تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان و به خصوص امکانات مناسب گذراندن دوره های کالج و پریمدیکال مجارستان در سال های اخیر بسیار مورد استقبال دانشجویان بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است.

به وضوح می توان گفت که در طول بیست سال گذشته ، صدها هزار دانشجوی بین المللی با تصمیم قطعی برای تحصیل پزشکی در مجارستان ، از دانشگاه های برجسته این کشور پذیرش گرفته اند.

برای انتخاب مجارستان به عنوان کشور ارجح برای تحصیلات پزشکی دلایل زیادی وجود دارد ، سیستم آموزش عالی با کیفیت ، تحصیل به زبان انگلیسی ، تاریخ شگفت انگیز و دیدنی های زیبا ، مدارک معتبر و قابل انتقال در سراسر اتحادیه اروپا را می توان به اختصار ذکر کرد.

بسیاری از دانشجویان انتظار ندارند مجارستان در لیست برترین سیستم های آموزشی جهان رتبه بالایی داشته باشد ، اما در واقعیت سیستم آموزش عالی این کشور در جایگاه شگفت آور 22 قرار دارد.

برنامه های مختلف در زمینه های متنوع در مجارستان برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان داخلی محبوب هستند ، اما تا کنون یکی از مشهورترین آنها رشته پزشکی بوده است.

در این رشته ، دانشجویان فرصت تحصیل در رشته های داروسازی ، دندانپزشکی ، بیوشیمی و تعداد زیادی گزینه دیگر را دارند که به معرفی مجارستان به عنوان کشوری با پیشنهادات متنوع و با کیفیت کمک می کند ، به همین دلیل است که آنها از سراسر جهان به این مقصد اصلی برای تحصیل پزشکی می آیند.

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تمام زوایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بررسی خواهیم کرد ، ضمن اینکه شما می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در مجارستان ، از کلیات تحصیل در این کشور مطلع شوید ، مواردی چون روش های دریافت ویزا ، چگونگی گرفتن بورسیه تحصیلی و ثبت نام در خوابگاه های دانشجویی.

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

اکثر دانشجویان خارجی در بوداپست ، از کشورهای همسایه مجارستان مانند رومانی ، اسلواکی و اوکراین وارد این کشور می شوند ، عمده دانشجویان علوم پزشکی در بوداپست و دانشکده های مختلف آن از کشورهای غیر همجوار مانند ؛ آلمان ، نروژ ، فرانسه ، یونان ، قبرس ، لهستان و کشورهای دورتری مانند اسپانیا ، ایتالیا ، ترکیه و ایران هستند.

در ادامه ، پادکست بسیار جذاب و جالبی را به شما عزیزان تقدیم کرده ایم که اطلاعات مهمی در خصوص تحصیل رشته های پزشکی در مجارستان را برای شما بازگو می کند و پس از آن در ویدئویی که دراختیار شماست ، شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در مجارستان را ارائه داده ایم ، با دقت به پادکست و فیلم موجود توجه نمایید.

 تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

دوره های پریمدیکال در مجارستان

نکته ای که در باب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان قابل ذکر می باشد ، این است که شما نیاز به گذراندن دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی دارید ، لازم به ذکر است که این دوره ها فقط منحصر به رشته پزشکی نیست بلکه برای بسیاری رشته های دیگر در کالج های مجارستان برگزار می شود.

دوره های پریمدیکال در مجارستان

آموزش های دوره پریمدیکال در مجارستان به گونه ای است که بعد از اتمام دوره ، شانس قبولی شما در دانشگاه های ترجیحی بسیار زیاد خواهد بود ، گذراندن این دوره برای متقاضیان تحصیل داروسازی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، فیزیوتراپی ، مامایی و علم ناب زیست شناسی مناسب است.

علاوه بر این ، باید بدانید که مدرک پریمدیکال مجارستان در برخی کشورهای دیگر نیز پذیرفته می شود ، به این معنا که اگر مدرک قبولی دوره پریمدیکال مجارستان را داشته باشید ، شما می توانید در آزمون های ورودی دانشگاه های کشورهایی مانند اسلواکی ، لهستان ، جمهوری چک ، استونی ، اسلوونی ، ایتالیا و برخی دیگر نیز شرکت کنید.

معرفی کالج های مشهور مجارستان برای دوره پریمدیکال

چند کالج معروف برای گذراندن دوره پری مدیکال در بوداپست وجود دارد که متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان می توانند به آنها مراجعه کنند:

 • کالج اینترنشنال
 • کالج مک دنیل
 • کالج اوسینا
 • کالج دونا

گذراندن دوره پریمدیکال در کالج دونا مجارستان

کالج بین المللی دونا در مجارستان برنامه های متنوعی از دوره های پیش دانشگاهی را ارائه می دهد ، برنامه های تحصیلی که می توانید در کالج دونا دنبال کنید شامل : مطالعات پزشکی ، مهندسی ، بازرگانی و مدیریت است.

دونا یک دوره پیش پزشکی را ارائه می دهد که یک دوره آمادگی کامل در زمینه علوم را فراهم می کند ، موضوعات و دروس دوره پیش پزشکی این کالج عبارتند از : زیست شناسی (شامل آناتومی ، فیزیولوژی) علم شیمی و اصطلاحات پزشکی زبان انگلیسی.

علاوه بر دوره پریمدیکال ، TRC (مسیر تحصیل در انگلستان ، ایالات متحده آمریکا) نیز یک برنامه پرمتقاضی در کالج دونا است که شما پس از گذراندن دوره TRC این فرصت را خواهید داشت که علاوه بر مجارستان و اسلواکی در انگلستان ، آمریکا و کانادا نیز تحصیل کنید ، بنابراین شما فرصت تحصیل در سه کشور دیگر را خواهید داشت.

لطفاً مطلع شوید که با گذراندن موفقیت آمیز دوره های TRC ، پذیرش شما به طور خودکار در دانشگاه های همکار در انگلیس ، ایالات متحده آمریکا و کانادا بدون هیچ گونه آزمون ورودی حاصل می شود.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی مجارستان

جهت پذیرش در دانشگاه های پزشکی مجارستان ، متقاضیان موظفند در یک آزمون ورودی که شامل یک آزمون کتبی دو ساعت و نیم همراه با سوالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی ، شیمی ، انگلیسی و پزشکی است ، قبول شوند.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی مجارستان

برای بخش شفاهی آزمون ، یک استاد دانشگاه با دانشجویان در مورد موضوعات پزشکی مصاحبه می کند ، گرفتن نمره زبان بین المللی نیز برای پذیرش پزشکی مورد نیاز است که چنانچه دانشجویی آن را نداشته باشد در صورت برآورده کردن سایر شرایط در سطح عالی ممکن است باز هم امتیاز ورود را به دست بیاورد.

دانشجویان احتمالی باید برنامه خود را برای ارسال درخواست تا 30 ژوئن برنامه ریزی کنند و به یاد داشته باشید که درخواست زودهنگام همیشه ایده خوبی است.

مفاد آزمون ورودی پزشکی مجارستان

آزمون ورودی برای دانش آموزان متقاضی برنامه های تحصیلی دوره پزشکی پایه ، داروسازی ، دندانپزشکی اجباری است ، این آزمون شامل دو قسمت است:

یک آزمون کتبی (شامل سوالات چند گزینه ای ، تعاریف ، محاسبات و غیره) در زیست شناسی (برای همه اجباری) و شیمی یا فیزیک (انتخاب متقاضی) ، هر آزمون کتبی 50 دقیقه طول می کشد.

یک آزمون شفاهی نیز وجود دارد ، آزمون شفاهی اجباری از زیست شناسی و فیزیک / شیمی ، متقاضی فقط می تواند بر اساس نتایج آزمون شفاهی خود در دوره پزشکی پایه پذیرفته شود ، حتی اگر نتایج آزمون شفاهی اجازه پذیرش در آزمون اول سال را بدهد متقاضیان ممکن است در آزمون شفاهی برای هر موضوع حداکثر صد امتیاز و برای دانش زبان خود حداکثر صد امتیاز کسب کنند.

در مرحله آخر به عنوان بخشی از مصاحبه شفاهی ، کمیته مهارت های ارتباطی انگلیسی و انگیزه متقاضی را آزمایش می کنند ، زبان کنکور و مصاحبه انگلیسی است.

نحوه برگزاری آزمون وردی دانشگاه های پزشکی مجارستان

آزمون های ورودی به طور منظم در بوداپست و سراسر جهان برگزار می شود ، متقاضیان از محل و تاریخ امتحانات توسط دانشکده یا نماینده محلی مطلع می شوند ، امتحانات ورودی معمولاً شامل آزمون انگلیسی ، آزمون زیست شناسی و نوشتن انگیزه نامه برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد و مصاحبه شفاهی (آنلاین یا حضوری) در صورت برنامه های کارشناسی ارشد است ، امتحانات توسط هیئت علمی ارزیابی می شود و نتایج در طی سه هفته به متقاضیان اطلاع داده می شود.

امتیاز دهی آزمون ورودی پزشکی

پس از گذراندن دو مرحله آزمون ، عملکرد کلی آزمون در نظر گرفته می شود و امتیازات قسمت های مختلف آزمون فقط برای استفاده داخلی است و به متقاضیان اعلام نمی شود.

حداکثر امتیاز آزمون شفاهی 300 امتیاز است ، حداقل نمرات مورد نیاز برای پذیرش در دوره های اول پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی یا دوره پزشکی پایه به ترتیب 260 ، 260 ، 230 و 150 می باشد.

هر ساله (از دسامبر تا ژوئن) حدود 5 کنکور برگزار می شود و اگر در اولین کنکور قبول نشوید ، این فرصت را دارید که از دوره پیش پزشکی بازدید کنید تا متعاقباً برای سال اول تأییدیه دریافت کنید.

به همین دلیل بسیار مهم است که برنامه خود را در اسرع وقت سازماندهی کنید ، مشاوران رجبی برای این منظور مواد یادگیری در اختیار شما قرار خواهند داد.

موضوعات اصلی ویژه آزمون های ورودی پزشکی مجارستان

رشته های اصلی علمی تحت پوشش این امتحانات به شرح زیر است:

 • تکامل: جنبه های شیمیایی و بیولوژیکی
 • زمینه شیمیایی در زیست شناسی : ساختار اتم ها ؛ پیوندهای شیمیایی ؛ ترکیبات و مولکول های یونی ؛ راه حل ها و انواع انرژی واکنش های شیمیایی ؛ واکنش های اسید و باز ؛ واکنش های اکسیداسیون اجزای معدنی موجودات زنده ؛ هیدروکربن ها ترکیبات آلی حاوی اکسیژن یا گوگرد ؛ ترکیبات آلی حاوی نیتروژن ؛ کربوهیدرات ها اسیدهای آمینه و پروتئین ها چربی ها ویتامین ها اسیدهای نوکلئیک.
 • سلول و سازمان آن (مورفولوژی و عملکرد) : پروکاریوتها (باکتریها) و یوکاریوتها (تمرکز بر مژگان و تاژک ، دیواره سلول ، غشای سلول ، شبکه آندوپلاسمی ، گلژی ، لیزوزوم ، میتوکندری ، ریبوزوم ، سانتریول ، هسته ، هسته) ، از سلول ها گرفته تا بافت هایی با ساختار و عملکرد متفاوت.
 • تقسیم سلولی : میتوز و میوز.
 • مسیرهای آنابولیک و کاتابولیک در مورد اسیدهای نوکلئیک ، پروتئین ها ، کربوهیدرات ها ، لیپیدها (انرژی های زیستی شامل).
 • فیزیولوژی موجودات زنده : تنفس ، بلع و هضم ، دفع ، گردش خون ، تنظیم غدد درون ریز و عصبی ، بیولوژی ایمنی ، جابجایی.
 • تولید مثل و رشد حیوانات ، ویروس ها ، ژنتیک : وراثت مندلی ، ژنتیک انسانی.

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

با اشاره مجدد به شرایط پذیرش نسبتاً راحت در دانشگاه های پزشکی مجارستان ، در این بخش به بیان کلی شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان می پردازیم.

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی در مجارستان

سال تحصیلی در دانشگاه های مجارستان دو ترم است و دانشجویان رشته پزشکی باید به مدت 12 ترم تمام وقت به تحصیل بپردازند ، آموزش های پزشکی در این کشور کاملا به روز و مطابق با استانداردهای جهانی است.

مجارستان از لحاظ امکانات پزشکی بستر مناسبی برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم نموده است ، بوداپست دارای کتابخانه های آموزشی وسیعی برای آموزش پزشکی است و می توان گفت بیمارستان ها ، درمانگاه ها و سایر بخش های آموزشی پزشکی بخش عظیمی از بوداپست را اشغال کرده است.

از نظر امکانات ، کشور روسیه هم جزو بهترین ها در رشته پزشکی و دندانپزشکی است ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه ، هزینه تحصیل و شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی را شرح داده ایم.

مراحل تحصیل پزشکی در مجارستان

برنامه پزشکی پیوسته در مجارستان یک برنامه 6 ساله است که با اعطای مدرک پزشکی عمومی به پایان می رسد ، موضوعات تحصیلی دو سال اول در دانشگاه های پزشکی مجارستان شامل ؛ بیو فیزیک، شیمی پزشکی، آناتومی و روان شناسی پزشکی.

موضوعات تحصیلی سال سوم پزشکی در مجارستان شامل دوره های پزشکی داخلی و ویژگی های آن ، پاتولوژی ، ایمونولوژی و تکنیک های اصلی جراحی است.

تحصیلات سال های چهارم و پنجم پزشکی در مجارستان حول محور شیوه های کلینیکی و آموزش در زمینه داروها می باشد و آخرین سال تحصیلی (سال ششم) به انواع امتحانات نهایی در زمینه هایی از پزشکی داخلی ، اطفال ، روانپزشکی ، عصب شناسی ، غده شناسی و جراحی ختم می شود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در مجارستان با شرایط و الزامات رشته پزشکی تفاوت زیادی ندارد فقط مدت زمان تحصیل این رشته کوتاه تر از دوره پزشکی است ، مدت تحصیل این رشته 5 سال است اما دانشجویان یک سال تحصیلی را نیز برای گذراندن دوره پریمدیکال باید در نظر بگیرند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های مجارستان عمدتا به زبان اصلی مجارستانی و در کنار آن به زبان انگلیسی و بعضا آلمانی تدریس می شود ، دانشجویان باید با در ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی در کالج های معروف بوداپست ثبت نام کرده و دوره پریمدیکال را بگذرانند.

شرایط اصلی پذیرش رشته دندانپزشکی مجارستان

از شرایط اصلی ورود به رشته دندانپزشکی در دانشگاه های مجارستان برآورده کردن شرایط سنی است ، ارائه نمره زبان الزامی نیست و متقاضیان می توانند با شرکت در دوره های زیان برای تحصیل دندانپزشکی اقدام کنند ، علاوه بر زبان انگلیسی ، متقاضبان تحصیل دندانپزشکی در صورت تمایل می توانند برای زبان های تحصیلی مجاری و آلمانی نیز اقدام کنند.

فارغ التحصیلان دوره 5 ساله دندانپزشکی پس از گذراندن این مقطع می توانند دوره تخصص در گرایشات مختلف را انتخاب کنند ، سال تحصیلی در مجارستان مانند ایران دو ترم تحصیلی است که از ماه های سپتامبر و ژانویه شروع می شود.

تحصیل در دانشگاه ها به صورت تمام وقت و پاره وقت ارائه می شوند و دانشجو میتواند هر کدام را به دلخواه انتخاب نماید ، این در حالی است که اکثر دانشجویان خارجی برنامه تمام وقت را انتخاب می کنند.

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و با حقوق دریافتی بخشی از هرینه های خود را تامین کنند ، دانشجویان در هنگام تحصیل می توانند به عنوان مهمان و یا انتقالی به دیگر کشورها منتقل شوند.

روند تحصیل دندانپزشکی در مجارستان و دریافت مدرک آن

همانطور که در بالا اشاره شد ، دندانپزشکی در مجارستان یک دوره 5 ساله است که آموزش دروس پایه و بالینی را شامل می شود ، دانشجویان در سه سال اول علوم پایه و دوره های ابتدایی دندانپزشکی را فرا می گیرند ، این دوره ها پایه و اساس حرفه دندانپزشکی هستند و نیاز است که برای تبحر در آن دانشجویان به اندازه کافی پشتکار داشته باشند.

دانشجویان دندانپزشکی مجارستان در سال های چهارم و پنجم بیشتر وقت خود را در آزمایشگاه ها و کلینیک های آموزشی دندانپزشکی می گذرانند.

در سال آخر تحصیلی دانشجویان برای شرکت در کنفرانس های بالینی و فعالیت های بیرون از کلاس درس باز هم وقت بیشتری اختصاص می دهند و در نهایت با ارزیابی از طریق یکسری آزمون های نهایی ، مدرک دندانپزشکی به آنها اعطا می شود.

بهترین دانشگاه های پزشکی مجارستان

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که کجا می خواهید تحصیلات پزشکی خود را انجام دهید ، مشاوران موسسه رجبی در اینجا 5 مورد از چیزهایی که باید در مورد مجارستان و دانشگاه های پزشکی آن بدانید را بیان کرده اند.

بهترین دانشگاه های پزشکی مجارستان

بسیاری از دانشگاه های معتبر جهانی در مجارستان وجود دارند که دانش کافی برای موفقیت در حرفه و همچنین خاطرات عالی را برای شما فراهم می کنند ، بسیاری از دانشمندان بزرگ مجارستانی وجود داشتند که با کشف یا اختراع چیز قابل توجه جدیدی زندگی روزمره ما را تغییر دادند.

آلبرت Szent-Györgyi برنده جایزه نوبل به اهمیت ویتامین C پی برد ، Endre Mester توانست با نور درمانی پلاریزه و غیره بیماری های پوستی را درمان کند ، بنابراین اگر کسی تصمیم به تحصیل پزشکی داشته باشد ، مجارستان با داشتن سابقه غنی در زمینه تحصیل ، بهترین مکان برای انجام این کار است.

در اینجا رتبه بندی دانشگاه های پزشکی با برنامه های انگلیسی ، مطابق با رتبه بندی دانشگاه QS World آورده شده است.

دانشگاه پزشکی Semmelweis

دانشگاه پزشکی با بالاترین رتبه در مجارستان ، دانشگاه Semmelweis است ، دانشکده پزشکی سملویس در سال 1769 تاسیس شد ، این قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده دانشگاه است و برای ارتقا تجربه دانشجویی با دانشگاه های سراسر اروپا همکاری می کند.

دانشگاه پزشکی Debrecen

دانشگاه دبرسن دانشگاهی است که در دبرسن مجارستان واقع شده است. این قدیمی ترین موسسه آموزش عالی مداوم در مجارستان است (از سال 1538).

دانشگاه دبرسن یک برنامه کاملاً ثابت به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ، به ویژه در رشته پزشکی دارد که برای اولین بار در سال 1986 تحصیلات خود را به زبان انگلیسی تاسیس کرد ، هم اکنون دانشکده پزشکی دبرسن مدارک تحصیلی پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و فیزیوتراپی را ارائه می دهد.

تقریباً 4000 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه تحصیل می کنند ، جوایز فنی اسکار تا سال 2014 به پنج دانشجوی سابق این دانشگاه تعلق می گرفت.

دانشکده پزشکی دبرسن دارای 22 بخش علوم پایه و 25 بخش بالینی متخصص در زمینه های مختلف شیمی بالینی ، داخلی ، جراحی ، ارتوپدی ، رادیولوژی ، مغز و اعصاب ، جراحی مغز و اعصاب ، روانپزشکی ، اطفال ، زنان و زایمان ، قلب و ریه ، حنجره بینی ، حنجره ، پوست ، چشم ، دندانپزشکی و اورولوژی است.

تحصیلات در دانشکده پزشکی دبرسن توسط سازمان بهداشت جهانی ، اداره آموزش امور خارجه (NY ، ایالات متحده آمریکا) ، هیئت پزشکی کالیفرنیا ، شورای پزشکی عمومی (انگلستان) ، شورای پزشکی اسرائیل ، ایرلند ، ایران و نروژ معتبر شناخته شده است.

دانشگاه پزشکی Pécs

دانشگاه Pécs با داشتن یکی از بیشترین برنامه های بین المللی در کشور ، تقریباً 4000 دانشجو از تقریبا 70 کشور را برای ثبت نام در دانشکده پزشکی خود پذیرفته است ، این دانشگاه همچنین محل دانشکده داروسازی و همچنین برنامه های دندانپزشکی و میکروب شناسی است.

دانشگاه پزشکی Szeged

دانشگاه Szeged (سگد) خانه آزمایشگاه های پیشرفته ای است که تحقیقات در زمینه های مختلف علوم زندگی را انجام می دهند ، دانشکده پزشکی دانشگاه سگد لیست برنامه های برتر پزشکی در مجارستان را جمع آوری می کند.

این دانشگاه در شبکه فارغ التحصیلان خود دارای برندگان مختلف جایزه نوبل است ، آلبرت Szent-Györgyi) دریافت کننده جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی فارغ التحصیل دانشگاه سگد بود ، این دانشکده “برای کشفیات خود در ارتباط با فرآیندهای احتراق بیولوژیکی ، با اشاره ویژه به ویتامین C و تجزیه و تحلیل اسید فوماریک” شهرت پیدا کرد و ابراز کرد که فلفل قرمز (فلفل دلمه ای) منبع غنی ویتامین C است.

ایستوان بیبو ، زولت بور دانشمند برنده جایزه بولیایی ، Sándor Csörgő محقق بسیار مشهور در ریاضیات و عضو استاد آکادمی علوم مجارستان ، از دیگر فارغ التحصیلان مشهور هستند.

اگر می خواهید با هزینه های کم و در دانشگاه هایی معتبر رشته های علوم پزشکی را تحصیل کنید ، می توانید به کشور ترکیه هم فکر کنید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هزینه زندگی ، بورسیه های تحصیلی و چگونگی کم کردن هزینه ها را بررسی کرده ایم.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

صادقانه بگوییم ، یکی از بزرگترین چالش های پیگیری تحصیل پزشکی در هر نقطه از جهان هزینه است ، به عنوان مثال در ایالات متحده ، تحصیل پزشکی نسبت به سایر کشورها نسبتاً هزینه بیشتری دارد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

هشت سال (چهار سال پیش پزشکی و چهار سال تحصیل پزشکی) را تقریباً در 50،000 دلار آمریکا ضرب کنید و البته این شامل اتاق و تخت نمی شود.

شما به سرعت می فهمید که ما چه می گوییم ، اگر از ابتدا تا انتها حساب کنید ، تحصیل پزشکی در ایالات متحده ممکن است بیش از نیم میلیون دلار هزینه داشته باشد.

حال ، بیایید مقایسه کنیم وضعیت کشور مجارستان چگونه است ، هزینه زندگی در مجارستان بسیار کمتر از یک شهر معمولی انگلیس یا آمریکای شمالی است.

مجارستان از دانشجویان پزشکی آینده از سراسر جهان در یکی از چهار دانشگاه پزشکی معتبر و برجسته خود استقبال می کند ، برای بسیاری از دانشجویانی که از هوش و تجربه برخوردار هستند اما بودجه لازم برای تحصیل در دانشگاه های برتر ایالات متحده و انگلستان را ندارند ، مجارستان با برنامه هایی که در مقیاس جهانی شناخته شده است ، گزینه برتر است.

در حالی که دانشجویان در انگلیس و ایالات متحده به طور متوسط 185،000 دلار و 243،000 دلار برای مدرک پزشکی پرداخت می کنند ، دانشجویان مجارستان کسری از این قیمت را پرداخت می کنند.

شهریه های تحصیلات پزشکی مجارستان

در مقایسه با بقیه کشورهای اروپای غربی ، شهریه های تحصیل در مجارستان بسیار مقرون به صرفه است ، هزینه های تحصیل بسته به مدرسه و برنامه متفاوت است.

اغلب داروسازی و دندانپزشکی از جمله گرانترین گزینه ها با شهریه در حدود 20000 یورو در سال هستند در حالی که سایر برنامه های کمتر تخصصی می توانند به 4500 یورو برسند ، در اینجا هزینه تحصیل در چهار دانشگاه پزشکی کشور آورده شده است:

 • دانشگاه سگد سال اول ؛ 16،520 دلار ، سال های 2-5 : 16،300 دلار آمریکا و سال 6 : 8150 دلار ، هزینه کل : 89،870 دلار.
 • دانشگاه Pécs ؛ 14000 دلار در سال و هزینه کل دوره 100،500 دلار
 • دانشگاه دبرسن : شهریه سالانه 101،400 دلار آمریکا (رشته پزشکی ؛ 15100 یورو در سال ، برای دندانپزشکی ؛14300 یورو در سال ، برای داروسازی ؛ 6500 یورو در سال و برای فیزیوتراپی ؛ 4900 یورو در سال).
 • دانشگاه سملویس : شهریه سالانه 17500 دلار و هزینه کل دوره 109،200 دلار.

هزینه های جانبی دوره پزشکی و هزینه زندگی

هزینه گذراندن دوره آمادگی پیش پزشکی نزدیک به 7000 یورو است ، دانشجویان دانشگاه های مجارستان علاوه بر پرداخت شهریه ، ملزم به پرداخت هزینه درخواست ، هزینه امتحان و هزینه ثبت نام نیز هستند که هر یک بین 100 تا 150 یورو است.

هزینه های زندگی در مجارستان کمتر از سایر کشورهای اروپایی است ، بودجه ماهانه معقول در حدود 750 یورو (تقریباً 950 دلار آمریکا) در ماه است ، با این حال ، اگر قصد تحصیل در بوداپست را دارید ، به خاطر داشته باشید که هزینه آن نسبت به سایر مناطق کشور گران است.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در مجارستان

برای آموزش پزشکی به انگلیسی در مجارستان ، بخشی از آزمون ورودی مهارت های انگلیسی دانش آموزان را ارزیابی می کند ، بنابراین نداشتن دانش زبان کافی می تواند قبولی شما در آزمون ورودی را تحت تاثیر قرار دهد ، لذا ممکن است از دانشجویان خواسته شود تا مدرکی را در قالب نمرات آزمون آیلتس یا تافل ارائه دهند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در مجارستان

در صورت نداشتن چنین گواهی می توانید از برنامه های آمادگی زبان انگلیسی استفاده کنید ، حداقل نمره میانگین زبان انگلیسی که دانشگاه ها در مجارستان درخواست می کنند برای آزمون تافل بین 60 تا 80 و برای آزمون آیلتس بین 5 تا 6 است.

توجه داشته باشید که ممکن است دانشگاه انتخابی شما در مورد مدرک زبان سخت گیری خاصی به عمل نیاورد اما ، در زمان گرفتن ویزا شاید این سخت گیری ها جبران شود ، بنابراین سعی داشته باشید که اخذ مدرک زبان را در بالای لیست الزامات پذیرش خود قرار دهید.

برای تحصیل پزشکی به زبان آلمانی در این کشور دانشجو باید حداقل مدرک B1 را داشته باشد.

محدودیت سنی جهت پذیرش پزشکی در مجارستان

توجه داشته باشید که پذیرش برنامه های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های مجارستان بدون محدودیت سنی است و برای پذیرش پزشکی در دانشگاه های مجارستان ، در صورتی که گرفتن پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان آماده باشد ، سن شما نمی تواند یک مانع جدی به حساب بیاید.

اما لازم به یادآوری است که طبق تجربه ما ، متقاضیان دارای سن بالا در گرفتن ویزا با مشکل روبرو می شوند ، بنابراین پیشنهاد می شود که محدودیت های سنی را برای خودتان ملاک قرار دهید.

به طور کلی ، برای دیگر رشته ها اگر سن شما از این محدودیت ها بالاتر است ، می توانید مستقیماً به دانشگاه مربوطه مراجعه کنید:

 • برنامه های آمادگی : حداکثر 23 سال سن
 • لیسانس : حداکثر 24 سال سن
 • فوق لیسانس : حداکثر 28 سال سن

تحصیل پزشکی در مجارستان با مدرک دیپلم

اغلب متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان ، فارغ التحصیلان دبیرستان هستند که به هر دلیلی نمی توانند به رویای پزشک شدن در ایران دست پیدا کنند ، از طریق اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کشور مجارستان قطعا در اسرع وقت به رویای خود دست خواهند یافت.

تحصیل پزشکی در مجارستان با مدرک دیپلم

همه دانشکده های پزشکی مجارستان راه را برای متقاضیان ایرانی باز گذاشته اند تا برای شروع با مدرک دیپلم ایران بتوانند برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی اقدام کنند.

عده ای از افراد هم هستند که یک لیسانس علوم پایه یا پیراپزشکی در ایران دارند اما هنوز نتوانسته اند از رویای پزشک شدن دست بکشند ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی برای این افراد هم راهکارهایی دارند که از طریق تماس با آنها از آنها آگاهی پیدا خواهند کرد و قطعا در آینده نه چندان دور به اهداف خود خواهند رسید.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشکده پزشکی با مدرک دیپلم

دانشجویانی که مدرک دیپلم دارند و می خواهند پزشکی یا دندانپزشکی بخوانند ، باید حتما در دوره های آمادگی شرکت کنند اما متقاضیانی که یک مدرک لیسانس مرتبط با علوم پزشکی را دارند ، از شرکت در دوره های آمادگی معاف می شوند و این معافیت مشروط به کسب نمره قبولی آزمون ورودی می باشد.

قابل ذکر است که ایرانیان تنها ملیتی نیستند که برای تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان هستند بلکه متقاضیان هند ، ترکیه ، یونان و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز در صف پذیرش هستند و رقابت برای تحصیل در رشته های پزشکی و بویژه دندانپزشکی بسیار بالاست.

دانش آموزان پس از نشان دادن مدرک دیپلم خود ، موظفند در یک آزمون ورودی که شامل یک آزمون کتبی دو ساعت و نیم همراه با سوالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی ، شیمی ، انگلیسی و پزشکی است ، قبول شوند.

برای بخش شفاهی آزمون ، یک استاد دانشگاه با دانشجویان در مورد موضوعات پزشکی مصاحبه می کند.

دانشجویان با مدرک دیپلم پس از فارغ التحصیلی باید برنامه خود را برای ارسال درخواست تا 30 ژوئن برنامه ریزی کنند و به یاد داشته باشید که درخواست زودهنگام همیشه ایده خوبی است.

نگاهی بر جایگاه شغلی و درآمد پزشکان در مجارستان

مطمئناً برای دانشجویانی که با مدرک دیپلم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان اقدام می کنند ، محدودیت سنی وجود نخواهد داشت و این فارغ التحصیلان می توانند بلافاصله یا برای ادامه تحصیل در گرایش های تخصصی (در مجارستان و یا یک کشور سوم) اقدام کنند و یا اینکه وارد بازار کار در مجارستان یا کشورخود شوند.

بازار کار مجارستان برای پزشکان و دندانپزشکان ایده آل است و چنانچه پزشک یا دندانپزشکی دارای مدرک تخصصی باشد ، درآمد خوبی (از 880000 تا 1440000 فورینت) کسب خواهد کرد.

تنها چالشی که علاقه مندان به کار پزشکی در مجارستان ممکن است با آن روبرو باشند ، میزان تسلط به زبان مجاری است ، اگر فردی مایل است در مجارستان به کار پزشکی بپردازد باید در فراگیری زبان مجاری نیز کوشا باشد.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

مجارستان در دوران مدرن به دانشجویان بین المللی پیشنهاد می دهد از فرصت تحصیل پزشکی در شهریه کم در یک زندگی پر جنب و جوش استفاده کنند.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

هزینه های تحصیل در مقایسه با هزینه هایی که توسط موسسات کشورهای دیگر اعمال می شود ، بسیار پایین تر است و حتی همین هزینه های کم نیز به روش هایی قابل کاهش و یا رایگان کردن است.

امکان تحصیل رایگان برای مهاجران در مجارستان وجود دارد اما برخورداری از آن منوط به داشتن والد یا والدین مجاری و یا داشتن اقامت دائم این کشور است ، چنانچه فردی هیچکدام از این دو گزینه را نداشته باشد ، باید تحصیل به زبان مجاری را انتخاب کند تا هزینه تحصیل او رایگان شود.

و اگر قادر به تحصیل به زبان مجاری هم نباشید ، در اینصورت بهترین روش ها جهت برخورداری از تحصیلات رایگان در مجارستان ، استفاده از انواع وام های دانشجویی و یا بورسیه های دانشجویی است.

وام دانشجویی برای دانشجویان پزشکی مجارستان

هزینه های تحصیل پزشکی هر چه باشد ، شما مجاز به پرداخت در دو قسط هستید (دو بار در سال).

دانشکده های پزشکی مجارستان وام های دانشجویی را برای علاقه مندان ارائه می کنند ، افرادی که مایل به دریافت وام های دانشجویی هستند می توانند برای آن درخواست بدهند ، این وام ها با نرخ بهره بسیار کم در نظر گرفته می شوند و به عنوان کمک هزینه تحصیلی بسیار مطلوب هستند.

شرایط دریافت وام دانشجویی شامل محدودیت سنی است ، دانشجویان باید سن کمتر از 40 سال داشته باشند و همچنین دارا بودن کار مهاجرت یا کارت اقامت مجارستان مدرک دیگری است که در زمان درخواست وام دانشجویی باید ارائه کنید.

علاوه بر این ها ، دانشجویان با کار کردن می توانند بخش هایی از هزینه ها را جبران کنند ، یک دانشجوی تمام وقت می تواند 3 تا 6 ساعت کار کند اما اگر دانشجویی تحت حمایت بورسیه های تحصیلی باشد معمولا اجازه انجام کار دانشجویی را ندارند ، به عبارتی ارگان ارائه کننده بورسیه تحصیلی باید مجوز کار دانشجویی را برای او صادر کند.

بورسیه رشته های پزشکی در مجارستان

بورسیه های مجارستان که توسط دانشگاه های مجارستان ارائه می شود ، از متقاضیان بین المللی دعوت می کند تا برای برنامه های کارشناسی و پزشکی در دانشگاه های مجارستان تحت برنامه بورس تحصیلی Hungaricum 2020-2021 درخواست دهند.

بورسیه رشته های پزشکی در مجارستان

روند درخواست برنامه بورس تحصیلی Stipendium Hungaricum دقیقاً مانند بورس تحصیلی CSC دانشگاه جیانگ سو ، بورس تحصیلی CSC دانشگاه تیانجین ، بورس تحصیلی CSC دانشگاه ووهان و بورسیه CSC برای دانشگاه چونگ کینگ مشابه بورسیه های CSC است.

روند بورس تحصیلی مجارستان با بودجه کامل ، مشابه بورس تحصیلی CSC است زیرا داوطلبان باید درخواست های خود را به شورای بورسیه دولت مجارستان ارسال کنند و سپس آنها باید درخواست های خود را با دانشگاه محل تحصیل شما شروع کنند.

این بورس تحصیلی مجارستان برای کلیه برنامه های پزشکی ، مقاطع کارشناسی ارشد و محققان دکترا آزاد است.

سایر بورسیه های پزشکی مجارستان که توسط دانشگاه های مجارستان ارائه می شود شامل 2021 Mountain Initiative Scholar Program ، Education Future International Scholarship 2021 ، Sir Ratanji Dalal Research Scholarship ، John Monash Scholarships, 2021 ، است.

مزایای بورس تحصیلی مجارستان

برای درخواست بورسیه تحصیلی مجارستان هیچ هزینه درخواست لازم نیست ، کمک هزینه ماهیانه 150 یورو برای برندگان بورسیه تحصیلی مجارستان برای BS یا MS و 450 یورو به محققان ثبت نام شده در دوره دکترا تعلق می گیرد.

هر دانشگاه مجارستانی که در آن تحصیل خواهید کرد یک اتاق مشترک رایگان ارائه می دهد.

تحصیلات و بیمه زندگی رایگان توسط دانشگاه وابسته به برنامه بورس تحصیلی همراه با کمک هزینه تحصیلی مجارستان ارائه می شود.

معیارهای صلاحیت برای بورس تحصیلی مجارستان با بودجه کامل

دانشجویان بین المللی که در مرحله متوسطه ی تحصیل با نمرات خوب فارغ التحصیل شده اند ، واجد شرایط درخواست بورسیه با بودجه ی کامل مجارستان برای دوره های کارشناسی و پزشکی هستند.

دانشجویان بین المللی که به تازگی تحصیلات متوسطه خود را با نمرات مناسب پذیرفته شده اند ، مجاز به دریافت این بورس تحصیلی هستند ، این بورس تحصیلی بودجه کامل به دانشجویانی ارائه می شود که می خواهند حرفه خود را با انتخاب برنامه های کارشناسی یا پزشکی در هر یک از دانشگاه های مجارستان دنبال کنند.

واجد شرایط بودن برای بورسیه تحصیلی مجارستان

مجارستان سالانه لیستی برای کشورهای واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ارائه می دهد ، خوشبختانه کشور ما نیز در لیست اسامی کشورهای واجد شرایط قرار داد ، اما توجه داشته باشید که هر کسی از ایران قادر به دریافت کمک هزینه نمی باشد و باید بتواند شرایط لازم را برآورده کند.

اگر مایل به برخورداری از یک تحصیل رایگان ایده آل هستید باید نمره زبان بالایی نیز برای ارائه داشته باشید ، همچنین همه متقاضیان باید یک پرونده سلامت خوب داشته باشند ، بنابراین شما برای ارسال گزارش آنلاین به شورای کمک هزینه تحصیلی مجارستان باید با یک پزشک معتبر برای انجام معاینه پزشکی صحبت کنید.

دانشجویان بین المللی که در گواهی پایان دوران متوسطه خود دارای نمره های خوب باشند ، فرصت ایده آلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان در دسترس دارند.

دانشجویان باید در زمان مقرر شده درخواست خود را ارسال کنند و دارای نامه انگیزشی قویی و گواهی پزشکی کامل نیز باشند.

اطلاع از بورسیه تحصیلی متقابل ایران و مجارستان

خبر خوب برای علاقه مندان درخواست و دریافت بورسیه تحصیلی ایران در مجارستان این است که دولت ایران با پیروی از مذاکرات وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با همتایان بنیاد بورس مجارستان و با هدف مبادلات فرهنگی دو کشور ، با اعطای تعدادی بورس متقابل در رشته های تحصیلی مختلف موافقت کرده و سالانه لیست آن را اعلام می کند.

جهت اطلاع از جزییات بورسیه های تحصیلی ایران در مجارستان و اطلاع از اینکه آیا بورسیه پزشکی و دندانپزشکی را نیز شامل می شود یا خیر ، می توانید به وب سایت Stipendiumhungaricum مراجعه کنید ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی اطلاعات تکمیلی را جهت آگاهی از روند ثبت نام نیز در اختیار شما قرار خواهند داد.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در مجارستان

 • مجارستان به گرمی از دانشجویان بین المللی استقبال می کند.
 • مجارستان از استانداردهای اروپا پیروی می کند و مطالعات پزشکی در مجارستان با بالاترین کیفیت انجام می شود.
 • دانشگاه های مجارستان توسط بهداشت جهانی معتبر شناخته شده اند و اگر تصمیم دارید در مجارستان پزشکی بخوانید ، مدرکی را می گیرید که در سایر کشورهای اتحادیه اروپا معتبر باشد.
 • شرایط ورود نسبتاً کم و هزینه های تحصیل مقرون به صرفه ، مجارستان را به گزینه اول بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است.
 • امکان انتقال آسان تحصیلات به کشور دیگر و همچنین مورد تایید بودن برخی مدارک پزشکی و دندانپزشکی مجارستان در ایران
 • داشتن فرصتی برای یادگیری فرهنگ جدید ، تعامل با مردم محلی و کار در یک محیط جدید ، دانشجویان پزشکی را برای دنیای مراقبت های بهداشتی که امیدوارند وارد آن شوند ، آماده می کند.
مزایا و معایب تحصیل پزشکی در مجارستان

امکان تحصیل پزشکی به چند زبان در مجارستان

امکان تحصیل به زبان انگلیسی از دیگر دلایل انتخاب مجارستان برای انجام تحصیلات پزشکی است و این امکان برای دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در خارج از کشور به مجارستان دعوت می شوند ، بسیار شگفت انگیز است.

برگزاری دوره های آموزشی و پیش پزشکی برای بهبود زبان انگلیسی ، زیست شناسی ، فیزیک و شیمی دانش پایه برای مطالعات بعدی به ویژه برای کسانی که به دنبال تحصیلات ارزان هستند ، از دیگر مزیت های بارز برای جذب دانشجویان در مجارستان است.

در این زمان پزشکانی که از مجارستان فارغ التحصیل می شوند ، در سرتاسر کشور و در کشورهای مستقل به خوبی استقبال می شوند.

رقابت کمتر برای پذیرش نسبت به دانشگاه های برتر

کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا در زمینه آموزش عالی بهترین هستند اما رقابت سخت پذیرش در آنجا را دشوار می کند ، از آنجا که رقابت کم است ، حتی در دانشگاه های دارای رتبه برتر مجارستان نیز پذیرش آسان تر است.

بهترین چیز این است که شما همچنین شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه دارید ، دانشگاه های مجارستان برای جذب دانشجویان بین المللی بورسیه های منطقی ارائه می دهند.

تعداد کم دانشگاه ها ، چالش اصلی تحصیل پزشکی در مجارستان

در عین حال که مجارستان شرایط پذیرش راحت تری را برای رشته های پزشکی ارائه می کند ، اما تعداد کم دانشگاه های اسن کشور یکی از معزلات بزرگ برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

شما در برنامه های تحصیلی گزینه کمتری دارید و هیچ یک از دانشگاه های مجارستان حتی در زمره 500 دانشگاه برتر جهان قرار ندارند ، بالاترین رتبه دانشگاه مجارستان توسط QS در سال 2017 متعلق به دانشگاه سگد با 501 – 550 بود.

کشوری غیر انگلیسی چالش دیگر برای متقاضیان پزشکی و دندانپزشکی

گرچه دانشگاه های پزشکی مجارستان برنامه های تدریس – انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند اما مجارستان یك كشور غیر انگلیسی است.

انگلیسی یک زبان بین المللی است اما تنها 16٪ از جمعیت در مجارستان می توانند انگلیسی صحبت کنند و این موضوع انجام کارهای روزمره زندگی و تبدیل شدن به بخشی از جامعه را دشوار می کند ، شما همچنین برای اخذ اقامت و تابعیت مجارستان باید زبان مجاری را یاد بگیرید و قبول شوید.

آزمون ورودی و دوره پری مدیکال چالشی دیگر برای دانشجویان پزشکی

این موضوع نیز یک چالش بزرگ برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان محسوب می شود ، گرچه تقریبا 80 درصد متقاضیان نمره قبولی این آزمون را کسب می کنند اما شرکت در دوره آمادگی این آزمون یکسال وقت و هزینه دانشجو را هدر می دهد و این موضوع برای بسیاری از خانواده ها خوشایند نیست.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی مجارستان

برای پذیرش در دانشگاه یا دوره دانشگاهی در مجارستان ، دانشجویان باید شرایط خاصی را برای ورود داشته باشند:

 • داشتن مدرک دیپلم دبیرستان (ترجمه انگلیسی)
 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی ایران (ترجمه انگلیسی)
 • داشتن نمره زبان بین المللی (در صورت لزوم از سوی دانشگاه انتخابی)
 • داشتن مدرک مبنی بر گذراندن دوره پیش پزشکی
 • داشتن فرم درخواست پر شده
 • داشتن نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • داشتن CV به زبان انگلیسی (سوابق علمی در المپیادها و یا سوابق اختراعی بسیار موثر است).
 • داشتن صورت حساب مالی معتبر ؛ طبق تجربه ما ، داوطلبانی که حداقل 6500 یورو در حساب بانکی خود دارند می توانند راحت تر ویزا بگیرند ، البته این یک قانون قطعی نیست.
 • بیمه درمانی به مدت 1 سال و به ارزش300 یورو برای دریافت ویزا مورد نیاز است.
مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی مجارستان

آزمون ورودی ، ضروری ترین مدرک جهت پذیرش پزشکی مجارستان

آزمون ورودی تنها بخشی از شرایط ورود برخی از دوره های خاص در مجارستان است ، اگر در آزمون ورودی دانشگاه خود در کشور خود شرکت نکرده اید و یا قبول نشده اید یا دانشجوی اتحادیه اروپا نیستید ، به احتمال زیاد باید قبل از اقدام به تحصیل در دوره مقدماتی موسسه مورد علاقه خود ثبت نام کنید ، این دوره ها حدوداً 2 ترم طول می کشد و شهریه ای از دانشجویان دریافت می شود که بسته به برنامه و موسسه متفاوت است.

امتیازبندی مدارک مورد نیاز برای رشته های پزشکی مجارستان

دانشجویان در مجارستان هنگام مراجعه به یک موسسه آموزش عالی بر اساس تحصیلات قبلی خود رتبه بندی می شوند ، این رتبه بندی براساس معدل دانشجو و مطالعات قبلی وی است و در صورت درخواست برای برنامه های خاصی که به آن احتیاج دارد ، گاهی نیز تجربه نیاز است.

دانشجویان باید با توجه به زبان انتخابی خود ( انگلیسی ، آلمانی ، مجاری ) برای تحصیل پزشکی در مجارستان مدرک معتبر برای زبان کورس نظر حود ارائه دهند.

در نهایت دانشجو باید فرم ثبت نام اعطایی از طرف دانشگاه را به زبان انگلیسی پر کند و برای دانشگاه ارسال کند برخی از دانشگاه ها نیز از دانشجویان انگیزه نامه ی تحصیلی می خواهند.

شرایط ورود به دانشکده ی پزشکی برای هر دانشگاه برنامه ی متفاوت خواهد داشت ، بنابراین حتماً تحقیق کنید که دقیقاً چه مدارکی را برای درخواست دوره باید ارائه دهید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان

وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی 2020-2021 اعلام کرده است که مدارک پزشکی چهار دانشگاه مجارستان را می پذیرد ، این چهار دانشگاه همان دانشگاه های مشهوری هستند که تا کنون در این محتوا در بخش بهترین دانشگاه های پزشکی مجارستان و همچنین تحصیل پزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی درباره آنها صحبت کرده ایم ، در اینجا مجددا اسامی این دانشگاه ها را به همراه رنکینگ جهانی آنها بیان می کنیم:

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان
 • دانشگاه سمولوایز ؛ رتبه جهانی در آمریکا 679 و رتبه تایمز ؛ 401 تا 500
 • دانشگاه سگد ؛ رتبه جهانی در آمریکا 726 و رتبه تایمز ؛ 801 تا 1000
 • دانشگاه دبرسن ؛ رتبه جهانی در آمریکا 672 و رتبه تایمز ؛ 801 تا 1000
 • دانشگاه پچ ؛ رتبه جهانی در آمریکا 1131 و رتبه تایمز ؛ 601 تا 800

اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه هایی معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستید ، می توانید به کشور آلمان هم فکر کنید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان دانشگاه های مورد تایید را ارائه داده ایم.

تحصیل پزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی

از آنجا که انگلیسی به طور گسترده ای به عنوان زبان جهانی جهان شناخته شده است ، داشتن فرصتی برای تدریس توسط یک استاد انگلیسی یا دکتر می تواند یک امتیاز عالی را برای دانشجویان فراهم کند.

تحصیل پزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی

خوشبختانه ، بسیاری از دانشگاه های مجارستان برنامه های مدرک پزشکی را ارائه می دهند که همه آنها توسط متخصصان پزشکی مشهور بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

مجارستان با داشتن دوره ها و برنامه های انگلیسی در تمام سطوح ، از برنامه های 6 ساله در مقطع کارشناسی تا برنامه های تحصیلات تکمیلی 4 یا 5 ساله و حتی برنامه های دکترا ، هر آنچه دانشجویان علاقه مند به پزشکی نیاز دارند را دارد.

اصلی ترین برنامه های انگلیسی پزشکی در مجارستان

اصلی ترین برنامه های پزشکی در مجارستان که به زبان انگلیسی تدریس می شود ، برنامه هایی است که توسط دانشگاه Semmelweis در بوداپست (که همچنین یک برنامه به زبان آلمانی نیز ارائه می دهد) ، دانشگاه Debrecen ، دانشگاه Pecs و دانشگاه Szeged ارائه می شود.

در همه این دانشگاه ها ، مدرک پزشکی پس از شش سال تحصیل ارائه می شود ، این مدارک توسط اتحادیه اروپا شناخته می شوند و با امتحانات بیشتر می توانند در آمریکای شمالی و اسرائیل شناخته شوند.

این دانشگاه ها همچنین مطالعات دارویی (داروسازی) و دندانپزشکی را ارائه می دهند که پنج سال طول می کشد ، همانند اکثر دانشگاههای قاره اروپا ، در برنامه های تدریس انگلیسی این دانشگاه ها ، دو سال اول به پایه گذاری آناتومی ماکروسکوپی و میکروسکوپی ، بیوشیمی ، فیزیولوژی ، میکروبیولوژی ، آمار زیستی اختصاص یافته است و تماس واقعی با بیماران فقط در سال سوم مطالعات آغاز می شود.

روش درخواست برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی

این واقعیت که مجموعه ای از دانشگاه های آن برای انجام سخنرانی های خود از زبان انگلیسی استفاده می کنند ، فقط کیفیت آموزش و دسترسی برنامه ها را افزایش می دهد ، کاربرد این برنامه می تواند دلهره آورترین قسمت در انتخاب دانشگاه پزشکی باشد که می خواهید در مجارستان در آن تحصیل کنید.

به طور کلی این روند نسبتاً ساده در نظر گرفته می شود ، با این حال ، لازم به ذکر است که هر برنامه ، دانشگاه و سطح تحصیلات به جنبه های منحصر به فردی برای روند درخواست نیاز دارد.

دانشجویان خارجی می توانند در صورت داشتن شرایط کنکور در دوره های تحصیلات تکمیلی انگلیسی دانشکده های پزشکی مجارستان پذیرفته شوند.

تحصیل رشته های پزشکی در مجارستان به زبان مجاری

تمام دانشگاه های مجارستان دوره های پزشکی را به زبان مجاری ارائه می دهند و باید توجه شود که تحصیل به زبان مجاری در مجارستان تقریباً رایگان است ، پزشکان فارغ التحصیل از دانشگاه های پزشکی مجارستان که به زبان مجاری در این کشور تحصیل کرده اند ، مجاز به درخواست برای اقامت در بیمارستان های سراسر کشور هستند.

تحصیل رشته های پزشکی در مجارستان به زبان مجاری

شرایط زبان برای متقاضیان تحصیل پزشکی به زبان مجاری

اگر متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان قصد داشته باشند که با مدرک دیپلم برای برنامه های زبان مجاری پذیرش بگیرند ، قطعا نیاز دارند که قبل از هر چیز مهارت زبان مجاری را برای مقامات دانشگاه به اثبات برسانند.

دانشجویانی که زبان مجاری را نمی دانند ، باید قبل از تحصیل ، در دوره های زبان مجاری در کالج های پزشکی شرکت کنند ، برای تحصیل پزشکی به زبان مجاری در مجارستان دانشجویان باید در آزمون ECL نمره قبولی را کسب کرده باشند.

مختصری درباره آموزش زبان مجاری ECL و Origó

در حال حاضر دو سیستم آزمون زبان مجاری را به عنوان آزمون زبان دوم ارائه می دهند : ECL و Origó .

ECL مخفف کنسرسیوم اروپایی برای گواهی دستیابی به زبانهای مدرن در Pécs مجارستان است و Origó مخفف ELTE Origó Nyelvi Centrum در بوداپست ، مجارستان است.

اما شما باید کدام یک را برای شرکت در آزمون مجارستان انتخاب کنید؟ مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ، پاسخگوی بی قید و شرط تمامی سوالات شما عزیزان پیرامون تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان هستند و جزییات تحصیل انگلیسی و یا زبان مجاری را برای شما شرح خواهند داد.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان

رویای پزشک شدن ، با تحصیل شما در مجارستان به بهترین شکل ممکن محقق خواهد شد ، ما نیز در کنار شماییم تا راه شما را روشن و هموار سازیم ، برای پرسیدن سوالات خود ، از بخش دیدگاه های سایت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در پایین هر مقاله استفاده کنید و در اسرع وقت به جواب برسید.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان ، باید در آزمون خاصی شرکت کنم؟

بله ، جهت پذیرش در دانشگاه های پزشکی مجارستان ، متقاضیان موظفند در یک آزمون ورودی که شامل یک آزمون کتبی دو ساعت و نیم همراه با سوالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی ، شیمی ، انگلیسی و پزشکی است ، قبول شوند و سپس مصاحبه شفاهی را نیز پشت سر بگذارند.

اگر در آزمون ورودی دانشگاه ، برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان قبول نشوم ، آیا باز هم می توانم در این آزمون شرکت کنم ؟

هر ساله (از دسامبر تا ژوئن) حدود 5 کنکور برگزار می شود و اگر در اولین کنکور قبول نشوید ، این فرصت را دارید که از دوره پیش پزشکی بازدید کنید تا متعاقباً برای سال اول تأییدیه دریافت کنید.

گذراندن دوره پریمدیکال مجارستان ، برای چه رشته هایی لازم است؟

گذراندن این دوره برای متقاضیان تحصیل داروسازی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، فیزیوتراپی ، مامایی و زیست شناسی ضروری است.

آیا اگر مدرک دوره پریمدیکال مجارستان را بگیرم ، می توانم از آن در کشورهاید یگر هم استفاده کنم ؟

اگر مدرک قبولی دوره پریمدیکال مجارستان را داشته باشید ، شما می توانید در آزمون های ورودی دانشگاه های کشورهایی مانند اسلواکی ، لهستان ، جمهوری چک ، استونی ، اسلوونی ، ایتالیا و برخی دیگر نیز شرکت کنید.

آیا هنگام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان ، می توانم کار کنم ؟

بله ، دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و با حقوق دریافتی بخشی از هرینه های خود را تامین کنند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان در دانشگاه سگد چقدر است؟

دانشگاه سگد سال اول ؛ 16،520 دلار ، سال های 2-5 : 16،300 دلار آمریکا و سال 6 : 8150 دلار ، هزینه کل : 89،870 دلار.

هزینه زندگی در مجارستان چقدر است؟

هزینه های زندگی در مجارستان کمتر از سایر کشورهای اروپایی است ، بودجه ماهانه معقول در حدود 750 یورو (تقریباً 950 دلار آمریکا) در ماه است.

می خواهم بدانم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان ، محدودیت سنی وجود دارد؟

پذیرش برنامه های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های مجارستان بدون محدودیت سنی است اما طبق تجربه ما ، متقاضیان دارای سن بالا در گرفتن ویزا با مشکل روبرو می شوند ، بهترین سن برای تحصیل دراین کشور این سنین هستند: • برنامه های آمادگی : حداکثر 23 سال سن • لیسانس : حداکثر 24 سال سن • فوق لیسانس : حداکثر 28 سال سن

آیا امکان تحصیل رایگان در مجارستان در رشته های علوم پزشکی وجود دارد؟

امکان تحصیل رایگان برای مهاجران در مجارستان وجود دارد اما برخورداری از آن منوط به داشتن والد یا والدین مجاری و یا داشتن اقامت دائم این کشور است ، چنانچه فردی هیچکدام از این دو گزینه را نداشته باشد ، باید تحصیل به زبان مجاری را انتخاب کند تا هزینه تحصیل او رایگان شود.

اگر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را به پایان برسانمو بخواهم در این کشور ، کار کنم ، درآمد من چقدر خواهد بود؟

بازار کار مجارستان برای پزشکان و دندانپزشکان ایده آل است و چنانچه پزشک یا دندانپزشکی دارای مدرک تخصصی باشد ، درآمد خوبی (از 880000 تا 1440000 فورینت) کسب خواهد کرد.

تلاش کردیم در این مقاله با چگونگی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان آشنا شوید ، برای ارتباط نزدیک تر با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در زمینه مهاجرت تحصیلی و کاری ، با شماره های ما در تماس باشید و با مشاوران دفاتر تهران و شیراز صحبت کنید ، ضمناً چنانچه به کار در مجارستان هم علاقه مندید می توانید مقاله مفصلی در این زمینه در سایت ما بخوانید ، درآمد مشاغل مختلف ، نحوه کاریابی ایرانیان و روش رسیدن به اقامت دائم مجارستان در مقاله کار در مجارستان به طور کامل بیان شده است.

5/5 - (347 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه