سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین

/ / سرمایه گزاری و ثبت شرکت
سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین

یک عامل قابل توجه در جذب سرمایه گذاران در کشور چین کاهش حداقل سرمایه ثبت شده برای ثبت شرکت در چین است . با وضع سیاست های این چنینی میزان سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین توسط سرمایه گذاران خارجی ، بسیار قابل توجه است . مشاورین موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی بروزترین اطلاعات روش های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین و حقوق بین الملل را در اختیار علاقه مندان سرمایه گذاری خارجی قرار می دهد .

کشور چین یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه ی کارآفرینی و ارائه دهنده فرصت های بسیار بزرگی برای سرمایه گذاران در دیگر نقاط جهان می باشد . دو منطقه ی هنگ کنگ و شانگهای در کشور چین فرصتی است استثنایی برای سرمایه گذاران خارجی که در این بازار تجارت و رقابت جهانی سرمایه گذاری کنند و دولت چین با سیاست های خود به تشویق و جذب سرمایه گذارن خارجی در این مناطق تجاری می پردازد .

مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته‌ است و بعد از روسیه ، دومین کشور پهناور این قاره به شمار آمده و دارای مرز زمینی با کشورهای روسیه ، مغولستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، پاکستان ، هندوستان ، نپال ، بوتان ، برمه ، ویتنام ، کره شمالی می باشد . از سمت شرق و جنوب نیز با دریای چین شرقی ، خلیج کره ، دریای زرد و دیگر آبهای آزاد احاطه شده ‌است . آب و هوای این کشور بسیار متنوع می‌باشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر در شمال را شامل می‌شود .

اقتصاد چین از اواخر دهه هفتاد قرن ۲۰ به تندی تغییر کرده است و تاکنون نیز در حال رشد است . بر اساس برابری قدرت خرید ، چین دارای دومین اقتصاد بزرگ جهان و یک بازیگر اصلی در اقتصاد جهانی است . حجم اقتصاد چین ، $ ۱۲۳۸۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ در سال ۲۰۱۲ بلافاصله بعد از اتحادیه اروپا و آمریکا یعنی در مقام سوم جهان قرار می گیرد . بانک جهانی وضعیت اقتصادی چین را مطلوب و محیط اقتصاد کلان این کشور را با ثبات توصیف کرده است .

چین یکی از کشورهای جهان به لحاظ ثبت شرکت و جذب سرمایه است و به خاطر سیاست گذاری های کشور در زمینه ی سرمایه گذاری این کشور در صف مقدم جهان در این زمینه قرار دارد . تا پایان سال ۲۰۰۳، بازرگانان بیش از ۱۷۰ کشور و مناطق جهان به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین پرداخته اند و تعداد موسسات و شرکتهای خارجی به بیش از۴۰۰ هزار رسیده است . علاوه بر این گروه های بزرگ بین المللی و شرکتهای چند ملیتی بازار چین را مد نظر گرفته و تقریبا تمامی ۵۰۰ شرکت بزرگ اول جهان در چین سرمایه گذاری کرده اند .

انواع سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین

روش های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین به طرق زیر می باشد که به تفصیل در پاراگراف های بعدی توضیح داده شده است :
۱) دفتر نمایندگی
۲) شرکت مشترک
۳) شرکت با مالکیت کاملاً خارجی
۴) شرکت بازرگانی با سرمایه خارجی

سرمایه گذاری در چین از طریق دفتر نمایندگی

دفاتر نمایندگی به شرط اینکه با دقت آغاز به فعالیت کنند ابزارهای ارزان و مفیدی برای حضور تجاری در چین هستند . دفاتر نمایندگی عموماً می توانند به ایجاد ارتباط میان شرکت مادر درخارج و مشتریان یا عرضه کنندگان بالقوه در محل ، انجام تحقیقات بازار، اقدامات مقدماتی برای شرکت هلدینگ ، کنترل کیفیت و غیره بپردازند .

مطابق فرآیند تعریف شده برای ایجاد دفتر نمایندگی ، اخذ ویزای کار، اجازه اقامت و استخدام نیروی محلی بطورقانونی مجاز است و راه را برای بررسی های بیشتر جهت تأسیس شرکت تجاری در آینده هموار می سازد . دفاتر نمایندگی ابزار مناسبی برای شرکت در مناقصات بین المللی ، خرید محصولات تولید داخل برای صادرات یا بنگاه هایی که علاقه مند به فروش محصولات خارجی در داخل هستند می باشند .

دفتر نمایندگی ثبت شده در چین ، جهت شروع به فعالیت نیازی به هیچگونه سرمایه ایی ندارد و زمانی می تواند این دفتر نمایندگی به ثبت برسد که شعبه اصلی حداقل دو سال از سابقه ثبتی اش بگذرد و کلیه مدارک ثبتی شرکت مادر و کلیه تائیدیه های مالی و حسابداری شرکت با مهر تائید و رسمی دارالترجمه ارائه و در نهایت به تائید سفارت چین در ایران برسد .

سرمایه گذاری در چین از طریق شرکت مشترک

همانگونه که گفته شد یکی از راه های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین تاسیس شرکت مشترک است . تأسیس شرکت های مشترک اولین و معروف ترین شخصیت حقوقی تجاری است که برای خارجی ها در چین مجاز دانسته شد اما از زمانی که گزینه های انعطاف پذیرتری در قانون شرکتهای چین پیش بینی شده است تمایل به تأسیس شرکت مشترک از در بین سرمایه گذاران خارجی کمتر شده است .

یک شرکت مشترک ، شرکتی با مسئولیت محدود است که بین یک شرکت چینی و سرمایه گذار خارجی شکل می گیرد که در آن شریک یا شرکای خارجی مالک بیش از ۲۵% از سهام شرکت هستند . لازم به تذکر است که ایجاد شرکت مشترک ، پیوستن شرکت داخلی و خارجی نیست بلکه تأسیس شرکت جدیدی است با مالکیت دو طرف که درآن مسئولیت صاحبان سهام محدود به آورده آنها برای تجارت می باشد .

متقاضیان سرمایه گذاری از این طریق برای جلوگیری از مشکلاتی که در بسیاری از شرکتهای مشترک در گذشته بوجود آمده است ، باید دارایی های شریک را به طور کامل از نظر کیفیت ، محدودیت ها و صحت مالکیت ازجمله مالکیت زمین ، ساختمان ، تجهیزات ، پرسنل وحتی دارائی های غیر ملوس مانند مدیریت ، انتقال فناوری و پشتیبانی های توزیع و فروش مورد تحقیق قرار دهند .

در این ردیف شرکت های فعال در چین ، دو نوع شرکت وجود دارد : ( در حقیقت شرکت های ذیل از لحاظ ساختار و ظاهر به یکدیگر شباهت دارند ولیکن از نظر نوع فعالیت تجاری و مفاهیم تشکل سازمانی شان با یکدیگر متفاوت می باشند) :

۱. سرمایه گزاری مشترک متساوی
۲ ( شرکت تعاونی و سرمایه گزاری مشترک قراردادی
نوع فعالیت این نوع از شرکت ها بایستی توسط مقامات دولتی کشور چین به تائید برسد

ثبت شرکت با مالکیت خارجی در چین

سرمایه گذاری در چین از طریق شرکت با مالکیت کاملاً خارجی

WOFE یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین می باشد . يك شركت WOFE مسئوليت محدود با سرمايه گذاران ۱۰۰ درصد خارجي در چین است . قبلاً خارجی ها صرفاً قادر بودند از طریق شراکت با یک شرکت چینی به فعالیت تجاری درسرزمین چین بپردازند اما شرکتهای با مالکیت کاملاً خارجی۱۰۰% مالکیت را در قالب شرکتهای با مسئولیت محدود در سرزمین اصلی چین برای سرمایه گذاران خارجی منظور می نمودند .

اين نوع شركت پرطرفدارترین نوع شركت در ميان سرمايه گذاراني است كه در يكي از زمينه هاي زير به فعاليت می پردازند : تجارت ، توليد ، گسترش نرم افزار ، خدمات مشاوره اي و مديريتي و ساير فعاليت هاي سودآور . بسياري از شركت هاي خارجي اين نوع شركت را انتخاب مي كنند چون اين نوع شركت امكان اين را به آنها خواهد داد كه ۱۰۰ درصد سهام به نام سهامداران خارجی باشد .

شرکتهای با مالکیت کاملاً خارجی کنترل و انعطاف پذیری بیشتری دارند و در عین حال خطرات ناشی از استخدام یک شریک محلی را ندارند . دولت نیز فعالیت های تجاری بیشتری را از طریق این نوع شخصیت حقوقی مجاز نمود و در چارچوب قوانین سازمان جهانی تجارت ، چین به عنوان عضو این سازمان صنایع زیادی را آزادسازی نمود .

سرمایه لازم برای تشکیل شرکت WOFE در چین

تقریبا معادل ۵۰۰۰۰ $ USD و یا ۳۵۰۰۰ یورو می باشد . که از این مبلغ ۲۰% بعنوان سرمایه اولیه پرداخت می شود و ۸۰% مابقی آن در طول دو سال به شرکت توسط سرمایه گزار تزریق خواهد شد . حداقل سرمایه پیشنهادی برای ثبت شرکت WOFE ، جهت تجارت و تولید ، ۸۰۰۰۰ USD یا ۵۸۰۰۰ یورو است که از مبلغ فوق ۲۰% سرمایه اولیه جهت ثبت شرکت توسط سرمایه گزار پرداخت می شود و مابقی در طول دو سال تکمیل خواهد شد . برای ثبت شرکت در زمینه فعالیت محصولات غذایی و آشامیدنی ، حداقل سرمایه بین ۳۰۰۰۰۰ – ۵۰۰۰۰۰ RMB است که این مورد نیز ۲۰%سرمایه اولیه و ۸۰% مابقی در طول زمانی دو سال پرداخت خواهد شد .

سرمایه گذاری در چین از طریق شرکت بازرگانی با سرمایه خارجی

از سال ۲۰۰۴ سرمایه گذاران مستقیم خارجی می توانند مجوز صادرات – واردات دریافت نموده و شرکت های به طور کامل اجرایی ، خرده فروشی و یا شرکت های تجاری با ۱۰۰% مالکیت خارجی تاسیس نمایند و در چین خرید و فروش کنند . این نوع شخصیت حقوقی شرکت های تجاری با سرمایه خارجی نامیده می شوند و طبقه خاصی از شرکتهای با مالکیت کاملاً خارجی هستند . ایجاد شرکت های تجاری با سرمایه خارجی چندان هزینه بر نیستند و می توانند به سرمایه گذاران خارجی کمک نمایند تا تسهیل خرید و صادرات را با فعالیت های تأمینی و کنترل کیفیت ترکیب نمایند .

شركت سرمايه گذاري تجاري خارجي بدون نیاز به پیوستن به شرکت چینی به سرمايه گذاران خارجي اجازه توليد ، پيشرفت ، مونتاژ ، تجارت ، توزيع يا ارائه خدمات در چين را ميدهد . در شركت با مسئوليت محدود سرمایه گذار لزوما قادر به پرداختن هرنوع فعاليتي نمی باشد ، و نکته ای که اهمیت دارد اینست که از ابتدا نوع فعاليت اينگونه شركت ها دقيقا مشخص گردد . اين سبك نهاد به سرمایه گذارامکان مديريت تجارت بدون نياز به استفاده وكيل واردات و صادرات را ميدهد .

سازمان قوانين سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین حداقل سرمايه مورد نياز را ۱۵۰٫۰۰۰ يوان براي تمام مدل هاي تجارت در نظرگرفته است . يكي از اسناد درخواست شده توسط دولت نوع برنامه عملياتي و ترسيم مخارج مربوط به پروژه هاي شركتهاست و همچنین سرمايه مورد نياز در نخستين ۵ سال فعاليت آن ها مي باشد .

مقدار ماليات و مالیات بر ارزش افزوده در چین

ماليات كسب كار در رابطه با معاملات و خدمات ارائه شده توسط شركت ها ، اعمال مي گردد . به عنوان مثال خدمات پس از فروش ، كنترل كيفيت خدمات ، نصب و راه اندازي تجهيزات وغيره . ميزان اين ماليات بسته به بزرگي حجم معاملات بين ۳ درصدتا ۲۰ درصد قابل تغيير است كه در بیشتر مواقع ۳ تا ۵ درصد تعيين مي گردد كه به صورت ماهانه پرداخت مي شود .

قوانين دولت چين خواهان پرداخت ماليات بر ارزش افزوده براي كليه شركت هايي كه از طريق چين مشغول به فروش كالا ، پردازش مواد ، صادرات كالاو تعمير و جايگزيني خدمات مي باشند . بر اساس ماليات درچين شركت ها به ۲ گروه تقسيم ميشوند : ۱- بسته به سرمايه اوليه ۲- درآمد حاصل از فعاليتشان .

استخدام نیرو در چین

چگونگی استخدام نیرو در چین

شركت هاي با مسئوليت محدود اجازه استخدام كارمندان چيني و خارجي را بدون استفاده از سازمان استخدام دارا مي باشند . اگرچه از اين سازمان براي استخدام نيروي كار چيني مي توانند كمك بگيرند . درهر دوصورت رفاه و مزاياي كارمندان در شركت بايد تامين گردد .

در پایان همانطور که گفته شد کشور چین با توجه به سیاست های خود در راستای جذب سرمایه گذاران یکی از بهترین فرصت های دنیا در زمینه سرمایه گذاری و ثبت شرکت می باشد که وکلای موسسه مهر آفرین رجبی راهنمای خوبی برای سرمایه گذاران عزیز در زمینه سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین می باشند . برای اطلاع از چگونگی اخذ تابعیت و اقامت کشورها دیگر با ما در ارتباط باشید .

4 Comments to “ سرمایه گذاری و ثبت شرکت در چین”

 1. حسینی says :پاسخ

  با سلام
  در صورتی که بخواهم یک شرکت خدمات مالی شامل تامین سرمایه و صرافی ارزهای دیجیتال تاسیس کنم احتیاج به چه مدارک و پروسه ای است و زمان آن چه میزان است

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   پروسه ثبت شرکت در چین به طور کلی به شرح زیر است :
   انتخاب نام شرکت
   ارائه لیست شرکا و ساختار مدیریتی
   ارائه آدرس و اجاره نامه دفتر کار
   اساسنامه ( توصیف دامنه کاری ، تعداد پرسنل، میزان سرمایه و غیره)

   پروسه ثبت شرکت به طور تقریبی بین ۶ تا ۱۲ ماه زمان نیاز دارد

   با تشکر از سوال شما

 2. شاپور بندی says :پاسخ

  با عرض سلام . با توجه به مطالب مندرج شده فوق .. ۱-جهت احداث کارخانه و یا کارگاه تولید مواد شوینده (مثل مایع ظرفشویی) و بسته بندی و توزیع در کشور چین و در صورت امکان صادرات این محصول به کشورهای دیگر چه مراحلی را باید طی کرد و پشت سر گذاشت ؟ ۲-ایا برای دریافت مجوزهای مزبوطه پروسه های پردردسر و دست و پا گیر را باید متحمل شد مثل ایران که باید از هفت خوان رستم رد شد ؟ ۳- ایا این امکان هست که از وام بانکی با بهره بسیار کم کمک گرفت ؟ اگر بله به چه ترتیب ؟ ۴- راه تماس با شما ؟ قبلا از پاسخ مفید شما تشکر میکنم . با احترام شاپور بندی

  1. مشاور مهاجرت سرمایه گذاری says :پاسخ

   باسلام

   شما شرکت و کارخانه خود را در قالب های مختلف می توانید راه اندازی کنید که هر کدام شرایط مختلفی دارد:
   شرکت های بازرگانی با مالکیت کامل خارجی ((WFOE
   شرکت های با مالکیت محدود با توجه به سهام سرمایه گذاری خارجی (CLSFI)
   دفاتر نمایندگی در چین
   شرکت های با سرمایه گذاری مشترک
   شرکت هونگ کونگی یا شرکت منطقه آزاد شانگهای
   در نظر داشته باشید که سرمایه ای که باید برای این پروسه در نظر بگیرید کاملا بستگی به گستردگی کارتان و همچنین شهر انتخابی برای احداث کارخانه دارد، که حداقل مبلغ مورد نیازتان ۱ میلیون یوان می باشد.
   مدارک مورد نیاز و پروسه کاری برای احداث کارخانه عبارتند از:
   ارائه یک تقاضانامه رسمی برای ثبت شرکت به شرکت بازرگانی چین
   ارائه طرح تجاری و امکان سنجی طرح
   مستندات دال بر توان سرمایه گذاری و تامین سرمایه مورد نیاز از منابع خارجی
   اسامی سهامداران و اعضا هیئت مدیره شرکت
   مدارک شناسایی مدیران و سرمایه گذاران
   جواز ثبت شرکت از دولت محلی
   تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز بخصوص آنهایی که باید به کشور وارد شوند
   وکالتنامه وکیل بین المللی
   سایر مدارک و مستندات بر اساس نوع شرکت
   شماره حساب بانکی در داخل چین
   ثبت نام در اداره مالیاتی چین
   ثبت نام کارکنان در اداره بیمه تامین اجتماعی چین
   اجاره و یا خرید مکانی برای دفتر و یا کارخانه
   نام و مشخصات نیروهای فعال شرکت در چین
   در نظر داشته باشید که باید برای بیمه کارکنان خود در چین اقدام به ثبت نام کارکنان خود در اداره تامین اجتماعی چین بکنید. ضمن اینکه مالیات مربوط به ماشین آلات و تجهیزات شرکت معاف است و نیازی به پرداخت آنها نیست.
   البته سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور چین دارای پروسه پیچیده ای می باشد.
   راه های ارتباط با ما:
   دفتر تهران:
   شماره تماس:
   ۰۲۱۴۴۰۲۷۹۱۶
   ۰۲۱۴۴۰۲۷۳۹۳
   آدرس دفتر تهران:
   فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی، ابتدای خیابان بهنام، نبش رامین شمالی، ساختمان رامین، پلاک ۴۰، طبقه پنجم.
   دفتر شیراز:
   شماره تماس:
   ۰۷۱۳۲۳۴۲۷۳۲
   ۰۷۱۳۲۳۵۲۰۵۸
   ادرس دفتر شیراز:
   چهار راه زرگری، ابتدای خیابان خبرنگار، کوچه خبرنگار ۱، عمارت شهر راز، طبقه ۳، واحد ۶٫

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *