سوئد

تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر

تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر

تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر را در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) بررسی می کنیم ، اطلاعاتی که به شما دیدگاهی در خصوص شکل گیری و مردمان این کشور می دهد ، برای تکمیل اطلاعات خود می توانید به مقاله مهاجرت به سوئد مراجعه کرده و با تمام راه های قانونی مهاجرت و اقامت در این کشور آشنا شوید.

تاریخ زندگی بشر بر روی خاک این کشور به 8 هزار سال پیش باز می گردد که سوئد مملو از مردمی شکارچی بوده است و برای گذران زندگی خود فقط با طبیعت دست و پنجه نرم می کرده اند و هنوز چندان خبری از درگیری میان انسان ها نبوده است.

اولین قومی که در خاک این کشور حضور داشته اند سامی ها بوده اند که از قدیمی ترین نژاد های این کشور محسوب می شوند ، سپس حـدود 6000 سـال پیـش مردم در سـوئـد آغاز به کشت گیاهان و پرورش حیوانات کردند که در آن زمـان استفـاده از ابزار سنگی و چوبی در میان آنان رواج یافت و این دوران عصر سنگی نامیده می شود.

تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر

وایکینگ ها در سوئد

در بررسی تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر به سال های 800 تا 1000 بعد از میلاد می رسیم که زمان ظهور وایکینگ ها در سوئد و نواحی از اروپا می باشد؛ مدت ها قبل از شروع این دروان مردم آغاز به تولید ابزار از فـلزات و برنز کردنـد و این دوران عصـر بـرنـز نامیـده می شــود.

البته در این دوران وایکینگ ها برای گذران زندگی خود دست به جنگ و غارت با نواحی از روسیه و اروپا نیز می زدند ولی همین موضوع آنان را تا دریای سیاه و خزر کشاند که باعث ارتباط تجاری با امپراتوری بیزانس و پادشاهی های عربی گردید.

و در نهایت نزدیک به 500 سـال پیش از دوران کنونی ، مردم ساکن سوئد آغاز به استفـاده از ادوات آهنی نمودند و دوران عصر آهن در این کشور آغاز گردید.

سوئد امروزی در تاریخ کشور سوئد

همان طور که پیش تر اشاره شد ، سوئد همواره به این شکلی که امروزه مشاهده می شود نبوده است و در طول تاریخ خود دست خوش اتفاقات بسیاری گشته است ، به طور مثال می توان قرن 16 و 17 میلادی را یکی از پر حادثه ترین دوران این کشور در تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر دانست که با مبارزات جنگ های زیادی با کشورهایی نظیز روسیه ، نروژ و لهستان گذشت و تغییرات سیاسی و اجتماعی فراوانی در این کشور افتاد.

سوئد امروزی در تاریخ کشور سوئد

اما سوئد امروزی از قرن 19 و با انقلاب صنعتی در اروپا پایه گذاری گردید و از آن پس این کشور با انتخاب سیاست های خاص خود روند رو به پیشرفت را در بر گرفت ، با اینکه در طی این مسیر با نا همواری ها و سختی های مواجه شدند اما امروزه نتیجه این کشوری شده است که همگان آرزو و سودای زندگی آن را در سر دارند.

قرن بیستم دوران شکوفایی این کشور است و اتفاقات مهم فراوانی در این کشور رخ داده و سوئد را به جایگاه مهم کنونی رساند ، در ادامه به چندی از مهم ترین اتفاقات مهم و تاریخی عصر حاضر این کشور در راستای شناحت تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر اشاره ای خواهیم نمود.

سوئد در جنگ جهانی اول

سوئد در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود ، اگرچه دولت سوئد در زمان‌های مختلف در طول درگیری با هر دو طرف ابراز همدردی کرد و حتی جزایر آلاند را برای مدت کوتاهی به طور مشترک با آلمانی‌ها اشغال نمود.

سپس این کشور با کمی تغییر در موضع بی طرفانه خود به کمک با قدرت های مرکزی ( آلمان و متحدانش ) پرداخت و امتیازاتی نظیر استفاده از تنگه سوئد در جهت بیرون راندن کشتی های متفقین از دریای بالتیک را صادر کرد که منجر به قطع دسترسی آنان به این نواحی شد و البته آنان سپس قراردادهایی را به امضا رساندند که تجارت با قدرت های متفقین را مجاز می کرد و تجارت با قدرت های مرکزی را محدود می نمود.

صنعتی شدن 1910-1939

با بررسی تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر متوجه می شوید که در طول جنگ جهانی اول و دهه 1920 ، صنایع این کشور جهت پاسخگویی به تقاضای اروپا برای فولاد سوئدی ، بلبرینگ ، خمیر چوب و کبریت با گسترش و رشدی زیاد رو به رو شد و می توان گفت که رونق پس از جنگ جهانی اول پایه‌های سیاست‌های رفاه اجتماعی را که مشخصه سوئد مدرن است را در این کشور بدعت نهاد.

سوئد در جنگ جهانی دوم

مانند اکثر کشورهای جهان جنگ جهانی دوم در تاریخ سوئد هم تاثیرات بسیاری را به جای گذاشته است ، این کشور در طول جنگ جهانی دوم از سیاست بی طرفی مسلحانه پیروی کرد ، اگرچه هزاران داوطلب در جنگ زمستانی با فنلاند علیه شوروی جنگیدند و همچنین دولت به نیروهای آلمانی اجازه داد تا از قلمرو خود به نروژ دسترسی پیدا کنند و تمام نیاز بلبرینگ و فولاد رژیم نازی را تامین نمود.

سوئد در جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی بی طرفی سوئد خم شد اما نشکست ، دولت همکاری با دولت نازی را امری ضروری می دانست زیرا اشغال و حمله چیزهای زیادی که زحمت ساخته شدن آن کشیده شده بود را به خطر می انداخت و آلمان هم از قدرت بالایی برخوردار بود و سوئد هم به عنوان یک بی طرف از تجارت با آلمان منع نشده بود.

البته این کشور کمک های بشر دوستانه زیادی را به یهودیان دچار شده در فاجعه هولوکاست رساند و در سال 1944 برای کمک به نجات ده ها هزار یهودی گرفتار در بند نازی ها در مجارستان کمک ها و هزینه های زیادی را ارسال نمود.

سوئد پس از جنگ های جهانی

تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر به شما می گوید که سوئد یکی از اولین کشورهای غیرشرکت کننده در جنگ جهانی دوم بود که به سازمان ملل متحد پیوست و در طول تمام جنگ سرد رسما بی طرف ماند و هرگز به ناتو نپیوست.

در طول جنگ سرد سوئد رویکردی دوگانه را دنبال می کرد ، طوری که علنی سیاست بی طرفی شدیدی را در پیش گرفته بود اما روابط قوی غیررسمی با ایالات متحده ، نروژ ، دانمارک ، آلمان غربی و سایر کشورهای ناتو حفظ شده بود ؛ سوئدی ها امیدوار بودند که در صورت حمله شوروی به این کشور ، ایالات متحده از سلاح های متعارف و هسته ای استفاده کرده و به دفاع از آنان در مقابل شوروی بپردازد.

پس از آن در دهه 1980 میلادی تلاش دولت برای ساختن یک دولتی سخاوتمند باعث به وجود آوردن تبعاتی شد که در دهه 90 گریبان آنان را گرفت ، نتیجه یک بحران اقتصادی با بیکاری بالا و ورشکستگی چندین بانک و شرکت های بزرگ را به همراه داشت.

تورم بالا و افزایش بیش از حد بازارهای املاک و مالی باعث رکود با نرخ بالای بیکاری شد ، با این حال تا سال 2000 ، روندهای مثبت سیاسی و تجاری – اقتصادی غالب شدند و کشور از آن منجلاب نجات یافت و این روند رو به رشد را با سرعتی بیش تر از حتی قبل به پیش گرفت و نتیجه آن کشوری است که هم اکنون آن را مشاهده می کنیم.

چرایی بررسی تاریخ سوئد

همان طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره ای اندک شد ، دانستن تاریخ یک کشور شما را به دیدی کلی برای انتحاب آن کشور می کند ، چرا که در گزینه هایی مانند کار در سوئد شما حتماً باید دیگاه های تاریخی مردم و نحوه تعامل آن ها با سایر دولت ها و مردم جهان بداند ، اگر می خواهید با مهاجرت کاری به سوئد بیشتر آشنا شوید ، مقاله کار در سوئد را مطالعه نمایید.

سوالات پر تکرار تاریخ سوئد

نقش سوئد در جنگ جهانی اول چه بود؟

سوئد در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود ، اگرچه دولت سوئد در زمان‌های مختلف در طول درگیری با هر دو طرف ابراز همدردی کرد و حتی جزایر آلاند را برای مدت کوتاهی به طور مشترک با آلمانی‌ها اشغال نمود .

اول کسانی که در سوئد زندگی کردند ، چه کسانی بودند؟

اولین قومی که در خاک این کشور حضور داشته اند سامی ها بوده اند که از قدیمی ترین نژاد های این کشور محسوب می شوند.

در جنگ جهانی دوم ، سوئد چه کرد؟

تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر به شما می گوید که سوئد یکی از اولین کشورهای غیرشرکت کننده در جنگ جهانی دوم بود که به سازمان ملل متحد پیوست و در طول تمام جنگ سرد رسما بی طرف ماند و هرگز به ناتو نپیوست .

این نوشتار با عنوان تاریخ کشور سوئد از گذشته تا معاصر توسط تیم تولید محتوا موسسه مهاجرتی رجبی برای شما جمع آوری گردیده است ، شما می توانید اطلاعات رایگان را از طریق تماس تلفنی با دفاتر تهران و شیراز موسسه رجبی کسب نمایید ، همچنین می توانید با مطالعه سایر مقالات سایت ، به روز ترین اطلاعات مهاجرتی را بدست اورید ؛ پیشنهاد ما ، مطالعه مقاله تحصیل در سوئد است تا با روش های مهاجرت تحصیلی به این کشور به خوبی آشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *