سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا و ایجاد یک شغل ، نیازمند پیش زمینه ها و تجارب خاصی می باشد که باید همواره قبل از شروع بیزنس مورد توجه ، تحقیق و کسب اطلاعات لازم قرار گیرد ، به ویژه اگر قصد دارید ، به عنوان یه فرد خارجی برای اولین بار در ایتالیا سرمایه گذاری نمایید.

این مقاله به تلاش کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ، در جهت معرفی ایتالیا و همچنین آشنایی با بعضی از شرایط و قوانین حاکم بر سیستم اداری آن برای سرمایه گذاری و به ثبت رساندن شرکت در ایتالیا گرد آوری و تنظیم شده است.

پیش تر هم در همین سایت در مقاله کار در ایتالیا به بررسی بازار های تجاری ، مشاغل مورد نیاز و قوانین حاکم برای پرداخت دستمزد ها پرداختیم.

همان طور که می دانید سرمایه گذاری و کار آفرینی در خارج از کشور با ریسک بسیار زیادی رو به رو است ، بنابراین ضروری است که شما به عنوان شخص سرمایه گذار تلاش نمایید تا بتوانید این ریسک و خطر را به حداقل برسانید ، یکی از مقاصد مناسبی که می تواند برای سرمایه گذاران بین المللی و افردی که قصد دارند در خارج از کشور بیزنسی راه اندازی نمایند ، کشور ایتالیا است.

ایتالیا همواره در طول تاریخ جز کشورهای پیشرو در صنعت بوده و از اقتصاد خوب و رده بالایی برخوردار است ، علاوه بر این شما می توانید با سرمایه گذاری و به ثبت رساندن یک شرکت در این کشور از مزایای بسیاری مانند: اقامت موقت و دائم ، تحصیل رایگان ، شهروندی ، پاسپورت این کشور به عنوان یک کشور عضو اتحادیه ارو پا برخوردار شوید.

ایتالیا زادگاه برندهای لوکس

شاید بتوان گفت که جز آمریکا کشور دیگری در جهان وجود ندارد که به اندازه ایتالیا برندها و مارک های لوکس را در خود جای داده باشد که نشان می دهد ثبت شرکت و سرمایه گذاری در این کشور راه سختی نداشته و همچنین با ایجاد یک بیزنس و کمی پشتکار می توان به موفقیت های بزرگ رسید.

ایتالیا یکی از مهم ترین کشورهای حال حاضر اتحادیه اروپا است ، که موقعیت جغرافیایی این کشور مراحل ، شرایط و قوانین ثبت شرکت را بسیار مساعد ساخته و به سرمایه گذاران دسترسی آسان به بازارهای اروپا ، شمال آفریقا ، شرق آسیا و همچنین بنادر دریای مدیترانه را ارائه می دهد ، علی رغم بحران های اقتصادی که در سال های اخیر گریبان این کشور را گرفته است ، سرمایه گذاری خارجی در آن رونق یافته و اکثر سرمایه گذاران از طریق تاسیس شرکت هایی از قبیل شرکت با مسئولیت محدود به بازار کار این کشور وارد می شوند.

سرمایه گذاری و به ثبت رساندن شرکت در ایتالیا دارای قوانین و اصول خاصی است که از طریق مشورت با افراد فعال و با تجربه در این زمینه می توان نه تنها یک بیزنس موفق راه اندازی کرد بلکه از مزایایی نظیر اقامت نیز بهره مند شد ، شما می توانید با تماس و مشورت با مشاورین اقتصادی و کارشناسان حوزه اقتصاد ما در موسسه مهاجرتی رجبی با تمام این اصول و قواعد آشنایی کامل را کسب بدست آورده و یک مهاجرت موفق را تجربه نمایید.

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا

انواع شرکت ها در ایتالیا

در ایتالیا هم مانند تمامی کشورهای جهان شرکت های تازه تاسیس را می توان در انواع مختلف تشکیل و به ثبت رساند ، که هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارا هستند ، حال این سرمایه گذار است که باید نسبت به شرایط مالی خود و همچنین نوع بیزنس مورد نظر و چندین فاکتور مهم دیگر متوجه شود که در کدام یک از این موارد می تواند بهترین بهره برداری را از شرکت و سرمایه خود به انجام برساند ، در ادامه شما را با با انواع شرکت های قابل ثبت در این کشور آشنا خواهیم کرد.

انواع شرکت ها در ایتالیا

شرکت با مسئولیت محدود

در ایتالیا هم مانند اکثر کشورهای دنیا این نوع شرکت از بیش ترین تعداد در خواست و ثبت در میان انواع شرکت ها برخوردار است و به طور کلی دو نوع اصلی شرکت با مسئولیت محدود وجود دارد: شرکتهای خصوصی محدود با سهمیه و شرکتهای سهامی عام.

هر دو نوع این شرکت ها برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا و به طور کلی دارای ویژگی های زیر هستند:

 • مسئولیت هر مالک محدود به پول نقد یا دارایی هایی است که در شرکت سرمایه گذاری نموده است.
 • تفکیک مالکیت و اختیارات مدیریتی ؛ بنابراین ، صاحبان شرکت لزوماً مدیران شرکت نیستند و مدیران لزوماً صاحبان شرکت نیستند.
 • سهام قابل انتقال آزاد ؛ هر سهامدار می تواند سهم خود را به غیر انتقال دهد.
 • باید حداقل یک سهامدار و یک مدیر وجود داشته باشد ، البته تعداد حداکثری رای سهام داران تعریف نشده است و سهام داران بر اساس میزان سهمشان مسئول پرداخت دیون را دارند.

برای تاسیس این نوع شرکت باید حداقل 10 هزار یورو سرمایه فراهم و یک چهارم از سرمایه اولیه را در حسابی به نام شرکت در بانک سپرده و قابل دسترس سازید ، پس از ثبت شرکت نیز باید گواهی ثبت ، شناسه مالیاتی و شماره شناسایی مالیات را دریافت نمایید ، البته توجه داشته باشید که این نوع شرکت ها نمی توانند در بورس شرکت کنند و حسابرسی مالیاتی شان به صورت سالانه با نرخ 23 درصد و ارزش افزوده 4 درصد محاسبه می شود.

شرکت سهامی S.p.A

این نوع شرکت را می توان نوعی از شرکت با مسئولیت محدود دانست به این معنی که از همان قوانین پیروی می کند و نیازمند حداقل سرمایه سهام 120،000 یورو است ، این نوع شرکت اغلب مخصوص تجارت های بزرگ است و حداقل به دو سهامدار نیاز دارد ، سهامداران می توانند سهام خود را به صورت خصوصی و عمومی در بازار عرضه کنند و تمامی روش های حسابداری و قوانین دقیق باید در این نوع نیز رعایت گردد.

مشارکت محدود با سهام s.a.p.a

در این نوع شرکت باید مشارکت به دو سهامدار محدود می شود که می تواند افراد و یا شرکت ها باشند ، ساختار این نوع مشارکت از نظر تعهدات شرکت کنندگان شبیه شرکت با مسئولیت محدود است ، جهت تاسیس شرکت با مشارکت محدود شرکا باید سند تأسیس را در یک دفتر اسناد رسمی تهیه و امضا کنند.

این نوع شرکت بیشتر نزد سرمایه گذاران خارجی محبوب بوده و میزان سرمایه گذاری مطابق با قوانین خاص مشخص می شود که نیازمند تاییدیه مقامات نیز می گردد.

شعبه یا دفتر نمایندگی

مشابه سایر کشورهای اروپایی ، دفتر نمایندگی و یا شعبه دفتری است که توسط یک شخص حقوقی رسمی برای انجام بازاریابی و سایر عملیات بدون معامله تأسیس شده و ملزم به انتشار صورت حساب های مالی ، ارائه مالیات بر درآمد یا اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده نیست ، با این حال ، برای ثبت هزینه ها (هزینه های پرسنل ، تجهیزات اداری و غیره) که توسط دفتر مرکزی شرکت خارجی تأمین می شود ، باید حسابهای معمولی داشته باشید.

فعالیت های تجاری دفاتر نمایندگی باید به طور مرتب مورد بازبینی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که هرگونه تغییر در فعالیت یک مرکز دائمی نیست ، البته در مورد یک مرکز دائمی ، مقامات مالیاتی محلی ممکن است انتظار گزارش سطح بالاتری را داشته باشند و تعهدات مالیاتی را به صورت دقیق درخواست نمایند.

سایر شرکت های موجود در ایتالیا

در این کشور امکان تاسیس سایر شرکت ها نیز وجود دارد که به صورت مختصر به شرح زیر هستند و شما می توانید جهت دریافت جزئیات بیشتر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید:

 • مشارکت عمومی : ارتباط بین حداقل دو عضو که سود و بدهی های مشاغل را تقسیم می کنند.
 • تعاونی: یک ساختار ایتالیایی است که بیشتر در صنایع کشاورزی استفاده می شود.
 • شرکت تضامنی: حداقل توسط دو عضو ایجاد می شود: یک شریک عمومی و یک عضو محدود.
 • مالکیت انحصاری: ساده ترین نوع ساختار موجود برای صاحبان مشاغل مجرد.

بهترین سرمایه گذاری در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از اصلی ترین و با قدمت ترین سرزمین های تاریخ امروزه هم با قرار گرفتن در جایگاه های برتر و تاثیر گذار جهان در تمامی زمینه های اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، نظامی و گردشگری از جمله کشورهایی است که همواره مد نظر تمامی مهاجرین جهان بوده و هست ، این کشور سالانه افراد زیادی را برای تحصیل به خود جذب می کند.

بهترین سرمایه گذاری در ایتالیا

علاوه بر این با وجود برندهای معتبر و بزرگ جهانی سالانه افراد بسیاری هستند که نه تنها در این کشور بلکه در کشورهای دیگر هم از کمپانی های آن کسب درآمد می نمایند.

البته با وجود رکودی که این کشور با آن دست و پنجه نرم می کند ، همچنان بازار کسب و کار و تولید و اشتغال در آن داغ است و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی ازجمله مهم ترین اولویت‌های استراتژیک دولت به شمار می رود.

دولت این کشور همواره متعهد به ایجاد محیط مطلوب برای سرمایه‌گذاران خارجی است که از این طریق توانسته سالانه سرمایه های فروانی را از خارج وارد و به حوزه اقتصاد وارد سازد ، قرار گرفتن در میان ده اقتصاد برتر دنیا نیز می تواند تا حدی زیادی تاثیرپذیر از این امر باشد ، در ادامه شما عزیزان را با چندی از بهترین زمینه ها و روش های سود آور و مطمئن درآمد زایی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا آشنا خواهیم کرد.

گردشگری

صنعت گردشگری سهم مهمی در اقتصاد ایتالیا دارد ، با احتساب اثرات غیرمستقیم ، در سال 2018 بالغ بر 13 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور و همچنین نزدیک بر 15 درصد از کل نیروی کار کشور را این صنعت به خود اختصاص داده است ، صنایع گردشگری 2 میلیون نفر را در سال 2018 به طور مستقیم مشغول به کار نموده که 8،3 درصد از کل مشاغل را تشکیل می دهد.

این آمار نشان می دهد که صنعت گردشگری در ایتالیا یک صنعت بسیار بزرگ است که می توان با سرمایه گذاری در این بخش به یک بیزنس سود آور و موفق رسید ، چندی از مشاغل موفق در این حوزه که طی چندین سال اخیر هم با توسعه و هم با استقبال خوبی مواجه شده است : تاسیس رستوران ، کافی شاپ ، هتل یا متل و غیره می باشد که با هزینه در این بخش ها در شهرها و روستاهای تاریخی و توریستی ایتالیا توانسته اند موفقیت های خوبی را برای صاحبان مشاغل به وجود آورند.

دولت و آژانس ملی گردشگری ایتالیا هم همواره در راستای ایجاد مشاغل در راستای جذب توریست و مشاغل مربوط به این حوزه از کارفرمایان و کارآفرینان این حوزه حمایت های خوبی را به عمل می آورد که می تواند مسیر ایجاد بیزنس را نسبت به بقیه زمینه ها بسیار راحت تر نماید.

املاک و مستغلات

خرید ملک و خانه در همه جای جهان و همه کشورها یه روش سرمایه گذاری سنتی محسوب می شود که هستند افراد ثروتمند بسیاری در ایتالیا که با روش سنتی خرید و فروش ملک به موفقیت های بسیاری دت یافته اند ، ایتالیا یکی از ارزان ترین خانه ها و آپارتمان های اروپا را دارد که این یک مزیت فوق العاده برای سرمایه گذاران خارجی است ، اما بعضی نکات نیز هم وجود دارند که باید به آن ها توجه نمایید.

به طور مثال خرید ملک برای افراد خارجی آسان نیست و باید 18 ماه در این کشور اقامت داشته یا دارای ویزا باشید ، همچنین افزایش نرخ مسکن در این کشور چندان بالا نیست اما یکی از موارد سود آور این است که با خرید ملک خود در یک منطقه توریستی یا یک شهر بزرگ این کشور می توانید اجاره های خوبی را از ملک خود به دست آورید.

به طور مثال هزینه اجاره در شهر رم متوسط ماهانه 1300 یورو است که در بعضی مناطق توریستی و مسافرتی تا ماهانه 3000 یورو هم برای یک آپارتمان مبله قابل افزایش است ، البته توجه نمایید که ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در ملک اقامت دائم به افراد نمی دهد اما در صورتی که از روش دیگری درخواست اقامت کرده باشید خرید منزل می تواند روند اعطای اقامت یا شهروندی را سرعت و امتیاز بیشتری می ببخشد.

خرید سهام

همواره در اغلب کشورهای جهان خرید سهام به ‌عنوان یک سرمایه‌گذاری با رشد خوب در نظر گرفته می‌شود زیرا می‌تواند به رشد ارزش سرمایه‌گذاری اصلی شما در میان مدت و بلند مدت کمک نماید.

اگر شما هم صاحب سهام باشید می توانید از سود سهام نیز سود دریافت نمایید ، که در عمل سود شرکت می باشد که به سهامداران تعلق می گیرد ، البته توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در این بخش بیش تر مناسب سرمایه گذاری های بلند مدت است که بتوانید در مقابل بالا و پایین شدن بازار و ارزش سهامتان تاب بیاورید ، به همین خاطر در سرمایه گذاری های کوتاه مدت این بازار را بیش تر یک بازار بی ثبات تلقی می نمایند.

این حقیقت را نیز باید درنظر گرفت که بازار سهام در همه جای جهان یک سرمایه گذاری با ریسک بالا تلقی می شود ، زیرا احتمال اتفاق افتادن حوادث ناگهانی و از دست دادن ارزش سهام و البته با ارزش شدن سهام وجود دارد.

به همین خاطر لازم است که قبل از ورود به این بازار دوره های مخصوص به بازار بورس این کشور را بگذرانید و با اطلاعات کامل وارد این بیزنس شوید ، همچنین حضور و یا مشورت با یک فرد با تجربه در این بازار هم هم می تواند کمک شایانی به شما نماید.

بازار بورس ایتالیا هم برای افراد خارجی در دسترس است و با کسب مجوز های لازم می توانید در این بازار سرمایه گذاری نمایید.

اوراق قرضه

اوراق قرضه دولتی یک از مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری در ایتالیا می باشد ، زیرا با اینکه شما از سود و بهره کمتری نسبت به خرید سهام یا خرید ملک و غیره برخوردار می شوید اما سرمایه شما با ریسک کاهش ارزش مواجه نمی باشد و ضمانت اصل پول شما وجود دارد.

این نوع سرمایه گذاری را شناخته‌شده‌ترین نوع سرمایه‌گذاری با بهره ثابت می دانند ، مشارکت در خرید اوراق عرضه به این معنی است که دولت‌ یا شرکت‌ها از سرمایه‌گذاران پول وام می‌گیرند و درازای آن‌ سرمایه گذاری نرخ بهره‌ای ثابت به آن‌ها پرداخت می‌کنند.

دولت ایتالیا طی چند سال گذشته در جهت جذب سرمایه در بخش های دولتی مزایا و خدمات مناسبی را برای خریداران اوراق عرضه در نظر گرفته است ، مخصوصا افراد خارجی می توانند از مزایای بیشتری نیز نسبت شهروندان این کشور بهره مند شوند ، که این موضوع باعث ایجاد محیطی امن برای افراد مهاجر و کم تجربه در بازار سرمایه این کشور است.

شعب و نمایندگی

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا تاسیس شعبه و یا نمایندگی از محصول یا فروشگاه خاصی می باشد ، ایتالیا کشوری سرشار از برندها ، کارخانجات ، شرکت ها و موسسات فراوان ، مشهور و معتبر است که می توانید با تاسیس شعبه و یا نمایندگی از آنان در این کشور به کسب درآمد بپردازید.

مزیت بسیار خوب این نوع سرمایه گذاری این است که شما دیگر نیاز به انجام مسائلی مانند : تولید ، بازاریابی ، سرمایه تاسیس شرکت یا کارخانه ، تبلیغات و غیره نمی باشید و این وظیفه شرکت مادر می باشد.

به همین خاطر اگر بتوانید از شرکت یا محصول معتبر و مشهور نمایندگی کسب و شعبه راه اندازی کنید به طور یقین می توانید درآمد خوبی را برای خود کسب نمایید و دیگر نگران از دست رفتن سرمایه خود نباشید ، البته نکته قابل توجه این است که بر اساس نوع بیزنس ممکن است در بعضی موارد و مشاغل خاص ، سرمایه اولیه زیادی را برای راه اندازی نیازمند باشید که این موضوع به نسبت اعتبار و ارزش کالایی که ارائه می کنید بستگی بسیاری دارد.

اما به طور کل این نوع سرمایه گذاری تا حد زیادی قاب پیش بینی است و احتمال ضرر و یا ورشکستگی در صورت عاقلانه عمل کردن بسیار کم می باشد.

روسیه هم با جمعیت بالایی که دارد و همچنین اقتصاد رو به روشد خود می تواند مقصد مناسبی برای انواع سرمایه گذاری باشد ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه را بخوانید.

مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا می تواند در کنار کسب درآمد موفق و پرسود مزایای بسیار دیگری راه برای شما ارمغان بیارود ، جالب توجه است که در طی 5 سال گذشته دولت ایتالیا طرح های را به تصویب رسانده که مزایای بسیاری را برای سرمایه گذاران خارجی در بخش گوناگون در بر می گیرد و حمایت های بسیاری را از افراد سرمایه گذار خواهد داشت ، ایم مزایا به شرح زیر می باشد:

مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا
 • مالیات این کشور 23 درصد می باشد که در اروپا بسیار پایین است.
 • با سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت قادر به اخذ اقامت خواهید بود.
 • حمایت ها و اقدامات جدید دولت در حمایت و هموار سازی سرمایه گذاری خارجی در این کشور
 • راه اندازی بیزنس در مناطق با نرخ بیکاری بالا با معافیت 10 ساله مالیات همراه است.
 • دسترسی به بازارهای اروپا مخصوصا کشورهای عضو شنگن
 • قادر بودن به افتتاح حساب در این کشور و کشورهای دیگر حوزه شنگن
 • وجود امکانات ، تجهیزات و شرایط کامل در جهت شروع بیزینس و سرمایه گذاری جدید
 • در دسترس بودن نیروهای کار ماهر و با تخصص و باتجربه در تمامی زمینه ها
 • بازار گردشگری فعال و همواره رونق فراوان در سرمایه گذاری در این بخش
 • میزان تورم پایین و ثبات اقتصادی و در نتیجه امنیت در سرمایه گذاری

خوب است بدانید کشور لیتوانی هم جزو معدود کشورهایی است که توانسته از بحران اقتصادی گذر کند ؛ در مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لیتوانی با مزایای سرمایه گذاری در این کشور آشنا خواهید شد.

بهترین شهرهای ایتالیا برای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا می تواند در شهرهای مختلف این کشور صورت پذیرد اما برخی از شهرهای این کشور با توجه به حوزه ای که قصد فعالیت در آن را دارید می تواند گزینه مناسب تری به نظر برسد ، به عنوان مثال میلان پایتخت اقتصادی این کشور است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ را در خود جای داده است ، 27 شرکت از 100 شرکت برتر دنیا مانند بزرگ‌ترین بانک ایتالیا و بزرگ‌ترین شرکت تولید عینک در میلان مستقر هستند.

بازار کار این شهر در سال های اخیر بسیار خودنمایی کرده و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف رو به افزایش بوده است ، همچنین این شهر میزبان نمایندگی و شعبات شرکت ها و کارخانجات مختلف از سراسر جهان است که امکان همکاری با سایر برندها را به راحتی برایتان فراهم می سازد.

شهر ورونا

یکی دیگر از شهرهایی که میزان بالای تقاضا در سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده است ، شهر ورونا می باشد که درصدها نشان می دهد میزان سرمایه گذاری ها در از زمینه ها دو برابر شده است که به احتمال زیاد به دلیل جاذبه های گردشگری قوی که شهر همیشه داشته و با گذشت زمان همچنان در حال رشد است.

رم

به لطف تجارت گردشگری قوی و حضور شرکتها و دانشگاههای مهم ، تقاضای زیادی برای سرمایه گذاری در رم وجود داشته ، اگرچه این امر در سه ماهه اخیر کاهش جزئی داشته است ، منطقه کلان که بیشتر خریدها برای مقاصد سرمایه گذاری انجام می شود Prati-Francia است که در اطراف واتیکان ، کاخ دادگستری ، مقر RAI و دانشگاه LUMSA رشد کرده است.

ناپل

پایتخت ناپولیتن یکی از کلان شهرهایی است که بیشترین افزایش را در درصد خریدهای سرمایه گذاری داشته است، این امر با جاذبه قوی گردشگری که این شهر در سالهای اخیر به دست آورده و کاهش قیمت در برخی از مناطق شهر ارتباط دارد.

شهرهای دیگری همچون پالرمو ، تورین و فلورانس نیز برای سرمایه گذاری بسیار مناسب هستند اما همانگونه که گفته شد فاکتورهای متعددی در سرمایه گذاری موثر هستند و شما باید با توجه به نوع فعالیت خود بهترین بازار کار را در یکی از شهرهای این کشور بیابید ، کارشناسان موسسه آماده اند تا بهترین مقصد را پیش روی شما عزیزان قرار دهند.

مراحل ثبت شرکت در ایتالیا

به نظر شما آیا راه اندازی یک کسب و کار در ایتالیا پیچیده است ؟ به دنبال اصلاحات اخیر ، افتتاح یک شرکت ایتالیایی نسبت به گذشته آسان تر شده است ، فرآیند تأسیس چند روز بیشتر ( 7 روز کاری ) نسبت به سایر کشورهای اروپایی طول می کشد ، اما برخلاف اکثر حوزه های قضایی اروپایی شماره مالیات بر ارزش افزوده و حساب بانکی برای شرکت های خارجی را می توان در یک بازه زمانی سریعتر به دست آورد ، تشریفات اداری تاسیس و به ثبت رساندن شرکت در ایتالیا به شرح زیر است:

مراحل ثبت شرکت در ایتالیا
 • نگارش طرح تجاری یا همان business plan و ثبت آن
 • تنظیم اساسنامه و تفاهم نامه با حضور شرکا یا سهامداران
 • اجرای اساسنامه قبل از دفتر اسناد رسمی
 • انتخاب نام تجاری برای شرکت و ثبت آن
 • تعیین نوع شرکت ( با مسئولیت محدود ، سهامی و غیره )
 • افتتاح نمودن حساب بانکی با نام شرکت در ایتالیا
 • دریافت کد مالیاتی ایتالیا
 • ثبت نام برای مالیات بر ارزش افزوده
 • ثبت اساسنامه در اداره ثبت شرکت های ایتالیا و دفاتر اسناد رسمی و همچنین اداره مالیاتی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت و تاسیس یک شرکت در اداره ثبت شرکت های ایتالیا با ما در موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرمایید و با تمامی نکات و پیش نیازهای این امر آشنایی کامل را دریافت نمایید.

مالیات شرکت ها در ایتالیا

دولت ایتالیا مالیات بر درآمد شرکت ها و اشخاص را برای ساکنان خود بر درآمد جهانی آنها وضع می کند و واحدهای تجاری و کمپانی های ایتالیایی مشمول به پرداخت دو نوع مالیات می باشند : اول مالیات بر درآمد شرکت ها ، معروف به IRES و دوم مالیات تولید منطقه ای ، معروف به IRAP.

مالیات شرکت ها در ایتالیا

مالیات بر درآمد شرکت ( IRES ) ، بر اساس فرمان رئیس جمهور ( همچنین به عنوان کد مالیات بر درآمد یا ITC شناخته می شود ) وضع شده است ، تا سال مالی 2016 ، نرخ مالیات IRES 27.5 رصد بود که سپس به 24 درصد کاهش پیدا کرد و هم اکنون نیز همین مقدار می باشد ، افراد غیر مقیم که در ایتالیا تجارت و در آنجا درآمد تجاری ایجاد می کنند ، مشمول مالیات بر درآمد شرکت ها در ایتالیا فقط بر درآمد منبع ایتالیایی می شوند.

علاوه بر مالیات بر درآمد شرکت ها ، مالیات منطقه ای (IRAP ) با نرخ مالیات 3،9 درصد عمومی اخذ می شود ، مقامات منطقه ای ممکن است این میزان را در شرکت ها ، مشارکت ها و افرادی که با هدف تولید یا تجارت کالا و ارائه خدمات فعالیت می کنند ، به 0.92 درصد افزایش یا کاهش دهند ، شرکت های غیر مقیم نیز مشمول IRAP هستند به شرطی که حداقل سه ماه در ایتالیا مستقر باشند.

تمامی مالیات ها در پایان سال مالی محاسبه می شوند و از شرکت ها ، کارخانجات و مشاغل اخذ می شوند.

خرید شرکت آماده در ایتالیا

این نوع از سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا معمولا توسط دو نوع از سرمایه گذاران مورد توجه قرار می گیرد ، دسته اول کسانی که می خواهند فورا بیزنس و کار خود را شروع نمایند و فرصت و زمان تاسیس و به ثبت رساندن یک شرکت جدید و پشت سر گذاشتن مراحل قانونی آن را ندارند.

خرید شرکت آماده در ایتالیا

دسته دوم کسانی نیز کسانی هستند که قصد دارند یک نمایندگی یا شعبه از بیزنس خارجی خود را در ایتالیا تاسیس نمایند و یک شرکت هم فعالیت با خودشان با قیمت مناسب وجود دارد که خرید آن از لحاظ مالی بسیار با صرفه تر از راه اندازی نمونه جدید آن می باشد که در این صورت با خرید شرکت مورد نظر و تغییر نام آن به شعبه مورد نظر خود می رسند.

در این روش سرمایه گذاری در زمان بسیار کوتاهی انجام می شود و این فرصت برایتان وجود دارد تا بتوانید یک شرکت مناسب و معتبر را خریداری نموده و بسیاری از هزینه ها ، زحمات تبلیغات ، برند سازی و کسب اعتبار از دوش شما برداشته شود ، ولی باید توجه کنید که نکاتی زیادی وجود دارند که باید به آن ها توجه فرمایید و وجود یک مشاور و یا وکیل خبره در این زمینه بسیار مورد نیاز است تا در آینده دچار مشکل و دردسر های قانونی و یا مالی نشوید.

نکات مهم در هنگام خرید شرکت آماده در ایتالیا

 • سوابق مالی شرکت مورد نظر بررسی شود تا در آینده دچار مشکل نشوید.
 • بررسی بدهی های شرکت و مطابقت با مقادیر اعلامی آن
 • بررسی قرداد های شرکت و مسئولیت های اجتماعی در مقابل اشخاص یا شرکت های دیگر
 • بررسی مجوزهای اخذ شده برای زمینه فعالیت های شرکت
 • بررسی دارایی های شرکت به صورت نقدی و غیر نقدی
 • استعلام حساب های بانکی و بسیاری از موارد بالا که ممکن است به صورت فاش نشده باشند از سازمان های اداری ذی صلاح

اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

برای دریافت اقامت در ایتالیا راه ها و روش های متفاوتی وجود دارد که یکی از اصلی ترین روش ها سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور است ، به این خاطر که با این روش هم به اقامت خود می رسید و هم می توانید مشکل درآمد و شغل خود را حل نمایید و به وسیله شرکت خود کسب درآمد کرده و به آینده ای خوب و درخشان در این کشور دست پیدا کنید ، به ثبت رساندن شرکت و دریافت اقامت ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ، ارزان‌تر و راحت‌تر است.

با به ثبت رساندن یک شرکت در این کشور به اقامتی کوتاه مدت دست پیدا خواهید کرد که باید آن را تمدید نمایید ، اما چنان چه قوانین را زیر پا نگذارید و شرایط لازم برای اقامت دائم را فراهم کنید پس از 3 الی 5 سال می توانید به این مهم دست پیدا کنید ، در تمام این مدت باید مالیات ها ، حقوق پرسنل ، بیمه و موارد قانونی دیگر را به طور کامل و دقیق پرداخت نمایید و ثابت نمایید که شرکت شما برای اقتصاد این کشور مفید بوده و هیچ گونه تخطی یا ضرر مالی برای این کشور در بر نداشته است.

این موارد از جمله موارد بسیار مهم در جهت تایید سلامت شرکت و سرمایه گذاری شما و همچنین تمدید اقامت شما می باشند که کاملا مورد بررسی و نظارت قرار خواهند گرفت.

در سوئد هم می توانید از طریق سرمایه گذاری به اقامت دائم برسید ، سوئد یکی از با ثبات ترین کشور ها به لحاظ اقتصادی است بنابراین با امنیت کامل می توان سرمایه گذاری کرد ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئد را بخوانید.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ایتالیا

باید توجه داشته باشید که سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا دارای ضوابط و قوانین خاصی است که این موارد می تواند بر اساس شرایط خاص هر فرد ، برای او ایجاد مزایا یا معایبی نماید ، بسیار مهم است که قبل از وارد کردن سرمایه خود به این کشور و را اندازی شرکت خود ، این موارد را مورد تحقیق و بررسی کامل قرار دهید که در آینده با اتفاقات نا گهانی و غیر قابل توقع مواجه نشوید ، که نتیجه آن همراه شدن بیزنس و سرمایه تان با ضرر یا ورشکستگی و از بین رفتن کل سرمایه شما نشود.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ایتالیا

همانطور که گفتیم ایتالیا جزو غول ها و کشورهای برند ساز جهان است ، این موضوع از وجود محیطی منساب و پر از پتانسیل برای کار افرینی خبرمی دهد ، البته این معضل بیکاری و رکود اقتصادی را هم نباید فراموش کنیم که چند سالی است که گریبان این کشور را گرفته است.

ولی با همه این تفاسیر باز هم هم چنان ایتالیا جز 10 اقتصاد برتر جهان است و در طی 5 سال گذشته به طور موفقیت آمیزی این مشکلات را کاهش داده و در جهت مناسبی در حال حرکت است و امید می باشد که تا پایان سال 2026 ، باز هم ایتالیا را در اوج قله های اقتصادی جهان ببینیم.

در ادامه این قسمت به طور خلاصه به معایب و مزایایی که برای به ثبت رساندن یک شرکت در حال حاضر با آن ها مواجه هستید اشاره ای خواهیم کرد.

مزایا ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ایتالیا

 • رتبه هشتمین اقتصاد برتر جهان و چهارمین اقتصاد برتر اروپا
 • حداکثر به مدت 15 روز می توان شرکت خود را در این کشور ثبت و راه اندازی کرد.
 • با به ثبت رساندن شرکت می توانید از مزایایی نظیر حساب بانکی ، بیمه درمانی و تحصیل در این کشور بهره مند شوید.
 • ایتالیا در زمینه گردشگری برترین کشور جهان است و موقعیت های فراوانی برای سرمایه گذاری در این زمینه وجود دارد.
 • میزان نرخ تورم پایین است.
 • قیمت مسکن و اجاره در این کشور جز ارزان ترین ها در اروپا است.
 • فضای سیاسی پایدار است و ریسک از دست دادن سرمایه بسیار پایین است.
 • با ثبت شرکت می توانید به اقامت محدود و در نهایت به اقامت دائم و شهروندی این شکور برسید.
 • امنیت در ایتالیا بسیار بالا است و نرخ جنایت پایین است.
 • دولت از سال 2018 به بعد از سرمایه گذاران خارجی حمایت های جدید و مناسبی را به عمل می اورد.
 • می توانید جهت سرمایه گذاری و کا آفرینی وام و مزایای مناسبی از بانک های این کشور دریافت نمایید.

معایب سرمایه گذاری ثبت شرکت در ایتالیا

 • این کشور درگیر رکود اقتصادی است و درآمد ها مقداری کاهش یافته اند.
 • نرخ بیکاری در مقایسه با برخی کشورهای دیگر اروپا بالاتر است.
 • تفاوت فرهنگ و کیفیت زندگی در شهر های جنوبی و شمالی این کشور زیاد است.
 • تمام مردم مسلط به انگلیسی نیستند و برای برقراری ارتباط ، باید تا حدی به زبان ایتالیایی تسلط پیدا کنید.
 • زبان ایتالیای جز زبان های سخت جهان است و بعضی از افراد در یادگیری آن با مشکل مواجه می شوند.

فرانسه ، دومین اقتصاد اروپا است و کشوری بی نظیر برای سرمایه گذاری ؛ مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در فرانسه در همین سایت به شما تقدیم شده تا با تمام زمینه های سرمایه گذاری موفق در فرانسه آشنا شوید.

سوالات پر تکرار سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا

در این محتوا از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تمام اطلاعاتی که برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا لازم است بدانید را ارائه دادیم ، برای ارتباط با کارشناسان ما ، یکی از بهترین راه ها باکس دیدگاه در پایان هر مقاله است ، سوالات خود را ثبت کنید و پاسخ مشاوران ما را دریافت نمایید.

شرکت مسئولیت محدود در ایتالیا چیست و چه شرایطی دارد؟

به طور کلی دو نوع اصلی شرکت با مسئولیت محدود وجود دارد: شرکتهای خصوصی محدود با سهمیه و شرکتهای سهامی عام. هر دو نوع این شرکت ها به طور کلی دارای ویژگی های زیر هستند: 1. مسئولیت هر مالک محدود به پول نقد یا دارایی هایی است که در شرکت سرمایه گذاری نموده است. 2. تفکیک مالکیت و اختیارات مدیریتی ؛ بنابراین ، صاحبان شرکت لزوماً مدیران شرکت نیستند و مدیران لزوماً صاحبان شرکت نیستند. 3. سهام قابل انتقال آزاد ؛ هر سهامدار می تواند سهم خود را به غیر انتقال دهد. 4. باید حداقل یک سهامدار و یک مدیر وجود داشته باشد ، البته تعداد حداکثری رای سهام داران تعریف نشده است و سهام داران بر اساس میزان سهمشان مسئول پرداخت دیون را دارند.

سرمایه لازم برای تاسیس شرکت مسئولیت محدود در ایتالیا چقدر است؟

برای تاسیس این نوع شرکت باید حداقل 10 هزار یورو سرمایه فراهم و یک چهارم از سرمایه اولیه را در حسابی به نام شرکت در بانک سپرده و قابل دسترس سازید ، پس از ثبت شرکت نیز باید گواهی ثبت ، شناسه مالیاتی و شماره شناسایی مالیات را دریافت نمایید.

شعبه یا دفتر نمایندگی در ایتالیا چه تعریفی دارد و دارای چه اختیاراتی است؟

، دفتر نمایندگی و یا شعبه دفتری است که توسط یک شخص حقوقی رسمی برای انجام بازاریابی و سایر عملیات بدون معامله تأسیس شده و ملزم به انتشار صورت حساب های مالی ، ارائه مالیات بر درآمد یا اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده نیست ، با این حال ، برای ثبت هزینه ها (هزینه های پرسنل ، تجهیزات اداری و غیره) که توسط دفتر مرکزی شرکت خارجی تأمین می شود ، باید حسابهای معمولی داشته باشید.

شرایط خرید ملک در ایتالیا چگونه است؟

خرید ملک برای افراد خارجی آسان نیست و باید 18 ماه در این کشور اقامت داشته یا دارای ویزا باشید ، همچنین افزایش نرخ مسکن در این کشور چندان بالا نیست اما یکی از موارد سود آور این است که با خرید ملک خود در یک منطقه توریستی یا یک شهر بزرگ این کشور می توانید اجاره های خوبی را از ملک خود به دست آورید.

مالیات شرکت ها در ایتالیا چقدر است؟

مالیات این کشور 23 درصد می باشد که در اروپا بسیار پایین است.

شرایط دریافت اقامت دائم ایتالیا از طریق تاسیس شرکت در این کشور به چه صورت است؟

با به ثبت رساندن یک شرکت در این کشور به اقامتی کوتاه مدت دست پیدا خواهید کرد که باید آن را تمدید نمایید ، اما چنان چه قوانین را زیر پا نگذارید و شرایط لازم برای اقامت دائم را فراهم کنید پس از 3 الی 5 سال می توانید به این مهم دست پیدا کنید ، در تمام این مدت باید مالیات ها ، حقوق پرسنل ، بیمه و موارد قانونی دیگر را به طور کامل و دقیق پرداخت نمایید و ثابت نمایید که شرکت شما برای اقتصاد این کشور مفید بوده و هیچ گونه تخطی یا ضرر مالی برای این کشور در بر نداشته است.

بهترین زمینه سرمایه گذاری در ایتالیا چیست؟

ایتالیا در زمینه گردشگری برترین کشور جهان است و موقعیت های فراوانی برای سرمایه گذاری در این زمینه وجود دارد.

با انواع شرکت ها و کارکرد هریک و همچنین مزایا و معایب سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا آشنا شدید ، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در موسسه مهاجرتی رجبی و از طریق دفاتر فعال تهران و شیراز در تماس باشید ، همچنین برای بالا بردن سطح آگاهی خود در زمینه مهاجرت به اروپا ، پیشنهاد می کنیم مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا را نیز مطالعه نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه