تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

هرساله دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را برای تحصیل خود انتخاب می کنند . تحصیل در کشوری اروپایی در حوزه شینگن به زبان انگلیسی که سبب شده است این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در رشته های مختلف بخصوص پزشکی و دندانپزشکی باشد ، فلذا کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی تلاش کرده اند که اطلاعات مفیدی را در این زمینه جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار دهند .

مهاجرین به این کشور اغلب در شهر بوداپست و یا یکی از شهرای پچ ، سگد ، دبرسن ، جار و غیره را برای زندگی انتخاب می کنند . این کشور دارای ۱۹ شهر اصلی که دارای کیفیت زندگی مناسب هستند می باشد . دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند در این کشور و یا کلیه کشورهای اروپایی ، آمریکا و کانادا به کار مشغول شوند .

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

شرایط تحصیلی عالی در این کشور و پذیرفته شدن مدرک آن در سراسر دنیا باعث شده است که هرساله دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان به این کشور وارد شوند .

تحصیل در این کشور تا مقطع دیپلم مانند بسیاری از کشورها از جمله ایران تا ۱۸ سالگی انجام می شود و فرد پس از اتمام این دوره مدرک دیپلم دریافت می کند که لازمه ورود به مقاطع دانشگاهی است .

این کشور دارای ۱۳ دانشگاه دولتی و۴۱ دانشگاه غیردولتی است . ورود به دانشگاه های این کشور از طریق برگزاری آزمون انجام می شود . این آزمون دارای دو بخش شفاهی و کتبی می باشد و سوالات آن مطابق با دیپلم فرد و رشته ای که قصد تحصیل آن را در دانشگاه دارد می باشد .

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان تسلط به زیست شناسی مهم ترین شاخصه است . تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل در این کشور نیز نقش بسیار مهم و اساسی دارد .

دانشگاه های این کشور تحصیلات در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را به زبان های انگلیسی ، آلمانی ، فرانسه و مجاری ارائه می دهند ولی دانشجویانی ایرانی تنها نیاز به فراگیری زبان انگلیسی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های مجارستان دارند .

سیستم دانشگاهی این کشور دارای دو ترم در سال است که مانند اکثر کشورها در شهریور ماه ( سپتامبر ) آغاز می شود . دوره های پزشکی در این کشور به مدت شش سال و دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال می باشد .

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

زبان مورد نیاز تحصیل در رشته های پزشکی

لازم به ذکر است که دانشجویان ایرانی باید نمره بالاتر از ۶٫۰ را در آزمون آیلس برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی این کشور کسب نمایند . در صورتی که اغلب متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه ها را ندارند ، لذا می توانند دوره پری مدیکال را در کشور مجارستان بگذرانند .

شرایط ورود برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان به دو بخش کالج و دانشگاه تقسیم می شوند . در دوره های یک ساله کالج فرد باید دروس ابتدایی لازم جهت رشته مورد نظر را گذرانده و سپس وارد دانشگاه شود .

گذراندن این دوره می تواند بسیار برای دانشجویان مفید باشد و آن ها را با سیستم آموزشی و فرهنگ و زبان این کشور آشنا کند و این اجازه به دانشجویان داده می شود تا بتوانند بدون داشتن مدرک زبان وارد دوره کالج شده و سطح زبان خود را تقویت کنند .

وضعیت کشور مجارستان

کشور مجارستان با قدمت ۱۱۰۰ ساله دارای سابقه طولانی در امر آموزش است . اولین دانشگاه این کشور در حدود ۶۰۰ سال پیش تاسیس شده است . این کشور به دلیل مناظر زیبا ، امکانات رفاهی عالی و شرایط زندگی مطلوب مورد توجه بسیاری از افراد برای ادامه زندگی و تحصیل قرار گرفته است .

پایتخت این کشور بوداپست و دارای آب و هوای معتدل و بارانی می باشد . زبان اصلی این کشور مجاری و واحد پول آن فورینت است .

تعداد مهاجرین در سال های اخیر به این کشور بیانگر این است که شرایط مناسبی که این کشور توانسته برای شهروندان خود فراهم کند مورد توجه بسیاری از افراد در دنیا قرار گرفته و مجارستان را به یکی از مناسب ترین کشورها جهت مهاجرت تحصیلی به اروپا تبدیل کرده است .

طی سالیان اخیر صدها هزار دانشجوی بین المللی این کشور را برای تحصیل از سراسر دنیا انتخاب کرده اند . این کشور با داشتن حدود ۱۰ میلیون جمعیت توانسته با ارائه شرایط و شهریه های مناسب دانشگاهی ، شرایط تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان خارجی خود فراهم کند و به همین دلیل مدارک تحصیلی آن مورد تایید تمام دانشگاه های دنیا از جمله ایران می باشد .

ویزای دانشجویی مجارستان

دانشجویان باید تا دوماه قبل از شروع ترم های دانشگاه شرایط ورود به دانشگاه که شامل قبولی در آزمون ، مدرک زبان و مراحل قبولی خود را کامل کرده باشند .

دانشجویان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان می توانند در طول دوران تحصیل خود در خوابگاه های مربوط به دانشگاه ساکن شوند که هزینه های آن با داشتن هم اتاقی می تواند کاهش پیدا کند .

دانشجویان می توانند در طول تحصیلات خود به صورت مهمان و یا انتقالی به دیگر کشورهای اروپا ، آمریکا و یا ایران منتقل شوند . برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان ، دانشجویان باید مدارک لازم را که در زیر ذکر میشود فراهم نمایند :

  • ترجمه رسمی از مدرک دیپلم خود
  • گواهی موجود از حساب بانکی
  • پاسپوریت معتبر
  • سه قطعه عکس رنگی
  • تایید کالج مبنی بر پرداخت شهریه دانشجو
  • رزرو خوابگاه که از کشور خود هماهنگ شده

با توجه به شرایط مختلف کشورها تهیه ویزا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و دارای مراحل متفاوتی است که کارشناسان در موسسه آماده اند تا شما را در این امر یاری نمایند .

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

شرایط و هزینه های زندگی در این کشور نسبت به اروپای غربی و آمریکا بسیار ارزان تر است و افراد به راحتی می توانند از طریق تحصیل به این کشور وارد شده و پس از اتمام دوره تحصیلی خود در آنجا به کار مشغول شوند . البته هزینه های کلی زندگی هر فرد نسبت به سطح زندگی و توقعات فردی متفاوت است .

بیمه برای کلیه دانشجویان به صورت اجباری می باشد و سیستم حمل و نقل عمومی به صورت ۲۴ ساعته بوده و دانشجویان می توانند در تمام ساعات شبانه روز به آن دسترسی داشته باشند .

به طور کلی یک شخص باید هزینه های خوراک ،پوشاک ، حمل و نقل ، بیمه و دانشگاه را برای زندگی در این کشور در نظر بگیرد که بسته به محل و رشته تحصیل می تواند متفاوت باشد .

به طور میانگین می توان گفته که زندگی در بوداپست پایتخت این کشور ، با یک هم خانه و هزینه اجاره و غذای مشترک حدود ۶۰۰ یورو است . این میزان در دیگر شهرهای این کشور با تفاوت اندکی کمتر است .

دانشجویان در طی دوران تحصیل در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و پزشکی می توانند حدود ۲۰ ساعت در هفته و در مقطع دکترا حدود ۳۰ ساعت را به کار مشغول شوند که درآمد حاصل از آن می تواند کمک هزینه خوبی برای زندگی و تحصیل در آن کشور باشد .

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

این کشور دارای دانشگاه های معتبری است که در کل جهان پذیرفته شده است ، در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

این دانشگاه در بوداپست پایتخت کشور مجارستان قرار دارد و به نام یکی از پرفسورهای آن به این اسم نامگذاری شده است که امروزه پذیرای بیش از ۴۰۰۰ دانشجو می باشد .

دانشجویان می توانند در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، فیزیوتراپی و غیره به تحصیل مشغول شوند .

این دانشکده قدیمی ترین دانشگاه پزشکی این کشور و دارای کتابخانه بسیار بزرگ و جامعی است . از مزایای این دانشگاه می توان به داشتن بیمارستان ها برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان جهت کارآموزی اشاره کرد .

تمام دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه میشود . لازمه ورود به این دانشگاه مانند بقیه دانشگاه های این کشور قبولی در آزمون ورودی که شامل زیست شناسی ، شیمی و زبان انگلیسی است . هزینه تحصیل در این دانشگاه برابر با ۱۶۰۰۰ یورو در سال است.

دانشگاه پزشکی پچ کشور مجارستان

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور مجارستان است که هر ساله دانشجویان زیادی را از سرتاسر دنیا می پذیرد و در حوزه پژوهش و تحقیق در سطح بین المللی فعالیت دارد .

این دانشگاه در فاصله ۲۲۰ کیلومتری بوداپست قرار دارد و هزینه های زندگی در این شهر نسبت به پایتخت کمتر است . دانشجویان می توانند در رشته های مختلف پزشکی در این دانشگاه به تحصیل مشغول شوند .

همانطور که در بالا گفته شد تمام دانشگاه های پزشکی این کشور از طریق آزمون ورودی دانشجویان خود را جذب می نمایند و برای دانشجویان خارجی داشتن اقامت امری ضروری است .

این کشور دارای دانشگاه های مختلفی در شهرهای متفاوت است که آموزش های تحصیلات عالیه در سطح بین المللی برگزار می کنند و متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان می توانند انتخاب های بیشتری داشته باشند . علاوه بر دو دانشگاه بالا میتوان به دانشگاه های آلبرت سنت جورجی ، دبرس ، میشکولس و غیره نیز اشاره کرد .

تصمیم برای تحصیل و زندگی در یک کشور می تواند مهمترین انتخاب یک فرد در زندگی باشد که باید تمام جوانب آن را درنظر گرفته و مطابق با آن اقدام نماید . شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایا و معایب تحصیل در مجارستان با کارشناسان موسسه مهر آفرین رجبی در شهرهای تهران و شیراز تماس گرفته و از مشاوره آن ها جهت تحصیل و زندگی بهتر در باره این کشور مطلع شوید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *