ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا

ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا

بسیاری دوست دارند در کشور قدرتمند و پیشرفته آمریکا تحصیل ، زندگی و کار کنند . از میان شیوه های گوناگونی که برای مهاجرت به کشورهای دیگر وجود دارد ، ویزای ازدواج و نامزدی همواره یکی از محبوب ترین روش ها بوده است . یکی از راه های دریافت گرین کارت یا اقامت دائم کشور آمریکا دریافت ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا می باشد . در این مقاله خواهیم کوشید تا به اصول کلی این نوع ویزا اشاره نماییم . اما دانستن جزییات بیشتر و آگاهی از تمامی جنبه های این مسیر ، جز با راهنمایی و مشاوره وکلای خبره امکان پذیر نیست . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل و اعزام دانشجو به آمریکا با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی تماس بگیرید .

بررسی ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا

کشور پهناور آمریکا (United States of America) با داشتن 50 ایالت ، یک منطقه فدرال ، 5 سرزمین خود مختار و مجموعه ای از جزایر مختلف در گوشه گوشه دنیا ، از دیرباز یکی از کلاسیک ترین و رویایی ترین مقاصد مهاجرت و ایجاد یک فرصت برای تشکیل زندگی جدید بوده است . بر اساس آخرین آمار ، جمعیت بیش از 325 میلیون نفر آن در مساحت 9833517 کیلومتر مربع جای گرفته اند .

پایتخت این کشور واشنگتن و پرجمعیت ترین و مهم ترین شهر اقتصادی آن نیویورک است . آمریکا با همسایگانی همچون کانادا ، مکزیک و کوبا مرز زمینی دارد و در حال حاضر بزرگترین قدرت اقتصادی جهان می باشد .

هر ساله متقاضیان مهاجرت به کشوری که شهرت دیرینه سرزمین فرصت ها نام دارد ، از راه های گوناگونی برای مهاجرت و حضور در خاک این سرزمین اقدام می کنند . عده ای بهترین دانشگاه های آمریکا را بر می گزینند و شمار زیادی از انواع ویزاها برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد از جمله مهاجرت کاری به آمریکا که هر یک از آن ها با توجه به پیش نیازها و شروط خاص بسته به شرایط و موقعیت متقاضی صادر می شوند . ویزای نامزدی و ازدواجی جزو دسته ویزاهای خانوادگی قرار می گیرند که در ادامه به شرایط ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا خواهیم پرداخت .

تفاوت های ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا

پیش از پرداختن به این مبحث ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا باید این نکته را در نظر داشت که بر خلاف تصور رایج ، این دو مدل ویزا با یکدیگر تفاوت دارند و نوع مدارک ، شیوه صدور و حتی مدت زمان صادر شدن آن ها نیز با هم متفاوت است . مهمترین و عمده ترین تفاوت این دو ویزا در این است که برای داشتن شرط ویزای نامزدی ،

باید یکی از طرفین لزوما شهروند آمریکا (US یا United State Citizen) باشد اما برای ویزای ازدواج هم افرادی هم شهروند هستند و هم افرادی که اقامت موقت ، دایم یا گرین کارت دارند امکان پذیر می باشد .

ویزای نامزدی آمریکا

ویزای نامزدی آمریکا از دسته ویزاهای غیر مهاجرتی و موقت است و اگر طی مدت زمان 90 روز از حضور نامزدی که با ویزای نامزدی به خاک آمریکا آمده بگذرد اما ازدواج صورت نگیرد ، مدت زمان اقامت وی به اتمام می رسد و باید در نخستین فرصت خاک این کشور را ترک کند .

اما در مقایسه با آن ، ویزای ازدواج آمریکا یک ویزای مهاجرتی است و به محض حضور همسر در خاک این کشور ، امکان دریافت گرین کارت برای او وجود دارد . در قوانین سازمان مهاجرت آمریکا ، اگر یکی از زوجین شهروند آمریکا باشد ، از دو راه می تواند همسر خود را که تبعه یا شهروند آمریکا نیست به این کشور دعوت نماید : دسته اول ویزاهای مهاجرتی (IR1 or CR1) مانند ویزای ازدواج با شهروند آمریکایی و دسته دوم ویزاهای غیر مهاجرتی (K1 ‎or K3) مانند ویزای نامزدی با شهروند آمریکایی.

در ویزای نوع اول بایستی حتما زن و مرد به عقد رسمی و قانونی یکدیگر درآمده باشند . اگر از تاریخ عقد آن ها کمتر از دو سال گذشته باشد ویزای CR1 مشروط و دو ساله به شخص تعلق می گیرد و اگر بیش از 10 سال از ازدواجشان سپری شده باشد ویزای IR1 که یک ویزای 10 ساله است تعلق می گیرد . زوج یا زوجه ای که شهروند آمریکا است باید فرم USCIS را برای نامزدش پر کند تا وی بتواند با ویزای K1 به خاک آمریکا وارد شود .

اگر این شخص دارای فرزند یا فرزندان زیر 21 سال نیز باشد ، نوعی از ویزا به نام K2به آن ها تعلق می گیرد که ویزایی ماهیتاّ موقت است . باید طی نهایتاّ 90 ازدواج صورت گرفته و با سند آن برای اقامت و تابعیت آمریکا از راه مراجعه به permanent resident که زیر نظر USCIS فعالیت می کند درخواست ارائه شود .

شروط ازدواج رسمی از نظر قوانین آمریکا

هنگام اخذ ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا شروطی برای ازدواج رسمی و قانونی اشخاص وجود دارد که نقض هر یک از آن ها به بر هم خوردن کلیه فرآیندها می انجامد . شروطی همچون سن قانونی اشخاص ، مجرد بودن یا اگر طلاق صورت گرفته باید تمامی مراحل آن به تمامی پایان پذیرفته باشد ، وجود دارد .

از جمله شروطی که گاهی منجر به باطل شدن ازدواج شده ، نسبت فامیلی افراد با یکدیگر است که گاهی دولت آمریکا از ازدواج برخی از خویشاوندان مانند خاله زاده ها ، دایی زاده ها ، عموزاده ها یا عمه زاده ها ممانعت می نماید . از زمان مدت زمان دریافت نیز دو ویزای نامزدی و ازدواج با یکدیگر تفاوت دارند . طول بازه زمانی ویزای نامزدی از زمان اقدام می تواند بین 3 تا 18 ماه به طول بیانجامد . در صورتی که ویزای ازدواج دستکم 18 ماه تا 24 ماه ممکن است طول بکشد .

مدارک لازم برای ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا

نخستین مرحله برای اقدام جهت دریافت ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا تشکیل پرونده در USCIS است . نامزدی که شهروند آمریکا است باید فرم I-129F را برای نامزدش و همسر دارای اقامت یا شهروندی فرم I130 را تکمیل نماید . مدارک شناسایی مانند شناسنامه ، پاسپورت معتبر و چند قطعه عکس نیز در این مرحله باید ارسال شوند .

مدارکی که به USCIS فرستاده می شوند نیاز به تایید شده دارند و اگر تایید آن ها با موفقیت انجام شد ، این تاییدیه به NVC یا مرکز ویزاهای بین الملل ارسال می گردد .

تفاوت مدت زمان ویزای نامزدی و ازدواج در این است که در حالت نامزدی پس از رفتن تاییدیه و مدارک به NVC ، ویزای صادر شده به سفارت فرستاده می شود و نوبت سفارت صادر می گردد . اما در ویزای ازدواج مدارک بیشتر و هزینه 300 دلار گرفته می شود و رسیدگی پرونده در این مسیر زمان بر می شود .

پس از دریافت نوبت سفارت ، باید کارت واکسیناسیون بین المللی برای شخص صادر و هنگام مصاحبه به سفارت تحویل داده شود . سپس ویزا به شخص داده می شود تا طی مدت 90 روز ازدواج صورت گیرد .

از مهم ترین نکاتی که باید متقاضیان ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا به آن توجه کنند این است که باید مدارک و سوابقی مانند عکس یا هرگونه سندی که اثبات کند دو نفر طی دو سال گذشته با یکدیگر رابطه داشته اند و قصد انجام ازدواج صوری را ندارند ، به سفارت ارائه شود . افرادی که روش مهاجرتی ازدواج را انتخاب می کنند بایستی از تمامی مراحل و نکات قانونی آن با خبر باشند . برای دانستن کامل تر شرایط و مشورت درباره شیوه انتخابی مهاجرت خود و خانواده تان و یا مزایا و معایب مهاجرت به آمریکا با کارشناسان مجرب موسسه مهر آفرین رجبی در دفاتر شیراز و تهران تماس بگیرید .

Rate this post

6 دیدگاه در “ویزای ازدواج و نامزدی در آمریکا

 1. امید گفت:

  با سلام
  من یکسال است که با خانمی که شهروند آمریکا هستند آشنا شده ام و قرار است در ارمنستان یکدیگر را ملاقات کنیم و ازدواج خود را ثبت کنیم چه راهی را پیشنهاد میکنید که زودتر بتونیم با یکدیگر زندگی کنیم؟
  آیا از طریق نامزدی اقدام کنیم یا از طریق ازدواج؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در حال حاضر مدت زمان انجام پروسه ویزای نامزدی (k1) نسبت به ویزای ازدواج (k3) کوتاه تر است. بنابراین برای سرعت بخشیدن به کارتان بهتر است بعد از ورود به امریکا ازدواج کنید.

   با تشکر از سوال شما

 2. Alikheil گفت:

  عرض سلام و لطفاً من معلومات در باره ویزای ازدواج در آمریکا می‌خواهم و با آن دختر که من عروسی کردم تازه افغانستان به آمریکا رفتن قبول شدن و من در افغانستان ام

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   ویزای ازدواج امریکا ویزای k3 نام دارد . در صورتی که همسرتان تابعیت کشور امریکا را داشته باشند می توانید تابعیت دریافت نمایید . شما می توانید از طریق NBC یا همان اداره بررسی مدارک ازدواج در امریکا کارهای خود را پیگیری نمایید . مدت زمانی که برای این پروسه باید درنظر بگیرید به صورت تقریبی 3 سال می باشد .

   با تشکر از سوال شما

 3. لیلا بویینی گفت:

  با سلام
  مورد من این هست که آیا الان با قوانین فعلی امریکا برای ایرانیان ،‌به صورت کلی ویزای نامزدی یا ازدواج صادر می شود؟
  تفاوت سنی ام با همسر آینده ام ۲۸ سال است آیا این مانعی است برای گرفتن ویزای نامزدی؟ و مدت زمان زیادی هم نیست که با هم آشنا شده ایم.
  ممنون می شوم راهنمایی کنید
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه