تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه کشوری که برای تمامی ایرانیان در سال های اخیر بسیار نام آشناست می تواند یک مقصد مناسب و دست یافتنی برای کسانی باشد که نمی توانند در رقابت دشوار کنکور ایران موفق باشند و یا دوست دارند در دانشگاه های بین المللی معتبر تحصیل کنند.

این کشور که این روزها نقش بسیار مهمی را در آینده و زندگی دانشجویان زیادی از کشورمان ایفا می کند توانسته با ارتقا سطح علمی خود در جامعه جهانی به بسیاری از کشورهای خارجی ترجیح داده شود.

این کشور از آن جهت انتخابی عاقلانه است که نه تنها مسافت کمی با کشور ایران داشته و در آن احساس غربت نخواهید داشت ‍‍‌، بلکه با هزینه ای کمتر از کشورهای اروپایی به یکی از معتبرترین مدارک پزشکی و دندانپزشکی در جهان دست خواهید یافت.

تجربه سنت و مدرنیته در یکی از امن ترین و پایدارترین کشورهای منطقه فرصتی ست که در معدود کشورهای جهان وجود دارد و شما با انتخاب ترکیه به آن دست می یابید.

در ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که ۱۲۰ دانشگاه از این تعداد دولتی و بقیه دانشگاه ها خصوصی هستند ، شما عزیزان می توانید در بهترین دانشگاه های این کشور می توان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را بیابید ، مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در تلاشند تا ضمن جمع آوری به روزترین اطلاعات راهنمای شما عزیزان در کلیه امور مهاجرتی خواهند بود.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

از اصلی ترین مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه تایید برخی دانشگاه های این کشور توسط وزارت بهداشت ایران می باشد و در صورتی که بعد از به پایان رسیدن تحصیلات خود قصد بازگشت به ایران را دارید می توانید در دانشگاه های مورد تایید این سازمان تحصیل کنید تا پس از اتمام دوره تحصیل به راحتی به کار در داخل کشور مشغول شوید.

علاوه بر ایران ، مدرک دانشگاه های ترکیه در کلیه کشورهای اروپا و جهان دارای اعتبار بوده و می توانید در هر کشوری که بخواهید به کار و ادامه تحصیل در مقطع تخصص مشغول شوید ، دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ترکیه نیازی به دریافت ویزا نداشته و می توانند مستقیما برای تحصیل اقدام کنند.

اگر به تحصیل در کشور ترکیه علاقه مندید ، حتما مقاله تحصیل در ترکیه را بخوانید ، نکات مهمی در آن مقاله ذکر شده که برای تمام رشته ها و دانشگاه های این کشور عمومیت دارد.

البته گفتنی ست که گرچه کشور ترکیه با ایران دارای مشترکات فرهنگی بسیاری است اما برای زندگی در این کشور باید تا حد متوسط زبان ترکی را یاد بگیرید ، با ما همراه باشید تا در ادامه به زبان های موجود در دانشگاه های این کشور و فرصت های یادگیری که برای شما وجود دارد بپردازیم.

وجود برنامه هایی همچون برنامه انتقال دانشجویان با دانشگاه های کشورهای اروپایی ، فرصتی بی نظیر برای متقاضیان تحصیل در ترکیه هست تا بتوانند تجربه های زیادی را بدست آورند.

زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

معمولا در کشورهای دیگر مانند کشورهای اروپایی همچون آلمان ، اتریش ، فرانسه که تحصیل تقریباً رایگان دارند ، دانشجویان مجبورند که برای تحصیل در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی به زبان بومی همان کشور تحصیل کنند.

دانشگاه های ترکیه در این مورد استثنا قائل می شوند و این مزیتی قابل توجه برای دانشجویان است ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به هر دو زبان ترکی یا انگلیسی امکان پذیر است اما جهت ورود به دانشگاه های دولتی این کشور باید مهارت خود در زبان ترکی را بالا ببرید و زبان انگلیسی بیشتر در دانشگاه های خصوصی این کشور در دسترس است.

در صورتی که تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب می کنید نیاز به ارائه مدارکی همچون TOEFL و IBT / IELTS نخواهید داشت ، چون شما باید تنها در آزمون SAT شرکت کنید که خودش سنجش زبان انگلیسی دارد ، اما حتماً شما باید سطح زبان خوبی برای این آزمون داشته باشید تابتوانید نمره خوبی بدست آورید.

چنانچه قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان ترکی را دارید لازم هست تا در آزمون مربوطه که آزمون YOS می باشد شرکت کنید ، البته این آزمون به سه زبان طرح می شود و سادگی زیادی دارد.

به طور کلی برای آمادگی در این آزمون ها حتماً باید دوره های کالج آمادگی در خود کشور ترکیه را بگذرانید تا بتوانید از پس این آزمون ها با نمره خوب بر بیایید.

تحصیل پزشکی و دنداپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

برای تحصیل پزشکی در ترکیه اولین شرط لازم داشتن مدرک دیپلم با نمره بالا در دروس تخصصی در یکی از رشته های ریاضی و یا تجربی است ، در قدم بعدی داوطلبان باید در یک دوره پری مدیکال جهت آماده سازی در دروس پزشکی شرکت نمایند ، این دوره به دانشجو کمک می کند تا هرچه سریعتر با سیستم آموزشی ترکیه آشنا شده و مهارت های لازم را به دست آورد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

پس از پایان دوره داوطلب باید در آزمون ورودی به نام YOS و یا SAT شرکت نماید که نوع آزمون با توجه به دانشگاه انتخابی متغیر است ، با قبولی در آزمون ورودی دانشگاه دانشجو شش سال را مشغول تحصیل در رشته پزشکی شده و در نهایت با دریافت مدرک پزشکی MD یا MBBS از دانشگاه فارغ التحصیل می شود.

رشته پزشکی دانشجویان را برای کار و فعالیت در بیمارستان ها و کلینیک های سراسر دنیا آماده ساخته و آنها تمام دروس مربوط به سلامت را در تخصصی ترین سطح ممکن فرا میگیرند.

برنامه آموزشی دانشگاه به این صورت است که دانشجویان زمان های مشخصی را به هر بخش از تحصیل مانند کارآموزی در بیمارستان ، گذراندن واحدهای درسی و امتحانات ، تحقیقات و سمینارها اختصاص داده و با سپری کردن هر بخش به دیگری وارد می شوند.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه همانند رشته پزشکی بوده و دانشجویان باید با شرکت در دوره پیش نیاز آماده شرکت در یکی از دو آزمون ورودی دانشگاه شوند.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دقت داشته باشید که از طرفی چون در رشته هایی مثل دندانپزشکی رقابت زیادی وجود دارد ، دانشجویانی که در آزمونهای ورودی به بالاترین نمره برسند شانس پدیرفته شدن بیشتری خواهند داشت.

البته گفتنی ست که شرکت و قبولی در آزمون ورودی در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار حائز اهمیت است و در برخی از دانشگاه های خصوصی نیازی به شرکت در آزمون وجود نداشته و دانشگاه تنها به دنبال نمرات خوب در دبیرستان است ( معمولا 80٪ متوسط ) همچنین اعتبار این دانشگاه ها پایین تر و هزینه تحصیل در آنها بالاتر است.

اگر به این دانشگاه ها علاقمند هستید ، مشاورین ما می توانند به شما بگویند که شانس شما چقدر است و در پروسه درخواست به شما کمک کنند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی ۵ سال زمان می برد و دانشجویان باید دو ترم تحصیلی را در هر سال سپری کنند ، هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه از استانداردهای تحصیلی برنامه بولونیا در اروپا پیروی می کنند و بسیاری از آنها از برنامه تبادل آراسموس حمایت می کنند.

این امکان نیز وجود دارد که برخی از دانشگاه ها شرایط سنی را برای رشته پزشکی و یا دندانپزشکی لحاظ نمایند که با مراجعه به سایت دانشگاه از آن مطلع خواهید گردید.

کالج های آمادگی آزمون در ترکیه

همانگونه که گفتیم دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی در خارج از کشور و به خصوص ترکیه باید با شرکت در دوره های آموزشی آمادگی لازم جهت شرکت در آزمون ورودی دانشگاه را به دست آورند ، کالج های متعددی وجود دارند که این دوره را در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

کالج های آمادگی آزمون در ترکیه

به عنوان مثال کالج متروپل از جمله موسسات آموزشی ست که از سال ۱۹۹۵ در حال برگزاری دوره های آمادگی برای YÖS و SAT و تدریس زبان ترکی برای علاقه مندان است و با ایجاد شعبه های ملی و خارجی در بسیاری از مراکز با هویت سازمانی آن تبدیل به یک زنجیره تاسیس موسسات آموزشی بین المللی شده است.

موسسه متروپل بر این باور است که موفقیت را می توان با آموزش عالی که توسط معلمان با تجربه انجام می شود ، به دست آورد ، کالج متروپل ترکیه به دلیل سازماندهی و نظم و انضباط در دوره های آن موفق ترین مرکز آموزش YÖS در ترکیه است که از اساتیدی شناخته شده و با تجربه در زمینه های آزمایشگاهی نیز استفاده می کند.

در کلاس های درس این کالج بخش های مختلف در آزمون مورد بررسی قرار می گیرند و دانش آموزان می توانند از استراتژی ها ، تکنیک ها و همچنین دریافت سوالات تمرینی برای تقویت آمادگی آزمون خود بهره ببرند ، استراتژی این دوره در کالج متروپل ترکیه توسط بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان ثابت شده است.

وجود شعبات مختلف از این کالج در شهرهایی همچون ازمیر ، آنکارا ، استانبول ، آنتالیا و غیره سبب می شود تا متقاضیان ایرانی در انتخاب آن ها به راحتی تصمیم بگیرند و در کنار شرایط محیطی انتخابی خود بتوانند به آموزش و یادگیری بپردازند.

کالج آمادگی آزمون پوزا ترکیه

کالج پوزا از دیگر مراکز تحصیلی است که با کلاس هایی با ظرفیت محدود دانشجویان را از بهترین کیفیت آموزشی بهره مند می سازد ، داوطلبین قبل از شروع دوره در یک آزمون شرکت نموده و بر اساس سطح علمی خود در کلاس های ۱۲ نفره دسته بندی می شوند.

وجود سیستم های هوشمند آموزشی در کلاس های درس ، برنامه های قابل نصب بر روی گوشی همراه برای والدین و دانشجو جهت بررسی شرایط توسط والدین متقاضی ، کلاس های حل تمرین و جبرانی فراوان ، امکان حضور در کلاس ها حتی بعد از شروع ابتدای ترم ، برگزاری آزمون های منظم و غیره همگی سبب شده تا این کالج بعد از توضیح مشاوران ، مورد پسند خیلی از متقاضیان موسسه مهاجرتی رجبی باشد.

در تمامی دروس جزییات لازم توسط اساتید مجرب تدریس و دانش آموزان با پایان یافتن هر فصل یک آزمون را پشت سر می گذارند ، علاوه بر اساتید مشاورین نیز به صورت مداوم با دانش آموز در ارتباط بوده و وضعیت تحصیلی آنها را پیگیری می نمایند.

این مرکز پس از برگزاری آزمون با توجه به نمره کسب شده در انتخاب رشته نیز به دانشجویان کمک نموده و تا لحظه پذیرش در دانشگاه با آنها همراه است ، به طوری که در تکمیل ظرفیت دانشگاه های ترکیه با آن ها همراه خواهد بود تا بتوانند ورود به دانشگاه را نهایی کنند.

تحصیل در کالج k&k ترکیه

افردی که به دنبال تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه های کشور ترکیه هستند در صورتی که مدرک TOMER را کسب نکرده اند می توانند با ثبت نام در این کالج به سطح زبان ترکی موردنظر خود دست یابند.

معمولا داوطبلان درابتدا یک آزمون به نام Aptitude را پشت سر گذاشته و تعیین سطح می شوند ، داشتن مدرک دیپلم معادل دبیرستان های ترکیه جهت ثبت نام در این دوره الزامی ست.

این کالج اما از محبوبیت کمتری برخوردار است و تمرکز آن بر خلاف موسسات دیگری که بر روی آمادگی آزمن های دانشگاه های ترکیه برای خارجی ها است ، بر روی آموزش زبان ترکی می باشد.

مشخصاً کالج های مختلفی در ترکیه هستند که دوره های آموزشی را برگزار می کنند و ممکن است حتی از کالج های نامبرده شده در اینجا نیز سطح کیفی مطلوب تری داشته باشند ، مشاوران موسسه باتوجه به شرایط متقاضیان از جمله سطح زبان ، آزمون درخواستی ، سطح مالی و سایر فاکتورهای تاثیر گذار دیگر ، بهترین پیشنهاد رو برای متقاضیان خود خواهند داشت.

آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی ترکیه

همانگونه که گفتیم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه نیازمند شرکت در آزمون ورودی به نام YOS می باشد ، آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS از چند سال گذشته به صورت جداگانه توسط هر دانشگاه برگزار می شود و مخصوص کسانی ست که تبعه ترکیه نیستند.

آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS

برای شرکت در این آزمون حتما باید مدرک پیش دانشگاهی خود را از یکی از مدارس ایران کسب کرده باشید ، این آزمون از دو بخش اصلی تشکیل شده که پاسخ به بخش دوم برای تمامی دانشجویان الزامی نیست ، در بخش اول دانش متقاضی از طریق سوالات علمی مربوط به دروس تخصصی هوش ، هندسه و ریاضی سنجیده می شود که با مطالعه و تمرین دروس دوره دبیرستان به راحتی قادر به پاسخ دهی به آنها خواهید بود.

تعداد سوالات معمولا بین ۸۰ تا ۱۰۰ عدد و زمان پاسخگویی بین ۱۰۰-۱۲۰ دقیقه می باشد ، در این آزمون امتیاز مربوط به بخش ریاضی بسیار مورد توجه قرار می گیرد و بخشی از سوالات شامل نمودارها ، جدول و گراف هاست که به ماشین حسابی نیازی ندارد.

بخش دوم آزمون به کسانی اختصاص دارد که زبان ترکی را برای تحصیل انتخاب می کنند و باید مهارت خود را در این زبان به اثبات برسانند ، در صورت انتخاب زبان انگلیسی تمام دفترچه سوالات آزمون به زبان انگلیسی ارائه می شود.

هیچ گونه محدودیتی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد و داوطلبان با مدرک دیپلم متفاوت و هر محدوده سنی می توانند در آن ثبت نام کنند.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون YOS

همانگونه که گفته شد آزمون ورودی پزشکی ترکیه YOS به صورت جداگانه برگزار می شوند و هر دانشگاه تایم و زمان خاص خود را در پذیرش دانشجو دارد که باید در زمان انتخاب دانشگاه به آن دقت نمود.

هزینه آزمون از ۵۲ تا ۷۰ دلار متغیر بوده و معمولا آزمون در بازه اردیبهشت تا تیرماه برگزار و ثبت نام در ماه فروردین صورت می پذیرد ، با توجه به برنامه دانشگاه نتیجه آزمون حدودا تا دو هفته بعد در سایت دانشگاه قرار می گیرد ، داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به کشور ترکیه سفر کنند و ویزای لازم جهت ورود و اقامت در این کشور را داشته باشند.

درخواست تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

با بررسی دقیق تمام دانشگاه ها و در نظر گرفتن شرایط خود یکی از بهترین آنها را انتخاب کنید ، تمام مدارک مورد نیاز را که برای ورود به کشور ترکیه و بخش خاصی که قصد اقامت در آن را دارید آماده کنید.

اگر همزمان برای چند دانشگاه درخواست می فرستید در نظر داشته باشید که هر دانشگاه می تواند مدارک متفاوتی را از شما بخواهد ، هزینه آزمون را باید از طریق یک حساب بانکی فعال پرداخت نموده و به همراه سایر مدارک آپلود نمایید ، سیستم کلی پذیرش شما را از روند درخواست از طریق ایمیل آگاه می سازند ، مطمئن شوید که درخواست خود را ثبت کرده اید.

بعد از اینکه آنلاین درخواست خود را ثبت کردید یک برگ پرینت از درخواست آنلاین به همراه کپی تمام مدارک خواسته شده را به اولین دانشگاه انتخابی خود ارسال کنید.

تمام مدارک ارسالی را ابتدا با دانشگاه چک کنید و مطمئن شوید که قبل از اتمام مهلت ثبت نام به دستشان خواهد رسید ، صورتی که دانشگاه مدارک شمار را تایید کند فرم پذیرش برای شما ارسال می شود.

زمان و مکان برگزاری آزمون پس از انجام ثبت نام به طور قطع مشخص شده و می توانید به همراه گواهی لازم آن را پرینت گرفته و روز شرکت در آزمون به همراه داشته باشید ، توجه داشته باشید اغلب دانشگاه ها برای جای آزمون YOS نمرات ABITURE ، GCE و ACT را نیز می پذیرند.

رنکینگ دانشگاه های پزشکی ترکیه

در بالا به بهترین دانشگاه های خصوصی و دولتی کشور ترکیه اشاره نمودیم اما خوب است بدانید که هر یک از این دانشگاه ه در رتبه بندی جهانی دارای جایگاه متفاوتی بوده و برخی از آنها با پیروی از سیستم آموزشی آمریکا جزو برترین های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی می باشند.

رنکینگ دانشگاه های پزشکی ترکیه

طبق آخرین رتبه بندی دانشگاه کوچ با رتبه ۴۵۰ برترین دانشگاه این کشور در سطح جهان بوده و پس از آن دانشگاه بیلکینت با رتبه ۵۰۰ و دانشگاه سابانجی با رتبه ۵۳۰ بالاترین رتبه ها را به خود اختصاص داده اند.

در رتبه بندی دانشگاه ها به معیارهایی همچون کیفیت آموزش ، مقالات و مطالب علمی توجه ویژه می گردد ، دانشگاه آنکارا و استانبول نیز در میان هزار دانشگاه برتر علوم پزشکی قرار گرفته اند.

اگر بصورت خاص می خواهید رشته پزشکی و دندانپزشکی را بخوانید ، دانشگاه های معتبر روسیه را هم به شما پیشنهاد می دهیم ، مقاله تحصیل در روسیه را بخوانید.

انتخاب دانشگاه دولتی یا خصوصی در ترکیه

ترکیه یکی از توریستی ترین کشورها با داشتن شهرهای مختلف دانشگاه های متعددی برای علاقه مندان به رشته های پزشکی و دندانپزشکی را در خود جای داده ، اما زندگی در هر شهر متفاوت بوده و معمولا شهرهای شلوغ و پرجمعیت تر دانشگاه های بهتری را در خود جای داده اند.

تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی به دلیل وجود درخواست های زیاد از سوی دانشجویان بین المللی و کم بودن میزان ظرفیت دشوار است ، در صورتی که علاقه به پذیرش در این دانشگاه ها دارید پیشنهاد ما به شما این است که به مدت یک سال در دوره های آمادگی آزمون YOS و یا SAT شرکت کرده و همچنین در این مدت زبان ترکی خود را نیز تقویت کنید.

اما در مقابل تحصیل در دانشگاه های خصوصی به دلیل بیشتر بودن در تعداد به مراتب آسانتر است و شما شانس بهتری برای ورود به رشته های علوم پزشکی خواهید داشت.

جهت پذیرش در دانشگاه های خصوصی باید در دروس تخصصی خود در مدرک دیپلم نمرات خوبی را کسب کرده و آماده پرداخت هزینه بالاتر باشید ، البته بالا بودن ظرفیت پذیرش پزشکی برای دانشگاه های خصوصی ترکیه دلیل بر ضعف علمی این دانشگاه ها نیست و در حال حاضر رتبه دانشگاه های خصوصی این کشور بالاتر از مراکز دولتی آن است.

هزینه تحصیل رشته های پزشکی ترکیه

بدون شک اطلاع از هزینه های تحصیل در هر کشوری برای متقاضیان ایرانی اهمیت دارد ، در ترکیه نیز همچون خیلی از کشورهای دیگر به طور کلی در گروه علوم پزشکی ، رشته های پزشکی و دندانپزشکی گران ترین رشته ها هستند و البته میزان هزینه تحصیل به زبان انتخابی برای تحصیل بسیار بستگی دارد.

هزینه تحصیل رشته های پزشکی ترکیه

دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان نسبت به دانشگاه های دولتی ترک زبان هزینه تحصیل بالاتری دارند و علاوه بر این دانشجویان خارجی در ترکیه تقریبا سه برابر دانشجویان بومی هزینه پرداخت می کنند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان خارجی دانشگاه های دولتی ترک زبان در هر ترم از حدود ۱۰۰۰ لیر و برای دانشگاه های انگلیسی زبان از حدود ۲۰۰۰ لیر می باشد و باید توجه کرد که حتماً قبل از اقدام برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه اطلاع دقیق تری نسبت به هزینه های تحصیل بدست آورد ، چرا که در برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه حاجت تپه آنکارا هزینه تحصیل تا 48000 لیر می رسد.

در صورتی که همین هزینه ها در دانشگاه های خصوصی می تواند بازه ای در حدود 9000 تا 25000 دلار مانند دانشگاه کوچ در رشته دندانپزشکی نیز برسد ، شما می توانید با مراجعه به سایت هر دانشگاه از میزان دقیق شهریه ها مطلع شوید.

در خصوص هزینه ها و بورسیه ها ، کشور مجارستان هم قابل رقابت با ترکیه است ، مقاله تحصیل در مجارستان در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

بورسیه رشته های پزشکی در ترکیه

دولت ترکیه پیرو سیاست خارجی خود به صورت جدی به دنبال ترویج و افزایش تعداد دانشجویان خارجی محصل در مؤسسات آموزش عالی ترکیه به خصوص اتباع کشورهای آسیای مرکزی ، آفریقا ، خاور میانه و اروپای شرقی به طور خاص است.

بورسیه رشته های پزشکی در ترکیه

دولت ترکیه متعهد به ارائه کمک هزینه تحصیلی و تلاش در پیدا کردن فرصت های دیگر تامین منابع مالی برای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور شده است.

از سال ۱۹۹۲، تعداد دانشجویان بین المللی که به نوعی کمک های مالی را دریافت کرده اند ، به ۱۵۰۰۰ نفر افزایش یافته و البته گفتنی ست که بیشتر بورس های تحصیلی موجود در ترکیه و کمک هزینه تحصیلی دولت ، تنها به اتباع ترک و یا دانش آموزان از کشورهای ترک زبان یا افریقایی تعلق می گیرد.

شرایط دریافت بورسیه رشته های پزشکی ترکیه

کسانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی می شوند معمولا شهریه دانشگاه ، خوابگاه و بیمه برای فرد به صورت رایگان شده و مبلغی به عنوان کمک هزینه ماهیانه دریافت خواهد کرد ، برای دریافت کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه همانند تحصیل در این کشور تسلط به زبان ترکی الزامی است.

زمان درخواست کمک هزینه تحصیلی و بورسیه رشته های پزشکی در ترکیه از ماه آوریل تا می و آخرین مهلت ثبت نام ۵ مارس هرسال می باشد.

هیچ محدودیتی سنی برای درخواست بورسیه این دانشگاه وجود ندارد از متولدین ۱۹۹۷ به بعد در مقطع کارشناسی و از متولدین ۱۹۸۸ به بعد در مقطع کارشناسی ارشد می توانند برای دریافت بورسیه های تحصیلی ترکیه اقدام نمایند.

برای درخواست بورسیه رشته های پزشکی در ترکیه توجه به موارد زیر دارای اهمیت است :

 • نمره آزمون ورودی دانشگاه
 • معدل دیپلم
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • نمره آزمون بین المللی
 • CGPA

بورسیه تحصیلی ابن سینا در ترکیه

این بورسیه تحصیلی کل هزینه تحصیل در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، داروسازی و دامپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه را پوشش می دهد و شامل کل شهریه تحصیل ، هزینه های زندگی و فراگیری زبان ترکی می باشد.

از الزامات بهره مندی از این بورسیه تسلط به زبان ترکی ، اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی و معدل دیپلم است ، مدت زمان پوشش این بورسیه یک سال دوره آموزش زبان ترکی و کل دوره تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه می باشد.

بورسیه علوم پزشکی دانشگاه های ترکیه

این بورسیه تحصیلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی را برای شهروندان کشورهای بالکان ، منطقه دریای سیاه ، آسیای مرکزی ، آسیای جنوبی ، خاورمیانه و آفریقا در بر می گیرد ، افراد متقاضی این نوع بورسیه باید شرایط زیر را دارا باشند :

 • شهروند یکی از مناطقی فوق الذکر باشند.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی دارای مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی باشند.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارای مدرک کارشناسی باشند.
 • برای تحصیل در مقطع دکتری تخصصی دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند.
 • برای مقطع کارشناسی متولدین ۱۹۹۱ ، کارشناسی ارشد متولدین ۱۹۸۲ و دکتری تخصص متولدین ۱۹۷۷ به بعد باشند،
 • در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه پذیرفته شده باشند.
 • به زبان ترکی مسلط باشند.

این بورسیه تحصیلی کل هزینه تحصیل ، هزینه فرا گیری زبان ترکی ، هزینه خوابگاه ، بیمه سلامت و هزینه سفر فرد را پوشش داده و هر ماه مبلغی به حساب بانکی دانشجو واریز می کند ، آخرین مهلت ثبت نام برای این بورسیه اول جون هر سال تحصیلی می باشد.

بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه

اغلب دانشگاه های خصوصی که در بالا نام بردیم با توجه به نمرات آزمون ، معدل و سوابق علمی دانشجو ، مواردی از اعطای بورسیه مانند بورس تحصیلی osys ، بورس اعضای هیات علمی پزشکی ، بورس تحصیلی بنیاد وقف کرم ، موفقیت برتر ، موفقیت آکادمی و بورس خصوصی را در برنامه تحصیلی شان دارند.

شرایط اعطای این بورس ها مقداری دشوار است و شامل حال هر دانشجویی نمی شود برای مثال دانشگاه کوچ بورسیه هایی دارد که به هر دانشجویی تعلق بگیرد ، اما دانشجو باید تعهد بدهد که دوران خدمت پزشکی اش را در کشور آمریکا و صرفا برای خدمت به مردم آن کشور بگذراند ، یا برخی از دانشگاه ها بورس را به شرط کار در ترکیه اعطا می کنند.

البته اگر شما مشتاق تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه باشید نباید خیلی بابت هزینه های دانشگاه نگرانی داشته باشید ، دانشگاه های خصوصی ترکیه حتی اگر اصلا بورس تحصیلی ارائه ندهند ، باز هم مواردی از کمک هزینه تحصیلی و وام دانشجویی را برای دانشجویان در نظر می گیرند ، ضمن اینکه می توانید  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه و دیگر کشور ها را هم بررسی نمایید.

سوالات پر تکرار پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

در زیر تلاش کردیم به سوالاتی که ممکن است در ذهن دارید پاسخ دهیم ، این سوالات را افراد بسیاری از مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده اند ، اما اگر هنوز سوال و ابهامی در ذهن دارید می توانید از قسمت دیدگاه های سایت در پایین همین سوالات استفاده کرده و پرسش خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت جواب کامل آن را دریافت نمایید.

آیا بدون دانستن زبان ترکی می توانم در ترکیه پزشکی بخوانم ؟

شما می توانید در دوره های یادگیری این زبان به مدت شش ماه در کشور ترکیه شرکت کرده و این زبان را بطور کامل فرا بگیرید ضمن اینکه امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در دانشگاه های خصوصی ترکیه وجود دارد.

برای تحصیل پزشکی در ترکیه چه پیش نیاز هایی لازم است ؟

داشتن مدرک دیپلم با نمره بالا در دروس تخصصی در یکی از رشته های ریاضی و یا تجربی ، شرکت در دوره پری مدیکال جهت آماده سازی در دروس پزشکی و شرکت در آزمون YOS و یا SAT

آیا امکان دارد بدون شرکت در آزمون ورودی در ترکیه دندانپزشکی بخوانم ؟

می توانید در دانشگاه های خصوصی که نیاز به شرکت در آزمون ندارند تحصیل کنید ، نمرات خوب در دبیرستان شرط ورود است اما هزینه تحصیل در آنها بالاتر است.

آیا می توانم از ایران و بدون رفتن به ترکیه در آزمون های ورودی شرکت کنم ؟

خیر ، برای شرکت در آزمون ورودی حتما لازم است به ترکیه سفر کنید و به صورت حضوری امتحان بدهید.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کدامند؟

طبق آخرین رتبه بندی دانشگاه کوچ با رتبه ۴۵۰ برترین دانشگاه این کشور در سطح جهان بوده و پس از آن دانشگاه بیلکینت با رتبه ۵۰۰ و دانشگاه سابانجی با رتبه ۵۳۰ بالاترین رتبه ها را به خود اختصاص داده اند.

برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه باید چه کار کنم؟

مدت یک سال در دوره های آمادگی آزمون YOS و یا SAT شرکت کرده و در این مدت زبان ترکی خود را نیز تقویت کنید.

آیا دانشجویان بین المللی و بومی در ترکیه به یک اندازه شهریه می پردازند؟

خیر ، دانشجویان خارجی در ترکیه تقریبا سه برابر دانشجویان بومی هزینه پرداخت می کنند. اما اگر شما ترک زبان هستید بومی ترکیه محسوب خواهید شد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه چقدر است ؟

هزینه تحصیل این رشته ها در ترکیه برای دانشجویان خارجی دانشگاه های دولتی ترک زبان در هر ترم حدود ۱۰۰۰ لیر و برای دانشگاه های انگلیسی زبان حدود۲۰۰۰ لیر می باشد.

چنانچه به هرگونه اطلاعت بیشتر در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه نیاز دارید می توانید به کارشناسان با تجربه موسسه مهاجرتی رجبی در شهرهای شیراز و تهران مراجعه کرده و با خیالی آسوده تمام امور مهاجرت تحصیلی خود به ترکیه را به آنها بسپارید و به نتیجه دلخواه خود برسید ؛ ضمناً مقالات سایت هم می تواند راهگشای شما عزیزان باشد ، مقاله تحصیل در خارج از کشور ، امن ترین و بهترین کشورها برای تحصیل دانشجویان ایرانی را به شما معرفی می کند ، حتما آن را مطالعه کنید.

5/5 - (203 امتیاز)

18 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

 1. Shahrzad گفت:

  سلام من شنیدم ما حتی اگه با SAT پذیرش بگیریم دندانپزشکی ترکیه ولی باز هم به ترکی تدریس میکنن. دانشگاه دولتی مورد تایید کدوما هستن که دندانپزشکی به انگلیسی ارائه بدن؟ باتشکر

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   شما می‌توانید کورس انگلیسی پذیرش بگیرید ولی در کل بستگی به سطح زبان انگلیسی استاد مربوطه هم دارد.
   دانشگاه های حاجت تپه ،آنکارا و استانبول کورس انگلیسی دارند

   با تشکر از سوال شما

 2. sara گفت:

  سلام من دانش اموز پایه نهم هستم تا الان تمام معدل هام 20 بوده به زبان ترکی و اینگلیسی تقریبا مسلط هستم از همین الان قصد دارم که برای بورس ترکیه درس بخونم و امادگی لازم رو برای ازمون یوس داشته باشم ممنون میشم که در این باره راهنمایم کنید یعنی اینکه چه اقداماتی رو باید انجام بدم ؟؟؟ممنون

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای تحصیل در شاخه پزشکی در ترکیه اکثر دانشگاه ها آزمون ورودی yos یا sat دارند. برای موفقیت در آزمون ها میتوانید در دوره کالج آمادگی آزمون شرکت کرده که علاوه بر دروس آزمون، زبان ترکی یا انگلیسی را هم آموزش می‌بینید.
   ضمنا هر سال برخی از دانشگاه های ترکیه ظرفیتی را برای بورسیه نیز در نظر می‌گیرند که افراد با معدل بالاتر، سن پایینتر، سطح زبان بالاتر و در کل رزومه مناسب تر پذیرفته می شوند.

   با تشکر از سوال شما

 3. مهدی گفت:

  سلام برای تحصیل پزشکی :
  20 سالم است رشته تجربی معلم دیپلم 18/49 ، زبان انگلیسی و اردو یاد دارم ( از بلوچستان )
  1 ) از لحاظ علمی دانشگاه های ترکیه بهترند یا دانشگاه دو پاکستان کراچی
  2) هزینه های دانشگاه های دولتی
  3 ) در کجا پذیرش راحتتر است

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   دانشگاههای ترکیه از رتبه علمی بالاتری برخوردار هست. هزینه دانشگاههای دولتی برای رشته پزشکی سالی ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار هست.

   با تشکر از سوال شما

 4. Fateme گفت:

  با سلام و احترام
  من دانشجوی رشته ی کارشناسی هوشبری از دانشگاه روزانه ایران هستم
  ۱) امکان ادامه تحصیل از کارشناسی به دندانپزشکی در ترکیه با مدت تحصیلی کمتری هست؟ یا باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رو ارائه بدم و در صورت قبولی، کل ۵ سال تحصیل رو بگذرونم؟
  ۲)هزینه ای که در طول پروسه قبل از مهاجرت نیاز هست به طور تقریبی چقدره؟
  ممنون.

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   خير،امكان ادامه تحصيل به اين شكل نيست
   مدارك ديپلم و پيش دانشگاهى را ارائه داده و در دوره كالج شركت ميكنيد سپس ازمون ورودى دانشگاه را شركت كرده و وارد دانشگاه ميشويد
   در صورت ورود به رشته دندان پزشکی میتوانید نمرات ترجمه شده رسمی خود در ایران را به دانشگاه مقصد ارائه کنید و به شرط داشتن‌ نمرات بالا اموزش دانشگاه تصمیم ميگيرد که چه تعدادی از واحد های شما را بپذیرد
   هزينه ها با توجه به كالج و دولتى و خصوصى بودن دانشگاه و سطح زندگى شما بسيار متفاوت ميباشد به طور كلى هزينه ها به شرح زير است
   هزينه كالج ٤٠٠٠ تا ٥٠٠٠دلار
   دانشگاه هاى دولتى سالانه ١٠٠٠ تا ٣٠٠٠ دلار
   دانشگاه هاى خصوصى سالانه از ١٠٠٠٠ دلار به بالا
   و هزينه زندگى ماهانه ٥٠٠ دلار
   ضمن اينكه اجازه كار نيمه وقت حين تحصيل داريدو قسمتى از هزينه ها از اين طريق تامين ميشود .

   با تشکر از سوال شما

 5. kamyar گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده مهندس صنایع هستم البته دیپلم تحصیلی ام تجربی بوده. با توجه به اینکه گفتید تحصیل در رشته پزشکی شرایط سنی نداره یعنی بنده با 42 سال سن اجازه شرکت در آزمون یوس دارم؟ معدل دیپلم دبیرستان چه بالا باشه چه پایین تاثیری در پذیرش داره یا ملاک فقط نمره کسب شده در آزمون یوس هست؟
  متشکرم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   برای شرکت کنندگان ازمون یوس محدودیت سنی وجود ندارد . اما در بین رقیبانی که نمره ازمون یکسانی دارند سن و شرط معدل و مدرک زبان ترکی بسیار مهم میباشد

   با تشکر از سوال شما

 6. SAYE گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من 18سالمه ،امسالم کنکور تجربی شرکت کردم.
  متقاضی تحصیل در رشته ی پزشکی توی یکی از دانشگاهای دولتی ترکیه هستم،
  معدل دیپلمم بالای 16 میشه ،خواستم بدونم منظور از تحصیل رایگان چی هستش ک فرمودین؟!
  و نمراتم باید چطور باشن (تا اگه پایین ترن من شهریور برای ترمیم معدل اقدام کنم.
  و اینکه سطح این ازمونی که میگیرن چطوره ؟! اصا کتاب خاصی داره که باید خوند ؟!
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

 7. سعید گفت:

  سلام هزینه کلاس های یوس در ترکیه چقد هست؟وایا چجوری میشه بورسیه گرفت

 8. amir گفت:

  سلام
  من معدل دیپلمم 18/30 و معدل پیش دانشگاهیم 17/30 است. ترک زبان نیستم و قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه در رشته ی پزشکی را دارم.1-آیا ترکیه دانشگاه هایی دارد که آزمون وروردیش زبان ترکی نیاز نداشته باشد.2-آیا دانشگاه های ترکیه نیاز به مدرک ایلتس یا تافل دارند.3-آیا می شود بدون مدرک تافل یا ایلتس و سطح زبان انگلیسی ضعیف وارد دوره ی کالج دانشگاه ترکیه شد و در همان دوره زبان انگلیسی را تقویت کرد.

 9. rozhin گفت:

  سلام من 13 سالمه کلاس یازدهم رشته تجربی هستم ( 3 سال جهشی خوندم ) می خوام برای تحصیل پزشکی یا دندان پزشکی برم ترکیه باید چه کار کنم ؟ از کی باید اقدام کنم ؟ من می خوام بورسیه بشم برای بورسیه شدن از کی و چجوری باید اقدام کنم ؟ ممنون میشم به سوالم جواب بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه