تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر

تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر را در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) بررسی و تحلیل می کنیم ، چنانچه عازم سوئد هستید و یا به دانستن تاریخ کشورها علاقه مندید با ما همراه باشید.

تاریخ زندگی بشر بر روی خاک سوئد به 8 هزار سال پیش باز می گردد که سوئد مملو از مردمی شکارچی بوده است و برای گذران زندگی خود فقط با طبیعت دست و پنجه نرم می کرده اند و هنوز چندان خبری از درگیری میان انسان ها نبوده است.

اولین قومی که در خاک این کشور حضور داشته اند سامی ها بوده اند که از قدیمی ترین نژاد های این کشور محسوب می شوند ، سپس حـدود 6000 سـال پیـش مردم در سـوئـد آغاز به کشت گیاهان و پرورش حیوانات کردند که در آن زمـان استفـاده از ابزار سنگی و چوبی در میان آنان رواج یافت و این دوران عصر سنگی نامیده می شود. 

چنانچه به فکر مهاجرت به این کشور هستید ، برای تکمیل اطلاعات خود می توانید به مقاله مهاجرت به سوئد مراجعه کرده و با تمام راه های قانونی مهاجرت و اقامت در این کشور آشنا شوید ، مقاله ای جامع که می تواند منبع اطلاعاتی مناسبی برای شما باشد.

فهرست مطالب
تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر

اگر می خواهید خلاصه ای از تاریخ کشور سوئد را بدانید به ویدئو و پادکست ارائه شده در این بخش دقت کنید ، در کمتر از دو دقیقه روناک همکار ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی خلاصه ای مفید و جالب از تاریخ این کشور را مرور می کند ؛ فایل پادکست قابل دانلود است.

پادکست تاریخ کشور سوئد

نمایش ویدیو درباره تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر

وایکینگ ها در سوئد

در بررسی تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر به سال های 800 تا 1000 بعد از میلاد می رسیم که زمان ظهور وایکینگ ها در سوئد و نواحی از اروپا می باشد ؛ وایکینگ‌ها یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین قومی بودند که در مناطق اسکاندیناوی وجود داشتند. سوئد نیز یکی از مناطقی است که وایکینگ‌ها در آن زندگی می‌کردند و تاثیر زیادی روی فرهنگ و تمدن این منطقه گذاشتند.

مدت ها قبل از شروع این دروان مردم آغاز به تولید ابزار از فـلزات و برنز کردنـد و این دوران عصـر بـرنـز نامیـده می شــود.

البته در این دوران وایکینگ ها برای گذران زندگی خود دست به جنگ و غارت با نواحی از روسیه و اروپا نیز می زدند ولی همین موضوع آنان را تا دریای سیاه و خزر کشاند که باعث ارتباط تجاری با امپراتوری بیزانس و پادشاهی های عربی گردید.

و در نهایت نزدیک به 500 سـال پیش از دوران کنونی ، مردم ساکن سوئد آغاز به استفـاده از ادوات آهنی نمودند و دوران عصر آهن در این کشور آغاز گردید.

در سوئد ، وایکینگ‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین ساکنان منطقه و دارایی تاریخی و فرهنگی شناخته می‌شوند. بسیاری از موزه‌ها و جاذبه‌های گردشگری سوئد به تمدن و فرهنگ وایکینگ‌ها اختصاص دارد که به بازدیدکنندگان فرصت می‌دهد تا با سابقه و تاریخ این قوم آشنا شوند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

شناخته همه جانبه کشورها با اهداف مهاجرتی با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان رجبی.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

سوئد امروزی در تاریخ کشور سوئد

سوئد امروزی در تاریخ کشور سوئد چه ویژگی هایی دارد؟ همان طور که پیش تر اشاره شد ، سوئد همواره به این شکلی که امروزه مشاهده می شود نبوده است و در طول تاریخ خود دست خوش اتفاقات بسیاری گشته است ، به طور مثال می توان قرن 16 و 17 میلادی را یکی از پر حادثه ترین دوران این کشور در تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر دانست که با مبارزات جنگ های زیادی با کشورهایی نظیز روسیه ، نروژ و لهستان گذشت و تغییرات سیاسی و اجتماعی فراوانی در این کشور افتاد.

اما سوئد امروزی از قرن 19 و با انقلاب صنعتی در اروپا پایه گذاری گردید و از آن پس این کشور با انتخاب سیاست های خاص خود روند رو به پیشرفت را در بر گرفت ، با اینکه در طی این مسیر با نا همواری ها و سختی های مواجه شدند اما امروزه نتیجه این کشوری شده است که همگان آرزو و سودای زندگی آن را در سر دارند.

قرن بیستم دوران شکوفایی این کشور است و اتفاقات مهم فراوانی در این کشور رخ داده و سوئد را به جایگاه مهم کنونی رساند ، در ادامه به چندی از مهم ترین اتفاقات مهم و تاریخی عصر حاضر این کشور در راستای شناحت تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر اشاره ای خواهیم نمود.

سوئد امروزی در تاریخ کشور سوئد

سوئد در جنگ جهانی اول

سوئد در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود ، اگرچه دولت سوئد در زمان‌های مختلف در طول درگیری با هر دو طرف ابراز همدردی کرد و حتی جزایر آلاند را برای مدت کوتاهی به طور مشترک با آلمانی‌ها اشغال نمود.

سپس این کشور با کمی تغییر در موضع بی طرفانه خود به کمک با قدرت های مرکزی ( آلمان و متحدانش ) پرداخت و امتیازاتی نظیر استفاده از تنگه سوئد در جهت بیرون راندن کشتی های متفقین از دریای بالتیک را صادر کرد که منجر به قطع دسترسی آنان به این نواحی شد و البته آنان سپس قراردادهایی را به امضا رساندند که تجارت با قدرت های متفقین را مجاز می کرد و تجارت با قدرت های مرکزی را محدود می نمود.

در طول جنگ جهانی اول، صنعت سوئد به دلیل نیازهای جنگی اروپا ، به شدت رونق گرفت ؛ سوئد به عنوان یک کشور صادرکننده فلزات ، ارزشمندترین کالاهای خود را به کشورهایی مانند آلمان ، بریتانیا و روسیه صادر می‌کرد  همچنین  برای تامین نیازهای خود به طلا و نقره ، سوئد به عنوان یکی از اعضای بانک طلا و نقره لندن شناخته می‌شد.

در طول جنگ جهانی اول ، سوئد توانست تنها کشور اسکاندیناوی باشد که از جنگ خارج ماند. با این حال، تاثیرات جنگ بر اقتصاد و فرهنگ سوئد به شدت احساس شد و منجر به تغییراتی در سیاست ، اقتصاد و جامعه شد.

به دنبال اطلاعات صحیح و به روز درباره سوئد هستید ؟ مقالات زیر را بخوانید.

صنعتی شدن 1910-1939

با بررسی تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر متوجه می شوید که در طول جنگ جهانی اول و دهه 1920 ، صنایع این کشور جهت پاسخگویی به تقاضای اروپا برای فولاد سوئدی ، بلبرینگ ، خمیر چوب و کبریت با گسترش و رشدی زیاد رو به رو شد و می توان گفت که رونق پس از جنگ جهانی اول پایه‌های سیاست‌های رفاه اجتماعی را که مشخصه سوئد مدرن است را در این کشور بدعت نهاد.

سوئد در جنگ جهانی دوم

سوئد در جنگ جهانی دوم

مانند اکثر کشورهای جهان جنگ جهانی دوم در تاریخ سوئد هم تاثیرات بسیاری را به جای گذاشته است ، سوئد در جنگ جهانی دوم از سیاست بی طرفی مسلحانه پیروی کرد.

اگرچه هزاران داوطلب در جنگ زمستانی با فنلاند علیه شوروی جنگیدند و همچنین دولت به نیروهای آلمانی اجازه داد تا از قلمرو خود به نروژ دسترسی پیدا کنند و تمام نیاز بلبرینگ و فولاد رژیم نازی را تامین نمود.

در طول جنگ جهانی بی طرفی سوئد خم شد اما نشکست ، دولت همکاری با دولت نازی را امری ضروری می دانست زیرا اشغال و حمله چیزهای زیادی که زحمت ساخته شدن آن کشیده شده بود را به خطر می انداخت و آلمان هم از قدرت بالایی برخوردار بود و سوئد هم به عنوان یک بی طرف از تجارت با آلمان منع نشده بود.

البته این کشور کمک های بشر دوستانه زیادی را به یهودیان دچار شده در فاجعه هولوکاست رساند و در سال 1944 برای کمک به نجات ده ها هزار یهودی گرفتار در بند نازی ها در مجارستان کمک ها و هزینه های زیادی را ارسال نمود.

سوئد پس از جنگ های جهانی

سرنوشت سوئد پس از جنگ های جهانی چه شد؟ تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر به شما می گوید که سوئد یکی از اولین کشورهای غیرشرکت کننده در جنگ جهانی دوم بود که به سازمان ملل متحد پیوست و در طول تمام جنگ سرد رسما بی طرف ماند و هرگز به ناتو نپیوست.

در طول جنگ سرد سوئد رویکردی دوگانه را دنبال می کرد ، طوری که علنی سیاست بی طرفی شدیدی را در پیش گرفته بود اما روابط قوی غیررسمی با ایالات متحده ، نروژ ، دانمارک ، آلمان غربی و سایر کشورهای ناتو حفظ شده بود ؛ سوئدی ها امیدوار بودند که در صورت حمله شوروی به این کشور ، ایالات متحده از سلاح های متعارف و هسته ای استفاده کرده و به دفاع از آنان در مقابل شوروی بپردازد.

پس از آن در دهه 1980 میلادی تلاش دولت برای ساختن یک دولتی سخاوتمند باعث به وجود آوردن تبعاتی شد که در دهه 90 گریبان آنان را گرفت ، نتیجه یک بحران اقتصادی با بیکاری بالا و ورشکستگی چندین بانک و شرکت های بزرگ را به همراه داشت.

تورم بالا و افزایش بیش از حد بازارهای املاک و مالی باعث رکود با نرخ بالای بیکاری شد ، با این حال تا سال 2000 ، روندهای مثبت سیاسی و تجاری – اقتصادی غالب شدند و کشور از آن منجلاب نجات یافت و این روند رو به رشد را با سرعتی بیش تر از حتی قبل به پیش گرفت و نتیجه آن کشوری است که هم اکنون آن را مشاهده می کنیم.

چرایی بررسی تاریخ سوئد

همان طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره ای اندک شد ، دانستن تاریخ یک کشور شما را به دیدی کلی برای انتحاب آن کشور می کند ، چرا که در گزینه هایی مانند کار در سوئد شما حتماً باید دیدگاه های تاریخی مردم و نحوه تعامل آن ها با سایر دولت ها و مردم جهان بداند ، اگر می خواهید با مهاجرت کاری به سوئد بیشتر آشنا شوید ، مقاله کار در سوئد را مطالعه نمایید.

سوالات پر تکرار تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر

سوئد در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود ، اگرچه دولت سوئد در زمان‌های مختلف در طول درگیری با هر دو طرف ابراز همدردی کرد و حتی جزایر آلاند را برای مدت کوتاهی به طور مشترک با آلمانی‌ها اشغال نمود .

اولین قومی که در خاک این کشور حضور داشته اند سامی ها بوده اند که از قدیمی ترین نژاد های این کشور محسوب می شوند.

 سوئد یکی از اولین کشورهای غیرشرکت کننده در جنگ جهانی دوم بود که به سازمان ملل متحد پیوست و در طول تمام جنگ سرد رسما بی طرف ماند و هرگز به ناتو نپیوست .

 با قانون اساسی جدید سوئد در سال ۱۷۱۹ آغاز شد در این دوره ، سوئد به یکی از کشورهای پیشرفته اروپا تبدیل شد و در حوزه‌هایی مانند صنعت ، علم و فرهنگ پیشرفت‌های بسیاری داشت.​

 رونق پس از جنگ جهانی اول پایه‌های سیاست‌های رفاه اجتماعی را که مشخصه سوئد مدرن است را در این کشور باعث شد.

با تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر آشنا شدید این نوشتار را کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی به شما تقدیم کردند ، شما می توانید اطلاعات رایگان را از طریق تماس تلفنی با دفاتر مرکز و غرب تهران و همچنین دفتر شیراز کسب نمایید ، همچنین می توانید با مطالعه سایر مقالات سایت ، به روز ترین اطلاعات مهاجرتی را بدست اورید ؛ پیشنهاد ما ، مطالعه مقاله تحصیل در سوئد است تا با روش های مهاجرت تحصیلی به این کشور ، برترین رشته ها و دانشگاه ها به خوبی آشنا شوید.

تاریخ کشورها به هم وابسته است با مطالعه مقالات زیر تاریخ اروپا را بیشتر درک می کنید.

2 دیدگاه در “تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر

 1. تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر Mehdi گفت:

  با درود، بسیار زیبا دانش پیشینه سوئد را به آگاهی میرسانید امید بهترینها را برایتان آرزومندم،ماناباشید به رزم با ستم وستمپیشگان ،در پناه دادآفرین مهربان باشید🙏❤️🤍💚

  1. تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود
   از لطف و محبت شما بسیار سپاسگزاریم .
   با آرزوی موفقیت برای شما 🌻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)