فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین

فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین
مشاور مهاجرتی

فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین یکی از اصلی ترین و جالب ترین مواردی است که هنگام مهاجرت به این کشور باید بدان توجه شود زیرا شما با تحصیل ، کار و یا حتی سرمایه گذاری در چین ، تمام مدت با مردم این کشور در ارتباط هستید.

در ادامه این مقاله با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه باشید تا از اطلاعات لازم در این زمینه آگاهی یابید.

برای شناخت آسان ترین ، سریع ترین و ارزان ترین راه های قانونی مهاجرت به کشور چین مقاله مهاجرت به چین را بخوانید.

چین کشوری بسیار بزرگ است ، اولین کشور از نظر جمعیت و پنجمین منطقه از نظر مساحت است و فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین بر اساس جغرافیا و قومیت متفاوت است.

طبق گزارش بانک جهانی ، حدود 1.4 میلیارد نفر در چین زندگی می کنند که نماینده 56 گروه اقلیت قومی هستند ، بزرگترین گروه چینی هان با حدود 900 میلیون نفر هستند و گروه‌های دیگر عبارتند از تبتی‌ها ، مغول‌ها ، مانچوس‌ها ، ناکسی‌ها و هژن‌ها که کوچک‌ترین گروه با کمتر از 2000 نفر است.

به همین دلیل است که به طور قابل توجهی افراد در جوامع فرهنگ خود را ایجاد می کنند که این فرهنگ شامل مذهب ، غذا ، سبک زندگی ، زبان ، ازدواج ، موسیقی ، اخلاق و بسیاری چیزهای دیگر است که نحوه عملکرد و تعامل یک گروه را تشکیل می دهد ، در اینجا برای بررسی کشور چین و اقلیت های آن ، مروری مختصر و مفید بر برخی از عناصر فرهنگ چینی خواهیم داشت.

فهرست مطالب

روناک همکار ما در شرکت مهاجرتی رجبی در این بخش از مقاله شما را با فرهنگ متفاوت چینی آشنا می کند.

پادکست همین ویدئو هم در دسترس است تا بتوانید ذخیره کرده و یا برای دوستانتان ارسال کنید.

پادکست فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین​

نمایش ویدیو درباره کاور فرهنگ و آداب و رسوم مردم چین

شرایط دین و زبان در چین

به گفته شورای روابط خارجی ، شرایط دین و زبان در چین با دیگر کشورهای کره زمین بسیار متفاوت است؛ حزب کمونیست چین که بر کشور حکومت می کند ، رسماً بی خدا است! اگرچه دولت چین به تدریج نسبت به ادیان مدارا می کند ، اما در حال حاضر تنها پنج دین بودیسم ، تائوئیسم ، اسلام ، کاتولیک و پروتستانتیسم) در چین به رسمیت شناخته شده است.

حتی اگر قانون اساسی چین بیان کند که مردم مجاز به آزادی مذهب هستند اما در واقعیت هر دینی غیر از موارد ذکر شده غیرقانونی محسوب می شود ، قابل توجه است که تساهل تدریجی دین در چین تنها در چند دهه گذشته شروع به پیشرفت کرده است.

به گفته کالج Mount Holyoke ، زبان و تنوع آن در چین نیز قابل ملاحظه است؛ هفت گروه اصلی از لهجه‌های زبان چینی وجود دارد که هر کدام تنوع خاص خود را دارند ، 71.5 درصد از مردم به گویش های ماندارین صحبت می کنند و پس از آن وو ( 8.5 درصد ) ، یوئه ( که کانتونی نیز نامیده می شود ، 5 درصد ) ، شیانگ ( 4.8 درصد ) ، مین ( 4.1 درصد ) ، هاکا ( 3.7 درصد ) و گان ( 2.4 درصد ) قرار دارند.

بر اساس دستور رئیس جمهور جمهوری خلق چین ، زبان رسمی ملی چین پوتونگوآ ، نوعی زبان ماندارین است که در پایتخت پکن صحبت می شود ، بسیاری از چینی ها نیز به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند.

آداب و رسوم و جشن های مردم چین

در فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین بزرگترین جشنواره – که جشنواره بهار نیز نامیده می شود – آغاز سال نو قمری را نشان می دهد که بین اواسط ژانویه و اواسط فوریه قرار دارد و در واقع برای احترام به اجداد است.

طول جشن 15 روزه ، چینی ها هر روز برای استقبال از سال جدید کارهای جالبی انجام می دهند ، مانند خوردن برنج و سبزی خردل برای پاکسازی بدن ؛ این تعطیلات با آتش بازی و رژه با حضور رقصندگانی که لباس اژدها به تن دارند برگزار می شود.

بسیاری از مردم در روز تولد کنفوسیوس ، در 28 سپتامبر ، در زادگاه کنفوسیوس در استان شاندونگ به زیارت می روند و روز تولد گوانین ، الهه رحمت ، با بازدید از معابد تائوئیستی برگزار می شود.

در آداب و رسوم و جشن های مردم چین ، جشن‌های مشابهی نیز به مناسبت تولد مازو ، الهه دریا ( همچنین به نام تیانهو ) در ماه می یا ژوئن برگزار می‌شود ، همچنین جشن ماه در سپتامبر یا اکتبر با آتش بازی ، فانوس های کاغذی و خیره شدن ماه برگزار می شود.

غذا و رسوم مربوط به آن در چین

مانند دیگر جنبه های زندگی چینی ، غذا و رسوم مربوط به آن در چین نیز به شدت تحت تاثیر جغرافیا و تنوع قومیتی است ، از سبک‌های اصلی آشپزی چینی می‌توان به کانتونی اشاره کرد که غذاهای سرخ‌شده را در خود جای داده است و سچوان که به شدت به استفاده از بادام‌زمینی ، خمیر کنجد و زنجبیل متکی است و به خاطر تندی‌اش معروف است.

برنج منبع غذایی اصلی در چین است ، کلمه چینی برای برنج فن است که به معنای غذا نیز می باشد و مانند جوانه لوبیا ، کلم و پیازچه جزء اصلی رژیم غذایی آنها است ، از آنجا که آنها گوشت زیادی مصرف نمی کنند – گهگاه گوشت خوک یا مرغ – توفو منبع اصلی پروتئین برای چینی ها است.

خوردن کوفته در انقلاب زمستانی چین

افرادی که تازه وارد چین شده اند ممکن است در انقلاب زمستانی احساس سردرگمی کنند ، تقریباً تمام رستوران‌های بزرگ و کوچک پیراشکی ( جیائوزی ) به شدت مملو از مشتری هستند و حتی دوستان چینی که ترجیح می دهند بیرون از خانه ناهار نخورند ، به احتمال زیاد یک پیراشکی سفارش می دهند.

رسم خوردن کوفته در انقلاب زمستانی چین ، بر حسب شایعات به این دلیل است که اگر در انقلاب زمستانی پیراشکی نخورید ، گوش‌هایتان از باد سرد یخ‌زده می‌خورد.

نوشیدن آب گرم در فرهنگ چینی ها

نوشیدن آب گرم در فرهنگ چینی ها ، یکی از سوالات متداول در رستوران های چین است ، مردم چین به نوشیدن آب گرم عادت دارند و بسیاری ترجیح می دهند که آب داغ باشد ، این به این دلیل است که آنها معتقدند آب گرم می تواند بیماری ها را درمان کرده و از بروز بسیاری از بیماری های دیگر نیز جلوگیری کند.

همچنین اغلب چینی ها پس از نوشیدن آب ، در لیوان خود الکل می نوشند و اگر شراب خود را ننوشید ، ممکن است در چین بی ادبی تلقی شود ، با این حال کسانی که نمی توانند الکل بنوشند نیازی به نگرانی ندارند زیرا یک رسم چینی وجود دارد که می گوید “شراب را با چای جایگزین کنید”.

دادن پول نقد در باجه خروج در چین

اگر یک صندوقدار از شما بخواهد شش یوان در یک فروشگاه رفاهی بپردازید ، چه می‌کنید؟ مردم چین در مواجهه با چنین مواقعی ، یک یوان اضافه می کنند تا بتوانند یک اسکناس بزرگتر و کامل پنج یوانی را پس بگیرند ، در حالی که غیر چینی ها ممکن است دادن پول نقد در باجه خروج آن هم با این شکل از محاسبه ریاضی را مشکل ساز بدانند ، اما مردم چین آن را به عنوان یک عادت دیرینه می دانند.

اکنون با رواج پرداخت‌های الکترونیکی در چین ، این وضعیت در حال تغییر است زیرا برخی از مردم دیگر حتی پول نقد ندارند ، چه برسد به اضافه کردن پول نقد به تراکنش برای بازگرداندن ارز.

خودشان یک اصطلاح در مورد دادن پول نقد در باجه خروج در چین دارند که می گویند: “اسکناس 100 یوانی می گوید: «به هر حال به من مربوط نیست»!

پوشیدن لباس زیر قرمز در چین

مردم چین معمولاً در بن مینگ نیان سال تولد زودیاک ، که سال جاری در یک چرخه 12 ساله زودیاک است ، لباس زیر قرمز می پوشند (یا توسط مادرشان مجبور به پوشیدن می شوند). 

اعتقاد بر این است که پوشیدن لباس زیر قرمز در چین ، در طول سال ممکن است از بدبختی در سال آینده برای آنها جلوگیری کند.

در واقع دلیل پوشیدن لباس زیر قرمز در چین این است که 12 حیوان به ترتیب نشان دهنده 12 سال زودیاک هستند و افسانه ها حاکی از آن است که حیوان فعلی در بهشت در حال انجام وظیفه است ، بنابراین نمی تواند از افراد همنوع خود در جهان انسان مراقبت کند ، آن وقت است که لباس زیر قرمز به کمک می آید!

چین یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت ایرانی هاست ، شاید هزینه های مقرون به صرفه تحصیل ، بورسیه ها و بازار کار بزرگ این کشور از عوامل تاثیر گذار در این راستا باشند.

در ویدئوی ارائه شده در این بخش ویزاهای کشور چین که در بازه زمانی کمی برای کلاینت های هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی اخذ شده اند را میبینید.

شما هم می توانید با تکمیل فرم های ارائه شده در باکس کرم رنگ با مشاوران خبره رجبی در تماس باشید.

نمایش ویدیو درباره ویزاهای کشور چین

خرافات در مورد هدیه دادن ساعت در چین

خرافات در هر هر کشوری حتی در میان نسل جدید وجود دارد ؛ خرافات در مورد هدیه دادن ساعت در چین نیز از جمله فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین است که عجیب و غریب یا پوچ به نظر می رسد.

 

مهم است که سعی کنید هیچوقت یک ساعت را به عنوان هدیه به یک چینی ندهید ، این به این دلیل است که عبارت “ساعت دادن” در چینی هم‌آوای “مراقبت از یک فرد در حال مرگ” یا “دفن کردن یک شخص” است!

رسم کاشت سبزیجات و گیاهان در چین

رسم کاشت سبزیجات و گیاهان در چین ، ار کارهایی است که در فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین قابل تحسین است و نظر هر مهاجری را به خود جلب خواهد کرد ، اگر شما برای کار در چین هستید و به صورت مداوم با محیط های اداری و محل های مسکونی سر و کار دارید ، قطعا گیاهان زیادی را خواهید دید. در واقع مهم نیست به کجا نگاه می کنید ، چه یک مجتمع مسکونی معمولی ، یک بالکن آپارتمان ، در امتداد جاده یا حتی در یک دایره کوچک از زمین حاصلخیز ، سبزیجاتی را خواهید دید که توسط شهروندان عادی کاشته شده اند ، حتی خود چینی ها به شوخی می گویند که “کاشت درخت در DNA آنهاست.”

سوالات پر تکرار فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین

به گفته شورای روابط خارجی ، شرایط دین و دینداری در چین با دیگر کشورهای کره زمین بسیار متفاوت است؛ حزب کمونیست چین که بر کشور حکومت می کند ، رسماً بی خدا است! اگرچه دولت چین به تدریج نسبت به ادیان مدارا می کند ، اما در حال حاضر تنها پنج دین بودیسم ، تائوئیسم ، اسلام ، کاتولیک و پروتستانتیسم) در چین به رسمیت شناخته شده است.

هفت گروه اصلی از لهجه‌های زبان چینی وجود دارد که هر کدام تنوع خاص خود را دارند ، 71.5 درصد از مردم به گویش های ماندارین صحبت می کنند و پس از آن وو ( 8.5 درصد ) ، یوئه ( که کانتونی نیز نامیده می شود ، 5 درصد ) ، شیانگ ( 4.8 درصد ) ، مین ( 4.1 درصد ) ، هاکا ( 3.7 درصد ) و گان ( 2.4 درصد ) قرار دارند.

در فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین بزرگترین جشنواره – که جشنواره بهار نیز نامیده می شود – آغاز سال نو قمری را نشان می دهد که بین اواسط ژانویه و اواسط فوریه قرار دارد و در واقع برای احترام به اجداد است.

برنج منبع غذایی اصلی در چین است ، کلمه چینی برای برنج فن است که به معنای غذا نیز می باشد و مانند جوانه لوبیا ، کلم و پیازچه جزء اصلی رژیم غذایی آنها است ، از آنجا که آنها گوشت زیادی مصرف نمی کنند – گهگاه گوشت خوک یا مرغ – توفو منبع اصلی پروتئین برای چینی ها است.

مردم چین به نوشیدن آب گرم عادت دارند و بسیاری ترجیح می دهند که آب داغ باشد ، این به این دلیل است که آنها معتقدند آب گرم می تواند بیماری ها را درمان کرده و از بروز بسیاری از بیماری های دیگر نیز جلوگیری کند.

چنانچه خواهان اطلاعات دقیق تر در خصوص فرهنگ ، آداب و رسوم مردم چین هستید ، توصیه می شود که در اولین فرصت از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی در دفترشیراز و همچنین دفتر غرب و مرکز تهران تماس حاصل نمایید  همچنین خوب است مقاله تحصیل در چین را بخوانید تا بدانید شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور چیست.

2.3/5 - (21 امتیاز)

6 پاسخ

  1. خیلی از این مقاله خوشم اومد واقعا عالیه میشه راجع به کره ی جنوبی هم بزارید ممنون.

  2. والا ما از چند نفر که به خاطر شرایط کاریشون چین رفته بودن شنفتیم که چند روز نشده برگشتن، اونم بیشتر به خاطر غذاهای مزخرف و حال به هم زن چینی ها و هم چنین برخی از فرهنگای عجیب و غریب که به مذاق ایرانی ها خوش نمیاد. واقعا کشور مزخرفیه

    1. با سلام

      بله طبیعتا فرهنگ مردم شرق آسیا متفاوت از ایران است و‌ به صورت کلی در هر کشوری شرایط خاصی ممکن است وجود داشته باشد . اما در چین رستوران ایرانی نیز وجود دارد.

      با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *