آلمان

قانون تولد فرزند در آلمان

قانون تولد فرزند در آلمان

مهاجران بسیاری در آلمان زندگی و کار می کنند . به عنوان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان ، این کشور یک مکان جذاب برای زندگی است . اما قانون تولد فرزند در آلمان برای اخذ شهروندی آلمان همچون قوانین کشور آمریکا نیست و کودکان متولد شده در آلمان از والدین خارجی به طور خودکار شهروندی آلمان را دریافت نمی کنند ، در واقع، 100،000 کودک غیر آلمانی هر ساله در این کشور به دنیا می آیند . لذا برای پاسخ به این سوال که آیا با به دنیا آوردن فرزند خود در آلمان می توان شهروندی این کشور را برای کودک خود بدست آورد یا خیر ، در این مطلب اطلاعات جامع مهاجرت به آلمان با کمک مشاورین موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی در مورد روش های قانونی مهاجرت بیان شده است .

بررسی قانون تولد فرزند در آلمان

شهروندی آلمان تنها به فرزندان خارجی هایی که به مدت طولانی در آلمان اقامت داشته اند تعلق می گیرد . یک کودک متولد شده در آلمان از والدینی که خارجی هستند ، تنها در صورتی شهروندی آلمان را دریافت می کند ، که حداقل یکی از والدینش هشت سال در آلمان اقامت داشته باشد و یا دارای مجوز اقامت دائم آلمان باشد که به او اجازه اقامت در آلمان یا دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا را بدهد یا شهروندی یک کشور عضو اتحادیه اروپا را داشته باشد . بنابراین طبق قانون تولد فرزند در آلمان تنها یک کودک متولد شده از یک والد آلمانی ، شهروند آلمانی به حساب می آید ، به جز ساکنان بلند مدت که در بالا توضیح داده شد .

تابعیت دوگانه در آلمان

قانون آلمان اجازه می دهد که برخی افراد در شرایط خاص دو شهروندی داشته باشند . شهروندی دوگانه آلمانی می تواند در شرایط زیر اعمال شود :

 • کودک متولد شده از یک والد آلمانی و یک والد خارجی یا والدینی که دارای دو شهروندی هستند ، به طور خودکار تمام طبق قانون تولد فرزند در آلمان شهروندی والدین خود را به دست می آورد .
 • آلمانی هایی که شهروندی یک کشور اروپایی یا سوئیس را می گیرند ، شهروندی آلمانی خود را از دست نمی دهند .

هر کودکی که طبق قانون تولد فرزند در آلمان متولد شده و شهروندی آلمان را دارد و دارای تابعیت دیگری است ، می تواند در سن 23 سالگی تصمیم بگیرد که آیا تابعیت آلمانی خود را حفظ کند یا شهروندی دیگر را ترجیح دهد . حتی اگر شما دارای تابعیت دوگانه آلمانی هستید ، هنوز هم به عنوان یک شهروند آلمانی تحت نظر قانون آلمان و به همان اندازه که هر شهروند آلمانی دارای حقوق قانونی است ، در نظر گرفته می شوید . با این حال ، اگر شما تصمیم گرفتید در کشور خود ( یا هر کشور دیگری که دارای تابعیت هستید ) زندگی کنید ، حق تقاضای محافظت از کنسولگری آلمان را از دست خواهید داد .

از دست دادن شهروندی آلمان

اگر تابعیت آلمان دارید و شهروندی کشور دیگری را به دست آورید ( به جز شهروندی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا سوئیس ) شما شهروندی آلمانی خود را از دست می دهید . در صورت لزوم ، تنها راه جلوگیری از از دست دادن شهروندی آلمان ، کسب اجازه برای حفظ ملیت توسط مقامات آلمانی قبل از کسب تابعیت خارجی جدید است .

مزیت های داشتن شهروندی آلمان

آلمان اخیرا به عنوان ” بهترین کشور در جهان ” نامگذاری شده است و مسلما بالاترین سطح زندگی را بر پایه قدرت اقتصاد ، سیستم های بهداشتی و آموزشی و سطح عمومی ثبات آن برآورده می کند . تعدادی از مطالعات نیز ادعا می کنند که پاسپورت آلمان بر اساس رتبه بندی با توجه به ” آزادی سفر ” و توانایی بازدید از یک کشور بدون نیاز به ویزا ، بهترین در جهان است . فردی که دارای تابعیت آلمانی می باشد و یا بر اساس هر روش قانونی مانند قانون تولد فرزند در آلمان مهاجرت کاری و یا ، اقامت آلمان را دریافت می کند ؛ می تواند یک پاسپورت آلمانی دریافت کند که مجوز های زیر را کسب می کند :

 • سفر بدون ویزا به 177 کشور داشته باشد ،
 • زندگی ، کار و تحصیل ارزان در آلمان داشته باشد ،
 • زندگی، کار یا تحصیل در انگلستان یا سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EEA با محدودیت های بسیار کم داشته باشد ،
 • از خدمات عالی کنسولی آلمان بهره ببرد .

جغرافیا آلمان

مناطق مرکزی و جنوبی آلمان دارای تپه ها و کوه های جنگلی هستند که از دانوب و دره رود راین عبور می کنند . در شمال ، چشم انداز به دشت گسترده دریای شمال می رسد . موقعیت آلمان در قلب اروپا قرار دارد و این کشور دارای نه همسایه است . بزرگترین منطقه جنگلی آلمان و مشهورترین آن ، در جنوب غربی در نزدیکی مرز سوئیس قرار دارد . این منطقه جنگل سیاه نام دارد ، یک منطقه کوهستانی پر از درختان کاج است . این جنگل دارای منبع دانوب ، یکی از طولانی ترین رودخانه های اروپا است .

طبیعت آلمان

دولت آلمان برای حفاظت از حیات وحش کشور سخت کار می کند . در آلمان 97 منبع طبیعی وجود دارد که بزرگترین آنها جنگل سیاه است . با وجود این تلاش ها ، بسیاری از گونه ها در معرض خطر انقراض هستند ، از جمله گونه های خاصی از نهنگ ها ، سگ آبی و سمور ها . زیستگاه های مهم آلمان در دو منطقه اصلی قرار دارند . ساحل شمالی زیستگاه موجودات دریایی و پرنده ها است، در حالی که تپه ها و کوه های جنگلی در جنوب بهترین مکان برای یافتن حیوانات وحشی ، گراز ، بز کوهی و دیگر پستانداران بزرگ است .

دریاچه ها و تالاب ها در امتداد خط ساحلی آلمان نقاط توقف مهم برای بسیاری از پرندگان مهاجر هستند . دولت ذخایر حفاظت از پرندگان را ایجاد کرده است . امروزه تقریبا از هر ده آلمانی یک نفر خارجی است . این میزان بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ آلمان است . بزرگترین اقلیت از کشور ترکیه هستند که از دهه 1950 به قصد مهاجرت کاری به آلمان به این کشور آمدند . حدود دو سوم از آلمانی ها مسیحی هستند . آلمان ” سرزمین شاعران و متفکران ” نامیده شده است . آلمانی ها در تمام انواع هنر ، به ویژه موسیقی کلاسیک معروف هستند . آهنگسازان مشهور آلمانی شامل باخ ، برامس ، شومان ، واگنر و بتهوون هستند .

حکومت و اقتصاد کشور آلمان

پس از پایان جنگ جهانی دوم ، آلمان در حال ویرانی بود . آلمان غربی به عنوان ثروتمندترین کشور اروپایی بازسازی شد ، اما آلمان شرقی ، تحت کنترل کمونیستی ، به مراتب عقب افتاده بود . پس از احیای مجدد در سال 1989، آلمان به منظور مدرن سازی شرق ، میلیاردها دلار صرف کرد .

تاریخ آلمان

انسان ها در شمال اروپا حدود 10،000 سال پیش ، پس از پایان آخرین عصر یخبندان ، مستقر شدند . اولین افرادی که به زبان مشابهی با آلمانی های مدرن صحبت می کنند ، احتمالا حدود 5000 سال پیش در این منطقه زندگی می کردند . در اوایل آلمان ، متشکل از ایالت های کوچک تحت کنترل حکومت ها و پادشاهان بود . اما در سال 1871، توسط یک سیاستمدار به نام اتو فون بیسمارک ، از طریق قدرت و اتحاد ، متحد شد .

در اواخر قرن نوزدهم آلمان شروع به رقابت با دیگر کشورهای اروپایی کرد تا مستعمرات خود را در آفریقا و آسیا ایجاد کند . این تنش ها منجر به جنگ جهانی اول در سال 1914 شد ، بدترین جنگ هایی که جهان تا به حال دیده است . آلمان و متحدانش در جنگ از انگلیس ، فرانسه و ایالات متحده شکست خوردند . پس از جنگ جهانی دوم ، آلمان به غرب و شرق تقسیم شد . این کشور مرکز منازعه میان اتحاد جماهیر شوروی و قدرت های غربی بود . این رویارویی که 44 سال به طول انجامید ، جنگ سرد نام داشت و در سال 1989، آلمان شرقی مرزهای خود را باز کرد و جنگ سرد پایان یافت .

در این مقاله از سوی موسسه مهر آفرین رجبی سعی شد تا اطلاعات لازم در خصوص قانون تولد فرزند در آلمان بیان شود . اکر قصد دارید تا از مزایا و معایب زندگی در آلمان با ما در تماس باشید تا از روش های مختلف مهاجرت به آلمان آگاه شوید و اقدامات لازم در این خصوص برای شما متقاضی عزیز انجام شود .

Rate this post
بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “قانون تولد فرزند در آلمان

 1. فریدون گفت:

  یک سوال دارم
  اگر طفل قبل از ازدواج به دنیا بیاید در قانون آلمان چی حکمی دارد؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بر اساس سیستم تابعیتی خون رفتار می شود.

   با تشکر از سوال شما

 2. نهال گفت:

  قصد مهاجرت به آلمان رو دارم لطفا راهنمایی کنید

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   برای مهاجرت به المان میتوانید از طریق تحصیلی و یا کاری با داشتن سابقه کار بالا اقدام نمایید و در نهایت اقامت دائم و تابعیت بگیرید. داشتن مدرک زبان المانی الزامی هست

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *