تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل رشته های علوم پزشکی دریکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان ، ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا ، آلمان ، با ارائه مدارک معتبر جهانی در برترین دانشگاه های پزشکی دنیا محبوبیت ویژه ای دارد!

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به دلیل رایگان بودن تحصیل و هزینه زندگی مقرون به صرفه در کنار فرصت های شغلی متعدد در طول تحصیل به عنوان کار دانشجویی و حتی بعد از پایان دانشگاه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی و تحصیل در خارج از کشور جزو نخستین مقاصد علاقه مندان به این رشته ها در فهرست ایرانی ها قرار گرفته است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

در این مقاله که به کوشش مشاورین ارشد شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تهیه شده است تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته و شما با مطالعه آن از تمامی جنبه های مهم تحصیل در این دو رشته حساس و البته پرطرفدار در دانشگاه های آلمان مطلع خواهید شد.

البته پذیرش و تحصیل در آلمان به دلیل وجود تقاضای بالا شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارند که باید به صورت کامل بررسی شده و در زمان درخواست طبق قوانین رعایت شوند.

دلایل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

آلمان میزبان بیش از 40 دانشگاه برتر پزشکی در سطح جهان است که از میان آنها ۳۲ دانشگاه بر اساس رتبه بندی QS در میان بهترین های جهان قرار دارند و قبولی در آنها اصلا دور از انتظار نیست.

در ارزیابی دانشگاه ها عواملی مانند کیفیت زیر ساخت های آموزشی ، بازار کار ، امکانات رفاهی و عوامل متعدد دیگری در نظر گرفته میشود که باعث رشد و محبوبیت دو چندان دانشگاه های آلمان شده است.

ما کشور آلمان را از آن جهت به شما عزیزان توصیه می کنیم که سیستم آموزش عالی در رشته پزشکی در اکثریت کشورهای دنیا حتی برای دانشجویان داخلی هم رایگان نیست اما کشور آلمان در اروپا یکی از معدود کشورهایی ست که هنوز سیستم تحصیل رایگان را در دانشگاه های دولتی خود برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد و علاوه بر آن می توانید در طول تحصیل کار کرده و درآمد نیز داشته باشید.

در آلمان همواره بیمارستان ها و کلینیک ها فرصت های شغلی خود را اعلام نموده و برای نیروهای متخصص درخواست می دهند و فارغ التحصیلان دانشگاه ها در رشته پزشکی که مهارت کافی داشته باشند می توانند این مشاغل را پر کنند.

سیستم بهداشتی آلمان ، مخصوصاً با ورود به عصر تکنولوژی و تغییر سیستم بهداشتی به الکترونیکی ، سیستمی متمایز و نیازمند کادر متخصص است ، کمبود کادر علوم پزشکی در این کشور موجب گشته تا افراد زیادی با رده های شغلی متنوع در آلمان مشغول به کار شوند.

تغییر در سیستم تحصیلی آلمان

به خاطر تغییر سیستم آموزشی آلمان به واسطه پروسه بولونیا و ایجاد مقاطع تحصیلی مختلف ، رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد ایجاد شدند که این برای رشته های پزشکی هم بوجود آمده است.

از این رو بعضی از دانشگاه ها هنوز از سیستم قدیمی برخوردارند و رشته ها را به صورت کلی برگزار می کنند ، یعنی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در یک برنامه آموزشی گنجانده می شود ، سایر دانشگاه ها سیستم کارشناسی و کارشناسی ارشد را قبول کرده و برنامه های خود را تغییر داده اند.

در حال حاضر رشته های تحصیلی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شوند ، با مدرک کارشناسی مجاز به کار در زمینه های پزشکی هستید ، اما نه به عنوان یک پزشک و این تغییر کاملا جدید است ، بنابراین هنوز نمی توان گفت که در چه حرفه هایی می توان با مدرک کارشناسی رشته پزشکی به کار مشغول شد.

برای دانستن هزینه های تحصیل ، شرایط اخذ ویزا و آشنایی کامل با دانشگاه ها و شهر های آلمان ، مقاله تحصیل در آلمان را مطالعه کنید.

ورود به رشته های پزشکی در آلمان

ورود به سیستم آموزشی کشور آلمان در کلیه مقاطع این کشور پیش نیازهای ویژه ای را می طلبد که تمامی دانشجویان بین المللی موظف به رعایت آنها هستند.

ورود به رشته های پزشکی در آلمان

دانشگاه های ارائه دهنده رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیز به دلیل حساسیت این رشته ها داوطلبان را با توجه به سطح علمی شان و معیارهای علمی مشخص شده انتخاب می کنند.

تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در هر دو دانشگاه های خصوصی و دولتی آلمان امکان پذیر است که البته تمامی آنها در آموزش دانشجویان یکسان عمل نموده و متقاضیان را تنها با سپری نمودن پیش نیازهای لازم از جمله دوره پیش پزشکی و یا شرکت در آزمون ورودی پذیرش می کنند.

داشتن مدرک زبان آلمانی ، گذراندن دوره کالج و قبولی در آزمون ورودی از مهم ترین پیش نیازهای لازم رشته های پزشکی و دندانپزشکی هستند و دانشجویانی که موفق به فراهم نمودن آنها شوند واجد شرایط ورود به رشته های علوم پزشکی می شوند.

پذیرش در دانشگاه های کشور آلمان محدودیت سنی ندارد اما سن بالا امکان اخذ ویزای تحصیلی را کاهش می دهد و پیشنهاد می رشود که با سن زیر ۲۵ سال برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام نمایید.

ارائه تمام دروس پزشکی و دندانپزشکی به زبان آلمانی

از آن جا که زبان رسمی این کشور زبان آلمانی است ، تمام دروس در این دو رشته در دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی تدریس می شوند ، بنابراین تسلط به زبان آلمانی در سطح حداقل B1 و در برخی B2 الزامی است.

دانشگاه ها از دانشجویان مدرک رسمی و معتبر درخواست می کنند و به داوطلبانی که تسلط کافی به این زبان را ندارند اجازه می دهند تا در دوره پیش نیاز شرکت نموده و پس از کسب مهارت لازم به دانشگاه وارد شوند.

البته تحصیل به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های خصوصی آلمان امکان پذیر است و این کشور برای جذب بیشتر دانشجویان مستعد و کوشا از سراسر دنیا در صدد راه اندازی دانشگاه های انگلیسی زبان بیشتری است.

در حال حاضر دانشجویان باید حداقل نمره 6 مدرک آیلتس را ارائه دهند ، در رابطه با زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان باید خاطر نشان کنیم که زبان آلمانی و انگلیسی در طول تحصیل بهم مرتبط بوده و دانشجو به هر یک از این زبان ها که تحصیل کند به زبان دیگر نیاز خواهد داشت.

زبان آلمانی برای دوره کارآموزی و ارتباط با بیماران و زبان انگلیسی برای درک اصطلاحات پزشکی لازم است ، پس توصیه می کنیم که در یادگیری هر دو زبان کوشا باشید تا بتوانید دوره تحصیل و سکونت موفقی را در این کشور پشت سر بگذارید ، علاوه بر آن متقاضیان در سفارت آلمان می بایست بتوانند حدود ۱۰ دقیقه به زبان آلمانی صحبت کنند.

اعزام دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی به آلمان

برای اخذ پذیرش در دانشگاه ها پزشکی و دندانپزشکی آلمان افراد باید با توجه به منطقه ای که در آن سکونت دارند از طریق سامانه ای به نام uni – assist لیست دانشگاه های تحت پوشش این سامانه را دریافت و یا با دانشگاه مکاتبه کنند.

اعزام دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی به آلمان

این سامانه در حدود 75 یورو هزینه دارد ، البته این فقط یکی از راهکارهاست و برای کسب اطلاعات دقیق در مورد هر دانشگاه باید به بخش بین الملل آن دانشگاه مراجعه کرد.

برای اتباع اتحادیه اروپا ، سوئیس ، ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ و همچنین افرادی که دارای تحصیلات دبیرستانی در مدارس آلمانی بوده اند امکان اقدام به صورت مستقیم وجود دارد.

شما باید در قدم اول تمام مدارک مورد نیاز دانشگاه را آماده کرده و به صورت ترجمه به دانشگاه ارسال کنید ، دانشگاه مورد نظر شما با بررسی مدارک ارائه شده برای شما نامه پذیرش را ارسال می کند؛ این قبولی می تواند به منظور تایید جهت شرکت در دوره های کالج یا آزمون ورودی دانشگاه باشد.

در قدم بعد شما نامه ارسال شده از سوی دانشگاه را به همراه سایر مدارک جهت اقدام به اخذ ویزای تحصیل در آلمان به سفارت این کشور ارسال می کنید.

شهروندان اتحادیه اروپا ، کانادا ، آمریکا و ژاپن نیازی به دریافت ویزا ندارند اما شهروندان سایر کشورها ملزم به اخد ویزای تحصیلی هستند البته که این ویزا به صورت دائمی نبوده و شما باید برای تمدید آن در کشور آلمان طبق زمان مشخص شده اقدام کنید.

پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی آلمان

دانشجویان بین المللی از دو طریق می توانند از تحصیل رایگان پزشکی در آلمان بهره مند شوند : از طریق دریافت بورسیه تحصیلی و یا از طریق اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان.

در میان این دو روش پذیرش در دانشگاه های دولتی آسانتر بوده و به داوطلبان توصیه می شود تا تلاش خود را برای رسیدن به قبولی در دانشگاه های دولتی آلمان داشته باشند چرا که دریافت بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی و دندانپزشکی بسیار دشوار است ، با تحصیل در این دانشگاه ها دانشجویان تنها هزینه مربوط به ثبت نام را پرداخت می کنند.

پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاهای خصوصی آلمان

دانشگاه های خصوصی آلمان نسبت به دانشگاه های دولتی این کشور شرایط پذیرش آسانتری داشته و دانشجویان معمولا با پشت سر گذاشتن یک دوره چند ماه پیش نیاز در کالج های مرتبط با هر دانشگاه می توانند به تحصیل در رشته دلخواهشان که پزشکی و یا دندانپزشکی است مشغول شوند.

در دانشگاه های خصوصی دانشجویان در انتخاب زبان تحصیل می توانند آزادانه تر عمل کنند اما لازم است دقت داشته باشید که تمامی این امتیازها در ازای دریافت شهریه تحصیلی بالاتر خواهد بود و کسانی که دانشگاه های خصوصی آلمان را برای رشته های گرانی همچون پزشکی و دندانپزشکی انتخاب می کنند باید از استطاعات مالی بسیار خوبی برخوردار باشند.

الزامات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

 • مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • تسلط به زبان انگلیسی به منظور درک متون تخصصی
 • تکمیل فرم پذیرش از دانشگاه
 • دانش کافی و گسترده از زیست شناسی ، شیمی و فیزیک
 • توانایی غلبه بر فشار و استرس برنامه های پزشکی که اغلب وقت گیر و شدید است ( ۲۵-۳۰ ساعت کلاس های اجباری در هفته)،
 • اخذ ویزای دانشجویی و اجازه اقامت برای دانشجویانی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا

در بعضي از دانشگاه ها ممكن است از دانشجويان کشورهای غير اتحاديه ي اروپا خواسته شود که نتايج آزمون TestAS را ارائه دهند ، ارائه نتایج آزمون های دیگر مانند تست تحصیلات پزشكي (TMS) اختیاری است.

تحصیل رشته پزشکی در آلمان

رشته پزشکی در آلمان حداقل شش سال و سه ماه زمان می برد و دانشجویان برای تکمیل و به پایان رساندن این دوره باید در امتحان دولتی (Ärztliche Prüfung ) شرکت کرده و در صورت قبولی مجوز رسمی برای فعالیت پزشکی ( Approbation ) را دریافت کنند ؛ تحصیلات پزشکی در آلمان طی مراحل زیر انجام می گیرد:

تحصیل پزشکی در آلمان

مرحله اول : مرحله پیش بالینی که بر علوم طبیعی ( فیزیک ، شیمی و زیست شناسی) تمرکز دارد ، چهار ترم (دو سال) طول می کشد و شما اصول کلیدی علوم پایه پزشکی را فرا می گیرید ، اولین امتحان مجوز پزشکی بعد از اتمام این دوره گرفته می شود و تنها پذیرفته شدگان این آزمون اجازه ورود به مرحله سه ساله دوم را دارند.

مرحله دوم : مرحله بالینی که فاز اصلی تحصیل پزشکی (شش ترم و سه سال) و شامل موضوعات اصلی پزشکی ( فیزیولوژی ، بیوشیمی ، آناتومی) را در بر گرفته و سخنرانی ها ، دوره های عملی ، کارآموزی و سمینارها را شامل می شود.

مرحله سوم : که مرحله آخر تحصیل پزشکی و یک سال کارآموزی در مراکز درمانی و بیمارستان هاست ، به شما جنبه های عملی جراحی ، طب داخلی و یک موضوع انتخابی معرفی می گردد و برای حرفه آینده تان آمادتان می سازد.

آخرین مرحله تکمیل دوره پزشکی در آلمان گذراندن امتحانات استاندارد دولتی است و دانشجویان پس ازقبولی در این امتحان ، می توانید برای مجوز پزشکی خود (Approbation) درخواست دهند و به عنوان یک پزشک مشغول شوند.

تحصیل پزشکی در آلمان و اتریش به هم شبیه هستند ، مقاله تحصیل در اتریش را نیز بخوانید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

دوره دندانپزشکی در آلمان پنج سال و شش ماهه زمان برده و به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود ، در بخش پیش بالینی به مدت پنج ترم علوم طبیعی ، مواد پزشکی و دندانپزشکی تدریس می شوند.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

بعد از پایان این دوره آزمون اولیه دندانپزشکی برگزار می گردد و افراد پذیرفته شده در این آزمون وارد مرحله دوم تحصیل خود شامل سخنرانی ها ، سمینارها ، آموزش عملی می شوند.

در پایان این مرحله ، آزمون دندانپزشکی گرفته می شود و با کسب نمره قبولی مدرک دندانپزشکی به فرد اعطا می گردد و دانشجو می تواند در رشته هایی مانند جراحی دهان و دندان ، ارتودنسی و غیره تخصص بگیرند.

برای ورود به کالج دانشگاه های آلمان و تحصیل رایگان دندانپزشکی در آلمان اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی ایران مطابق سیستم آموزشی آلمان ضروری است.

در رشته دندانپزشکی نیز افرادی که مدرک دندانپزشکی عمومی خود را دریافت کرده اند می توانند تحصیلات خود را ادامه داده و به یک متخصص تبدیل شوند ، و بسته به تخصص انتخابی ، تحصیلات پنج تا شش سال دیگر ادامه پیدا کند ، برنامه آموزشی تخصصی ، نیازمند گذراندن امتحانات تخصصی است.

دوره پیش نیاز M-Kurs آلمان

دوره تحصیلات قبل از ورود به دانشگاه در آلمان ۱۳ ساله است و برای تحصیل در دانشگاه های این کشور فرد متقاضی باید دارای مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۷ از سایر کشورها و نمرات بالای 9 ابیتور باشد ، مدرک دیپلم سایر کشورهای مطابق با دیپلم کشور آلمان که Abitur نام دارد مطابقت داده می شود و در صورتی که مدرک متقاضی واجد شرایط نباشد نیاز به گذراندن دوره یک ساله دروس پیش نیاز پزشکی در آلمان به نام M-Kurs در کالج های دانشگاهی وجود دارد.

بورسیه رشته های پزشکی در آلمان

این دوره های آماده سازی که برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان برگزار می شود ، سه درس اصلی زیست ، شیمی و زبان آلمانی را به داوطلبان آموزش می دهد که البته در برخی کالج ها دروس ریاضی ، فیزیک هم به این دروس اضافه می شوند.

برای ورود به کالج ها ، متقاضیان باید دارای حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح B1 باشند ، این سطح از زبان آلمانی فقط برای اخذ پذیرش است و دانش آموزان برای ورود به دانشگاه به سطح B2 میرسند.

قبل از شروع دوره از متقاضیان آزمونی از دروس ریاضی و زبان آلمانی گرفته و تسلط زبانی فرد نیز محک زده می شود لذا متقاضیان عزیز حتماً باید سطح زبانی خود را افزایش دهند.

کسب معدل بالا در این دوره در پذیرش دانشگاه بسیار موثر است و پس از قبولی در آزمون پایانی به نام Feststellungsprüfung می توانید گواهی پایان دوره را بدست آورده و به دانشگاه وارد شوید.

روند ثبت نام کالج های پیش پزشکی آلمان

این دوره ها توسط دانشگاه ها ارائه می شوند و معمولا دو ترم و یا یک سال تحصیلی طول زمان می برند ، برای ثبت نام و ورود در دوره های کالج می بایست مدارک مشخص شده از سوی کالج موردنظرتان را آماده ساخته و در موعد مقرر ارسال کنید.

همانطور که گفتیم معدل اخذ شده در پایان دوره کالج بسیار مهم است و شما باید تا می توانید با مطالعه فراوان معدل بالایی کسب کنید چرا که مجموع معدل این آزمون به همراه معدل دیپلم و پیش دانشگاهی تان در ایران مشخص می کند که می توانید وارد رشته پزشکی شوید یا نه ، بنابراین اهمیت معدل دیپلم و پیش دانشگاهی تان را فراموش نکنید.

با داشتن مدرک پایانی کالج و معدل خوب برای خیلی از دانشگاه ها می توانید اقدام کنید ، علاوه بر این در کشور آلمان حد نصابی برای نمرات وجود دارد که درجه متوسطی است و متقاضیان ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان باید آن را بدست آورند.

نکته مهمی که در رابطه با کالج پزشکی آلمان وجود دارد این است که آن دسته از متقاضیانی که ۴ ترم تحصیلی را در یکی از دانشگاه های دولتی ایران آن هم در یکی از رشته های زیر شاخه پزشکی گذرانده باشند و مدرکDSH و یا TestDaf4 زبان آلمانی را داشته باشند می توانند بدون شرکت در کالج ، ویزای دانشجویی آلمان را گرفته و وارد دانشگاه شوند.

برترین دانشگاه های پزشکی آلمان

همانطور که می دانیم کشور آلمان علاوه بر پیشرفت در صنعت ، در علم پزشکی نیز پیشرو بوده و دانشگاه های آن جزو برترین دانشگاه های اروپا و دنیا محسوب می شوند.

برترین دانشگاه های پزشکی آلمان

هر دانشگاه در ایالت مربوط به خودش دارای شرایط خاص خود برای پذیرش دانشجو می باشد ؛ در زیر به تعدادی از بهترین دانشگاه های آلمان می پردازیم تا ضمن آشنایی با آن ها ، برخی ویژگی های مهم از این دانشگاه ها را بدانید.

دانشگاه پزشکی آخن

از بهترین دانشگاه های پزشکی اروپا می باشد به شیوه کاملا نوین و جدید دروس علوم پزشکی و دندانپزشکی را ارائه می نماید ، این دانشگاه با داشتن کلینیک های مخصوص و کلیه امکانات پژوهشی دانشجویان را به بهترین شکل ممکن برای دنیای حرفه ای آموزش می دهد ، ثبت نام در رشته پزشکی این کشور منوط به شرکت در آزمون ورودی و نمره بالا در دروس ریاضی و زیست می باشد.

دانشگاه بوخوم از ده دانشگاه برتر آلمان

یکی از ده دانشگاه برتر آلمان است که در سال ۱۹۶۲ تاسیس شده است ، این دانشگاه بیش از ۲۰ دانشکده در علوم مختلف دارد که یکی از بهترین آنها دانشکده پزشکی می باشد.

طبق آخرین رتبه بندی جهانی این دانشگاه توانسته رتبه ۳۳۰ را به دست آورد ، داشتن کلینیک های مختلف از جمله مزایای این دانشگاه به شمار میرود ، دانش زبان آلمانی و تسلط نسبی به زبان انگلیسی از جمله شروط پذیرش این دانشگاه می باشد.

دانشگاه فرانکفورت آلمان

این دانشگاه که در سال 1914 تاسیس شده هرساله پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی می باشد ، استادان این دانشگاه توانسته اند در رشته های مختلف جایزه نوبل را از آن خود نمایند.

دانشگاه فرانکفورت دانشجویان خود را در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی بورسیه می نماید و هر ساله در رتبه بندی جهانی رتبه زیر ۲۰۰ را به خود اختصاص می دهد ، این دانشگاه هزینه ای بابت تحصیل از دانشجویانی که در آزمون ورودی قبول می شوند دریافت نمی کند.

دانشگاه لووبک آلمان

این دانشگاه به عنوان یک مرکز تحقیقاتی در شمال کشور آلمان شناخته میشود که به طور کامل بر روی تمام شاخه های پزشکی تمرکز و تحقیق می کند.

این دانشگاه در ابتدا مختص به علوم پزشکی بود که بعدها رشته های دیگر به آن افزوده شد ، دانشگاه لووبک بین سه مورد از برترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان شناخته می شود.

داشتن مدرک زبان از جمله موارد مهم اخذ پذیرش این دانشگاه محسوب میشود و دانشجویان خارجی و داخلی نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای در هنگام تحصیل ندارند.

دانشگاه هایدلبرگ آلمان

یکی از قوی ترین و قدیمی ترین دانشگاه ها در اروپا می باشد که تمام رشته های تحصیلی از جمله علم طب را با دانشجویان ارائه می دهد.

سابقه این دانشگاه در علم پزشکی و دندانپزشکی باعث شده است که سالانه افراد زیادی برای پذیرش در این دانشگاه تقاضا بدهند ، بسیاری از تحقیقات علمی و مقاله های معتبر علم پزشکی در این دانشگاه انجام و به چاپ میرسد ، اکثر واحدهای درسی به زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می شوند.

دانشگاه دولتی برلین

دانشگاه علوم پزشکی برلین از امکانات و دوره های پیشرفته ای در زمینه پزشکی برخوردار است ، بیمارستان این دانشگاه از بزرگترین و مشهورترین های اروپا به شمار می رود.

زبان تحصیل پزشکی در این دانشگاه آلمانی است و تا کنون چندین مورد جایزه نوبل در زمینه علوم پزشکی دریافت کرده است ، این دانشگاه در حدود ۱۴۰۰۰ استاد ، کارمند و خدمه دارد و در سال حدود ۶۰۰۰ نفر ثبت نامی داخلی و بین المللی دارد ، این دانشگاه به عنوان مدلی در خود محوری ، استقلال و مطالعه و تحقیقات گسترده ، برای دیگر دانشگاه های اروپا مدنظر قرار گرفته است.

دانشگاه پزشکی ماگدبورگ

این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ تاسیس شده و از جوانترین دانشگاه های آلمان است که دارای سه دانشکده بزرگ پزشکی ، مهندسی و تربیت معلم می باشد ، در حال حاضر حدود ۱۳ درصد از دانشجویان دانشگاه ماگدبورگ را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند که از این تعداد بیشترین آنها دانشجویان پزشکی هستند.

دانشکده پزشکی ماگدبورگ در رنکینگ جهانی تایمز در سال ۲۰۱۸ در جایگاه ۵۰۰ قرار داشته است ، شرایط ورود این دانشگاه برای رشته پزشکی تسلط به زبان آلمانی با ارائه مدرک DSH در سطح سه به بالا ، معدل بالای ۱۸ و TestDaf با نمره حداقل ۵۴ ، می باشد.

دانشگاه خصوصی هردک ویتین

یک دانشگاه خصوصی است که در سال ۱۹۸۳ در شهر ویتن تاسیس شد ، این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه خصوصی در ویتین است که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان مقصد بسیاری از دانشجویان است ، حدود ۱۲۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی در رشته های پزشکی ، پرستاری ، دندانپزشکی ، اقتصاد ، فلسفه و فرهنگ در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

برای پذیرش در این دانشگاه شرکت در مصاحبه و بیان انگیزه تحصیل در این کشور ضروری است ، لازم به ذکر است که تحصیل در این دانشگاه رایگان نیست اما به دانشجویان بین المللی محصل در این دانشگاه کمک هزینه تحصیلی اعطا می گردد.

دانشگاه پزشکی چریت برلین

بزرگترین دانشگاه کلینیکی در اروپا است که در طول ۵ سال گذشته نیز به عنوان بهترین دانشگاه بیمارستانی در آلمان شناخته شده است ، دانشکده پزشکی دانشگاه برلین یکی از معتبرترین و رقابتی ترین دانشکده ها در سراسر آلمان می باشد و در حال حاضر حدود ۶۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در آلمان

یکی از بهترین منابعی که دانشجویان ایرانی در هنگام انتخاب مقصد تحصیلی خود می توانند به آن مراجعه و رنکینگ دانشگاه های کشور مقصد را به دست آورند ، فهرست منتشر شده از سوی وزارت بهداشت کشورمان ایران است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در آلمان

این سازمان با درنظر گرفتن معیارهای مهم و اصلی دانشگاه های هر کشور را رتبه بندی نموده و دانشجویان با انتخاب مقصد از میان این فهرست دیگر نگرانی بابت بازگشت به کشور و یا تایید مدرک تحصیلی خود در داخل کشور نخواهند داشت.

کشور آلمان به عنوان میزبان برخی از مهم ترین دانشگاه های جهان ، در این فهرست دارای دانشگاه های زیادی می باشد اما شما عزیزان باید دقت داشته باشید که فهرست منتشر شده هر ساله مورد بازبینی قرار گرفته و اسامی به آن افزوده و یا از آن کم می شود ، از این رو توصیه می شود تا شما عزیزان جهت اطلاع از آخرین فهرست منتشر شده با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

طبق آخرین فهرست منتشر شده تعدادی از دانشگاه های قرار گرفته در این فهرست به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه پزشکی هانوور
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه دوسلدورف
 • دانشگاه Ulm
 • دانشگاه دورتموند
 • دانشگاه تکنولوژی دورتموند

هم اکنون این فهرست ۴۳ دانشگاه را شامل می شود که کارشناسان موسسه آماده ارائه تمامی جزئیات به همراه شرایط پذیرش به صورت دقیق می باشند.

آزمون پزشکی و دندانپزشکی آلمان

این امکان نیز وجود دارد که در برخی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان از شما قبولی در کنکور دانشگاه های دولتی ایران خواسته می شود و در صورتی که مدرک قبولی در آزمون سراسری ایران را به همراه داشته باشید نیازی به سپری کردن دوره کالج و دروس پیش نیاز به مدت یک سال نخواهید داشت و مستقیما در آزمون ورودی دانشگاه شرکت خواهید کرد ، اما اگر مدرک قبولی را نتوانید ارائه دهید دوره پیش پزشکی را حتما پشت سر بگذارید.

آزمون پزشکی و دندانپزشکی آلمان

این آزمون که Test für Medizinische Studiengänge (TMS) نام دارد یک آزمون ورودی بسیار مهم بوده و در دانشگاه های دولتی اهمیت ویژه ای دارد به دلیل آنکه فردی که بتواند در این رقابت سخت و گسترده به پیروزی برسد واجد شرایط استفاده از امکانات رایگان دانشگاهی آلمان خواهد بود.

در این آزمون دانش ، تجربه و توانایی عمومی برای رشته پزشکی سنجیده می شود و در مکانی که از سوی دانشگاه مورد قبول است برگزار می گردد.

در برخی از دانشگاه ها دانشجویان پس از قبولی در دوره کالج باید این آزمون را نیز پشت سر بگذارند تا دانشجوی پزشکی و یا دندانپزشکی شوند ، معمولا دانشگاه های دولتی آلمان به دلیل درخواست های بالا و ظرفیت محدودی که دارند با برگزاری آزمون های متعدد می کوشند تا بهترین دانشجویان را پذیرش نمایند.

بورسیه رشته های پزشکی در آلمان

تحصیل به صورت رایگان یکی از اصلی ترین ویژگی های انتخاب کشور آلمان به عنوان مقصد تحصیلی است که دانشجویان از سراسر جهان به خود جذب می نماید اما این فرصت تحصیل به صورت رایگان از طریق پذیرش در دانشگاه های دولتی ، دریافت بورسیه تحصیلی و یا وام های متنوع دانشجویی امکان پذیر است که توصیه ما به تمامی دانشجویان اقدام و تلاش جهت رسیدن به بورسیه های متنوع موجود در سیستم آموزشی این کشور است.

بورسیه رشته های پزشکی در آلمان

دانشجویان می توانند با هر نژاد و ملیت درخواست بورسیه تحصیلی داشته باشند و به صورت یکسان از تمامی امکانات برخوردار شوند اما رسیدن به بورسیه تحصیلی نیازمند رعایت قوانین و شرایط مشخصی است که تنها با فراهم نمودن آنها می توان درخواست بورسیه نمود . از جمله امهم ترین این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن مقالات علمی و بین المللی
 • معدل بالا در آخرین مقطع تحصیلی
 • مهارت بالای زبان آلمانی
 • داشتن توصیه نامه از اساتید قبلی
 • انجام فعالیت های علمی پژوهشی

البته پذیرش در دانشگاه های دولتی آلمان به خصوص در دانشگاه های دولتی این کشور آسان نبوده و پشتکار بالایی را می طلبد اما امری غیر ممکن نبوده و با راهنمایی افراد متخصص در این زمینه می توان به آن دست یافت.

می توان گفت که دریافت بورسیه به مراتب برای دانشجویان دوره تخصص که مدرک پزشکی عمومی خود را دریافت کرده اند آسانتر است.

برخی از بورسیه های تحصیلی در آلمان

بورسیه های تحصیلی در کشور آلمان از طریق دولت و یا دانشگاه به دانشجویان تعلق می گیرد و هر دانشجو می تواند برای مواردی خاصی درخواست خود را ارسال نماید ، تعداد بورسیه های موجود مرتبط با علوم پزشکی در آلمان بیش از ۲۵۰ مورد است که برخی از آنها عبارتند از:

 • بورسیه هاینریش بل
 • بورسیه Rosa Luxemburg
 • بورسیه Friedrich Ebert
 • بورسیه DAAD
 • بورسیه DEUTHSCHLANDSTIPENDIUM
 • بورسیه تحصیلی گوته آلمان

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در آلمان

همانگونه که دریافتید تحصیل در دانشگاه های آلمان برای رشته های پزشکی فقط به زبان آلمانی امکان پذیر می باشد و خوب است که این حقیقت را بپذیرید که زبان اصلی و مهم تحصیل در این کشور به خصوص در رشته های پزشکی زبان آلمانی است و به دلیل مزایای فراوانی که یادگیری و تحصیل به این زبان پیش روی دانشجویان قرار می دهد ، اکثرا نسبت به یادگیری زبان آلمانی از همان ابتدا اقدام می کنند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در آلمان

هر دانشگاه مدرک و سطح خاصی را از دانشجویان درخواست می کند و فرصت یادگیری نیز در کالج ها و موسسات مرتبط با دانشگاه وجود دارد ، در صورت انتخاب زبان انگلیسی در تعداد محدودی از دانشگاه های خصوصی مدرک آیلتس و یا تاقل مورد تایید تمامی دانشگاه ها هستند و تنها در نمره درخواستی معیارهای خلفی دارند اما در رابطه با زبان آلمانی باید خود را به تسلط کافی و مشخص شده توسط دانشگاه برسانید.

در رابطه با محدودیت سنی نیز می توان گفت که برای ورود به دانشگاه های آلمان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید و دانشجویان معمولا با بیش از ۲۷ یا ۲۸ سال سن شانس کمی خواهند داشت ، در رابطه با محدودیت سنی سفارت نیز سخت گیری های خاص خود را داشته و در این رابطه درنظر گرفتن معیارهای سفارت نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شرایط دانشجویان پس از تحصیل پزشکی در آلمان

فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از انتخاب بهترین شهر های آلمان برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی  و اتمام دروس خود ، می توانند تا دو سال پس از اتمام تحصیل خود در این کشور مانده و به کار در بیمارستان ها مشغول شوند و ویزای کار این کشور را دریافت نمایند.

برای آشنایی بیشتر ، مقاله بهترین شهر های آلمان برای تحصیل را مرور کنید.

سه نوع بیمارستان در آلمان وجود دارد : بیمارستان های دولتی ، بیمارستان هایی که توسط ngo ها اداره می شوند و بیمارستان های خصوصی و تحت پوشش کلیسا ، همچنین انجمن پزشکی نیز وجود دارد که پزشکان در آن عضو هستند و در امر تبادل پزشک فعالیت می کند.

بخش های بیمارستانی نیز به دو قسمت تقسیم می شوند : قسمت سرپایی و قسمت بستری که در نوع سرپایی پزشکان طبق قرارداد با بیمه می توانند به ارائه خدمات بپردازند ، تمامی پزشکانی که در آلمان مشغول به فعالیت هستند حتماً باید در اداره بیمه ثبت نام کرده باشند تا بتوانند فعالیت های خود را ثبت نمایند.

همچنین می توانند برای دوره تخصص پزشکی در آلمان اقدام کنند که شرایط خودش را دارد، فارغ التحصیلان رشته پزشکی میتوانند مدرک پزشکی فارغ التحصیلان پزشکی از دانشگاه های آلمان در سراسر این کشور و حتی دیگر کشور های جهان معتبر است و بابت اشتغال هیچ گونه دغدغه ای نخواهند داشت.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

قطعا هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی این کشور بسیار بالا است و حدود ۲۰۰۰۰ دلار برای هر سال تحصیلی می باشد ، امکان تحصیل رایگان در آلمان امکانی فوق العاده است که نباید به سادگی از آن گذشت.

برترین دانشگاه های پزشکی آلمان

در صورت قبولی در دانشگاه های دولتی هزینه تحصیل رایگان خواهد بود اما کلمه رایگان در اینجا به این معنا نیست که شما هیچ مبلغی نباید پرداخت نمایید ، بلکه منظور حداقل هزینه برای یک دانشجوی بین المللی می باشد.

به طور کلی میانگین شهریه دانشگاه های دولتی آلمان بین ۵۰ تا ۲۰۰ یورو است که با توجه به شهر ، دانشگاه و رشته متفاوت می باشد و معمولا برای خدمات دانشجویی اخذ می گردد ، در ضمن برخی از این هزینه ها برای حمایت از دانشجویان خاص مانند معلولین یا دانشجویان باردار و غیره صرف می شود.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در آلمان

علاوه بر وجود دانشگاه و امکانات بی نظیر در کشور آلمان ، فرصت های شغلی بی شماری که در این کشور وجود دارد ، موجب می گردد تا فارغ التحصیلان تمامی رشته ها از جمله علوم پزشکی به راحتی جذب بازار کار شده و به موقعیت شغلی مناسب برسند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در آلمان

در آلمان این فرصت برای تمامی دانشجویان وجود دارد که بتوانند استعداد و مهارت های خود را شکوفا نموده و هم در طول تحصیل و هم پس از آن به راحتی به فرصت های موردنظر خود دست یابند.

شاید امنیت کشور آلمان را در کمتر کشوری می توان یافت و دانشجویان و خانواده هایشان از مهاجرت و زندگی در این کشور نه تنها هیچ گونه نگرانی نداشته بلکه آسوده خاطر نیز خواهند بود ، هم چنین برای فارغ التحصیلان امکان اخذ اقامت پس از تحصیل نیز وجود دارد و با کار دائم می توان به شهروندی نیز رسید.

دست یابی به درآمد بالا را نیز می توان از دیگر مزایای انتخاب کشور آلمان به عنوان مقصد تحصیلی دانست که برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی شرایط بسیار عالی تر بوده و تمامی امکانات لازم برای یک زندگی خوبی را به همراه دارد . کار همزمان با تحصیل نیز شما را قادر می سازد تا به راحتی به فرصت شغلی موجود در آلمان و اروپا وارد شده و برنامه ریزی های لازم جهت آینده تان را انجام دهید.

معایب تحصیل پزشکی در آلمان

برای تحصیل در آلمان حتی با انتخاب زبان انگلیسی نیازمند یادگیزی زبان آلمانی هستید ، شما در هر جای این کشور زندگی کنید و یا در هر دانشگاهی تحصیل کنید باید با زبان آلمانی با مردم ارتباط برقرار کنید و احتیاجات روزمره خود را برطرف سازید.

از دیگر مواردی که باید در رابطه با تحصیل در آلمان مدنظر داشته باشید عدم وجود خوابگاه در برخی از دانشگاه ها است و برخی از دانشجویان به دلیل نبود امکانات مناسب ترجیح می دهند تا در خوابگاه های خصوصی ساکن شوند ، دوری از خانواده و آشنایی با فرهنگ و مردمانی جدید نیز از دیگر چالش هایی است که برخی از دانشجویان را به شدت اذیت نموده و در ماه های نخست آرامش را از آنها دور می سازد.

اما باید این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که آلمان کشوری با مزایای فراوان است و نمی توان معایب و یا ریسک های زیادی را راجب آن نام برد ، از این رو بهتر است که با انتخاب یک دانشگاه خوب سایر ریسک ها را پذیرفته و تلاش کنید تا با کسب آمادگی از آنها عبور نمایید.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی آلمان

در بخش الزامات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان بیان نمودیم که ارائه مدارک تحصیلی جهت رسیدن به پذیرش در دانشگاه های کشور آلمان ضروری است اما رسیدن به پذیرش نیازمند ارائه مدارک مورد درخواست به صورت دقیق است که البته در هر دانشگاه و با توجه به شرایط تحصیلی هر فرد متفاوت می باشد ، اما برخی از مدارک به صورت مشترک در تمامی دانشگاه ها درخواست می شوند که به شرح زیر هستند:

 • مدارک تحصیلی تایید شده
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان آلمانی
 • فرم تقاضای تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
 • کپی پاسپورت
 • ریز نمرات و واحدهای پاس شده

در برخی موارد نیاز به مدارک اضافی وجود دارد و حتما جهت اطلاع از جزئیات به سایت دانشگاه و یا کارشناسان موسسه مراجعه نمایید.

وقت سفارت آلمان در ایران

به دلیل تعطیلی سفارت آلمان بعد از شیوع ویرس کرونا در سال ۲۰۲۰ و مچنین تقاضاهای بسیار زیادی که برای این کشور وجود دارد و عملاً وقت های سفارت آلمان رو به بیش از ۱۲ ماه انتظار در دریافت ایمیل دوم افزایش داده بود ، راهکارهای جایگزین برای متقاضیان این کشور توسط تیم مجرب شرکت مهاجرتی رجبی ارائه گردید.

متقاضیان می توانند دوره یادگیری زبان آلمانی خود را در یکی از کشورهای مجارستان ، ارمنستان و یا ترکیه بگذرانند و بعد از اینکه به سطح مورد نیاز درخواست سفارت آلمان در هر کدام از این کشورها رسیدند ، از سفارت کشور آلمان وقت مصاحبه دریافت کنند.

باید توجه داشت که بر اساس قوانین بین المللی شما زمانی می توانید از سفارت یک کشور در خاک کشوری به غیر از کشور خودتان درخواست وقت مصاحبه داشته باشید که اقامت اون کشور را گرفته و بیش از ۶ ماه در آنجا حضور داشته باشید.

هر یک از کشورهای مجارستان ، ارمنستان و ترکیه دارای معایب و مزایایی هستند که شما می توانید در جلسات مشاوره حضوری با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی در شهرهای تهران ، اصفهان و شیراز آن ها را بررسی و انتخاب کنید تا پروسه زمانی بسیار کمتری را نسبت به اقدام از طریق سفارت آلمان در ایران را داشته باشید.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

مقاله فوق توسط کارشناسان به روز و خبره شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به شما عزیزان تقدیم شد ، در زیر به مهم ترین سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید پاسخ خواهیم داد.

مشاوران ما در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند ضمن اینکه از قسمت دیدگاه های سایت نیز می توانید برای طرح پرسش خود بهره مند شوید.

می خواستم بدانم آیا در کشور های خارجی پزشکی و دندانپزشکی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس هم ارائه می شود؟

بله ، در دانشگاه های پزشکی آلمان این دو مقطع وجود دارند و شما می توانید لیسانس پزشکی بگیرید اما نمی توانید با این مدرک مانند یک پزشک طبابت کنید ، تنها می توانید شغل های دیگر مربوط به این رشته را انتخاب کنید.

مهم ترین پیش نیازها برای ورود به رشته پزشکی در آلمان چیست ؟

داشتن مدرک زبان آلمانی ، گذراندن دوره کالج و قبولی در آزمون ورودی از مهم ترین پیش نیازهای لازم رشته های پزشکی و دندانپزشکی هستند.

آیا برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی آلمان محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر ، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد اما برای اخذ ویزای تحصیلی بهتر است زیر 25 سال سن داشته باشید تا بهتر بتوانید به ویزا برسید.

زبان تحصیل رشته های علوم پزشکی در آلمان چیست؟

در دانشگاه های دولتی کل رشته های علوم پزشکی به زبان آلمانی ارائه می شود اما با پرداخت هزینه بیشتر می توانید در دانشگاه های خصوصی آلمان به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید.

می خواهم بدانم شرایط تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در آلمان چیست؟

دانشجویان بین المللی از دو طریق می توانند از تحصیل رایگان پزشکی در آلمان بهره مند شوند : از طریق دریافت بورسیه تحصیلی و یا از طریق اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان.

آیا با دیپلم ایران می توانم در آلمان دندانپزشکی بخوانم؟

دوره تحصیل قبل از دانشگاه در آلمان ۱۳ سال است و شما باید دارای مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۷ باشید ، مدرک دیپلم سایر کشورهای مطابق با دیپلم کشور آلمان که Abitur نام دارد مطابقت داده می شود و در صورتی که مدرک متقاضی واجد شرایط نباشد نیاز به گذراندن دوره یک ساله دروس پیش نیاز پزشکی در آلمان به نام M-Kurs در کالج های دانشگاهی وجود دارد، پس از آن باید در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنید و یا مدرک قبولی در کنکور سراسری ایران را ارائه نمایید.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی این کشور بسیار بالا است و حدود ۲۰۰۰۰ دلار برای هر سال تحصیلی می باشد اما در دانشگاه های دولتی می توانید رایگان تحصیل کنید.

اگر شما هم یکی از متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان هستید می توانید با مراجعه به دفاتر همکار موسسه مهاجرتی رجبی در شهرهای تهران و شیراز در کوتاه ترین زمان به اطلاعاتی مناسبی همچون مزایا و معایب تحصیل در آلمان ، شرایط ورود به دانشگاه های این کشور را بدست آورده و در برترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آلمان مشغول تحصیل شوید ، برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های معتبر فرانسه را هم می توانید انتخاب و با دانشگاه های آلمان مقایسه کنید ، مقاله تحصیل در فرانسه را پیشتر به شما تقدیم کرده ایم.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

12 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان”

 1. HannaH says :پاسخ

  سلام
  با تشکر از مطالب مفیدتون ، میخواستم بپرسم که در صورت یادگیری زبان آلمانی در یکی از کشور های ترکیه ، ارمنستان یا مجارستان ، باید زبان خاصی رو بلد باشیم تا بهمون ویزا بدن و اجازه یادگیری داشته باشیم یا نه ؟ و اینکه امکانش هست که در ایران آلمانی یادبگیریم و امتحان بدیم و بعد به سفارت یکی از این کشور ها بریم یا باید در یکی از این کشور ها که سفارت آلمان رو دارن مراجعه کنیم ؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   برای پذیرش کالج زبان آلمانی خارج از ایران باید در سطح ابتدایی به زبان آلمانی مسلط باشید.
   در ایران هم میتوانید کل دوره زبان آلمانی را بگذرانید و بعد از شرکت در آزمون و دریافت مدرک زبان به صورت مستقیم به آلمان مهاجرت کنید.
   ضمنا برای اینکه بتوانید از کشورهایی چون مجارستان و ارمنستان درخواست ویزای آلمان بدهید باید حداقل ۶ ماه در این کشورها حضور و اقامت موقت (مثلا تحصیلی از طریق کالج زبان) داشته باشید.

   با تشکر از سوال شما

 2. m.snbri says :پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم ۳ دندانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی(دولتی) هستم. برای ادامه تحصیل در آلمان نیاز به آزمون ورودی دانشگاه هست؟ و اگر نیست، امکان گذراندن دوره پیش بالینی در ایران و بالینی در آلمان هست؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   شما می توانید در صورت داشتن شرایط زیر بدون شرکت در دوره کالج ام کورس آلمان که به صورت الزامی ست وارد سال اول رشته پزشکی شوید.

   ۱٫معدل کل دیپلم بالای ۱۸، ۱۹
   ۲ گذراندن ۴۰ واحد از دروس تخصصی در ایران با معدل بالای ۱۸، ۱۹
   ۳٫ارایه مدرک تست داف ۴

   با تشکر از سوال شما

 3. علیرضا says :پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من متولد سال ۱۳۸۰ هستم و رشته من تجربی هست
  معدل دیپلم من ۱۷.۵۰هست
  و برای تحصیل در رشته دندانپزشکی چند سوال داشتم
  ۱-شرایط تحصیل در کالج رو دارم و زبان مورد نیاز در چه سطحی هست؟
  ۲-معدل نهایی کالج باید چند باشه تا بتونم وارد دانشگاه شم؟
  ۳-بجز ازمون پایانی کالج برای تحصیل رشته دندانپزشکی نیاز به ازمون دیگه ای هست؟
  خیلی ممنونم از لطفتون

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   بله برای کالج شرایطش رو دارین. کمتر از یک باید باشه. خیر نیازی به ازمون دیگه ای نیست.
   خواهش میکنم

   با تشکر از سوال شما

 4. Shiva says :پاسخ

  سلام و خسته نباشید…من در حاضر
  دانش آموز یازدهم تجربی در ایران هستم و میخواستم بدونم که اگر من بخوام دوازدهم رو هم بخونم و بعد برم آلمان ادامه بدم اونموقع چه شرایطی داره باید از کجا ادامه بدم در آلمان؟ این خیلی سوال مهمیه برام ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   با توجه به سيزده ساله بودن ديپلم المان بايد يكسال دوره كالج بگذرانيد و پس از ان وارد دانشگاه شويد

   با تشکر از سوال شما

 5. زارع نسب says :پاسخ

  سلام من در ایران ۱۹۷/۵ واحد از دروس پزشکی را در دانشگاه آزاد گذرانده ام و به دلیل عدم مراجعه اخراج شده ام اگر بخواهم در آلمان در رشته پزشکی تحصیل کنم آیا این واحدهای گذرانده را از من خواهند پذیرفت یا باید از ابتدای سال اول مجددا در آلمان بخوانم؟ در صورت پذیرفتن واحدها ادامه رشته پزشکی چند سال خواهد بود؟ آیا نیاز به قبولی کنکور است؟ آیا به تمکن مالی و فرد پشتیبان مالی نیاز است و به چه صورت؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   شما بعد از اینکه یکسال در آلمان کالج گذروندین وامتحان دادین و وارد دانشگاه شدین میتونید برای تطبیق واحدهاتون اقدام کنید. لازم هست نمره خوبی از دروس داشته باشید واینکه هیچ قطعیتی برای پذیرفتن واحدهاتون نیست.

   با تشکر از سوال شما

 6. Raha says :پاسخ

  سلام ، من‌دانشجوی سال دوم رشته زیست سلولی مولکولی دانشگاه تهران هستم و از نظر داشتن معدل قوی و مقاله مشکلی ندارم، میخواستم بدونم که آیا پس از گرفتن مدرک لیسانسم با داشتن ایلتس و‌مدرک آلمانی می‌توانم در رشته دندانپزشکی المان تحصیل کنم. و چقدر طول میکشد؟ و همچنین امکان بورس شدن از این رشته و کار دانشجویی وجود دارد؟
  درضمن با توجه به اینکه من لیسانس رشته علوم پایه را دارم و پنج سال اول دندانپزشکی در المان به علوم پایه میپردازد، آیا امکان تطابقی دروس وجود دارد؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   شما برای اینکه بتواندی بدون گذراندن دوره کالج وارد دانشگاه شوید ، نیاز به سطح زبان آلمانی به اندازه TestDaf4 و یا DSH2 دارید . تحصیل در آلمان تقریباً رایگان است . بهتر است سطح زبان خود را به اندازه B2 برسانید و با پذیرش ارشد به آلمان رفته و بعد از تکمیل سطح زبان وارد رشته های علوم پزشکی شوید .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP