تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

رویای پزشک و دندانپزشک شدن و کنکور سخت ایران ، علاقه مندان به این رشته ها را به جستجو برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور سوق می دهد ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه گزینه ای است که بسیار سریع جذاب و پررنگ می شود ؛ دلایل آنرا در زیر می خوانید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به جای پشت سر گذاشتن کنکور سخت ایران راهی است که علاقه مندان به تحصیل در این رشته ها می توانند انتخاب کرده و مدرکی بسیار ارزشمند و معتبر در سراسر جهان را دریافت نمایند.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

در زیر دلایل انتخاب پزشکی و دندانپزشکی روسیه توسط کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) برای شما عزیزان شرح داده شده است ، ضمن اینکه پیشتر هم در مقاله تحصیل در روسیه شرایط کلی مهاجرت تحصیلی به روسیه را شرح دادهایم که مرور آن برای درک شرایط کلی تحصیل در این کشور بسیار کمک کننده است.

نکته : کادر سبز رنگ حاوی عناوین اصلی مقاله پیش رو است ، با انتخاب هر لینک ، عنوان مورد نظر خود را براحتی مطالعه کنید.

پادکست تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

مدت زمان : 01:17

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی به همراه هزینه های مقرون به صرفه می تواند گزینه بسیار جذابی برای کسانی که رویای پزشک شدن را دارند باشد. امروزه یکی از مطرح ترین کشورهای جهان در عرصه های مختلف ، کشور روسیه است که می تواند مقصد مهاجرین از سراسر جهان با اهداف مختلف باشد در میان تمامی مسیرهای ممکن مهاجرت به این کشور می توان گزینه تحصیلی را یکی از بهترین آنها دانست.

علاوه بر آن کشور روسیه برای دانشجویان ایرانی نسبت به متقاضیان سایر کشورها مزیت های بیشتری به همراه دارد ، این کشور به دلیل روابطه سیاسی و اقتصادی خوبی که با کشورمان ایران دارد به راحتی به دانشجویان ویزای تحصیلی روسیه اعطا نموده و شرایط اقامتی خوبی را برایشان فراهم می سازد.

یکی دیگر از نکات مهم در رابطه با تحصیل در کشوری دیگر زبان تحصیل در دانشگاه است که می تواند یک چالش بزرگ برای بسیاری از دانشجویان به شمار رود اما در دانشگاه های روسیه این فرصت به دانشجو داده می شود تا بتواند علاوه بر زبان رسمی روسی ، در صورت تمایل زبان انگلیسی را برای دوره ای از تحصیل انتخاب نماید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به اصلی ترین اطلاعات در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه دست یابید و برای هرگونه اقدام کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) آماده راهنمایی و اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور برای شما عزیزان می باشند.

پیش نیازهای ورود به پزشکی روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه مانند تمامی کشورهای جهان نیازمند فراهم نمودن قوانین مشخص شده از سوی دانشگاه است که یکی از مهم ترین این پیش نیازها کسب دانش زبانی کافی است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

یکی دیگر از مهم ترین پیش نیازهای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی سپری کردن دوره پیش نیاز به نام پادفک است ، این دوره علوم تخصصی و پیش نیاز پزشکی و دندانپزشکی را به دانشجویان آموزش داده و زبان روسی شان را نیز تقویت می نماید.

برای دانشگاه هایی که دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی پذیرش می کنند شرکت در این دوره مهم و البته گام موفقیت شان شمرده می شود این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که ثبت نام در دوره پادفک یک سال به طول مدت اقامت و تحصیل تان در روسیه می افزاید اما خیالتان را از بابت تسلط زبانی آسوده می سازد.

دوره پادفک در روسیه چیست؟

دوره پادفک را می توان یک فرصت طلایی برای دانشجویان ایرانی در روسیه دانست که معمولا طی نه ماه همانند دوره پیش دانشگاهی در کشورمان ، گام های نخست و البته مهم جهت ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی را به شما آموزش می دهد و به نوعی برای تمامی داشجویان خارجی اجباری است.

دوره پادفک در روسیه چیست؟

افرادی که بتوانند در پایان دوره نمره قبولی در آزمون را کسب کنند می توانند تحصیلات خود در دانشگاه را آغاز کنند ، در طول دوره دانشجویان با توجه به واحدهای مورد نیاز ۴ تا ۶ ساعت سر کلاس درس حاضر شده و در پایان دوره توانایی صحبت و خواندن و نوشتن به زبان روسی را خواهند داشت.

دانشجویانی که با بورسیه به تحصیل در روسیه مشغول می شوند ، این دوره برایشان رایگان خواهد بود ، یادگیری زبان روسی توسط اساتید روس زبان یکی از اصلی ترین مزایای سپری کردن این دوره است ، البته طول دقیق دوره با توجه به آزمون تعیین سطحی که نخست از داوطلب گرفته می شود تعیین می گردد.

طولانی ترین دوره به افرادی اختصاص دارد که هیچ آشنایی با زبان روسی ندارند ، با به پایان رساندن این دوره شما مدرک دیپلم مطابق با سیستم آموزشی کشور روسیه را دریافت خواهید کرد که به شما این اجازه را می دهد تا در دانشگاه ها تحصیل خود را آغاز کنید.

پادکست دوره پادفک در روسیه

مدت زمان : 00:49

تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی روسیه دانشجویانی که برای مطالعه پزشکی در روسیه اقدام می نمایند ، باید دارای مدرک دیپلم یا معادل فوق دیپلم در زمینه فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و انگلیسی باشند.

همچنین ، آنها باید حداقل ۵۰٪ نمره در فیزیک ، شیمی و زیست شناسی در آزمون ورودی یا معادل آن را به دست آورند ، تحصیل رشته پزشکی ۶ سال زمان می برد که با دوره پادفک به هفت سال افزایش می یابد.

دانشجویان کل دوره دانشگاه را به صورت تمام وقت به تحصیل مشغول بوده و در یک دانشگاه هر دو بخش تئوری و عملی را پشت سر می گذارند البته امکان تحصیل به صورت پاره وقت نیز وجود دارد که دوره تحصیلی را افزایش می دهد.

علاوه بر درنظر گرفتن و فراهم نمودن تمامی شرایط رشته های پزشکی شما باید اراده قوی برای تبدیل شدن به یک پزشک برجسته را نیز داشته باشید.

تحصیل پزشکی در روسیه با دیپلم

آغاز تحصیل در دانشگاه های خارج کشور پس از اتمام دوره دبیرستان را می توان بهترین تصمیم جهت ادامه تحصیل دانست که شما را از همان ابتدا به سیستم آموزشی معتبر و جهانی وارد می سازد و فرصت کار در تمامی کشورهای جهان را نیز به شما می بخشد،

با داشتن مدرک دیپلم شما قادر هستید تا رشته دانشگاهی خود بدون محدودیت و اتلاف زمان انتخاب و پشت سر بگذارید . رشته های پزشکی نیز به دلیل مجبوبیت فراوان میان علاقه مندان به تحصیل از نخستین مواردی هستند که مورد توجه بسیاری از دانش آموزان قرار می گیرند.

داشتن مدرک دیپلم اولین و البته مهم ترین پیش نیاز جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی روسیه است که به شما مجوز ثبت نام در دوره پادفک را می دهد ، سیستم آموزشی دانشگاه های روسیه با بسیاری از کشورهای مطرح دنیا مانند آمریکا ، استرالیا و یا کانادا متفاوت است و به دوره پزشکی در این بسیار شباهت دارد.

در واقع شما پس از دریافت مدرک دیپلم خود ، در صورت علاقه به رشته های پزشکی مستقیما جهت ورود به رشته موردنظر اقدام نموده و نیازی به سپری دوره علوم پایه و دریافت مدرک دیپلم در رشته های مرتبط را ندارید ، تنها پیش نیاز لازم رشته های پزشکی در دانشگاه های روسیه پشت سر گذاشتن دوره پادفک است که پیش تر به آن پرداختیم.

همچنین با مدرک دیپلم شما می توانید در کشور ترکیه هم به تحصیل رشته های علوم پزشکی بپردازید ؛ مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را بخوانید.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

درب های دندانپزشکی دانشگاه های روسیه به روی تمامی دانشجویان بین المللی باز است برای تحصیل رشته دندانپزشکی نیز مانند رشته پزشکی گذراندن دوره پادفک الزامی ست و به هر دو زبان انگلیسی و روسی برگزار می گردد و میتوانید متناسب با زبان تحصیل دلخواه خود در آنها شرکت کنید.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

طول دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی ۵ سال است که به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود و دوره کارآموزی در بیمارستان و کلینیک ها را نیز شامل می شود.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه شرط سنی ندارد و علاقه مندان میتوانند از هر سنی تحصیل در این رشته را شروع کنند ، دانشجویانی که جهت پذیرش در دانشگاه باید آزمون ورودی را پشت سر بگذارند نگران نباشند چرا که این آزمون مشابه آزمون های ورودی دیگر رشته های پزشکی است و شامل دروس زیست شناسی ، شیمی و درک مطلب به زبان روسی است.

شرایط پذیرش در دانشکده های دندانپزشکی همانند پزشکی بوده و تنها در مدت زمان تحصیل و شهریه ای که به دانشگاه پرداخت می شود با یکدیگر تفاوت دارند.

کارآموزی تخصص پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

جهت اطلاع بیشتر متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی از شرایط تحصیل در روسیه عنوان می کنیم که کشور روسیه برنامه های کارآموزی این رشته ها را نیز زبان به انگلیسی ارائه می دهد.

تخصص هایی مانند متخصص پوست ، متخصص گوارش و یا متخصص ارتودنسی دندان پس از تکمیل دوره تخصص در روسیه ، نیاز به کارآموزی دارند ، طول دوره کارآموزی از دو تا چهار سال بسته به تخصص و دانشگاه متفاوت است.

مدت کارآموزی دندانپزشکی دو ساله است و پزشکان جوان آموزش های جامع برای کسب دانش عملی در جهت های خاص مانند درمان ، جراحی و دندانپزشکی کودکان را کسب می کنند ، هزینه این دوره ها سالانه از ۱۰۰۰۰۰ روبل تا ۳۸۰،۰۰۰ روبل (۱،۸۰۰ تا ۶،۶۰۰ دلار ) متغیر است.

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

دانشگاه ها و مراکز ارائه دهنده رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه به دو دسته دولتی و غیر انتفاعی تقسیم می شوند و به جرات می توان گفت که روسیه از معدود کشورهایی ست که توانسته سطح علمی هر دو دسته را برابر و خوب نگه دارد.

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

اکثر دانشگاه های روسیه توسط شورای جهانی بهداشت و پزشکی کشورهای پیشرو مانند U.S.A ، U.K ، استرالیا ، هند ، کانادا و غیره به رسمیت شناخته شده اند ، در این کشور دانشگاه های متعددی وجود دارد که ما در ادامه به بررسی بهترین آنها می پردازیم.

دانشگاه دولتی لومونسف مسکو

نخستین و یکی از مهم ترین دانشگاه های کشور روسیه در شهر مسکو است که در سال ۱۷۷۵ تاسیس شد ، اغلب دروس این دانشگاه به زبان روسی تدریس می شوند دروس پزشکی در این دانشگاه از جمله علوم پزشکی به زبان روسی تدریس می شوند ؛ برای ورود به این دانشگاه پذیرش در آزمون ورودی ضروری است.

دانشگاه نووسیبیرسک

این دانشگاه اگرچه دانشگاه جوانی است اما در میان دانشگاه های مشهور قرار دارد و دروس پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شوند اما دوره رزیدنتی به زبان روسی است.

مدرک تحصیل رشته پزشکی با توجه بر یکی از رشته های جراح دندانپزشکی ، درمانگر دندانپزشکی ، ارتودنسی مدرک دندانپزشکی به فارغ التحصیلان ارائه می شود و ملاک قبولی آزمون ورودی ست.

دانشگاه سن پترزبورگ

این دانشگاه در سال ۱۸۹۷ به عنوان اولین کالج پزشکی روسی برای بانوان تاسیس شد و از سال ۱۹۴۶ شروع به جذب دانشجوی بین المللی کرد ، این دانشگاه یکی از ده دانشگاه برتر پزشکی در اروپاست که دارای دانشکده های پزشکی عمومی ، دندانپزشکی و پزشکی ورزش می باشد.

دانشگاه پزشکی دولتی اسکانوف

این دانشگاه بزرگترین و قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در روسیه است که درسال ۱۷۵۸ در مسکو تاسیس شد ؛ این دانشگاه در دانشکده های پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، داروسازی ، طب پیشگیرانه و غیره دارای ۱۷۷ صندلی می باشد و در ۲۵۰ سال گذشته نقش مهمی در توسعه علوم پزشکی و آموزش پزشکی ایفا کرده است.

دانشگاه دندان پزشکی سماشکو مسکو

این دانشگاه در سال ۱۹۲۲ به عنوان موسسه ملی دندانپزشکی تاسیس شد و یکی از مهمترین مراکز آموزش و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه است که دروس پزشکی در آن به زبان روسی ارائه می شوند ؛ این دانشگاه شامل دوره تمام وقت و پاره وقت دندانپزشکی کودکان است.

دانشگاه پزشکی کازان

این دانشگاه که قدمتی در حدود ۲۱۰ سال دارد ، اغلب دوره های تحصیل خود را به زبان روسی برگزار می نماید ، متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می بایست به زبان روسی تسلط کافی داشته باشند . البته این دانشگاه تحصیل به زبان انگلیسی نیز اراده می کند.

دانشگاه رودن

یکی از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه رودن امکان اخذ بورسیه های تحصیلی به دانشجویان با رزومه تحصیلی خوب می باشد.

مرکز چشم پزشکی فیدروف

این موسسه دولتی یک مرکز چشم پزشکی با یک موسسه تحقیقاتی و ۱۱ شعبه در شهر های بزرگ روسیه است که در سال ۱۹۸۸ تاسیس شده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور مورد تایید بودن مقصد تحصیلی شان توسط وزارت بهداشت است . تایید دانشگاه توسط این وزارت خانه به شما این اطمینان خاطر را می بخشد تا با خیالی آسوده به تحصیل مشغول شده و پس از بازگشت به کشور نگرانی تایید مدرک و یا موقعیت شغلی خود را نداشته باشید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه

البته کالج ها و سایر دوره های پیش نیازی که در این کشور برگزار می شود ، مورد تایید این سازمان نبوده و قابل ارزشیابی نخواهد بود ، همچنین انتقال دانشجویان در طول تحصیل به دانشگاه های داخل کشور نیز ممنوع اعلام شده است و تنها پس از اتمام دوره تحصیلی مدرک آنها مطابق با معیارهای این سازمان ارزیابی خواهد شد.

خوشبختانه در میان تمام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت نام برخی از این دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه دیده می شود که طبق آخرین فهرست منتشر شده برای سال ۲۰۲۱ نام دانشگاه های زیر در فهرست قرار گرفته اند:

 • دانشگاه ایالتی A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry ( فقط در رشته دندانپزشکی )
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه نووسیبیرسک
 • دانشگاه ایالتی لومونوسو
 • دانشگاه ایالتی پزشکی سنت پترزبورگ پاوولوف اول
 • دانشگاه RUND
 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
 • دانشگاه ایالتی تامسک
 • دانشگاه Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی روسیه

اکثریت دانشگاه های پزشکی روسیه از روش پذیرش ساده بدون آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی پیروی می کنند اما برخی از آن ها به دلیل هجوم سیل عظیمی از جمعیت متقاضیان پزشکی و رشته های وابسته مجبور به اعمال شرایط سخت تری مانند آزمون ورودی ، معدل بالا و ارائه مدارک زبان در سطح عالی شده اند.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی روسیه

دانشگاه های برتر کشور روسیه به این دلیل آزمون ورودی برگزار می کنند تا شایسته ترین دانشجویانی که زبان روسی را برای تحصیل انتخاب کرده اند ، بتوانند به تحصیل در رشته های حساسی همچون پزشکی و دندانپزشکی مشغول شوند.

برای مثال جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه سچینوا یا دانشگاه رودن روسیه باید شرایط پذیرش سخت تری را پشت سر بگذرانید همچنین تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه سن پترزبورگ دارای شروط اجباری گذراندن دوره پادفک و معدل بالای ۱۷ می باشد.

در کشورهای دیگر هم دوره پادفک ارائه می گردد و برای برخی رشته ها اجباری است ، در مقاله تحصیل در مجارستان هم شرایط گذراندن دوره پریمدیکال در اروپا را توضیح داده ایم.

در مقابل تحصیل پزشکی در دانشگاه لومونوسف دارای شرایط ورودی راحت تری است البته فرصت تحصیل با معدل کمتر در سایر دانشگاه های روسیه امکان پذیر است.

برای بسیاری از دانشجویان وقتی صحبت از آزمون ورودی می شود شاید آزمون هایی مانند کنکور سراسری ایران در ذهن تداعی گردد اما منظور از آزمون های ورودی دانشگاه ها برای رشته های پزشکی به صورت عمومی همان آزمون نهایی دوره پادفک یا پری مدیکال است.

اگر به دنبال ورود به رشته های پزشکی بدون آزمون ورودی هستید می توانید دانشگاه های خصوصی را در برخی کشورها مانند لهستان انتخاب کنید ، لهستان علاوه بر اینکه در ازمون ورودی خود سختگیری زیادی ندارد ، یکی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل رشته های علوم پزشکی است ؛ مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان را بخوانید.

بورسیه های پزشکی در روسیه

دولت روسیه به دانشجویان خارجی بورسیه و یا کمک هزینه های تحصیلی مختلفی اعطا می کند ، برنامه بورسیه تحصیلی مستقیما توسط وزارت آموزش و پرورش و سازمان های فدرال روسیه اداره می شود و شرایط دریافت بورسیه در هر دانشگاه و با توجه به رشته انتخابی متفاوت است.

بورسیه تحصیلی می تواند هزینه تحصیل ، اقامت و بیمه درمانی را شامل شود اما در تمامی آنها هزینه سفر پوشش داده نخواهد شد ، علاقه مندان به دریافت بورسیه باید در تاریخ مشخص شده از سوی دانشگاه مدارک خود را ارسال نمایند.

کشور مبدا دانشجو نیز در دریافت بورسیه تحصیلی تاثیرگذار بوده و دولت روسیه برای هر کشور تعداد بورسیه مشخصی را تعیین نموده است ؛ اگرچه در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی که معمولا گرانترین رشته های دانشگاهی محسوب می شوند معمولا بورسیه تحصیلی وجود نداشته و دانشجو باید هزینه های تحصیل را به صورت کامل متقبل شود.

روسیه در زمینه تمکن مالی سخت گیری زیادی نمی کند اما بهتر است چنانچه قادر به تامین تمامی هزینه های تحصیل در این کشور هستید اقدام نمایید و از تکیه بر کار و تامین هزینه ها از طریق درآمد حاصل بپرهیزید.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در روسیه

همانگونه که گفته شد تحصیل در دانشگاه های روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است و انتخاب هر یک از این زبان ها نیازمند ارائه مدرک و سطح تسلط مشخصی است تا دانشگاه تاییدیه لازم جهت پذیرش شما را صادر نماید ، با انتخاب زبان انگلیسی دانشگاه از شما مدارکی همون آیلتس و یا تاقل را درخواست نمی کند که البته بسیاری از دانشجویان با پشت سر گذاشن دوره پادفک به مهارت کافی رسیده و در مصاحبه موفق ظاهر می شوند ، در چنین شرایطی دانشگاه از شما مدرک بین المللی درخواست نکرده و به مهارت شما اکتفا می کند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در روسیه

در رابطه با مدرک زبان روسی نیز باید گفت که بهترین راه یادگیری این زبان گذارندن دوره در کشوری است که مردمان به این زبان صحبت می کنند ، با شرکت در دوره پادفک شما علاوه بر یادگیری زبان روسی ، در معرض صحبت و زندگی با افرادی قرار می گیرید که از این زبان استفاه نموده و شما را وادار به استفاده از آن می کنند.

در رابطه با محدودیت سنی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه نیز باید بدانید که برای ثبت نام باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید و حداکثری برای آن در نظر گرفته نشده است ، زیرا دانشگاه های روسیه به دنبال نیروی های جوان با حداکثر توان جهت تحصیل در یکی از مهم ترین رشته های دانشگاهی می باشند.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی روسیه

مدارکی که باید به دانشگاه ارائه دهید:

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات
 • پاسپورت معتبر
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • ارائه مدرک TLKI1 زبان روسی
 • ارائه دیپلم آبی مورد تایید وزارت علوم روسیه

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

هزینه تحصیل رشته های پزشکی از دوره پادفک آغاز می شود که بستگی زیادی به دانشگاهی دارد که آن را ارائه می کند و از حدود ۲۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار می باشد.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

پیشنهاد مشاوران مجرب ما در موسسه مهاجرتی رجبی به متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه جهت صرفه جویی در زمان و هزینه این است که گرچه یادگیری زبان روسی در کشورمان مانند روسیه نخواهد بود اما یادگیری زبان را پیش از رفتن به روسیه شروع نمایید تا با داشتن یک پیش زمینه هرچه سریعتر و با نمره بالاتر پادفک را پشت سر بگذارید.

تحصیل در روسیه در هر سال شامل ۲ ترم و حدودا ۱۰ ماه است که از اوایل سپتامبر تا اواخر ژوئن به طول می انجامد ، شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های روسیه بر اساس دانشگاه انتخابی متفاوت اما کمتر از دانشگاه های اروپا و کشورهای دیگر است.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه سالانه در حدود ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است که البته این هزینه جهت تحصیل به زبان انگلیسی بوده و تحصیل به زبان روسی کمتر و حدود ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است.

البته شهریه ثبت نام دانشگاه برای هر سال ۵۰ دلار است و برخی از دانشگاه به دانشجو زمان می دهند تا شهریه را به صورت اقساطی پرداخت نماید.

دانشگاه های روسیه به دانشجویان خارجی اجازه می دهند در طول شش سال تحصیلی پزشکی شش بار به کشور خود سفر کنند بنابراین ، هزینه سفر ممکن است حدود ۳۰۰۰۰ روپیه باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

هزینه زندگی هنگام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بسیار مهم است و بر اساس سبک زندگی و شهر انتخابی متغیر است.

هر دانشجو برای گذران زندگی خود در روسیه حداقل ۶۰۰ دلار برای ماه نیاز دارد ، داشتن کار دانشجویی نیز ساعاتی در هفته برای دانشجویان مجاز است و علاوه بر کمک به تامین بخشی از هزینه ها می تواند در شناخت محیط اجتماعی و تقویت زبان به فرد بسیار کمک کند.

البته دانشجویان محصل در روسیه نیازمند مجوز کار از FMS هستند مگر این که در موسسه یا دانشگاه محل تحصیل خود مشغول به کار دانشجویی باشند ، حداقل سن برای کار دانشجویان ۱۸ سال است.

مجوز کار برای دانشجویان یک سال معتبر است اما قابل تمدید است ، اخیرا برای دانشجویان رشته های پزشکی خوابگاه هایی با امکانات و هزینه مناسب در نظر گرفته شده است که باعث آسایش بیشتر دانشجویان و کاهش هزینه ها در روسیه می شود.

مزایا و معایب تحصیل رشته های پزشکی در روسیه

سازمان بهداشت جهانی دانشگاه های پزشکی روسیه را در بین صد دانشگاه رتبه بندی شده ، در رتبه سی قرار داده است که این رتبه به دلیل وجود مزایا و امکانات مناسبی ست که در اختیار دانشجویان رشته های علوم پزشکی قرار می گیرد و از آنها یک پزشک خبره می سازد.

مزایا و معایب تحصیل رشته های پزشکی در روسیه

دانش آموزان از سراسر جهان بدون فراهم نمودن هیچ گونه پیش نیاز خاصی می توانند به آسانی به پذیرش رسیده و از بورسیه های دولتی نیز بهره مند گردند.

از بزرگترین مزیت های انتخاب کشور روسیه به عنوان مقصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی عدم وجود آزمون ورودی در اکثر دانشگاه های این کشور است.

منابع آموزشی دانشگاه های پزشکی روسیه هر ساله بر طبق استاندارد های بین المللی به روز رسانی می شود و مدرک صادر از دانشگاه های این کشور مورد قبول سازمان های یونسکو ، WHO و MCI هستند.

دانشجویانی که دوره پزشکی یا دندانپزشکی خود را در یکی از دانشگاه های روسیه می گذرانند دوره بالینی را در بیمارستان های آموزشی پشت سر می گذارند که به درک هرچه بیشتر و کسب مهارت دانشجو کمک می نماید.

در رابطه با انتخاب زبان تحصیل نیز این اطمینان خاطر را به شما عزیزان بدهیم که دانشگاه ها به راحتی زبان انتخابی تان را در دوره ای کوتاه مدت قبل از شروع ترم دانشگاه آموزش داده و به مهارت کافی خواهید رسید.

معایب تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه را نمی توان خالی از عیب دانست و این کشور مانند هر مقصد تحصیلی دیگری معایبی نیز به همراه دارد که اطلاع از آنها می تواند در انتخاب مقصد تحصیلی شما را یاری رساند ، به عنوان مثال روسیه کشوری کاملا سردسیر است که مدت زمان کمی در سال آب و هوای معتدل و گرم دارد و شما باید کاملا زندگی در کشوری با هوای سرد را بپذیرید.

هم چنین دوری از خانواده به همراه نیاز به یادگیری زبان ناآشنای روسی می تواند در ابتدا مهاجرت را برای شما سخت نموده و دغدغه هایی را برایتان ایجاد کند ، اجاره مسکن از دبگر مواردی است که در رابطه با هزینه تحصیل در روسیه مورد توجه قرار می گیرد.

گرچه تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا کم هزینه تر است ، اما در صورت عدم سکونت در خوابگاه باید هزینه سکونت را به عنوان بخش مهمی از مخارج خود مدنظر داشته باشید.

تحصیل پزشکی روسیه به زبان انگلیسی

همانگونه که گفتیم زبان انگلیسی را می توان در سیستم آموزشی روسیه یافت اما بیشتر در دانشگاه های خصوصی و یا در ترم های نخست دانشگاه که دانشجو بر سر کلاس درس حاضر می گردد.

از آنجا که دانشجو در انتخاب زبان تحصیل آزاد است ، متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور دارند می بایست با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند.

البته نکته مهمی که توجه اغلب متقاضیان را به خود جلب می کند اجباری نبودن ارائه مدرک زبان جهت پذیرش بیشتر دانشگاه های روسیه است اما این امکان نیز وجود دارد که از دانشجو یک مصاحبه گرفته شود و در صورت مناسب بودن سطح زبان بتواند تحصیل خود را آغاز کند.

در صورتی که دانش زبانی دانشجو در مصاحبه کافی نباشد باید به یادگیری زبان انگلیسی مشغول شده و در هنگام آغاز تحصیل در دانشگاه مدرک رسمی مانند آیلتس و یا تافل را ارائه دهد.

فراموش نکنید که رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه به صورت حتم نیاز به زبان روسی دارد چرا که به ارتباط میان پزشک و بیمار وابسته است و دانستن زبان روسی برای گذراندن دوره های کار آموزی و یا کار بعد از اتمام تحصیلات ضروری می باشد.

لذا طبق اعلام وزارت بهداشت برای ورودی های سال ۲۰۲۱ ، متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه باید مدرک زبان روسی در سطح مورد نیاز را داشته باشند ، در غیر این صورت بعد از اتمام تحصیل با مشکل مواجه خواهند شد.

رشته های علوم پزشکی به زبان انگلیسی در روسیه

علاوه بر رشته های پزشکی و دندانپزشکی ، رشته های دیگری نیز در شاخه علم پزشکی در دانشگاه های روسیه قابل تحصیل به زبان روسی می باشند که البته بسیار محدود بوده و به دانشگاه انتخابی تان وابسته هستند ، البته شایان ذکر است که رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی در کل دوره تحصیل به زبان انگلیسی نخواهند بود و در صورت انتخاب زبان انگلیسی برای تحصیل تنها واحدهایی را که سر کلاس حاضر خواهید شد ، به این زبان فرا خواهید گرفت و جهت دوره های عملی و کارآموزی خود باید تا حد متوسط با زبان روسی آشنا باشید.

از دیگر رشته های موجود به زبان انگلیسی در دانشگاه های روسیه می توان به پزشکی ورزشی ، داروسازی و پرستاری اشاره کرد که البته در برخی از دانشگاه ( به خصوص دانشگاه های خصوصی ) ارائه می شود و خوب است که در صورت اصرار به تحصیل به زبان انگلیسی حتما دانشگاه های موجود در این کشور را به خوبی بررسی کنید.

تحصیل پزشکی روسیه به زبان روسی

قطعا مهاجرت به هر کشور دنیا نیازمند فراگیری زبان بومی آن کشور است حتی اگر فرد دانشجو تحصیل به زبان دیگری را انتخاب کرده باشد ، لزوم برقراری ارتباط و رفع نیازهای اولیه از همان قدم اول ورود به کشور مقصد احساس می شود و تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی که به صورت مستقیم با مردم و جامعه در ارتباط است این نیاز را دو چندان می سازد.

تحصیل پزشکی روسیه به زبان روسی

یکی از هدف های اصلی طراحی دوره پادفک بالابردن تسلط دانشجو به زبان روسی ست که روند تحصیل را برای او آسان می سازد ، دقت داشته باشید که دانشگاه های روسیه دوره زبان روسی را به صورت جداگانه برگزار نکرده و تنها راه یادگیری این زبان شرکت در دوره پادفک است.

توصیه می شود تا زبان تحصیل را با درنظر گرفتن شرایط مالی و دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید انتخاب کنید ، زیرا زبان انگلیسی شهریه تحصیلی را افزایش می دهد و انتخاب زبان روسی می تواند هزینه تحصیل در سیستم آموزشی روسیه را کاهش داده و به حداقل ممکن برساند.

یکی از روش هایی که می توانید تسلط زبانی خود را بالا ببرید یادگیری این زبان قبل از مهاجرت و در کشورمان ایران است البته یادگیری این زبان در کشورمان با یادگیری این زبان در روسیه برابر نبوده و دانشجویانی که واحد زبان روسی را در دوره پیش نیاز پاتفک پشت سر می گذارند بسیار مسلط تر این زبان را فرا خواهند گرفت.

رشته های علوم پزشکی به زبان روسی در روسیه

زبان روسی به عنوان زبان رسمی مردم روسیه در تمامی سیستم های آموزشی این کشور وجود داشته و شما با انتخاب هر رشته تحصیلی در دانشگاه های این کشور ، زبان روسی را به عنوان زبان اصلی تدریس و آموزش خواهید یافت . یکی از اصلی ترین مزایای انتخاب این زبان کاهش هزینه های شما در دانشگاه است.

کلیه رشته های علوم پزشکی از جمله پزشکی بیهوشی ، بینایی سنجی ، بهداشت عمومی ، آسیب شناسی ، داروسازی ، مهندسی پزشکی ، جراحی عمومی ، پزشکی پوست و غیره از مواردی هستند که به جز رشته های ذکر شده در بالا قابل تحصیل به زبان روسی می باشند.

در واقع شما با انتخاب زبان روسی به عنوان زبان تحصیل پنجره ای از فرصت های متنوع را به روی خود می گشایید که هیچ محدودیتی را سر راهتان قرار نمی دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل نمایید ، کارشناسان موسسه به شما کمک می نمایند تا بتوانید دوره پادفک را با موفقیت پشت سر گذاشته و در کوتاهترین زمان ممکن به پذیرش در یکی از بهترین دانشگاه های روسیه برسید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته های پزشکی در روسیه

در زیر به تعدادی از سوالاتی که ممکن است برای شما در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه پیش بیاید پاسخ داده ایم ، برای پرسش سوالات خود از قسمت دیدگاه ها در پایین همین مقاله استفاده نمایید.

شرایط ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه چیست؟

داشتن مدرک دیپلم یا معادل فوق دیپلم در زمینه فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و انگلیسی و کسب حداقل ۵۰٪ نمره در فیزیک ، شیمی و زیست شناسی آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر.

می خواهم بدانم که برای ورود به رشته های پزشکی در روسیه شرایط سنی وجود دارد؟

خیر شرایط سنی وجود ندارد.

برای تحصیل رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های روسیه ، آیا نیاز دارم تافل یا آیلتس ارائه دهم؟

خیر تحصیل این رشته ها فقط در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی است و بجای تافل و ایلتس بایستی در مصاحبه زبان شرکت کنید اگر زبان انگلیسی شما تایید شد می توانید تحصیل خود را آغاز نمایید.

دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک دوره ای یک یا دو ساله است که پیش از ورود به رشته های پزشکی در روسیه برگزار می شود و هدف آن یادگیری و تسلط شما به زبان روسی و دروس پایه است.

آیا می توانم بدون آزمون وارد رشته دندانپزشکی روسیه شوم؟

دانشگاه های معتبر روسیه که متقاضیان بسیار بالایی دارند مجبورند برای انتخاب دانشجو ازمون برگزار کنند اما دانشگاه های دیگری هم هستند که بدون آزمون شما را پذیرش می کنند و مورد تایید وزارت بهداشت ایران هم هستند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه سالانه در حدود ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار است که البته این هزینه جهت تحصیل به زبان انگلیسی بوده و تحصیل به زبان روسی کمتر و حدود ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار است.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه حدوداً چقدر است؟

هر دانشجو برای گذران زندگی خود در روسیه حداقل 600 دلار برای ماه نیاز دارد.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه چگونه است؟

طول دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی ۵ سال است که به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود و دوره کارآموزی در بیمارستان و کلینیک ها را نیز شامل می شود.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه کدامند؟

دانشگاه دولتی لومونسف مسکو ، دانشگاه نووسیبیرسک ، دانشگاه سن پترزبورگ و دانشگاه پزشکی دولتی اسکانوف

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله دانشگاه های زیر مورد تایید هستند : دانشگاه ایالتی A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry ( فقط در رشته دندانپزشکی ) دانشگاه فدرال کازان دانشگاه نووسیبیرسک دانشگاه ایالتی لومونوسو دانشگاه ایالتی پزشکی سنت پترزبورگ پاوولوف اول دانشگاه RUND دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ دانشگاه ایالتی تامسک دانشگاه Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)

امید است که با ارائه این مقاله توانسته باشیم تا حدی شما را با شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه آشنا کنیم به خاطر داشته باشید که متخصصان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) می توانند به بهترین شکل در تمام مسیر مهاجرت تحصیلی به روسیه همراه و راهنمای شما باشند با کارشناسان ما در دفاتر فعال تهران و شیراز در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید از سایر مقالات سایت برای مقایسه بهتر شرایط خود با شرایط پذیرش دانشگاه های جهان بهره مند شوید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان است ، در این مقاله هزینه ها ، بورسیه ها و مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه های آلمان را بطور کامل توضیح داده ایم ؛ با مطالعه این مقاله شما با شرایط کلی تحصیل رشته های علوم پزشکی در اروپا نیز آشنا خواهید شد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP