سوئد

نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد

نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد

نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد یک پادشاهی مشروطه است و شاه کارل شانزدهم گوستاف رئیس دولت غیرسیاسی سوئد است و جنبه نمایندگی کشور را به عهده دارد که بیشتر جنبه تشریفاتی است ، در این مقاله که به تلاش تیم ترجمه و تولید محتوا شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) نگارش شده است ، به معرفی ساختار سیاسی کشور سوئد پرداخته ایم.

اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید برای کسب اطلاعاتی جامع و به روز به مقاله مهاجرت به سوئد مراجعه کرده و با تمام راه های قانونی مهاجرت به این کشور آشنا شوید.

قانون اساسی نحوه اداره سوئد را تعریف و روابط بین تصمیم گیری و قدرت اجرایی و حقوق و آزادی های اساسی شهروندان را تنظیم می نماید.

چهار قانون اساس شامل سند حکومت ، قانون جانشینی ، قانون آزادی مطبوعات و قانون اساسی آزادی بیان از مهم ترین و اساسی ترین ارکان سازنده قانون اساسی در نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد هستند که به بقیه ارکان و موارد آن ارجحیت دارند.

نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد

قدرت از سوی مردم ! سوئد اینگونه اداره می شود

در نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد این گونه است که تمام قدرت عمومی از مردم ناشی می شود ، این پایه و اساس سیستم حکومتی سوئد است و همه از حقوق یکسانی برخوردارند و در بررسی دقیق نحوه اعمال قدرت سیاستمداران و نهادهای عمومی آزادند.

در سوئد انتخابات عمومی هر چهار سال یک بار برگزار می شود که آخرین انتخابات در سال 2018 و انتخابات آتی در سپتامبر 2022 است ؛ حدود 7 میلیون نفر حق رای دارند و در نتیجه بر اینکه کدام حزب سیاسی نماینده آن ها در پارلمان سوئد ، شوراهای شهرستان و شهرداری ها خواهد بود ، تأثیر خواهند گذاشت.

مردم همچنین می توانند علاوه بر همه پرسی و انتخابات از راه های دیگری بر سیاست کشورشان نیز تأثیر بگذارند ، مانند پیوستن به یک حزب سیاسی یا اظهار نظر در مورد گزارش های ارائه شده توسط دولت.

احزاب و ساختار سیاسی

پارلمان سوئد با 349 عضو ، مجمع نمایندگان اصلی سوئد است و کل پارلمان از طریق انتخابات مستقیم بر اساس حق رای برای همه شهروندان سوئدی 18 ساله یا بیشتر که ساکن سوئد بوده یا قبلاً ساکن سوئد بوده اند انتخاب می شود . در حال حاضر 8 حزب در پارلمان سوئد حضور دارند ، این حزب ها از قرار زیر می باشند :

  • حزب سوسیال دموکرات
  • حزب اعتدال
  • دموکرات های سوئد
  • حزب مرکز
  • حزب چپ
  • حزب دموکرات مسیحی
  • لیبرال ها
  • حزب سبز
احزاب و ساختار سیاسی

در نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد ، مجلس تصمیم می گیرد و دولت اجرا می کند ، دولت همچنین پیشنهادهایی را برای قوانین جدید یا اصلاحات قانونی به مجلس ارائه می کند و نمایندگان با بررسی این پیشنهادات آنان را تصویب و یا رد می نمایند.

علاوه بر این رئیس مجلس نخست وزیری را پیشنهاد می کند و سپس مجلس به او رأی می دهد ، نخست وزیر وظیفه تشکیل دولت را دارد و شخصا وزرا را برای تشکیل کابینه انتخاب می کند و همچنین تصمیم می گیرد که کدام وزیر مسئول وزارتخانه های مختلف باشد ، نخست وزیر و وزرای کابینه با هم دولت را تشکیل می دهند ، دولت کشور را اداره می کند اما در مقابل مجلس پاسخگو است.

سوالات پر تکرار نوع حکومت و سیاست سوئد

انتخابات در سوئد به چه صورت است؟

در سوئد انتخابات عمومی هر چهار سال یک بار برگزار می شود که آخرین انتخابات در سال 2018 و انتخابات آتی در سپتامبر 2022 است ؛ حدود 7 میلیون نفر حق رای دارند و در نتیجه بر اینکه کدام حزب سیاسی نماینده آن ها در پارلمان سوئد ، شوراهای شهرستان و شهرداری ها خواهد بود ، تأثیر خواهند گذاشت.

پارلمان سوئد چگونه تشکیل می گردد؟

پارلمان سوئد با 349 عضو ، مجمع نمایندگان اصلی سوئد است و کل پارلمان از طریق انتخابات مستقیم بر اساس حق رای برای همه شهروندان سوئدی 18 ساله یا بیشتر که ساکن سوئد بوده یا قبلاً ساکن سوئد بوده اند انتخاب می شود.

آیا نظام حکومتی سوئد ، دارای نخست وزیر است؟

بله ، رئیس مجلس نخست وزیری را پیشنهاد می کند و سپس مجلس به او رأی می دهد ، نخست وزیر وظیفه تشکیل دولت را دارد و شخصا وزرا را برای تشکیل کابینه انتخاب می کند و همچنین تصمیم می گیرد که کدام وزیر مسئول وزارتخانه های مختلف باشد ، نخست وزیر و وزرای کابینه با هم دولت را تشکیل می دهند ، دولت کشور را اداره می کند اما در مقابل مجلس پاسخگو است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نوع حکومت و ساختار سیاسی سوئد ، با موسسه مهاجرتی رجبی از طریق دفاتر فعال شیراز و تهران شما در تماس باشید ، همچنین مطالعه سایر مقالات مربوط به این کشور مانند کار در سوئد در بین سایر موضوعات سایت به شما کمک می کند تا سطح آگاهی خود را بالاتر برده و آگاهانه تر تصمیم بگیرید.

1/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *