تحصیل دانش آموزان در کانادا

تحصیل دانش آموزان در کانادا

اگر میخواهید بدانید که چگونه می شود در مورد مدارس بین المللی در کانادا ، اطلاعات کسب کرد و چند نوع مدرسه در کانادا وجود دارد  که امکان تحصیل در کانادا برای خارجی ها را فراهم میکند و یا اگر برایتان مهم است که کدام مدرسه در کانادا برای فرزندتان مناسب تر است، کارشناسان مجرب بین المللی در موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی ، با نگارش مقاله ای تحت عنوان تحصیل دانش آموزان در کانادا سعی در پاسخ گویی به پرسش های متداول شما عزیزان کرده اند . بدین وسیله میخواهیم اطلاعات بیشتری در مورد انتخاب مدرسه و هزینه های تحصیل در کانادا در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا انتخاب خود را آگاهانه انجام دهید .

مدارس برای تحصیل دانش آموزان در کانادا

کشور کانادا با حدود 36 میلیون نفر جمعیت دارای کمترین تراکم در بین کشورهای جهان است . پایتخت این کشور استان اوتاوا می باشد . مردم کانادا به دو زبان اصلی انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند و دین اکثریت آنها مسیحیت می باشد . مدارس ، کالج ها و دانشگاه های کانادا از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند . کانادا برای دانش آموزان بین المللی مدارس زیادی دارد . این موارد شامل مدارس ابتدایی و متوسطه ، موسسات پس از دوره متوسطه ( یعنی کالج ها و دانشگاه ها ) ، مدارس حرفه ای دولتی  یا حرفه ای خصوصی و مدارس زبان هستند .

به طور کلی ، اتباع خارجی به تحصیل در کانادا نیاز دارند و شما معمولا باید ، قبل از آمدن به کانادا برای اجازه تحصیل در کانادا ، درخواست دهید . شما قبل از شروع پروسۀ درخواست ، باید اطمینان حاصل کنید که نامه ای از پذیرش در موسسه آموزشی مورد نظر در کانادا دریافت کرده اید . شما می توانید برای دریافت ویزای تحصیل دانش آموزان در کانادا ، از طریق اداره ویزای کانادا در کشور خود به صورت حضوری یا آنلاین ، درخواست بدهید .

فقط والدین عزیز توجه داشته باشید مدرسه ای را که انتخاب می کنید ، باید مطمئن شوید حتما در فهرست موسسات آموزشی کانادا برای پذیرش دانشجویان بین المللی قرار داشته باشد . مجوز تحصیل در کانادا تنها برای کسانی که در یک موسسه آموزشی منتخب پذیرفته شده اند ، صادر خواهد شد .

سیستم آموزشی در کانادا

سیستم آموزشی کانادا دانش آموزان را از سراسر جهان جذب می کند و با استانداردهای بالا به آموزش آنها می پردازد . از آنجا که در داخل کشور اهمیت زیادی برای یادگیری قائل هستند ، مدارس کانادایی دارای استانداردهای علمی بالا هستند و از طریق یک سیستم آموزشی درجه یک در تمام استان ها به خوبی مدیریت می شوند . شورای وزیران آموزش و پرورش ، یک انجمن متشکل از وزرای آموزش و پرورش در کانادا است که برای بحث در مورد موضوعات مربوط به آموزش ، هماهنگ کردن فعالیت های آموزشی و به اشتراک گذاری اطلاعات ، ایجاد شده است . سال تحصیل دانش آموزان در کانادا در قالب دو ترم آموزشی ارائه می شود و دقیقا یک روز پس از روز کارگر در ماه سپتامبر آغاز می شود و تا آخر ژوئن ادامه دارد .

تحصیلات دوره ابتدایی و دبیرستان یعنی از سن 6 تا 18 سالگی در کانادا برای همه دانش آموزان اجباریست . دانش آموزانی که از خارج از کانادا جذب شده اند ، باید بلافاصله پس از رود به این کشور در یک آزمون شرکت کنند . این آزمون در واقع برای سنجش سطح زبان انگلیسی دانش آموز است و سختی خاصی ندارد .

مسوولین آموزش وپرورش با توجه به تراز زبان انگلیسی دانش آموز ، مشخص می کنند که دانش آموز نیاز به شرکت در برنامه های تقویتی زبان دارد یا نه؟ برنامه های تقویتی زبان انگلیسی در کانادا ESL به معنای English as Second Language نامیده می شود . این کلاس ها در کنار سایر کلاس های درسی ، به صورت فوق برنامه برای دانش آموز برگزار خواهد شد .

انواع مدارس و موسسات در کانادا

چندین نوع مدرسه و موسسات آموزشی در کانادا وجود دارد : مدارس ابتدایی ، مدارس دبیرستان ، موسسات فنی و کالج فنی در کانادا . کانادا کشور مهاجر پذیری بوده و هست ، به همین دلیل مدارس این کشور از لحاظ تنوع فرهنگی بسیار گسترده هستند . به خصوص در شهرهای تورنتو ، ونکوور و مونترآل این تنوع بسیار چشمگیر و منحصر به فرد می باشد . در مقاله مقایسه هزینه زندگی در تورنتو کانادا و ونکوور که با همت همکاران همین موسسه نگاشته شده است ، شما می توانید تفاوت این دو شهر را مطالعه نموده و برای انتخاب مدرسه مورد نظرتان جهت تحصیل دانش آموزان در کانادا تصمیم بهتری اتخاذ نمایید .

شرایط تحصیل دانش آموزان خارجی در کانادا

یکی از شرایط اصلی تحصیل دانش آموزان در کانادا برای افراد خارجی داشتن پشتوانه مالی مناسب است . اگر فرزند شما سن زیر شش باشد شانس پذیرش بالاتر است اما چنانچه فرزندتان در سن بالاتر و مشغول به تحصیل در مقطع ابتدایی یا دبیرستان باشد شما باید نامه اشتغال به تحصیل را به آموزش و پرورش کانادا ارائه دهید . همچنین دانش آموزانی که قیم دارند ، باید قیم شان در مدرسه حضور پیدا کند . دانش آموزان دبیرستانی می توانند از قانون HomeStay در کانادا استفاده نمایند . طبق این قانون آنها می توانند در منزل یک خانواده کانادایی زندگی کنند .

مزیت استفاده از این روش این است که دانش آموز پس از مدرسه نیز در یک محیط انگلیسی زبان قرار می گیرد و مهارت زبان او تقویت می شود . خانواده هایی که داوطلب HomeStay هستند نامشان را در وزارت آموزش و پرورش استانهای کانادا ثبت می کنند تا آموزش و پرورش آنها را به شما معرفی نماید .

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا

مدارس ابتدایی در کانادا دو نوع دولتی و خصوصی دارد که شرط سنی کودکان برای هر دو یکسان می باشد . یعنی روند تحصیل دانش آموزان در کانادا به این منوال است که بچه ها از سن شش سالگی وارد مدرسه ابتدایی شده و تا سن 13 سالگی را در این مدارس سپری می کنند . این دوران از کلاس اول تا هشتم درجه بندی شده است .

دانش آموزان پس از سپری کردن دوران ابتدایی وارد مقطع دبیرستان می شوند . این مقطع نیز دو نوع خصوصی و دولتی دارد . نوجوانان از سن 13 تا 18 را در این مدارس طی می کنند . سطح آموزشی از کلاس نهم تا دوازدهم می باشد . پس از طی این دوران دانش آموز موفق به اخذ مدرک دیپلم از وزارت آموزش و پرورش کانادا می شود و می تواند برای تحصیل کالج یا دانشگاه های کانادا و یا سایر نقاط دنیا اقدام نماید .

موسسات فنی و کالج در کانادا

بیش از 170 موسسه فنی و کالج های محلی در کانادا وجود دارد . این موسسات آموزشی بر ارائه گواهینامه ها ، دیپلم ها و برنامه های مورد تایید وزارت آموزش و پرورش تمرکز می کنند و دانش آموز با تکمیل تحصیلات در این کالج ها ، مدرک مقطع کارشناسی را به دست می آورد . اندازه کلاس ها معمولا کمتر از دانشگاه ها است . آموزش موسسات فنی و کالج های محلی در کانادا معمولا به صورت دوره های یک تا سه ساله ارائه می شود .

این مراکز علمی اغلب برنامه های درسی تحصیل دانش آموزان در کانادا را با توجه به نیازهای اقتصادی و اجتماعی جامعه تغییر می دهند . در واقع برنامه های درسی در این کالج ها حرفه ای گرا هستند و به نیازهای کسب وکار ، صنایع ، آموزش بزرگسالان و فارغ التحصیلان دبیرستان می پردازند . بسیاری از دانش آموزان دو سال قبل از رفتن به یک دانشگاه چهار ساله در کالج اجتماعی شرکت می کنند .

کالج های حرفه ای در کانادا مؤسسات آموزشی خصوصی هستند که دانشجویان را با مهارت های عملی برای بازار کار آماده می کنند . دوره های مطالعه معمولا نسبتا کوتاه ( در حد شش ماه تا یکسال ) است و بر مهارت های عملی تأکید دارند . کالج های حرفه ای کانادایی در زمینه هایی مانند کسب و کار ، فناوری اطلاعات و مهارت های منشی گری تخصص دارند .

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

هزینه تحصیل دانش آموزان در کانادا در  در مقطع ابتدایی در مدارس دولتی ، مبلغی در حدود 13000 دلار کانادا می باشد . در مدارس خصوصی این مبلغ تا 30000 دلار می رسد . هزینه هر دانش آموز در دوره دبیرستان در مدرسه دولتی نزدیک به 15000 دلار است که این هزینه در دبیرستانهای خصوصی از 30000 دلار نیز بالاتر می رود . دانش آموزانی که می خواهند از شرایط Home Stay استفاده کنند بسته به نوع منزلی که انتخاب می کنند هزینه ها تفاوت پیدا می کند . یعنی مدت زمان اقامت در منزل کانادایی و وعده های غذایی که به شما داده می شود هزینه های متفاوتی دارد . برای مثال اگر شما یک سال تحصیلی با سه وعده غذایی در روز را انتخاب کنید باید مبلغی در حدود 10000 دلار پرداخت کنید .

نحوه انتخاب مدرسه در کانادا

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد مدارس کانادا دو نوع خصوصی و دولتی دارند . اخذ پذیرش از مدارس خصوصی بسیار راحت تر از مدارس دولتیست اما این بدان معنا نیست که مدارس دولتی پذیرش نمی دهند . شما عزیزان می توانید با یاری گرفتن از موسسات مهاجرتی معروف در سطح بین الملل ، مانند موسسه مهرآفرین رجبی ، اقدام به اخذ پذیرش از مدارس دولتی و یا خصوصی کانادا نمایید . مشاورین خبره این موسسه اطلاعات جامع و کاملتری در زمینه تحصیل دانش آموزان در کانادا را در خدمت شما عزیزان قرار خواهند داد تا اگر نیاز داشتید تا در مورد مدارس شبانه روزی کانادا هم اطلاعاتی کسب کنید ، آزادی عمل در انتخاب خود داشته باشید .

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل دانش آموزان در کانادا

 1. محمدی مهر گفت:

  با سلام و احترام
  مطالب بسیار مفیدی را ارائه داده اید. بخصوص برای والدین خیلی مفیده. از شما تشکر میکنم و امیدوارم جهت اقدامات لازم برای تحصیل فرزندم در کانادا به زودی شما را ملاقات کنم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   ممنون از توجه شما و در خدمتتون هستیم

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه