تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان و به خصوص امکانات مناسب گذراندن دوره های کالج و پریمدیکال مجارستان در سال های اخیر بسیار مورد استقبال متقاضیان بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است.

به وضوح می توان گفت که در طول بیست سال گذشته ، صدها هزار دانشجوی بین المللی با تصمیم قطعی برای تحصیل پزشکی در مجارستان ، از دانشگاه های برجسته این کشور پذیرش گرفته اند.

برای انتخاب مجارستان به عنوان کشور فوق العاده برای تحصیل رشته های پزشکی دلایل زیادی وجود دارد ، سیستم آموزش عالی با کیفیت ، تحصیل به زبان انگلیسی ، تاریخ شگفت انگیز و دیدنی های زیبا ، مدارک معتبر و قابل انتقال در سراسر اتحادیه اروپا را می توان به اختصار ذکر کرد.

بسیاری از دانشجویان انتظار ندارند مجارستان در لیست برترین سیستم های آموزشی جهان رتبه بالایی داشته باشد ، اما در واقعیت سیستم آموزش عالی این کشور در جایگاه شگفت آور 22 قرار دارد. برنامه های مختلف در زمینه های متنوع در مجارستان برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان داخلی محبوب هستند ، اما تا کنون یکی از مشهورترین آنها رشته پزشکی بوده است.

در این رشته ، دانشجویان فرصت تحصیل در رشته های داروسازی ، دندانپزشکی ، بیوشیمی و تعداد زیادی گزینه دیگر را دارند که به معرفی مجارستان به عنوان کشوری با پیشنهادات متنوع و با کیفیت کمک می کند ، به همین دلیل است که آنها از سراسر جهان به این مقصد اصلی برای تحصیل پزشکی می آیند.

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تمام زوایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بررسی خواهیم کرد.

فهرست مطالب
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

ویدئو ابتدای محتوا کلیاتی را از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان به شما ارائه می دهد تا ضمن آشنایی با مباحث عمومی بتوانید در وقت خود برای مطالعه محتوای متنی صرفه جویی داشته باشید، همچنین می توانید پادکست همین ویدئو از روناک را دانلود کرده و در زمان دیگری گوش دهید. برای اطلاعات تکمیلی شماره خود را درج نمایید تا کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی با شما تماس بگیرند.

پادکست تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

کسب به روز ترین اطلاعات مهاجرتی با مشاوره های موسسه رجبی!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

دوره های پریمدیکال در مجارستان

نکته ای که در باب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان قابل ذکر می باشد ، این است که شما نیاز به گذراندن دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی دارید ، لازم به ذکر است که این دوره ها فقط منحصر به رشته پزشکی نیست بلکه برای بسیاری رشته های دیگر در کالج های مجارستان برگزار می شود.

آموزش های دوره های پریمدیکال در مجارستان به گونه ای است که بعد از اتمام دوره ، شانس قبولی شما در دانشگاه های ترجیحی بسیار زیاد خواهد بود ، گذراندن این دوره برای متقاضیان تحصیل داروسازی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، فیزیوتراپی ، مامایی و علم ناب زیست شناسی مناسب است.

علاوه بر این ، باید بدانید که مدرک پریمدیکال مجارستان در برخی کشورهای دیگر نیز پذیرفته می شود ، به این معنا که اگر مدرک قبولی دوره پریمدیکال مجارستان را داشته باشید ، شما می توانید در آزمون های ورودی دانشگاه های کشورهایی مانند اسلواکی ، لهستان ، جمهوری چک ، استونی ، اسلوونی و برخی دیگر نیز شرکت کنید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

معرفی کالج های مشهور مجارستان برای دوره پریمدیکال

 • کالج وکرله
 • کالج مک دنیل
 • کالج اوسینا
 • کالج دونا

در این کالج ها شما می توانید دوره های آمادگی برای آزمون دانشگاه هایی مانند سملوایز، دبرسن و یا سگد را جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان بگذرانید؛ هر کدام از کالج ها شرایط خاص خودشان را دارند، معدل و شرط سنی برای برخی اهمیت دارد و برخی میزان سختگیری به مراتب کمتری دارند.

در بین این کالج ها ، شاید بتوان گفت که کالج های اوسینا و مک دنیل تقریباً در یک سطح آموزشی هستند اما کالج دونا یا سایر کالج ها کیفیت پایینی در ارائه دوره دارند، از همین رو توصیه می شود حتماً برای انتخاب کالج با مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی مشورت کنید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

Entrance exam Hungarian medical

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی مجارستان

جهت پذیرش در دانشگاه های پزشکی مجارستان ، متقاضیان موظفند در یک آزمون ورودی که شامل یک آزمون کتبی دو ساعت و نیم همراه با سوالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی ، شیمی ، انگلیسی و پزشکی است ، قبول شوند.

برای بخش شفاهی آزمون ، یک استاد دانشگاه با دانشجویان در مورد موضوعات پزشکی مصاحبه می کند ، گرفتن نمره زبان بین المللی نیز برای پذیرش پزشکی مورد نیاز است که چنانچه دانشجویی آن را نداشته باشد در صورت برآورده کردن سایر شرایط در سطح عالی ممکن است باز هم امتیاز ورود را به دست بیاورد.

شرکت در دوره های آمادگی برای این آزمون ها به شما کمک می کند تا آزمون های ورودی پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را با موفقیت شرکت کرده و بتوانید وارد دانشگاه شوید، آشنایی با نوع سوالات و قرار گیری چند باره در آزمون های آزمایشی بهترین نتیجه را برای دانش آموزان سخت کوش به ارمغان می آورد.

مفاد آزمون ورودی پزشکی مجارستان

آزمون ورودی برای دانش آموزان متقاضی برنامه های تحصیلی دوره پزشکی پایه ، داروسازی و دندانپزشکی اجباری است ، این آزمون شامل دو قسمت است:

یک آزمون کتبی (شامل سوالات چند گزینه ای ، تعاریف ، محاسبات و غیره) در زیست شناسی (برای همه اجباری) و شیمی یا فیزیک (انتخاب متقاضی) ، هر آزمون کتبی 50 دقیقه طول می کشد.

یک آزمون شفاهی نیز وجود دارد ، آزمون شفاهی اجباری از زیست شناسی و فیزیک یا شیمی ، متقاضی فقط می تواند بر اساس نتایج آزمون شفاهی خود در دوره پزشکی پایه پذیرفته شود ، حتی اگر نتایج آزمون شفاهی اجازه پذیرش در آزمون اول سال را بدهد متقاضیان ممکن است در آزمون شفاهی برای هر موضوع حداکثر صد امتیاز و برای دانش زبان خود حداکثر صد امتیاز کسب کنند.

در مرحله آخر به عنوان بخشی از مصاحبه شفاهی ، کمیته مهارت های ارتباطی انگلیسی و انگیزه متقاضی را آزمایش می کنند ، زبان کنکور و مصاحبه انگلیسی است.

امتیاز دهی آزمون ورودی پزشکی

پس از گذراندن دو مرحله آزمون ، عملکرد کلی آزمون در نظر گرفته می شود و امتیازات قسمت های مختلف آزمون فقط برای استفاده داخلی است و به متقاضیان اعلام نمی شود، حداکثر امتیاز آزمون شفاهی 300 امتیاز است ، حداقل نمرات مورد نیاز برای پذیرش در دوره های اول پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی یا دوره پزشکی پایه به ترتیب 260 ، 260 ، 230 و 150 می باشد.

بدون شک انتخاب یک کشور، باید از جنبه های مختلف ارزیابی شود، مقالات زیر برای کمک به شما نگارش شده اند.

موضوعات اصلی ویژه آزمون های ورودی پزشکی مجارستان

رشته های اصلی علمی تحت پوشش این امتحانات به شرح زیر است:

 • تکامل: جنبه های شیمیایی و بیولوژیکی
 • زمینه شیمیایی در زیست شناسی : ساختار اتم ها ؛ پیوندهای شیمیایی ؛ ترکیبات و مولکول های یونی ؛ راه حل ها و انواع انرژی واکنش های شیمیایی ؛ واکنش های اسید و باز ؛ واکنش های اکسیداسیون اجزای معدنی موجودات زنده ؛ هیدروکربن ها ترکیبات آلی حاوی اکسیژن یا گوگرد ؛ ترکیبات آلی حاوی نیتروژن ؛ کربوهیدرات ها اسیدهای آمینه و پروتئین ها چربی ها ویتامین ها اسیدهای نوکلئیک.
 • سلول و سازمان آن (مورفولوژی و عملکرد) : پروکاریوتها (باکتریها) و یوکاریوتها (تمرکز بر مژگان و تاژک ، دیواره سلول ، غشای سلول ، شبکه آندوپلاسمی ، گلژی ، لیزوزوم ، میتوکندری ، ریبوزوم ، سانتریول ، هسته ، هسته) ، از سلول ها گرفته تا بافت هایی با ساختار و عملکرد متفاوت.
 • تقسیم سلولی : میتوز و میوز.
 • مسیرهای آنابولیک و کاتابولیک در مورد اسیدهای نوکلئیک ، پروتئین ها ، کربوهیدرات ها ، لیپیدها (انرژی های زیستی شامل).
 • فیزیولوژی موجودات زنده : تنفس ، بلع و هضم ، دفع ، گردش خون ، تنظیم غدد درون ریز و عصبی ، بیولوژی ایمنی ، جابجایی.
 • تولید مثل و رشد حیوانات ، ویروس ها ، ژنتیک : وراثت مندلی ، ژنتیک انسانی.
شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

با اشاره مجدد به شرایط پذیرش نسبتاً راحت در دانشگاه های پزشکی مجارستان ، در این بخش به بیان کلی شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان می پردازیم.

سال تحصیلی در دانشگاه های مجارستان دو ترم است و دانشجویان رشته پزشکی باید به مدت 12 ترم تمام وقت به تحصیل بپردازند ، آموزش های پزشکی در این کشور کاملا به روز و مطابق با استانداردهای جهانی است.

مجارستان از لحاظ امکانات پزشکی بستر مناسبی برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم نموده است ، بوداپست دارای کتابخانه های آموزشی وسیعی برای آموزش پزشکی است و می توان گفت بیمارستان ها ، درمانگاه ها و سایر بخش های آموزشی پزشکی بخش عظیمی از بوداپست را اشغال کرده است.

همان طور که پیش تر گفته شد شما می توانید کشورهای دیگری رو هم با همین شرایط کشور مجارستان برای رشته های پزشکی انتخاب کنید، لذا در همین راستا توصیه می شود حتماً مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان را مطالعه نمایید.

مراحل تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان یک برنامه 6 ساله است که با اعطای مدرک پزشکی عمومی به پایان می رسد ، موضوعات تحصیلی دو سال اول در دانشگاه های پزشکی مجارستان شامل ؛ بیو فیزیک، شیمی پزشکی، آناتومی و روان شناسی پزشکی؛ موضوعات تحصیلی سال سوم پزشکی در مجارستان شامل دوره های پزشکی داخلی و ویژگی های آن ، پاتولوژی ، ایمونولوژی و تکنیک های اصلی جراحی است.

تحصیلات سال های چهارم و پنجم پزشکی در مجارستان حول محور شیوه های کلینیکی و آموزش در زمینه داروها می باشد و آخرین سال تحصیلی (سال ششم) به انواع امتحانات نهایی در زمینه هایی از پزشکی داخلی ، اطفال ، روانپزشکی ، عصب شناسی ، غده شناسی و جراحی ختم می شود.

همیشه سعی کرده ایم بهترین گزینه را با شرایط افراد به آن ها پیشنهاد دهیم، دلیل آن حرفه ای بودن تیم مشاوره هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در کنار دغدغه مدیران این مجموعه برای شفاف بودن اطلاعات و ارائه مشاوره به دور از فرهنگ بازاریابی می باشد؛ تعداد کمی از ویزاهایی که کلاینت های موسسه رجبی توانسته اند اخذ کنند را برای شما در فیلم زیر به نمایش گذاشته ایم.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

برای رسیدن به هدف متناسب با شرایط خود، مشاوره مجانی دریافت کنید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان با شرایط و الزامات رشته پزشکی تفاوت زیادی ندارد فقط مدت زمان تحصیل این رشته کوتاه تر از دوره پزشکی است ، مدت تحصیل این رشته 5 سال است اما دانشجویان یک سال تحصیلی را نیز برای گذراندن دوره پریمدیکال باید در نظر بگیرند.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های مجارستان عمدتا به زبان اصلی مجارستانی و در کنار آن به زبان انگلیسی و بعضا آلمانی تدریس می شود ، دانشجویان باید با در ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی در کالج های معروف بوداپست ثبت نام کرده و دوره پریمدیکال را بگذرانند.

از شرایط اصلی ورود به رشته دندانپزشکی در دانشگاه های مجارستان برآورده کردن شرایط سنی است ، ارائه نمره زبان الزامی نیست و متقاضیان می توانند با شرکت در دوره های زیان برای تحصیل دندانپزشکی اقدام کنند ، علاوه بر زبان انگلیسی ، متقاضبان تحصیل دندانپزشکی در صورت تمایل می توانند برای زبان های تحصیلی مجاری و آلمانی نیز اقدام کنند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

شرایط اصلی پذیرش رشته دندانپزشکی مجارستان

فارغ التحصیلان دوره 5 ساله دندانپزشکی پس از گذراندن این مقطع می توانند دوره تخصص در گرایشات مختلف را انتخاب کنند ، سال تحصیلی در مجارستان مانند ایران دو ترم تحصیلی است که از ماه های سپتامبر و ژانویه شروع می شود.

تحصیل در دانشگاه ها به صورت تمام وقت و پاره وقت ارائه می شوند و دانشجو میتواند هر کدام را به دلخواه انتخاب نماید ، این در حالی است که اکثر دانشجویان خارجی برنامه تمام وقت را انتخاب می کنند.

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و با حقوق دریافتی بخشی از هرینه های خود را تامین کنند ، دانشجویان در هنگام تحصیل می توانند به عنوان مهمان و یا انتقالی به دیگر کشورها منتقل شوند.

روند تحصیل دندانپزشکی در مجارستان و دریافت مدرک آن

همانطور که در بالا اشاره شد ، تحصیل دندانپزشکی در مجارستان یک دوره 5 ساله است که آموزش دروس پایه و بالینی را شامل می شود ، دانشجویان در سه سال اول علوم پایه و دوره های ابتدایی دندانپزشکی را فرا می گیرند ، این دوره ها پایه و اساس حرفه دندانپزشکی هستند و نیاز است که برای تبحر در آن دانشجویان به اندازه کافی پشتکار داشته باشند.

دانشجویان دندانپزشکی مجارستان در سال های چهارم و پنجم بیشتر وقت خود را در آزمایشگاه ها و کلینیک های آموزشی دندانپزشکی می گذرانند.

در سال آخر تحصیلی دانشجویان برای شرکت در کنفرانس های بالینی و فعالیت های بیرون از کلاس درس باز هم وقت بیشتری اختصاص می دهند و در نهایت با ارزیابی از طریق یکسری آزمون های نهایی ، مدرک دندانپزشکی به آنها اعطا می شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

صادقانه بگوییم ، یکی از بزرگترین چالش های پیگیری تحصیل پزشکی در هر نقطه از جهان هزینه است ، به عنوان مثال در ایالات متحده ، تحصیل پزشکی نسبت به سایر کشورها نسبتاً هزینه بیشتری دارد.

هشت سال (چهار سال پیش پزشکی و چهار سال تحصیل پزشکی) را تقریباً در 50،000 دلار آمریکا ضرب کنید و البته این شامل اتاق و تخت نمی شود. شما به سرعت می فهمید که ما چه می گوییم ، اگر از ابتدا تا انتها حساب کنید ، تحصیل پزشکی در ایالات متحده ممکن است بیش از نیم میلیون دلار هزینه داشته باشد.

حال ، بیایید مقایسه کنیم وضعیت کشور مجارستان چگونه است ، هزینه زندگی در مجارستان بسیار کمتر از یک شهر معمولی انگلیس یا آمریکای شمالی است.

مجارستان از دانشجویان پزشکی آینده از سراسر جهان در یکی از چهار دانشگاه پزشکی معتبر و برجسته خود استقبال می کند ، برای بسیاری از دانشجویانی که از هوش و تجربه برخوردار هستند اما بودجه لازم برای تحصیل در دانشگاه های برتر ایالات متحده و انگلستان را ندارند ، مجارستان با برنامه هایی که در مقیاس جهانی شناخته شده است ، گزینه برتر است.

در حالی که دانشجویان در انگلیس و ایالات متحده به طور متوسط 185،000 دلار و 243،000 دلار برای مدرک پزشکی پرداخت می کنند ، دانشجویان مجارستان کسری از این قیمت را پرداخت می کنند.

شهریه های تحصیلات پزشکی مجارستان

در مقایسه با بقیه کشورهای اروپای غربی ، شهریه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان بسیار مقرون به صرفه است ، هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه و برنامه متفاوت است.

اغلب پزشکی و دندانپزشکی از جمله گرانترین گزینه ها با شهریه در حدود 20000 یورو در سال هستند در حالی که سایر برنامه های کمتر تخصصی می توانند به 4500 یورو برسند ، در اینجا هزینه تحصیل در چهار دانشگاه پزشکی کشور آورده شده است:

 • دانشگاه سگد سال اول ؛ 16،520 دلار ، سال های 2-5 : 16،300 دلار آمریکا و سال 6 : 8150 دلار ، هزینه کل : 89،870 دلار.
 • دانشگاه Pécs ؛ 14000 دلار در سال و هزینه کل دوره 100،500 دلار
 • دانشگاه دبرسن : شهریه سالانه 101،400 دلار آمریکا (رشته پزشکی ؛ 15100 یورو در سال ، برای دندانپزشکی ؛14300 یورو در سال ، برای داروسازی ؛ 6500 یورو در سال و برای فیزیوتراپی ؛ 4900 یورو در سال).
 • دانشگاه سملویس : شهریه سالانه 17500 دلار و هزینه کل دوره 109،200 دلار.

هزینه های جانبی دوره پزشکی و هزینه زندگی

هزینه گذراندن دوره آمادگی پیش پزشکی نزدیک به 7000 یورو است ، دانشجویان دانشگاه های مجارستان علاوه بر پرداخت شهریه ، ملزم به پرداخت هزینه درخواست ، هزینه امتحان و هزینه ثبت نام نیز هستند که هر یک بین 100 تا 150 یورو است.

هزینه های زندگی در مجارستان کمتر از سایر کشورهای اروپایی است ، بودجه ماهانه معقول در حدود 600 یورو در ماه است ، با این حال ، اگر قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بوداپست را دارید ، به خاطر داشته باشید که هزینه آن نسبت به سایر مناطق کشور گران است.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در مجارستان

برای آموزش پزشکی به انگلیسی در مجارستان ، بخشی از آزمون ورودی مهارت های انگلیسی دانش آموزان را ارزیابی می کند ، بنابراین نداشتن دانش زبان کافی می تواند قبولی شما در آزمون ورودی را تحت تاثیر قرار دهد ، لذا ممکن است از دانشجویان خواسته شود تا مدرکی را در قالب نمرات آزمون آیلتس یا تافل ارائه دهند.

در صورت نداشتن سطح لازم زبان انگلیسی، می توانید از دوره های زبان در مجارستان استفاده کنید ، حداقل نمره میانگین زبان انگلیسی که دانشگاه ها در مجارستان درخواست می کنند برای آزمون تافل بین 60 تا 80 و برای آزمون آیلتس بین 5 تا 6 است.

توجه داشته باشید که ممکن است دانشگاه انتخابی شما در مورد مدرک زبان سخت گیری خاصی به عمل نیاورد اما ، در زمان گرفتن ویزا شاید این سخت گیری ها جبران شود ، بنابراین سعی داشته باشید که اخذ مدرک زبان را در بالای لیست الزامات پذیرش خود قرار دهید.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در مجارستان

محدودیت سنی جهت پذیرش پزشکی در مجارستان

توجه داشته باشید که پذیرش برنامه های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های مجارستان بدون محدودیت سنی است و برای پذیرش پزشکی در دانشگاه های مجارستان ، در صورتی که گرفتن پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان آماده باشد ، سن شما نمی تواند یک مانع جدی به حساب بیاید.

 

تحصیل پزشکی در مجارستان با مدرک دیپلم

Study medicine diploma

تحصیل پزشکی در مجارستان با مدرک دیپلم

اغلب متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان ، فارغ التحصیلان دبیرستان هستند که به هر دلیلی نمی توانند به رویای پزشک شدن در ایران دست پیدا کنند ، از طریق اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کشور مجارستان قطعا در اسرع وقت به رویای خود دست خواهند یافت. همه دانشکده های پزشکی مجارستان راه را برای متقاضیان ایرانی باز گذاشته اند تا برای شروع با مدرک دیپلم ایران بتوانند برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی اقدام کنند.

عده ای از افراد هم هستند که یک لیسانس علوم پایه یا پیراپزشکی در ایران دارند اما هنوز نتوانسته اند از رویای پزشک شدن دست بکشند ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی برای این افراد هم راهکارهایی دارند که از طریق تماس با آنها از آنها آگاهی پیدا خواهند کرد و قطعا در آینده نه چندان دور به اهداف خود خواهند رسید.

شرایط پذیرش دانشکده پزشکی با مدرک دیپلم

دانشجویانی که مدرک دیپلم دارند و می خواهند پزشکی یا دندانپزشکی بخوانند ، باید حتما در دوره های آمادگی شرکت کنند اما متقاضیانی که یک مدرک لیسانس مرتبط با علوم پزشکی را دارند ، از شرکت در دوره های آمادگی معاف می شوند و این معافیت مشروط به کسب نمره قبولی آزمون ورودی می باشد.

قابل ذکر است که ایرانیان تنها ملیتی نیستند که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان هستند بلکه متقاضیان هند ، ترکیه ، یونان و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز در صف پذیرش هستند و رقابت برای تحصیل در رشته های پزشکی و بویژه دندانپزشکی بسیار بالاست.

دانش آموزان پس از نشان دادن مدرک دیپلم خود ، موظفند در یک آزمون ورودی که شامل یک آزمون کتبی دو ساعت و نیم همراه با سوالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی ، شیمی ، انگلیسی و پزشکی است ، قبول شوند.

برای بخش شفاهی آزمون ، یک استاد دانشگاه با دانشجویان در مورد موضوعات پزشکی مصاحبه می کند.

دانشجویان با مدرک دیپلم پس از فارغ التحصیلی باید برنامه خود را برای ارسال درخواست تا 30 ژوئن برنامه ریزی کنند و به یاد داشته باشید که درخواست زودهنگام همیشه ایده خوبی است.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

مجارستان در دوران مدرن به دانشجویان بین المللی پیشنهاد می دهد از فرصت تحصیل پزشکی در شهریه کم در یک زندگی پر جنب و جوش استفاده کنند. هزینه های تحصیل در مقایسه با هزینه هایی که توسط موسسات کشورهای دیگر اعمال می شود ، بسیار پایین تر است و حتی همین هزینه های کم نیز به روش هایی قابل کاهش و یا رایگان کردن است.

امکان تحصیل رایگان برای مهاجران در مجارستان وجود دارد اما برخورداری از آن منوط به داشتن والد یا والدین مجاری و یا داشتن اقامت دائم این کشور است ، چنانچه فردی هیچکدام از این دو گزینه را نداشته باشد ، باید تحصیل به زبان مجاری را انتخاب کند تا هزینه تحصیل او رایگان شود.

و اگر قادر به تحصیل به زبان مجاری هم نباشید ، در اینصورت بهترین روش ها جهت برخورداری از تحصیلات رایگان در مجارستان ، استفاده از انواع وام های دانشجویی و یا بورسیه های دانشجویی است.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

وام دانشجویی برای دانشجویان پزشکی مجارستان

هزینه های تحصیل پزشکی هر چه باشد ، شما مجاز به پرداخت در دو قسط هستید (دو بار در سال). دانشکده های پزشکی مجارستان وام های دانشجویی را برای علاقه مندان ارائه می کنند ، افرادی که مایل به دریافت وام های دانشجویی هستند می توانند برای آن درخواست بدهند ، این وام ها با نرخ بهره بسیار کم در نظر گرفته می شوند و به عنوان کمک هزینه تحصیلی بسیار مطلوب هستند.

شرایط دریافت وام دانشجویی شامل محدودیت سنی است ، دانشجویان باید سن کمتر از 40 سال داشته باشند و همچنین دارا بودن کار مهاجرت یا کارت اقامت مجارستان مدرک دیگری است که در زمان درخواست وام دانشجویی باید ارائه کنید.

علاوه بر این ها ، دانشجویان با کار کردن می توانند بخش هایی از هزینه ها را جبران کنند ، یک دانشجوی تمام وقت می تواند 3 تا 6 ساعت کار کند اما اگر دانشجویی تحت حمایت بورسیه های تحصیلی باشد معمولا اجازه انجام کار دانشجویی را ندارند ، به عبارتی ارگان ارائه کننده بورسیه تحصیلی باید مجوز کار دانشجویی را برای او صادر کند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در مجارستان

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در مجارستان

 • مجارستان به گرمی از دانشجویان بین المللی استقبال می کند.
 • مجارستان از استانداردهای اروپا پیروی می کند و تحصیل پزشکی در مجارستان با بالاترین کیفیت انجام می شود.
 • دانشگاه های مجارستان توسط بهداشت جهانی معتبر شناخته شده اند و اگر تصمیم دارید در مجارستان پزشکی بخوانید ، مدرکی را می گیرید که در سایر کشورهای اتحادیه اروپا معتبر باشد.
 • شرایط ورود نسبتاً کم و هزینه های تحصیل مقرون به صرفه ، مجارستان را به گزینه اول بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است.
 • امکان انتقال آسان تحصیلات به کشور دیگر و همچنین مورد تایید بودن برخی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان در ایران
 • داشتن فرصتی برای یادگیری فرهنگ جدید ، تعامل با مردم محلی و کار در یک محیط جدید ، دانشجویان پزشکی را برای دنیای مراقبت های بهداشتی که امیدوارند وارد آن شوند ، آماده می کند.

امکان تحصیل پزشکی به چند زبان در مجارستان

امکان تحصیل به زبان انگلیسی از دیگر دلایل انتخاب مجارستان برای انجام تحصیلات پزشکی است و این امکان برای دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در خارج از کشور به مجارستان دعوت می شوند ، بسیار شگفت انگیز است.

برگزاری دوره های آموزشی و پیش پزشکی برای بهبود زبان انگلیسی ، زیست شناسی ، فیزیک و شیمی دانش پایه برای مطالعات بعدی به ویژه برای کسانی که به دنبال تحصیلات ارزان هستند ، از دیگر مزیت های بارز برای جذب دانشجویان در مجارستان است.

در این زمان پزشکانی که از مجارستان فارغ التحصیل می شوند ، در سرتاسر کشور و در کشورهای مستقل به خوبی استقبال می شوند.

تعداد کم دانشگاه ها ، چالش اصلی تحصیل پزشکی در مجارستان

در عین حال که مجارستان شرایط پذیرش راحت تری را برای رشته های پزشکی ارائه می کند ، اما تعداد کم دانشگاه های اسن کشور یکی از معزلات بزرگ برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

شما در برنامه های تحصیلی گزینه کمتری دارید و هیچ یک از دانشگاه های مجارستان حتی در زمره 500 دانشگاه برتر جهان قرار ندارند ، بالاترین رتبه دانشگاه مجارستان توسط QS در سال 2017 متعلق به دانشگاه سگد با 501 – 550 بود.

کشوری غیر انگلیسی چالش دیگر برای متقاضیان پزشکی و دندانپزشکی

گرچه دانشگاه های پزشکی مجارستان برنامه های تدریس – انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند اما مجارستان یك كشور غیر انگلیسی است.

انگلیسی یک زبان بین المللی است اما تنها 16٪ از جمعیت در مجارستان می توانند انگلیسی صحبت کنند و این موضوع انجام کارهای روزمره زندگی و تبدیل شدن به بخشی از جامعه را دشوار می کند ، شما همچنین برای اخذ اقامت و تابعیت مجارستان باید زبان مجاری را یاد بگیرید و قبول شوید.

آزمون ورودی و دوره پری مدیکال چالشی دیگر برای دانشجویان پزشکی

این موضوع نیز یک چالش بزرگ برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان محسوب می شود ، گرچه تقریبا 80 درصد متقاضیان نمره قبولی این آزمون را کسب می کنند اما شرکت در دوره آمادگی این آزمون یکسال وقت و هزینه دانشجو را هدر می دهد و این موضوع برای بسیاری از خانواده ها خوشایند نیست.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی مجارستان

برای پذیرش در دانشگاه یا دوره دانشگاهی در مجارستان ، کلیات مدارک مورد نیاز به شرح زیر هستند:

 • داشتن مدرک دیپلم دبیرستان (ترجمه انگلیسی)
 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی ایران (ترجمه انگلیسی) یا دیپلم 12 ساله
 • داشتن نمره زبان بین المللی (در صورت لزوم از سوی دانشگاه انتخابی)
 • داشتن مدرک مبنی بر گذراندن دوره پیش پزشکی در مجارستان
 • فرم درخواست پر شده
 • نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • داشتن CV به زبان انگلیسی (سوابق علمی در المپیادها و یا سوابق اختراعی بسیار موثر است).

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان

وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی 2020-2021 اعلام کرده است که مدارک پزشکی چهار دانشگاه مجارستان را می پذیرد ، این چهار دانشگاه همان دانشگاه های مشهوری هستند که تا کنون در این محتوا در بخش بهترین دانشگاه های پزشکی مجارستان و همچنین تحصیل پزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی درباره آنها صحبت کرده ایم ، در اینجا مجددا اسامی این دانشگاه ها را به همراه رنکینگ جهانی آنها بیان می کنیم:

 • دانشگاه سمولوایز ؛ رتبه جهانی در آمریکا 679 و رتبه تایمز ؛ 401 تا 500
 • دانشگاه سگد ؛ رتبه جهانی در آمریکا 726 و رتبه تایمز ؛ 801 تا 1000
 • دانشگاه دبرسن ؛ رتبه جهانی در آمریکا 672 و رتبه تایمز ؛ 801 تا 1000
 • دانشگاه پچ ؛ رتبه جهانی در آمریکا 1131 و رتبه تایمز ؛ 601 تا 800
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان
تحصیل پزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی

از آنجا که انگلیسی به طور گسترده ای به عنوان زبان جهانی جهان شناخته شده است ، داشتن فرصتی برای تدریس توسط یک استاد انگلیسی یا دکتر می تواند یک امتیاز عالی را برای دانشجویان فراهم کند.

خوشبختانه ، بسیاری از دانشگاه های مجارستان برنامه های مدرک پزشکی را ارائه می دهند که همه آنها توسط متخصصان پزشکی مشهور بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

مجارستان با داشتن دوره ها و برنامه های انگلیسی در تمام سطوح ، از برنامه های 6 ساله در مقطع کارشناسی تا برنامه های تحصیلات تکمیلی 4 یا 5 ساله و حتی برنامه های دکترا ، هر آنچه دانشجویان علاقه مند به پزشکی نیاز دارند را دارد.

اصلی ترین برنامه های انگلیسی پزشکی در مجارستان

اصلی ترین برنامه های پزشکی در مجارستان که به زبان انگلیسی تدریس می شود ، برنامه هایی است که توسط دانشگاه Semmelweis در بوداپست (که همچنین یک برنامه به زبان آلمانی نیز ارائه می دهد) ، دانشگاه Debrecen ، دانشگاه Pecs و دانشگاه Szeged ارائه می شود.

در همه این دانشگاه ها ، مدرک پزشکی پس از شش سال تحصیل ارائه می شود ، این مدارک توسط اتحادیه اروپا شناخته می شوند و با امتحانات بیشتر می توانند در آمریکای شمالی شناخته شوند.

این دانشگاه ها همچنین مطالعات دارویی (داروسازی) و دندانپزشکی را ارائه می دهند که پنج سال طول می کشد ، همانند اکثر دانشگاههای قاره اروپا ، در برنامه های تدریس انگلیسی این دانشگاه ها ، دو سال اول به پایه گذاری آناتومی ماکروسکوپی و میکروسکوپی ، بیوشیمی ، فیزیولوژی ، میکروبیولوژی ، آمار زیستی اختصاص یافته است و تماس واقعی با بیماران فقط در سال سوم مطالعات آغاز می شود.

تحصیل رشته های پزشکی در مجارستان به زبان مجاری

تمام دانشگاه های مجارستان دوره های پزشکی را به زبان مجاری ارائه می دهند و باید توجه شود که تحصیل به زبان مجاری در مجارستان تقریباً رایگان است ، پزشکان فارغ التحصیل از دانشگاه های پزشکی مجارستان که به زبان مجاری در این کشور تحصیل کرده اند ، مجاز به درخواست برای اقامت در بیمارستان های سراسر کشور هستند.

اگر متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان قصد داشته باشند که با مدرک دیپلم برای برنامه های زبان مجاری پذیرش بگیرند ، قطعا نیاز دارند که قبل از هر چیز مهارت زبان مجاری را برای مقامات دانشگاه به اثبات برسانند.

دانشجویانی که زبان مجاری را نمی دانند ، باید قبل از تحصیل ، در دوره های زبان مجاری در کالج های پزشکی شرکت کنند ، برای تحصیل پزشکی به زبان مجاری در مجارستان دانشجویان باید در آزمون ECL نمره قبولی را کسب کرده باشند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

مختصری درباره آموزش زبان مجاری ECL و Origó

در حال حاضر دو سیستم آزمون زبان مجاری را به عنوان آزمون زبان دوم ارائه می دهند : ECL و Origó .

ECL مخفف کنسرسیوم اروپایی برای گواهی دستیابی به زبانهای مدرن در Pécs مجارستان است و Origó مخفف ELTE Origó Nyelvi Centrum در بوداپست ، مجارستان است.

اما شما باید کدام یک را برای شرکت در آزمون مجارستان انتخاب کنید؟ مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ، پاسخگوی بی قید و شرط تمامی سوالات شما عزیزان پیرامون تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان هستند و جزییات تحصیل انگلیسی و یا زبان مجاری را برای شما شرح خواهند داد.

رویای پزشک شدن ، با تحصیل شما در مجارستان به بهترین شکل ممکن محقق خواهد شد ، ما نیز در کنار شماییم تا راه شما را روشن و هموار سازیم ، برای پرسیدن سوالات خود ، از بخش دیدگاه های سایت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در پایین هر مقاله استفاده کنید و در اسرع وقت به جواب برسید.

سوالات پر تکرار تحصیل در آلمان

بله ، جهت پذیرش در دانشگاه های پزشکی مجارستان ، متقاضیان موظفند در یک آزمون ورودی که شامل یک آزمون کتبی دو ساعت و نیم همراه با سوالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی ، شیمی ، انگلیسی و پزشکی است ، قبول شوند و سپس مصاحبه شفاهی را نیز پشت سر بگذارند.

گذراندن این دوره برای متقاضیان تحصیل داروسازی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، فیزیوتراپی ، مامایی و زیست شناسی ضروری است.

اگر مدرک قبولی دوره پریمدیکال مجارستان را داشته باشید ، شما می توانید در آزمون های ورودی دانشگاه های کشورهایی مانند اسلواکی ، لهستان ، جمهوری چک ، استونی ، اسلوونی و برخی دیگر نیز شرکت کنید.

بله ، دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و با حقوق دریافتی بخشی از هرینه های خود را تامین کنند.

دانشگاه سگد سال اول ؛ 16،520 دلار ، سال های 2-5 : 16،300 دلار آمریکا و سال 6 : 8150 دلار ، هزینه کل : 89،870 دلار.

تلاش کردیم در این مقاله با چگونگی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان آشنا شوید ، برای ارتباط نزدیک تر با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری ، با شماره های ما در تماس باشید و با مشاوران دفاتر تهران و شیراز صحبت کنید ، ذکر این نکته ضروری است که اگر انتخاب این کشور برای مهاجرت بوده است، حتماً مقاله مهاجرت به مجارستان را بخوانید تا با روش های قانونی آن آشنا شوید.

برای مقایسه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان با سایر کشورها، حتماً مقالات زیر را بخوانید.

در انتها تجربه دوستانی که برای کشور مجارستان اقدام کرده اند را با شما به اشتراک می گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (438 امتیاز)
خانه