سیستم آموزشی روسیه

سیستم آموزشی روسیه

انتخاب تحصیل در سیستم آموزشی روسیه ، انتخابی مطمئن برای افرادی است که می خواهند تجربه زیبایی در یک کشور اروپایی و با هزینه های مناسب را کسب کنند . بهترین دانشگاه های روسیه با روابط خوب بین المللی با دانشگاه های دنیا ، توانسته است یکی از قطب های فرهنگی و علمی دنیا و به خصوص اروپا باشد .

در کنار این موفقیت علمی و فرهنگی ، این کشور نه تنها نقش بسزایی در سیاست و اقتصاد اروپا دارد ، بلکه کل دنیا را تحت تاثیر اقدامات علمی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی خود قرار داده است .

این موضوعات سبب شده است تا هر ساله تعداد دانشجویان زیادی از کشور روسیه به سایر کشورها و از دیگر کشورها جهت تحصیل در روسیه به این کشور پهناور قدم گذاشته و تحصیل خود را در سیستم آموزشی روسیه آغاز نمایند .

در همین راستا دانشگاه های روسیه تلاش می کنند شرایط و مکان کافی برای دانشجویان خارجی فراهم سازند تا آن ها بتوانند به راحتی تحصیل در روسیه را به پایان برسانند .

تحصیل در سیستم آموزشی روسیه

دانشجویان کشور روسیه در حین تحصیلات و در تعطیلی ها می توانند از مناظر و دیدنی های کشور روسیه دیدن نمایند و با جنبه های مختلف فرهنگی و زندگی مردم روسیه آشنا شوند .

تمرکز بالا بر انجام تحقیقات ، یکی از دلایل شهرت تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه است . دولت هزینه مناسب برای انجام طرح های تحقیقاتی را فراهم می کند و دانشجویان را برای انجام تحقیقات توانمند می کند .

دانشگاه های روسیه نسبت به همتایانشان در سرتاسر دنیا مشهور به دوستانه تربودن هستند و دانشجویان خلاق تر می توانند بعدا در سر تاسر دنیا مشغول به فعالیت شوند .

کشور روسیه که از شرق آسیا تا شرق اروپا ادامه دار است و بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد . دارای بیش از 100 زبان زنده و 160 قومیت متفاوت می باشد که این کشور را تبدیل به یک کشور چند فرهنگی کرده است .

تحصیل در سیستم آموزشی روسیه

بررسی سیستم آموزشی در کشور پهناور روسیه

شهرت تحصیلات عالی در سیستم آموزشی روسیه به دلیل سطح بالای این کشور در حیطه های علمی و تحقیقات است . تخمین زده می شود که بیش از یک چهارم از تمامی مقالات علمی دنیا در روسیه تهیه می شود . زبان این کشور یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل است .

سیستم تحصیلات در روسیه بسیار شبیه به سیستم کشورهای اروپای مرکزی است و از لحاظ زیر ساختارها نیز تقریبا مشابه است . این سیستم شامل چهار مرحله ابتدایی ، متوسطه ، دبیرستان و تحصیلات اکادمیک است . هر چند عمومیت تحصیل با آن ها در دیگر نقاط دنیا یکسان است اما تفاوت هایی نیز دارد .

دیپلم روسیه به جای 12 سال 11 ساله است . از سال اول تا نهم برای اتباع روسیه اجباری می باشد . پس از ان تحصیل به شاخه های متعددی تقسیم می شود .

مدرک اولیه پس از طی این دوره اعطا و پس از آن دانشجو می تواند به ادامه تحصیل دو ساله بپردازد که مدرک ثانویه به وی اعطا و فرد می تواند با دارا بودن آن برای دانشگاه اقدام نماید . دیگر گزینه بعد از مدرک اولیه ادامه تحصیلات در کالج های تجارت است که فرد مستقیما به بازار کار وارد می شود .

تحصیلات عالی در نظام آموزشی روسیه

تحصیلات عالی در سیستم آموزشی روسیه به سه نوع متفاوت دانشگاه ها ، انستیتوها و مراکز اکادمیک تقسیم بندی می شوند . دانشگاه ها دارای گستردگی بسیار زیادی در رشته های تحصیلی می باشند .

مراکز آکادمیک بیشتر بر روی تحقیقات متمرکز هستند و معمولا در حیطه های خاصی همانند علوم ، هنر و یا معماری متمرکز هستند . اسنتیتوها که مستقل از دانشگاه ها و مراکز اکادمیک می باشند ، برنامه های تخصصی را ارائه می دهند .

کشور روسیه بیش از هر کشور دیگری در اروپا تحصیلکرده دانشگاهی دارد و این به این دلیل است که دولت ، دانشجویان و دانشگاه ها را از نظر مالی حمایت می کند .

کشور روسیه به صورت سنتی تمرکز خاصی بر روی دانش و تکنولوزی در سیستم آموزشی دارد و این دلیل شهرت سیستم اموزش عالی روسیه می باشد . همچنین انستیتوهای خصوصی نیز وجود دارند که در حیطه هایی فعالیت می کنند که معمولا دانشگاه ها و انستیتوهای دولتی فعالیت نمی کنند .

نحوه اعطای مدارک در سیستم آموزش عالی روسیه

اولین دوره تحصیل در مقاطع عالی در روسیه 4 ساله و سپس 2 ساله است . پس از طی 4 سال و پشت سر گذراندن امتحانات دولتی و ارائه پایان نامه فرد موفق به اخذ مدرک کارشناسی خواهد شد .

به جز رشته های پزشکی در روسیه که اولین مقطع آن شش ساله است و همچنین دندانپزشکی در روسیه و داروسازی در روسیه که 5 ساله می باشند ، اولین مقطع سایر رشته ها 4 ساله است .

پس از اخذ مدرک کارشناسی فرد می تواند وارد دوره کارشناسی ارشد شود . دوره ارشد دو ساله است و فرد در انتها می بایست از پایان نامه خود دفاع و امتحانات را بگذراند تا بتواند مدرک را اخذ نماید .

لازم به ذکر است که سیستم کارشناسی و ارشد در دوران شوروی وجود نداشت و به نسبتاً سیستم جدیدی محسوب می شود که به منظور انطباق هر چه بیشتر سیستم آموزشی روسیه با نظام های بین المللی پایه ریزی شده است . البته این موضوع کمک بسیار زیادی کرده است تا مدارک روسیه در خارج از این کشور به رسمیت شناخته شوند .

پس از اخذ دوره ارشد فرد می تواند وارد دوره دکتری شود که متشکل از دو دوره دو سال است که پس از پایان دو سال اول به فرد مدرکی اعطا می شود که تقریبا معادل مدرک دکتری در امریکا می باشد ، سپس دو ساله بعدی منجر به اعطای مدرک دیگری می شود و معمولا به افراد زیر 40 سال اعطا نمی شود ؛ چونکه نیاز به 10 سال فاصله میان دوره اول و دوم است .

دانشجویان خارجی در روسیه

از انجا که تحصیلات در روسیه عمدتا به زبان روسی است بیشتر دانشجویان خارجی در روسیه از کشورهای بلوک شرق سابق هستند .

اما به دلایل سطح بالای دانش و تکنولوزی و همچنین پایین بودن هزینه های تحصیل در روسیه تعداد دانشجویان خارجی از سرتاسر دنیا و حتی کشور ایران تمایل زیادی دارند تا در روسیه تحصیل کنند و این درخواست هر ساله رو به افزایش است .

دانشجویان خارجی در روسیه

برای تحصیل در روسیه به زبان روسی نیاز هست تا دانشجویان ابتدا در یک دوره آشنایی با زبان روسی شرکت کرده تا سطح زبانی آن ها افزایش یابد ، سپس می توانند وارد دانشگاه ها شوند .

همچنین با افزایش تعدا دانشجویان بین الملل در کشور روسیه ، دانشگاه ها اغاز به تدریس دوره ها به زبان انگلیسی کرده اند تا متقاضیان بتوانند تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را داشته باشند . بیشتر این دانشگاه ها در دو قطب علمی مسکو و سنت پترزبورگ هستند .

موسسه مهر آفرین رجبی در شهر های تهران و شیراز ، تمامی خدمات مشاوره ای حقوقی در خصوص شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه و تحصیل در سیستم آموزشی روسیه در تمامی مقاطع و رشته های غیر پزشکی و رشته های پزشکی در این کشور را به صورت تضمینی ارائه می دهد .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه