آزمون تابعیت آلمان چیست؟

آزمون تابعیت آلمان
مشاور مهاجرتی

آزمون تابعیت آلمان، آزمونی است که برای اخذ شهروندی آلمان، برای متقاضیان خارجی تابعیت این کشور برگزار می شود، از سپتامبر 2008، معین شده است که هر کسی که بخواهد شهروند آلمان شود، باید “Einbürgerungstest” یا آزمون تابعیت آلمان را بگذراند.

برای آشنایی با این آزمون و هرآنچه که نیاز دارید درباره این آزمون بدانید، با مشاوران مجرب شرکت مهاجرتی رجبی همراه شوید؛ اگر می خواهید از راه و روش های مهاجرت به آلمان هم اطلاعات داشته باشید، با ما در تماس باشید.

مباحث آزمون تابعیت آلمان شامل حوزه های موضوعی « زندگی در دموکراسی »، « تاریخ و مسئولیت » و « مردم و جامعه » خواهد بود که این مباحث 30 تا از سوالات است و سه سوال آزمون در مورد ایالت فدرال که در آن به عنوان اولین محل اقامت خود ثبت نام کرده اید، سوال می شود.

 شما باید به 17 سوال از 33 سوال پاسخ صحیح داده باشید، اگر به کمتر از 17 سوال پاسخ صحیح داده اید باید دوباره در این آزمون شرکت کنید که محدودیتی هم در تعداد دفعات شرکت شما در آزمون وجود ندارد.

 کتاب هایی در این زمینه وجود دارد که می توانید آن ها را خریداری کنید که تمام سوالات ممکن را فهرست کرده و پاسخ های صحیح را نوشته و سپس در آزمون های آنلاین وب سایت اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان شرکت کنید.

  • هزینه شرکت در آزمون تابعیت آلمان 25 یورو
  • هزینه اخذ تابعیت برای هر نفر پس از قبولی 255 یورو
  • هزینه فرزندان خردسال 51 یورو

تابعیت آلمان به این معنی است که شما می توانید به طور نامحدود در آلمان زندگی کنید، تابعیت به شما حق رای، حفاظت کنسولی، رفت و آمد آزاد و دسترسی نامحدود به بازار کار آلمان را می دهد که مهاجران معمولاً پس از چند سال اقامت می توانند برای شهروندی آلمان درخواست دهند و در این آزمون شرکت کنند.

علاوه بر ارائه گواهینامه توانایی زبان آلمانی تا سطح B1، از سپتامبر 2008، هر کسی که برای اخذ شهروندی آلمان از طریق تابعیت درخواست می کند، ملزم به نشان دادن آگاهی از نظم قانونی و اجتماعی آلمان و شرایط زندگی است؛ این شرط با انجام موفقیت آمیز آزمون تابعیت آلمان برآورده می شود.

مباحث آزمون تابعیت آلمان چیست؟

اولین موضوع مهم این است که مباحث آزمون تابعیت چیست؟ معمولا در آزمون تابعیت آلمان یک برگه آزمایشی حاوی 33 سوال به شما داده می شود، این سوال ها به طور تصادفی از یک بانک آیتم شامل 310 سوال بالقوه (300 سوال برای آلمان به طور کلی اعمال می شود و 10 سوال مخصوص “سرزمین” است که فرد در آن آزمون می دهد) انتخاب می شوند.

مباحث آزمون تابعیت آلمان شامل حوزه های موضوعی « زندگی در دموکراسی »، « تاریخ و مسئولیت » و « مردم و جامعه » است که این مباحث 30 تا از سوالات را تشکیل می دهند و سه سوال آزمون در مورد ایالت فدرال که در آن به عنوان اولین محل اقامت خود ثبت نام کرده اید، پرسیده می شود.

یک نمای کلی از تمام موضوعات مهم برای آزمون توسط کاتالوگ عمومی سوالات آزمون تابعیت و چارچوب برنامه درسی لازم برای درس تابعیت ارائه شده است که برای آگاهی از موضوعات این کاتالوگ می توانید با مشاوران هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در تماس باشید.

شرایط قبولی در آزمون تابعیت آلمان

این آزمون شامل بسیاری از سؤالات است که اکثر آلمانی ها با آنها مشکل دارند و از همان ابتدا مورد بحث و انتقاد قرار گرفت، عده ای از منتقدان استدلال می کنند که برخی از موارد کاملاً دقیق نیستند، شما 60 دقیقه فرصت دارید تا به سوالات پاسخ دهید و باید پاسخ صحیح هر سوال را از بین چهار پاسخ ممکن انتخاب کنید.

شرایط قبولی در آزمون تابعیت آلمان به این صورت است که شما باید به 17 سوال از 33 سوال پاسخ صحیح دهید، اگر به کمتر از 17 سوال پاسخ صحیح دهید، می توانید دوباره در آزمون شرکت کنید، محدودیتی برای تعداد دفعاتی که می توانید در آزمون تابعیت شرکت کنید وجود ندارد.

در صورت قبولی در آزمون، گواهینامه ای که شامل نتیجه آزمون شماست، از اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان دریافت خواهید کرد (از طریق پست)، این گواهی را باید به عنوان مدرکی مبنی بر دانش مدنی خود هنگام درخواست شهروندی آلمان به مقامات تابعیت ارائه کنید.

شرایط قبولی در آزمون تابعیت آلمان

حوزه و زمان شرکت در آزمون تابعیت آلمان

معمولاً حوزه و زمان شرکت در آزمون تابعیت آلمان به طور منظم در طول سال برنامه ریزی می شود و به زبان آلمانی است، اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان فهرستی از مراکز آزمون محلی در هر ایالت فدرال را ارائه می دهد که با توجه به محل زندگی خود باید مرکز آزمون مناسب را به عنوان حوزه شرکت در آزمون انتخاب کنید.

این آزمون را فقط می‌توانید در مرکز تعیین ‌شده برای آزمون انجام دهید، قابل ذکر است که مراکز آموزش بزرگسالان (Volkshochschulen) که توسط اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان (BAMF) وظیفه برگزاری آزمون ‌ها را بر عهده دارند.

اگر مطمئن نیستید که در کدام حوزه باید در آزمون شرکت کنید، می توانید با مقام مسئول امور شهروندی در ایالت خود صحبت کنید و برای این امر می توانید به دفتر شهروندی محلی (Bürgeramt) مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند، به یاد داشته باشید که روزی که در آزمون شرکت می کنید باید مدارک شناسایی همراه داشته باشید.

نمایش ویدیو درباره ویزاهای کشور آلمان

استثنائات برای آزمون تابعیت آلمان

در سال های اخیر بیش از 90 درصد متقاضیان در این آزمون موفق شده اند و تقریباً همه در صورت درخواست تابعیت باید در این آزمون شرکت کنند، با این حال، برخی استثنائات برای آزمون تابعیت آلمان وجود دارد که اگر هر یک از استثنائات زیر در مورد شما صدق می کند ، نیازی به شرکت در این آزمون ندارید:

  1. دارای یک گواهی پایان دوره از یک مدرسه متوسطه آلمانی یا مشابه آن باشید.
  2. اگر شما از یک موسسه آموزش عالی آلمان در رشته حقوق یا علوم اجتماعی، علوم سیاسی یا اداری فارغ التحصیل شده باشید.
  3. زیر 16 سال سن داشته باشید.
  4. به دلیل بیماری یا ناتوانی جسمی، فکری یا روانی قادر به انجام الزامات دانش مدنی نیستید.
آمادگی برای آزمون تابعیت آلمان

آمادگی برای آزمون تابعیت آلمان

شما می توانید به منظور آمادگی برای آزمون تابعیت آلمان، یک نمونه آزمون را در وب سایت اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان انجام دهید که شرکت مهاجرتی رجبی می تواند این امکان را برای شما فراهم کند، بعد از اینکه به تمام سوالات پاسخ دادید، می توانید ببینید که به کدام سوالات پاسخ صحیح داده اید، سپس می‌توانید پاسخ‌ های صحیح، از جمله اطلاعات ارائه شده را بخوانید.

شما همچنین به منظور آمادگی در آزمون می توانید یک دوره آموزشی (ادغام) را بگذرانید، اگر برای درخواست شهروندی خود نیاز به بهبود اطلاعات مدنی یا سطح دانش زبان آلمانی خود دارید، این گزینه بسیار خوبی است زیرا هر دوره ادغام شامل یک دوره زبان آلمانی و یک دوره آموزشی جهت گیری است که به زندگی مدنی در آلمان می پردازد.

علاوه بر این، کسانی که مایل به مطالعه در آزمون هستند می توانند کتاب هایی را خریداری کنند که تمام سوالات ممکن را فهرست کرده و پاسخ های صحیح را توضیح دهد.

هزینه شرکت در آزمون تابعیت آلمان

هزینه شرکت در آزمون تابعیت آلمان 25 یورو است که این هزینه حتی اگر در آزمون قبول نشده باشید، غیر قابل استرداد است، بعد از قبولی در آزمون، هزینه اخذ تابعیت برای هر نفر جداگانه است و هزینه فرزندان خردسالی که با والدین خود درخواست تابعیت می کنند نیز برای هر فرزند جداگانه محاسبه می شود.

اگر پول کافی در اختیار نداشته باشید، هزینه ها را می توان کاهش داد و امکان پرداخت اقساطی نیز وجود دارد، در جدول زیر جزییات هزینه ها بیان شده است:

هزینه های آزمون تابعیت مبلغ
هزینه شرکت در آزمون تابعیت آلمان 25 یورو
هزینه اخذ تابعیت برای هر نفر پس از قبولی 255 یورو
هزینه فرزندان خردسال 51 یورو
تاریخ شرکت در آزمون تابعیت آلمان

تاریخ شرکت در آزمون تابعیت آلمان

تاریخ شرکت در آزمون تابعیت آلمان باید از مرکز آزمون مسئول درخواست شود و مهلت ثبت نام معمولاً 3 هفته است، در نهایت باید توجه داشته باشید که در صورت قبولی در آزمون و کسب تابعیت آلمان، تابعیت اصلی خود را از دست می دهید و شما فقط در شرایط خاصی می توانید تابعیت قدیمی خود را حفظ کنید.

Staatsbürgerschaftstest هم آزمون تابعیت اتریش است که همچنین یک آزمون مشابه آزمون آلمان است، این آزمون اتریشی کمی سخت تر از آلمانی به نظر می رسد اما شباهت زیادی هم با آن دارد، اگر قصد مهاجرت به اتریش را داشته باشید، بهتر است این آزمون را بهتر و بیشتر بشناسید، مشاوران ما در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *