تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی در دانشگاه های درجه یک و با پذیرش بسیار آسان می تواند رویای شما برای رسیدن به پزشکی را به واقعیت بدل کند.

اگر می خواهید هزاران انسان را نجات دهید و این آرزوی شماست که یک پزشک حرفه ای باشید ، رومانی انتخاب عاقلانه ای برای شماست.

رومانی به تدریج ، به دلیل کیفیت تحصیلات ، به مقصدی داغ برای جستجوی تحصیلات پزشکی تبدیل شده است ، در اینجا داوطلبان پزشکی آموزش بالایی را در پزشکی کسب می کنند و شما یک راهنمای عالی را از دانشکده های مشهور دریافت خواهید کرد.

بسیاری از دانشگاه های درجه یک پزشکی در رومانی وجود دارد و پذیرش آنها بسیار آسان دنبال می شود ، برای گرفتن پذیرش در اینجا لازم نیست هیچ کنکوری بدهید.

داوطلبان باید در امتحان دوازدهم حداقل ۵۰٪ نمره کسب کنند ، هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی بسیار کمتر از سایر دانشگاههای خارجی است.

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا فرصت مطالعه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی را برای علاقه مندان فراهم کرده اند ، چنانچه مایل به انجام تحصیلات پزشکی در این کشور هستید ابتدا راهنمای ما را مطالعه کنید و سپس با ما تماس بگیرید.

همچنین برای آگاهی بیشتر در خصوص رشته های تحصیلی و دانشگاه های برتری که آن ها را ارائه می دهند ، مقاله تحصیل در خارج از کشور را بخوانید.

نگاه کلی بر تحصیلات پزشکی در رومانی

موسسات دانشگاهی عالی رومانی از اعتبار بین المللی شایسته ای برای ارائه آموزش پزشکی و برنامه های تحقیقاتی با کیفیت بالا برخوردار هستند ، برنامه های پزشکی ، دندانپزشکی یا دامپزشکی دانشگاه های رومانی که Study Medicine Europe به آنها وابسته است ، بخشی از مشهورترین کالج ها و دانشگاه های پزشکی اروپا هستند.

علاوه بر سخنرانی ها ، دوره های تدریس شده و وظایف تحقیقاتی که توسط اساتید مشهور تدریس می شود ، دانشجویان این فرصت را دارند که در تیم هایی با دانشمندان تحسین شده بین المللی یا در آزمایشگاه ها یا در کلینیک ها و بیمارستان های وابسته به دانشگاه کار کنند. برای کسانی که مایل به ادامه تحصیل پزشکی در رومانی هستند ، یک برنامه تبادل دانشجویی نیز وجود دارد که به موجب آن اعتبارات به صورت جمعی همراه با ثبت نام دانشگاه و مقررات تقویم دانشگاهی در مقطع خود حساب می شوند.

و در نهایت اینکه ؛ کیفیت آموزش از طریق سیستم مقررات ملی و اتحادیه اروپا تضمین می شود و کلیه مدارس دارای اعتبار بین المللی هستند.

آموزش پزشکی دولتی یا خصوصی در رومانی؟

به طور خاص ، آموزش پزشکی در رومانی ، خواه مربوط به دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا باشد ، هم توسط دانشگاه های دولتی (دولتی) و هم خصوصی ارائه می شود.

دانشگاه های پزشکی در رومانی برنامه های آموزش داده شده به انگلیسی و رومانیایی را در پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی و داروسازی ارائه می دهند.

همچنین دوره های آموزش یافته فرانسوی در پزشکی و دندانپزشکی ارائه می شود ، برنامه های دیگر به زبان رومانیایی عبارتند از: پرستاری ، مامایی ، رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی ، آزمایشگاه بالینی ، فیزیوتراپی و توان بخشی ، تکنیک دندانپزشکی ، تغذیه و رژیم غذایی ، مدیریت بهداشت و دستیاران دارویی.

دوره های ارائه شده توسط دانشگاه های پزشکی رومانی

رومانی چندین دانشگاه علوم پزشکی معتبر دارد که ۴ مورد از آنها ، تحصیلات به زبان فرانسوی ، ۱۰ دانشکده یا دانشگاه پزشکی تحصیلات پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می دهند و ۱۳ مورد هم تحصیلات پزشکی را به زبان رومانیایی تدریس می کنند.

برنامه های پزشکی رومانی در اروپا و جهان شناخته شده است ، همه دانشگاه های رومانی انواع مختلفی از دوره های پزشکی را برای داوطلبان ارائه می دهند ، لیست برنامه های ارائه شده توسط دانشگاه های پزشکی رومانی در زیر آورده شده است:

 • پزشکی عمومی : برنامه ۶ ساله
 • دامپزشکی : برنامه ۶ ساله
 • دندانپزشکی : برنامه ۵ تا ۶ ساله
 • داروسازی : برنامه ۵ تا ۶ ساله
 • پرستاری : برنامه ۳ تا ۴ ساله
 • فیزیوتراپی : برنامه ای ۳ تا ۴ ساله
 • تخصص پزشکی : برنامه ۳ تا ۶ ساله

این برنامه ها منجر به مدارک مورد تأیید GMC ، GDC ، RCVS ،HCPC ، NMC می شود که در انگلیس و در سراسر جهان شناخته شده است.

علاقه مندان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ادامه این محتوا با شرایط تحصیل پزشکی به هر دو زبان رومانیایی و انگلیسی آشنا می شوند و چکیده ای از اطلاعات ضروری پیرامون دوره های پریمدیکال ، ازمون های ورودی ، بهترین دانشگاه ها و مدارک لازم برای پذیرش بیان شده است ، جهت کسب اطلاعات بیشتر توصیه می شود که از مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی کمک بگیرید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

دوره های پریمدیکال در رومانی

دوره های پایه پزشکی یا دوره مقدماتی برنامه های دانشگاه پزشکی در رومانی توسط دانشگاه های مختلف و برای برنامه های پزشکی مختلف برگزار می شود ، بنابراین دانشجو بین المللی می تواند موارد زیر را در رومانی دنبال کند.

دوره های پریمدیکال در رومانی
 • دوره های پایه پزشکی برای برنامه های پزشکی یکپارچه دانشگاه : پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، دامپزشکی.
 • دوره های مقدماتی پزشکی برای برنامه های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رومانی برای برنامه هایی که فقط به زبان رومانیایی موجود است : فیزیوتراپی ، پرستاری ، مامایی و غیره.
 • دوره زبان رومانیایی برای تخصص پزشکی در رومانی.

چرا شرکت در دوره پایه گذاری در رومانی توصیه می شود؟

دوره بنیادی پزشکی در رومانی برای یک سال طراحی شده است و در ترم اول شامل زبان رومانی و ترم دوم برای موضوعات اصلی در خصوص ادامه تحصیلات دانشگاهی است:

 • زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک و ریاضیات برای پزشکی و دندانپزشکی.
 • گیاه شناسی ، شیمی ، فیزیک و ریاضیات برای داروسازی.
 • زیست شناسی و فیزیک برای فیزیوتراپی و غیره.

این به دانشجویان اجازه می دهد تا برای تحصیلات دانشگاه پزشکی آمادگی خوبی داشته باشند.

دوره آمادگی پزشکی در رومانی

برنامه دوره آمادگی برای تحصیل پزشکی در رومانی برای دانشجویان دارای بورسیه رومانی ، که می خواهند تحصیلات تکمیلی پزشکی را بگذرانند یا می خواهند یک برنامه فقط به زبان رومانیایی را بگذرانند ، اجباری است.

همه دانشگاه های پزشکی در رومانی دوره مقدماتی تحصیل پزشکی را برای دانشجویان ترتیب می دهند ، دانشجویانی که مایل به تحصیل به زبان رومانیایی هستند باید برای تحصیلاتی که می خواهد در رومانی دنبال کند ، اقدام نمایند.

در عین حال ، دانشجو باید متوسط ( زبان ) تحصیلی را که می خواهد استفاده کند مشخص کند و این که آیا دوست دارد قبل از شروع تحصیلات دانشگاهی ، زبان مشترك رومانیایی را بخواند یا خیر.

اهداف اصلی دوره های مقدماتی در رومانی

 • دانش زبان تدریس ( زبان انگلیسی ، بلغاری یا رومانی ) را ارتقا میدهد.
 • بهبود دانش در مورد موضوع مورد نیاز برای مطالعه پزشکی.
 • انتقال هموار برای ورود به آموزش عالی.
 • مشکلات سازگاری برای تازه واردان را به حداقل می رساند.

هزینه دوره های پری مدیکال در رومانی

دوره پایه پزشکی در رومانی مقرون به صرفه است است و انتظار میرود ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ € در سال برای دانشجویان بین المللی و تقریباً ۸۰۰ یورو برای دانشجویان EU / EEA و سوئیس باشد.

ویژگی های آموزش دوره پری مدیکال در رومانی

دوره بنیاد پزشکی به دانشجویان اجازه می دهد قبل از شروع برنامه دانشگاه پزشکی در همان سطح باشند ، دانشجویان پزشکی بین المللی با دوره های بنیاد پزشکی در رومانی در طول تحصیلات دانشگاهی خود به زبان انگلیسی ، فرانسوی یا رومانیایی عملکرد خوبی دارند و خود را در جامعه دانشگاهی و زندگی روزمره به راحتی ادغام می کنند ، آنها در هر دو مرحله مطالعه بالینی وقت بیشتری دارند تا به مطالعات خالص پزشکی اختصاص دهند.

ایده های بی اساس درباره دوره پری مدیکال در رومانی

برخی از دانشجویان اظهار دارند که می توانند زبان های انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی صحبت کنند ، بنابراین چرا یک سال از وقت خود را صرفه دوره های پری مدیکال و یادگیری زبان رومانی کنند؟

دوره پایه نه تنها برای زبان رومانیایی بلکه برای موضوعات ابتدایی برنامه پزشکی دانشگاه و غوطه وری در جامعه و فرهنگ رومانی است که حداقل ۶ سال در آن خواهید ماند ، بیشتر اینها ، با یک زبان بیشتر برای آموزش ، یک درب باز به روی جهان است.

همچنین تحصیل پزشکی به زبان رومانیایی مانع شما برای کار به عنوان پزشک در سایر کشورها به غیر از رومانی نیست ، بیشتر آنها ، بعد از دوره پایه ، انتخاب بیشتری دارید : دارو به زبان رومانیایی ، انگلیسی یا فرانسه.

قابل توجه است که هزاران نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه پزشکی رومانی امروز در کشور خود کار می کنند و از پزشکان رومانیایی در سراسر کشورها استقبال می شود.

اگر شما نیز می خواهید در دوره های پری مدیکال رومانی شرکت کنید ، یک نکته قابل ذکر این است که چنانچه شما دوره پری مدیکال را در مجارستان گذرانده باشید می توانید از مدرک آن برای پذیرش در دانشگاه های رومانی هم استفاده کنید.

در این زمینه می توانید مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بخوانید ، دوره پریمدیکال مجارستان در تمام اروپا و حتی برخی دانشگاه های آمریکایی اعتبار دارد و با هزینه کمتر می توانید آن را پشت سر بگذارید.

برای اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در تماس باشید تا زمینه های لازم برای ورود شما به این دوره ها را فراهم کنند ، متخصصان ما در تمامی مراحل ریز جزئیات موجود را مورد بررسی قرار می دهند و مسیر موفقیت شما را هموار می کنند.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی رومانی

درخواست ، پذیرش ( پیش ثبت نام ) و ثبت نام در تحصیلات دانشگاهی پزشکی ( پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و غیره ) به زبان انگلیسی ، فرانسوی یا رومانیایی در رومانی برای دانشجویان خود تأمین مالی یا دانشجویی که می خواهند بورسیه رومانی را دریافت کند ، امکان پذیر می باشد.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی رومانی

برای دریافت پذیرش در دانشگاه پزشکی رومانی ، دانشجو باید کلیه درخواست ها و شرایط پذیرش و تأخیر در برنامه را در نظر بگیرد ، الزامات درخواست دانشگاه پزشکی ممکن است کمی با دانشگاه های مختلف متفاوت باشد و برخی از دانشگاه ها ممکن است شرایط خاصی داشته باشند (به عنوان مثال کنکور!).

برای تحصیل پزشکی در برخی دانشگاه های رومانی به هیچگونه آزمون ورودی پزشکی نیاز نیست اما برخی از دانشگاه های پزشکی ممکن است به مصاحبه ورود ( برای بررسی سطح زبان – حداقل ۲B ، انگیزه ، سطح آمادگی برای تحصیل پزشکی در رومانی و غیره ) نیاز داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است آزمون ورودی در زیست شناسی و شیمی را سازمان دهند.

شرایط تحصیل پزشکی در رومانی

شک نداشته باشید که انتخاب تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در رومانی از لحاظ رشد حرفه ای دانشجویان پزشکی یک فرصت بی نظیر محسوب می شود.

شرایط تحصیل پزشکی در رومانی

دانشگاه ها و دانشکده های پزشکی در رومانی به آموزش های اساسی پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و فیزیوتراپی اختصاص داده می شوند اما همچنین پرستاران و ماماها نیز کلیه آموزش های پیراپزشکی لازم را می بینند.

لازم به ذکر است که پزشکان فارغ التحصیل در رومانی باید از نرخ بیکاری پزشکان در این کشور اطلاعات کافی کسب کرده باشند و این موضوع را به درستی مد نظر قرار بدهند.

روند تبدیل شدن به یک پزشک در رومانی

دوره های تحصیل پزشکی در رومانی ۶ ساله است و همانند آموزش های پزشکی مدرن در سایر کشورها ، رومانی نیز از یک سیستم کاملا به روز برای آموزش دانشجویانش استفاده می کنند.

هر چه سال تحصیل بالاتر می رود ، از بار آموزش تئوری پزشکی کاسته و به بخش آموزش های آزمایشگاهی و کلینیکال اضافه می شود ، در پایان دانشجویان پایان نامه و آزمون سراسری نهایی را در پیش دارند.

اخذ مدرک پزشکی از رومانی به دارندگان آن اجازه می دهد که در رومانی ، کشور مبدا و یا یک کشور سوم کار کنند ، برای کار در رومانی دانشجویان باید بتوانند قوانین اداره مهاجرتی رومانی را مبنی بر پرداخت مالیات را به انجام برسانند.

شرایط سال تحصیلی و ثبت نام دانشجویان پزشکی در رومانی

دانشگاه های پزشکی رومانی همانند دیگر دانشگاه ها از جدول زمانی استاندارد دولت (۲ ترم تحصیلی) پیروی می کند ، دانشجویان پزشکی همچنین یک تمرین آموزشی تابستانی از سال اول تا پنجم دارند.

ممکن است تا اواسط ماه سپتامبر برنامه هایی از تحصیلات کارشناسی پزشکی ، دندانپزشکی یا دامپزشکی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که از ورود بدون ویزا به رومانی مانند کانادا ، ژاپن ، مولداوی ، کره جنوبی ، سوئیس ، ایالات متحده آمریکا و صربستان و غیره برخوردار هستند ، ارسال شود.

این برنامه ها می تواند تا اواسط ماه اوت برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که شهروندان آنها از ورود بدون ویزا به رومانی برخوردار نیستند ، ارسال شود.

آیا می توان به دانشگاه های پزشکی در رومانی منتقل شد؟

ورود به رومانی برای دانشجویان پزشکی که تحصیلات خود را در کشور دیگری شروع کرده اند و می خواهند بدون از دست دادن اعتبارات ECTS خود ، تحصیلات خود را در دانشگاه پزشکی رومانی ادامه دهند ، امکان پذیر می باشد.

دانشجویی که تحصیلات دانشگاهی مربوط به تحصیلات دانشگاهی پزشکی ( زیست شناسی ، شیمی ، بیوفیزیک و غیره ) را شروع کرده است یا چنین تحصیلاتی را به پایان رسانده است و می خواهد تحصیلات دانشگاهی پزشکی را در رومانی آغاز کند ، اعتبارات ECTS او که در تحصیلات قبلی خود کسب کرده است ، در مطالعات پزشکی رومانی قابل ارزیابی است.

برای گذراندن یک سال به سال دیگر ، دانشجو باید حداقل ۴۵ واحد از ۶۰ واحد درسی ( کل واحد برای یک سال تحصیلی ) را داشته باشد و واحدهای گمشده را باید در پایان سال جدید اخذ کند.

برای اکثر دانشگاه های پزشکی ، دانشجویان منتقل شده باید مانند همه دانشجویان سال اول مراجعه کنند اما پس از پذیرش ، نامزدها توسط کمیته ای متشکل از مقامات دانشگاه ارزیابی می شوند ؛ سپس کمیته تصمیم خواهد گرفت که کاندیدا در چه سالی مجاز به ورود است.

از آنجا که ساختار دوره از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است ، ممکن است داوطلب مجبور باشد برخی از دروس مربوط به سال های ابتدایی را همزمان با سال جاری خود بگذراند تا با تمام قسمت های برنامه درسی به روز باشد ، دانشجو باید برای شرکت در آزمون ( ۳۲۰ تا ۵۰۰ یورو ) پرداخت کند.

اسناد ویژه مورد نیاز دانشجویان انتقالی به دانشگاه های پزشکی رومانی

 • رونوشت کامل سوابق با مهر و امضای اصلی دانشگاه صادر کننده
 • برنامه درسی دانشکده با مهر و امضای اصلی دانشگاه صادر کننده
 • برنامه درسی کلیه موضوعاتی که با مهر و امضای اصلی دانشگاه صادر کننده گرفته شده است
 • سیستم درجه بندی دانشگاه و معادل آن در سیستم آموزشی رومانی
 • هزینه ارزیابی برنامه ( در صورت وجود قابل استرداد نیست : برای بعضی از دانشگاه ها ) با پرداخت بانکی به حساب بانکی دانشگاه واریز می شود.
 • درخواست رسمی انتقال ( در صورت وجود : برای برخی از دانشگاه های علوم پزشکی )
 • اسناد صادر شده به زبان های دیگر به غیر از انگلیسی یا فرانسه باید به انگلیسی / فرانسه / رومانیایی ترجمه شود ( ترجمه معتبر ) و باید توسط دانشگاه صادر کننده تایید شود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در رومانی

بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی به دلیل ارزانتر بودن هزینه ها و همچنین سطح بالای تحصیلات ارائه شده توسط دانشگاه های دندانپزشکی انگلیسی در رومانی ، این رشته را انتخاب می کنند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در رومانی

این برنامه به چند زبان تدریس می شود اما واقعیت امر این است که برای انجام آموزش های عملی و بویژه دوره کارآموزی دندانپزشکی ، شما مجبور به یادگیری زبان رومانیایی هستید و در نهایت نتیجه گیری می شود که متقاضیان باید حداقل یک دوره آموزش رومانیایی در سطح مبتدی را بگذرانند.

روند تحصیل رشته دندانپزشکی در رومانی

اغلب دانشگاه های پزشکی و داروسازی در رومانی ، دانشکده دندانپزشکی با برنامه های متنوع تحصیلی را دائر کرده اند ، برنامه اصلی دندانپزشکی همانند برنامه پزشکی ۶ سال به طول می انجامد.

این برنامه به زبان های انگلیسی ، فرانسوی یا رومانیایی تدریس می شود اما چنانچه علاقه مندان رشته دندانپزشکی نتوانند در این رشته پذیرش بگیرند ، رشته های وابسته جایگزین زیادی وجود دارد که به زبان رومانیایی ارائه می شوند.

تکنسین دندانپزشکی ، دستیار دندانپزشکی ، بهداشت دهان و دندان و غیره برنامه های وابسته به دندانپزشکی هستند که به زبان رومانیایی است و دانشجویان در صورت تمایل می توانند در آنها به تحصیل بپردازند:

برنامه هایی مانند تکنسین دندانپزشکی ، برنامه دستیاران دندانپزشکی ، برنامه بهداشت دندانپزشکی ، برنامه دستیار دندانپزشکی و غیره برای این منظور در دسترس هستند.

شرایط ورود به دندانپزشکی در رومانی

همانگونه که برای تمام مطالعات پزشکی (پزشکی ، داروسازی و غیره) در رومانی رایج است ، از شرایط اصلی ورود به دندانپزشکی مدرک دیپلم دبیرستان است و البته با تاکید بر این نکته که نمرات شیمی ، زیست شناسی و فیزیک یا ریاضیات باید در سطح A یا بالاتر باشد.

دانشجویان دندانپزشکی آینده می توانند برای دندانپزشکی در رومانی به زبان انگلیسی ، فرانسوی یا رومانی درخواست بدهند ، پذیرش دندانپزشکی به زبان انگلیسی در رومانی ، در برخی دانشگاه ها مبتنی بر امتحان است ، در بخش مربوط به تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی ، درباره دانشگاه های ارائه دهنده برنامه دندانپزشکی به زبان انگلیسی صحبت شده است.

بهترین دانشگاه های پزشکی رومانی

در رومانی دانشگاه های پزشکی برجسته ای وجود دارند که با سایر دانشگاه های اروپا برابری می کنند ، در این مقاله اصلاعات شما را در باره بهترین دانشگاه های پزشکی رومانی افزایش خواهیم داد.

بهترین دانشگاه های پزشکی رومانی

دانشکده پزشکی دانشگاه کارول داویلا

این موسسه علوم بهداشت عمومی که به عنوان دانشگاه پزشکی و داروسازی بخارست نیز شناخته می شود ، یکی از قدیمی ترین موسسات پزشکی رومانی است ، دانشگاه پزشکی و دارویی کارول داویلا بهترین دانشکده پزشکی در رومانی شناخته می شود ، این دانشگاه در میان ۱۰۲۲ دانشگاه برتر در حوزه ی علوم پزشکی قرار دارد.

دانشگاه کارول داویلا توسط وزارت آموزش و پرورش به عنوان “دانشگاه پیشرفته تحقیق و آموزش” طبقه بندی می شود ، و یکی از معتبرترین موسسات در نوع خود در رومانی و اروپای شرقی محسوب می شود.

در این دانشگاه برنامه درسی پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می شود و هر ساله فقط ۳۰۰ متقاضی پذیرش می کند.

از افتخارات این دانشگاه می توان جورج امیل و نیکولا پائولسکو را نام برد ، جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی به جورج امیل پالاد از این دانشگاه اعطا شد که به عنوان با نفوذترین زیست شناسه سلولی تا به حال توصیف شده است ، و نيكولا پائولسكو براي اولين بار در این دانشگاه انسولين را کشف کرد.

دانشکده پزشکی دانشگاهGrigore T. Popa

دانشگاه پزشکی و داروسازی Grigore T. Popa یک دانشکده پزشکی دولتی است که در رومانی واقع شده است ، و در حال حاضر به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی و آموزشی پیشرفته شناخته شده است ، این دانشگاه در رنکینگ جهانی رتبه ی ۱۴۹۱ را به خود اختصاص داده است.

دانشکده پزشکی دانشگاهIuliu Hațieganu

دانشگاه پزشکی و داروسازی Iuliu Hațieganu یا UMF Cluj یک دانشکده پزشکی دولتی در شمال غربی رومانی است ، این دانشگاه در سال ۱۹۱۹ به عنوان دانشگاه برتر داكلا تأسیس شد و یكی از معتبرترین موسسات كشور به شمار می رود و در رنکینگ جهانی در رتبه ۱۲۱۵ قرار دارد.

دانشکده پزشکی UMF Cluj تنها دانشکده پزشکی رومانی است که توسط انجمن دانشکده های پزشکی در اروپا شناخته شده است ، همچنین این تنها دانشکده پزشکی رومانی است که توسط وزارت بهداشت دولت اسرائیل معتبر شناخته شده است.

علاوه بر این ، این یک دریافت کننده گواهینامه کیفیت از کنفرانس ملی دانشکده های پزشکی فرانکوفون است ، در این دانشگاه نیز مانند دانشگاهGrigore T. Popa ، هر سال ۲۰۰ دانشجو موفق به دریافت پذیرش می شوند ، قابل ذکر است که استاد مشهور چشم پزشکی Ioan Piuariu-Molnar در این دانشگاه تدریس می کرده است.

دانشگاه پزشکی در دانشگاه Târgu Mureș

این دانشکده در سال ۱۹۴۵ به عنوان UMFST شناخته می شود ، این دانشگاه در Târgu Mureș ، رومانی مستقر است و به عنوان یکی از ۶ دانشکده پزشکی سنتی در رومانی شناخته می شود و این دانشگاه در جایگاه ۶۱۵۰ جهان قرار دارد.

UMFST یکی از جدیدترین موسساتی است که مدرک پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، مانند اکثر دانشگاه ها ، برنامه ی پزشکی این دانشگاه به مراحل پیش بالینی و بالینی تقسیم می شود.

UMFST همچنان در بین بسیاری از متقاضیان به عنوان یك انتخاب محبوب شناخته می شود زیرا یكی از معدود دانشگاه هایی است كه برای دانشجویان بین المللی بورس تحصیلی ارائه می دهد.

دانشگاه پزشکی و داروسازی Victor Babeș

این دانشگاه UMF Timișoara نامیده می شود ، یک موسسه عمومی است که در سال ۱۹۴۵ تاسیس شده است ، این دانشگاه به نام Victor Babeș ، یکی از بنیانگذاران میکروبیولوژی مدرن ، نامگذاری شده است ، این دانشگاه در رتبه ی جهانی قرار ندارد.

این یکی از معدود دانشکده های پزشکی است که دوره را به ۳ زبان انگلیسی ، فرانسوی و رومانیایی ارائه می دهد ، و شانس پذیرش بسیار محدود است ، زیرا فقط ۱۵ مورد برای برنامه انگلیسی و ۳۰ مورد برای دوره فرانسه وجود دارد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

مجددا اشاره می کنیم که تحصیل پزشکی در رومانی به دلیل شهریه معقول و هزینه های زندگی در اروپا یک انتخاب جذاب برای بسیاری از دانشجویان بین المللی است ، بنابراین مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی بر آن شده اند تا جزییات هزینه های تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی را در اینجا به اختصار بیان کنند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

شهریه پزشکی در دانشگاه های مختلف رومانی

 • شهریه دانشگاه کارول داویلا برای تحصیل پزشکی : برای تحصیل به زبان رومانیایی ۳۶۰۰ یورو در سال است و برای زبان انگلیسی بین ۵۰۰۰ یورو تا ۶۰۰۰ یورو در هر سال است ، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید قبل از درخواست ویزا شهریه سال اول دانشگاه را به حساب بانکی دانشگاه واریز کنند.
 • دانشکده پزشکی دانشگاهGrigore T. Popa : تحصیل پزشکی ۵۰۰۰ یورو و دندانپزشکی نیز ۵۰۰۰ یورو در هر سال است.
 • دانشکده پزشکی دانشگاهIuliu Hațieganu : 6000 یورو در سال ، دارای ۶۰ صندلی برای دانشجویان اعضای اتحادیه اروپا و ۴۰ صندلی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا است.
 • برای دندانپزشکی نیز ۲۵ صندلی برای دانشجویان اعضای اتحادیه اروپا و ۵ صندلی برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.
 • دانشگاه پزشکی و داروسازی Victor Babeș : برای هر دو رشته ۶۰۰۰ یورو.
 • دانشگاه پزشکی در دانشگاه Târgu Mureș : ۶۰۰۰ یورو.
 • دانشکده پزشکی دانشگاه ترانسیلوانیا برازوف : ۵۰۰۰ یورو در سال.
 • دانشکده پزشکی دانشگاه اوییدیوس کنستانتا ؛ برای دانشجویان اتحادیه اروپا ۴۰۰۰ یورو در سال و برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ۳۶۰۰ یورو در سال است.
 • دانشگاه پزشکی و داروسازی کرایووا : شهریه هر دو رشته دندانپزشکی و پزشکی به زبان انگلیسی ۵۰۰۰ یورو.
 • دانشگاه پزشکی واسیل گلدیچ غربی آراد : ۵۰۰۰ یورو در سال و ۴۵ صندلی برای شهروندان اتحادیه اروپا و ۴۵ صندلی برای غیر اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.
 • دانشکده پزشکی دانشگاه اورادئا : ۵۰۰۰ تا ۶۲۶۰ یورو در سال.

نحوه پرداخت شهریه

توجه داشته باشید که شهریه دانشگاه ها در رومانی متناسب با دانشکده و رشته ی تحصیلی و کشور مبدا بستگی دارد و حتی میزان آن می تواند هر سال برای دانشجویان جدید تغییر کند.

قانون پرداخت شهریه در رومانی برای دانشجویانی که به ویزا احتیاج دارند به این روش است که آنها باید قبل از درخواست ویزا شهریه سال اول تحصیل خود را پیشاپیش پرداخت کنند و از سال دوم شهریه را در یک قسط پرداخت کنند.

دانشجویانی که به ویزای دانشجویی رومانیایی احتیاج ندارند ، می توانند شهریه را به صورت ؛ یک بار ، دو بار یا اقساط (سه ماهه) پرداخت کنند.

هزینه زندگی دانشجویان در رومانی

به طور کلی ، هزینه های زندگی دانشجویی بسته به سبک زندگی هر یک از دانشجویان بین المللی می تواند متفاوت باشد ، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه های زندگی دانشجویی در کشور رومانی خیلی بالا نیست و با ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه ، یک دانشجوی بین المللی می تواند زندگی راحتی داشته باشد.

همه دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی هزینه دارند ، به محض ورود به دانشگاه ، هزینه ثبت نام که معمولاً حدود ۵۰ یورو است نیز باید به دانشگاه پرداخت شود.

بسیاری از فرصت های بورسیه تحصیلی در رومانی طراحی شده اند تا به عنوان وسیله ای برای تقویت ارتباطات بین کشورهای مختلف عمل کنند در نتیجه ، شما نباید صرفاً به این دلیل که شما یک شهروند رومانی نیستید ، برای دستیابی به کمک هزینه ها از تلاش دست بکشید و برای دستیابی شما به این اهداف مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد.

در به رنبال کم کردن هزینه های تحصیل هستید و میتوانید زبان آلمانی را یاد بگیرید ، توصیه ما تحصیل در آلمان است ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان تمام هزینه های زندگی و تحصیل را با جزییات شرح داده ایم.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در رومانی

یکی از عادات رایج دانشگاه های رومانی این است که دوره های دانشگاهی بیش از یک زبان تحصیلی را ارائه می دهند ، در عین حال که زبان رسمی کشور زبان رومانیایی است ، بسیاری از زبانهای شناخته شده دیگر ، از جمله فرانسوی ، آلمانی و لهستانی نیز وجود دارد که در اقلیت هستند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در رومانی

اگر مایل هستید که تحصیلات پزشکی خود را به زبان غیر بومی تحصیل کنید ، باید مدارکی از مهارت زبان خود را به دانشگاه ها ارائه کنید و اگر نتوانید استانداردهای لازم را رعایت کنید ، ممکن است برای کمک به پیشرفت خود لازم باشد در یک دوره زبان شرکت کنید.

شرایط مدرک زبان برای تحصیل پزشکی

برای تحصیل پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاهی مانند دانشگاه پزشکی کالور دیولا ، دانشجو باید بتواند انگلیسی صحبت کند و برای واقف شدن به این موضوع از کلیه دانشجویان پذیرفته شده می خواهند که برای آزمون انگلیسی پزشکی شرکت کنند.

جهت شرکت در آزمون زبان انگلیسی پزشکی ، دانشجو باید مبلغ ۳۰۰ یورو مالیات غیر قابل استرداد بپردازد ، قابل ذکر است که چنانچه متقاضیی این آزمون را پشت سر گذاشته و نمره قبولی را کسب نکرده باشد ، این مبلغ پس داده می شود.

توجه داشته باشید که پس از ثبت نام ، مقالات داوطلبانی که در دانشگاه پذیرفته شده اند ، توسط وزارت آموزش ، تحقیقات ، جوانان و ورزش بررسی می شود و اگر مشخص شود که این مقالات ناقص یا جعلی هستند ، ثبت نام لغو می شود ، هیچ بازپرداختی برای آزمون پذیرش دریافت نمی شود و شهریه یک ماه نیز از کل هزینه ها حفظ می شود.

محدودیت سنی برای پذیرفته شدن در دانشگاه های پزشکی رومانی

اغلب دانشگاه های پزشکی رومانی محدودیت سنی را برای پذیرش رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی اعمال می کنند ، به عنوان مثال پذیرش در برنامه های پزشکی و دارویی دانشگاه ایاسی محدودیت سنی وجود دارد.

معیارهای دانشگاه علوم پزشکی ایاسی حداقل سن ۱۷ سال ، تأمین مالی خود برای هزینه های تحصیل و هزینه زندگی در طول دوره تحصیل است و او باید در سلامتی از نظر روحی ، جسمی و بدون هرگونه مرض مسری ناسازگار با تحصیلات و حرفه آینده باشد.

مهلت ارسال اسناد تقاضا به دانشگاه پزشکی ایاسی می تواند از دانشکده ای به دانشکده دیگر ، منشا دانشجویان و سالانه متفاوت باشد.

معمولاً آخرین تاریخ درخواست در حدود اوایل ماه اوت است ، اما برای دانشجویان اتحادیه اروپا CEE و سوئیس ، بسته به تعداد متقاضی دریافت شده ، این دوره می تواند به ابتدای ماه سپتامبر موکول شود.

تحصیل پزشکی در رومانی با مدرک دیپلم

تحصیل پزشکی در رومانی به دو صورت امکانپذیر است ؛ تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم و تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس از رشته های مرتبط با پزشکی.

تحصیل پزشکی در رومانی با مدرک دیپلم

عزیزانی که واجد شرایط گزینه دوم هستند بدانند که با داشتن یک مدرک لیسانس مرتبط ، در واقع یک امتیاز بیشتر از متقاضیانی دارند که می خواهند با مدرک دیپلم متوسطه اقدام کنند.

در عین حال دارندگان مدرک دانشگاهی در رشته های مرتبط باید به موضوع محدودیت سن هم توجه داشته باشند و نباید سالهای زیادی از زمان فارغ التحصیلی انها گذشته باشد ، اما در هر حال قوت قلب مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی برای عزیزان علاقه مند این است که ما در هر شرایطی با شما همراه هستیم و می توانیم با همراهی شما یک پذیرش موفق را رقم بزنیم.

پذیرش پزشکی در رومانی با مدرک دیپلم

الزامات و روش ورود به دانشکده های پزشکی رومانی ممکن است در مدارس مختلف پزشکی متفاوت باشد ، دیپلم دبیرستان و اثبات سطح متوسط زبان انتخابی برای تحصیل از قبیل انگلیسی ، فرانسوی یا رومانیایی از مدارک ضروری برای درخواست است.

اگر چه پذیرش در اکثر مدارس پزشکی و دانشگاه ها تقریبا با رقابت تنگاتنگ همراه است اما برخی از دانشکده های پزشکی ممکن است آزمون ورودی برگزار کنند ، به این منظور دانشجویان باید قبل از آزمون در دوره های آمادگی پریمدیکال یا پیش پزشکی شرکت کنند.

در اکثر دانشگاه های رومانی برای ورود موفق به دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی باید پرونده درخواست در مهلت مقرر و طبق مراحل خواسته شده از سوی دانشگاه ارائه شود و فراموش نکنید که اگر با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی همگام باشید ، آنها در انجام بی عیب و نقص تمامی این مراحل راهنمای شما خواهند بود.

اسناد اضافی موثر در پذیرش پزشکی و دندانپزشکی

 • دیپلم یا گواهینامه رتبه اول تا سوم در مسابقات کشوری یا بین المللی.
 • گواهی پایان مطالعات مرتبط با سلامت
 • گواهی یا تأیید تحصیلات دانشگاهی مقطع در رشته های غیر پزشکی؛
 • گواهی انگلیسی شناخته شده بین المللی.
 • شواهدی از فعالیتهای خارج از برنامه از قبیل فعالیت داوطلبانه بشر دوستانه صلیب سرخ و غیره.
 • توصیه نامه از دبیرستان حاضر (معلمان ، مدیر و غیره)

امکانات تدریس پزشکی در دانشگاه های رومانی

تدریس در دانشگاه های پزشکی رومانی بر اساس آموزش زمینه های مختلفی از تکنیک های نوآورانه ، آموزش خلاقانه و یادگیری استراتژی های وظیفه محور است.

این آموزش و یادگیری حول محور دوره های غیر کلینیکی و بالینی می چرخد و دانشجویان گزارش های عملی خود را در قالب سمینار ، سخنرانی و تکالیف تحقیقاتی مستقل انجام می دهند ، مدارس پزشکی در رومانی وابسته به کلینیک های پزشکی و بیمارستان های سراسر کشور هستند.

اکثریت قریب به اتفاق اساتید دانشگاه های پزشکی رومانی لیست گسترده ای از نشریات در مجلات بین المللی را تحت پوشش خود دارند و در پرونده آنها جوایز علمی متعددی همزمان با دوره های منظم ، برنامه های یادگیری از راه دور و همچنین دوره های مطالعه نیمه کاره و کارآموزی وجود دارد.

بنابراین جای تعجب نیست که مطابق با چنین روحیه متعالی دانشگاهی ، کتابخانه های دانشگاه رومانی عظیم است ، مکانی که حاوی کپی های گسترده ای از تقریباً همه مجلات معتبر پزشکی بین المللی ، نشریات و کتاب ها و همچنین منابع فراوان با مقالات مهم و تعداد نامحدودی از جلد علمی با منابع آنلاین در دسترس دانشجویان قرار می گیرد.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

در رومانی ، مدارس پزشکی نیرویی هستند که باید به ویژه در شهریه ها حساب شوند ، هزینه های آنها از ۴۰۰۰ یورو تا ۸۰۰۰ یورو در سال بیش از حد معقول است و نیازی به گفتن نیست که هزینه های زندگی به طور قابل توجهی ارزان تر از هرجای دیگر در اروپا است.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

با این حال ، دانشجویان زیادی هستند که هنوز هم قادر نیستند به تنهایی از عهده هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی بر آیند و دائما در جستجوی راه هایی برای کاهش هزینه ها و یا رایگان نمودن آن هستند.

طبق جدیدترین اطلاعات برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی ، تنها راه کم کردن هزینه ها در رومانی روش بورسیه ها است ، اما نکته مهم این است که بورسیه های رومانی اغلب برای دانشجویان اتحادیه اروپا بوده و دانشجویان غیر اتحادیه برای دریافت آن باید زبان رومانیایی را بلد باشند.

این به این معنا نیست که هیچگونه بورسیه ای برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا وجود ندارد ، بلکه منظور ما این است که مواردی هم ممکن است وجود داشته باشد اما قطعا رقابت برای آن سنگین است.

یک روش دیگر برای کاهش هزینه های تحصیلات پزشکی رومانی ، استفاده از وام های دانشجویی است که در زیر به آن پرداخته ایم و بررسی کرده ایم که آیا اصلا وام دانشجویی به دانشجویان پزشکی تعلق می گیرد یا خیر؟

اطلاعات کلی در مورد وام های دانشجویی برای دانشگاه های رومانی

تجربه یک دهه ما به این معنی است که تیم Study Medicine Europe متخصص وام های دانشجویی در رومانی هستند ، نمایندگان ما در جریان آخرین تحولات مربوط به گزینه های کمک مالی دانشجویان رومانی قرار می گیرند تا اطمینان حاصل کنند که هنگام انتخاب از همه اطلاعات آگاه هستید.

در حال حاضر وام های دانشجویی توسط موسسات مالی در رومانی ارائه نمی شوند ، اما اطلاعات زیر در مورد نوع وام هایی که قبلاً ارائه می شده است می تواند برای هر کسی که قصد تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در رومانی را دارد ، مفید باشد.

تمام وام های دانشجویی به لو رومانیایی (RON) ، واحد پول ملی این کشور اعطا می شود ، وامها معمولاً فقط از طریق موسسات مالی محلی که توافق نامه ای را با موسسه انتخابی دانشگاهی شما منعقد کرده اند ، در دسترس قرار می گیرد.

تشخیص وامهای دانشجویی به تشخیص بانکها بوده است ، بنابراین Study Medicine Europe هیچگونه مسئولیتی در مورد تصویب (یا عدم تصویب) وامهای دانشجویی ندارد.

شرح مختصر بازپرداخت وام در دانشگاه های رومانی

دانشجویان تا زمانی که تحصیلات خود را به پایان برسانند ، ملزم به بازپرداخت وام نیستند و حتی پس از آن ، قبل از شروع بازپرداخت وام ، مهلت وجود دارد.

بازپرداخت وام معمولاً شامل نرخ بهره ثابت سالانه است و دانشجویانی که وام گرفته اند نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ، کمیسیون یا هزینه مربوط به اعطای یا مدیریت وام ندارند.

دوره موافقت با انعقاد قرارداد وام آغاز می شود و هنگامی که دانشجو امتحان یا پایان نامه دولتی خود را به پایان می رساند ، طبق توافق طرفین در قرارداد وام ، پایان می یابد.

ما خدمات وام ارائه نمی دهیم ، اما می توانیم تخصص و تجربه خود را در زمینه مذاکره درباره نوع و مدت زمان وام دانشجویی که بهترین گزینه برای شما است ، ارائه دهیم.

ما همچنین می توانیم در مورد حداکثر میزان وام و مدت زمان مهلت قبل از شروع بازپرداخت ها مشاوره دهیم.

خوب است بدانید یکی از کشورهایی که می توانید برای دریافت بورسیه روی آن حساب کنید ، ایتالیا است ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا روش های رسیدن به بورسیه تحصیلی در این کشور را بررسی کردیم.

بورسیه رشته های پزشکی در رومانی

دانشجویان بین المللی مشتاق به تحصیل پزشکی می توانند بر اساس بورسیه های تحصیلی اعطا شده توسط رومانی ، به طور یک جانبه یا در چارچوب توافق نامه های دو جانبه ، از طریق مقامات ذیصلاح در کشورهای خود و یا بر اساس بورس و کمک هزینه های تحصیلی دیگر کشورها یا سازمان های بین المللی برای تحصیل ، پذیرفته شوند.

بورسیه رشته های پزشکی در رومانی

توجه داشته باشید که داوطلبان بورسیه تحصیلی باید حداقل یک سال زودتر با سازمان بین المللی برای دریافت بورس تحصیلی پزشکی تماس بگیرند.

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می توانند با پرداخت هزینه شهریه یا اخذ بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط دولت رومانی با هزینه شخصی در رومانی ثبت نام کنند.

بورسیه تحصیلی رومانی به دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی

بورس تحصیلی رومانی از طریق توافق نامه های همکاری دوجانبه ، طرح های بورسیه تحصیلی رومانی ارائه شده توسط دولت رومانی با توجه به اسناد دو جانبه موجود یا پیشنهادهای یک جانبه رومانی به سایر کشورها توسط وزارت آموزش ، تحقیقات ، ورزش و جوانان انجام می شود.

نوع دیگر بورس تحصیلی ، بورس تحصیلی با توجه به منافع خارجی رومانی است ، این بورس از طریق وزارت امور خارجه اعطا می شود ، به ویژه به نفع جوانانی است که از کشورهایی می آیند که رومانی اسناد همکاری های بین المللی فرهنگی را با آنها کامل نکرده است.

یک نامزد موفق تحصیل پزشکی که از طریق این برنامه بورس تحصیلی رومانی انتخاب شده ، مجاز به دسترسی رایگان به آموزش ، و معادل ۵۶ دلار در ماه ، برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان پزشکی است.

این بورسیه های تحصیلی رومانی هزینه شخصی و حمل و نقل بین المللی را پوشش نمی دهد ، دانشجویان خارجی هزینه اقامت خود در خوابگاه های دانشگاه را پرداخت می کنند ، آنها در بدست آوردن مکان های هاستل ، به میزان امکانات ، اولویت خواهند داشت.

بورس های اعطایی گروه های وزارت امور خارجه

این طرح به فارغ التحصیلان دبیرستان ها یا سیستم های پیش دانشگاهی معادل آن و همچنین به داوطلبانی اختصاص می یابد که برای ادامه تحصیل در رشته ی پزشکی و تحصیلات تکمیلی و دکترا ، در دانشگاه های رومانی تعلق می گیرد ، چرخه کامل تحصیلات دانشگاهی ، طبق مشخصات دانشکده انتخاب شده ، ۳ تا ۶ سال طول می کشد و با گرفتن دیپلم (مجوز) پایان می یابد.

داوطلبانی موفق که متقاضی بورسیه تحصیلی رومانی از جمله سال مقدماتی برای یادگیری زبان رومانیایی شده اند ، باید تحصیلات خود را به زبان رومانیایی ادامه دهند ، اگر در رومانی بعداً برای ادامه تحصیل زبان حارجی دیگری را انتخاب کنند ، دیگر از بورس تحصیلی بهره مند نمی شوند.

بورسیه های تحصیلی رومانی در زمینه عملکرد دانشگاهی

دانشجویان بین المللی که تحصیلات پزشکی خود را در رومانی از طریق امور مالی آغاز کرده اند ، می توانند از دوره دوم بورس تحصیلی رومانی را دریافت کنند ، برخی از دانشگاهها به دانشجویان دارای سوابق تحصیلی عالی نیز بورسیه می دهند.

سایر بورسیه های تحصیلی که به دانشجویان پزشکی تعلق می گیرد

بورس تحصیلی بین المللی Future Future 2021 ، به دانشجویان تعلق می گیرد و بخشی از بودجه را پوشش می دهد و همه ی دوره ها را شامل می شود.

کمک مالی مالی NTU برای دانشجویان بین المللی ۲۰۲۱ ، بخشی از بودجه را پوشش می دهد و و برای دوره های ارائه توسط دانشگاه است.

سایر این بورسیه ها شامل بورس تحصیلی انگلیسی SIT Zero Fees ، بورس تحصیلی جان موناش ، ۲۰۲۱ طرح بورس تحصیلی UQ Liveris Academy 2021 ، و بورس تحصیلی UQ Firebirds 2021 می شود.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در رومانی

رومانی معمولاً در بین بسیاری از دانشجویان ممکن است انتخاب اول باشد زیرا ، این کشور آموزش با کیفیت بالا را با قیمتی ارزان تر از سایر کشور های اروپایی ارائه می دهد ، این امر به ویژه در مورد پزشکان مشتاق بیشتر صدق می کند ، زیرا برجستگی مدارس پزشکی رومانی با سایر قاره ها برابری می کند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در رومانی

مزایای تحصیل پزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی (پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، داروسازی و …) به دلایل مختلف یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان پزشکی بین المللی آینده در خارج از کشور است ، به دلیل کیفیت عالی مطالعه ، هزینه تحصیل مقرون به صرفه ، هزینه های معقول زندگی ، عدم نیاز به آزمون ورودی ، فرهنگ چند ملیتی ، امکان کمک مالی ، انتقال اعتبار ECTS ، و اعطای دیپلمی که در تمام اروپا شناخته شده است.

کیفیت عالی تحصیل پزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی ، در کشوری با یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی در اروپا که مدارک معتبر بین المللی را ارائه می دهد و در سراسر جهان شناخته شده و به ویژه در تمام کشورهای اتحادیه اروپا / EEA معتبر است.

مطالعه پزشکی دانشگاهی در رومانی شامل دوره ۳ ساله مطالعات پیش بالینی و برنامه ۳ ساله مطالعات بالینی ، با تمرین بیشتر از سال اول است.

درجه کارشناسی امکان دسترسی به تخصص پزشکی (مدت زمان ۳ تا ۶ سال بسته به رشته تخصص) یا تحصیلات دکترا را نیز دارد.

پذیرش آسان

برای تحصیل پزشکی در رومانی ، دانشجویان احتمالی از سراسر جهان مورد استقبال قرار می گیرند ، در حالی که دانشجویان احتمالی اتحادیه اروپا / EEA و غیر اتحادیه اروپا / EEA می توانند برای تحصیل پزشکی ، به زبان انگلیسی ، فرانسوی یا رومانیایی اقدام کنند ، فقط دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA می توانند در آزمون ورودی زبان رومانیایی شرکت کنند و بورسیه کامل رومانیایی را دریافت کنند.

برخی از دانشگاه های پزشکی ممکن است به مصاحبه ورود نیاز داشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است آزمون ورودی در زیست شناسی و شیمی را سازمان دهند.

کمک مالی برای تحصیل پزشکی در رومانی

برای تحصیل پزشکی در رومانی ، دانشجویان ۲ گزینه بورس تحصیلی دارند : بورس تحصیلی مبتنی بر آزمون ورودی و لیاقت.

دانشجویان پزشکی از اتحادیه اروپا ، EEA و سوئیس می توانند بورس تحصیلی رومانی را در صورت قبولی در کنکور بدست آورند (برخی از دانشگاه های پزشکی کنکور پزشکی را ترتیب می دهند).

هر ساله ، دولت رومانی دانشجویانی را که با موفقیت تحصیلی برجسته هستند فارغ از اینکه شهروند کشور های اروپایی هستند یا نه ، به رسمیت می شناسد ، دانشجویان پس از گذراندن حداقل یک سال تحصیلی در دانشگاه رومانی ، این بورس تحصیلی مبتنی بر شایستگی را دریافت می کنند.

تحصیل پزشکی در رومانی با انتقال اعتبار دانشگاه ( ECTS )

دانشجویی که تحصیلات دانشگاهی پزشکی (پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، داروسازی) را در خارج از کشور آغاز کرده است می تواند تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه رومانی به پایان برساند ، می توانند به عنوان دانشجوی انتقالی درخواست می کند و به جای شروع از سال اول ، وارد دانشگاه پزشکی می شود.

دانشگاه های پزشکی رومانی انتقال اعتبارات ECT کسب شده در ۶ سال گذشته را می پذیرند ، بنابراین ، دانشجویانی که تحصیلات دانشگاهی خود را متوقف کرده اند ، می توانند حتی پس از گذشت چند سال به دانشگاه های پزشکی منتقل شوند.

دانشجویان با داشتن مدرک پزشکی رومانی می توانند در سراسر اروپا و فراتر از آن کار کنند و مشکلی در معادل سازی یا شناسایی وجود نخواهند داشت و همچنین دولت رومانی برای جلوگیری از خروج پزشکان از کشور حقوق پزشکان را به میزان ۱۰ درصد افزایش داده است.

معایب تحصیل پزشکی در رومانی

شکاف های توسعه در سیستم آموزشی یکی از معایب است ، علی رغم یک سری اصلاحات طولانی در آموزش ، عملکرد دانشجویان در مقایسه با استانداردهای اتحادیه اروپا و این سطح هنوز پایین است.

عملکرد و نمرات آزمون دانشجویان یا بسیار زیاد است یا بسیار کم است ، و تعداد کمی در وسط واقع شده اند.

این کشور وضعیت اقتصادی ضعیف تری نسبت به سایر کشور های اروپایی دارد.

این کشور نزدیک به ۴۳۰۰۰ پزشک خود را از زمان عضویت در اتحادیه ی اروپا از دست داده است و در برخی شهر های کوچک این کشور یک پزشک مجبور است کار سه یا چهار پزشک را به دلیل کمبود پزشک انجام دهد.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی رومانی

روش درخواست و الزامات تحصیل در دانشگاه رومانی نیز به منشا دانشجویان متقاضی بستگی دارد ، شهروندان رومانی یا متعلق به اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) ، منطقه اقتصادی اروپا (نروژ ، ایسلند ، لیختن اشتاین) ، کنفدراسیون سوئیس (Ch) و سایر کشورها واجد شرایط درخواست هستند.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی رومانی

دانشجویان احتمالی پزشکی باید مجموعه ای از مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه پزشکی و داروسازی رومانی را داشته باشند ، این شرایط بسته به معیارهای خاصی که دانشگاهها در روش خود اعمال می کنند ، می تواند کمی متفاوت باشد.

حداقل مدارک لازم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی رومانی

پرونده درخواست برای تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی باید با دقت تهیه شود زیرا به طور کلی ، پذیرش براساس ارزیابی پرونده ها است.

حداقل نیاز به درخواست ، دیپلم دبیرستان از یک مدرسه معتبر در کشور مبدا متقاضی است ، این دیپلم باید به او امکان تحصیل در دانشگاه (آموزش عالی) در کشور صادر کننده را بدهد ، این مدرک باید توسط وزارت آموزش ، تحقیقات ، جوانان و ورزش رومانی پذیرفته شود که بر اساس آن مدرک ، نامه پذیرش (دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA یا Ch) یا گواهی نامه (برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA یا Ch) را صادر می کند.

لیست اسناد عمومی مورد نیاز اکثر دانشگاه های علوم پزشکی رومانی

 • گواهی تحصیلات دبیرستان (دیپلم کارشناسی یا دیپلم معادل آن)
 • متن سوابق تحصیلات دبیرستان
 • نسخه های معتبر گذرنامه (صفحات ۱،۲،۳،۴ – ۲ نسخه)
 • نسخه های معتبر گواهی تولد
 • گواهی پزشکی
 • عکس
 • کپی سند ازدواج
 • اگر اسناد اصلی به انگلیسی ، فرانسوی یا رومانیایی باشد ، ترجمه لازم نیست و فقط کپی های معتبر اسناد اصلی است.
 • اکثر دانشگاه ها به یک نسخه ساده از هزینه پردازش پرونده برنامه نیاز دارند که غیر قابل استرداد است و بسته به دانشگاه از ۱۰۰ تا ۲۵۰ یورو / پرونده درخواست متفاوت است ، در صورت لزوم ، مبلغ باید از طریق حواله بانکی به حساب دانشگاه پرداخت شود.

اگرچه ممکن است بعضی از دانشجویان ظرف ۱۰ روز ویزای دانشجویی بگیرند ، اما به طور معمول این روند ممکن است تا ۳۰ روز یا بیشتر طول بکشد ، به همین دلیل توصیه می شود برای صدور نامه پذیرش زودهنگام اقدام کنید و به محض آماده شدن نامه ، برای ویزای دانشجویی درخواست دهید.

پس از ثبت نام ، کلیه متقاضیان باید مدارک تحصیلی خود را به صورت اصلی + نسخه معتبر + ترجمه معتبر (در صورت لزوم) ارائه دهند.

مهلت درخواست تحصیل پزشکی در رومانی

مهلت درخواست برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی در دو زمان در سال تقسیم بندی می شود و معمولا پذیرش در زمان دوم به مکان های ذخیره بستگی دارد ، دوره تقریبی درخواست برای مطالعه پزشکی در رومانی به زمان های ۱ مارس تا ۲۰ ژوئیه و ۱ سپتامبر تا ۱۰ سپتامبر تقسیم بندی می شود.

لازم به ذکر است که در دانشگاهی مانند دانشگاه پزشکی کلوژناپوکا برنامه ها فقط به صورت چاپی هر ساله بین ماه های مه و ژوئیه پذیرفته می شوند ، آنها می گویند که فقط به نسخه های قانونی اسناد شما احتیاج دارند و همه ترجمه ها را در رومانی ترتیب می دهند ، ثبت نام بصورت آنلاین امکان پذیر نیست.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در رومانی

در سال تحصیلی ۲۰۲۱ جمعا مدرک اخذ شده از دو دانشگاه علوم پزشکی از کشور رومانی مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده است ، این دو دانشگاه ؛ دانشگاه های علوم پزشکی و دارویی کارول داویلا و دانشگاه علوم پزشکی و دارویی ویکتور بابز است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در رومانی

همانطور که در بخش مربوط به بهترین دانشگاه های پزشکی در رومانی نیز اشاره شد ، این دو دانشگاه قابلیت های فراوانی برای مورد تایید بودن در ایران و همچنین سراسر جهان دارند.

فراموش نکنید که لیست اسامی دانشگاهی وزارت بهداشت ایران مبنی بر تاییدیه مدرک دانشگاه های خارجی ، دائما در حال بررسی است و برای دریافت اطلاعات از آخرین به روزرسانی ها پیشنهاد می شود که حتما با ماوران موسسه مهاجرتی رجبی بگیرید ، مشاوران ما اطلاعات به روز و جدیدی از تغییرات موسسات علمی خارجی و تاییدیه آنها دارند ، بنابراین تماس با انها را فاموش نکنید.

تحصیل پزشکی در رومانی به زبان انگلیسی

بیش از ۴۰ کالج و دانشگاه پزشکی در رومانی وجود دارد – چه در پایتخت بخارست و چه حتی در شهرهای کوچکتر مانند کرایووا یا کلوژ – که آموزش های پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهند ، در اینجا اطلاعات اولیه از شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های علوم پزشکی رومانی را مطالعه می کنید.

تحصیل پزشکی در رومانی به زبان انگلیسی

ساختار برنامه های آموزش پزشکی در رومانی به زبان انگلیسی

ساختار تحصیل پزشکی رومانی در زیر خلاصه می شود:

ساختار برنامه پزشکی رومانی به گونه ای است که سه سال اول به آموزش پیش بالینی و سه سال آخر به آموزش بالینی اختصاص دارد ، چرخه پیش بالینی شامل چندین تئوری نظریه بنیادی مانند آناتومی ، بافت شناسی ، زیست شناسی ، بیوشیمی و بیوفیزیک است.

آموزش های بالینی به تدریج با ارتباط دادن اطلاعات از افراد پیش بالینی به کاربرد آنها در عمل پزشکی ، تمرکز مطالعات را به کاربردهای بالینی تغییر می دهند و تمرینات بالینی به تدریج با سال سوم مطالعه تمرکز بیشتری پیدا می کنند.

بعلاوه ، هر تابستان ، از سال اول تا پنجم تحصیل ، دانشجویان باید در بیمارستان های وابسته به دانشگاه ، مراکز درمانی یا کلینیک ها به عنوان بخشی از تمرین تابستان خود حداقل ۴ هفته در سال (۲۰ روز / ۸ ساعت)کار کنند.

سرانجام ، در طول ۶ سال تحصیل ، دانشجویان باید پایان نامه خود را بر اساس تحقیقات شخصی در مورد موضوعی که با مربی خود اختصاص داده اند ، بنویسند و می توانند یک دوره کارآموزی را نیز انتخاب کنند ، برای این منظور چندین کلینیک پزشکی در سراسر رومانی وجود دارد که با هر دانشکده پزشکی مرتبط هستند.

تحصیل برنامه های انگلیسی در دانشگاه علوم پزشکی Cluj Napoca

پذیرش در این دانشگاه با ارزیابی و انتخاب پرونده ها انجام می شود و در حال حاضر برنامه های موجود در این دانشگاه عبارتند از :

 • پزشکی عمومی (۶ سال – به رومانیایی ، انگلیسی و فرانسوی)
 • دندانپزشکی (۶ سال – به رومانیایی ، انگلیسی و فرانسوی)
 • داروسازی (۵ سال – به رومانیایی ، انگلیسی و فرانسوی)
 • پرستاری – ۴ سال
 • مامایی – ۴ سال
 • تکنیک های دندانپزشکی – ۳ سال
 • بهداشت دندانپزشکی – ۳ سال
 • آزمایشگاه بالینی – ۳ سال
 • رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی – ۳ سال
 • توانبخشی – ۳ سال
 • تغذیه و رژیم غذایی – ۳ سال

تحصیل به زبان انگلیسی در پایتخت رومانی

دانشگاه پزشکی کارول داویلا بخارست از اولین دانشگاه هایی است که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، این دانشگاه سالانه ۳۰۰ صندلی برای پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، در اینجا هیچ کنکوری وجود ندارد اما داوطلبان باید در سطح دبیرستان زیست شناسی و شیمی داشته باشند.

شهر متنوع و پر جنب و جوش بخارست صدها دانشجوی بین المللی را به خود جلب می کند ، پس از گذراندن وقت در پایتخت ، می بینید که چرا آنها کارول داویلا را به عنوان گزینه شماره یک خود انتخاب کرده اند!

تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در رومانی

دانشکده دندانپزشکی Iuliu Hațieganu در کلوژ ناپوکا رومانی با یک محیط دوستانه و باز و از طریق آزمون ورودی از دانشجویان دندانپزشکی استقبال می کند.

الزامات آزمون ورودی این دانشگاه شامل یک آزمون چند گزینه ای است که بیشتر بر ارزیابی دانش زبان متقاضیان تاکید دارد و علاوه بر آن متقاضیان مکلفند فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنند.

دانشگاه دندانپزشکی Iasi Romania از دانشگاه های پیشرو در ارائه آموزش های دندانپزشکی در رومانی است ، این دانشگاه مفتخر است که فعالیت های تحقیقاتی و آموزشی را از طریق اساتید ارزشمند با تکنیک های مدرن آموزش می دهد.

دانشگاه پزشکی و داروسازی ایاسی در عین حال انتقال اعتبار (انتقال دانشجو) از دانشگاه دیگر و یا به دانشگاه های دیگر را قبول می کنند.

انتقال اعتبار می تواند از دانشگاه علوم پزشکی یا دانشگاه های مرتبط با پزشکی مانند دانشگاه های علوم پزشکی ، زیست شناسی ، بیوفیزیک و غیره باشد.

نحوه ارزیابی اعتبار دانشجویان انتقالی

ارزیابی اعتبار پس از پذیرش دانشجویان انتقالی و تأیید قصد خود برای ثبت نام انجام می شود ، اعتبار برای دوره هایی اعطا می شود که در کالج ها و دانشگاه های معتبر گذرانده می شوند و معادل دوره های ارائه شده توسط دانشگاه رومانی و با نمره خوب (دوره هایی با درجه C یا بهتر) هستند.

محدودیت اعتباری زیادی وجود ندارد اما برای انتقال به سال بالاتر در دانشگاه پزشکی و داروسازی Iasi ، دانشجوی انتقالی باید حداقل ۴۵/۶۰ اعتبار ECTS یا معادل آن را داشته باشد تا بتواند در سال آخر قرار بگیرد.

اعتبارات ۱۵/۶۰ ECTS باید تا پایان سال تحصیلی آینده کسب شود ، دانشجویان انتقالی با اعتبار کمتر از ۴۵/۶۰ ECTS یا معادل آن به سال آینده منتقل نمی شوند ، اما تمام اعتبارات منتقل شده شناخته می شوند و باید فقط کسانی را که از دست داده اند ، بگذرانند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی به زبان رومانیایی

تا کنون در بسیاری از بندهای این محتوا بیان شد که اغلب دانشگاه هایی که برنامه های انگلیسی را ارائه می کنند ، در کنار آنها برنامه های پزشکی و دندانپزشکی به زبان رومانیایی را دارند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی به زبان رومانیایی

همچنین بیان شد که دانشجویان در هر حال مجبور به یادگیری زبان رومانیایی می شوند زیرا رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روند کارورزی سرانجام نیاز به این دارند که با مردم بومی صحبت کنند.

بسیاری از دانشجویانی هم که دریافت بورسیه رومانی را در سر دارند باید حتما به آموزش زبان رومانیایی فکر کنند ، زیرا آنها باید با افرادی که به این زبان تسلط دارند ، رقابت کنند و در آزمون های زبان روانیایی شرکت کنند ، در زیر به عنوان مثال به شرایط پذیرش برنامه های رومانیایی در دانشگاه Iasi اشاره شده است.

معیارهای پذیرش در برنامه های رومانیایی دانشگاه پزشکی Iasi

دانشجویان بین المللی مطابق با آموزش و مقررات مربوط به شرایط دولتی در جمهوری رومانی برای پذیرش دانشجویان رومانیایی و خارجی در دانشگاه پزشکی Iasi پذیرفته می شوند.

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و EEA می توانند در دانشگاه پزشکی Iasi با همان روش ها و با شرایط مشابهی که برای شهروندان رومانی اعمال می شود ، درخواست و تحصیل کنند ، آنها می تواند با دانشجویان رومانیایی در آزمون ورودی زبان رومانیایی قبول شود و بورسیه رومانی شود.

دانشجویان بین المللی احتمالی علاقه مند به تمام دوره های کارشناسی ارائه شده به زبان رومانیایی (که سندی برای تسلط به زبان رومانیایی ندارند و توسط یک موسسه بالاتر در جمهوری رومانی صادر شده است) می توانند در آزمون زبان رومانیایی شرکت کنند و پس از موفقیت در آزمون ، گواهی زبان رومانیایی دریافت کنند.

متقاضیانی که به این برنامه ها به زبان انگلیسی یا فرانسوی علاقه مند هستند و گواهی معتبر بین المللی ندارند یا زبان تحصیلات زبان اول آنها نیست یا قبلاً به همان زبان تحصیل نکرده اند ، لازم است در آزمون مطالعات پزشکی دانشگاهی انگلیسی یا فرانسه در دانشگاه پزشکی ایاسی شرکت کنند.

اهمیت یادگیری زبان رومانیایی برای انجام تحصیلات پزشکی

حائز اهمیت است که بیشتر برنامه های دانشگاه پزشکی فقط به زبان رومانیایی و آنهایی که به زبان بین المللی ( انگلیسی یا فرانسوی ) در دسترس هستند ، در مقایسه با برنامه های رومانیایی بسیار محدود هستند.

حتی اگر تحصیل در پزشکی به انگلیسی یا فرانسوی در رومانی امکان پذیر باشد ، زبان رومانیایی برای تمام مطالعات بالینی ( ارتباط با بیماران در کلینیک ها و بیمارستان های دانشگاهی ) همچنان مهم است ، آن دسته از دانشجویانی که با دانش خوب زبان رومانیایی آشنا ترهستند ، تجربه خوبی خواهند داشت که به آنها در آینده کمک خواهد کرد.

تخصص های پزشکی ( اقامت یا دکترا ) فقط به زبان رومانیایی در دسترس است و دانشجویان با بنیاد ، پس از تحصیل در دوره کارشناسی ، راحت تر می توانند به تخصص برسند ، کسانی که از اتحادیه اروپا / EEA هستند نیز می توانند با توجه به همان شرط دانشجویان رومانیایی ، برای اخذ اقامت رقابت کنند.

تخصص پزشکی در دانشگاه های رومانی

پذیرش تحصیلات تکمیلی پزشکی ( تخصصی ) در رومانی برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا ، EEA و کنفدراسیون سوئیس مشروط است : دانشجو برای انجام تخصص به شرطی که برای اولین بار یک دوره مقدماتی رومانیایی را بگذراند و گواهی زبان رومانیایی دریافت کند ، پذیرفته می شود.

 • لیست اسناد مورد نیاز اقدام برای تحصیل پزشکی پس از تحصیلات تکمیلی
 • کپی دیپلم دبیرستان یا معادل آن ( ترک دیپلم ، لیسانس ، ابیتور و غیره ) و لیسانس ( حداقل ۶ سال تحصیل در دانشگاه )
 • کپی رونوشت سوابق تحصیلات قبلاً کامل شده ( تحصیلات دبیرستان و دانشگاه )
 • کپی شناسنامه
 • کپی گذرنامه ( صفحه ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ )
 • کپی گواهی پزشکی با ذکر این نکته که داوطلب هیچ بیماری مسری یا بیماری دیگری ندارد که با مطالعه و حرفه پزشکی سازگار نباشد و بنابراین سلامت متقاضی را اثبات می کند.
 • شش عکس اخیر
 • کپی CV دقیق

پرونده درخواست باید شامل نسخه های اصلی اعلام شده ( تأیید شده ) مدارک تحصیلی ، سوابق تحصیلی ، شناسنامه و گذرنامه باشد ، اطلاع رسانی نسخه ها باید ابتدا توسط وزارت امور خارجه کشور متقاضی ( کشور صادرکننده ) و سپس توسط سفارت رومانی در کشور مربوطه انجام شود.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی با بهترین دانشگاه ها و انواع بورسیه ها و همچینن هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین آشنا شدید ، در زیر سوالات پر تکراری که متقاضیان از مشاوران ما پرسیده اند را پاسخ داده ایم ، شما هم می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های سایت مطرح کنید ، کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی رجبی پاسخ دقیق شما را ارسال خواهند کرد.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی ، دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

در سال تحصیلی 2021 جمعا مدرک اخذ شده از دو دانشگاه علوم پزشکی از کشور رومانی مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده است ، این دو دانشگاه ؛ دانشگاه های علوم پزشکی و دارویی کارول داویلا و دانشگاه علوم پزشکی و دارویی ویکتور بابز است.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی ، می توان از لیسانس مرتبط با علوم پزشکی هم استفاده کرد؟

تحصیل پزشکی در رومانی به دو صورت امکانپذیر است ؛ تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم و تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس از رشته های مرتبط با پزشکی. عزیزانی که واجد شرایط گزینه دوم هستند بدانند که با داشتن یک مدرک لیسانس مرتبط ، در واقع یک امتیاز بیشتر از متقاضیانی دارند که می خواهند با مدرک دیپلم متوسطه اقدام کنند. در عین حال دارندگان مدرک دانشگاهی در رشته های مرتبط باید به موضوع محدودیت سن هم توجه داشته باشند و نباید سالهای زیادی از زمان فارغ التحصیلی انها گذشته باشد.

هزینه تحصیل پزشک و دندانپزشکی در رومانی چقدر است؟

این هزینه ها در دانشگاه های مختلف ، متفاوت است ، اما بطور میانگین برای تحصیل به زبان رومانیایی 4000 یورو در سال و برای زبان انگلیسی بین 5000 یورو تا 6000 یورو در هر سال است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی به چه زبانی است؟

رومانی چندین دانشگاه علوم پزشکی معتبر دارد که 4 مورد از آنها ، تحصیلات به زبان فرانسوی ، 10 دانشکده یا دانشگاه پزشکی تحصیلات پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می دهند و 13 مورد هم تحصیلات پزشکی را به زبان رومانیایی تدریس می کنند.

می خواهم بدانم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی ، آیا آزمون ورودی وجود دارد؟

برای تحصیل پزشکی در برخی دانشگاه های رومانی به هیچگونه آزمون ورودی پزشکی نیاز نیست اما برخی از دانشگاه های پزشکی ممکن است به مصاحبه ورود ( برای بررسی سطح زبان – حداقل 2B ، انگیزه ، سطح آمادگی برای تحصیل پزشکی در رومانی و غیره ) نیاز داشته باشند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است آزمون ورودی در زیست شناسی و شیمی را سازمان دهند.

اگر بخواهم در رومانی دندانپزشکی بخوانم آیا باید زبان رومانیایی را یاد بگیرم؟

شما میتوانید به زبان انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی تحصیل کنید اما ، واقعیت امر این است که برای انجام آموزش های عملی و بویژه دوره کارآموزی دندانپزشکی ، شما مجبور به یادگیری زبان رومانیایی هستید و در نهایت نتیجه گیری می شود که متقاضیان باید حداقل یک دوره آموزش رومانیایی در سطح مبتدی را بگذرانند.

پرداخت شهریه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی به چه صورت انجام میگیرد؟

قانون پرداخت شهریه در رومانی برای دانشجویانی که به ویزا احتیاج دارند به این روش است که آنها باید قبل از درخواست ویزا شهریه سال اول تحصیل خود را پیشاپیش پرداخت کنند و از سال دوم شهریه را در یک قسط پرداخت کنند. دانشجویانی که به ویزای دانشجویی رومانیایی احتیاج ندارند ، می توانند شهریه را به صورت ؛ یک بار ، دو بار یا اقساط (سه ماهه) پرداخت کنند.

آیا برای تحصیل در رومانی ، بورسیه ای به ایرانیان تعلق میگیرد؟

بورسیه های رومانی اغلب برای دانشجویان اتحادیه اروپا بوده و دانشجویان غیر اتحادیه برای دریافت آن باید زبان رومانیایی را بلد باشند.

اخذ ویزای دانشجویی رومانی چقدر طول می کشد؟

اگرچه ممکن است بعضی از دانشجویان ظرف 10 روز ویزای دانشجویی بگیرند ، اما به طور معمول این روند ممکن است تا 30 روز یا بیشتر طول بکشد ، به همین دلیل توصیه می شود برای صدور نامه پذیرش زودهنگام اقدام کنید و به محض آماده شدن نامه ، برای ویزای دانشجویی درخواست دهید.

هزینه زندگی دانشجویی در رومانی چقدر است؟

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه های زندگی دانشجویی در کشور رومانی خیلی بالا نیست و با 300 تا 500 یورو در ماه ، یک دانشجوی بین المللی می تواند زندگی راحتی داشته باشد.

اطلاعات بیشتر و کامل تر پیرامون شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی و دیگر کشورها را مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ٥٦٢٠٥١ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ٤٠٤٥١ ) در اختیار شما قرار خواهند داد ، با ما تماس بگیرید تا از راهنمایی و راهکارهای تخصصی بهره مند شوید.

همکاران ما در دفاتر تهران و شیراز آماده ارائه مشاوره های رایگان تلفنی به شما عزیزان هستند ، همچنین برای آگاهی از چگونگی شرایط سایر کشورهای جهان برای تحصیل رشته های علوم پزشکی می توانید براحتی از مقالات سایت بهره ببرید ، برای مثال می توانید مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را بخوانید.

Rate this post

10 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

 1. افروز گفت:

  من میخام برای مهاجرت تحصیلی رشته فیزیوتراپی اقدام کنم، سی سالمه، زبانم متوسط رو به بالا در حد مکالمه روزانه ،چون سرکار تقریبا انگلیسی صحبت میکنم.دیپلم تجربه دارم و کارشناسی صنایع غذایی .برای رومانی.کی باید چیکار کنم ؟!

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای سپتامبر سال آینده میتوانید اپلای کنید که از چندین ماه قبل میبایست اقدامات لازم را انجام‌ دهید.

   با تشکر از سوال شما

 2. ثنا گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید امکان تحصیل تخصص پزشکی در رومانی به زبان انگلیسی هست؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در همه کشورها تحصیل در مقطع تخصص به زبان بومی کشور مقصد انجام می‌شود

   با تشکر از سوال شما

 3. ثنا گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید برا تحصیل تخصص پزشکی در رومانی چه ازمون ورودی باید بدیم ؟
  و اینکه میشه برا مقطع تخصص بورسیه گرفت برا پوشش هزینه ها؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   باید در ابتدا در آزمون اقامت شرکت کنید. هزینه ها بین 3800 تا 7000 یورو در سال به عهده خودتان است و معمولا امکان دریافت بورسیه وجود ندارد.

   با تشکر از سوال شما

 4. محمد حسین گفت:

  برای تحصیل دندانپزشکی در رومانی چه مدارکی مورد نیاز است؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات با معدل مناسب
   پاسپورت
   مدرک زبان
   گواهی تمکن مالی
   این موارد از اصلی ترین مدارک لازم می باشند.

   با تشکر از سوال شما

 5. اسماعیل گفت:

  با عرض سلام و احترام، در حال تحصیل رشته پزشکی در اکراین هستم، سال اول، در صورت امکان می خواهم دانشگاهم به رومانی انتقال دهم، چون دانشگاه های کشور رومانی مورد تایید اتحادیه اروپا هست، یا به کشوری که هزینه شهریه دانشگاه بین پنج تا شش هزار دلار ولی مورد تایید وزارت بهداشت باشد، آیا موسسه شما می‌تواند برای پذیرش یا انتقالی اقدام کند،
  پیشاپیش از راهنمایی شما کمال تشکر وقدردانی دارم

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   اولین نکته ای که وجود دارد این است که برای سال 2018-2019 دانشگاه های رومانی مورد تائید ایران نیستند . بنابراین شما می توانید کشوری مانند صربستان را انتخاب کنید . به مقاله تحصیل پزشکی در صربستان مراجعه فرمائید .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *