کشورهای عربی

شرایط پذیرش دانشگاه های کشور های عربی

شرایط پذیرش دانشگاه های کشور های عربی

جاذبه های فراوانی برای جذب دانشجویان برای تحصیل در خاورمیانه وجود دارد ، از جمله تاریخ و فرهنگ غنی ، اقلیم گرم و امکانات آموزشی عالی . رتبه بندی دانشگاهی کشورهای عربی در سیستم رتبه بندی QS اخیرا توسعه یافته است و 100 دانشگاه برتر در کشورهای عربی موجود است که بیشتر بخش خاورمیانه را پوشش می دهد . این دانشگاه های ممتاز در کشورهایی مانند عربستان سعودی ، لبنان ، مصر ، امارات متحده عربی و اردن هستند که همه آنها در میان 10 کشور برتر قرار دارند و برخی شرایط تحصیل پزشکی در کشور های عربی نیز به همین صورت فراهم می شود. اگر شما به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستید ، این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید تا با شرایط پذیرش دانشگاه های کشور های عربی آشنا شوید ،

همچنین می توانید با موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی در تماس باشید تا مشاورین ما اقدامات لازم را برای شما عزیزان انجام دهند .

بررسی شرایط پذیرش دانشگاه های کشور های عربی

برای تحصیل در کشور های عربی ، قبل از شروع برنامه باید به دانشگاه انتخابی خود در ماه مه و ژوئن درخواست بدهید . برای درخواست ، به طور کلی شما نیاز به یک فرم درخواست تکمیل شده ، یک گذرنامه معتبر ، گواهینامه ها و کپی از جدیدترین مدارک تحصیلی خود دارید .

در حالی که شرایط پذیرش دانشگاه های کشور های عربی متفاوت است ، دانشگاه های دولتی اغلب از دانشجویان انتظار دارند که به زبان عربی و انگلیسی ، که زبان اصلی در دانشگاه های کشور های عربی است ، مسلط باشند . برای این منظور نتایج آزمون های بین المللی آیلتس و یا تافل احتمالا مورد نیاز است .

دانشگاه های برتر کشور های عربی

نخستین رتبه بندی دانشگاه های برتر منطقه کشور های عربی در سال 2015 منتشر شد . با توجه به نتایج این رتبه بندی در سال 2018 ، پنج دانشگاه برتر در کشورهای عربی عبارتند از :

  • دانشگاه آمریکایی بیروت ( لبنان )
  • دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد ( عربستان سعودی )
  • دانشگاه ملک سعود ( عربستان سعودی )
  • دانشگاه ملک عبدالعزیز ( عربستان سعودی )
  • دانشگاه امارات متحده عربی ( امارات متحده عربی )

کشورهای دیگر خاورمیانه که در بین 100 کشور برتر عربی هستند شامل مصر ، عمان ، قطر ، کویت ، بحرین ، اردن و عراق می شوند .

شاید هیچ جای دیگری در این سیاره همچون کشور های عربی مرموز نباشد . این منطقه در عین حال که دارای فرهنگی غنی است و جایگاه برجسته ای در کتاب های تاریخی دارد و وعده داده است که در آینده نیز قابل توجه باشد . دانشجویان فرصت های خوبی برای تحصیل در بین کشور های عربی می توانند داشته باشند . در ادامه به معرفی بهترین کشور های عربی برای تحصیل و شرایط پذیرش دانشگاه های کشور های عربی پرداخته ایم .

تحصیل در لبنان

با وجود اندازه کوچک آن ، جغرافیای نفس گیر لبنان ، تاریخ غنی و تنوع فرهنگ ها ، جایگاه شگفت انگیزی برای تحصیل دانشجویان در خارج از کشور است .

بیروت ، پایتخت کشور و مقر دانشگاه معتبر آمریکایی بیروت که افتخارات دوم را در رتبه بندی QS دانشگاه های عرب بدست آورده است ، یک شهر بسیار امن و با نرخ پایین جرم و جنایت است . در واقع ، نیویورک تایمز در سال 2009 اعلام کرد بیروت آماده است تا عنوان خود را به عنوان پاریس خاورمیانه به دست آورد .

اگر بخواهید زبان عربی را بیاموزید ، این کشور برای فراگیری زبان عربی ایده آل است البته در لبنان زبان های فرانسوی و انگلیسی نیز به صورت فراگیری صحبت می شود که برای بسیاری از دانشجویان بین المللی مزیتی به حساب می آید . آموزش عالی بسیار برجسته لبنان به علت وجود مؤسساتی مانند دانشگاه خاورمیانه ، دانشکده بازرگانی ESA، USEK یا دانشگاه آمریکایی لبنان است . همچنین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان دارای مخاطبان زیادی است و شرایط پذیرش آن شبیه به شرایط پذیرش دانشگاه های کشور های عربی می باشد .

تحصیل در عربستان سعودی

عربستان سعودی ادعا می کند که تقریبا 20 درصد ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و این امر با سرمایه گذاری مداوم دولت در بخش علمی نشان داده شده است . در حالی که این کشور برنامه هایی را در همه زمینه ها ارائه می دهد ، به ویژه در مورد برنامه های انرژی ، نفت و گاز بسیار شناخته شده است . در عین حال کسانی که به دنبال شغل در این صنعت هستند ، چشم انداز بی نظیری در این کشور پیدا خواهند کرد .

در دانشگاه های این کشور بیشتر دانشجویان عرب در حال تحصیل هستند ، اما رشد دانشجویان بین المللی از سراسر جهان نیز در این کشور در حال افزایش است .

تحصیل در عمان

یکی از پیشرفته ترین کشور های منطقه عرب ، عمان ، به دلیل تنوع پویا و زیرساخت های قوی با استقبال زیادی از سوی دانشجویان بین المللی رو به رو شده است . عمان با نفوذ از هند و آفریقای شرقی به خاطر فرهنگ منحصر به فردش ، از جمله غذاهای مشهور و بیش از 100 رقص سنتی ، شناخته شده است .

عمان برای تعهد خود به تحصیلات عالی شناخته شده است . چهار دانشگاه از آن در رتبه بندی QS برای منطقه عربی ، از جمله دانشگاه سلطان قابوس ، جایگاه شانزدهم را کسب کرده اند . در حالی که زبان رسمی عمان ، عربی است ، زبان انگلیسی نیز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد .

تحصیل در قطر

قطر ، توسط بانک جهانی به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان با تولید ناخالص داخلی معرفی شده است ، و متعهد به توسعه و جهانی شدن نظام آموزش عالی خود است . قرار گرفتن در جایگاه 11 منطقه عربی در دانشگاه های قطر نشان می دهد که دولت بودجه قابل توجهی برای توسعه و بین المللی کردن سیستم آموزش عالی خود صرف کرده است . در حقیقت در سال 2009 ، بنیاد علوم ، آموزش و پرورش و توسعه جامعه قطر ، اجلاس سران نوآوری در زمینه آموزش ( WISE) را برای هدایت نوآوری های آکادمیک تاسیس کرد .

تحصیل در امارات متحده عربی

با توجه به قرار گیری 9 موسسه در رتبه بندی QS برای کشور های عربی در سال 2015 ، از جمله قرار گیری دانشگاه امارات متحده عربی در جایگاه 6 ، واضح است که امارات متحده عربی در مورد آموزش و پرورش بسیار مهیج است . امارات متحده عربی علاوه بر دانشگاه های مادری خود نیز دارای تعداد زیادی از شعب دانشگاه های برتر دیگر است .

در آخر چنانچه تصمیم خود را برای تحصیل در کشور های عربی گرفته اید ، می توانید برای مشاوره تحصیلی در رابطه با شرایط پذیرش دانشگاه های کشور های عربی با مشاورین موسسه حقوقی مهاجرتی مهر آفرین رجبی در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیق در این خصوص در اختیارتان قرار گیرد . علاوه بر تحصیل در این کشور ، کار در کشور های عربی بسیار پر متقاضی است که مشاورین موسسه مهر آفرین رجبی در این زمینه می توانند به متقاضیان راهنمایی های لازم را اعلام نمایند . البته توصیه مشاوران زبده این موسسه این است که برای کشورهای عربی در حال حاضر اقدام نشود .

4.7/5 - (61 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *