اخذ اقامت دائم هلند از طریق تحصیل

اخذ اقامت دائم هلند از طریق تحصیل

هلند علی رغم کوچکی وسعت خود به دلایل مختلفی مانند پرورش و تجارت گل ، وجود دانشگاه های معتبر جهت تحصیل و اعزام دانشجو به هلند و شرایط اقتصادی مناسب در سطح جهان شهرت زیادی دارد . این کشور یکی از مقصد های پر طرفدار برای جذب توریست و همچنین مهاجرت کاری است . یکی از روش های قانونی مهاجرت به این کشور که از پر اقبال ترین روش های مهاجرت به شمار می آید مهاجرت از طریق تحصیل است . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی شرایط اخذ اقامت دائم هلند از طریق تحصیل در این کشور را بررسی کرده و نحوه اخذ این مجور را بیان خواهند کرد .

بررسی اخذ اقامت دائم هلند از طریق تحصیل

هلند کشوری کوچک در شمال غربی اروپا است که جمعیت ساکنین این کشور بالغ بر شانزده و نیم میلیون نفر می باشد . اکثر مردم این کشور مسیحی پروتستان هستند . پایتخت و بزرگترین شهر هلند آمستردام نام دارد ، دیگر شهر های پر جمعیت هلند روتردام ، لاهه ، اوترخت ، ایندهوون ، تیلبورخ ، آلمیره ، خرونینگن ، بردا نام دارد .

این کشور از سمت شرق با آلمان ، از سمت جنوب با بلژیک و از سمت غرب از طریق دریا با بریتانیا هم مرز است . بندر روتردام به عنوان دومین شهر بزرگ هلند شناخته شده و بزرگ ترین بندر اروپا به شمار می رود . زبان رسمی این کشور زبان هلندی و واحد پول آن یورو نام دارد . پرورش و تجارت گل یکی از عوامل شهرت هلند است به گونه ای که این کشور مقام اول در جهان را در این زمینه به خود اختصاص داده است .

یکی از روش های قانونی اخذ اقامت دائم هلند از طریق تحصیل ، ویزای تحصیلی این کشور است . فرد متقاضی تحیلی در این کشور باید در مرحله اول از دانشگاه مورد نظر پذیرش گرفته و با ارسال مدارک مورد نیاز جهت پذیرش از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند ، پذیرش بگیرد .

در مرحله بعد با ارائه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی هلند به سفارت کشور هلند رفته و برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نماید . فرد می تواند بعد از اتمام دوره تحصیل خود در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور در یکی از مشاغل مرتبط با حرفه و دانش دانشگاهی خود مشغول به کار شود . البته یافتن شغل مناسب در این کشور شرایط خاص خود را دارد . بعد از یافتن شغل مناسب کارفرما از جانب فرد برای دریافت مجوز کار در هلند اقدام می نماید .

نحوه اخذ اقامت دائم در هلند

همانگونه که پیش از این درباره اخذ اقامت دائم هلند از طریق تحصیل بیان شد فرد محصل در این کشور می تواند بعد از اتمام دوره تحصیل در این کشور برای اخذ ویزای کار در هلند اقدام نماید و از این راه مجوز اقامت دائم خود در هلند را دریافت کند .

هر دانشجو فارغ التحصیل از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند می تواند بعد از اتمام دوره تحصیل خود حداکثر تا مدت 12 ماه در این کشور مانده و شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود در دانشگاه های هلند بیابد .

بعد از یافتن شغل مناسب ، کارفرما باید از جانب فرد متقاضی کار جهت اخذ مجوز کار در این کشور اقدام نماید . بعد از دریافت مجوز کار نوبت به ویزای کار است که فرد متقاضی کار در این کشور باید با ارائه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار و مجوز اقامت موقت در هلند به سفارت این کشور مراجعه نماید . این مجوز کار یک ساله اما قابل تمدید است . در صورتی که فرد به صورت متوالی و پی درپی به مدت پنج سال در هلند اقامت داشته باشد میتواند برای دریافت مجوز اقامت دائم در این کشور اقدام نماید .

شرایط لازم جهت اخذ اقامت دائم در هلند

  • برای اخذ اقامت دائم هلند از طریق تحصیل فرد باید به مدت پنج سال به صورت پی در پی با مجوز اقامت معتبر در این کشور اقامت داشته باشد .
  • فرد دارای مجوز اقامت معتبر در هنگام درخواست اخذ مجوز اقامت دائم باشد .
  • فرد در پایگاه داده سوابق شخصی شهرداری در شهرداری محل اقامت خود در هلند ثبت نام کرده باشد .
  • فرد درآمد کافی برای تامین هزینه های خود و اعضای خانواده خود در این کشور را داشته باشد .

مزایای اخذ اقامت دائم هلند

وضعیت اقامت دائم هلند به فرد دارنده آن اجازه می دهد تا در هلند به طور نامحدود اقامت داشته باشد . این سند مجوز اقامت به مدت پنج سال معتبر است و می تواند تمدید شود . با داشتن اجازه اقامت دائم هلند ، فرد در بازار کار هلند آزاد هست ، به این معنی که نیازی به مجوز کار در این کشور ندارد و درخواست فرد توسط اداره مهاجرت و اخذ شهروندی ( IND ) بررسی می شود .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت دائم در هلند

  • یک کپی از پاسپورت معتبر
  • گواهی تمکن مالی
  • گواهی عدم سو پیشینه
  • پرداخت هزینه درخواست ( 156 یورو )

این مجوز اقامت دائم در هلند دارای مدت اعتبار پنج ساله است . اما فرد می تواند بعد از اتمام این دوره اعتبار برای تمدید آن اقدام نماید و بعد از گذشت پنج سال از دریافت مجوز اقامت دائم برای اخذ شهروندی این کشور اقدام نموده و از مزایای تابعیت این کشور بهره مند شود .

اخذ اقامت دائم و تابعیت هلند

اگر فردی دارای مجوز اقامت موقت در هلند برای حداقل 5 سال متوالی است و هنوز یک مجوز اقامت معتبر دارد ، می تواند برای اقامت دائم و تابعیت خود درخواست دهد . فرد باید به زبان هلندی تسلط داشته باشد و در امتحان یکپارچگی شهری هلند قبول شود . باید توجه داشت که مجوز اقامت دائم 5 سال معتبر است و باید تمدید شود .

افراد دارنده مجوز اقامت دائم که در مدت 5 سال بدون وقفه در هلند زندگی می کنند ، می توانند برای شهروندی هلند درخواست دهند . برای کسانی که با همسر هلندی ازدواج کرده اند ، دوره اقامت 3 ساله برای اخذ شهروندی و تابعیت این کشور مورد نیاز است .

فرد ممکن است مجبور شود که شهروندی سابق خود را انکار کند ، چرا که هلند تنها در مواردی محدود ملیت دوگانه را قبول خواهد داشت . پس از آن فرد باید در مراسم شهروندی شرکت کند و سوگند به وفاداری به هلند بخورد . 

شهروندان هلند می توانند برای اخذ پاسپورت هلندی که یکی از بهترین پرونده های مسافرتی جهان است ، درخواست دهند . با دارا بودن پاسپورت این کشور می توان بدون نیاز به ویزا به 155 کشور جهان مسافرت نمود .

هزینه زندگی در هلند

هزینه زندگی در هلند بسته به شیوه زندگی ، عادات خرج کرد فرد و شهر محل زندگی او در این کشور متغیر است . هر فرد به صورت متوسط برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور به حدود 700 تا 750 یورو در هر ماه نیاز دارد . البته هزینه زندگی در این کشور نسبتا بالا است و 149 حدود درصد بیشتر از ایران می باشد ،

هزینه اجاره مسکن در هلند که جداگانه بررسی شده حدود 138 درصد بیشتر از ایران است . هدف از نگارش مقاله فوق بررسی اخذ اقامت دائم هلند از طریق تحصیل در این کشور و بیان شرایط دریافت این مجوز برای علاقمندان مهاجرت تحصیلی به اروپا است . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر همکار موسسه مهر آفرین رجبی در شهرهای شیراز و تهران تماس حاصل نمایید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه