تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

رویای پزشک و دندانپزشک شدن و کنکور سخت ایران ، علاقه مند به این رشته ها را به جستجو برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور سوق می دهد ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه گزینه ای است که بسیار سریع جذاب و پررنگ می شود ؛ دلایل آنرا در زیر می خوانید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی به همراه هزینه های مقرون به صرفه می تواند گزینه بسیار جذابی برای کسانی که رویای پزشک شدن را دارند باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

امروزه یکی از مطرح ترین کشورهای جهان در عرصه های مختلف ، کشور روسیه است که می تواند مقصد مهاجرین از سراسر جهان با اهداف مختلف باشد در میان تمامی مسیرهای ممکن مهاجرت به این کشور می توان گزینه تحصیلی را یکی از بهترین آنها دانست.

علاوه بر آن کشور روسیه برای دانشجویان ایرانی نسبت به متقاضیان سایر کشورها مزیت های بیشتری به همراه دارد ، این کشور به دلیل روابطه سیاسی و اقتصادی خوبی که با کشورمان ایران دارد به راحتی به دانشجویان ویزای تحصیلی روسیه اعطا نموده و شرایط اقامتی خوبی را برایشان فراهم می سازد.

یکی دیگر از نکات مهم در رابطه با تحصیل در کشوری دیگر زبان تحصیل در دانشگاه است که می تواند یک چالش بزرگ برای بسیاری از دانشجویان به شمار رود اما در دانشگاه های روسیه این فرصت به دانشجو داده می شود تا بتواند علاوه بر زبان رسمی روسی ، در صورت تمایل زبان انگلیسی را برای دوره ای از تحصیل انتخاب نماید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به اصلی ترین اطلاعات در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه دست یابید و برای هرگونه اقدام کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی آماده راهنمایی و اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور برای شما عزیزان می باشند.

برای آگاهی کامل از شرایط تحصیل در کشور روسیه ، مقاله تحصیل در روسیه را بخوانید.

مزایای تحصیل علوم پزشکی در روسیه

سازمان بهداشت جهانی دانشگاه های پزشکی روسیه را در بین صد دانشگاه رتبه بندی شده ، در رتبه سی قرار داده است که این رتبه به دلیل وجود مزایا و امکانات مناسبی ست که در اختیار دانشجویان رشته های علوم پزشکی قرار می گیرد و از آنها یک پزشک خبره می سازد.

دانش آموزان از سراسر جهان بدون فراهم نمودن هیچ گونه پیش نیاز خاصی می توانند به آسانی به پذیرش رسیده و از بورسیه های دولتی نیز بهره مند گردند.

از بزرگترین مزیت های انتخاب کشور روسیه به عنوان مقصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی عدم وجود آزمون ورودی در اکثر دانشگاه های این کشور است.

منابع آموزشی دانشگاه های پزشکی روسیه هر ساله بر طبق استاندارد های بین المللی به روز رسانی می شود و مدرک صادر از دانشگاه های این کشور مورد قبول سازمان های یونسکو ، WHO و MCI هستند.

دانشجویانی که دوره پزشکی یا دندانپزشکی خود را در یکی از دانشگاه های روسیه می گذرانند دوره بالینی را در بیمارستان های آموزشی پشت سر می گذارند که به درک هرچه بیشتر و کسب مهارت دانشجو کمک می نماید.

در رابطه با انتخاب زبان تحصیل نیز این اطمینان خاطر را به شما عزیزان بدهیم که دانشگاه ها به راحتی زبان انتخابی تان را در دوره ای کوتاه مدت قبل از شروع ترم دانشگاه آموزش داده و به مهارت کافی خواهید رسید.

تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی روسیه دانشجویانی که برای مطالعه پزشکی در روسیه اقدام می نمایند ، باید دارای مدرک دیپلم یا معادل فوق دیپلم در زمینه فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و انگلیسی باشند.

تحصیل پزشکی در روسیه

همچنین ، آنها باید حداقل ۵۰٪ نمره در فیزیک ، شیمی و زیست شناسی در آزمون ورودی یا معادل آن را به دست آورند ، تحصیل رشته پزشکی 6 سال زمان می برد که با دوره پادفک به هفت سال افزایش می یابد.

دانشجویان کل دوره دانشگاه را به صورت تمام وقت به تحصیل مشغول بوده و در یک دانشگاه هر دو بخش تئوری و عملی را پشت سر می گذارند البته امکان تحصیل به صورت پاره وقت نیز وجود دارد که دوره تحصیلی را افزایش می دهد.

علاوه بر درنظر گرفتن و فراهم نمودن تمامی شرایط رشته های پزشکی شما باید اراده قوی برای تبدیل شدن به یک پزشک برجسته را نیز داشته باشید.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

درب های دندانپزشکی دانشگاه های روسیه به روی تمامی دانشجویان بین المللی باز است برای تحصیل رشته دندانپزشکی نیز مانند رشته پزشکی گذراندن دوره پادفک الزامی ست و به هر دو زبان انگلیسی و روسی برگزار می گردد و میتوانید متناسب با زبان تحصیل دلخواه خود در آنها شرکت کنید.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

طول دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی ۵ سال است که به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود و دوره کارآموزی در بیمارستان و کلینیک ها را نیز شامل می شود.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه شرط سنی ندارد و علاقه مندان میتوانند از هر سنی تحصیل در این رشته را شروع کنند ، دانشجویانی که جهت پذیرش در دانشگاه باید آزمون ورودی را پشت سر بگذارند نگران نباشند چرا که این آزمون مشابه آزمون های ورودی دیگر رشته های پزشکی است و شامل دروس زیست شناسی ، شیمی و درک مطلب به زبان روسی است.

شرایط پذیرش در دانشکده های دندانپزشکی همانند پزشکی بوده و تنها در مدت زمان تحصیل و شهریه ای که به دانشگاه پرداخت می شود با یکدیگر تفاوت دارند.

تحصیل MBBS در روسیه

دانشگاه های روسی دارای تاریخ غنی از آموزش در تخصص های پزشکی و دندانپزشکی بوده و از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از مؤسسات برجسته همچنان در صحنه باقی مانده اند.

از دوران رژیم کمونیست تا زمان حال ، دانشجویان بین المللی روسیه را به دلیل پرداخت هزینه های مناسب تر ترجیح داده اند ، اولین کالج پزشکی در روسیه در قرن هفدهم تاسیس شد که تا به امروز به بیش از ۷۰ دانشگاه رسیده که فارغ التحصیلان آنها در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا در سراسر جهان به کار مشغول هستند.

به طور کلی مدت مطالعه در رشته های پزشکی بستگی به نوع رشته و تخصص انتخابی دانشجو دارد ، به عنوان مثال ، مدرک لیسانس مراقبت های پرستاری چهار سال زمان می برد در حالیکه مدرک جراحی به هشت تا نه سال تحصیل نیاز دارد.

این دوران در کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد ، در ایالات متحده دانشجویان پزشکی ۱۲ تا ۱۸ سال ، در بریتانیا ۱۰ سال و در هنگام تحصیل در آلمان نیز این دوران ۸ تا ۱۰ سال طول می کشد ، برای مقایسه راحت تر به مقاله تحصیل در آلمان مراجعه کنید.

در کانادا یک دیپلم پزشکی به ۴ سال تحصیل در مدرسه پزشکی و یا در دانشگاه نیاز دارد ، با توجه به نوع تخصص ، سه تا چهار سال کارآموزی نیز باید گذرانده شود.

اما در روسیه ، دوره تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی کوتاهتر و به مراتب راحت تر از کشورهای فوق است و دانشجویان تنها برای ورود به دانشگاه های تراز اول باید آزمون ورودی را پشت سر بگذارند.

کارآموزی تخصص پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

جهت اطلاع بیشتر متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی از شرایط تحصیل در روسیه عنوان می کنیم که کشور روسیه برنامه های کارآموزی این رشته ها را نیز زبان به انگلیسی ارائه می دهد.

تخصص هایی مانند متخصص پوست ، متخصص گوارش و یا متخصص ارتودنسی دندان پس از تکمیل دوره تخصص در روسیه ، نیاز به کارآموزی دارند ، طول دوره کارآموزی از دو تا چهار سال بسته به تخصص و دانشگاه متفاوت است.

مدت کارآموزی دندانپزشکی دو ساله است و پزشکان جوان آموزش های جامع برای کسب دانش عملی در جهت های خاص مانند درمان ، جراحی و دندانپزشکی کودکان را کسب می کنند ، هزینه این دوره ها سالانه از ۱۰۰۰۰۰ روبل تا ۳۸۰،۰۰۰ روبل (۱،۸۰۰ تا ۶،۶۰۰ دلار ) متغیر است.

مدارکی که باید به دانشگاه ارائه دهید

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات
 • پاسپورت معتبر
 • کپی شناسنامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • پرداخت هزینه پذیرش

پیش نیازهای ورود به پزشکی روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه مانند تمامی کشورهای جهان نیازمند فراهم نمودن قوانین مشخص شده از سوی دانشگاه است که یکی از مهم ترین این پیش نیازها کسب دانش زبانی کافی است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

یکی دیگر از مهم ترین پیش نیازهای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی سپری کردن دوره پیش نیاز به نام پادفک است ، این دوره که معمولا نه ماه تا یک سال تحصیلی زمان می برد علوم تخصصی و پیش نیاز پزشکی و دندانپزشکی را به دانشجویان آموزش داده و زبان روسی شان را نیز تقویت می نماید.

برای دانشگاه هایی که دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی پذیرش می کنند شرکت در این دوره مهم و البته گام موفقیت شان شمرده می شود این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که ثبت نام در دوره پادفک یک سال به طول مدت اقامت و تحصیل تان در روسیه می افزاید اما خیالتان را از بابت تسلط زبانی آسوده می سازد.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی روسیه

اکثریت دانشگاه های پزشکی روسیه از روش پذیرش ساده بدون آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی پیروی می کنند اما برخی از آن ها به دلیل هجوم سیل عظیمی از جمعیت متقاضیان پزشکی و رشته های وابسته مجبور به اعمال شرایط سخت تری مانند آزمون ورودی ، معدل بالا و ارائه مدارک زبان در سطح عالی شده اند.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی روسیه

دانشگاه های برتر کشور روسیه به این دلیل آزمون ورودی برگزار می کنند تا شایسته ترین دانشجویانی که زبان روسی را برای تحصیل انتخاب کرده اند ، بتوانند به تحصیل در رشته های حساسی همچون پزشکی و دندانپزشکی مشغول شوند.

برای مثال جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه سچینوا یا دانشگاه رودن روسیه باید شرایط پذیرش سخت تری را پشت سر بگذرانید همچنین تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه سن پترزبورگ دارای شروط اجباری گذراندن دوره پادفک و معدل بالای ۱۷ می باشد.

در کشورهای دیگر هم دوره پادفک ارائه می گردد و برای برخی رشته ها اجباری است ، در مقاله تحصیل در مجارستان هم شرایط گذراندن دوره پادفک را توضیح داده ایم.

در مقابل تحصیل پزشکی در دانشگاه لومونوسف دارای شرایط ورودی راحت تری است البته فرصت تحصیل با معدل کمتر در سایر دانشگاه های روسیه امکان پذیر است.

برای بسیاری از دانشجویان وقتی صحبت از آزمون ورودی می شود شاید آزمون هایی مانند کنکور سراسری ایران در ذهن تداعی گردد اما منظور از آزمون های ورودی دانشگاه ها برای رشته های پزشکی به صورت عمومی همان آزمون نهایی دوره پادفک یا پری مدیکال است.

تحصیل پزشکی روسیه به زبان انگلیسی

همانگونه که گفتیم زبان انگلیسی را می توان در سیستم آموزشی روسیه یافت اما بیشتر در دانشگاه های خصوصی و یا در ترم های نخست دانشگاه که دانشجو بر سر کلاس درس حاضر می گردد.

تحصیل پزشکی روسیه به زبان انگلیسی

از آنجا که دانشجو در انتخاب زبان تحصیل آزاد است ، متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور دارند می بایست با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند.

البته نکته مهمی که توجه اغلب متقاضیان را به خود جلب می کند اجباری نبودن ارائه مدرک زبان جهت پذیرش بیشتر دانشگاه های روسیه است اما این امکان نیز وجود دارد که از دانشجو یک مصاحبه گرفته شود و در صورت مناسب بودن سطح زبان بتواند تحصیل خود را آغاز کند.

در صورتی که دانش زبانی دانشجو در مصاحبه کافی نباشد باید به یادگیری زبان انگلیسی مشغول شده و در هنگام آغاز تحصیل در دانشگاه مدرک رسمی مانند آیلتس و یا تافل را ارائه دهد.

فراموش نکنید که رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه به صورت حتم نیاز به زبان روسی دارد چرا که به ارتباط میان پزشک و بیمار وابسته است و دانستن زبان روسی برای گذراندن دوره های کار آموزی و یا کار بعد از اتمام تحصیلات ضروری می باشد.

تحصیل پزشکی روسیه به زبان روسی

قطعا مهاجرت به هر کشور دنیا نیازمند فراگیری زبان بومی آن کشور است حتی اگر فرد دانشجو تحصیل به زبان دیگری را انتخاب کرده باشد ، لزوم برقراری ارتباط و رفع نیازهای اولیه از همان قدم اول ورود به کشور مقصد احساس می شود و تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی که به صورت مستقیم با مردم و جامعه در ارتباط است این نیاز را دو چندان می سازد.

تحصیل پزشکی روسیه به زبان روسی

یکی از هدف های اصلی طراحی دوره پادفک بالابردن تسلط دانشجو به زبان روسی ست که روند تحصیل را برای او آسان می سازد ، دقت داشته باشید که دانشگاه های روسیه دوره زبان روسی را به صورت جداگانه برگزار نکرده و تنها راه یادگیری این زبان شرکت در دوره پادفک است.

توصیه می شود تا زبان تحصیل را با درنظر گرفتن شرایط مالی و دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید انتخاب کنید ، زیرا زبان انگلیسی شهریه تحصیلی را افزایش می دهد و انتخاب زبان روسی می تواند هزینه تحصیل در سیستم آموزشی روسیه را کاهش داده و به حداقل ممکن برساند.

یکی از روش هایی که می توانید تسلط زبانی خود را بالا ببرید یادگیری این زبان قبل از مهاجرت و در کشورمان ایران است البته یادگیری این زبان در کشورمان با یادگیری این زبان در روسیه برابر نبوده و دانشجویانی که واحد زبان روسی را در دوره پیش نیاز پاتفک پشت سر می گذارند بسیار مسلط تر این زبان را فرا خواهند گرفت.

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

دانشگاه ها و مراکز ارائه دهنده رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه به دو دسته دولتی و غیر انتفاعی تقسیم می شوند و به جرات می توان گفت که روسیه از معدود کشورهایی ست که توانسته سطح علمی هر دو دسته را برابر و خوب نگه دارد.

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

اکثر دانشگاه های روسیه توسط شورای جهانی بهداشت و پزشکی کشورهای پیشرو مانند U.S.A ، U.K ، استرالیا ، هند ، کانادا و غیره به رسمیت شناخته شده اند . در این کشور دانشگاه های متعددی وجود دارد که ما در ادامه به بررسی بهترین آنها می پردازیم.

دانشگاه دولتی لومونسف مسکو

نخستین و یکی از مهم ترین دانشگاه های کشور روسیه در شهر مسکو است که در سال ۱۷۷۵ تاسیس شد ، اغلب دروس این دانشگاه به زبان روسی تدریس می شوند دروس پزشکی در این دانشگاه از جمله علوم پزشکی به زبان روسی تدریس می شوند ؛ برای ورود به این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی ضروری است.

دانشگاه نووسیبیرسک

این دانشگاه اگرچه دانشگاه جوانی است اما در میان دانشگاه های مشهور قرار دارد و دروس پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شوند اما دوره رزیدنتی به زبان روسی است.

مدرک تحصیل رشته پزشکی با توجه بر یکی از رشته های جراح دندانپزشکی ، درمانگر دندانپزشکی ، ارتودنسی مدرک دندانپزشکی به فارغ التحصیلان ارائه می شود و ملاک قبولی آزمون ورودی ست.

دانشگاه سن پترزبورگ

این دانشگاه در سال ۱۸۹۷ به عنوان اولین کالج پزشکی روسی برای بانوان تاسیس شد و از سال ۱۹۴۶ شروع به جذب دانشجوی بین المللی کرد ، این دانشگاه یکی از ده دانشگاه برتر پزشکی در اروپاست که دارای دانشکده های پزشکی عمومی ، دندانپزشکی و پزشکی ورزش می باشد.

دانشگاه پزشکی دولتی اسکانوف

این دانشگاه بزرگترین و قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در روسیه است که درسال ۱۷۵۸ در مسکو تاسیس شد ؛ این دانشگاه در دانشکده های پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، داروسازی ، طب پیشگیرانه و غیره دارای ۱۷۷ صندلی می باشد و در ۲۵۰ سال گذشته نقش مهمی در توسعه علوم پزشکی و آموزش پزشکی ایفا کرده است.

دانشگاه دندان پزشکی سماشکو مسکو

این دانشگاه در سال ۱۹۲۲ به عنوان موسسه ملی دندانپزشکی تاسیس شد و یکی از مهمترین مراکز آموزش و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه است که دروس پزشکی در آن به زبان روسی ارائه می شوند ؛ این دانشگاه شامل دوره تمام وقت و پاره وقت دندانپزشکی کودکان است.

دانشگاه پزشکی کازان

این دانشگاه که قدمتی در حدود ۲۱۰ سال دارد ، اغلب دوره های تحصیل خود را به زبان روسی برگزار می نماید ، متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می بایست به زبان روسی تسلط کافی داشته باشند . البته این دانشگاه تحصیل به زبان انگلیسی نیز اراده می کند.

دانشگاه رودن

یکی از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه رودن امکان اخذ بورسیه های تحصیلی به دانشجویان با رزومه تحصیلی خوب می باشد.

مرکز چشم پزشکی فیدروف

این موسسه دولتی یک مرکز چشم پزشکی با یک موسسه تحقیقاتی و ۱۱ شعبه در شهر های بزرگ روسیه است که در سال ۱۹۸۸ تاسیس شده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور مورد تایید بودن مقصد تحصیلی شان توسط وزارت بهداشت است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه

خوشبختانه در میان تمام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت نام برخی از این دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه دیده می شود که به دانشجو این اطمینان خاطر را می دهد تا با خیالی آسوده به تحصیل مشغول شوند و پس از بازگشت به کشور نگرانی تایید مدرک و یا موقعیت شغلی خود نباشند.

طبق آخرین فهرست منتشر شده نام دانشگاه های زیر در فهرست مورد تایید وزارت بهداشت دیده می شود:

 • دانشگاه لومونسف مسکو
 • دانشگاه ایالتی نوسیبیرسک
 • پاولوف در سنت پترزبورگ
 • دانشگاه سچینوا مسکو ( فقط رشته داروسازی )
 • دانشگاه A.I Evdokimov مسکو فقط رشته دندانپزشکی

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل رشته های پزشکی از دوره پادفک آغاز می شود که بستگی زیادی به دانشگاهی دارد که آن را ارائه می کند و از حدود ۲۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار می باشد.

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در روسیه

پیشنهاد مشاوران مجرب ما در موسسه مهاجرتی رجبی به متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه جهت صرفه جویی در زمان و هزینه این است که گرچه یادگیری زبان روسی در کشورمان مانند روسیه نخواهد بود اما یادگیری زبان را پیش از رفتن به روسیه شروع نمایید تا با داشتن یک پیش زمینه هرچه سریعتر و با نمره بالاتر پادفک را پشت سر بگذارید.

تحصیل در روسیه در هر سال شامل ۲ ترم و حدودا ۱۰ ماه است که از اوایل سپتامبر تا اواخر ژوئن به طول می انجامد ، شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های روسیه بر اساس دانشگاه انتخابی متفاوت اما کمتر از دانشگاه های اروپا و کشورهای دیگر است.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه سالانه در حدود ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است که البته این هزینه جهت تحصیل به زبان انگلیسی بوده و تحصیل به زبان روسی کمتر و حدود ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است.

البته شهریه ثبت نام دانشگاه برای هر سال ۵۰ دلار است و برخی از دانشگاه به دانشجو زمان می دهند تا شهریه را به صورت اقساطی پرداخت نماید.

دانشگاه های روسیه به دانشجویان خارجی اجازه می دهند در طول شش سال تحصیلی پزشکی شش بار به کشور خود سفر کنند بنابراین ، هزینه سفر ممکن است حدود ۳۰۰۰۰ روپیه باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

مانند آنچه در نوشتار تحصیل در فرانسه گفتیم ، هزینه زندگی هنگام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بسیار مهم است و بر اساس سبک زندگی و شهر انتخابی متغیر است.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

هر دانشجو برای گذران زندگی خود در روسیه حداقل 600 دلار برای ماه نیاز دارد ، داشتن کار دانشجویی نیز ساعاتی در هفته برای دانشجویان مجاز است و علاوه بر کمک به تامین بخشی از هزینه ها می تواند در شناخت محیط اجتماعی و تقویت زبان به فرد بسیار کمک کند.

البته دانشجویان محصل در روسیه نیازمند مجوز کار از FMS هستند مگر این که در موسسه یا دانشگاه محل تحصیل خود مشغول به کار دانشجویی باشند ، حداقل سن برای کار دانشجویان ۱۸ سال است.

مجوز کار برای دانشجویان یک سال معتبر است اما قابل تمدید است ، اخیرا برای دانشجویان رشته های پزشکی خوابگاه هایی با امکانات و هزینه مناسب در نظر گرفته شده است که باعث آسایش بیشتر دانشجویان و کاهش هزینه ها در روسیه می شود.

بورسیه های پزشکی در روسیه

دولت روسیه به دانشجویان خارجی بورسیه و یا کمک هزینه های تحصیلی مختلفی اعطا می کند ، برنامه بورسیه تحصیلی مستقیما توسط وزارت آموزش و پرورش و سازمان های فدرال روسیه اداره می شود و شرایط دریافت بورسیه در هر دانشگاه و با توجه به رشته انتخابی متفاوت است.

بورسیه تحصیلی می تواند هزینه تحصیل ، اقامت و بیمه درمانی را شامل شود اما در تمامی آنها هزینه سفر پوشش داده نخواهد شد ، علاقه مندان به دریافت بورسیه باید در تاریخ مشخص شده از سوی دانشگاه مدارک خود را ارسال نمایند.

کشور مبدا دانشجو نیز در دریافت بورسیه تحصیلی تاثیرگذار بوده و دولت روسیه برای هر کشور تعداد بورسیه مشخصی را تعیین نموده است ؛ اگرچه در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی که معمولا گرانترین رشته های دانشگاهی محسوب می شوند معمولا بورسیه تحصیلی وجود نداشته و دانشجو باید هزینه های تحصیل را به صورت کامل متقبل شود.

روسیه در زمینه تمکن مالی سخت گیری زیادی نمی کند اما بهتر است چنانچه قادر به تامین تمامی هزینه های تحصیل در این کشور هستید اقدام نمایید و از تکیه بر کار و تامین هزینه ها از طریق درآمد حاصل بپرهیزید.

سوالات تحصیل رشته های پزشکی در روسیه

در زیر به تعدادی از سوالاتی که ممکن است برای شما در خصوص تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی این کشور پیش بیاید پاسخ داده ایم ، برای پرسش سوالات خود از قسمت دیدگاه ها استفاده نمایید.

شرایط ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه چیست؟

داشتن مدرک دیپلم یا معادل فوق دیپلم در زمینه فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و انگلیسی و کسب حداقل ۵۰٪ نمره در فیزیک ، شیمی و زیست شناسی آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر.

می خواهم برانم که برای ورود به رشته های پزشکی در روسیه شرایط سنی وجود دارد؟

خیر شرایط سنی وجود ندارد.

برای تحصیل رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های روسیه ، آیا نیاز دارم تافل یا آیلتس ارائه دهم؟

خیر تحصیل این رشته ها فقط در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی است و بجای تافل و ایلتس بایستی در مصاحبه زبان شرکت کنید اگر زبان انگلیسی شما تایید شد می توانید تحصیل خود را آغاز نمایید.

دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک دوره ای یک یا دو ساله است که پیش از ورود به رشته های پزشکی در روسیه برگزار می شود و هدف آن یادگیری و تسلط شما به زبان روسی و دروس پایه است.

آیا می توانم بدون آزمون وارد رشته دندانپزشکی روسیه شوم؟

دانشگاه های معتبر روسیه که متقاضیان بسیار بالایی دارند مجبورند برای انتخاب دانشجو ازمون برگزار کنند اما دانشگاه های دیگری هم هستند که بدون آزمون شما را پذیرش می کنند و مورد تایید وزارت بهداشت ایران هم هستند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه سالانه در حدود ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است که البته این هزینه جهت تحصیل به زبان انگلیسی بوده و تحصیل به زبان روسی کمتر و حدود ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه حدوداً چقدر است؟

هر دانشجو برای گذران زندگی خود در روسیه حداقل 600 دلار برای ماه نیاز دارد.

امید است که با ارائه این مقاله توانسته باشیم تا حدی شما را با شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه آشنا کنیم به خاطر داشته باشید که متخصصان ما در موسسه مهاجرتی رجبی می توانند به بهترین شکل در تمام مسیر مهاجرت تحصیلی به روسیه همراه و راهنمای شما باشند با کارشناسان ما در دفاتر فعال تهران و شیراز در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید ، مقاله تحصیل در خارج از کشور نیز می تواند به شما در انتخاب ارزان ترین ، امن ترین و بهترین کشورها برای تحصیل کمک کند.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا