تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

چین یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است که دارای تاریخ کتبی بیش از ۴،۰۰۰ سال در زمینه پزشکی است و این سنت تا به امروز ادامه داشته است . بیش از پنجاه سال است که کشور چین آموزش در سطح بین المللی را آغاز کرده است . تاکنون تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین در سطح بین المللی رشد سریع و رو به رشدی داشته است .

هر ساله تعداد دانشجویان بین المللی این کشور در رشته پزشکی و دندانپزشکی بیشتر و بیشتر می شود و دلیل آن هم شهریه بسیار مقرون به صرفه ، عدم برگزاری آزمون برای ورود به دانشگاه های این کشور ، تعداد دانشگاه های پزشکی ، اعطای بورس تحصیلی در چین به دانشجویان بین الملی و غیره است . این موضوع سبب می شود این کشور به عنوان مقصدی برای تحقق بخشیدن رویای پزشکی انتخاب شود و دانشجویان بسیاری متقاضی تحصیل پزشکی در چین شوند .

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

رشته های پزشکی و دندانپزشکی به طور معمول ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد که سال آخر آن مربوط به دوره انترنی دانشجو می باشد .

زبان تدریس این رشته ها انگلیسی است اما به دلیل برقراری ارتباط با بیماران فراگیری زبان چینی هم ضروری است و در طول دوره تحصیل واحدهایی از زبان چینی هم ارائه می شود .

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بدون آزمون است . داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی با نمرات بالای ۱۵ در دروس ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی برای رشته پزشکی مورد نیاز است . همچنین مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی برای رشته دندانپزشکی با نمرات بالای ۱۶ از الزامات مورد نیاز دانشجویان ایرانی است .

تحصیل پزشکی در چین شش سال طول می کشد و به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود . در بخش پیش بالینی تمرکز بر علوم پزشکی ، آناتومی و زیست شناسی است و پس از گذراندن این دوره ، بخش دوم یعنی بخش بالینی آغاز می گردد که بر مطالعات بالینی در بیمارستان های آموزشی تمرکز دارد . شما پس از اتمام تحصیل در چین این فرصت را دارید که در این کشور به عنوان پزشک خارجی کار کنید .

شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی چین

به طور کلی از مزایا و معایب تحصیل در چین می توان به این موضوع اشاره کرد که دانشگاه های چین از محدودیت سنی نیز برخوردار است و متقاضی باید زیر ۳۰ سال سن داشته باشد . ( البته این محدودیت سنی در برخی از دانشگاه های چین وجود ندارد و هر دانشگاهی با دانشگاه دیگر متفاوت می باشد )

برای پذیرش رشته دندانپزشکی از دانشگاه باید مدرک زبان در حد آیلتس حداقل ۵٫۵ ارائه داد و آن دسته از عزیزانی که مدرک زبان ندارند باید در کالج برای فراگیری زبان انگلیسی ثبت نام کنند .

شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی چین

البته به همت کارشناسان ارشد موسسه مهر آفرین رجبی شرایطی ایجاد شده است تا متقاضیانی که امکان اخذ مدرک زبان ندارند ، بدون مدرک زبان آیلتس یا تافل بتوانند وارد دانشگاه شوند .

البته این متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین حتماً باید از سطح زبان نسبتاً خوبی برخوردار باشند . بعد از اتمام تحصیل برای رشته پزشکی مدرک MBBS و برای رشته دندانپزشکی مدرک BDS به دانشجو داده می شود .

دلایل تحصیل رشته های پزشکی در کشور چین

 • کشور چین از لحاظ آموزشی ، از رتبه های برتر در پزشکی می باشد .
 • این کشور از لحاظ اقتصادی ، دومین اقتصاد برتر دنیا می باشد و از امکانات آموزشی بسیار با کیفیتی برخوردار است .
 • دانشگاه های پزشکی کشور چین در سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است و از رنکینگ بالایی در سطوح جهانی برخوردار هستند .
 • شهریه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد .

برخی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در چین در زیر نوشته شده اند :

 • دانشگاه لانژو
 • دانشگاه شانتو
 • دانشگاه Wuhan
 • دانشگاه Jilin
 • دانشگاه شاندونگ

دانشگاه های معتبر پزشکی در چین

حدود پنجاه دانشگاه پزشکی در چین وجود دارد که در این مقاله به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم .

دانشگاه پزشکی پکن : یکی از اولین موسساعت عالی تحصیل پزشکی سنتی چین است که در سال ۱۹۵۶ تاسیس شد . این دانشگاه نقش کلیدی در آموزش عالی کشور چین ایفا می کند . در این دانشگاه دروس علاوه بر زبان چینی به زبان انگلیسی تدریس می شوند . هزینه تحصیل در این دانشگاه ۱۷۰۰۰ دلار در سال می باشد .

دانشکده پزشکی شانگهای : این دانشکده بهترین موسسه پزشکی آموزش عالی در شانگهای است و در سال ۱۹۴۹ تاسیس شده است . دانشکده پزشکی شانگهای از سیزده موسسه آموزشی و هشت بیمارستان آموزشی تشکیل شده است . هزینه تحصیل در این دانشگاه نسبتا ارزان است و بین ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار برای هر سال می باشد .

دانشگاه های معتبر پزشکی در چین

دانشگاه پزشکی دالیان : این دانشگاه در سال ۱۹۴۷ به عنوان دانشکده پزشکی گواندونگ تاسیس شد ، دانشگاه پزشکی دالیان یک دانشگاه پزشکی چند رشته ای واقع در شهر ساحلی دالیان است. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه پزشکی در چین است که بیش از ۱۳۰۰ دانشجوی خارجی از ۸۲ کشور جهان در آن تحصیل می کنند .

دانشگاه پزشکی گوانگشی : این دانشگاه در شهر نان نینگ واقع شده است و یکی از ۲۲ موسسه پزشکی قدیمی در چین و یکی از هشت دانشگاه اول برای پذیرش دانشجویان بین المللی است . این دانشگاه در سال ۱۹۳۴ تاسیس شده است و یک مرکز تحقیقات پزشکی و خدمات مراقبت سلامت در منطقه گوانگشی می باشد . دروس پزشکی در دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود . هزینه تحصیل در این دانشگاه کم و هزینه زندگی در شهر نان نینگ بسیار کم است .

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در کشور چین

شهریه رشته های پزشکی و دندانپزشکی بسته به دانشگاه و شهر آن متفاوت است و بین ۵۰۰۰ دلار تا ۷۰۰۰ دلار در سال برآورد می شود .

هزینه های زندگی در کشور چین نسبتا کم است و با مبلغی حدود ۱۵ دلار در روز می توانید زندگی راحتی را برای خود فراهم کنید . البته نحوه زندگی کردن افراد در میزان این هزینه بسیار بستگی دارد . برخی از هزینه ها و مبالغ معمول زندگی در کشور چین به قرار زیر است :

 • اجاره آپارتمان ۱ خوابه : ۱۹۲ – ۳۴۳ دلار در هر ماه
 • غذا، رستوران ارزان قیمت : ۲٫۱۷ دلار
 • غذا در مک دونالد : ۳٫۰۳ دلار
 • یک بطری آب ( ۰٫۳۳ لیتر) : ۰٫۲۱ دلار
 • یک عدد نان: ۱٫۰۱ دلار
 • بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی : ۰٫۲۲ دلار
 • بلیط سینما : ۶٫۵۰ دلار

اکثر دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین خوابگاه برای دانشجویان خارجی ، مخصوصا برای دانش آموزان سال اولی ارائه می دهند .

دانشجویان همچنین می توانند با اجازه دانشگاه در خارج از محوطه دانشگاه زندگی کنند ، اما باید ظرف ۲۴ ساعت پس از ورود در اداره امنیت عمومی محلی ثبت نام کنند . البته باید توجه داشت که در کشور چین امکان کار همزمان با تحصیل وجود ندارد و دانشجویان باید از تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در چین برخوردار باشند .

مدارک ثبت نام دانشگاه ها در چین

 • عکس پاسپورتی
 • فتوکپی گذرنامه معتبر
 • فتوکپی ویزای معتبر
 • ترجمه رسمی شناسنامه به زبان انگلیسی
 • گواهی سلامت
 • صدور گواهینامه سابقه کیفری
 • گواهینامه مهارت زبان انگلیسی
 • نامه ضمانت ( والدین یا مراقب قانونی دانشجو ضمانت می کنند که مسئولیت دانشجو را بر عهده می گیرند تا قوانین و مقررات چین و دانشگاه را بپذیرد )
 • اثبات اینکه شما می توانید هزینه تحصیل خود را در چین تقبل کنید
 • ترجمه رسمی گواهینامه دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی به زبان انگلیسی
 • ترجمه رسمی ریزنمرات به زبان انگلیسی

مدارک ویزای دانشجویی کشور چین

مدارک ویزای دانشجویی کشور چین

دانشجویانی که قصد تحصیل در چین دارند باید درخواست ویزا کنند . دانشجویان خارجی که در چین تحصیل می کنند ، باید یک گذرنامه عادی و یک ویزای X1 ( دوره تحصیلی بیش از ۱۸۰ روز ) یا یک ویزای X2 ( دوره تحصیلی بیش از ۱۸۰ روز ) داشته باشند . عناوین مدارک مورد نیاز سفارت چین در ایران را در زیر برای شما نوشته ایم :

گذرنامه اصلی با حداقل شش ماه اعتبار باقی مانده و صفحات ویزای خالی و یک فتوکپی از صفحه داده های

 • پاسپورت و صفحه عکس
 • تکمیل فرم درخواست ویزا با یک عکس پاسپورتی رنگی
 • اصل و فتوکپی نامه پذیرش توسط دانشگاه
 • اصل و فتوکپی “درخواست ویزا برای تحصیل در چین” فرم JW201 یا فرم JW202

علاوه بر مستندات ذکر شده در بالا، مدارک دیگر ممکن است توسط مأمورین ویزا مورد نیاز باشد . مدت زمان صدور ویزا ۴ تا ۷ روز کاری معمولا طول خواهید کشید .

اطلاع از هزینه های تحصیل در چین و شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید کشوری مناسب را برای تحصیل رشته های پزشکی انتخاب کنید . در این راستا از مشاوران ارشد موسسه مهر آفرین رجبی در شهرهای شیراز و تهران کمک بگیرید ، مشاوره های تلفنی با این مشاوران کاملاً رایگان بوده و شما می توانید با دفاتر موسسه تماس حاصل فرمائید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

14 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین”

 1. مانا says :پاسخ

  سلام من رشته تجربی هستم و معدل سومم ۱۶ و خورده ای شده اما معدل پیشم ۱۴ و خورده ای اما برای پین در دوره پری مدیکال اقدام کردم چون بهم گفته بودن که با گرفتن نمرات خوب در اون دوره جبران خواهد شدو میتونم بعد از اون اقدام کنم برای دانشگاه برای رشته دندان و پزشکی اما الان خیلی مطمین نیستم میشه توضیحی در این مورد بدین

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   بله امکان پذیر میباشد اما بستگی به شرایط پذیرش دانشگاه ها نیز دارد که با بررسی بیشتر شرایط مانند سن و..در برخی موارد این امکان را برای دانشجو فراهم می اورد در برخی موارد خیر.اما بطور کلی راه های ساده تردیگری نیز امکان پذیر میباشد که شما بدون گذراندن دوره پری مدیکال شانس پذیرش خود را افزایش دهید.

   با تشکر از سوال شما

 2. فاطمه says :پاسخ

  با سلام . من ۲۷ سالمه و مدرک ارشد روابط بین الملل دارم. دیپلم و پیش دانشگاهی من انسانی اما با نمرات بالا بوده. ایا با این وجود مینوانم برای دندانپزشکی چین اقدام کنم؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   متاسفانه خیر – شما حتماً باید دیپلم و پیش دانشگاهی رشته های تجربی و یا ریاضی را داشته باشید .

   باتشکر از سوال شما

 3. نیاز says :پاسخ

  به نظرتون ماهیانه چقدر هزینه میبره برای تحصیل در چین

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور چین در رشته های پزشکی و دندانپزشکی سالیانه در حدود ۴٫۵۰۰ تا ۶٫۵۰۰ می باشد که بستگی به دانشگاه دارد .

   باتشکر از سوال شما

 4. پوریا says :پاسخ

  باسلام معدل من کمتر از ۱۴ ولی ازآیلتس ۷ دارم می توانم در دانشگاه های برتر چین تحصیل کنم

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله ، امکان تحصیل شما وجود دارد ، اما نکته مهم این است که در چه بازه زمانی و برای کدام دانشگاه اقدام کنید ، با توجه به اینکه تعداد متقاضیان برای دانشگاه های چین افزایش یافته است ، تحصیل در رشته های دندانپزشکی نیاز به معدل بالای ۱۶ و رشته های پزشکی هم معدل بالای ۱۵ می باشد . شرایط سنی و دیگر عوامل نیز دخالت دارند .

   باتشکر از سوال شما

 5. سنا says :پاسخ

  سلام
  من دیپلم ریاضی با معدل ۱۸/۴۸ و پیش ۱۷/۴۹ هستم سی ساله هستم فوق مهندسی فناوری اطلاعات ایا میتونم برای رشته دندانپزشکی چین اقدام کنم زبان هم نسبتا خوب هست

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   برای امشال که خیر ، اما در حالت کلی با داشتن مدرک زبان امکانش وجود دارد .

   باتشکر از سوال شما

 6. امیر says :پاسخ

  اگه کسی نمرات پایین داشته باشه نمبتونه بخونه ؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   منظورتان از نمرات پايين چقدر است ؟ براي تحصيل پزشكي و دندانپزشكي در كشور چين ، شما بايد معدل بالاي ۱۵ داشته باشيد . به اضافه شرايط ديگر كه البته براي معدل هاي پايين تر براي برخي از دانشگاه ها وجود دارد .

   باتشکر از سوال شما

 7. سجاد says :پاسخ

  با سلام
  من ۳۰ سالمه ( کارشناس ارشد پرستاری مراقبت های ویژه) قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی دارم.
  خیلی از نمرات دیپلم و پیش دانشگاهیم از ۱۶ کمتره
  مدرک زبان ایلتس ندارم
  اگر کشوری بجز چین از نظر هزینه مناسبتر هست، ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   كشور چين بهترين گزينه براي شما مي باشد ، اما شرايط آن را نداريد . كشورهاي تركيه ، روسيه در كشورهاي مورد تائيد و گزينه فيليپين از كشورهاي غير تائيد گزينه هاي خوبي هستند .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *