تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

اعتبار دانشگاه های فرانسه جای هیچ شک و شبهه ای را برای تحصیل در کلیه رشته های دانشگاهی از جمله رشته های حساسی همچون پزشکی و دندانپزشکی در دل شما باقی نمی گذارد ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه افتخاری بزرگ برای کسانی است که موفق می شوند در این راه گام بردارند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه به دلیل پذیرفته بودن دانشگاه های آن در وزارت بهداشت ایران و کشفیات و پیشرفت های پزشکی فراوان آن در عرصه علوم پزشکی ( از کشف واکسن هپاتیت ب تا علت ژنتیکی سندروم دان ) در بین دانشجویان از سراسر جهان خواهان بسیاری دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

اعتبار دانشگاه های فرانسه جای هیچ شک و شبهه ای را برای تحصیل در کلیه رشته های دانشگاهی از جمله رشته های حساسی همچون پزشکی و دندانپزشکی در دل شما باقی نمی گذارد ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه افتخاری بزرگ برای کسانی است که موفق می شوند در این راه گام بردارند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه به دلیل پذیرفته بودن دانشگاه های آن در وزارت بهداشت ایران و کشفیات و پیشرفت های پزشکی فراوان آن در عرصه علوم پزشکی ( از کشف واکسن هپاتیت ب تا علت ژنتیکی سندروم دان ) در بین دانشجویان از سراسر جهان خواهان بسیاری دارد.

در این مطلب کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تلاش نموده اند تا تمامی مطالب لازم و مهم در رابطه با تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های فرانسه را برای شما عزیزان شرح داده و پاسخگوی سوالاتتان در این زمینه باشند.

فراموش نکنید که مهاجرت یکی از مهم ترین انتخاب های شما در زندگی است که آینده تان را به شکل مختلف خواهد ساخت ، پس با نهایت دقت و البته پس از انجام بررسی های کافی و دریافت مشاوره های لازم تصمیم نهایی تان را اتخاذ نمایید.

دانشجویان خارجی با تحصیل در فرانسه از خدمات و امکانات یکسان و برابر با دانشجویان بومی این کشور برخوردار می شوند و در پرداخت هزینه ها نیز هیچ گونه تفاوتی نخواهند داشت البته دقت داشته باشید که تحصیل پزشکی در کشور فرانسه پیچیده و دارای قوانین مشخصی است و تنها پذیرش در دانشگاه کافی نیست ؛ در مقاله تحصیل در فرانسه به تمام جزییاتی که برای مهاجرت تحصیلی به این کشور نیاز دارید پرداخته ایم و پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه نمایید.

نکته : لینک های موجود در جعبه سبز رنگ عناوین اصلی این محتوا هستند که به شما برای یافتن مطلب مورد نظرتان کمک می کنند.

در ادامه از شما دعوت می کنیم به پادکست و ویدئویی که در همین رابطه تهیه شده است گوش فرا دهید ، در پادکست و فیلم ارائه شده اطلاعات بسیار مهم و به روزی در خصوص تحصیل رشته های علوم پزشکی در فرانسه را به شما تقدیم کرده ایم.

پادکست تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

مدت زمان : 01:40

فرانسه کشوری با مزایای منحصر بفرد

استاندارد های بالای زندگی ، تحصیل رایگان ، سلامت ، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی و مزایای متعدد فرانسه را به یکی از کشورهای ایده آل برای زندگی و مهاجرت مبدل نموده است.

فرانسه به عنوان یکی از کهن ترین کشورهای دنیا سابقه درخشان و پرباری را نیز در تحصیلات عالیه داشته و شما عزیزان می توانید تحصیل به زبان های مختلف را تجربه کنید.

علاوه بر آن فرانسه یکی از پیشتازان ارائه خدمات پزشکی به شهروندان خود است و امکانات بهداشتی در تمامی مراکز درمانی مطابق با آخرین دستاوردهای علم پزشکی به شهروندان ارائه می گردد.

فرانسه هر ساله بیش از ۲۳ درصد از بودجه ملی را به آموزش در موسسات مختلف که بیش از ۳۰۰۰ مورد هستند اختصاص داده و هر دانشجو با توجه به شرایط خود می تواند در یکی از مراکز دولتی و یا خصوصی از این امکانات بهره مند گردد.

برنامه های تحصیلی در فرانسه علاوه بر آنکه شما را از تجربه زندگی هیجان انگیز در اروپا بهره مند می سازد ، راهی عالی برای بدست آوردن دیدگاه آموزشی بین المللی است.

نکته مثبت مهاجرت تحصیلی به فرانسه برای ایرانی ها این است که از گذشته روابط سیاسی این دو کشور حالت خوبی داشته است و در این سال ها که آقای مکرون ریاست دولت فرانسه را بر عهده دارد و سعی می کند در سیاست خارجه روند خوبی را به نمایش بگذارد ، حتی در برخی از زمان ها مانند بعد از تصویب برجام شانس ویزای ایرانی ها به مراتب افزایش داشته است.

تحصیل رشته های علوم پزشکی در فرانسه

پس از اخذ دیپلم ، فرد در صورت داشتن امتیازات لازم میتواند به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که شامل موسسات ، کالج ها ، دپارتمان ها ، کتابخانه ها و مراکز تحقیقاتی هستند و رشته های بی شماری را در کلیه مقاطع تحصیلی ارائه میدهند به تحصیل مشغول شود.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه رتبه زیر ۵۰۰ را در رنکینگ های جهانی از آن خود کرده اند و وزارت آموزش عالی این کشور ، خدمات شهروندی و مهاجرتی خوبی را نیز به دانشجویان ارائه می دهد.

تعداد کل مکان های موجود در مدارس پزشکی فرانسه ( برای همه برنامه های دوره ای ترکیب شده ) هر ساله از طریق سیستم شناخته شده به عنوان Numerus Clausus تعیین و تعداد مکان های موجود برای تحصیل دانشجویان بین المللی از کلیه ظرفیت ۷،۵۰۰ نفری هر سال مشخص می شود.

تحصیل در رشته پزشکی کشور فرانسه با بقیه کشورها متفاوت است و دانشجویان نیاز به سپری نمودن دوره پری مدیکال ندارند.

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

در اکثر کشورها دانشجویان خارجی با سپری نموده یک سال تحصیلی معادل با پیش دانشگاهی در کالج ها هستند و پس از آن قادر خواهند بود به رشته دلخواه خود وارد شوند ، اما در فرانسه شرایط اینگونه نبوده و دانشجویان بدون آزمون ورودی سختی وارد دانشگاه می شوند.

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

سپس در آزمون پایانی سال اول که کنکور رشته پزشکی نامیده می شود ، شرکت کرده و در صورت قبولی پرونده تحصیلی تان از سوی دانشگاه بررسی و با تایید شدن به سال دوم رشته پزشکی راه یافته و سیکل اول را که PCEM نام دارد به اتمام می رسانید.

دقت کنید که سطح این کنکور بسیار بالا بوده و هر ساله تعداد مشخصی از دانشجویان موفق به پشت سر گذاشتن این آزمون می شوند ، هر دانشجو تنها مجاز به دوبار شرکت در این کنکور است و باید قبولی خود را با حداکثر تلاش در یکی از این دو شانس به دست آورد.

در سیستم آموزشی فرانسه متقاضیان خارجی باید نمره برابر با افراد بومی این کشور در آزمون به دست آورند و در صورتی که تعداد دانشجویان با رتبه مساوی زیاد باشد معیارهای دیگری برای ارزیابی در نظر گرفته می شوند.

ورود به رشته پزشکی در فرانسه

تحصیل رشته پزشکی در سیستم آموزشی فرانسه ۹ سال و دندانپزشکی ۶ سال طول می کشد و بدین گونه آغاز می شود که شما با ارائه مدرک دیپلم خود وارد دانشگاه شده و به مدت یک سال دروس عمومی را که برای دانشجویان پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مامایی و پرستاری مشترک است را پشت سر می گذارید.

باید در نظر داشت که ورود به دانشگاه های پزشکی در هر کشور قوانین مربوط به خود را دارد ، شرایطی که هر دانشگاه می تواند با دانشگاه دیگر نیز متفاوت اعلام کند.

اما به طور کلی شرط داشتن مدرک زبان ( در فرانسه سطح C1 زبان فرانسوی ) برای ورود به هر دانشگاهی در هر کشوری لازم و ضروری می باشد که در ادامه به شما خواهیم گفت راه سخت گرفتن مدرک در ایران را چکونه بتوانید پشت سر بگذارید و راهکار ساده تری انتخاب کنید.

کالج های زبان فرانسه

یادگیری زبان فرانسه یکی از اصلی ترین پیش نیازهای ورود به دانشگاه های این کشور است می تواند در کالج های متعدد فعال در فرانسه صورت پذیرد . یادگیری این زبان در خاک فرانسه با مزایای زیادی همراه است که به شما کمک می نماید تا با مهارت بیشتر و در زمان کوتاهتری به تسلط کافی برسید ، هر دانشگاه و یا موسسه آموزشی را می توان یک مرکز جهت یادگیری زبان فرانسه دانست که متقاضیان را جهت ورود به رشته و یا زمینه موردنظر خود اماده می سازد.

کالج های زبان فرانسه

از این رو در صورتی که قصد دارید یادگیری زبان را در کشور فرانسه آغاز کنید می توانید در کالج ها و یا مدارس آموزش زبان که دوره هایی سه ماه تا دو سال را ارائه می دهند ، ثبت نام کنید.

زمان پذیرش کالج های زبان با توجه به قوانین متفاوت است و باید برای هر ترم از ۱۰۰۰ تا ۶۲۰۰ یورو پرداخت کنید . از این رو باید از زمان بندی دقیق مطلع شده و ضمن اقدام به موقع از برآورد هزینه ها مطلع باشید.

جهت یادگیری زبان در کالج ها هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد اما شرایط سنی و هدف از یادگیری این زبان نقش بسزایی در دریافت ویزا خواهد داشت و هر چه سن شما کمتر باشد شانس بالاتری در دریافت ویزا خواهید داشت ، در ابتدای ورود به کالج نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت و با یک تعیین سطح به یادگیری مشغول خواهید شد.

انواع کالج های زبان فرانسه

کالج های زبان در فرانسه به دو صورت دولتی و خصوصی فعال هستند که طبیعتا هزینه تحصیل در کالج های خصوصی بسیار بالاتر از کالج دولتی است و در صورتی که در هنگام ثبت نام در کالج پذیرش از دانشگاه داشته باشید شانس بسیار بالایی در دریافت ویزا دارید.

در کالج های زبان از سطح C1 تا A1 را آموزش می دهند و در هر کلاس از ۱۵ تا ۲۰ نفر حضور خواهند داشت . البته هزینه و ظرفیت کالج های خصوصی متفاوت است و تقریبا در هر دو مورد خوابگاه به افراد ارائه می شود ، برای تحصیل دوره های زبان به شما ویزای دانشجویی اعطا می شود و شما تمامی حق و حقوق یک دانشجو مانند کار پاره وقت را خواهید داشت.

از معروف ترین کالج های این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالج زبان برلیتز فرانسه
 • کالج های بین المللی دو زبانه provence
 • مرکز بین المللی آنتیب
 • خانه بین المللی نیس فرانسه
 • موسسه ACCORD پاریس
 • ACCORD سنت نیکولاس
 • Sprachcaffe پاریس

دوره های مختلف زبان فرانسه

دوره های زبان در فرانسه برای تمامی سنین و سطوح برگزار شده و شما می توانید با توجه به نیاز خود در آن ثبت نام کنید . در دوره های عمومی مهارت های خواندن ، نوشتن ، صحبت کردن و گوش کردن این زبان به افراد آموزش داده می شود و معمولا از دو تا ۴۸ هفته زمان می برند که با توجه به شرایط دانشجو مشخص می گردد.

در دوره های مخصوص نوجوانان در تابستان کلاس های ۴ تا ۸ هفته ای برای کوتان ۸ تا نوجونان ۱۸ سال برگزار می گردد که گزینه بسیار مناسبی جهت ورود به سیستم آموزشی این کشور شمرده می شود ، نوع دیگر از دوره های زبان فرانسه مخصوص آماده سازی جهت شرکت در آزمون زبان فرانسوی است که برای دانشجویان علاقه مند به ورود به دانشگاه ها و یا تقویت در یک حوزه شغلی بسیار مناسب است.

از جمله این دوره ها می توان به DELF ، DALF ، TEF ، TCF و یا دوره های حرفه ای زبان که مخصوص افرادی همچون پزشک ، حقوق ، مهماندار ، پرستاران و غیره است . دوره های تخصصی زبان فرانسه همانگونه که از نام آن مشخص است به افراد در حوزه های تخصصی اختصاص داشته و مهارت زبانی خاصی را در فرد پرورش می دهد.

دوره passes در فرانسه چیست ؟

در رابطه با تحصیل پزشکی در فرانسه می توان گفت که دانشجویانی که در سال اول به مطالعه دروس مرتب با رشته های علوم پزشکی همچون زیست ، شیمی ، بافت شناسی و غیره می پردازند با توجه به نمرات و معدل خود می توانند به دوره بعد وارد شوند ، معدل قبولی در این کشور ۱۰ است و افرادی که نتوانند به حد نصاب لازم برسند واجد شرایط تحصیل در رشته پزشکی نخواهند بود.

دوره passes در فرانسه چیست ؟

در این شرایط دانشجو می تواند در سایر رشته های پزشکی مانند پیراپزشکی ویزای تحصیلی خود را تمدید نموده و به تحصیل مشغول شوند  اما در صورتی که بتوانید به معدل بالای ده برسید ، قادر خواهید بود تا به راحتی به ادامه تحصیل در رشته پزشکی پرداخته و یا رشته های مرتبط مانند زیست شناسی و غیره را در مقطع لیسانس ادامه دهید ، انتخاب هر یک از این دو مسیر با توجه به معدل شما مشخص می گردد ؛ این حالت دوره passes نام دارد.

سال دوم پزشکی در فرانسه

همانگونه که گفتیم دروس ارائه شده در سال اول دانشگاه های پزشکی فرانسه برای رشته های متعدد این شاخه تحصیلی مشترک و از دروس شیمی و بیوشیمی ، جنین شناسی ، بیولوژی سلولی ، فیزیک ، جامعه ، سلامت ، زبان فرانسه و ریاضیات تشکیل شده است.

سال دوم پزشکی در فرانسه

برای ورود به سال اول ، ازمون ورودی پزشکی نخواهید داشت و یک آزمون به نام TCFDAP را شرکت می کنید تا سطح زبان فرانسه و همچنین سطح علمی شما سنجیده شود.

این آزمون برای همه می باشد و آزمون ورودی دانشگاه محسوب نمی شود ، حتی بقیه رشته ها نیز این آزمون را دارند ؛ آزمونی که در ایران نیز برای متقاضیان تحصیل در فرانسه در ماه های دی یا بهمن از طریق سفارت برگزار می شود و البته DAP به تنهایی گفته می شود.

در بخش تستی داوطلب باید از میان پنج گزینه پاسخ صحیح را انتخاب نماید و خوب است توجه داشته باشید که رقابت و درخواست بالا قبولی در این کنکور را دشوار می سازد.

دانشجویانی که سال اول را به اتمام رسانده اند باید مجددا با قبولی در آزمونی پایانی سال اول مجوز ورود به سیکل دوم به نام DCEM را به دست آورند ؛ در این دوره که به مدت ۴ سال به طول می انجامد دانشجویان امتحان های مختلف را پشت سر گذاشته ، در بیمارستان ها کشیک می دهند و در نهایت با قبولی در آزمون نهایی به گام آخر رشته پزشکی پا می نهند.

آموزش های تخصصی سال دوم پزشکی در فرانسه

آموزش پزشکی در فرانسه به وسیله واحد های تشخیص پزشکی (UFR) اداره و از یک برنامه ملی پیروی می کند ، اما این امکان وجد دارد که هر دانشگاه در آموزش دانشجویان خود شیوه متفاوتی را در پیش گیرد.

به طور کلی ، سه نوع آموزش در سال دوم پزشکی در فرانسه وجود دارد :

آموزش خطی : هر موضوع به طور جداگانه آموزش داده می شود ( آناتومی ، بافت شناسی ، بیوفیزیک ، و غیره ) این نوع تدریس مستلزم هماهنگی عالی بین استادان نیست ، اما می تواند منجر به انحرافات بزرگ و حتی تناقضاتی شود.

تدریس یکپارچه : دانش آموزان دارای مجموعه هایی از درس های رشته های مختلف پیرامون یک دستگاه هستند ، به عنوان مثال یک برنامه آموزشی از علوم اعصاب شامل درک آناتومی و بافت شناسی سیستم عصبی ، بیوفیزیک حسی و Neurobiochimy است.

آموزش همزمان : این روش ترکیبی از دو روش قبل است و به طور همزمان بعضی برنامه های آموزشی به صورت خطی و برخی دیگر به صورت یکپارچه ارائه می شوند.

دوره سوم پزشکی در فرانسه

برای ورود به مرحله سوم اتمام موفقیت آمیز مرحله دوم و گذراندن آزمون تئوری به نام « آزمون رتبه بندی ملی » (epreuves classantes nationales: ecn ) ، دوره های آموزش در بیمارستان و شرکت در سیمنارها الزامی است.

در این دوره شما با شرکت در یک کنکور سراسری به نام Epreuves Nationales classantes گرایش خود را انتخاب خواهید کرد این گرایش می تواند پزشکی عمومی و یا تخصص های دیگر باشد ، نمره کسب شده در این آزمون نوع تخصص و مکان تحصیل در فرانسه را برای شما را مشخص می کند.

۱۱ گرایش مختلف در این مقطع به دانشجویان ارائه می شود که امکان انتخاب هر کدام از آنها را با توجه به نمره شان خواهند داشت ، دوره تحصیل در هر کدام از این دوره ها متفاوت است و می تواند تا ۵ سال برای دوره تخصص زمان ببرد اما مدت دوره انترنی پزشکی عمومی ۳ سال است.

پایان هر دوره از رشته پزشکی در دانشگاه های فرانسه با یک مدرک همراه است که در اولین دوره دانشجویان به دیپلم Générale en Sciences Médicales ( DFGSM ) و در دومین دوره Médicales ( DFASM ) دست می یابند.

آموزش پزشکی فرانسه یکی از طولانی ترین مسیرهای تحصیل در آموزش عالی فرانسه است که آموزش های تئوری و عملی را در برگرفته و تلاش دانشجو در تمامی مراحل را می طلبد.

حقوق دریافتی دانشجویان پزشکی در فرانسه

یکی از ویژگی های منحصر بفرد تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های فرانسه وجود حقوق در طول تحصیل است و دانشجویان از سال چهارم تحصیل به بعد به عنوان یک کارمند در بیمارستان ها محسوب می شوند و حقوق دریافت خواهند کرد.

حقوق دریافتی دانشجویان پزشکی در فرانسه

در دوره دوم پزشکی که کشیک در بیمارستان دانشجویان آغاز می گردد ، دانشجو بابت هر کشیک ۲۵ یورو دریافت می کند ، علاوه بر آن در طول دوره تحصیل ، دانشجویان از خدمات بیمه درمانی رایگان بهره مند خواهند بود و می توانند از همان سال اول طبق ساعات قانونی کار و دریافت این کشور به کار پاره وقت نیز مشغول شوند.

پس از موفقیت در دوره دوم پزشکی دانشجویان در گام آخر پزشکی که برای پزشکی عمومی ۳ سال و تخصص ۵ سال است با توجه به دوره دانشجویان ماهانه ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو دریافت می کنند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه نسبت به سایر نقاط اروپا نسبتا کم است این مقایسه را می توانید با تحقیق در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان و یا سایر کشورهای اروپایی انجام دهید ؛ بیشتر موسسات آموزش عالی در فرانسه از سوی دولت تامین مالی می شوند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

در خصوص اینکه هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی فرانسه چقدر است باید بگوییم که این موضوع بستگی به این دارد که آیا قصد تحصیل در دانشکده های خصوصی را دارید و یا قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی ؟

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه بر اساس برنامه تحصیلی ، دولتی و خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل و ملیت دانشجو متفاوت است ، شهریه تحصیل برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در دانشگاه های دولتی حدود ۴۵۰ یورو برای هر سال تحصیلی می باشد ، در حالی که هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی فرانسه بر عهده خود دانشجو و می تواند تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال باشد.

البته هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی که در حدود ۷۰۰۰ یورو در سال است ، توسط دولت پرداخت شده و دانشجویان باید پس از فراغت از تحصیل به صورت اقساطی آن را به دولت بازگرداند ؛ در صورتی که دانشجو موفق به دریافت بورسیه تحصیلی گردد از این بازپرداخت معاف خواهد شد.

کاهش هزینه های زندگی با اقامت در خوابگاه

فرانسه یکی از کشورهای اروپایی با هزینه زندگی بالاست و بسیاری از دانشجویان در جهت کاهش این هزینه ها در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند.

حدود ۱۳٪ دانشجویان بین المللی در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند که هزینه ای معادل با ۱۲۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه دارد و می تواند نقش مهمی در کاهش هزینه ها داشته باشد.

بهترین دانشگاه های فرانسه با ارائه خوابگاه دانشجویی تحت عنوان Cités-U هزینه های اقامت را بسیار ارزان می کنند اما با توجه به تقاضای بسیار زیاد ، بر مبنای معیارهای اجتماعی و یا به دانشجویان انتقالی یا با بورس تحصیلی خوابگاه داده می شود.

چندین سازمان خصوصی مانند Résidences Estudines ، CLEF و ADELE وجود دارد که خانه های دانشجویی خوبی دارند و دانشجویان می توانند ( و توصیه می شود ) درخواست کمک مالی از Caisse d’Allocation Familiale ( CAF ) برای دریافت تخفیف دانشجویی برای بخشی از اجاره خود داشته باشند.

شما ممکن است همیشه واجد شرایط برای آن نباشید ، اما هیچ هزینه ای برای آن اعمال نمی شود و دانشجویان می توانند تا ۳۵ درصد از اجاره ماهانه خود را دریافت کنند.

اجاره آپارتمان دانشجویی در فرانسه

دانشجویانی که تمایل به زندگی در خوابگاه ندارند می توانند یک آپارتمان و یا هوم استی اجاره کنند ؛ اجاره یک آپارتمان متوسط در شهرهای بزرگ در حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است ، در حالیکه در شهر های کوچکتر با ۳۰۰ یورو در ماه می توان آپارتمان اجاره کرد.

آپارتمانها معمولا در متر مربع اندازه گیری می شوند و اجاره بهای متوسط برای هر متر مربع در پاریس ۱۵ یورو و یا ۷ یورو در هر متر مربع در دیگر شهر های فرانسه است.

اما هزینه اقامت به صورت هوم استی ۲۰۰ – ۸۰۰ یورو بسته به محل سکونت که شامل حداقل یک وعده غذایی در روز است ، می شود علاوه بر آن قبض برق ، آب ، اینترنت نیز حداقل ۲۰۰ یورو در ماه می باشد.

هزینه خورد و خوراک در فرانسه

خرید مواد غذایی در فرانسه کمی گران تر از کشور های دیگر همچون انگلستان است و یک نفر می تواند انتظار داشته باشد به طور متوسط در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه برای هزینه مواد غذایی در پاریس و یا مقداری کمتر در دیگر استان ها صرف کند.

میانگین قیمت یک وعده غذا در کم هزینه ترین رستوران ها بین ۱۰ تا ۱۵ یورو است ، گزینه ای ارزان تر که در آن شما می توانید یک وعده غذایی در فرانسه داشته باشید بیستروس ها ، کابین ها و کراپ ها می باشد.

بعضی از بیستروس ها غذاهای قابل توجهی را در اختیار شما قرار می دهند و قیمت ها از ۵ تا ۸ یورو است ارزان ترین سوپر مارکت ها در فرانسه Leclerc و به دنبال آن Géant Casino است ، محل های مقرون به صرفه برای شام شامل رستوران زنجیره ای Courtepaille ، کافه بوفالو یا رستوران های ارزان قیمت در پاریس ، مانند میشی می باشد.

باید در نظر داشته باشید که در خوابگاه ها یا سوئیت ها وسایل پخت غذا برای شما فراهم هست و باید کار پخت و پز را خودتان بر عهده بگیرید تا میزان هزینه های خوراک تون کاهش پیدا کند.

فروشگاه هایی در اروپا و فرانسه هستند که قفسه هایی مخصوص کالاهای با تاریخ مدت زمان کم برای مصرف گذاشته اند و شما می توانید به راحتی برای وعده های غذایی نزدیک آن ها خریداری کنید.

سایر هزینه های تحصیل در فرانسه

کتاب و سایر مواد آموزشی ۵۰ یورو در ماه هزینه دارد و دانشجویان از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا باید با کارت بیمه درمانی اروپا (EHIC ) پوشش داده شوند.

صورتحساب تلفن ماهانه به طور متوسط ۲۵ یورو است ، با این حال ، برخی از تماس های آنلاین کمتر از ۱۰ یورو در هر ماه هزینه خواهد داشت.

همیشه تحقیق در مورد گزینه های سفر دانشجویی ارزشمند است ، به عنوان مثال در پاریس ، کارت هایی تحت نام Carte Imagine R وجود دارد که هزینه آن ۳۸ یورو در ماه است ، در حالی که بدن این کارت باید هزینه ۷۰ دلاری را پرداخت کنید.

اجاره دوچرخه نیز در بسیاری از شهرهای فرانسه محبوب است سالانه دسترسی به سیستم Vélib ( از جمله سفرهای نامحدود ۳۰ دقیقه در سراسر شهر ) ۱۹ یورو هزینه خواهد داشت.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که اخیرا با توجه به تحریم های بیشتر علیه ایران ، بانک های فرانسوی برای دانشجویان ایرانی حساب باز نمی کنند این موضوع سبب ایجاد مشکلات فراوان در زمینه ی هزینه های تحصیلی ، برای ۱۸۰۰ دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در فرانسه شده است.

بنابراین جهت هر گونه اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی به فرانسه و سیستم پرداختی هزینه های تحصیلی فرانسه می توانید با مشاوران برجسته دفاتر همکار موسسه رجبی تماس حاصل نمایید.

اگر به دنبال تحصیل ارزان تر رشته های علوم پزشکی در اروپا هستید می توانید کشور اسپانیا را نیز بررسی کنید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا هزینه های تحصیل رشته های علوم پزشکی این کشور را با سایر کشورهای اروپایی مقایسه کرده ایم.

بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در تمامی مراکز آموزش عالی جهان با استقبال گسترده ای مواجه است اما در این میان دانشگاه های برخی از کشورها توانسته اند با ارائه امکانات و البته پیشرفت در علوم درمانی از بقیه پیشی گرفته و در رتبه های بالاتری قرار بگیرند تحصیل در آلمان و فرانسه جزو بهترین انتخاب ها در این زمینه هستند.

بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

کشور فرانسه به دلیل وجود سابقه دیرینه ای که در علم پزشکی دارد ، از بهترین گزینه های تحصیلی در میان کشورهای اروپایی به شمار می رود.

در حال حاضر مدارس و دانشگاه های پزشکی متعددی در این کشور فعال هستند که هر کدام با مقررات خاص خود پذیرای دانشجویان بین المللی می باشند ، به طور کلی این کشور دارای ۸۴ دانشگاه و ۲۳۲ کالج هستند.

در ادامه به برخی از بهترین دانشگاه های کشور فرانسه اشاره می کنیم که مقصدهای ایده آل و جهانی به جهت تحصیل رشته پزشکی هستند.

دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه

این دانشگاه با عنوان UPM مشهور و یک دانشگاه دولتی در پاریس است که در سال ۱۹۷۱ تاسیس شد ، حدود ۲۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه دانشجویان بین المللی هستند.

تحصیل در این دانشگاه به دو زبان فرانسوی و انگلیسی و رایگان بوده و برای تعدادی از دانشجویان بین المللی خوابگاه ارائه می شود در این دانشگاه رشته های شیمی ، مهندسی ، ریاضیات ، پزشکی ، فیزیک ، زیست شناسی و غیره ارائه می شود.

دانشگاه پاریس سود فرانسه

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۷۰ تاسیس شد و هم اکنون در حدود شانزده درصد از دانشجویان محصل در آن را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

اگرچه تحصیل در دانشگاه پاریس سود فرانسه رایگان است اما دانشجویان هزینه پذیرش را پرداخت می کنند ، دروس در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و فرانسه تدریس و رشته های حقوق ، اقتصاد و مدیریت ، پزشکی ، داروسازی و تربیت بدنی ارائه می شود.

دانشگاه استراسبورگ فرانسه

یک دانشگاه دولتی و بزرگترین دانشگاه فرانسه است که حدود یک پنجم دانشجویان آن بین المللی و از کشورهای متعدد هستند ؛ از مزیای تحصیل در دانشگاه استراسبورگ فرانسه می توان به هزینه تحصیل یکسان برای دانشجویان فرانسوی و بین المللی اشاره کرد.

رشته های هنر ، ادبیات ، حقوق ، پزشکی و غیره در دانشکده های متعدد این دانشگاه به زبان فرانسوی ارائه می شوند ، اما در بعضی رشته ها و مقاطع دروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه اکس مارسی فرانسه

این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سال ۱۴۰۹ با پنج پردیس در پرونس تاسیس شد و در حال حاضر حدود ۱۰ هزار دانشجو از ۱۲۸ کشور جهان در این دانشگاه در حال تحصیل هستند ، در این دانشگاه حدود ۶۰۰ رشته تحصیلی شامل هنر ، علوم اجتماعی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، حقوق ، مدیریت ، اقتصاد ، مهندسی و غیره ارائه می شود.

دانشگاه مونپلیه فرانسه

این دانشگاه تحقیقاتی دولتی فرانسه در سال ۱۲۸۹ در شهر مونپلیه تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است . این دانشگاه در طی ۴۵ سال گذشته به سه دانشگاه دیگر تقسیم و رشته های پزشکی ، پرستاری ، دندانپزشکی، داروسازی و غیره در آن ارائه می شود.

دانشگاه نانتس فرانسه

این دانشگاه در سال ۱۹۷۰ در شهر نانتس تاسیس شدسال تاسیس این دانشگاه به ۱۹۷۰ میلادی باز می گردد و در حال حاضر حدود ۳۴۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

این دانشگاه دارای دانشکده های مختلفی نظیر پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی ، روانشناسی ، علوم و فناوری ، حقوق و علوم سیاسی ، تاریخ ، زبان و علوم انسانی ، جامعه شناسی و غیره می باشد.

دانشگاه دکارت فرانسه

این دانشگاه یکی از شعبه های دانشگاه پاریس است که در سال ۱۹۷۰ از این دانشگاه جدا شد و به صورت مستقل شروع به فعالیت کرد و هم اکنون یکی از معتبرترین دانشگاه های فرانسه در زمینه پزشکی ، حقوق ، اقتصاد ، علوم کامپیوتر و روانشناسی است.

در دانشگاه دکارت فرانسه رشته های متعددی نظیر داروسازی ، پزشکی ، زیست شناسی ، روانشناسی ، زبان شناسی ، دندانپزشکی و غیره ارائه می شوند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در فرانسه

یکی از شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی فرانسه ، داشتن مدرک زبان فرانسه در هنگام پذیرش است ، تحصیل پزشکی در تمام دانشگاه ها و هم چنین کلیه آزمون های دوره پزشکی این کشور به زبان فرانسوی انجام می گیرد و امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی برای این رشته ها وجود ندارد.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در فرانسه

از آنجایی که متقاضیان بین المللی زیادی برای ورود به دانشگاه ها تلاش می کنند کالج ها و دانشگاه های این کشور دوره های یادگیری این زبان ارائه می شود.

شما در هنگام ثبت نام باید در سطح قابل قبولی از زبان فرانسه در حد C1 یا TCF برخوردار باشید امکان سپری کردن دوره های زبان فرانسه هم در داخل کشورمان و هم در کشور فرانسه امکان پذیر است.

توصیه ما در موسسه مهاجرتی رجبی این است که در هنگام ثبت نام ، مدرک پذیرش در آزمونی که در بهمن هر سال از سوی سفارت فرانسه در تهران برگزار می شود و TCF DAP نام دارد را داشته باشید ، البته بهتر است دوره های زبان فرانسه را در خود کشور فرانسه بگذارنید.

محدودیت سنی

شرط سنی برای ورود به دانشگاه های کشور فرانسه داشتن حداقل ۱۷ سال است و محدودیت خاص دیگری در رابطه با شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی فرانسه در نظر گرفته نشده است و دانشجویان بالاتر از ۱۷ سال میتوانند برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه اقدام نمایند.

اگر می خواهید در کشوری تحصیل کنید که محدودیت سنی برای تحصیل در رشته های پزشکی را اعمال نمی کند می توانید مجارستان را انتخاب کنید ، برخی از دانشگاه های مجارستان مانند دانشگاه سملوایز دارای اعتبار جهانی در رشته دندانپزشکی هستند ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را مرور کنید.

بورسیه رشته های پزشکی در فرانسه

افرادی که توانایی مالی کافی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه را ندارند ، می توانند با اندکی تلاش بیشتر از شرایط بورسیه تحصیلی کشور فرانسه بهره مند شوند.

بورسیه رشته های پزشکی در فرانسه

بورس تحصیلی نیازمند معدل بالا در مقطع دیپلم و تسلط کامل به زبان فرانسوی است شاید بورسیه تحصیلی در فرانسه نیز هزینه ها را به طور کامل پوشش ندهد ، اما حداقل با دریافت بورسیه برای هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه ، شما دیگر نگرانی بابت بدهی های پس از فارغ التحصیلی نیستید.

در برخی از دانشگاه ها ، دانشجویان با دریافت بورسیه تحصیلی در یک سال تحصیلی تا سقف ۱۰۰۰۰ یورو کمک هزینه دریافت می کنند.

اکثر کمک های مالی دولت فرانسه ، بر اساس نیاز مالی به دانش آموزانی که کمتر از ۲۸ سال سن دارند ، اعطا می شود ، یک نکته مهم دیگر جهت اطلاع افرادی که قادر به دریافت بورسیه نیستند ، تحصیل در شهرهای کوچکتر در کشور فرانسه است.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه ، در شهر های کوچک تقریبا نصف هزینه شهرهایی مثل پاریس می باشد در رابطه با روند پذیرش در دانشگاه های فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی این کشور در مقاله تحصیل در فرانسه تمامی شرایط لازم را برای شما عزیزان بیان نموده ایم.

اعتبار علم پزشکی در فرانسه

سنت بزرگ پزشکی فرانسه ، در جوامع بین الملل به رسمیت شناخته شده است ، به عنوان مثال ۱۳ جایزه نوبل برای فیزیولوژی و یا پزشکی و نزدیک به ۸۰ جایزه پزشکی برای اولین بار توسط پزشکان فرانسه دریافت شده است.

این نخستین موارد شامل کشف علت ژنتیکی سندرم داون در سال ۱۹۵۸ ، اولین پیوند کلیه از یک اهدا کننده در سال ۱۹۵۹ ، واکسن هپاتیت B در سال ۱۹۸۱، پیوند پمپ انسولین در دیابت در سال ۱۹۸۱ ، HIV در سال ۱۹۸۳ ، استفاده از سلول های بنیادی از خون بند ناف در سال ۱۹۹۳ ، پیوند چهره آلوژنیک در سال ۲۰۰۵ و انتقال خون انسان از سلول های بنیادی سرخرگهای قرمز در سال ۲۰۱۱ بود.

با وجود آنکه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه گزینه ای معتبر و برگزیده است ، اما نیاز به صرف زمان و هزینه بسیار دارد و با توجه به طولانی تر بودن دوره آموزشی قبولی دانشجو در این رشته نیز تضمین نمی شود از این رو بهتر است که شانس خود را برای تحصیل در سایر کشورها امتحان کنید.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در فرانسه

فرانسه به عنوان یکی از یشگامان علم پزشکی مقصد رویایی تمامی علاقه مندان به تحصیل در اروپا است اما این کشور نیز با داشتن مزایای فراوان خالی از معایب نبوده و دانشجویان عازم از ایران باید از ریسک ها و مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوند مطلع شوند ، دانشگاه های این کشور از برترین های جهان محسوب می شوند و شما با ارائه مدرک از یکی از دانشگاه های آن در سراسر جهان دارای اعتبار خواهید بود.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در فرانسه

امید به زندگی ، رفاه اجتماعی ، استانداردهای زندگی و پیشرفت در تمامی عرصه ها را می توان از منحصر بفردترین ویژگی های تحصیل و زندگی در این کشور دانست که نظیر آن در کمترین کشوری قابل مشاهده است ، تحصیل در این کشور شروع یک مسیر موفقیت آمیز است که در آینده شما را به اهداف والایی می رساند.

فرصت های پس از تحصیل نیز در این کشور فراوان بوده و بسیاری از دانشجویان علاوه بر کار همزمان با تحصیل ، به فرصت های شغلی خوبی پس از فارغ التحصیلی رسیده و در این کشور ماندگار می شوند ، همچنین با تسلط به زبان فرانسوی شما در مهارت و توانایی های خود ارتقا یافته و می توانید از فرصت های بهتری بهره مند شوید.

معایب تحصیل پزشکی در فرانسه

یکی از بزرگ ترین معایب که پیش روی تمامی دانشجویان خارجی قرار دارد ، یادگیری زبان رسمی این کشور است ، در واقع شما باید زمان و بودجه مشخصی را پیش از همه چیز به یادگیری زبان فرانسه اختصاص داده و به سطح موردنظر دانشگاه برسید تا واجد شرایط پذیرش باشید.

علاوه بر این تمامی مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند و شما باید جهت نیازهای روزانه خود قادر به برقراری ارتباط بوده و توانایی تعامل را داشته باشید.

با وجود تخفیف های فراوان برای دانشجویان همچنان زندگی در کشور فرانسه یکی از گرانترین های اروپا محسوب شده و دانشجویان باید از تمکن مالی خوبی برخودار باشند ، هم چنین روند پذیرش دردانشگاه های فرانسه به خصوص در رشته های حساسی همچون پزشکی دندانپزشکی دشوار بوده و دانشجویان باید تلاش زیادی نمایند تا جزو قبول شدگان قرار گیرند.

چنانچه نتوانید در دانشگاه های دولتی این کشور به پذیرش برسید جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید هزینه بالایی را پرداخت کنید که در توان هر فرد نبوده و تمکن مالی بسیار بالایی را می طلبد.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی فرانسه

جهت تحصیل پزشکی دندانپزشکی در فرانسه باید ابتدا از یکی از دانشگاه های این شور پذیرش تحصیلی دریافت کنید و در قدم بعد نسبت به دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام نمایید ، هر دانشگاه مدارک تحصیلی مختلفی را از شما درخواست می کند و به همین دلیل بهترین منبع جهت اطلاع از مدارک لازم به صورت دقیق سایت دانشگاه موردنظر است اما برخی از مدارک به صورت کلی در تمامی دانشگاه ها مورد نیاز هستند که به شرح زیر است:

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی فرانسه

 • پاسپورت معتبر
 • -پرداخت هزینه ثبت نام
 • مدرک زبان ( در صورت نیاز )
 • عکس
 • ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • رزومه تحصیلی و شغلی
 • انگیزه نامه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فرانسه

وزارت بهداشت هر ساله با منتشر کردن فهرستی دانشگاه های مورد تایید خود را با درنظر گرفتن رتبه بندی های مهم جهانی همچون QS ، شانگهای و تایمز اعلام می نماید که یکی از بهترین منابع جهت انتخاب مقصد تحصیل است البته این فهرست هر ساله مورد بازبینی قرار گرفته و تغییراتی را شامل می شود و نام برخی از دانشگاه ها از آن حذف و نام برخی دیگر بدان افزوده می شود ، از این رو توصیه می شود تا جهت اگاهی از آخرین فهرست معرفی شده با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فرانسه

طبق آخرین فهرست برخی از دانشگاه های مورد تایید این سازمان در فرانسه هستند:

 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه نورمندی
 • موسسه ملی پلی تکنیک تولوس
 • دانشگاه پاریس سود
 • دانشگاه PSL
 • دانشگاه استراسبورگ

البته این فهرست به طور کامل ۲۷ دانشگاه را در بر می گیرد که کارشناسان موسسه علاوه بر نام آنها آماده دریافت پذیرش برای شما در دانشگاه انتخابی تان نیز می باشند.

در لیست اعلام شده توسط وزارت بهداشت ایران بسیاری از دانشگاه های کشور آلمان هم به چشم می خورند ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به بورسیه های تحصیلی ، هزینه های دانشجویی و اعتبار دانشگاه های این کشور پرداخته ایم.

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه می توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی تماس گرفته و به روزترین اطلاعات را دریافت کنید.

سوالات تحصیل پزشکی در فرانسه

در زیر به برخی از سوالات پر تکراری که از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه پرسیده شده است را پاسخ داده ایم، شما می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح کنید تا به آن ها نیز پاسخ داده شوند.

رنکینگ دانشگاه های پزشکی در فرانسه به چه صورت است ؟

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه رتبه زیر 500 را در رنکینگ های جهانی دارند.

می خواستم بدانم طول دوره تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه چند سال است ؟

تحصیل رشته پزشکی در فرانسه 9 سال و دندانپزشکی 6 سال طول می کشد.

شرایط پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه چیست ؟

سن بالای 17 سال ، شرکت در آزمون های ورودی که در زمان خاصی از سال برگزار می گردد و داشتن رزومه مناسب و نمرات خوب در دروس ریاضی ، فیزیک ، شیمی.

آیا برای دانشجویان پزشکی حقوق هم در نظر گرفته شده ؟

بله ، بعد از گذراندن سال چهارم پزشکی دانشجو بابت هر کشیک 25 یورو دریافت می کند همچنین پس از گذراندن دوره عمومی پزشکی به دانشجویان ماهانه ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو پرداخت می شود.

آزمون های ورودی پزشکی در فرانسه به چه زبانی است ؟

تمام آزمون ها به زبان فرانسوی است.

اکر بخواهم در فرانسه به زبان انگلیسی پزشکی بخوانم باید چکار کنم ؟

دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه رشته های پزشکی را به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی و خصوصی فرانسه چقدر است ؟

برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در دانشگاه های دولتی حدود 450 یورو برای هر سال تحصیلی و در دانشگاه های خصوصی فرانسه تا 20000 دلار در سال است.

شرایط دریافت بورسیه برای تحصیل پزشکی در فرانسه چیست ؟

داشتن معدل بالا در مقطع دیپلم و تسلط کامل به زبان فرانسوی

آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی فرانسه شرایط سنی وجود دارد ؟

بله ، بورسیه تحصیلی در این رشته تنها به افراد زیر 28 سال تعلق می گیرد.

چه راه هایی برای کاهش هزینه های تحصیل در فرانسه وجود دارد ؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی ، استفاده از بورسیه ، تحصیل در شهرهای کوچک فرانسه ، کار دانشجویی و ...

امید است که با خواندن مطالب بالا اطلاعات مفید در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه را دریافت کرده باشید ، در صورت وجود هرگونه سوال و یا ابهام با مراجعه به کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در تهران ، اصفهان و شیراز به روزترین اطلاعات را دریافت نموده و به بهترین نتیجه ممکن برسید ، همچنین مطالعه سایر مقالات سایت می تواند دید گسترده تری را به شما بدهد تا با توجه به شرایط خاص خود بهترین کشور و دانشگاه را انتخاب کنید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا است ؛ بورسیه های جذاب دانشگاه های این کشور ، دانشجویان بسیاری را مشتاق تحصیل در آن ها می نماید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

52 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه”

 1. النا says :پاسخ

  سلام من دانشجوی مهندسی شیمی هستم ترم ۲ بامعدل ۱۵/۶۰ومعدل دیپلم ۱۴/۴۰ با مدرک زبان فرانسوی میتونم اقدام تحصیل پزشکی کنم؟؟؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   بهتر است معدل دیپلم تان بالای ۱۵ باشد ولی اگر سن تان مناسب باشد شانس ویزا خواهید داشت.

   با تشکر از سوال شما

 2. maryam says :پاسخ

  دانشجوی سال سوم رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی در دانشگاه تهران هستم و معدل کلم حدود ۱۵ الی ۱۶ میباشد و متقاضی تحصیل دندانپزشکی در فرانسه هستم. مسلط به زبان انگلیسی و در حال یادگیری فرانسه ام و چند تا سوال دارم.
  ۱.اینکه من با مدرک لیسانس وارد این رشته بشوم باید حتما دو سال ابتدایی علوم پایه را بگذارنم؟
  ۲.حتما آزمون ورودی را باید بدهم؟ داشتن مدرک لیسانس برای دادن یا ندادن آزمون ورودی اهمیتی ایجاد نمیکند؟
  ۳.این آزمون ورودی فقط در فرانسه برگزار میشود؟ منابع آن چیست؟
  ۴.آیا امکان قرارداد بستن با مراکز بیمارستانی بعنوان کار دانشجوی از همان بدو ورود به دانشگاه وجود دارد؟
  ۵.دانشجوی رشته دندانپزشکی ، دانشجوی فوق لیسانس محسوب میشود؟ و امکان گرفتن بورسیه وجود دارد؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   تحصیل در کشور فرانسه به زبان فرانسوی کاملا رایگان میباشد .درصورتی که مدرک زبان فرانسوی ندارید میتوانید جهت پذیرش کالج های زبان در کشور فرانسه اقدام نمائید که در اینصورت شانس ویزای شما نیز افزایش می یابد .دانشگاه های فرانسه برای پذیرش سال اول ازمون ورودی ندارند و برای پذیرش ، داشتن مدرک زبان فرانسه کافی میباشد همچنین اجازه کار حین تحصیل نیز دارید و میتوانید از این طریق درامد زایی داشته باشید.

   با تشکر از سوال شما

 3. فائزه says :پاسخ

  سلام.
  من دیپلم ریاضی با معدل ۱۶ و پیش دانشگاهی۱۳ دارم اما کنکور تجربی دادم و دانشجوی سال آخر علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهرانم و معدلم کلم تقریبن ۱۵ هستش.
  میخوام که برای دندون پزشکی در یکی از دانشگاه های دولتی فرانسه اقدام کنم. شانس پذیرشم چطوره؟ و اینکه برای شروع تحصیل چقدر باید هزینه کنم در کل؟ حسابی که تمکن مالی رو برسونه و دوره ی زبان در فرانسه و ثبتنام دانشگاه و و و و
  و اینکه مدرک لیسانسم تو این رشته و از یکی دانشگاه های معتبر ایران تاثیری نخواهد داشت؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   براى پذيرش مانعى نداريد
   هزينه كلى بستگى به موارد بسيارى كه خودتان به چند مورد از انها اشاره كرده ايد دارد
   ابتدا بايد دوره زبان فرانسوى را در فرانسه با مبلغ حدودى ٤٠٠٠ تا ٧٠٠٠ يورو بگذرانيد
   پس از ان وارد دانشگاه شده علوم پايه را گذرانده و ازمون ميدهيد و وارد رشته تخصصى مورد نظر ميشويد هزينه تحصيل دانشگاهى در فرانسه به زبان بومى رايگان است هزينه زندگى ماهانه حدود٨٠٠ يورو ميباشد
   در نظر داشته باشيد كه اجازه كار نيمه وقت دانشجويى را نيز داريد
   با توجه به رشته تحصيلى شما در ايران اگر در طى دوره دندانپزشكى واحد درسى مشترك داشته باشيد در صورت بالا بودن نمرات شما در ان درس در ايران امكان تطبيق با واحد مورد نظر در فرانسه وجود داد.

   با تشکر از سوال شما

 4. S says :پاسخ

  سلام من دیپلم تجربی با معدل کتبی ۱۲ و معدل کل دیپلم ۱۶ هستم با توجه به اینکه در مطالب آمده معدل باید بالای ۱۵ باشد آیا من برای پزشکی فرانسه میتونم اقدام کنم؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   بله شما میتونید ابتدا پذیرش دوره زبان بگیرین و بعد با داشتن مدرک زبان برای رشته مورد نظرتون در دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرین

   با تشکر از سوال شما

 5. S says :پاسخ

  من دیپلم تجربی بامعدل کتبی ۱۲ و معدل کل دیپلم ۱۶ هستم. ایا با این شرایط می تونم برای پزشکی فرانسه اقدام کنم؟ در شرایطی که شما ذکر کردید معدل بالای ۱۵ میخواد

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   بله شما میتونید ابتدا پذیرش دوره زبان بگیرین و بعد با داشتن مدرک زبان برای رشته مورد نظرتون در دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرین

   با تشکر از سوال شما

 6. سورنا ابریشم کار says :پاسخ

  سلام وقتتون بخیر.برای ورود به تخصص دندانپزشکی هم مانند رشته پزشکی بعد از گذراندن زبان فرانسه مستقیما میشه وارد پروسه امتحانات رزیدنتی شد؟من ایران مدرک دندانپزشکی دارم برای ورود مستقیم به تخصص در فرانسه میشه راهنمایی کنید چه اقدامی باید انجام بدم

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   بايد ابتدا دوره زبان فرانسه را در انجا بگذرانيد و سپس در ازمون هاى لازم براى تخصص شركت كنيد.

   با تشکر از سوال شما

 7. meys says :پاسخ

  سلام
  این طور که من متوجه شدم:
  ۱ سال فشرده زبان فرانسه رو در کشور فرانسه (در صورت تمایل)
  ۲ سال برای گذرندان مرحله اول و بعد دادن ازمونی که احتمال قبولیش حدود ۴۰ درصد
  آخر سر بعد از گذشت ۳ سال صرف وقت و هزینه میلیاردی اگه قبول نشدیم دست از پا درازتر باید برگردیم؟
  خیلی ترسناکه که

 8. علی says :پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که دادین.ولی منم مثل دوستان یه سوال دارم.دوره زبان چقدر طول میکشه؟یک دوره قطعیه یا مثلا من بعد از ۲ ماه که مسلط شدم میتونم با دادن اون آزمون برای مدرک زبان و دریافت مدرک دیگه کلاسای زبان رو کنسل کنم؟سوال بعدی اون دوره آمادگی برای ازمونه…اینکه چقدر طول میکشه؟و اینکه اگه تو ازمون کسی قبول نشه برای دندانپزشکی تکلیفش چیه؟مرسی

 9. شیما says :پاسخ

  با سلام
  بنده دانشجوی سال اخرپزشکی عمومی از دانشگاه های ایران هستم. برای خواندن تخصص در فرانسه علاوه بر مدرک زبان فرانسوی ،مدرک انگلیسی هم آیا لازم هست؟ و اینکه آزمون های ورودی تخصص چند مرحله هست؟ برای کسی که دوره پزشکی گذرانده هم ۹ سال باید دوباره بخونه؟

 10. الهه says :پاسخ

  سلام .سوال من راجع به ازمونی هست که بعد از پایان هرسال از دروس گذرانده شده گرفته می شود و پس از آن مشخص می شود در جه رشته ای پذیرفته شده ایم . ایا این امتحان سخت است همچون کنکور ایران یا خیر ؟ استاندار خودشان است؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   اين ازمونها استاندارد بوده و مباحث ازمون مواردى است كه در دوره اموزش داده شده بالأخص زبان مربوطه و قبولى در ازمون منوط به يادگيرى و پشتكار و جدى بودن فرد در طی دوره تحصيل است .

   باتشکر از سوال شما

 11. ftmeh says :پاسخ

  سلام من پشت کنکوری هستم با معدل دیپلم ۱۹ و پیش دانش گاهیه ۱۳٫۸۴ میخاستم ببینم برا دندون در فرانسه شانسی دارم؟و اینکه میشه ی براورد کلی از همه همه هزینه ها تو ی شهر ارزون قیمت تر در سال بگید؟چ تحصیل چ متفرقه

 12. مهدی says :پاسخ

  سلام
  بنده ۲۳سالمه
  و ۴سال از پیش دانشگاهیه تجربیم میگذره..میخواستم بدونم این گپ تحصیلی از لحاظ پذیرش دوره زبان و صدور ویزای دانشجویی توسط سفارت مشکلی ایجاد نمیکنه؟!
  بعد سفارت مصاحبه هم داره؟

 13. rozhin says :پاسخ

  سلام من ۱۳ سالمه کلاس یازدهم رشته تجربی هستم ( ۳ سال جهشی خوندم ) می خوام برای تحصیل پزشکی یا دندان پزشکی برم فرانسه باید چه کار کنم ؟ از کی باید اقدام کنم ؟

 14. پوریا says :پاسخ

  با سلام .با رتبه ی زیر ۱۰۰۰ کشوری میشه در رشته ی پزشکی در فرانسه تحصیل کرد؟ در خود فرانسه هم میشه زبان فرانسه یاد گرفت؟فقط برای سال اول باید ۷۵۰۰ یورو پرداخت بشه یا هر سال؟۷۵۰۰ یورو میشه چیزی حدود ۳۵ میلیون تومان؟

 15. فروزان says :پاسخ

  سلام و خسته نباشید، من دیپلم تجربی دارم و لیسانس ادبیات فرانسه از دانشگاه تهران، میخواستم ببینم آیا امکانش هست که در فرانسه دندانپزشکی بخونم یا نه؟ و اینکه چون من لیسانس ادبیات فرانسه دارم، دوباره باید تو فرانسه دوره های زبان رو بگذرونم یا میتونم مستقیم برم سر کلاس های دانشگاه؟ ممنون میشم جواب بدید.

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   برای ورود به دانشگاه های ،رانسه برای رشته های پزشکی شما باید سطح C1 زبان فرانسه داشته باشید . بنابراین داشتن این مدرک الزامی می باشد و ارتباطی به مدرک دانشگاهی شما ندارد . برای ورود به رشته های پزشکی شما باید مدرک پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی داشته باشید .

   باتشکر از سوال شما

 16. آیدا says :پاسخ

  سلام.تحصیلات تخصص به چه صورت هست؟ کسی که عمومی رو در ایران به اتمام رسونده و برای رشته تخصصی می خواد توی فرانسه ادامه بده

 17. شهره says :پاسخ

  سلام ببخشيد سوالي داشتم
  براي ورود به رشته پزشكي در فرانسه بايد ديپلم تجربي داشته باشيم يا خير؟ من فوق ليسانس حقوق دارم و وكيلم اما مي خوام پزشكي بخونم

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   تحصیل رشته های پزشکی با مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی غیر از رشته های تجربی و ریاضی در برخی از کشورها ( در فرانسه این طور نمی باشد ) امکان پذیر می باشد ، اما هنگام برگشت به ایران مدرک شما مورد ارزشیابی قرار نمی گیرد .

   باتشکر از سوال شما

 18. سینا says :پاسخ

  با سلام من در کشور گرجستان زندگی میکنم و برای دندانپزشکی فرانسه میخواستم اقدام کنم میخواستم در مورد هزینه های کالج دانشگاه ها و هزینه زندگی در فرانسه ازتون راهنمایی بگیرم. شرایط کالج ها به چه صورت هستش؟؟ ممنون میشم ار راهنماییتون

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   در فرانسه کالج پیش پزشکی نیست و فقط کافی است دوره زبان را در این کشور بگذرانید و بعد از آن وارد دانشگاه شوید . هزینه دوره استاندارد زبان فرانسه در حدود ۳٫۰۰۰ یورو برای ده ماه است . تحصیل در دانشگاه های فرانسه تقریباً رایگان می باشد . هزینه زندگی در شهرهای دانشجویی در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد .

   باتشکر از سوال شما

 19. محمدامین says :پاسخ

  سلام خدمت شما ،
  من میخوام برای پزشکی فرانسه اقدام کنم با معدل ۱۹ ، از زبان فرانسوی هم چیزی نمیدونم ، دوره ی زبان توی فرانسه بهتره یا ایران ، بعد اونجا استادها ایرانی هستن یا فرانسوی؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   قطعاً تحصیل زبان در محیط بهتر هست ، بنابراین تحصیل زبان فرانسه در خود کشور فرانسه یک مزیت به حساب می آید . اساتید فرانسوی هستند .

   باتشکر از سوال شما

 20. Pegah says :پاسخ

  من پزشک عمومی از دانشگاه های ایران هستم…..برای تخصص فرانسه رو دوست دارم…..ممکنهبرای شروع راه راهنماییم کنید ؟؟؟؟امکان قبولی در امتحان دستیاری است…..یا تعداد دعدودی دانشجوی خارجی می پذیرند؟؟؟؟؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   برای تحصیل تخصص شما باید در آزمون به زبان فرانسه اقدام کنید . برای این کار می توانید دوره زبان فرانسه را در کشور فرانسه بگذرانید و بعد از آن وارد دوره های آمادگی آزمون تخصص شوید .

   باتشکر از سوال شما

 21. دریا says :پاسخ

  با سلام. من ۲۰سالمه با معدل پایین میشه به سال اول دانشگاه پزشکی در فرانسه وارد شد؟ و در ادامه بعد از قبولی در آزمون دانشگاه سال دوم پزشکی را خواند حتی با معدل پایین؟ تاثیر معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی در قبولی دانشگاه تا چه حد است؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   دانشگاه های فرانسه به طور مستقیم برای ورود به این رشته ها شرط معدل اعلام نکرده اند . اما آنچه اهمیت دارد سطح زبان فرانسه شما می باشد .

   باتشکر از سوال شما

 22. Omid says :پاسخ

  سلام وقتتون بخیر من ۱۷ سال دارم و در مقطع یازدهم هستم و مدرک زبان انگلیسی هم میخوام بگیرم میخواستم بدونم که میتونم دوره زبان فرانسوی را یک سال در فرانسه بگذرونم و پس از اون میتونم اقدام به دانشکده پزشکی بکنم یانه ؟ خیلی ممنون میشم پاسخ بدید.با تشکر

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله ، دقیقاً اکثر متقاضیان تحصیل در کشور فرانسه همین کار را انجام می دهند ، دوره زبان را در خود فرانسه گذراندن یک مزیت فوق العاده به حساب می آید .

   باتشکر از سوال شما

 23. رویا says :پاسخ

  سلام .هزینه سالانه تحصیل پزشکی در دانشگاه پیر و ماری کوری و هزینه سالانه زندگی در پاریس حدودا چند یورو میشه؟؟؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه تقریباً رایگان هستند ، هزینه زندگی در پاریس حدود ۱٫۰۰۰ تا ۱٫۲۰۰ یورو در ماه خواهد بود .

   باتشکر از سوال شما

 24. zahra says :پاسخ

  سلام من دارای معدل دیپلم ۱۹:۱۸ و معدل پیش دانشگاهی ۱۶:۸۰ هستم با حداکثر تلاش و پیش خوانی دروس سال اول رشته پزشکی فرانسه امکان قبولی در کنکور پزشکی فرانسه چقدر است ؟ چقدر امکان برگشت دانشجو وجود دارد ؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   با تلاشی که شما می فرمائید شانس بالایی برای گذر از سال اول به سال دوم دارید ، معمولاً ۶۰ درصد متقاضیان می توانند از سال اول دانشگاه وارد سال دوم رشته های علوم پزشکی در فرانسه شوند .

   باتشکر از سوال شما

 25. maral says :پاسخ

  با سلام خسته‌نباشید
  میخواستم بپرسم ایا برای ورود به دانشگاه شرط معدل لازم هست؟
  و اگر دوره ی زبان در فرانسه گذرانده شود همچنان نیاز به تمکن مالی هست؟؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   غالباً دانشگاه های فرانسه شرط معدل خاصی را اعلام نمی کنند ، اما قطعاً بین متقاضیان ، افرادی که معدل بهتری دارند را انتخاب می کنند . در مورد تمکن مالی باید عرض کنم که شما برای گرفتن ویزا و بعد از آن برای برای تمدید اقامت دانشجویی باید نشان دهید که هزینه های زندگی خودتان را دارید . این مبلغ برای صدور ویزا معادل ریالی ۷٫۵۰۰ یورو می باشد .

   باتشکر از سوال شما

 26. تانیا says :پاسخ

  با سلام. من ۱۹ سالمه با معدل ۱۷.۸۱ برای پزشکی فرانسه اقدام کردم اما با اطلاعاتی که بدست آوردم متوجه شدم یه جور ریسک محسوب میشه به روسیه رو آوردم. به نظرتون اشتباه نکردم؟؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   قطعاً گزينه فرانسه گزينه بهتري است ، البته ورود به سال دوم بعد از آزمون در فرانسه مقداري مشكل تر از روسيه هست . اما با معدل خوبي كه شما داريد ، فرانسه براتون سخت نخواهد بود .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP