سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک

Picture of مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک یکی از روش های پر طرفدار برای مهاجرت به این کشور می باشد که می تواند در انتها اقامت دائم و پاسپورت را هم برای شما به ارمغان آورد ، در این کشور از سرمایه گذاران خارجی استقبال خوبی می شود و جالب است بدانید که هیچ گونه محدودیتی هم در طول به ثبت رساندن شرکت و یا ایجاد یک بیزنس و کارآفرینی برایتان وجود نخواهد شد.

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که قصد دارید با روش کارآفرینی و یا سرمایه گذاری به کشوری خارج از ایران مهاجرت کنید ، بلژیک می تواند یکی از مناسب ترین مقصدها برای شما باشد ، در ادامه این مطلب با ما باشید تا انواع روش های ثبت شرکت و سرمایه گذاری در بلژیک رابرای شما توضیح دهیم ، همچنین در صورت وجود هرگونه ابهام یا سوال ، با مشاورین ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی تخصصی آنان بهره مند شوید.

برای آشنایی کلی با نحوه سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی ، پیشنهاد می کنیم مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا را نیز بخوانید.

بلژیک از معدود کشورهای صلح طلب ، باثبات و بسیار آرام در جهان است که توانسته روادید دیپلماتیک متعدد و فراوانی با دیگر کشورهای اروپا و جهان برقرار نموده و روز به روز پله های ترقی در اقتصاد را بالا رود ، این مسئله از جمله مواردی است که حتی بعضی کشورهای اروپایی سال هاست برای رسیدن به آن تلاش می کنند و نتوانسته اند هنوز به آن دست یابند.

بلژیک ، پیوند هلند و فرانسه

جالب است بدانید که شما برای ارتباط برقرار کردن و صحبت با مردم بلژیک ، باید به زبان های هلندی و فرانسوی و شاید هم آلمانی تسلط داشته باشید ، در این کشور 59 درصد مردم به هلندی ، 40 درصد به فرانسوی و 1 درصد به آلمانی صحبت می کنند ، علاوه بر این شما فرهنگ و آداب و رسوم های بسیار متنوع و متفاوتی را که از هر یک از این کشورها آمده ، تجربه خواهید نمود ، می توان گفت که با زندگی در بلژیک به نوعی تجربه زندگی همزمان در آلمان و هلند را هم تا حدی به دست خواهید آورد.

در امر ثبت شرکت و سرمایه گذاری به خصوص در کشوری با چنین تنوع نژادی ، فرهنگی و زبانی به طور یقین نکات ، قوانین ، شرایط و مسائل بسیار متنوع و مهمی وجود دارند که باید قبل از هر گونه اقدامی از آن ها مطلع شوید تا بتوانید سرمایه گذاری و مهاجرتی موفق را برای خود و خانواده تان رقم بزنید.

اولین و یکی از مهم ترین قدم ها برای راه اندازی و ثبت یک شرکت این است که باید ابتدا نوع ساختار مناسب با فعالیت تجاری و اندازه شرکت خود را انتخاب نموده و بر اساس آن شرکت و بیزنس خود را ارتقا دهید ، در ادامه مطلب ما رایج ترین و اصلی ترین نوع شرکت های قابل ثبت در بلژیک را برای شما شرح خواهیم داد.

زبان رسمی دوگانه

بلژیک به دلیل داشتن دو زبان رسمی هلندی و فرانسوی کشوری منحصر به فرد است ، از این رو این امکان وجود دارد که مشتری و یا کارمندهای شما به هرکدام یک از این دو زبان صحبت نمایند ، به همین خاطر اکثر شرکت ها برای استخدام از کارکنان خود می خواهند که به هر دو زبان با مردم ارتباط بر قرار نموده و قدرت درک و صحبت به هر دو زبان را داشته باشند.

چنانچه شما قادر به صحبت به دو زبان نباشید به یک مترجم نیاز خواهید داشت تا بتواند ارتباط لازم میان شما و مشتری را برایتان فراهم سازد.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک

انواع شرکت ها در بلژیک

دانستن نوع شرکت در هر کشوری شما را بهتر در انتخاب ثبت شرکت به جهت هزینه ها و سختی آن راهنمایی خواهد کرد، در ادامه به انواع این شرکت ها در کشور بلژیک می پردازیم.

شرکت با مسئولیت محدود

یکی از بهترین و ساده ترین روش های ثبت شرکت که در بلژیک هم بیشتر سرمایه گذاران خارجی به سمت آن جذب می شوند ، شرکت با مسئولیت محدود است.

این نوع شرکت مناسب کسب و کارهای کوچک بوده و سهامداران فقط به میزان سهام خود در مقابل بدهی ها مسئولیت دارند و اموال شخصی افراد مورد بازخواست قرار نخواهد گرفت ، این نوع شرکت برای فعالیت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد ، یعنی برای فعالیت های غیر تجاری نمی توان شرکتی با مسئولیت های محدود را به ثبت رساند.

برای تشکیل شرکت به این روش به حداقل یک سهامدار و یک مدیر نیاز است و بابد حداقل مبلغ 19 هزار یورو را به عنوان سرمایه اولیه فراهم نمود ، البته امکان عرضه سهام شرکت به مردم هم در آینده وجود دارد که برای تحقق این امر باید حداقل 51 درصد از سهامداران با عرضه عمومی سهام شرکت موافقت به عمل آورند ، همچنین سهامداران قادر خواهند بود سهام خود را به غیر منتقل نمایند.

انواع شرکت ها در بلژیک

شرکت سهامی عام

شرکت های سهامی عام معمولا برای شرکت های بزرگ با فعالیت های کلان و وسیع مورد استفاده قرار می گیرد و برای ثبت این نوع شرکت باید حداقل مقدار 62 هزار یورو را به عنوان سرمایه شرکت به حساب شرکت واریز نمایید ، البته این مقدار حداقل است و می تواند هر مبلغی بیش تری را شامل شود ، برای ثبت شرکت سهامی عام لازم است که اساسنامه شرکت به وسیله دفتر اسناد رسمی و هنگام ثبت و طی مراحل اداری در روزنامه چاپ شود.

یکی دیگر از حداقل های مورد نیاز برای ثبت شرکت به این روش ، وجود دو نفر سهام دار و سه مدیر حاضر در هیئت مدیره این شرکت است ، در این جا هم سهام شرکت قابل عرضه عمومی در بازار سهام می باشد و برای این کار رضایت حداکثری سهامداران مورد نیاز می باشد و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است و دارایی های شخصی آنان در مقابل بدهی و قروض شرکت مورد باز خواست و طلب قرار نمی گیرد.

شرکت تعاونی

شرکت تعاونی ، شرکتی از نوع مشارکتی است که عده‌ای از افرادی که هم‌صنف یا تناسبی مشابه دارند ( مثلاً همسایه ، خویشاوند یا همکار هستند ) برای دستیابی به منافع مشترک گردهم آمده و در حقیقت بهم کمک می‌نمایند تا با سرمایه معینی به هدف موردنظر خود برسند.

ثبت شرکت های تعاونی در بلژیک نیازمند حداقل سه شریک است که باید حداقل میزان سرمایه 19 هزار یورو را فراهم سازند و البته متقاضیان می توانند تنها با داشتن حداقل 25 درصد از این میزان را در حساب اقدام به تاسیس شرکت نمایند ، در صورت انحلال تعاونی شرکا می توانند مقدار اولیه سهام یا سرمایه به اشتراک گذاشته را طلب نمایند ، یکی از مزیت های مهمی که به شرکت های تعاونی تعلق می گیرد تخفیف ها و معافیت های مالیاتی می باشد که افراد را به سمت تاسیس این نوع از شرکت سوق می دهد.

شعب و نمایندگی شرکت های خارجی

یکی از روش های تاسیس شرکت و کسب اقامت در بلژیک تاسیس یک شعبه و یا نمایندگی از یک محصول خارجی در این کشور است که می توان مقدمات و شرایط حضور شما در این کشور را فراهم سازد.

با این که شرکت شما جدا از شرکت اصلی است و به عنوان یک شرکت بلژیکی محسوب می شود ، اما شرکت اصلی مسئول تمام هزینه ها و عواقب هر اتفاق احتمالی است ، شعبه و شرکت اصلی مسئول ثبت و راه اندازی شعبه جدید در بلژیک است و باید بر اساس قوانین این کشور فعالیت نماید نه کشوری که شرکت مادر در آن واقع شده است.

این روش ثبت شرکت مزایا و معایبی را هم دارا است ، به طور مثال نیازی به حداقل سرمایه برای راه اندازی ندارد و اکثر مسئولیت ها نظیر بازاریابی ، تبلیغات بر دوش شرکت مادر است ، همچنین این روش مناسب افرادی است که خود به تولید و ارائه محصولات و کالاهایی در داخل کشور مشغول می باشند و با این روش می توانند شعبه ای از بیزنس خود را هم در این کشور تاسیس و به فروش محصولات خود بپردازند ، یکی از ایرادهای وارده بر این روش نیز این است که این امکان وجود دارد که نمونه داخلی محصول شما از بازار بهتری برخوردار باشد و مردم ترجیح دهند که از محصول داخلی حمایت کرده و کمتر به سمت محصول خارجی روی آورند.

بهترین سرمایه گذاری در بلژیک

همانطور که گفتیم اقتصاد در بلژیک پویا و پر رونق است و زمینه های زیادی وجود دارد که می توان پول و سرمایه خود را در آن ها قرار داد و نگران از دست رفتن آن و یا ورشکستگی نبود ، اما همواره سرمایه گذاری هنگامی همراه با موفقیت است که علاوه بر این بتواند برای شما پول سازی کند و درآمدی را برای شما به ارمغان آورد ، به خصوص که اگر شما در پی سرمایه گذاریتان در این کشور قصد مهاجرت را هم داشته باشید ، پس به طور قطع برای گذران زندگی در آن جا نیاز به درآمد خواهید داشت.

بهترین سرمایه گذاری در بلژیک

زمانی که در جامعه پول در گردش است و اقتصاد رونق دارد ، ریسک ضرر و ورشکستگی هم کاهش خواهد یافت اما صفر نمی شود ، پس باید حتما اطلاعاتی را قبل از شروع سرمایه گذاری کسب کنید و با بیزنس ها و مشاغلی که می تواند در این کشور درآمد زا باشد و ریسک کمتری را دارا باشد آشنایی پیدا کنید.

در این قسمت ما چندی از مطمئن ترین و کم خطرترین روش های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک را که می تواند سود مناسبی را هم برای شما به دست آورد معرفی خواهیم کرد.

خرید ملک

با شرایطی که در بلژیک برای خرید ملک برقرار است ، یکی از سرمایه گذاری های امن و مطمئن را می توانید با این روش انجام دهید ، جالب است بدانید که اکثر مردم در بلژیک صاحب مسکن هستند که به نوع خود موضوع کم نظیری در جهان است.

شاید یکی از دلایل اصلی آن قیمت های ملک و مستغلات است ، که نسبت به بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر می باشد و خرید مسکن را برای شهروندان آن آسان نموده است ، در کنار مزیتی دیگر که برای مهاجرین و افراد خارجی وجود دارد این است که دولت این کشور خرید املاک را برای افراد خارجی آزاد گذاشته است و شما می توانید به طور صد در صد در این کشور مالک ملک خود باشید.

با این حال در چند سال گذشته بازار خرید و فروش ملک کمی با رکود مواجه شده ، اما قیمت ملک هم چنان در حال افزایش است و این می تواند سود خوبی را در یک سرمایه گذاری بلند مدت یا میان مدت عاید شما نماید ، البته توجه داشته باشید که می توانید با اجاره دادن ملک یا مغازه خود هم در این کشور درآمدی علاوه بر افزایش ارزش افزوده خود کسب نمایید.

استارتاپ و کارآفرینی

دولت بلژیک از افرادی که دارای ایده های جدید و مناسب هستند و قصد کارآفرینی دارند حمایت های مناسبی را به عمل می آورد ، ایده هایی که بتواند برای بلژیک در بازارهای جهانی کسب سرمایه کند و اعتبار و افتخار به همراه آورد و توانایی اشتغال شهروندانش را داشته باشد ، دولت شرایط خاص مالیاتی و تسهیلاتی بسیار مناسب را برای ایجاد این بیزنس های تازه نفس و آینده دار در نظر گرفته است.

اگر شما هم می توانید بیزنسی را راه اندازی کنید و هم با تخصصی که دارید ، افرادی را تحت پوشش شرکت خود به اشتغال در آورید و حقوق و بیمه آن ها را پرداخت کنید ، حتما این گزینه را مد نظر بگیرید ، این روش به دلیل وجود دسترسی که در بازار های این کشور به دیگر کشورهای اروپایی و جهان وجود دارد و سهولتی و مزایای بسیار مناسبی که دولت برای این نوع مشاغل به وجود آورده ، از احتمال موفقیت بسیار بالایی برخوردار است.

بازار سهام

در طی چند سال گذشته افراد زیادی در کشورمان به سرمایه گذاری در بازار بورس روی آورده و به موفقیت رسیدند و در پی آن آموزش های لازم و تجاربی بسیار را کسب نمودند ، البته بازار بورس بلژیک تفاوت هایی را با بازار بورس ایران دارد که باز هم نیاز به طی کردن دوره هایی آموزشی را دارد ، اما تفاوت عمده اینجا است که ثبات بسیار زیاد بر بازار بلژیک حاکم است و بی برنامگی و سود ها و ضررهای نجومی بسیار کمتر دیده می شود.

همین موضوع امنیت این نوع سرمایه گذاری را در بلژیک بالا برده و می تواند شما را با درآمد خوبی همراه ساخته و ریسک و خطر کمتری را برای شما داشته باشد.

بازار سهام در بلژیک توسط بانک ملی این کشور و سازمان خدمات مالی و بازارها تنظیم می شود و بستر مناسبی برای افرادی است که در کشورمان هم به این کار مشغول بوده و هم می توانند از یک بازار بورس بسیار مطمئن تر و دقیق تر بهره مند شوند ، یکی دیگر از مزایای خرید سهام این است که اقتصاد در بلژیک در حال رشد و سرمایه گذاری های خارجی در حال افزایش روز افزون است که سهام و ارزش صنایع و شرکت ها را با رشد بسیار مناسبی رو به رو کرده است.

اوراق قرضه دولتی

اوراق قرضه در همه جای جهان یکی از معتبرترین و کم خطرترین روش های سرمایه گذاری برای افرادی که نمی خواهند ریسک زیادی را متقبل شوند ، می باشد ، این سرمایه گذاری بدین صورت است که شما با خرید این برگ اوراق مبلغی پول را به شرکت ارائه دهنده آن قرض می دهید و در ازای آن ماهانه یا سالانه سودی را دریافت می کنید ، اوراق قرضه معمولا توسط خود دولت بلژیک یا شرکت ها ، سازمان ها ، کارخانجات و یا اداراتی بزرگ و معتبر تحت نظارت دولت برای فروش به عموم عرضه می شوند ، این موضوع امنیت و اعتبار آن را بیشتر می نماید.

یکی دیگر از مزایای خرید اوراق قرضه نقد بودن آن است ، یعنی هر لحظه که شما نیاز به اصل سرمایه خود داشته باشید می توانید آن را به فروش رسانده و به فرد دیگری منتقل نمایید و پول اولیه سرمایه گذاری شده خود را دریافت کنید.

حالا نکته این جا است که در کشورهایی که رونق اقتصاد بالایی دارند مانند بلژیک اوراق قرضه های زیادی ارائه می شود و ممکن است که در بعضی موارد یا شرایط سود های بالا و بسیار مناسبی را به سرمایه گذاران اعطا کنند.

اگر قصد سرمایه گذاری در این زمینه را دارید حتما با کارشناسان اقتصادی ما در موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرمایید تا شما عزیزان را در انتخاب بهترین گزینه موجود راهنمایی نمایند.

روسیه با جمعیت بالایی که دارد می تواند مشاغل بسیاری را برای شما فراهم آورد ، زمینه های بسیاری برای سرمایه گذاری که می تواند آینده شما را تغییر دهد ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه را بخوانید.

مزایای سرمایه گذاری در بلژیک

بلژیک کشوری است که اگر بخواهید مزایا و معایب آن را در زمینه سرمایه گذاری و ثبت شرکت مورد بررسی قرار دهید به طور یقین متوجه خواهید شد که با انجام این عمل منفعت های بسیاری نصیبتان خواهد شد و مشکلات و ایراد های بسیار کمی وجود دارند که سد راه شما قرار خواهند گرفت ، در ادامه این قسمت مزایا و معایبی را که با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک نصیب شما خواهد شد را به طور خلاصه بیان می کنیم.

 • نرخ تورم و خطر کاهش ارزش سرمایه در بلژیک بسیار پایین است.
 • یکی از پر رونق ترین و با نشاط ترین اقتصاد های جهان را مقصد سرمایه گذاری خود قرار خواهید داد.
 • با سرمایه گذاری می توانید به اقامت این کشور دست پیدا کنید.
 • امنیت اجتماعی و مالی برای شهروندان و اتباع خارجی بسیار بالا است.
 • قادر به مالکیت صد در صد اموال خود خواهید بود.
 • برای هر نوع سرمایه گذاری و ایجاد بیزنس نیازی به یک شریک بلژیکی ندارید.
 • قادر خواهید بود با تمام کشورهای اروپای تجارت کنید.
 • علاوه بر بازار خود بلژیک بازار کشورهایی نظیر آلمان ، فرانسه و هلند به راحتی برای شما در دسترس است.
 • بیزنس شما شامل قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا خواهد شد.
 • نیروی کار متخصص و ماهر در تمامی زمینه ها وجود دارد.
 • ابزار و تجهیزات کامل و به روز برای راه اندازی شغل مورد نظرتان به طور فراوان و کامل موجود می باشد،
 • نرخ پایین مصادره اموال توسط دولت بلژیک و امنیت مالی که وجود دارد.
 • فساد بسیار پایین در سازمان های دولتی و قضایی این کشور .

بهترین شهرهای بلژیک برای سرمایه گذاری

برای شروع سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک علاوه بر مواردی که تا این قسمت به آن ها اشاره کردیم ، انتخاب شهر مناسب هم نقش بسیار پر رنگی را در به نتیجه رسیدن سرمایه گذاری شما خواهد داشت ، بله ، هر شهر به دلیل وجود در تفاوت فرهنگ ، آب و هوا ، میزان جمعیت ، نوع کسب درآمد مردم و بسیاری عوامل دیگر می تواند باعث موفقیت در بعضی کارها و یا شکست در آن ها شود.

بهترین شهرهای بلژیک برای سرمایه گذاری

بسیار لازم است که قبل از شروع هر اقدامی اطلاعات کافی را در مورد شهرهای این کشور به دست آورید و مناسب ترین مقصد را برای نوع سرمایه گذاریتان انتخاب نمایید و یا بر اساس مقصد مورد نظرتان بهترین نوع سرمایه گذاری را برگزینید.

بروکسل

بروکسل پایتخت سیاسی و مرکز اقتصادی بلژیک ، محل کمیسیون و پارلمان اروپا نیز می باشد که دارای مکانی استراتژیک در اروپا است بدین صورت که این شهر پایگاهی ایده آل برای دسترسی به بازار 500 میلیون مصرف کننده اروپایی است ، حداقل 75 درصد از قدرت خرید اروپا در 500 کیلومتری بروکسل واقع شده و همچنین مرکز تصمیم گیری های سیاسی بلژیک و اتحادیه اروپا نیز می باشد.

بروکسل یک شهر چند زبانه و به معنای واقعی بین المللی است که نزدیک به 31 درصد از ساکنین آن را خارجی ها و افراد غیر بلژیکی تشکیل می دهند.

این شهر میزبان بی شماری مشاغل ، موسسات اروپایی و بین المللی و نیروی کار متخصص و با مهارت های بالا از سراسر جهان است که قلب اقتصاد این شهر و بلژیک را به تپش می اندازند ، با شبکه گسترده جاده ای و ارتباطات متعدد ریلی ، رودخانه ای و هوایی که در این شهر فراهم گردیده است بسیار راحت می توان به تمام نقاط اروپا و مخصوصا کشورهای همسایه ارتباط برقرار کرد و به رفت و آمد و ارسال کالاها پرداخت.

دولت امتیازات ، مزایا ، تسهیلات و خدمات خاص و ویژه ای را برای جذب سرمایه گذاران خارجی به این شهر در نظر گرفته است که تا حد زیادی باعث شده بیش تر سرمایه گذاران خارجی جذب این شهر شوند و بیشترین شرکت های خارجی هم اکنون در این شهر حضور داشته باشند.

آنتورپ

آنتورپ دومین شهر بزرگ بلژیک با جمعیتی بالغ بر 510 هزار نفر پس از بروکسل اصلی ترین قطب اقتصاد این کشور است ، این شهر را مهم‌ترین مرکز تجارت الماس در دنیا می دانند ، به طوری که روزانه ۲۰۰ میلیون دلار الماس به این شهر وارد یا از آن خارج می‌شود ، همچنین بندر آنتورپ از بزرگ‌ترین بندرهای جهان و دومین بندر بزرگ اروپا به شمار می آید و یکی از مراکز مهم ترابری و تجارت در قاره اروپا محسوب می‌شود که علاوه بر ترازینت ، بزرگ‌ترین مجموعه یکپارچه پتروشیمی اروپا را هم در خود جای داده ‌است.

این مجموعه پتروشیمی در برگیرنده پنج پالایشگاه نفتی ، بزرگترین دپو پتروشیمی اروپا و همچنین مرکز مهم اکثر شرکت‌های پتروشیمی بزرگ دنیا از جمله BASF است ، تنوع و گستردگی خدمات ، مشاغل و صنایع در آنتورپ ، این شهر را به یکی از پایگاه‌های مهم اقتصادی و تجاری در قاره اروپا تبدیل کرده‌ است که سالانه افراد بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی و حتی همسایه برای سرمایه گذاری های خرد و کلان به آن جا نقل مکان می نمایند.

در سال های اخیر ، بیش از یک چهارم پروژه های سرمایه گذاری خارجی در بلژیک در آنتورپ مستقر شده اند ، در این شهر استقبال بسیاری از استارتاپ ها و کار آفرینی می شود و مسئولان آن هم حمایت کاملی از سرمایه گذاران در این بخش به عمل می آورند که همین موضوع باعث جذب سرمایه گذاران در این زمینه در چند سال گذشته بوده است.

بروژ

بروژ یا بروخه که عموماً به عنوان شمال ونیز شناخته می شود ، یکی از جذاب ترین شهرهای بلژیک با خطوط سنگ فرش ، کانال های قرون وسطایی و ساختمان های برجسته است ، زندگی در این شهر کوچک میراث جهانی یونسکو شما را به گذشته تاریخی بلژیک می برد در حالی که هنوز از آرامش یک فضای سرزنده و مدرن لذت می برید ، جالب است بدانید که سالانه نزدیک به 2 میلیون نفر از این شهر بازدید می کنند و یکی از جاذبه های توریستی بلژیک می باشد.

این شهر برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری و توریستی بسیار مناسب و عالی است ، می توان با تشکیل تورهای گردشگری یا تاسیس رستوران یا کافی شاپ یک بیزنس موفق و پر درآمد را در این شهر به وجود اورد ، همچنین این شهر برای سرمایه گذاری در بخش املاک هم می تواند بسیار مناسب باشد ، زیرا از لحاظ قیمت نسبت به خیلی از شهرهای دیگر بلژیک رشد بیش تری را سالانه تجربه می کند و همچنین می توان با اجاره دادن آن به صورت کوتاه مدت به توریست ها و یا بلند مدت آن هم درآمدی را برای خود به وجود آورد.

خنت

شهر خنت یا گنت با جمعیتی نزدیک به 250 هزار نفر یکی از زیباترین و خوش منظره ترین شهر های بلژیک است که دارای جاذبه های تاریخی بسیاری می باشد و سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور برای بازدید و تفریح در طبیعت آن جا به این شهر سفر می کنند.

علاوه بر این خنت دانشگاه های با کیفیت زیادی را در خود جای داده است و حتی بعضی این شهر را به شهر دانشجویان می شناسند ، وجود این همه دانشگاه باعث شده که نیروی متخصص و ماهر در این شهر به راحتی در دسترس باشد و بتوان مشاغلی که مربوط به علوم دانشگاهی و تخصصی هستند را راه اندازی کرد.

خنت شهری نسبتا ارزان است و هزینه ها ، کالاها و تجهیزات از قیمت های بسیار مناسبی نسبت به دیگر شهرهای بلژیک برخوردار است ، در مقایسه با دیگر شهر های اروپا این شهر بسیار ارزان می باشد و همین موضوع باعث شده که کارگاه ها و تولیدی های کوچک و بزرگ در این شهر پدید آیند و به تولید محصولات پرداخته و در بازار کشور های همسایه به فروش برسانند.

البته فراموش نکنیم که زمینه مشاغل گردشگری و توریستی هم بسیار مناسب این شهر می باشد و می تواند درآمد های خوبی را برای سرمایه گذاران به وجود آورد ، همچنین سرمایه گذاری در بخش املاک و زمینه هایی نظیر هتل داری هم یکی از مناسب ترین روش های سرمایه گذاری ایده آل در این شهر می باشد.

مراحل ثبت شرکت در بلژیک

در بلژیک هم مانند تمام کشورها برای اینکه بتوانید شرکت خود را راه اندازی کرده و شروع به کار نمایید باید مراحل قانونی و اداری خاص این کشور را پشت سر بگذارید ، این مراحل بر اساس نوع شرکت انتخابی و شرایط مورد نیاز جهت بررسی ، مدت زمانی به طول خواهد انجامید که به طور معمول تا 10 روز و در بعضی موارد ممکن است تا 2 هفته هم زمان بر باشد.

مراحل ثبت شرکت در بلژیک

شما باید از قوانین ثبتی بلژیک به خوبی مطلع باشید و همچنین می بایست از مراحل ثبت شرکت و مدارک لازم برای ثبت شرکت اطلاعات کافی داشته باشید ، توصیه ما این است که حتما در حین انجام این امور از یک وکیل ماهر و آشنا به این امور در کنار خودتان استفاده نمایید ، در ادامه ، به مراحل ثبت شرکت و همچنین مدارک مورد نیاز برای این کار اشاره خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز

 • فرم تکمیل ثبت شرکت
 • اصل و اسکن گذرنامه و مدارک هویتی مدیر عامل و سهام داران
 • بیزنس پلن ( طرح توجیهی اقتصادی )
 • پرینت حساب بانکی مربوط به شرکت
 • وکالت نامه در صورت نیاز
 • نام شرکت

مراحل ثبت شرکت

 • در ابتدا نامی را برای شرکت خود بر گزینید ، دقت نمایید که اسم انتخابی باید کاملا منحصر به فرد باشد و هیچ شرکت ، کارخانه و یا هر نوع بیزنسی هم صنف شما نباید از این اسم قبلا استفاده کرده باشد.
 • یک حساب بانکی به نام شرکت و برای گردش مالی شرکت افتتاح میکنید و 20 درصد از میزان سهام اولیه شرکت را در این حساب بلوکه کرده و نامه تایید آن را دریافت می کنید.
 • بیزنس پلن خود را تهیه می نمایید و اهداف فعالیت شرکت و برنامه های شرکت برای سال آینده را در آن جای دهید و به تایید اداره بازرگانی و دولت بلژِیک می رسانید.
 • سپس باید اساس نامه شرکت را در دفاتر رسمی به ثبت برسانید ، در اساس نامه شرکت باید نام شرکت ، میزان سرمایه ، تعداد سهامداران ، تیم مدیریت ، آدرس دقیق دفتر شرکت ، شماره تلفن و فکس شرکت ، مشخصات کامل سهامداران ، ساعات کاری ، میزان مرخصی و غیره قید شده باشد.
 • بعد از ثبت در دفاتر رسمی باید به اداره مالیات رجوع کرده و در آن جا ثبت نام نمایید و کد مالیاتی خود را دریافت کنید ، این کد به نوعی کد هویتی شرکت شما محسوب می گردد و تا آن را اخذ ننماید شرکت شما قادر به فعالیت نخواهد بود.
 • در آخرین مرحله باید در تامین اجتماعی شرکت خود را به ثبت برسانید ، توجه داشته باشید که این موضوع برای استخدام کارمندان بسیار مهم است و حتما باید انجام گیرد.

مالیات شرکت ها در بلژیک

بلژیک از جمله کشورهایی است که به مالیات اتکای زیادی دارد و با فرار مالیاتی بیش ترین و شدید ترین برخوردها را می کند و با این که هزینه زندگی و تجهیزات در آن جا نسبت به اکثر کشورهای اروپایی پایین تر و ارزان تر است ، یکی از بیشترین نرخ مالیات بر شرکت و مالیات بر درآمد را از شهروندان خود اخذ می نماید.

مالیات شرکت ها در بلژیک

نرخ مالیات بر شرکت های تجاری در بلژیک سال ها برابر با 34 درصد بود که با اصلاحات مالیاتی که در سال 2017 در این کشور به تصویب رسید ابتدا به 29 درصد و سپس از سال 2020 به 25 درصد کاهش یافته است ، علاوه بر این ، میزان 21 درصد را هم بابت مالیات بر ارزش افزوده باید به دولت پرداخت نمایید ، البته اکثر شرکت ها با استفاده از مشوق و معافیت های مالیاتی معمولا این میزان را پرداخت نمی نمایند و نرخ پرداخت مالیاتشان را گاها تا 5 درصد هم کاهش می دهند.

شرکت های که درآمد سالانه آن ها کمتر از 100 هزار یورو است مشمول پرداخت 20 درصد مالیات می شوند ، توجه داشته باشید که مالیات بر ارزش افزوده باید ماهانه و یا هر سه ماه پرداخت شود ، همچنین برای مشاغلی که در آمد کمتر از 15 هزار یورو داشته باشند معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند شد.

خرید شرکت آماده در بلژیک

خرید شرکت به صورت آماده را در بلژیک می توان به دو صورت انجام داد ، حالت اول یک شرکت تازه به ثبت رسیده توسط شخص و یا شرکت هایی که اقدام به فروش شرکت های آماده می نمایند خریداری می کنید ، این روش مناسب کسانی است که قصد دارند بیزنس خود را سریعا آغاز نمایند و نمی خواهند برای مراحل اداری و کاغذ بازی های آن وقت بگذارند و یا به هر دلیلی نمی خواهند خودشان برای ثبت شرکت اقدام نمایند که در این صورت با مراجعه به دفتر اسناد رسمی مالکیت شرکت را جا به جا و در صورت علاقه نام شرکت را هم تغییرمی دهند.

در حالت دوم قصد خرید یک شرکت یا بیزنس کاملا در حال فعالیت می باشد ، در این حالت باید توجه داشته باشید که اطلاعات کاملی از شرکتی مورد نظر کسب نمایید و یک بیزنس رو به سقوط و یا بدهکار را خریداری نکنید.

در این نوع معامله حتما از حضور یک وکیل لایق بهرمند شوید ، این نوع خرید شرکت مزایای زیادی برای شما خواهد داشت و ممکن حتی چندین سال نسبت به یک شرکت تازه و از نو شروع کرده شما را به جلو تر ببرد اما حتما باید مسائل حقوقی ، مالیاتی ، درآمدها ، خرج کرد ، طلب ها و غیره را بررسی نمایید که مبادا توسط صاحب پیشین از شما پنهان شده باشد و شما را با مشکل مواجه نماید ، البته خرید این نوع شرکت آماده نیازمند سرمایه قوی و زیادی می باشد.

در هلند هم می توانید با خرید شرکت های آماده ، به موفقیت چشمگیری در سرمایه گذاری برسید ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در هلند را بخوانید.

طرح تجاری برای ثبت شرکت در بلژیک

ثبت شرکت در بلژیک نیازمند مقدماتی است که یکی از مهم ترین آنها داشتن یک طرح تجاری مناسب یا همان بیزنس پلن است ، طرحی که از طریق آن باید بتوانیم از ایده تجاری خود دفاع کنیم و مخاطب خود را خواه یک سرمایه گذار باشد و خواه اداره بازرگانی و مهاجرت یک کشور، جهت پذیرفتن این طرح مجاب نماییم.

طرح تجاری برای ثبت شرکت در بلژیک

در واقع از طریق یک بیزینس پلن مناسب می توانیم به ایده تجاری خود روح ببخشیم و دیگران را با اهداف ، استراتژی و برنامه کسب و کار خود آشنا نماییم ، نقشه راهی که علاوه بر ارائه به اداره مهاجرت و بازرگانی کشور بلزیک ، به توسعه تجارت نوپای شما جهت جذب استعداد و سرمایه گذار مناسب نیز کمک خواهد کرد.

برای نوشتن یک بیزینس پلن موثر ابتدا باید ماموریت خود را به روشنی تعریف نمایید و در چند کلمه و به سادگی بیان کنید که چرا شرکت شما وجود دارد و چه خدماتی را ارائه می دهد و این خدمات را به چه کسی ارائه می دهد ، می توانید در مورد تیم رهبری شرکت ، کارمندان و موقعیت مکانی شرکت نیز صحبت کنید و مزایای وجود شرکت شما در اقتصاد بلژیک را هم شرح بدهید.

توجه داشته باشید که در فرآیند ثبت شرکت در بلژیک ، بیزنس پلن از جایگاه و ارزش مهمی نزد دولت برخوردار است و اگر این طرح مورد تایید واقع نشود روند تاسیس و راه اندازی شرکت شما به طور کل منتفی خواهد بود.

اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

معمولا اکثر افرادی که برای ثبت سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک اقدام می نمایند ، قصد اخذ اقامت و مهاجرت به این کشور را در سر می پروراند ، باید توجه کنید که با این روش می توانید اقامت کشور بلژیک را به دست آورید اما باید به طور کامل و دقیق شرکت خود را به ثبت برسانید و شرکت شما باید مشغول به فعالیت بماند که بتوانید در مراحل بعد که نیاز به تمدید اقامت خود دارید ، این امر مورد تایید اداره مهاجرت این کشور قرار گیرد.

دیگر نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که شما نمی توانید از طریق خرید ملک و یا اوراق قرضه به اقامت این کشور دست پیدا کنید و این موارد فقط می توانند گزینه های مناسبی برای سرمایه گذ سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک قرار بگیرند.

همچنین اعطای اقامت از طریق ثبت شرکت با سخت گیری و نظارت دقیق دولت و اداره مهاجرت بلژیک مواجه است و در صورت موافقت ابتدا به شما بر اساس نوع فعالیتتان اقامتی موقت 1 ساله اعطا خواهد شد که تا 3 یا 5 سال باید آن را تمدید نمایید سپس می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید ، در صورت موفقیت در اخذ اقامت دائم باز هم باید 5 سال از آن بگذرد تا بتوانید برای شهروندی این کشور درخواست کنید.

در فرانسه هم می توانید از طریق سرمایه گذاری به اقامت دائم برسید ، برای آگاهی بیشتر از شرایط ، مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در فرانسه را بخوانید.

مزایا و معایب ثبت شرکت در بلژیک

به طور قطع ثبت شرکت در بلژیک ، برای شما محاسن و مزایایی را به همراه خواهد داشت که نسبت به دیگر مقاصد و کشورها در جهان بیشتر به نفع سرمایه گذاری شما تمام خواهد شد.

مزایا و معایب ثبت شرکت در بلژیک

همچنین ممکن است در حین انجام این فرآیند و یا پس از آن و در حین فعالیت شرکت مشکلات و موانعی بر سر راه شما قرار گیرد ، پس حتما قبل از شروع روند مهاجرت و ثبت شرکت نسبت به جمع آوری اطلاعات لازم در زمینه های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک اقادام نمایید و از تمام جنبه ها این امر را مورد بررسی قرار دهید که بی اطلاع بودن حتی از ساده ترین و کم اهمیت ترین موضوعات هم ممکن است در آینده مالی و سرمایه گذاریتان تاثیرات به سزایی داشته باشد.

در این قسمت از مقاله ما برای شما مزایا و معایب ثبت شرکت در بلزیک را جمع آوریم کرده ایم و در اختیار شما خواهیم گذاشت.

مزایا

 • مدت زمان کم و مناسب برای ثبت و شروع فعالیت شرکت
 • افتتاح حساب شخصی و شرکتی پس از ثبت شرکت در این کشور
 • دریافت اقامت موقت بلافاصله پس از پایان مراحل ثبت شرکت
 • قابلیت تمدید اقامت موقت و دست یافتن به اقامت دائم با پرداخت دقیق مالیات شرکت
 • بهره مند شدن از مزایای تجارت ازاد در اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • دسترسی به کشورهای دیگر اروپایی و قادر به سفر و جابه جا شدن در اکثر کشورهای اروپایی
 • هزینه های پایین و ارزان زندگی و اداره شرکت نسبت به اکثر کشورهای اروپایی
 • توانایی دریافت ویزا و اقامت برای افراد خانواده خود
 • نظام مالیاتی مطلوب و قانونمند در این کشور
 • مزایا و معافیت های مالیاتی مناسب برای سرمایه گذاری های خارجی در زمینه فعالیت های خاص
 • دسترسی به بیمه ها و خدمات درمانی این کشور
 • مالکیت کامل و بدون قید و شرط شرکت و سرمایه گذاری خود در این کشور
 • برای شروع و ثبت شرکت نیاز به یک فرد شهروند به عنوان شریک نیست
 • شرایط زندگی عالی در بلژیک شامل سطح بالای زندگی ، سیستم آموزش و درمانی قوی
 • زیر ساخت های قوی و حمایت دولت از کارآفرینان داخلی و خارجی
 • قابلیت استفاده از برند و لوگوی خاص خود

معایب

 • اعطای امتیاز ثبت شرکت و شروع فعالیت در بلژیک با سخت گیری و بررسی های دقیقی همراه است.
 • مالیات شرکت ها و مالیات بر ارزش افزوده در این کشور کمی بالا است.
 • نیاز به یادگیری زبان هلندی یا فرانسوی و گاها هر دو آن ها برای ارتباط با مردم وجود دارد.
 • با وجود ارزان بودن مخارج در بلژیک به دلیل گرانی نرخ ارز در ایران ، باز هم مخارج و هزینه ها گران تمام می شود.

سرمایه گذاری در لیتوانی هم مزایای بسیاری دارد ، شاید شما نام برخی از کشور ها را کمتر شنیده باشید که برای سرمایه گذاری بسیار هم مناسب باشند ، مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی را بخوانید تا با یکی از این کشور ها آشنا شوید.

سوالات پر تکرار سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک

در این محتوا از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تمام اطلاعاتی که یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک نیاز دارد بداند را مورد بررسی قرار دادیم ، سوالات خود رادر بخش دیدگاه در پایین همین صفحه بنویسید تا کارشناسان ما آن را بررسی کرده و پاسخ دهند.

مردم بلژیک به چه زبانی صحبت می کنند؟

برای ارتباط برقرار کردن و صحبت با مردم بلژیک ، باید به زبان های هلندی و فرانسوی و شاید هم آلمانی تسلط داشته باشید ، در این کشور 59 درصد مردم به هلندی ، 40 درصد به فرانسوی و 1 درصد به آلمانی صحبت می کنند

آیا می توان تنها با دانستن زبان هلندی ، در بلژیک کار راه اندازی کرد؟

چنانچه شما قادر به صحبت به دو زبان نباشید به یک مترجم نیاز خواهید داشت تا بتواند ارتباط لازم میان شما و مشتری را برایتان فراهم سازد.

بهترین شرکت برای راه اندازی کار و سرمایه گذاری در بلژیک چه نوع شرکتی است؟

یکی از بهترین و ساده ترین روش های ثبت شرکت که در بلژیک هم بیشتر سرمایه گذاران خارجی به سمت آن جذب می شوند ، شرکت با مسئولیت محدود است.

شرایط ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

برای تشکیل شرکت به این روش به حداقل یک سهامدار و یک مدیر نیاز است و بابد حداقل مبلغ 19 هزار یورو را به عنوان سرمایه اولیه فراهم نمود ، البته امکان عرضه سهام شرکت به مردم هم در آینده وجود دارد که برای تحقق این امر باید حداقل 51 درصد از سهامداران با عرضه عمومی سهام شرکت موافقت به عمل آورند ، همچنین سهامداران قادر خواهند بود سهام خود را به غیر منتقل نمایند.

بهترین سرمایه گذاری در بلژیک چیست؟

با شرایطی که در بلژیک برای خرید ملک برقرار است ، یکی از سرمایه گذاری های امن و مطمئن را می توانید با این روش انجام دهید ، جالب است بدانید که اکثر مردم در بلژیک صاحب مسکن هستند که به نوع خود موضوع کم نظیری در جهان است.

شرایط بازار سهام و بورس در بلژیک به چه صورت است؟

بازار سهام در بلژیک توسط بانک ملی این کشور و سازمان خدمات مالی و بازارها تنظیم می شود و بستر مناسبی برای افرادی است که در کشورمان هم به این کار مشغول بوده و هم می توانند از یک بازار بورس بسیار مطمئن تر و دقیق تر بهره مند شوند ، یکی دیگر از مزایای خرید سهام این است که اقتصاد در بلژیک در حال رشد و سرمایه گذاری های خارجی در حال افزایش روز افزون است که سهام و ارزش صنایع و شرکت ها را با رشد بسیار مناسبی رو به رو کرده است.

بهترین شهر بلژیک برای سرمایه گذاری کدام است؟

بروکسل پایتخت سیاسی و مرکز اقتصادی بلژیک ، محل کمیسیون و پارلمان اروپا نیز می باشد که دارای مکانی استراتژیک در اروپا است بدین صورت که این شهر پایگاهی ایده آل برای دسترسی به بازار 500 میلیون مصرف کننده اروپایی است ، حداقل 75 درصد از قدرت خرید اروپا در 500 کیلومتری بروکسل واقع شده و همچنین مرکز تصمیم گیری های سیاسی بلژیک و اتحادیه اروپا نیز می باشد.

در این مطلب سعی کردیم تا مهم ترین قوانین و شرایط مورد نیاز برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک را برای شما عزیزان جمع آوری و ارائه نماییم ، مشاورین و کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی آماده ارائه تمامی مشاوره ها و راهنمایی های لازم در جهت پیشبرد فعالیت های شما در این زمینه می باشند ، با ما از طریق دفاتر فعال تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید و سوالات خود را با ما در میان بگذراید ؛ همچنین می توانید برای آگاهی از راه دیگر مهاجرت به این کشور مقاله مهاجرت به بلژیک را بخوانید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه