تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا بدین صورت است که ابتدا باید در یکی از دانشگاه های این کشور به مدت سه سال تحصیل در یکی از علوم پایه مانند زیست شناسی ، شیمی ، بیولوژی و غیره را پشت سر بگذارید و سپس با دریافت مدرک لیسانس خود در آزمون های ورودی رشته پزشکی به نام M-CATشرکت کنید.

با این حساب می توان گفت که رشته پزشکی در این کشور در حدود هفت سال زمان می برد.

در رابطه با رشته دندانپزشکی نیز گرچه پذیرش در این رشته محدودتر از رشته پزشکی است اما باید همانند دوره پزشکی دوره پیش نیاز تحصیل در علوم پایه مانند شیمی ، زیست شناسی ، حرکت شناسی و غیره را پشت سر بگذارید و سپس در آزمونی به نامDAT شرکت کنید.

با ما همراه باشید تا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را بیشتر بشناسیم.

کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی 40451 ) ضمن پرداختن به تمامی جزئیات لازم جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا با داشتن تخصص در زمینه اخذ پذیرش در دانشگاه های خارج کشور از جمله کانادا مشاور و همراه شما خواهند بود.

برای آشنایی کامل با چگونگی تحصیل در دانشگاه های کانادا ، مقاله تحصیل در کانادا را حتما مطالعه کنید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

دوره علوم سلامت یا health Science کانادا

تحصیل در دوره سلامت اصلی ترین پیش نیاز ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا است ، در واقع علوم سلامت به مجموعه ای از علوم کاربردی در زمینه ارائه و بهبود مراقبت های بهداشتی گفته می شود که با سلامت انسان و سایر موجودات زنده مرتبط است.

دوره علوم سلامت یا health Science کانادا

تحصیل در این گرایش میتواند دانش در زمینه های دیگری همچون علوم طبیعی ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات را نیز در برگیرد که در تحقیقات و مراقبت های بالینی و بهداشت عمومی کاربرد دارند.

دانشجویان با مدرک علوم سلامت می توانند به کار در مشاغل مرتبط با سلامتی پرداخته و یا تحصیلات خود را در سطح تکمیلی مانند پزشکی و دندانپزشکی ادامه دهند ، بیش از ۵۰ تخصص مختلف در این دوره وجود دارد و دانشگاه های کانادا برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی حداقل دو سال تحصیل در دانشگاه را از متقاضیان درخواست می کنند.

به عنوان مثال ، مدارس پزشکی کبک متقاضیان را پس از دو سال تحصیل از دیپلم CEGEP ، که معادل نمره ۱۲ سایر استانها به علاوه سال اول دانشگاه است ، می پذیرند ، بیشتر دانشکده های پزشکی در غرب کانادا پس از حداقل ۲ سال و اکثر دانشکده ها در انتاریو حداقل بعد از ۳ سال تحصیل در دانشگاه درخواست تحصیل در رشته پزشکی را قبول می کنند ، در واقع می توان گفت که با توجه به ایالت و دانشگاه انتخابی شما این دوره از دو تا چهار سال زمان می برد.

دروس اصلی دوره سلامت در کانادا

این دوره دانش و مهارت های اصلی رشته های بهداشتی و سلامت را ترکیب کرده و دانشجویان را با علم و مهارت مورد نیاز جهت ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی آماده می سازد،

دوره های متداول علوم سلامت جهت ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی شامل کلاس های زیست شناسی ، شیمی و علوم اجتماعی است که در سال های اول و دوم دوره های زیست شناسی مانند بیولوژی مولکولی ، آناتومی ، فیزیولوژی و ژنتیک به همراه تحصیل در آزمایشگاه های شیمی و دوره های علوم اجتماعی مانند روانشناسی ، جامعه شناسی و اقتصاد تدریس میشود.

در طول سالهای سوم و چهارم ، دانشجویان کلاس هایی با محتوای مراقبت های بهداشتی ، تجزیه و تحلیل سیستم های بهداشتی و مسئولیت حرفه ای را فرا گرفته و در گرایش های علوم بهداشتی به طور معمول دوره های اخلاقی ، بهداشت جهانی یا اپیدمیولوژی را پشت سر می گذارند ، البته برخی از برنامه ها نیازمند سپری کردن دوره های عملی و کارآموزی جهت به دست آوردن تجربه در محیط های تحقیقاتی ، درمانی و بیمارستان ها می باشد.

طول این دوره تحصیل در دانشگاه های کانادا می تواند تا چهار سال زمان ببرد که با داشتن مدرک دیپلم می توانید در دانشگاه های ارائه دهنده این رشته مانند دانشگاه آلبرتا ، دانشگاه انتاریو ، دانشگاه دالهاوزی و غیره ثبت نام کنید ، اصلی ترین دروس این دوره عبارتند از:

 • فیزیولوژی
 • سلامت روان
 • بهداشت عمومی
 • ژنتیک انسانی و جامعه
 • تغذیه و سلامت
 • پیشگیری و توانبخشی

اطلاعات دوره پزشکی در کانادا

با پشت سر گذاشتن دوره سلامت شما واجد شرایط شرکت در آزمون رشته پزشکی و آغاز تحصیل در این دوره تخصصی خواهید بود ، دقت داشته باشید که علاوه بر قبولی در آزمون ، معدل مدرک دوره سلامت بسیار مهم است و می تواند شانس شما را در پذیرش بالا ببرد.

تحصیل پزشکی در کانادا

رشته پزشکی در اکثر دانشگاه های کانادا یک دوره چهار ساله است که البته برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه مک مستر و یا دانشگاه کلگری این دوره را به صورت فشرده و بدون وقفه در تابستان به مدت سه سال اجرا می کنند.

نیمه اول برنامه درسی پزشکی بیشتر به آموزش اصول ، یا موضوعات اساسی مرتبط با پزشکی ، مانند آناتومی ، بافت شناسی ، فیزیولوژی ، فارماکولوژی ، ژنتیک ، میکروب شناسی ، اخلاق و اپیدمیولوژی اختصاص دارد.

نیمه دوم نیز به کسب تجربه به صورت عملی در بخش های تخصصی بیمارستان ها در زمینه هایی مانند طب داخلی ، پزشکی خانوادگی ، روانپزشکی ، جراحی ، داروهای اورژانسی ، زنان و زایمان و اطفال با نظارت اساتید می گذرد.

پس از پایان دوره رسمی تحصیل دوره سلامت ، افراد بر اساس تمایل شخصی برای ادامه یکی از گرایش های پزشکی ، دوره رزیدنتی ( M،D ) خود را که می تواند از دو تا ۷ سال زمان ببرد را انتخاب می کنند ، در این دوران امکان کسب درآمد وجود دارد.

دوره های تخصص پزشکی در کانادا

دوره های تخصص و یا تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کانادا با توجه به نوع تخصص متفاوت است ، به عنوان مثال پزشک خانواده یک دوره دو ساله ، پزشکی مادران و کودکان ، پزشکی سالمندان ، و یا پزشکی ورزشی همگی سه ساله هستند.

طب داخلی و اطفال برنامه های ۴ ساله ای هستند که در آن می توان سال آخر را برای تکمیل دوره بورسیه پزشکی داخلی عمومی یا اطفال عمومی استفاده و یا اینکه برای یک بورس دیگر (مثلاً قلب و عروق) به کار برد.

تخصص های حساس تر مانند جراحی قلب ، جراحی مغز و اعصاب و برخی از برنامه های جراحی عمومی ، ۶ سال طول می کشند ، دریافت بورسیه در دوره های فوق تخصص بسیار بیشتر از دوره های قبلی رشته پزشکی است.

آزمون M-Cat پزشکی کانادا چیست

تمامی داوطلبان علاقه مند به رشته پزشکی باید در طول و یا پس از اتمام دوره سلامت خود در آزمونی به نام M-Cat با نام کامل Medical College Admission Test شرکت کنند ، این آزمون کلید اصلی راهیابی به رشته پزشکی است که با آگاهی از شرایط آن می توان به راحتی به قبولی رسید.

آزمون M-Cat پزشکی کانادا چیست

آزمون پذیرش پزشکی M-cat یک آزمون استاندارد چند گزینه ای و مبتنی بر رایانه است که بیش از ۹۰ سال به عنوان بخشی از پذیرش دانشگاه های پزشکی کانادا اجرا می شود ، این آزمون در خارج کانادا و بسیاری از کشورهای دنیا مانند آمریکا و استرالیا دارای اعتبار است و می توان از نمره آن برای پذیرش در دانشگاه های معتبر استفاده کرد.

این آزمون که توسط انجمن کالج های پزشکی آمریکا ( AAMC ) طراحی شده است هر ساله ۲۵ بار در ۲۱ کشور جهان برگزار می گردد ، سایت رسمی آزمون aamc.org می باشد که می توانید با مراجعه به آن به آخرین اطلاعات در رابطه به این آزمون را به دست آورید.

این نکته را مدنظر داشته باشید که برخی از دانشگاه های کانادا نمره این آزمون را برای پذیرش دانشجویان لحاظ نمی کنند و شما باید شرایط دانشگاه موردنظر خود را در رشته پزشکی به دقت بررسی کنید.

نمره این آزمون علاوه بر تعیین قبولی شما ، از جنبه های دیگری همچون داشتن توانایی های استاندارد ، پیش بینی موفقیت در این رشته و امکان مقایسه تمامی داوطلبان از مراکز مختلف تحصیلی را نیز فراهم می سازد.

محتوای آزمون M-cat پزشکی کانادا

این امتحان ، مهارت‌ و دانش شخص را در زمینه‌های دانش مفاهیم طبیعی ، علوم اجتماعی و رفتاری ، شیوه های حل مسایل و اندیشه های انتقادی می سنجد و شامل چهار بخش زیر می باشد:

 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی
 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی
 • مبانی روانشناختی ، اجتماعی و زیست شناختی رفتار
 • مهارتهای تحلیل انتقادی و استدلال

نمرات در هر بخش می تواند از ۱۱۸ تا ۱۳۲ متغیر باشد که نمره ۱۲۵ به عنوان میانگین در نظر گرفته شده است ، هم چنین مجموع هر چهار بخش نیز می تواند از ۴۷۲ تا ۵۲۸ متغیر باشد که نمره میانگین ۵۰۰ درنظر گرفته شده است ، تحقیقات نشان می دهد که دانش آموزانی که به نمره میانگین رسیده اند ، در این آزمون قبول شده و به رشته پزشکی راه یافته اند.

در آزمون جدید تعداد سوالات بیشتر از نمونه قبلی است که دانش دقیق تری را از داوطلب درخواست نموده و نقاط قوت و ضعف آنها را مشخص می سازد ، دقت داشته باشید که این آزمون در سال های اخیر دچار تغییرات زیادی شده است و پیش بینی می شود که تا چند سال طبق همین تغییرات برگزار شود اما شما عزیزان باید در هر سال از تمامی بخش های آن اطمینان کافی حاصل کنید.

هزینه و مدت زمان آزمون M-cat پزشکی کانادا

مدت زمان آزمون هفت ساعت و سی دقیقه می باشد و هزینه آزمون با توجه به زمانی که در آن ثبت نام می کنید می تواند از ۳۱۵ تا ۳۷۰ دلار متغیر باشد ، شرایط ثبت نام به سه منطقه طلایی ، نقره ای و برنز تقسیم می شوند که جزئیات این مناطق به شرح زیر است:

منطقه طلایی : انعطاف پذیری تاریخ و مکان آزمون / امکان زمانبندی مجدد آزمون با کمترین هزینه / دریافت بخش از هزینه آزمون در صورت لغو کردن

منطقه نقره ای : عدم افزایش هزینه ثبت نام / امکان برنامه ریزی مجدد آزمون با همان هزینه پرداخت شده

منطقه برنز : امکان لغو آزمون وجود دارد اما هزینه ای برگشت داده نخواهد شد.

دقت داشته باشید که شرکت در آزمون M-cat گام مهمی در روند درخواست است ، اما این تنها بخشی از برنامه کلی تحصیل در دانشکده پزشکی به شمار می رود و کمیته های پذیرش بسیاری از جنبه های دیگر در مورد شما از جمله نقاط قوت دانشگاهی ، قرار گرفتن در معرض مراقبت های بهداشتی و محیط تحقیقات پزشکی ، تجربیات و علایق شخصی ، توانایی کمک به دانشگاه و جامعه و ویژگی های شخصی مانند بلوغ و انگیزه برای کمک به دیگران را را در نظر می گیرند.

اطلاعات دوره دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی حرفه ای بسیار با ارزش است و دندانپزشکان از طریق تشخیص ، درمان و آموزش خدمات بهداشتی ارزشمندی را به عموم مردم ارائه می دهند ، کارهای امروز دندانپزشک بسیار گسترده تر از گذشته است و آنها امروزه بیشتر از پر کردن و سوراخ کردن دندانهای بیمار عمل می کنند ، یک دندانپزشک معمولی مسئول مواردی همچون مدیریت و تشخیص مشکلات دهان و دندان ، بهبود زیبایی ، تصحیح ، ترمیم ، عمل جراحی ، بازسازی و جلوگیری هستند.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا محدودیت بیشتری نسبت به رشته پزشکی داشته و دانشجویان خارجی با گزینه های کمتری رو به رو هستند ، جهت تحصیل دندانپزشکی نیز باید دوره سلامت را پشت سر بگذارید و معدلی خوب از خود ارائه دهید.

هرچه نمره دروس تخصصی تان در معدل بالاتر باشد در قبولی آزمون DAT ( Dental Aptitude Test ) شانس بیشتری خواهید داشت.

گرچه پیش نیاز ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در هر رشته متفاوت است اما گذراندن دوره سلامت مرتبط با درخواست دانشگاه بسیار مهم است که یک راه ساده برای به دست آوردن این داده ها مراجعه به وب سایت های دانشکده دندانپزشکی است.

هم چنین علاوه بر نمره آزمون مرحله مصاحبه فرصتی است که همه می توانند خود را از سایر متقاضیان متمایز کنند ، آنها باید به هیئت داوران نشان دهند که صادقانه ، کاملاً علاقه مند به حرفه دندانپزشکی هستند.

محتوای رشته دندانپزشکی در کانادا

دوره دندانپزشکی چهار سال زمان می برد که در دو سال اول پیش بالینی موضوعاتی همچون آسيب شناسي ، بافت شناسی ، ژنتیک ، میکروب شناسی ، فیزیولوژی ، بیوشیمی و آناتومی تدریس می شود ، بعلاوه ، دانشجویان کلاسهای آزمایشگاهی دارند.

این جلسات به گونه ای طراحی شده است که دانشجویان را درگیر مهارت های مختلف دندانپزشکی مانند ساخت تاج و دندان مصنوعی ، ساخت پل و واکس و نحوه ترمیم و دریل دندان ها می کند.

دوره دوم به آموزش های بالینی اختصاص دارد که دانشجویان را به محیط اصلی کار وارد می سازد و پس از اتمام دوره ، به دانشجویان عنوان دکتر پزشکی یا دکتر جراحی دندان اعطا می شو.

در رشته دندانپزشکی ۹ گرایش تخصص وجود دارد که دانشجویان با بررسی شرایط لازم می توانند به تحصیل در هر یک بپردازند ، این تخصص ها عبارتند از : ریشه درمانی دندان ، جراحی فک و صورت ، بهداشت عمومی فک و دندان ، پاتولوژی فک و دهان ، لثه درمانی ، پروتز دندان ، رادیولوژی فک و دندان ، دندانپزشکی کودکان و ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت.

آزمون DAT دندانپزشکی کانادا چیست

قبولی در آزمون DAT ( Dental Aptitude Test ) یکی از مراحل اصلی تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا است که توسط انجمن دندانپزشکی کانادا ( CDA ) و با هماهنگی انجمن دندانپزشکان آمریکا از سال ۱۹۶۶ برگزار می شود.

آزمون DAT دندانپزشکی کانادا چیست

البته خوب است دقت داشته باشید که با وجود اهمیت این آزمون در پذیرش دانشگاه ها فاکتورهای متعددی در قبولی تاثیرگذار هستند و نتیجه آزمون یک عامل در ارزیابی پتانسیل علمی دانشجو است.

نتیجه این آزمون برای دانشکده های دندانپزشکی برتر کانادا حائز اهمیت است که البته ممکن است برخی از دانشگاه های این کشور نمره آزمون را به عنوان معیار خود درنظر نگرفته باشند ، بنابراین در هنگام انتخاب دانشگاه به این شرایط بسیار دقت نموده و در حالت ایده آل ، حداقل یک سال قبل از ورود به دانشکده دندانپزشکی باید در آزمون DAT شرکت کنید.

نمرات آزمون DAT کانادا در اکثر دانشگاه های آمریکا مورد تایید است اما به دلیل وجود برخی تفاوت ها از نتایج DAT ایالات متحده نمی توان برای پذیرش در دانشکده های دندانپزشکی کانادا استفاده کرد.

این آزمون هر سال دو تا سه بار ، معمولا در ماه های نوامبر و فوریه ، در مراکز مختلف آزمون کانادا برگزار می شود و توانایی عمومی آکادمیک ، درک اطلاعات علمی ، درک بصری دو و سه بعدی و مهارت های دستی را مورد سنجش قرار می دهد.

محتوای آزمون DAT دندانپزشکی کانادا

این آزمون چهار بخش اصلی را شامل می شود:

 • تست مهارت ( ۳۰ دقیقه ) : این بخش از آزمون در تمامی دانشکده های مورد سنجش قرار نمی گیرد و باید شرایط دانشگاه را بررسی کنید.
 • بررسی علوم طبیعی ( ۶۰ دقیقه ) : شامل زیست شناسی و شیمی عمومی
 • توانایی ادراکی ( ۶۰ دقیقه ) : شامل ۶ بخش : دیافراگم ، تشخیص دید ، تمیز زاویه ، تاکردن کاغذ ، شمارش مکعب و توسعه فرم ۳D
 • درک مطلب ( فقط به زبان انگلیسی ) ۵۰ دقیقه : از سه متن تشکلی شده است که مهارت خواندن ، سازماندهی ، آنالیز و بخاطر آوردن اطلاعات جدید در زمینه دندانپزشکی و علوم پایه را مورد سنجش قرار می دهد ، مطالب این قسمت معمولا شامل مطالب مقدماتی در سال اول دندانپزشکی است.

امتحانات انگلیسی و فرانسوی زبان به ترتیب تقریباً به ۳ و ۲ ساعت زمان نیاز دارند که بدون وقفه و هیچ گونه زمان استراحتی برگزار می شوند ، دقت داشته باشید که پیش نیاز لازم جهت شرکت در آزمون دندانپزشکی مانند دوره سلامت ، ممکن است برای هر دانشگاه متفاوت باشد بنابراین ضروری است که متقاضیان برای تعیین شرایط پذیرش خاص با دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرند.

هزینه ثبت نام در آزمون DAT دندانپزشکی کانادا

هزینه ثبت نام DAT در طی مراحل ثبت نام آنلاین جمع آوری می شود ، این هزینه شامل ثبت نام برای یک آزمون برنامه ریزی شده در یک مرکز آزمون کانادایی ، کارنامه رسمی دانشجویی و حداکثر ۵ کارنامه رسمی است که مستقیماً به مدارس دندانپزشکی که در فرم ثبت نام نشان می دهید ، ارسال می شود ، هزینه کارنامه برای هر مدرسه اضافی که در زمان ثبت نام انتخاب شود ۲۰ دلار اضافی است.

 • هزینه آزمون کتبی ۳۴۵ دلار
 • درخواست های تایید از هر دانشکده ۳۰ دلار
 • تایید قسمت مکتوب ۸۵ دلار
 • تایید اعتبار مهارت دستی ۶۰ دلار

هزینه مواد آماده سازی

 • کیت آماده سازی ۷۵ دلار
 • صابون شش بسته ۴۰ دلار
 • راهنمای تهیه ۳۰ دلار

بهترین دانشگاه های پزشکی در کانادا

در میان تمامی مقصدهای پزشکی در دانشگاه های کانادا برخی از آنها دارای رنکینگ جهانی هستند و می توان آنها را بهترین گزینه برای تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور دانست ، مقصدهای تحصیلی که به شما توصیه می کنیم تا شانس خود را ابتدای برای پذیرش در آنها امتحان کنید به شرح زیر است:

بهترین دانشگاه های پزشکی در کانادا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه برتیتش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه آلبرتا

همانگونه که می دانید تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا نسبت به رشته پزشکی محدودیت بیشتری داشته و دانشگاه ها نیز نسبت به رشته پزشکی دارای رنکینگ های متفاوتی هستند ، مقصدهای برتر رشته دندانپزشکی در کانادا بدین شرح است:

 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه غربی انتاریو
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه برتیتش کلمبیا
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه مک گیل

هزینه تحصیل علوم پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان خارجی ، هزینه های مشخصی را به همراه دارد که بیشتر از دانشجویان بومی این کشور است و هر دانشگاه نیز متفاوت است.

هزینه تحصیل علوم پزشکی در کانادا

هزینه ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی که در بالا گفته شد ، اما شهریه دانشگاه در هنگام ورود نیز باید مدنظر قرار گیرد که در ادامه به شهریه برهی از بهترین مقصدهای پزشکی و دندانپزشکی می پردازیم:

 • دانشگاه تورنتو در رشته پزشکی ۹۱،۷۶۰ هزار دلار کانادا
 • دانشگاه مک مستر در رشته پزشکی ۹۵،۹۹۶ دلار کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا در رشته پزشکی ۱۸،۴۷۲ دلار کانادا
 • دانشگاه مونترال در رشته پزشکی ۲۷،۵۴۸ دلار کانادا
 • دانشگاه کلگری در رشته پزشکی ۱۵،۷۶۲ دلار کانادا
 • دانشگاه آلبرتا در رشته پزشکی ۱۲،۸۸۷ دلار کانادا

شهریه رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا

در رشته دندانپزشکی نیز برخی از شهریه ها به شرح زیر است:

 • دانشگاه آلبرتا ۲۱،۵۹۷ دلار کانادا در سه سال نخست و ۱۸،۶۱۰ در سال آخر
 • دانشگاه تورنتو ۵۳،۳۶۵ دلار کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا ۷۴،۹۲۴ دلار کانادا
 • دانشگاه مانیتوبا ۲۲،۷۵۹ دلار کانادا
 • دانشگاه ساسکاچوان ۵۶،۷۵۸ دلار کانادا

رشته دندانپزشکی دارای شهریه بالاتری نسبت به رشته پزشکی است که یکی از آنها استفاده از مواد مختلف در طول تحصیل و دوره کارآموزی است ، در بالا شهریه سالانه برخی از دانشگاه ها بیان گردید اما دقت داشته باشید که تحصیل در کانادا هزینه های دیگری همچون هزینه زندگی ، کتاب و غیره را نیز شامل می شود که شهر انتخابی تان در تعیین آنها بسیار موثر است.

مدرک زبان و محدودیت سنی تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا کشوری دو زبانه است و فرصت تحصیل در این کشور به هر دو زبان فراهم شده است که هر دانشگاه با توجه به زبان مورد استفاده خود مدرک زبان موردنظر را از داوطلبان درخواست می کند ، در کانادا دانشگاه های مناطق انگلیسی زبان نمره آزمون استاندارد آیلتس و یا تافل را اغلب پذیرفته و در صورتی که دوره تحصیلی قبل خود را در کشوری انگلیسی زبان و یا به زبان انگلیسی پشت سر گذاشته باشید می توانید در زمان مصاحبه مهارت خود را نشان دهید.

مدرک زبان و محدودیت سنی تحصیل پزشکی در کانادا

اما اگر بخواهید در یکی از دانشگاه های ایالت کبک تحصیل کنید باید زبان فرانسه را در سطح مورد نیاز دانشگاه فرا بگیرید ، معتبرترین مدارک زبان فرانسه DALF ، DELF یا TCF هستند که البته آزمون TEF رایج ترین آنها است ، امکان یادگیری زبان فرانسه در کالج های این کشور فراهم شده و دانشجویان در دوره های کوتاه و یا بلند مدت به تسلط کافی خواهند رسید.

در مدرک تافل حداقل نمره ۵۸۰ برروی کاغذ یا ۹۳ مبتنی بر اینترنت و در مدرک آیلتس حداقل نمره عمومی ۶٫۰ با حداقل نمره ۵٫۵ در هر بخش از آزمون آکادمیک ( غیر عمومی ) قابل قبول است و نمره باید به طور مستقیم از مرکز تست های آموزشی به دانشگاه ارسال شود و کپی نمرات مورد قبول نیست ، در برخی از دانشگاه ها مدرک MELAB و یا CAEL نیز پذیرفته میشوند ، با مراجعه به سایت دانشگاه از اطلاعات دقیق مدرک زبان مطلع شوید.

پیشتر در همین سایت تحصیل در دانشگاه آلبرتا Alberta کانادا را به صورت مفصل و جامع بررسی کرده ایم با مطالعه آن مقاله اطلاعات به روز و مفیدی درباره تحصیل در کانادا کسب خواهید کرد.

محدودیت سنی تحصیل پزشکی در کانادا

شرط سنی یکی از اصلی ترین شرایط پذیرش در اکثر دانشگاه های جهان است که برای رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی اهمیتی دو چندان می یابد ، حداقل سن مورد نیاز برای ورود به رشته پزشکی در کانادا ۱۸ سال است و دانشجویان تا سن ۳۰ سال می توانند این تقاضا را داشته باشند ، اما دقت کنید که هرچه سن شما کمتر باشد در پذیرش دانشگاه و دریافت ویزا شانس بیشتری خواهید داشت ، افراد از سن ۱۸ تا ۲۰ بهترین سن را برای قبولی در رشته های علوم پزشکی کانادا دارند ، زیرا بیش از این فاصله گپ تحصیلی هم زیاد می شود و دریافت ویزا هم دشوارتر می شود.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم

ارائه مدرک دیپلم جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا از الزامات اولیه ثبت نام است ، شما با ارائه مدرک دیپلم خود واجد شرایط ورود به دوره سلامت و یا کارشناسی شده و پس از آن می توانید در آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی شرکت کنید ، دقت داشته باشید که تا حد ممکن معدل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را بالا ارائه دهید تا شانس بیشتری در رسیدن به پذیرش در دانشگاه های خوب این کشور داشته باشید.

در اغلب دانشگاه های علوم پزشکی مدرک دیپلم شما معادل سازی شده و در صورت نیاز واحدهایی را در ترم یک دانشگاه پشت سر می گذارید.

به طور کلی می توان گفت که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا بلافاصله پس از دریافت مدرک دیپلم بهترین زمان برای اقدام است و شانس شما در بالاترین حد ممکن قرار دارد ، بنابراین چنانچه علاقه مند به تحصیل علوم پزشکی در کانادا هستید فرصت را از دست نداده و بلافاصله اقدام نمایید.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را می توان یکی از مزایای اصلی انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی دانست ، دانشجویان با داشتن شرایط موردنظر دانشگاه می توانند به بورسیه های مختلف تحصیلی دست یابند که تحصیل برای آنها را به صورت رایگان فراهم می سازد.

البته دقت داشته باشید که دریافت بورسیه آن هم در کشوری مطرحی همچون کانادا آسان نبوده و شما باید با متقاضیان زیادی از سراسر دنیا رقابت کنید که این مرحله را بسیار برایتان دشوار می سازد ، ایالت و دانشگاه انتخابی در دریافت بورسیه و شرایط تحصیلی بسیار موثر هستند و رزومه تحصیلی قوی و معدل بالا از الزامات درخواست بورسیه های تحصیلی هستند.

دقت داشته باشید که بورسیه های تحصیلی در این کشور بسیار متنوع بوده و دریافت آن به منزله رایگان شدن تمامی مخارج نیست و در برخی موارد می تواند تنها بخشی از هزینه های شما را در برگیرد ، از این رو شرایط هر بورسیه را به دقت بررسی کرده و با توجه به آن اقدام نمایید.

برخی از بورسیه های موجود نیز تنها به شهروندان و افراد دارای اقامت دائم تعلق می گیرد ، از این رو دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه و کمک هزینه های دانشگاه نمی شوند اقدام به دریافت وام های دانشجویی نموده و با نرخ و بهره مشخص آن را بازپرداخت می کنند ، در ادامه به معرفی برخی از رایج ترین بورسیه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا می پردازیم.

ضمناً ، در بسیاری از رشته ها می توانید در کشور آلمان ، به رایگان تحصیل کنید ، در مقاله تحصیل در آلمان تمام راه های تحصیل رایگان مانند دریافت بورسیه های تحصیلی را بیان کرده ایم.

بورسیه های تحصیل پزشکی در کانادا

دو مدل بورسیه های GRANTS و BURSARIES برای دانشجویانی که استطاعت مالی برای ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ندارند وجود دارد و شرط تحصیلی و نمره‌های دانشجو ملاک نیست.

بورسیه های تحصیل پزشکی در کانادا

بورس دیگر SCHOLARSHIPS است که با سنجش وضعیت تحصیلی دانشجو در صورت داشتن شرایط لازم به او تعلق می گیرد ، در مواردی که صلاحیت علمی فرد معیار اصلی بورسیه است وجود مواردی همچون جوایز علمی ، اختراعات و تحقیقات خاص موردنظر است ، در حالی که در بورسیه وضعیت مالی فرد از طریق شناسایی و بررسی موقعیت او صورت گرفته و رزومه تحصیلی در رتبه دوم قرار می گیرد.

در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی که کمتر از ۲۰% دانشجویان موفق به قبولی و تحصیل در آنها می شوند دریافت بورسیه تحصیلی را می توان بسیار دشوار دانست و در بسیاری از موارد برای دانشجویان متقاضی از ایران غیر ممکن است ، اما برخی از دانشگاه های معتبر ارائه دهنده بورسیه تحصیلی شامل موارد زیر هستند :

 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه تورنتو

شما عزیزان می توانید ار طریق شناسایی فرصت های ممکن به مکاتبه ایمیلی پرداخته و از شرایط رسیدن به بورسیه تحصیلی مطلع شوید ، با توجه به پیچیدگی و شرایط سخت پیش روی دانشجویان ایرانی توصیه می کنیم تا از یک مشاور و یا راهنمای مطمئن در این پروسه کمک بگیرید تا شانس خود را به بالاترین حد ممکن برسانید.

عوامل مهم در بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی کانادا

خوب است خاطر نشان کنیم که بورسیه تحصیلی کانادا تنها از طریق صبر و حوصله فراوان به دست می آید و شانس شما در دریافت بورسیه در دوره سلامت و یا پیش پزشکی بسیار بیشتر از دوره دندانپزشکی و پزشکی عمومی است و به صورت فول فاند برای دانشجوی خارجی در مواقع نادری وجود دارد.

سن از عوامل بسیار مهم در اعطای بورسیه تحصیلی ست که در صورت وجود گپ تحصیلی و یا سن بالا شانس شما در رسیدن به بورسیه بسیار کاهش خواهد یافت ، نمره مدرک بین المللی زبان انگلیسی خود را نیز فراموش نکنید که می تواند شما را به عنوان فردی مسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسوی معرفی کند.

مدارک تکمیلی دیگری همچون نامه انگیزشی قوی ، توصیه نامه مناسب و بدون اغراق از استاید مرتبط نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در این زمینه هستند ، ارائه مدارک مالی که نشان دهد شما حتی در صورت پوشش هزینه های تحصیلی توسط دانشگاه ، قادر به تامین هزینه های زندگی خود هستید به امتیازات مثبت شما می افزاید.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته های علوم پزشکی نه تنها در کانادا بلکه در تمام دنیا به عنوان یک رشته و حرفه معتبر شناخته می شود و آینده روشنی آن ، تمام دشواری های مهاجرت و تحصیل را هموار می سازد ، دانشگاه های کانادا از اعتبار بین المللی برخوردار بوده و با تحصیل در این کشور علاوه بر استفاده از امکانات رفاهی مناسب از سیستم آموزشی بی نظیر و متفاوتی نیز بهره مند خواهید شد.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا همواره از دیدگاه کیفیت زندگی و رفاه شهروندی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا و جزو مهاجرپذیرترین ها نیز می باشد ، تحصیل در کانادا می تواند مزایای بسیاری را برای متقاضی همراه داشته باشد که به صورت گذرا به برخی از آن ها به ویژه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی اشاره می‌شود :

 • تحصیل در دانشگاه های بسیار معتبر با استانداردهای بالا در سطح جهانی با زبان انگلیسی
 • هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در کنار امکان دریافت بورسیه تحصیلی و اجازه کار دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته هنگام تحصیل
 • امکان استفاده از امکانات کامل رفاهی مانند خوابگاه های دانشجویی و تسهیلات عالی دانشگاهی
 • دارای دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران
 • امکان دریافت اقامت دائم پس از پایان تحصیلات
 • فرصت اشتغال بلافاصله پس از تحصیل
 • امکان بردن همراه

معایب تحصیل پزشکی در کانادا

با وجود مزایای فراوان تحصیل پزشکی در کشور کانادا و زبانزد بودن دانشگاه های آن نمی توان از برخی معایب تحصیل در این کشور چشم پوشید ، اولین و واضح ترین موردی که می توان آن را جزو معایب تحصیل در این کشور نامید ورود سخت به دوره پزشکی و دندانپزشکی است که ضمن محدود بودن ظرفیت ها ، ورود بسیار رقابتی صورت می گیرد و شانس هر دانشجو بسیار اندک است.

طول دوره تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را می توان از دیگر نقاط ضعف تحصیل در کانادا دانست که ابتدا دانشجویان را ملزم به سپری کردن دوره کارشناسی نموده و سپس به رشته های پزشکی و دندانپزشکی وارد می سازد.

هم چنین در صورتی که بخواهید با هزینه شخصی به تحصیل در این کشور بپردازید ، متحمل هزینه های بالایی خواهید شد که برخی از آنها بسیار گران هستند ، بنابراین با بررسی شرایط شخصی خود تمامی زوایا تحصیل در این کشور را مدنظر داشته باشید تا مهاجرت را برای خود به مرحله ای سخت تر تبدیل نکنید.

اگر به دنبال تحصیلی راحت تر و ارزان تر هستید و به اعتبار دانشگاه هم اهمیت می دهید ، پیشنهاد می کنیم به مجارستان بروید ، سیستم آموزشی مجارستان دارای رتبه شگفت انگیز ۲۲ در جهان است ، خوب است مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بخوانید.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی کانادا

جهت درخواست به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا باید مدارکی را به صورت یکسان برای تمامی دانشگاه فراهم ساخته و ارسال کنید که البته در هر دانشگاه امکان درخواست مدارک دیگری نیز وجود دارد و شما باید با مراجعه به سایت دانشگاه از فهرست دقیق آن مطلع شوید.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی کانادا
 • تکمیل فرم درخواست
 • مدرک لیسانس در حوزه مرتبط با علوم پزشکی
 • مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه
 • رزومه تحصیلی ( مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی )
 • قبولی در آزمون ورودی پزشکی
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • نامه انگیزه تحصیلی

دقت داشته باشید که تمامی مدارک باید هم به صورت اصل و هم کپی شده و ترجمه شده ارائه شوند ، وجود هرگونه نقص و یا کمبود در پرونده تحصیلی موجب رد شدن درخواست شما خواهد شد پس در جمع آوری و ارائه مدارک نهایت دقت را داشته باشید تا فرصت را از دست ندهید.

شرایط ورود به بازار کار پزشکی در کانادا

پس از اتمام دوره تحصیلی پزشکی و یا دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا باید مراحل مشخصی را پشت سر بگذارید تا بتوانید به عنوان پزشک و یا دندانپزشک به کار مشغول شوید ، ارائه مدرک تایید شده از سوی دانشگاه به شما مجوز لازم جهت کار را اعطا می کند که البته در هر ایالت پروسه خاص خود را دارد ، شرایط کلی صدور مجوز نظام پزشکی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی شامل مراحل زیر است :

شرایط ورود به بازار کار پزشکی در کانادا
 • گذراندن آزمون های MCCEE
 • پاس کردن آزمون MCCQE Part 1
 • موفقیت در آزمون MCCQE PART 2

همانند فارغ التحصیلان رشته‌‌ پزشکی ، دندانپزشکان نیز برای آغاز به کار باید از دولت کانادا مجوز دریافت نمایند که این مرحله با گذراندن دو آزمون NDEB ( National Dental Examining Board of Canada ) زیر نظر سازمان ملی ارزیابی دندانپزشکی کانادا ( NDEB ) امکان پذیر است ، البته هر استان به شکلی جداگانه بورد تخصصی خود را تعیین می کند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا

با توجه به محبوبیت دانشگاه های کشور کانادا نزد دانشجویان ایرانی وزارت بهداشت هر ساله با بررسی های دقیق و درنظر گرفتن رتبه بندی های معتبر جهانی مانند QS و Times دانشگاه های مورد تایید خود در سطح جهان از جمله کشور کانادا را اعلام می کند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا

این فهرست هر ساله با انجام بازنگری دچار تغییرات اندکی می شود که طبق آخرین تغییرات دانشگاه های زیر مورد تایید هستند ، البته تعداد دانشگاه ها در این فهرست شامل ۲۶ مورد است که ما در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • دانشگاه دالوشی Dalhousie University
 • دانشگاه لاوال Laval University
 • دانشگاه مک گیل McGill University
 • دانشگاه مک مستر McMaster University
 • دانشگاه نیوفاندلند Memorial University of Newfoundland
 • دانشگاه کوئین در کینگستون Queen’s University at Kingston
 • دانشگاه سیمون فاستر Simon Faster University
 • دانشگاه وسترن انتاریو University of Western Ontario

شما می توانید در دانشگاه های معتبر چین ، که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند نیز تحصیل کنید ، کیفیت تحصیل رشته های علوم پزشکی در این کشور هم می تواند شما را راضی کند ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین را هم بخوانید.

آینده رشته های پزشکی در کانادا

شغل پزشکی یکی از پردرآمدترین شغل های موجود در تمامی کشورها از جمله کانادا است و فردی که تحصیلات خود را در این کشور به پایان برساند ، مجوز کار در بیمارستان ها و کلینیک ها را دریافت کرده و به فعالیت مشغول خواهد شد.

آینده رشته های پزشکی در کانادا

از آنجا که این کشور با کمبود نیروی متخصص در زمینه پزشکی و دندانپزشکی همراه است ، همواره بازار کار مناسب برای افراد فارغ التحصیل در این رشته وجود دارد و طبق امار پزشکان در این کشور در میان دریافت کنندگان بالاتری حقوق در سطح جهان برخوردارند.

در صورتی که تحصیل خود را تا مراحل تخصص نیز ادامه دهید درآمد شما بسیار بالاتر رفته و می توانید به عضویت در انجمن های معتبر در دنیا نیز درآیید ، البته ایالتی که در آن ساکن و به کار مشغول می شوید می تواند در میزان درآمد شما موثر باشد اما به در مجموع با پشت سر گذاشتن مراحل پذیرش و دوران تحصیل می توانید به داشتن آینده ای روشن و راحت مطمئن باشید.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کانادا زمان و هزینه زیادی را می طلبد از این رو اطمینان حاصل کنید که دانشکده انتخابی تان دانشکده ای مناسب برای شماست ، اکثر دانشگاه ها تورهای مجازی دانشکده های خود را در وب سایت های خود قرار می دهند که می تواند کمک بزرگی برایتان به شمار رود.

کانادا مقصدی بی نظیر برای تحصیل پزشکی

روی هم رفته کانادا کشور امنی است و قوانین مهاجرتی آن از خیلی از کشور های دیگر ساده تر است و راه های زیادی برای مهاجرت و اخذ ویزای متقاضیان فراهم نموده است.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل رشته های علوم پزشکی در کانادا کسب کردید ، سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه های سایت در پایین هر مقاله مطرح نمایید و در اسرع وقت پاسخ خود را از مشاوران ما دریافت کنید.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، محدودیت سنی وجود دارد؟

حداقل سن مورد نیاز برای ورود به رشته پزشکی در کانادا 18 سال است و دانشجویان تا سن 30 سال می توانند این تقاضا را داشته باشند ، اما دقت کنید که هرچه سن شما کمتر باشد در پذیرش دانشگاه و دریافت ویزا شانس بیشتری خواهید داشت.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا چقدر است؟

دانشگاه تورنتو در رشته پزشکی 91،760 هزار دلار کانادا دانشگاه مک مستر در رشته پزشکی 95،996 دلار کانادا دانشگاه بریتیش کلمبیا در رشته پزشکی 18،472 دلار کانادا دانشگاه مونترال در رشته پزشکی 27،548 دلار کانادا

آیا برای ورود و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، نیاز به گذراندن دوره های پیش نیاز دارم؟

بله ، ابتدا باید حداقل دو سال در دوره های سلامت شرکت کنید ، تحصیل در دوره سلامت اصلی ترین پیش نیاز ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا است.

آزمون DAT در کانادا چیست؟

آزمون DAT ( Dental Aptitude Test ) یکی از مراحل اصلی تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا است که توسط انجمن دندانپزشکی کانادا ( CDA ) و با هماهنگی انجمن دندانپزشکان آمریکا از سال 1966 برگزار می شود. البته خوب است دقت داشته باشید که با وجود اهمیت این آزمون در پذیرش دانشگاه ها فاکتورهای متعددی در قبولی تاثیرگذار هستند و نتیجه آزمون یک عامل در ارزیابی پتانسیل علمی دانشجو است.

آزمون M-CAT کانادا چیست؟

تمامی داوطلبان علاقه مند به رشته پزشکی باید در طول و یا پس از اتمام دوره سلامت خود در آزمونی به نام M-Cat با نام کامل Medical College Admission Test شرکت کنند ، این آزمون کلید اصلی راهیابی به رشته پزشکی است که با آگاهی از شرایط آن می توان به راحتی به قبولی رسید.

هزینه و مدت زمان آزمون M-CAT کانادا چقدر است؟

مدت زمان آزمون هفت ساعت و سی دقیقه می باشد و هزینه آزمون با توجه به زمانی که در آن ثبت نام می کنید می تواند از 315 تا 370 دلار متغیر باشد.

کدام دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته های پزشکی بورسیه تحصیلی ارائه می دهند؟

دانشگاه مک گیل دانشگاه کلگری دانشگاه ساسکاچوان دانشگاه تورنتو

آیا با پشت سر گذاشتن دوره سلامت در کانادا می توانم کار کنم یا حتما باید آن را ادامه دهم؟

دانشجویان با مدرک علوم سلامت می توانند به کار در مشاغل مرتبط با سلامتی پرداخته و یا تحصیلات خود را در سطح تکمیلی مانند پزشکی و دندانپزشکی ادامه دهند ، بیش از 50 تخصص مختلف در این دوره وجود دارد.

محتوای دوره علوم سلامت برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا چیست؟

دوره های متداول علوم سلامت جهت ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی شامل کلاس های زیست شناسی ، شیمی و علوم اجتماعی است که در سال های اول و دوم دوره های زیست شناسی مانند بیولوژی مولکولی ، آناتومی ، فیزیولوژی و ژنتیک به همراه تحصیل در آزمایشگاه های شیمی و دوره های علوم اجتماعی مانند روانشناسی ، جامعه شناسی و اقتصاد تدریس میشود.

برای کسب آگاهی های لازم در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا و کسب اطلاعات در خصوص مزایا و معایب تحصیل در کانادا هوشمندانه ترین کار این است که با متخصصان مجرب مشورت نمایید ، مشاوران برجسته و با تجربه شرکت مهاجرتی رجبی ( موسسه حقوقی رجبی ) در شهرهای تهران و شیراز ، راهنمای شما برای رسیدن به رویاهایتان هستند ، ضمناً اگر ورود به دانشگاه های کانادا برایتان سخت و دور از دسترس است ، می توانید در دانشگاه های کشور ترکیه و با دریافت کمک هزینه های تحصیلی درس بخوانید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، به جزییات تحصیل در این کشور اشاره شده است.

5/5 - (124 امتیاز)

6 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

 1. شروین گفت:

  با سلام ، آیا تحصیل در رشته دندانپزشکی ،در کشور کانادا محدودیت سنی دارد؟ اگر جواب مثبت است حداکثر چند سال است؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   بله . حداکثر ۲۱ سال

   با تشکر از سوال شما

 2. Sevda گفت:

  با سلام .
  من کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دارم. میخواستم بدونم آیا میتونم برای رشته دندانپزشکی در کانادا اقدام کنم؟ البته دیپلم من فنی حرفه ای بوده. ممنون .

 3. sina گفت:

  سلام خسته نباشید لطفا به سوالم جواب بدید اگه ما ماهی 2000 دلار درامد داشته باشیم در سال میشه 24000 دلار و طبق گفته شما هزیه هر سال تحصیل 12000 دلار میشه پس می توان 12000 دلار از 24000 را هزینه تحصیل کرد و 12000 دلار را هزینه خونه و خوراک کرد. لطفا بهم بگید اینطوری میشه؟ با تشکر که بهم جواب میدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه