10 شرکت و بانک مهم در کرواسی

10 شرکت و بانک مهم در کرواسی
مشاور مهاجرتی

در ادامه با کارشناسان خبره شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451 ) همراه شوید تا  10 شرکت و بانک مهم در کرواسی را بهتر بشناسید.

کرواسی یکی از کشورهای تازه تاسیس جهان است که با از بین رفتن رنگ کمونیسم در این کشور رنگ پیشرفت و ترقی در آن نمایان شد و توانست نام خود را در همین مدت زمان کم بر سر زبان ها بیانداز.

این کشور طی سال های گذشته با رشد اقتصادی بالا ، نرخ بیکاری رو به کاهش و رشد بسیار بالای توریست و جهانگرد مواجه بوده است و روز به روز شرکت ها و بانک های آن شناخته شده تر و گسترده تر از قبل پیش می روند. 

شما با شناخت 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی می توانید اطلاعات مناسب و کارآمدی به دست آورید و هنگام مهاجرت به این کشور با دیدی بازتر قدم در این راه بگذارید ؛ در همین راستا مطالعه مقاله مهاجرت به کرواسی را نیز از دست ندهید.

نکته : پس از مطالعه این مطلب می توانید نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه مطرح کرده و پاسخ مشاوران و کارشناسان ما را دریافت کنید.

فهرست مطالب

اسامی شرکت ها و بانک ها

جدول زیر اسامی شرکت ها و بانک هایی را که در این مطلب به توضیح و معرفی آنان خواهیم پرداخت را به شما ارائه می کند:

نام شرکت و بانک سال شروع فعالیت
بانک زاگرباچکا ( Zagrebačka banka ) 1914 میلادی
آی اِن ای ( INA-Industrija Nafte ) 1964 میلادی
پریوردنا بانک زاگرب ( Privredna banka Zagreb ) 1966 میلادی
T-Hrvatski Telekom ( تی – مخابرات کراواسی ) 1998 میلادی
او تی پی بانک ( OTP Bank ) 1949 میلادی
کنزوم پلاس ( Konzum Plus ) 1957 میلادی
بانک رایفایزن ( Raiffeisen bank ) 1994 میلادی
گروه آدریس ( Adris Grupa ) 2003 میلادی
بانک خدمات پستی کرواسی ( Hrvatska PoštanskaBank ) 1991 میلادی
کمپانی خط لوله نفت آدریاتیک ( Jadranski naftovod ) 1970 میلادی

بانک زاگرباچکا ( Zagrebačka banka )

در معرفی اولین مورد از 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی به معرفی بانک زاگرباچکا ( Zagrebačka banka ) بزرگترین بانک این کشور خواهیم پرداخت که متعلق به گروه UniCredit ایتالیا می باشد. این اولین بانک کرواسی بود که در سال 1989 به طور کامل خصوصی شد و اولین بانکی بود که در سال 1995 در بورس اوراق بهادار زاگرب پذیرفته شد. این بانک یکی از 24 شرکتی است که در شاخص سهام CROBEX گنجانده شده است.

بانک زاگرباچکا در سال 1914 با نام Gradska štedionica (بانک پس انداز شهر) توسط شهرداری زاگرب در زمانی که زاگرب 100 هزار نفر جمعیت داشت و به سرعت در حال تبدیل شدن به شهری مدرن بود، تأسیس شد. نقش اصلی بانک ها تامین مالی شرکت های دولتی شهر بود و دو سال پس از تأسیس، بانک شرکت تراموای برقی زاگرب (ZET) را خریداری کرد و سرمایه گذاری زیادی در توسعه شبکه تراموا و حمل و نقل عمومی به طور کلی انجام داد.

به طور کلی باید توجه داشته باشید که تمرکز این بانک بر ارائه خدمات مالی به شهروندان است. در نهایت در مارس 2002، این بانک توسط گروه UniCredit ایتالیا خریداری شد و به عنوان بزرگترین بانک کشور، دارایی های آن 25 درصد از کل دارایی های بخش بانکداری کرواسی را تشکیل می دهد و 80 هزار شرکت تجاری و 1.1 میلیون شهروند از خدمات آن استفاده می کنند.

شرکت نفتی آی اِن آی کرواسی ( INA-Industrija Nafte )

آی اِن آی ( INA-Industrija Nafte ) یک شرکت نفتی چند ملیتی در کرواسی می باشد ، گروه INA نقش پیشرو در تجارت نفت کرواسی ، موقعیت منطقه ای قوی در اکتشاف و تولید نفت و گاز ، فرآوری نفت و فعالیت های توزیع فرآورده های نفتی دارد. آی اِن ای یک شرکت سهامی با گروه MOL مجارستان و دولت کرواسی به عنوان بزرگترین سهامداران آن است ، در حالی که اقلیت سهام متعلق به سرمایه گذاران خصوصی و نهادی است.

 سهام INA از 1 دسامبر 2006 در بورس های لندن و زاگرب پذیرفته شده است ؛ گروه INA متشکل از چندین شرکت وابسته است که به طور کامل یا جزئی متعلق به آن است، ضمنا لازم به ذکر است که دفتر مرکزی این کمپانی در زاگرب واقع شده است ؛ در ادامه مطلب 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی نیز با ما باشید.

آی اِن آی ( INA-Industrija Nafte )  پالایشگاه دوم خود را در سیساک مستقیما در جایی که رودخانه کوپا به رودخانه ساوا می پیوندد، راه اندازی کرده است، تا به حال ، INA در عملیات اکتشاف و تولید در کرواسی (حوضه پانونی، فراساحل آدریاتیک) و 20 کشور خارجی شرکت داشته است و امروزه INA فعالیت های اکتشافی و تولیدی خود را در کرواسی ، مصر و آنگولا انجام می دهد در آینده INA برنامه ریزی می کند تا استراتژی توسعه مبتنی بر تحقیق ، توسعه پروژه های موجود و اقدامات بالقوه مراحل غیر ارگانیک را دنبال کند.

T-Hrvatski Telekom ( تی – مخابرات کراواسی )

T-Hrvatski Telekom ( تی – مخابرات کراواسی ) یک شرکت مخابراتی در کرواسی است. از زمان عرضه اولیه در اکتبر 2007 سهام آن در بورس اوراق بهادار زاگرب معامله می‌شود و رسیدهای سپرده جهانی تا سال 2014 در بورس لندن معامله می‌شوند ؛ از سال 2016 کمپانی Deutsche Telekom AG آلمانی 51 درصد از سهام T-HT را در اختیار داشت.

همچنین صندوق های بازنشستگی اجباری Raiffeisen ، صندوق سربازان جنگ کرواسی و مرکز بازسازی و فروش دولت کرواسی به ترتیب 8.9٪، 6.7٪ و 2.9٪ از سهام این شرکت مخابراتی را در اختیار دارند. باقیمانده سهام شناور آزاد در دست سرمایه گذاران خصوصی می باشد و در بازار معاملات معامله می شود.

این شرکت در 28 دسامبر 1998 پس از جدا شدن پست و مخابرات کرواسی به طور مستقل به دو نهاد تاسیس شد : پست کرواسی و مخابرات کرواسی که فعالیت تجاری خود را در 1 ژانویه 1999 آغاز کردند. همین امر زمینه خرید شهام آن توسط دویچه تلکام را فراهم آورد و در نهایت 35 درصد از سهام به قیمت 850 میلیون فروخته شدو در سال 2001 نیز 16 درصد دیگر نیز از طرف دویچه خریداری و به 51 درصد رسید.

البته باید ابراز کنیم که این 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی اتمام شرکت ها و بانک های بزرگ و معتبر این کشور نیستند و تعداد بسیار بیشتری از کمپانی های بزرگ در زمینه های مختلف در این کشور در حال فعالیت هستند ؛ برای کسب اطلاعات بیش تر در این باره با تیم مشاوره هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی تماس حاصل نمایید.

پریوردنا بانک زاگرب ( Privredna banka Zagreb )

پریوردنا بانک زاگرب ( Privredna banka Zagreb ) یا PBZ دومین بانک بزرگ کرواسی (پس از بانک زاگرباچکا ) است که متعلق به گروه Intesa Sanpaolo ایتالیا است ؛ این شرکت در بورس اوراق بهادار زاگرب فهرست شده است و یکی از 24 شرکتی است که در شاخص سهام CROBEX گنجانده شده است.

او تی پی بانک ( OTP Bank )

او تی پی بانک ( OTP Bank ) بزرگترین بانک تجاری مجارستان و یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات مالی مستقل در اروپای مرکزی و شرقی است و خدمات بانکی برای افراد خصوصی و مشتریان شرکتی دارد ، گروه OTP شامل شرکت های تابعه در زمینه بیمه ، املاک ، فاکتورینگ ، لیزینگ و مدیریت دارایی ، سرمایه گذاری و صندوق های بازنشستگی است ،

این بانک با اینکه اصالتا مجارستانی است اما در 11 کشور آلبانی ، بلغارستان ، کرواسی ، مجارستان ، مولداوی ، مونته نگرو ، رومانی ، روسیه ، صربستان ، اسلوونی و اوکراین حضور دارد و شعبات آن در کرواسی به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرده و توانسته در لیست 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی نیز قرار بگیرد و به عنوان یکی از بانک های مطرح این کشور شناخته شوید.

 

گروه OTP بیش از 38 هزار کارمند ، 13 میلیون مشتری و بیش از 1500 شعبه دارد ، OTP فعالیت خود را در سال 1949 با تاسیس OTP Bank به عنوان یک بانک دولتی پس انداز و تجاری آغاز کرد ، این بانک در سال 1995 وارد بورس شد و سهم دولت در سرمایه بانک به یک سهم طلای ترجیحی کاهش یافت که مدت کوتاهی پس از آن حذف شد.

در حال حاضر اکثر سهام بانک متعلق به سرمایه گذاران خصوصی و نهادی است که ساختار مالکیت پایدار شرکت را تضمین می کند ، OTP دارای ساختار سهامداران شناور آزاد بالا ، با نسبت سهام شناور آزاد 68.61٪ است و بقیه در اختیار مگدت رحیمکولوف با 8.88% ، گروه MOL مجارستان با 8.57% ، گروپامای فرانسوی با 8.3% و لازارد آمریکایی با 5.64% است.

سوپرمارکت های کنزوم پلاس ( Konzum Plus )

کنزوم پلاس ( Konzum Plus ) سوپرمارکت های زنجیره ای پیشرو در کرواسی با قدمتی 65 ساله است ، این شرکت بیش از 10 هزار کارمند دارد و در کرواسی بیش از 600 فروشگاه در بیش از 300 شهر در منطقه قاره ای و ساحلی دارد ، طبق آخرین آمار در سال 2022 بیش از 500 هزار مصرف کننده هر روز در Konzum خرید می کنند.

کمپانی خط لوله نفت آدریاتیک ( Jadranski naftovod )

کمپانی خط لوله نفت آدریاتیک ( Jadranski naftovod ) یا (JANAF) یک شرکت حمل و نقل نفت خام در کرواسی است ، این شرکت سیستم حمل و نقل نفت JANAF بخشی از خط لوله نفت آدریا را اداره می کند.

JANAF ( جاناف ) ترمینال نفتی بندر رییکا در Omišalj و در جزیره کرک را اداره می کند.این کمپانی در سال 2021 ، ترمینال بار مایع بندر رییکا 8.1 میلیون تن نفت را حمل کرد که در مقایسه با 6.6 میلیون تن حمل و نقل در سال 2020 ، بیش از 22 درصد افزایش داشته است ، در سال 2021 ، JANAF ( جاناف ) درآمد سالانه 790 میلیون کونا (104.9 میلیون یورو) را به ثبت رساند که 10.6 درصد بیشتر از سال 2020 است و سود خالص سالانه 288.1 میلیون کونا (38.2 میلیون یورو) است.

این بهترین نتایج تجاری JANAF ( جاناف ) از زمان تأسیس آن می باشد ، همچنین این کمپانی یک شرکت سهامی متعلق به مؤسسه بیمه بازنشستگی کرواسی (37.26٪) ، بازسازی و مرکز فروش (26.28٪) ، جمهوری کرواسی (14.97٪) ، INA (11.80٪) ، HEP (5.36٪) و سایر سهامداران است.

وبینار ویزای بازنشستگی یا تمکن مالی

در این وبینار شما را با هزینه های زندگی و نحوه اقامت در برخی از کشورهای محبوب اروپایی آشنا می کنیم.

مدرس دوره سارا جم نژاد از همکاران ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی است و مدت زمان وبینار یک و نیم ساعت است.

توصیه می کنیم حتما این وبینار را ببینید و بشنوید و با ما در تماس باشید.

بانک رایفایزن ( Raiffeisen bank )

در ادامه معرفی یکی دیگر از موارد 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی به سراغ بانکی می رویم که یک بانک اتریشی است که در کرواسی توانسته به موفقیت برسد ؛ بانک رایفایزن ( Raiffeisen bank ) زاگرب (RBA) در سال 1994 به عنوان اولین بانک کرواسی با سرمایه خارجی تأسیس و شروع به کار کرد ، بانک رایفایزن که به طور کامل تحت مالکیت Raiffeisen Bank International مستقر در وین است ، بخشی از یک گروه مالی بین المللی قوی می باشد.

RBA طیف گسترده ای از خدمات بانکی و سایر خدمات مالی را از طریق اعضای گروه رایفایزن در کرواسی به مشتریان خود ارائه می دهد که علاوه بر بانک ، لیزینگ رایفایزن ، شرکت مدیریت صندوق های بازنشستگی ، شرکت بیمه Raiffeisen Mirovinsko Osiguravajuće Društvo و شرکت مشاوره رایفایزن را نیز شامل می شود.

گروه رایفایزن تنها ارائه دهنده خدمات مالی در کرواسی است که دارای طیف کاملی از خدمات سیستم بازنشستگی است که به اصطلاح صندوق های ستون دوم و سوم و یک شرکت بیمه بازنشستگی ، که اولین و تنها شرکت بیمه بازنشستگی ثبت شده در کرواسی تا به امروز است ، بانک رایفایزن ( Raiffeisen bank ) دارای 62 شعبه است که در 36 شهر کرواسی واقع شده اند.

گروه شرکت های آدریس ( Adris Grupa )

گروه آدریس ( Adris Grupa ) یک شرکت کرواسی متنوع است که در شهر رووینی واقع شده است ، این شرکت بیش از 8 هزار کارمند را در استخدام خود دارد و یکی از شرکت های پیشرو در این کشور و در منطقه شناخته می شود ؛ که سالانه درآمدی بیش از 5 میلیارد کونا (حدود 1 میلیارد دلار) را از فعالیت های خود به دست می آورد.

بانک خدمات پستی کرواسی ( Hrvatska Poštanska Bank )

بانک خدمات پستی کرواسی ( Hrvatska Poštanska Bank ) یا HPB بزرگترین بانک متعلق به کرواسی در کشور است و از نظر کل دارایی در کرواسی رتبه ششم را به خود اختصاص داده است که ارزش آن حدود 21.25 میلیارد کرون است ، این بانک در اکتبر 1991 توسط ​​خدمات پست ملی کرواسی ، که تا سال 2001 سهامدار عمده بانک بود ، تأسیس شد.

در ادامه معرفی 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی باید بگوییم که اما از سال 2001 ، دولت کرواسی از طریق سهامی که توسط صندوق دولتی و صندوق بازنشستگی ملی خریداری شده است و آن ها مالک اکثریت این بانک می باشند ، همچنین HPB در بورس اوراق بهادار زاگرب پذیرفته شده است و سهام آزاد آن در دسترس عموم به خرید و فروش گذاشته می شوند.

در سال 2019 ، بانک خدمات پستی کرواسی ( Hrvatska Poštanska Bank ) به عنوان بهترین بانک تجاری سال در کرواسیانتخاب شد و به اعتبارا پیشین خود افزود ، همچنین در مارس 2020 ، HPB با پذیرش تصمیم بانک مرکزی کرواسی ، تصمیم گرفت سود خالص سال 2019 را حفظ کند.

در مارس 2022 ، واحد اتحادیه اروپا مربوط به بانک Sberbank ورشکست شد ، به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا در واکنش به حمله روسیه به اوکراین در سال 2022 ، هیئت تصمیم واحد تصمیم گرفت تمام سهام شرکت تابعه Sberbank کرواسی را به HPB منتقل کند ، در 2 مارس ، HPB به طور رسمی واحد محلی Sberbank را به مبلغ 71 میلیون کونا (9.4 میلیون یورو) خریداری کرد.

سوالات پر تکرار 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی

بانک زاگرباچکا ( Zagrebačka banka ) بزرگترین بانک این کشور است.

تمرکز این بانک بر ارائه خدمات مالی به شهروندان است ، در نهایت در مارس 2002 ، این بانک توسط گروه UniCredit ایتالیا خریداری شد و به عنوان بزرگترین بانک کشور ، دارایی های آن 25 درصد از کل دارایی های بخش بانکداری کرواسی را تشکیل می دهد و 80 هزار شرکت تجاری و 1.1 میلیون شهروند از خدمات آن استفاده می کنند.

آی اِن آی ( INA-Industrija Nafte ) یک شرکت نفتی چند ملیتی در کرواسی می باشد ، گروه INA نقش پیشرو در تجارت نفت کرواسی ، موقعیت منطقه ای قوی در اکتشاف و تولید نفت و گاز ، فرآوری نفت و فعالیت های توزیع فرآورده های نفتی دارد.

این بانک با اینکه اصالتا مجارستانی است اما در 11 کشور آلبانی ، بلغارستان ، کرواسی ، مجارستان ، مولداوی ، مونته نگرو ، رومانی ، روسیه ، صربستان ، اسلوونی و اوکراین حضور دارد و شعبات آن در کرواسی به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرده و توانسته در لیست 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی نیز قرار بگیرد و به عنوان یکی از بانک های مطرح این کشور شناخته شوید.

کنزوم پلاس ( Konzum Plus ) سوپرمارکت های زنجیره ای پیشرو در کرواسی با قدمتی 65 ساله است ، این شرکت بیش از 10 هزار کارمند دارد و در کرواسی بیش از 600 فروشگاه در بیش از 300 شهر در منطقه قاره ای و ساحلی دارد ، طبق آخرین آمار در سال 2022 بیش از 500 هزار مصرف کننده هر روز در Konzum خرید می کنند.

این مطلب برای معرفی 10 شرکت و بانک مهم در کرواسی توسط کارشناسان خبره شرکت مهاجرتی رجبی برای شما عزیزان تهیه شده است ، چنانچه دارای ابهامی در این مورد هستید یا نیاز به اطلاعاتی بیشتر دارید با مشاورین ما در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل نمایید ، همچنین برای کسب اطلاعات تخصصی در رابطه با کار و زندگی در این کشور مطلب کار در کرواسی را بخوانید تا بدانید برترین مشاغل و قوانین بازارهای کاری این کشور چیست.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *