سوئد

قانون تولد فرزند در سوئد

قانون تولد فرزند در سوئد

قانون ملی سوئد حق اعطا شهروندی سوئد را تعیین می کند . شهروندی سوئد بر اساس اصل خون استوار است . به عبارت دیگر ، به واسطه تولد کودک از والدین سوئدی ، بدون توجه به محل تولد ، شهروندی به وی اعطا می شود . به طور کلی ، کودکان متولد شده در سوئد از والدین خارجی هنگام تولد ،تابعیت سوئد را نمی گیرند . البته اگر آنها در طی مهاجرت به سوئد اجازه اقامت داشته باشند ، ممکن است بعدها بتوانند تابعیت سوئد را دریافت کنند . سوئد عضو اتحادیه اروپا است . بر این اساس ، شهروندان سوئدی می توانند به صورت آزادانه در هر کشوری که بخشی از اتحادیه اروپا است ، مسافرت کنند . اگر شما هم قصد تولد فرزند خود در سوئد را دارید با مشاورین موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیقی در رابطه با قانون تولد فرزند در سوئد بدست آورید .

قانون تولد فرزند در سوئد برای اخذ تابعیت

کسانی که در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند ، هنگام تولد طبق قانون تولد فرزند در سوئد ، شهروندی سوئد را می گیرند :

 • مادر یک شهروند سوئدی است (مادر از اول ژوئیه 1979 شهروندی سوئد بوده است ) ؛
 • پدر یک شهروند سوئدی است و با مادر شما ازدواج کرده است ؛
 • پدر یک شهروند سوئدی است و فرزند در خارج از سوئد به دنیا آمده است . برای افرادی که در خارج از کشور از پدر سوئدی و مادر غیر سوئدی متولد شده اند ، در صورتیکه فرد زیر 18 سال سن داشته باشد و والدینش تا این سن اقدام به ازدواج کنند ، تابعیت سوئدی را می گیرد .

مزایای شهروندی طبق قانون تولد فرزند در سوئد

 • فقط شهروندان سوئدی حق مطلق برای زندگی و کار در کشور را دارند و تنها شهروندان سوئدی حق رای دادن در انتخابات مجلس سوئد را دارند .
 • فقط سوئدی ها را می توان برای پارلمان سوئد انتخاب کرد .
 • فقط شهروندان سوئدی می توانند به پلیس یا نیروهای مسلح بپیوندند . مشاغل دیگری نیز وجود دارد که فقط برای شهروندان سوئد قابل دسترسی است .
 • اگر شما مایل به کار در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید به عنوان یک شهروند سوئدی ، این مسیر برای شما آسان تر خواهد بود .

فراتر از این ، در اصل بررسی مزایا و معایب مهاجرت به سوئد دریافتیم که شهروندان خارجی که مجوز اقامت دائمی دارند ، به همان اندازه از حقوق و تعهدات شهروندان سوئد برخوردار هستند .

تابعیت دوگانه در سوئد

سوئد تابعیت دوگانه را مجاز می داند . تابعیت دوگانه به این معنی است که شما شهروندی بیشتر از یک کشور را داشته باشید . اگر شما به یک شهروند سوئدی تبدیل شوید ، می توانید تابعیت خارجی خود را حفظ کنید . به همین ترتیب ، اگر شما یک شهروند سوئدی باشید و به یک شهروند کشور دیگر تبدیل شوید ، اگر کشور دیگر اجازه آن را بدهد ، می توانید تابعیت سوئدی خود را حفظ کنید . شهروندی در بیش از یک کشور می تواند مزایای زیر را برای فرد داشته باشد :

 • امکان کار در چندین کشور
 • امکان استفاده از مزایای اجتماعی در بیش از یک کشور ، به عنوان مثال حقوق مستمری گرفتن
 • امکان مالکیت یا داشتن املاک و مستغلات در هر دو کشور
 • امکان سفر یا اقامت در چندین کشور

اگر به درخواست خودتان یا طبق قانون تولد فرزند در سوئد تبدیل به یک شهروند سوئدی شوید ، و در خارج از کشور به سر می برید ، تابعیت سوئدی خود را از دست نمی دهید . اگر شما یک شهروند سوئدی هستید و متولد و ساکن در خارج از کشور هستید ، ممکن است در موارد خاص ، در سن 22 سالگی ، شهروندی سوئدی خود را از دست بدهید . اگر شهروندی سوئدی خود را از دست بدهید ، ممکن است تحت شرایط خاص ، آن را دوباره به دست آورید .

معرفی کشور سوئد

سوئد ، کشوری واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا است . استکهلم پایتخت آن از سال 1523 بوده است .

سوئد 10 میلیون نفر جمعیت دارد که حدود 2 میلیون نفر آنها زیر 18 سال سن دارند . هشتاد و پنج درصد از آنها در شهرها زندگی می کنند . سوئد یک کشور بسیار چند فرهنگی است : 15 درصد از سوئدی ها در کشور دیگری متولد شده اند ، در حالی که حدود یک تا پنج درصد کودکان در سوئد دارای خانواده ای با ریشه یک کشور دیگر هستند ه بر اساس قانون تولد فرزند در سوئد ، شهروندی این کشور را گرفته اند .

پایتخت سوئد ، استکهلم ، همچنین بزرگترین شهر این کشور با بیش از 930000 نفر ساکن است . دیگر شهرهای بزرگ گوتنبرگ ، در غرب سوئد ( جمعیت 550،000 ) و مالمو ( جمعیت 300،000) در جنوب است . اوپسالا و لند ، شهرهای مشهور دانشگاهی در سوئد هستند .

زبان کشور سوئد

سوئدی زبان رسمی سوئد است . اکثریت قریب به اتفاق سوئدی ها نیز به زبان انگلیسی صحبت می کنند و به طور کلی سطح بسیار بالایی در این زبان دارند . بسیاری از سازمان های چند ملیتی سوئد به عنوان زبان شرکتی خود انگلیسی صحبت می کنند و تعداد زیادی از برنامه ها و دوره های تحصیلات دانشگاهی به زبان انگلیسی تدریس می شوند . سوئد دارای پنج زبان رسمی اقلیت ملی است و شمار زیادی از زبان های دیگر توسط جمعیت متنوع سوئدی صحبت می شود . بزرگترین جمعیت زبانی پس از سوئدی ، فنلاندی ، صربی -کرواسی ، عربی ، کردی ، اسپانیایی ، آلمانی و فارسی است .

سوئد یک کشور بسیار سکولار است ، اما بسیاری از ادیان جهان در این کشور پرستش می شوند .کلیسای ملی سوئد ، لوتری است ، اما کاتولیک و سایر مسیحیان نیز گسترده هستند . اسلام یکی از بزرگترین ادیان در سوئد است و یهودیت و بودیسم نیز پرستش می شود . بزرگترین تعطیلات سوئدی شامل تعطیلات زمستانی ، کریسمس و عید پاک است .

اهمیت طبیعت در سوئد

سوئدی ها به طبیعت احترام بسیاری می گذارند که یکی از دلایلی است که چرا مسائل زیست محیطی در این کشور بسیار مهم هستند . فقط یک درصد از مواد زائد جامد به دفن زباله در سوئد منتهی می شود و بقیه بازیافت می شود یا برای تولید گرما ، برق یا سوخت خودرو به شکل بیوگاز استفاده می شود . تقریبا نیمی از ( 48 درصد ) تولید انرژی سوئد تقریبا به انرژی های تجدید پذیر کمک می کند . شرکت های تکنولوژی محیط زیست سوئد دانش خود را در سایر نقاط جهان در زمینه های تکنولوژیکی مانند سوخت های زیستی ، انرژی زیستی ، انرژی باد ، انرژی خورشیدی و تصفیه فاضلاب صادر می کنند .

در این مطلب از سایت موسسه مهر آفرین رجبی سعی شد تا اطلاعاتی در خصوص قانون تولد فرزند در سوئد بیان گردد چرا که خیلی از مراجعین ما گمان می کردند که با به دنیا آوردن فرزند خود در خاک سوئد می توانند شهروندی سوئد را به صورت خودکار برای فرزند خود بدست آورند که بر اساس مطالب بیان شده در این مطلب باید ذکر کنیم که چنین نیست و می توانید از روش های قانونی مهاجرت دیگر برای اخذ شهروندی سوئد اقدام کنید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *