نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد

نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد
مشاور مهاجرتی

در این مقاله که به تلاش تیم ترجمه و تولید محتوا شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) نگارش شده است ، به معرفی ساختار سیاسی کشور سوئد پرداخته ایم.

اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید برای کسب اطلاعاتی جامع و به روز به مقاله مهاجرت به سوئد مراجعه کرده و با تمام راه های قانونی مهاجرت به این کشور آشنا شوید.

قانون اساسی نحوه اداره سوئد را تعریف و روابط بین تصمیم گیری و قدرت اجرایی و حقوق و آزادی های اساسی شهروندان را تنظیم می نماید.

چهار قانون اساس شامل سند حکومت ، قانون جانشینی ، قانون آزادی مطبوعات و قانون اساسی آزادی بیان از مهم ترین و اساسی ترین ارکان سازنده قانون اساسی در نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد هستند که به بقیه ارکان و موارد آن ارجحیت دارند.

فهرست مطالب

نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد​ چیست؟ در این بخش از مقاله ویدئو و پادکستی در همین خصوص ارائه شده که در کمترین زمان ممکتن شما را با کلیات ساختار سیاسی سوئد آشنا می کند ، روناک ، همکار ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی این ویدئو را ارائه داده است.

پادکست نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد​

نمایش ویدیو درباره نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد

قدرت از سوی مردم ! سوئد اینگونه اداره می شود

در نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد این گونه است که تمام قدرت عمومی از مردم ناشی می شود ، این پایه و اساس سیستم حکومتی سوئد است و همه از حقوق یکسانی برخوردارند و در بررسی دقیق نحوه اعمال قدرت سیاستمداران و نهادهای عمومی آزادند.

در سوئد انتخابات عمومی هر چهار سال یک بار برگزار می شود  ؛ حدود 7 میلیون نفر حق رای دارند و در نتیجه بر اینکه کدام حزب سیاسی نماینده آن ها در پارلمان سوئد ، شوراهای شهرستان و شهرداری ها خواهد بود ، تأثیر خواهند گذاشت.

مردم همچنین می توانند علاوه بر همه پرسی و انتخابات از راه های دیگری بر سیاست کشورشان نیز تأثیر بگذارند ، مانند پیوستن به یک حزب سیاسی یا اظهار نظر در مورد گزارش های ارائه شده توسط دولت.

احزاب و ساختار سیاسی

پارلمان سوئد با 349 عضو ، مجمع نمایندگان اصلی سوئد است و کل پارلمان از طریق انتخابات مستقیم بر اساس حق رای برای همه شهروندان سوئدی 18 ساله یا بیشتر که ساکن سوئد بوده یا قبلاً ساکن سوئد بوده اند انتخاب می شود . در حال حاضر 8 حزب در پارلمان سوئد حضور دارند ، این حزب ها از قرار زیر می باشند :

  • حزب سوسیال دموکرات
  • حزب اعتدال
  • دموکرات های سوئد
  • حزب مرکز
  • حزب چپ
  • حزب دموکرات مسیحی
  • لیبرال ها
  • حزب سبز

در نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد ، مجلس تصمیم می گیرد و دولت اجرا می کند ، دولت همچنین پیشنهادهایی را برای قوانین جدید یا اصلاحات قانونی به مجلس ارائه می کند و نمایندگان با بررسی این پیشنهادات آنان را تصویب و یا رد می نمایند.

علاوه بر این رئیس مجلس نخست وزیری را پیشنهاد می کند و سپس مجلس به او رأی می دهد ، نخست وزیر وظیفه تشکیل دولت را دارد و شخصا وزرا را برای تشکیل کابینه انتخاب می کند و همچنین تصمیم می گیرد که کدام وزیر مسئول وزارتخانه های مختلف باشد ، نخست وزیر و وزرای کابینه با هم دولت را تشکیل می دهند ، دولت کشور را اداره می کند اما در مقابل مجلس پاسخگو است.

ساختار حکومتی سوئد

سوئد یک کشور پارلمانی دموکراتیک است و دارای ساختاری سه‌گانه شامل قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه است.

قوه مقننه: سوئد دارای مجلس سوئد است که دو بخش دارد: ریاست جمهوری و ریاست دولت. مجلس سوئد مجموعه‌ای از 349 نماینده است که برای دوره چهار ساله انتخاب می‌شوند. مجلس سوئد مسئول تصویب قوانین و بودجه کشور است.

قوه مجریه: در سوئد، ریاست دولت به عنوان رهبر قوه مجریه عمل می‌کند. رئیس جمهور از طریق انتخابات مستقیم در انتخابات هر چهار ساله انتخاب می‌شود. رئیس جمهور معمولاً یکی از نمایندگان مجلس سوئد است که به توافق با دیگر اعضای مجلس برای تشکیل دولت می‌رسد.

قوه قضاییه: نظام قضایی سوئد مستقل از دولت و قوه مجریه است. قوه قضاییه شامل دو سطح عمده است: دیوان عالی و دیوان های محلی. دیوان عالی به عنوان دیوان اعتراضاتی و دیوان حقوق بشر عمل می‌کند و مسئول رسیدگی به اعتراضات و شکایات قانونی است. دیوان های محلی مسئول رسیدگی به پرونده‌های کیفری و مدنی در سطح محلی هستند.

تفاوت نقش رئیس جمهور و نخست وزیر در سوئد

رئیس جمهور و نخست وزیر دو موقعیت مختلف در دولت سوئد دارند و وظایف و صلاحیت‌های آنها متفاوت است.

رئیس جمهور سوئد به عنوان رهبر قوه مجریه، مسئول اجرای سیاست‌های کلی کشور است و ممکن است در تعیین و تصویب برنامه‌های سیاسی و اقتصادی، تعیین سیاست‌های خارجی، رهبری ارتش و همچنین نظارت بر اعضای دولت و سازمان‌های دولتی نقش داشته باشد.

نخست وزیر سوئد، به عنوان رهبر دولت، مسئول رهبری دولت و اجرای سیاست‌های دولت است. وی معمولاً به عنوان رهبر بزرگترین حزب سیاسی در مجلس سوئد انتخاب می‌شود و در برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌های دولتی، انتخاب وزرا و سایر اعضای دولت، نظارت بر سازمان‌های دولتی و تعیین برنامه‌های اقتصادی و سیاسی کشور نقش دارد.

به طور خلاصه، رئیس جمهور سوئد به عنوان رهبر قوه مجریه، نخست وزیر سوئد به عنوان رهبر دولت و مسئول اجرای سیاست‌های دولتی عمل می‌کند. در سیستم سیاسی سوئد، نخست وزیر دارای قدرت و اختیارات بیشتری در اجرای سیاست‌های دولتی است، اما رئیس جمهور نیز می‌تواند در تعیین و اجرای سیاست‌های کلی کشور و تصمیم‌گیری در مسائل بحرانی و مهم نقش داشته باشد.

ساختار سیاسی توضیح
پارلمان سوئد (Riksdag) مجلس تشریعی سوئد که شامل دو بخش، شورای بالای پارلمان (Riksdagens högsta beslutande församling) و شورای بالای رایزنی (Riksdagens högsta rådgivande organ) است
دولت سوئد (Regeringen) نهاد اجرایی کشور که شامل نخست وزیر و وزرای دولت است
رئیس جمهور (Statschef) رئیس جمهور سوئد که عمدتاً یک نماد دارای صلاحیت‌های محدود است.
دادستان عمومی (Åklagarmyndigheten) نهادی مستقل که مسئول بررسی پرونده‌های کیفری و تعیین میزان اعتبار شکایات عمومی است.
دادگاه‌های عمومی (Tingsrätt) دادگاه‌های کیفری و دادگاه‌های دیگر که مسئول پردازش پرونده‌های حقوقی هستند.
دادگاه عالی (Högsta domstolen) دادگاهی بالاترین درجه که به شکل نهایی در پرونده‌های حقوقی تصمیم‌گیری می‌کند.

سوالات پر تکرار نوع حکومت و سیاست سوئد

در سوئد انتخابات عمومی هر چهار سال یک بار برگزار می شود  ؛ حدود 7 میلیون نفر حق رای دارند و در نتیجه بر اینکه کدام حزب سیاسی نماینده آن ها در پارلمان سوئد ، شوراهای شهرستان و شهرداری ها خواهد بود ، تأثیر خواهند گذاشت.

پارلمان سوئد با 349 عضو ، مجمع نمایندگان اصلی سوئد است و کل پارلمان از طریق انتخابات مستقیم بر اساس حق رای برای همه شهروندان سوئدی 18 ساله یا بیشتر که ساکن سوئد بوده یا قبلاً ساکن سوئد بوده اند انتخاب می شود.

بله ، رئیس مجلس نخست وزیری را پیشنهاد می کند و سپس مجلس به او رأی می دهد ، نخست وزیر وظیفه تشکیل دولت را دارد و شخصا وزرا را برای تشکیل کابینه انتخاب می کند و همچنین تصمیم می گیرد که کدام وزیر مسئول وزارتخانه های مختلف باشد ، نخست وزیر و وزرای کابینه با هم دولت را تشکیل می دهند ، دولت کشور را اداره می کند اما در مقابل مجلس پاسخگو است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد ، با شرکت مهاجرتی رجبی از طریق دفتر فعال شیراز و دفاتر مرکز و غرب تهران شما در تماس باشید ، همچنین مطالعه سایر مقالات مربوط به این کشور مانند کار در سوئد در بین سایر موضوعات سایت به شما کمک می کند تا سطح آگاهی خود را بالاتر برده و آگاهانه تر تصمیم بگیرید.

1/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *