستم کمی راهنمایی کنید،شرایطش،هزینش وکالج رفتن!

 5. علی عباسی says :پاسخ

  باسرمایه ی حدود ۱٫۵ میلیارد میشه دادنپزشک شد یا بیشتر نیازه ؟ منظظورم تو استانبول هستش تو ترکیه

  1. مشاور تحصیلی مهاجرت says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   هزینه تحصیل در رشته دندان پزشکی در ترکیه بستگی به نوع دانشگاه دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی چیزی حدود ۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار می باشد و در دانشگاه های خصوصی ۹۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار هزینه می شود.

   باتشکر از سوال شما

 6. مهزان says :پاسخ

  سلام
  بنده با شرایط کامله تحصیل در ترکیه آشنا هستم و رشته ی موسیقی ایرانی رو میخونم که تا سال آینده دیپلمم رو میگیرم.فقط یک سوال از شما داشتم،میخواستم بدونم طی این زمانی که من برای آزمون یوس دانشگاه استانبول برای رشته موسیقی آماده میشم چه کارهایی باید قبل از آزمون در ایران انجام بدم؟منظورم این هست که مدرک یا چیزه خواسی هست که باید بفرستم ترکیه یا کاره خواسی باید انجام بدم؟
  با تشکر از شما

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   در ایران کار خاصی نیست که بخواهید انجام دهید فقط دیپلم را باید بگیرید ، بعد از این در دوره کالج ترکیه شرکت می کنید ، دروس پایه را آموزش میبینید و بعد آزمون می دهید و وارد دانشگاه می شوید .

   باتشکر از سوال شما

 7. مرضیه says :پاسخ

  سلام حتی اگر بخایم خود رشته دانشگاهیمون رو زبان ترکی انتخاب کنیم بازم مجبور ب دادن امتحان هوش و ریاضی هستیم؟؟؟ممنون میشم جواب بدید.

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   در حالت کلی برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه شما حتماً باید آزمون یوس را شرکت کنید . لطفاً مقاله تحصیل در ترکیه یا تحصیل پزشکی در ترکیه را مطالعه فرمائید .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *