اطلاعات کشور لهستان

اطلاعات کشور لهستان
مشاور مهاجرتی

همچنین توصیه ما به شما عزیزان مطالعه مقاله مهاجرت به لهستان است تا با انواع روش های مهاجرت به این کشور آشنا شوید.

لهستان ، کشوری که در اروپای مرکزی واقع شده است و به 16 استان اداری تقسیم شده است که مساحتی معادل 312696 کیلومتر مربع ( 120733 مایل مربع ) را پوشش می دهد و دارای آب و هوای فصلی عمدتاً معتدل است.

لهستان نزدیک به 38.5 میلیون نفر جمعیت دارد و پنجمین کشور پرجمعیت عضو اتحادیه اروپا است ، ورشو پایتخت و بزرگترین کلان شهر این کشور است ، واحد پول لهستان زلوتی و دین اکثریت مردم لهستان مسیحی کاتولیک می باشد.

در نهایت و از همه مهمتر باید بدانید که لهستان یکی از کشورهای عضو منطقه شنگن ، اتحادیه اروپا ، منطقه اقتصادی اروپا ، سازمان ملل متحد ، ناتو ، OECD ، طرح سه دریا و گروه ویزگراد است.

اگر قصد مهاجرت به کشور لهستان را دارید ، قبل از هرچیزی خوب است نگاهی به تاریخ آن نیز داشته باشید زیرا تاریخ یک کشور ، بیانگر فرهنگ و تمدن آن از گذشته تا کنون است.

فهرست مطالب
نمایش ویدیو درباره اطلاعات لهستان

نوع حکومت و ساختار سیاسی لهستان

قابل ذکر است که نوع حکومت و ساختار سیاسی لهستان ، جمهوری است و شامل رئیس دولت- رئیس جمهور و نخست وزیر است ، خوب است بدانید که لهستان یک کشور توسعه یافته و یک قدرت متوسط است ، این کشور دارای ششمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی و پنجمین اقتصاد بزرگ از نظر تولید ناخالص داخلی ( PPP ) است.

همچنین این کشور استانداردهای بسیار بالایی از زندگی ، ایمنی و آزادی اقتصادی و همچنین آموزش دانشگاهی رایگان و یک سیستم مراقبت بهداشتی همگانی را فراهم می کند.

لهستان در پایان قرن 18 توسط کشورهای همسایه تقسیم شد و در سال 1918 با معاهده ورسای ، استقلال خود را دوباره به دست آورد و پس از یک سری درگیری های ارضی ، نقش خود را به عنوان یک بازیگر کلیدی در سیاست اروپا احیا کرد.

در سپتامبر 1939، جنگ جهانی دوم با حمله آلمان به لهستان آغاز شد و به دنبال آن شوروی بر اساس پیمان مولوتوف-ریبنتروپ به لهستان حمله کرد ؛ تقریباً شش میلیون شهروند لهستانی ، از جمله سه میلیون یهودی این کشور ، در طول جنگ کشته شدند.

جمهوری خلق لهستان به عنوان عضوی از بلوک شرق ، در بحبوحه تنش های جهانی جنگ سرد ، فوراً اعلام کرد که یکی از امضاکنندگان اصلی معاهده ورشو است و در پی وقایع 1989 ، به ویژه از طریق ظهور و کمک های جنبش همبستگی ، دولت کمونیستی منحل شد و لهستان دوباره خود را به عنوان یک جمهوری دموکراتیک تأسیس کرد.

فرودگاه ها و خطوط هوایی مهم لهستان

فرودگاه ها و خطوط هوایی مهم لهستان شامل تنها 12 فرودگاه بین المللی است که تمام مناطق این کشور را به سایر نقاط جهان متصل می کند ؛ بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه این کشور ، فرودگاه فردریک شوپن ورشو با 8 میلیون مسافر تاکنون است که بیش از 40 درصد از کل ترافیک مسافری کشور را اداره می کند ؛ شلوغ ترین پروازهای بین المللی از فرودگاه به فرانکفورت ، آمستردام ، لندن ، شیکاگو و پاریس می باشد.

از فرودگاه های مهم دیگر ، فرودگاه نیکلاس کوپرنیک Wrocław ، با 3 میلیون مسافر تا کنون ، می باشد که یک فرودگاه بین المللی است و به شهر Wrocław در جنوب غربی لهستان خدمات رسانی می کند ، این فرودگاه در 10 کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر واقع شده است و دارای دو پایانه مسافربری و یک پایانه بار است.

فرودگاه سنت جان پل دوم کراکوف-بالیس با 8 میلیون مسافر تا کنون ، یک فرودگاه بین‌المللی در بالیس ، نزدیک کراکوف ، 11 کیلومتری مرکز شهر در جنوب کشور است و فرودگاه کاتوویتس با 5 میلیون مسافر تا کنون ، چهارمین فرودگاه شلوغ این کشور است.

لیست بزرگترین فرودگاه های لهستان

 • فرودگاه بین المللی
 • فردریک شوپن ورشو
 • فرودگاه بین المللی ژان پل دوم کراکوف
 • فرودگاه بین المللی گدانسک لخ والسا
 • فرودگاه بین المللی کاتوویتس
 • فرودگاه بین المللی Wrocław Mikołaj Kopernik
 • فرودگاه بین المللی پوزنان
 • فرودگاه Rzeszów-Jasionka
 • فرودگاه لودز ولادیسلاو ریمونت
 • فرودگاه Szczecin-Goleniów “Solidarność”
  ورشو مدلین
 • فرودگاه بیدگوشچ ایگناسی یان پادروسکی
 • فرودگاه لوبلین
 • فرودگاه رادوم
 • فرودگاه منطقه ای اولشتین-مازوری
سیستم حمل و نقل در لهستان

از بخش های مهم دیگر برای اطلاعات کشور لهستان ، می توان به سیسم حمل و نقل در لهستان اشاره کرد ؛ حمل و نقل در لهستان شامل حمل و نقل هوایی ، آبی ، جاده ای و ریلی است ، این کشور شبکه بزرگی از حمل و نقل عمومی شهری مانند اتوبوس ، تراموا و مترو دارد ؛ لهستان به عنوان کشوری که در چهارراه اروپا قرار دارد ، با اقتصاد بسیار توسعه یافته خود ، کشوری با شبکه بزرگ و روزافزون زیرساخت های حمل و نقل مدرن است.

جالب است بدانید که سفرهای هوایی به طور کلی برای سفرهای بین المللی استفاده می شود و بسیاری از پروازها از فرودگاه شوپن ورشو شروع می شوند ؛ راه آهن در این کشور نیز بسیار گسترده است که در زیر به شرح آن می پردازیم.

سیستم حمل و نقل راه آهن در لهستان

راه آهن تمام شهرهای بزرگ لهستان را به هم متصل می کند و در اکثر شهرها ایستگاه اصلی راه آهن در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد و به خوبی به سیستم حمل و نقل محلی متصل است ؛ گروه PKP چهارمین راه آهن بزرگ در سراسر اروپا است و قطارها توسط شرکت های تابعه مختلف آن اداره می شوند.

شبکه ریلی در غرب و شمال لهستان بسیار متراکم است ، در حالی که بخش شرقی این کشور کمتر توسعه یافته است و پایتخت لهستان ، ورشو ، تنها سیستم حمل و نقل سریع کشور را دارد : متروی ورشو.

تنها خط ریلی سریع السیر در مرکز شرق اروپا ، خط راه آهن مرکزی Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) است و طول آن 223 کیلومتر ( 139 مایل ) است و در سال های 1971-1977 ساخته شده است و ورشو را به کراکوف و کاتوویتس متصل می کند.

در دسامبر 2014 قطارهای سریع السیر جدید Alstom Pendolino ED250 بین گدانسک ، ورشو، کاتوویتس و کراکوف به بهره برداری رسیدند و زمان سفر ریلی از گدانسک به 2 ساعت و 37 دقیقه کاهش یافت.

قیمت بلیط قطار از ورشو به سمت کاتوویس نزدیک به 16 دلار است ، این در حالی است که بلیط هواپیما برای همین مسیر 61 دلار ، قیمت بلیط اتوبوس در این مسیر 21 دلار می باشد.

سیستم حمل و نقل اتوبوس و تراموا در لهستان

اکثر شهرهای لهستان خدمات اتوبوس شهری را به خوبی توسعه داده اند و به طور معمول ، یک شهر دارای سرویس اتوبوس محلی مخصوص به خود است ، با این حال ، در برخی موارد آنها دارای رقبای خصوصی هستند که بر اساس توافق با مقامات محلی در خطوط خاصی فعالیت می کنند.

شهرهای بزرگتر لهستان دارای شبکه های متراکم تراموا هستند که وسیله اصلی حمل و نقل عمومی می باشد ، در حال حاضر ، 15 سیستم به بیش از 30 شهر از جمله بیدگوشچ ، گدانسک ، کاتوویتس ، کراکوف ، لودز، پوزنان ، شچین ، ورشو و وروتسواو خدمات رسانی می‌کنند که طول کل مسیر از 200 کیلومتر ( 120 مایل ) متغیر است.

از دهه 1990 ، تعدادی از شهرها تلاش کردند تا بخش‌های خاصی از شبکه‌های خود را به استاندارد راه‌آهن سریع السیر ارتقا دهند.

اختلاف ساعت ایران و لهستان

اختلاف ساعت ایران و لهستان چقدر است؟ یکی از مهم‌ترین قضایایی که در حین مهاجرت یا مسافرت اغلب نادیده گرفته‌ می شود تأثیر اختلاف زمانی است ، با نگاه به تاریخ می توان دریافت که تعیین ساعت های مرجع و تقسیم بندی جهان به محدوده های زمانی گونان ، به همان اندازه که به موضوع تنظیم و تعییین وقت مربوط می شود ، به سیاست و دیپلماسی نیز مربوط بوده است.

چرا اختلاف ساعت یک منطقه مهم است؟

هنگام رفتن به یک مکان جدید ، یک پرواز اغلب می تواند منجر به تغییر در زمان شود ، به خصوص در هنگام پرواز در سراسر قاره ها ؛ به عنوان مثال ، یک پرواز 7 ساعته از انگلستان به کانادا نه تنها منجر به تغییر زمان 2 ساعته می شود که علیرغم عدم تغییر نسبی در زمان روز ، احساس خستگی را بر جای می گذارد.

همچنین اختلاف زمانی می تواند در ارتباط شما با خانواده و دوستان تاثیر بگذراد بنابراین حتما قبل از تماس ، ساعت را چک کنید تا مطمئن شوید که زمان مناسبی را انتخاب کرده اید.

تغییراتی بدنی نیز کاملا طبیعی است که کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید ، به خصوص که ممکن است تغییراتی در آب و هوا نیز وجود داشته باشد.

در ادامه اطلاعات کشور لهستان باید این خبر خوب را هم به شما بگوییم که اختلاف ساعت ایران و لهستان دو ساعت و نیم است و در واقع شما لهستان از ایران دو و نیم ساعت عقب تر است ، با این اختلاف به نظر می رسد که در طی این جابجایی شما با مشکل عدیده ای مواجعه نخواهید شد.

اختلاف ساعت دو کشور برای کسانی که در لهستان کار می کنند ، می تواند بسیار مهم باشد ، اگر مشاغل مورد نیاز لهستان را نمیشناسید ، مقاله کار در لهستان را بخوانید و با بازار کار هر رشته و حقوق و دستمزد ان آشنا شوید.

شهرهای صنعتی لهستان

کشور لهستان با مکان های صنعتی برجسته خود در واقع بستر مناسبی برای خدمات تجارت جهانی فراهم کرده و از نظر سرمایه گذاران مکانی با ثبات و قابل اعتماد محسوب می شود.

 • شهر تری سیتی به دلیل صنعت کشتی سازی و صنعت گردشگری شهرت دارد.
 • شهر لودز به داشتن یک جامعه دانشگاهی ایده آل و همچنین یک منطقه ویژه اقتصادی شهرت دارد که شرایط رقابتی با پتانسیل رشد بالا را برای سرمایه گذاران فرامرزی ایجاد کرده است.
 • شهر پوزنان لهستان ، در واقع یکی از پایگاه های عالی برای سرمایه گذاران اروپای غربی از جمله آلمان و هلند به شمار می رود ، از دلایل این سرمایه گذاری می توان به رقابتی بودن نیروی کار و همچنین نرخ بیکاری پایین آن اشاره کرد.
شهر های مهم لهستان
ورشو
کراکوف
وروتسوال
تری سیتی
لودز و پوزنان

آب و هوای لهستان

آب و هوای لهستان چگونه است؟ کشور لهستان به دلیل قرار گیری در موقعیت مرکزی قاره اروپا از شرایط آب و هوایی معتدل برخوردار شده است ، اما واضح است که این اعتدال آب و هوایی در همه نقاط کشور یکسان نیست ، به گونه ای که ساکنین برخی از مناطق مانند ورشو (پایتخت لهستان) ، زمستان های بسیار سرد و بدون آفتاب را تجربه می کنند در حالیکه شهری مانند وروتسلاو از شرایط آفتابی عالی برخوردار است.

تغییر فصل ها در کشور لهستان

تغییر فصل ها در کشور لهستان ، بسیار جالب و خواندنی است ، این یک کشور چهارفصل است که هر فصل کاملا ویژگی های خاص خود را به نمایش می گذارد.

فصل زمستان در لهستان معمولا سرد و برفی است ، این سرما و کولاک تحت تاثیر بادهای سیبری تا آخر زمستان به اوج خود می رسد و مناطق تفریحی مناسب برای اسکی بازان فراهم می کند.

فصل بهار در لهستان به عروس فصل ها شهرت دارد و در واقع بهترین زمان برای مسافرت و گردش محسوب می شود ، به دلیل پربارش بودن لهستان ، بخش اعظم طبیعت این کشور در بهار بسیار زیبا و دیدنی است.

فصل تابستان در لهستان معمولا بسیار گرم می شود و علت این گرمای تابستان در کشور لهستان ، نبودن کوه های کافی در طبیعت لهستان است زیرا مناطق کوهستانی به گونه ای باعث سایهاندازی و خنک سازی زمین می شوند.

جالب است بدانید نقاطی از لهستان که زمستان های بسیار سرد دارند ، در فصل تابستان هم بسیار گرم می شوند ؛ به گونه ای که این شدت گرما تا اواخر اولین ماه پاییز هم ادامه پیدا می کند.

با این توصیفی که از فصل تابستان در لهستان داشتیم ، احتمالا می توانید حدس بزنید که فصل پاییز در این کشور کاملا معتدل است و میانگین دمای هوا در این فصل در لهستان بین 20 تا 25 درجه است ، میزان بارش ها در فصل پاییز در لهستان زیاد نیست و این فصل بهترین زمان برای لذت بردن عکاسان است.

10 تا از بهترین غذاهای لهستان

غذاهای لهستانی محبوبیت زیادی در اروپا پیدا کرده اند ، لهستانی ها ذائقه خاصی دارند و توانسته اند این ذائقه را به کشورهایی مانند لیتوانی ، جمهوری چک ، روسیه و برخی از کشورهای اروپای غربی هم انتقال دهند.

بسیاری از بهترین غذاهای لهستانی غنی ، گوشتی و سرشار از طعم و کالری هستند ، در ادامه با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی همراه باشید و با در تکمیل اطلاعات کشور لهستان ، 10 تا از بهترین غذاهای لهستان را به شما معرفی کنند.

پیروگی ، بهترین غذای لهستان

پیروگی بهترین غذای لهستان و کوفته‌های هلالی شکل هستند که می‌توان آن‌ها را آب پز، سرخ‌کرده یا پخته کرد ، معمولی ترین مواد پرکننده شامل کلم و قارچ ، سیب زمینی و پنیر ، یا به سادگی گوشت – معمولاً گوشت خوک یا گاو- است.

بیگو ، غذای سفره کریسمس لهستانی ها

بیگو ، غذای سفره کریسمس لهستانی ها ، نوعی خورش بر پایه کلم است که بودن در سفره کریسمس هر لهستانی ضروری است.

بیگو معمولاً از کلم تازه و تخمیری ، انواع مختلف گوشت خرد شده ، انواع سوسیس لهستانی ، پیاز ، قارچ جنگلی خشک شده و تعداد زیادی از گیاهان و ادویه جات مانند برگ بو ، میخک ، جوز هندی ، مرزنجوش و غیره تشکیل شده است.

Placki سیب زمینی کلاسیک در لهستان

Placki سیب زمینی کلاسیک در لهستان ، در واقع از ترکیب تخم مرغ ، سیب زمینی رنده شده و پیاز درست می شود ، سپس در روغن سرخ می شود تا ترد شود ، آنها با انواع چاشنی ها سرو می شوند ، این ها از چاشنی های خوش طعم مانند خامه ترش یا سیر تا انواع شیرین مانند سس سیب یا شکر متفاوت است.

سوپ روسول ، غذای ملی لهستان

این سوپ در واقع مشهورترین غذای لهستان است که در مراسم خاص و البته به عنوان یک غذای مقوی برای بیماران تهیه می شود ، سوپ روسول غذای ملی لهستان محسوب می شود و شبیه نوعی نودل مرغ است.

بارشچ ، سوپ چغندر لهستانی

Barszcz یک سوپ چغندر است که می‌توان آن را گرم یا سرد سرو کرد و معمولاً با کوفته‌های کوچک از نوع راویولی پر از گوشت یا کلم و قارچ سرو می‌شود ، دستور غذا در خانواده های مختلف متفاوت است و سبزیجات مختلفی مانند گوجه فرنگی یا هویج ممکن است به آن اضافه شود و قوام سوپ بسته به سنت محلی تغییر کند.

غذای گولابکی (Gołąbki) لهستانی

غذای گولابکی (Gołąbki) لهستانی در لغت به معنی “کبوترهای کوچک” است ، یکی از بهترین غذاهای لهستانی که می توانید امتحان کنید به شکل رول کلم است.

Gołąbki در واقع همان گوشت چرخ کرده ، پیاز خرد شده و برنج است که در یک برگ کلم پیچیده شده است که نوعی پاکت یا جیب ایجاد می کند و سپس در سس گوجه فرنگی پخته می شود ، این غذای مقوی معمولاً برای ناهار یا اوایل شام مصرف می شود.

Pączki دونات لهستانی

این غذای اصلی لهستانی با آنچه ما به عنوان دونات می شناسیم متفاوت است ، این در واقع یک کره مسطح از خمیر است که معمولاً با مربای گل رز ، پودینگ وانیلی یا شکلات پر می شود و سپس سرخ می شود ، آنها همچنین معمولاً با پودر قند یا مایه کیک پوشانده می شوند و پوست پرتقال یخ زده روی آن می پاشند.

این نوع دونات معمولا در آخرین پنج‌شنبه قبل از روزه‌داری در لهستان که Tłusty czwartek یا پنج شنبه چاق نامیده می‌شود ، در روز جشن خورده می شود.

Żurek سوپ مخصوص عید پاک لهستانی

Żurek سوپی است که از آرد چاودار ترش شده تهیه می شود که معمولاً حاوی تکه های سوسیس گوشت خوک و یک تخم مرغ آب پز است ، در فصل عید پاک بسیار معمولی است و گاهی اوقات می توان آن را در یک کاسه خوراکی ساخته شده از نان سرو کرد.

Oscypek پنیر دودی مشهور لهستان

Oscypek یک پنیر دودی است که از شیر گوسفند شور تهیه می شود و در منطقه کوه های تاترا تولید می شود ، این پنیر به چند روش استفاده می شود؛ می توان از آن به عنوان یک ماده در غذاهای گوشتی و سالاد استفاده کرد و یا به تنهایی به عنوان میان وعده مصرف کرد ، همچنین این پنیر به صورت کبابی هم استفاده می شود و سپس با سس کرن بری سرو می شود.

کیلباسا ، نوعی سوسیس لهستانی

کیلباسا لهستانی که شهرت جهانی دارد به سادگی یک سوسیس است ، اما تقریباً هر منطقه از لهستان تنوع خاص خود را دارد ، این غذا را می توان از گوشت های مختلف تهیه کرد ، چاشنی ها و شکل های متفاوتی دارند و به روش های مختلفی قابل تهیه است.

محبوب ترین انواع کیلباسا کابانوسی (سوسیس نازک و خشک شده گوشت خوک با دانه زیره سیاه) ، کراکوفسکا (سوسیس غلیظ دودی با فلفل و سیر از منطقه کراکوف) و بیالا (سوسیس سفید که به صورت پخته نشده فروخته می شود و اغلب در سوپ استفاده می شود) است.

سوالات پر تکرار اطلاعات کشور لهستان

بهترین شهرهای صنعتی لهستان شامل شهرهای ورشو ، کراکوف ، وروتسوال ، تری سیتی ، لودز و پوزنان است.

اختلاف ساعت ایران و لهستان دو ساعت و نیم است و در واقع شما لهستان از ایران دو و نیم ساعت عقب تر است.

کشور لهستان به دلیل قرار گیری در موقعیت مرکزی قاره اروپا از شرایط آب و هوایی معتدل برخوردار شده است ، اما واضح است که این اعتدال آب و هوایی در همه نقاط کشور یکسان نیست ، به گونه ای که ساکنین برخی از مناطق مانند ورشو (پایتخت لهستان) ، زمستان های بسیار سرد و بدون آفتاب را تجربه می کنند در حالیکه شهری مانند وروتسلاو از شرایط آفتابی عالی برخوردار است.

 

فرودگاه ها و خطوط هوایی مهم لهستان شامل تنها 12 فرودگاه بین المللی است که تمام مناطق این کشور را به سایر نقاط جهان متصل می کند ؛ بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه این کشور ، فرودگاه فردریک شوپن ورشو با 8 میلیون مسافر تاکنون است که بیش از 40 درصد از کل ترافیک مسافری کشور را اداره می کند ؛ شلوغ ترین پروازهای بین المللی از فرودگاه به فرانکفورت ، آمستردام ، لندن ، شیکاگو و پاریس می باشد.

بسیاری از بهترین غذاهای لهستانی غنی ، گوشتی و سرشار از طعم و کالری هستند.

اطلاعات کشور لهستان را خواندید ، اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارید اما نمی دانید که چگونه و از کجا باید اقدام کنید ، با موسسه مهاجرتی رجبی همراه باشید تا از ابتدا تا اتمام امور و رسیدن به کشور مقصد همراه و راهنمای شما باشند ، مشاوران ما در دفاتر تهران و شیراز علاوه بر آنچه که در این صفحه از اطلاعات کشور لهستان ، مطالعه کردید باز هم اطلاعات کاملتر را در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد ، شاید ندانید که لهستان ارزاتن ترین کشور برای تحصیل در اروپا است ، مقاله تحصیل در لهستان را بخوانید و با برترین رشته ها و دانشگاه های این کشور اشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *