تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه فرصت های زیادی را برای علاقه مندان به این دو رشته فراهم می کند تا بتوانند به آسانی و شرایطی راحت به رویای پزشک شدن خود دست یابند.

چنانچه از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی هستید و موانع مختلفی را برای پذیرش در دانشگاه های داخل کشور احساس می کنید ، با آسودگی خاطر به سراغ دانشگاه های کشور ترکیه بروید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه با فراهم نمودن شرایط آسان پذیرش و امکانات تحصیلی بسیار عالی ، به شما این فرصت را می دهد تا در چشم هم زدنی به یک پزشک و یا دندانپزشک حاذق تبدیل شوید . ظرفیت بالای دانشگاه های پزشکی ترکیه به شما امکان می دهد تا بتوانید بدون هیچ گونه اضطراب و نگرانی به قبولی در رشته دلخواهتان رسیده و هزینه کمتری را نیز نسبت به دانشگاه های اروپایی پرداخت کنید.

در این عنوان با ما همراه باشید تا ضمن اطلاع از آخرین اطلاعات تحصیل پزشکی در ترکیه به صحیح ترین انتخاب ممکن در این زمینه برسید . کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با داشتن سال ها تجربه موفق در زمینه دریافت پذیرش به شما کمک خواهند نمود تا با بررسی شرایط خود در کوتاه ترین زمان ممکن به پذیرش تحصیلی ترکیه برسید . مطالعه عنوان تحصیل در ترکیه نیز که توسط کارشناسان ما فراهم شده است می تواند بسیار راهگشای شما عزیزان باشد.

فهرست مطالب
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

توصیه می کنیم در ابتدا محتوای ویدئویی مقابل از مدیریت محترم هلدینگ جناب آقای حسن رجبی را ببینید تا اطلاعاتی کلی از تحصیل پزشکی در ترکیه و یا تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدست بیارید، در این فیلم توضیحات بسیار خوبی از کل محتوای مقاله ارائه شده است تا با صرف وقت کمتری به آنچه می خواهید دست یابید. همچنین می توانید پادکست مربوط به این فیلم را دانلود و در زمان دیگری به آن گوش کنید.

پادکست تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

آیا می دانید تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را باید از کجا شروع کنید؟!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

دوره های پیش پزشکی در ترکیه

جهت آغاز تحصیل در دانشگاه های خارج کشور از جمله ترکیه در اولین قدم باید دوره دبیرستان خود را به پایان رسانده و مدرک دیپلم تان را اخذ کرده باشید، دانشگاه های ترکیه مانند ایران جهت پذیرش دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی آزمون ورودی برگزار می کنند که آمادگی داوطلب را می طلبد.

از این رو کالج های این کشور دوره هایی را برای آماده سازی داوطلبان جهت شرکت در آزمون ورودی و سپس رشته پزشکی برگزار می کنند که به خوبی از اتلاف وقت شما جلوگیری نموده و قبولی تان در آزمون دانشگاه را آسان می سازد؛ در دوره های پیش نیاز پزشکی در ترکیه اساتید مرتبط با هر درس به شما کمک می کنند تا بتوانید به راحتی تست های هر درس را در آزمون جواب داده و نمره قبولی را کسب کنید.

دوره های پیش پزشکی ترکیه در هر دانشگاه یا کالجی به صوررت جداگانه برگزار می شود و دقت داشته باشید که در کالج های معتبر و مورد تایید دانشگاه ثبت نام کنید . همچنین جهت ورود به دانشگاه های دولتی باید زبان ترکی تان را تقویت نموده و با تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان ترکی از مزایای متعدد آن بهره مند شوید.

 

شرایط دوره های پیش پزشکی در ترکیه

طول دوره پیش نیاز تحصیل پزشکی در ترکیه و یا دندانپزشکی با توجه به رزومه تحصیلی شما مشخص می شود و چنانچه در دروس تخصصی مرتبط مانند ریاضیات نمرات خوبی را دردوره دبیرستان کسب کرده باشید در پریمدیکال ترکیه بیشتر بر روی مهارت زبانی تمرکز خواهید کرد . البته اغلب داوطلبان ایرانی در طی دو ترم تحصیلی ( برابر با یک سال ) دروس تخصصی را مجددا پشت سر می گذارند تا شانس قبولی در آزمون را بالا ببرند و زبان انتخابی خود را نیز ارتقا بخشند.

کالج های معروفی در ترکیه همانند متروپل ، پوزا و k &k به شما این فرصت را می دهند تابتوانید به صورت آنلاین ساعات کلاسی خود را پشت سر گذاشته و نهایتا در آزمون های پایانی شرکت کنید، هر کالج دوره های زمانی خود را برای داوطلبان در نظر می گیرد که با دریافت مشاوره از کارشناسان موسسه رجبی می توانید از جزییات آن مطلع شوید . کارشناسان ما در عنوان کالج متروپل ترکیه شرایط ورود به این کالج را به عنوان یکی از بهترین گزینه های ارائه دهنده دوره پیش نیاز به دقت بررسی نموده اند ، پس حتما سری به آن بزنید.

آزمون ورودی رشته های پزشکی ترکیه

آزمون ورودی رشته های پزشکی ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به دو شیوه شرکت در آزمون ورودی و یا دریافت پذیرش امکان پذیر است که دانشگاه انتخابی شما تعیین کننده شرایط اصلی خواهد بود . در اغلب دانشگاه های این کشور بخصوص دانشگاه های دولتی شما می توانید با قبولی در آزمون ورودی رشته های پزشکی ترکیه با نام های YOS یا SAT به تحصیل مشغول شوید.

آزمون پیش پزشکی ترکیه YOS سالانه توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود و دارای تاریخ یکسانی به صورت کشوری نیست . برای شرکت در این آزمون به عنوان آزمون ورودی رشته های پزشکی ترکیه باید مدرک پیش دانشگاهی خود را ارائه داده و از سطح زبانی کافی نیز برخوردار باشید؛ آزمون YOS از دو بخش اصلی تشکیل شده که پاسخگویی به بخش اول شامل ریاضی ، هندسه و هوش برای تمامی داوطلبین الزامی است.

در آزمون پریمدیکال ترکیه بابت هر سوال یک دقیقه فرصت دارید و مجموع سوالات می تواند از 80 تا 100 مورد متغیر باشد . از مزیت های آزمون YOS عدم وجود محدودیت سنی است که البته سن کمتر می تواند امتیاز بالاتری در پرونده تحصیلی تان به شمار برود . نمره سوالات ریاضی در دفترچه نخست بسیار مهم است و سوالات زبان ترکی در دفترچه دوم قرار گرفته است و چنانچه از علاقه مندان به تحصیل به زبان انگلیسی هستید ، نیز تمامی آزمون به این زبان خواهد بود و دیگر نیازی به پاسخ به دفترچه دوم نخواهید داشت . برروی عنوان صفر تا صد آزمون YOS کلیک رده و تمامی جزئیات مهم در این رابطه را بخوانید.

آزمون SAT

یکی دیگر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه آزمون SAT می باشد که به عنوان یک آزمون آمریکایی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه اهمیت ویژه ای دارد، این آزمون که با نام Aptitude Scholastic معرفی می شود ، در کشورهای مطرحی همچون آمریکا ، استرالیا ، انگلیس و کانادا مورد قبول بوده و هر فصل سال برگزار می شود . این آزمون نیز مانند آزمون YOS بر محتوای 12 سال تحصیل مدرسه تمرکز داشته و می تواند در هر دانشگاه به صورت متفاوت برگزار شود، برخی از دانشگاه های ترکیه تنها نمره این آزمون را قابل قبول می دانند ، زیرا سطح بالاتری نسبت به YOS دارشته و کاملا به زبان انگلیسی می باشد.

گرچه این آزمون جهت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و یا پزشکی به زبان انگلیسی است ، اما توصیه می شود تا مدرک آیلتس و یا تافل را جهت امتیاز مثبت رزومه خود ارائه دهید، مقاله نویسی نیز در این آزمون مهارت زبانی شما را به طور جدی محک می زند که داوطلبان را به صورت یکسان می سنجد و مدت زمان آزمون سه ساعت و 50 دقیقه به تمامی سوالات پاسخ بدهند و در نهایت در مقیاسی از 200 تا 800 به نمره قبولی برسند . فراموش نکنید که زبان انگلیسی هدف جدی در این آزمون است و مهارت های خواندن ، نوشتن ، تجزیه و تحلیل به وسیله تسلط کامل به این زبان اتفاق می افتد؛ ببه سراغ مقاله ما تحت عنوان صفر تا صد آزمون SAT بروید تا به قبولی نزدیک تر شوید.

مسیر دوم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

این امکان نیز وجود دارد که داوطلبان بدون شرکت در آزمون ورودی دانشگاه نیز به پذیرش برسند که از طریق ارائه نمره قبولی در دانشگاه های کشورتان امکان پذیر است، تحصیل پزشکی در ترکیه و یا کلیه علوم مرتبط در برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور می تواند با ارائه رزومه و بدون آزمون ورودی اتفاق افتد.

قطعا به عنوان یک دانشجو به مطالب زیر در رابطه با زندگی در ترکیه نیاز خواهید داشت ، پس مطالعه آنها را از دست ندهید.

 شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به طور معمول در شش سال برنامه ریزی شده است که به دو سال مطالعه پیش بالینی ، سه سال مطالعه بالینی و یک سال کارآموزی بالینی دولتی یا کارآموزی تقسیم می‌شود . فارغ التحصیلان پس از اتمام برنامه ( MD ) عنوان دکتر پزشکی را دریافت می کنند.

سال اول و دوم تحصیل پزشکی در ترکیه سرشار از علوم پایه است و شما باید مبانی تمامی دروس مانند زیست شناسی ، بیوشیمی ، آناتومی و فیزیولوژی را به خوبی یاد بگیرید . در سال سوم به بعد با بیماری های مختلف آشنا خواهید شد و در سال چهارم و پنجم به دوره های کارآموزی بالینی می پردازید.

آخرین سال تحصیل پزشکی به عنوان پزشک آتی در بیمارستان دانشگاه سپری می شود و شما وظایف یک پزشک معمولی را بر عهده می گیرید . دانشجویان سال ششم « کارورز » نامیده می‌شوند که این مرحله مقدماتی آموزش دستیاری پزشکی در ترکیه است و تنها شهروندان این کشور برای کار پزشکی خود توسط دانشگاه حقوق اندکی به صورت ماهیانه دریافت می کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

در تحصیل رشته پزشکی در کشور ترکیه حفظ کردن دروس نقش مهمی داشته و شما باید با مطالعه کتاب های متعدد موفق به کسب نمره قبولی برسید . برخی از واحدهای درسی در این رشته عبارتند از:

 • میکروبیولوژی
 • بافت شناسی
 • آسیب شناسی
 • مکانیسم های فیزیولوژیکی
 • ساختار مولکولی
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

یکی از اصلی ترین هدف های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه توسط دانشجویان بین المللی وجود امکانات مناسب در دانشگاه های این کشور است که همواره در حال ارتقا بوده و تعداد دانشگاه ها نیز با توجه به بالا رفتن تعداد درخواست ها روز به روز بیستر می شود. در این رشته شما باید پنج سال به صورت تمام وقت داحدهای درسی متعددی را پشت سر بگذارید تا بتوانید به عنوان یک دندانپزشک از دانشگاه فارغ التحصیل شوید.

 

در سال اول شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مباحث درسی حول علوم پایه به عنوان مرحله پیش بالینی می چرخد و در سال دوم نیز دانش و ظرفیت عمیقی برای درک ارگانیسم و آسیب شناسی ، بیوشیمی و علوم مرتبط با دهان و دندان به دانشجویان را خواهید آموخت . در سال سوم و چهارم تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه مرحله بالینی آغاز می شود و دانشجویان به صورت نظری و عملی معاینه و تفسیر بیماری های بیمار را می آموزند.

سال عملی ( پنجم ) آخرین سال تحصیل است که دانشجویان این شانس را دارند تا همراه یک سرپرست روی بیماران واقعی کار و مطالعه کنند . برخی از دروس این رشته عبارتند از:

 • آسیب شناسی فک و دهان
 • ارتودنسی
 • آناتومی دندان
 • بیماری ‌های دهان و دندان
 • جراحی دهان و فک و صورت
 • دندانپزشکی کودکان

چنانچه به دنبال ادامه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هستید ، حتما مروری بر روی عنوان تخصص دندانپزشکی در ترکیه ما برایتان راهگشا خواهد بود.

در فیلم حاضر وبینار تحصیل در ترکیه از موسسه مهاجرتی رجبی را مشاهده خواهید کرد که در آن روناک اطلاعات تخصصی در این خصوص را به بهترین شکل ممکن در اختیارتان قرار می دهد که در آن تلاش شده تا متقاضیان با شرایط کلی تحصیل در این کشور آشنا شوند .

 لذا می توانید پس از مشاهده آن و در صورت داشتن سوال، با کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

با درج شماره خود در باکس زیر به راحتی تحصیل رشته های پزشکی در ترکیه را تجربه کنید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

مدرک زبان رشته های پزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و یا سایر علوم پزشکی در اغلب دانشگاه های این کشور به زبان ترکی تدریس می شود و شما نیازمند یادگیری این زبان خواهید بود . دقت داشته باشید که حتی در صورت انتخاب زبان انگلیسی باید برای تمامی مهارت های عملی خود با ترکی آشنایی داشته باشید ، پس یادگیری آن را از همین حالا آغاز کنید.

شما باید بتوانید زبان ترکی را تا حد متوسطی نوشته و درک کنید و مدرک زبان رشته های پزشکی در ترکیه مورد درخواست دانشگاه را در هنگام ثبت نام ارائه دهید . معمولا سطح زبان ترکی درخواستی توسط هر دانشگاه متفاوت است اما با سطح C1 می توانید در اغلب دانشگاه ها به پذیرش برسید.

آزمون Türkçe Öğretim Merkezi میزان توانایی شما در زبان ترکی را با سنجش در 6 بخش نشان می دهد و نتیجه آن مورد قبول اکثر دانشگاه های ترکیه است . کالج های مختلفی در این کشور دوره های یادگیری زبان ترکی را برای شما فراهم می سازند که با راهنمایی کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی می توانید در آنها ثبت نام کنید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه
مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در ترکیه

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در ترکیه

انتخاب تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و یا پزشکی یکی از روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود و می توانید از طریق کارشناسان موسسه از سایر روش ها نیز مطلع شوید، در خصوص مدارک موردنیاز پذیرش پزشکی در ترکیه باید بگوییم که ارائه مدرک دیپلم دبیرستان مهم ترین مدرک مورد نیاز ورود به دانشکده پزشکی و یا دندانپزشکی است که به عنوان اولین پیش نیاز باید مدنظر قرار گیرد .

هر دانشگاه می تواند با توجه به رزومه داوطلب مدارک پذیرش مختلفی را درخواست کند ، اما مجموعه مدارک زیر را باید برای تمامی موسسات آماده سازید و ترجیحاً هرگونه مدرک و گواهی اضافی را که ممکن است به شما در دریافت معافیت از شهریه کمک کند ، در صورت وجود ارائه دهید:

 • دیپلم دبیرستان حداقل میانگین 70% معدل و نمرات خوب در زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک و ریاضی 
 • فرم درخواست دانشگاه به صورت تکمیل شده به زبان ترکی 
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • ارائه مدرک زبان ترکی و یا انگلیسی
 • داشتن توانایی مالی
 • ریزنمرات مقاطع دبیرستان در تمامی دروس
 • توصیه نام از اساتید و یا معلمان آخرین مقطع
 • گذرنامه معتبر به همراه کپی

نکات مهم پذیرش برنامه پزشکی در ترکیه

برای دریافت شماره درخواست از پورتال آنلاین دانشگاه باید فرم های درخواست پر شده و یک آدرس ایمیل معتبر ارائه شود . آدرس ایمیل متقاضی باید متعلق به خودش باشد و به عنوان نام کاربری برای دسترسی به سیستم برنامه پس از آن استفاده شود.

دانشگاه پس از تکمیل و ذخیره درخواست شماره متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه را به آدرس ایمیل ارسال می کند و دقت داشته باشید که در هنگام پر کردن بخش ‌هایی از فرم مربوط به اطلاعات هویتی قادر به تغییر اطلاعات نخواهید بود ، پس اطلاعات را دقیق وارد کنید . همچنین عکس متقاضی نیز باید جدید و از جلو گرفته شود.

همچنین فرد داوطلب باید از ایجاد تغییرات قابل توجه در ظاهر خود که باعث می شود در روز امتحان کمتر قابل شناسایی باشد ، خودداری کند . ذکر این نکته ضروری است که اگر رئیس سالن امتحان در شناسایی متقاضی مشکل داشته باشد ، این اختیار را دارد که متقاضی را از آزمون معاف کند ، کارشناسان ما می توانند نکات مهم پذیرش برنامه پزشکی در ترکیه را با توجه به هر دانشگاه در اختیارتان قرار دهند.

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان ترکی عمدتاً بسیار ارزان تر از هزینه های زبان انگلیسی است و علاوه بر شهریه باید سایر هزینه های تحصیل را نیز تامین کنید . مواد آموزشی و تجهیزات مورد نیاز در تحصیل پزشکی در ترکیه باید توسط خود دانشجویان تهیه شود و به همین دلیل در مقایسه با دانشجویان سایر رشته ها یک دانشجوی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به دلیل مواد ، ابزار و یا کتاب هزینه بیشتری دارد.

در طول تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه ، دانشجو 1000 تا 1500 لیر را برای این ابزارها هزینه می کند . بسیاری از دانش آموزان این ابزار را از دانشجویان ترم بالاتر دریافت می کنند و یا در برخی از دانشگاه های خصوصی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد ، زیرا همراه با شهریه پرداخت شده است .

نام دانشگاه میزان شهریه
دندانپزشکی دانشگاه غازی 6500 دلار
پزشکی دانشگاه حاجت تپه 245 دلار
دندانپزشکی دانشگاه استانبول 2071 دلار
پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه باشکنت 8500 دلار
دانشگاه آیدین استانبول 15000 دلار

اما در مجموع هزینه مواد زیاد بالا نخواهد بود و فقط برای نیمه دوم مطالعات در مرحله بالینی و همچنین در پراکسیس ، بعداً به عنوان دندانپزشک مورد نیاز خواهند بود . به خاطر داشته باشید که گرچه دانشگاه های ترکیه جزو مقصدهای ارزان هستند ، اما این دو رشته همواره جزو گرانترین ها در دانشگاه ها می باشد همچنین با کلیک بر روی عنوان مقصدهای ارزان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور می توانید از سایر گزینه های ممکن نیز مطلع شوید.

 مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

از جمله اصلی ترین مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هزینه مقرون به صرفه دانشگاه های این کشور است که در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار اندک است . اما شما با انتخاب این کشور از مزایای دیگری نیز بهره مند خواهید شد:

 • تایید یرخی دانشگاه ها توسط وزارت بهداشت
 • امکان ادامه دوره تخصص در اروپا
 • سطح علمی بالا و به روز
 • وجود زبان انگلیسی در برنامه آموزش
 • امکانات آموزشی مناسب و لابراتورهای مجهز
 • فرصت کار پس از اتمام تحصیل
 • وجود بورسیه در برخی از دانشگاه ها 
 • پذیرش بدون آزمون در برخی از دانشگاه ها

معایب

 • عدم برابر رتبه تحصیلی با دانشگاه های اروپایی
 • نیاز حتمی به یادگیری زبان ترکی
 • آزمون ورودی در دانشگاه های معتبر
 • ظرفیت محدود در دانشگاه های دولتی
 مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

 اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

کار در ترکیه از جمله مواردی است که می تواند شما را به اقامت دائم این کشور برساند و شما عزیزان می توانید از طریق دریافت مشاوره با کارشناسان موسسه از کلیه مسیرهای ممکن مطلع شوید . اما چنانچه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و یا پزشکی را به پایان رسانده اید با کار به عنوان پزشک و یا دندانپزشک در مراکز می توانید به اقامت برسید . البته اشتغال نیازمند ارائه مدرک تحصیلی ( که توسط YÖK تایید شده باشد ) ، ویزای کار و مدرک زبان ترکی می باشد و برخی مدارک دیگر نیز درخواست می شود . مجوزهای کار در اغل موارد برای دو سال صادر می شوند و شما باید دو ماه قل از تاریخ انقضا نسبت به تمدید آنها اقدام کنید . اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل نیازمند تغییر نوع ویزای اقامتی این کشور می باشد .

ویزای کار نیز با درخواست شما به کنسولگری ترکیه صادر می شود که نیازمند ارائه قرارداد با یک مرکز درمانی می باشد . یافتن کار نیز در این کشور دشوار نبوده و می توانید از طریق آگهی های مختلف به شغل مناسبی در یکی از مراکز درمانی برسید . در صورتی که بتوانید دو تا سه بار مجوز طبابت خود را تمدید کنید و بیش از پنج سال در ترکیه زندگی کنید ، می توانید درخواست اقامت دائم را داشته باشید.

هر یک از مراحل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه شامل جزئیات و قوانین مخصوص به خود است که توصیه می کنیم حتما با کارشناسان دفاتر تهران و شیراز ما در شرکت مهاجرتی رجبی تماس حاصل کنید تا بتوانید به خوبی از هر آنچه که نیاز دارید از همان ابتدا مطلع شوید و برای کسب اطلاعات مهاجرتی دقیق حتماً مقاله مهاجرت به ترکیه را مطالعه نمایید.

سوالات متداول از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

شما می توانید در دوره های یادگیری این زبان به مدت شش ماه در کشور ترکیه شرکت کرده و این زبان را بطور کامل فرا بگیرید ضمن اینکه امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در دانشگاه های خصوصی ترکیه وجود دارد.

داشتن مدرک دیپلم با نمره بالا در دروس تخصصی در یکی از رشته های ریاضی و یا تجربی ، شرکت در دوره پری مدیکال جهت آماده سازی در دروس پزشکی و شرکت در آزمون YOS و یا SAT

می توانید در دانشگاه های خصوصی که نیاز به شرکت در آزمون ندارند تحصیل کنید ، نمرات خوب در دبیرستان شرط ورود است اما هزینه تحصیل در آنها بالاتر است.

خیر ، برای شرکت در آزمون ورودی حتما لازم است به ترکیه سفر کنید و به صورت حضوری امتحان بدهید.

مدت یک سال در دوره های آمادگی آزمون YOS و یا SAT شرکت کرده و در این مدت زبان ترکی خود را نیز تقویت کنید.

هزینه تحصیل این رشته ها در ترکیه برای دانشجویان خارجی دانشگاه های دولتی ترک زبان از هر ترم حدود ۱۰۰۰ لیر و برای دانشگاه های انگلیسی زبان حدود۲۰۰۰ لیر شروع می شود.

توضیه می شود برای مقایسه و تحلیل بهتر، مقالات زیر را حتماً مطالعه نمایید.

در پایان نیز بشنوید از کسانی که توانسته اند با همراهی ما به مقصد دلخواه خود در علوم پزشکی برسند:

22 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

 1. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد تحصیل پزشکی در ترکیه میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود
   برای ورود به دانشگاه های دولتی باید در آزمون sat یا yos شرکت کنید و برای ورود به دانشگاه های خصوصی پذیرش بدون آزمون ورودی امکان پذیر است .
   تحصیل به دو زبان انگلیسی و ترکی و بدون ارائه مدرک زبان امکان پذیر است .
   با تشکر از سوال شما

 2. Shahrzad گفت:

  سلام من شنیدم ما حتی اگه با SAT پذیرش بگیریم دندانپزشکی ترکیه ولی باز هم به ترکی تدریس میکنن. دانشگاه دولتی مورد تایید کدوما هستن که دندانپزشکی به انگلیسی ارائه بدن؟ باتشکر

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   شما می‌توانید کورس انگلیسی پذیرش بگیرید ولی در کل بستگی به سطح زبان انگلیسی استاد مربوطه هم دارد.
   دانشگاه های حاجت تپه ،آنکارا و استانبول کورس انگلیسی دارند

   با تشکر از سوال شما

   1. مرتضی کریمی پور گفت:

    دانشگاه خصوصی مدیپول استانبول برای تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی دانشگاه خوبی هست یا نه؟ بعد از فارغ التحصیلی از رشته دندانپزشکی و پزشکی چطور میشه در ترکیه اجازه مطب گرفت؟ و آیا حتما باید شهروند ترکیه بود یا اقامت کفایت می کنه برای کار در رشته پزشکی و دندانپزشکی؟
    ممنون

    1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

     با سلام

     برای رشته پزشکی میتوان مجوز گرفت ولی برای رشته دندانپزشکی محدودیت وجود دارد و به اتباع خارجی تعلق نمیگیرد.

     با تشکر از سوال شما

 3. sara گفت:

  سلام من دانش اموز پایه نهم هستم تا الان تمام معدل هام 20 بوده به زبان ترکی و اینگلیسی تقریبا مسلط هستم از همین الان قصد دارم که برای بورس ترکیه درس بخونم و امادگی لازم رو برای ازمون یوس داشته باشم ممنون میشم که در این باره راهنمایم کنید یعنی اینکه چه اقداماتی رو باید انجام بدم ؟؟؟ممنون

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای تحصیل در شاخه پزشکی در ترکیه اکثر دانشگاه ها آزمون ورودی yos یا sat دارند. برای موفقیت در آزمون ها میتوانید در دوره کالج آمادگی آزمون شرکت کرده که علاوه بر دروس آزمون، زبان ترکی یا انگلیسی را هم آموزش می‌بینید.
   ضمنا هر سال برخی از دانشگاه های ترکیه ظرفیتی را برای بورسیه نیز در نظر می‌گیرند که افراد با معدل بالاتر، سن پایینتر، سطح زبان بالاتر و در کل رزومه مناسب تر پذیرفته می شوند.

   با تشکر از سوال شما

 4. مهدی گفت:

  سلام برای تحصیل پزشکی :
  20 سالم است رشته تجربی معلم دیپلم 18/49 ، زبان انگلیسی و اردو یاد دارم ( از بلوچستان )
  1 ) از لحاظ علمی دانشگاه های ترکیه بهترند یا دانشگاه دو پاکستان کراچی
  2) هزینه های دانشگاه های دولتی
  3 ) در کجا پذیرش راحتتر است

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   دانشگاههای ترکیه از رتبه علمی بالاتری برخوردار هست. هزینه دانشگاههای دولتی برای رشته پزشکی سالی ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار هست.

   با تشکر از سوال شما

 5. Fateme گفت:

  با سلام و احترام
  من دانشجوی رشته ی کارشناسی هوشبری از دانشگاه روزانه ایران هستم
  ۱) امکان ادامه تحصیل از کارشناسی به دندانپزشکی در ترکیه با مدت تحصیلی کمتری هست؟ یا باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رو ارائه بدم و در صورت قبولی، کل ۵ سال تحصیل رو بگذرونم؟
  ۲)هزینه ای که در طول پروسه قبل از مهاجرت نیاز هست به طور تقریبی چقدره؟
  ممنون.

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   خير،امكان ادامه تحصيل به اين شكل نيست
   مدارك ديپلم و پيش دانشگاهى را ارائه داده و در دوره كالج شركت ميكنيد سپس ازمون ورودى دانشگاه را شركت كرده و وارد دانشگاه ميشويد
   در صورت ورود به رشته دندان پزشکی میتوانید نمرات ترجمه شده رسمی خود در ایران را به دانشگاه مقصد ارائه کنید و به شرط داشتن‌ نمرات بالا اموزش دانشگاه تصمیم ميگيرد که چه تعدادی از واحد های شما را بپذیرد
   هزينه ها با توجه به كالج و دولتى و خصوصى بودن دانشگاه و سطح زندگى شما بسيار متفاوت ميباشد به طور كلى هزينه ها به شرح زير است
   هزينه كالج ٤٠٠٠ تا ٥٠٠٠دلار
   دانشگاه هاى دولتى سالانه ١٠٠٠ تا ٣٠٠٠ دلار
   دانشگاه هاى خصوصى سالانه از ١٠٠٠٠ دلار به بالا
   و هزينه زندگى ماهانه ٥٠٠ دلار
   ضمن اينكه اجازه كار نيمه وقت حين تحصيل داريدو قسمتى از هزينه ها از اين طريق تامين ميشود .

   با تشکر از سوال شما

 6. kamyar گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده مهندس صنایع هستم البته دیپلم تحصیلی ام تجربی بوده. با توجه به اینکه گفتید تحصیل در رشته پزشکی شرایط سنی نداره یعنی بنده با 42 سال سن اجازه شرکت در آزمون یوس دارم؟ معدل دیپلم دبیرستان چه بالا باشه چه پایین تاثیری در پذیرش داره یا ملاک فقط نمره کسب شده در آزمون یوس هست؟
  متشکرم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   برای شرکت کنندگان ازمون یوس محدودیت سنی وجود ندارد . اما در بین رقیبانی که نمره ازمون یکسانی دارند سن و شرط معدل و مدرک زبان ترکی بسیار مهم میباشد

   با تشکر از سوال شما

 7. SAYE گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من 18سالمه ،امسالم کنکور تجربی شرکت کردم.
  متقاضی تحصیل در رشته ی پزشکی توی یکی از دانشگاهای دولتی ترکیه هستم،
  معدل دیپلمم بالای 16 میشه ،خواستم بدونم منظور از تحصیل رایگان چی هستش ک فرمودین؟!
  و نمراتم باید چطور باشن (تا اگه پایین ترن من شهریور برای ترمیم معدل اقدام کنم.
  و اینکه سطح این ازمونی که میگیرن چطوره ؟! اصا کتاب خاصی داره که باید خوند ؟!
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

 8. سعید گفت:

  سلام هزینه کلاس های یوس در ترکیه چقد هست؟وایا چجوری میشه بورسیه گرفت

 9. amir گفت:

  سلام
  من معدل دیپلمم 18/30 و معدل پیش دانشگاهیم 17/30 است. ترک زبان نیستم و قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه در رشته ی پزشکی را دارم.1-آیا ترکیه دانشگاه هایی دارد که آزمون وروردیش زبان ترکی نیاز نداشته باشد.2-آیا دانشگاه های ترکیه نیاز به مدرک ایلتس یا تافل دارند.3-آیا می شود بدون مدرک تافل یا ایلتس و سطح زبان انگلیسی ضعیف وارد دوره ی کالج دانشگاه ترکیه شد و در همان دوره زبان انگلیسی را تقویت کرد.

 10. rozhin گفت:

  سلام من 13 سالمه کلاس یازدهم رشته تجربی هستم ( 3 سال جهشی خوندم ) می خوام برای تحصیل پزشکی یا دندان پزشکی برم ترکیه باید چه کار کنم ؟ از کی باید اقدام کنم ؟ من می خوام بورسیه بشم برای بورسیه شدن از کی و چجوری باید اقدام کنم ؟ ممنون میشم به سوالم جواب بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (405 امتیاز)
خانه