زبان آلمانی

هر متقاضی تحصیل در آلمان و یا مهاجرت به آلمان باید آشنایی با زبان آلمانی داشته باشد . اینکه به چه میزان از سطح زبان آلمانی نیاز دارد را باید متناسب با هدف خود انتخاب نماید . برای مسافرت های کوتاه مدت و ارتباطات روزانه با جملات ابتدایی به سطح پایین تری از زبان المانی نیاز دارد و برای پذیرش از دانشگاه و شروع ترم تحصیلی و یا شروع به کار در کشور آلمان و در نهایت رسیدن به اقامت و تابعیت آلمان سطح مورد نیاز از زبان آلمانی فراتر می رود . در این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی نگارش شده است به سطوح مختلف زبان آلمانی و همچنین مرکز آموزش زبان آلمانی در ایران پرداخته می شود .

اطلاعات لازم در خصوص زبان آلمانی

زبان آلمانی یا Deutsche Sprache پر گویش ترین زبان در بین کشورهای اروپایی می باشد به طوری که در کشورهای آلمان ، قسمتی از سوئیس ، لیختن اشتاین ، اتریش ، جنوب دانمارک ، قسمتی از بلژیک ، قسمتی کوچک از ایتالیا به نام تیرول جنوبی به عنوان زبان رسمی شناخته می شود .

زبان آلمانی نیز مانند سایر زبان های دنیا ، در طول تاریخ دستخوش تعییراتی بوده است ، اما برخی از ویژگی های خود مانند جنسیت در اجسام و اسامی ، پیشوندها و پسوندهای قدیمی ، حرف های تعریف را حفظ کرده است . و به همین دلیل یکی از زبان های سخت دنیا به حساب می آید که یادگیری آن برای هر کسی ساده نمی باشد .

براساس چارچوب مشترک سطوح یادگیری زبان در اروپا که المان نیز از آن پیروی می کند ، سطوح یادگیری به سه دسته B،  A و C تقسیم بندی می شوند . بر همین اساس در زبان آلمانی ، هر یک از این سطوح را نیز به دو قسمت (۱) و (۲) دسته بندی می کنند . و در پایان آموزش هر یک از این قسمت ها آزمون های مربوطه گرفته می شود . افراد با گذراندن دوره های مربوطه به سطحی با از زبان آلمانی آشنا می شوند و آن را فرا می گیرند که متناسب با نیازهای هدف گذاری شده آن ها می باشد .

سطوح زبان آلمانی

سطوح زبان آلمانی

سطح A1

زبان آموز می تواند در این سطح از زبان آلمانی که برای یادگیری آن به ۸۰ تا ۱۵۰ جلسه ی ۴۵ دقیقه ای نیاز دارد ، کلمات روزمره را فرا گرفته و جملات مورد نیاز ابتدایی خود را تشکیل دهد ، خود را در جمع معرفی نماید و هدف خود را در مکالمات کوتاه عنوان نماید .

سطح A2

در این سطح که مقداری اندک فراتر از سطح قبلی آمده است و ۲۰۰ تا ۳۰۰ جلسه را پشت سر گذاشته است ، افراد می توانند ارتباطات موضوعی در مورد خود ، خانواده ، کار ، خرید و تکمیل حدودی فرم های آلمانی زبان را در محیط های آلمانی درک کرده و در این موارد منظور خود را اظهار نماید .

سطح B1

زبان آموزان در این سطح از زبان آلمانی با تعداد جلسات حدود ۳۵۰ تا ۶۰۰ می توانند اعلب نیازهای خود در محیط های آلمانی را برطرف کرده و نظر خود در مورد مسائل ، تجارب ، اهداف و رویدادهای اطراف در مدرسه و شغل را بیان کنند .

سطح B2

درک نکات اصلی و مبهم در متون زبان آلمانی در این سطح می باشد . به طوری که زبان آموز بعد از گذراندن ۶۰۰ تا ۸۰۰ جلسه آموزشی قادر خواهد بود تا یک گفتگوی روان و بدون توقف را داشته باشد .

سطح پیشرفته زبان آلمانی

این سطح از زبان نیز به دو قسمت C1 و C2 تقسیم می شود و جزو سطوح پیشرفته در زبان آلمانی به حساب می آید . به طوری که متقاضی می تواند بدون آنکه به دنبال کلمات تخصصی در ذهن خود باشد ، به راحتی صحبت کرده و شنیده ها را درک نماید .

متقاضی می تواند تمامی سطوح را به صورت خودخوان ، بهره گیری از معلم خصوصی و یا در آموزشگاه های مجاز فرا گیرد . و بعد از آن در آزمون های سطوح مختلف شرکت نمایند . آزمون های زبان آلمانی توسط تنها مرجع آن یعنی موسسه انستیتو زبان گوته برگزار می شود . البته با توجه به اینکه این موسسه نمایندگی مستقیم در ایران ندارد ، در حال حاضر آزمون ها توسط موسسه آموزش زبان آلمانی در تهران که زیر نظر سفارت آلمان می باشد برگزار می گردد و این موسسه را نباید به اشتباه موسسه گوته نامید .

در مقاله ای با عنوان آزمون های زبان آلمانی که توسط کارشناسان موسسه مهر آفرین رجبی نگارش شده است ، به تشریح این آزمون ها پرداخته خواهد شد . جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های دفاتر همکار موسسه در خصوص مهاجرت به آلمان تماس حاصل بفرمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *