تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

آگاهی از جزییات مراحل لازم برای حضور و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا و دانشگاه های برتر آن از ملزومات انتخاب این مسیر برای طی کردن تا رسیدن به هدف نهایی است . در این مسیر تنها نیستید و متخصصان موسسه‌ حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی همراهانی مطمئن برای شما هستند .

از مطمئن ترین راه های مهاجرت به کانادا که همواره یکی از گزینه های اصلی برای مهاجرت است ، مهاجرت تحصیلی به کانادا می باشد . تحصیل رشته های علوم پزشکی در کانادا با وجود متفاوت بودن روند آموزشی آن از ایران ، محبوبیت بالایی دارد زیرا این رشته ها جزو معتبرترین و بهترین رشته های تحصیلی و همچنین از پردرآمدترین مشاغل در سرتاسر دنیا هستند .

کانادا دومین کشور پهناور دنیا است و در امریکای شمالی قرار دارد . البته به دلیل شرایط آب و هوایی دشوار در شمال ، بخش بزرگی از خاک آن مسکونی نیست . زبان های رسمی بسته به ایالت‌های گوناگون در این کشور انگلیسی و فرانسه هستند . پایتخت کانادا اُتاوا است و شهرهای بزرگ آن عبارتند از تورنتو ، وَنکووِر ، مونترال ، کَلگری و اِدمونتون .

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

به‌طور کلی ۱۷ دانشگاه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا وجود دارند که البته در همه آن ها پذیرش دانشجویان بین‌المللی انجام نمی شود و از سوی دیگر ، با وجود متقاضیان پرشمار و ظرفیت محدود دانشگاه ها ، مسیر چندان آسانی برای پیمودن ندارد .

هر چند با ارایه رزومه تحصیلی قوی ، نمره زبان بالاتر و همچنین معدل و ریز نمرات بهتر ، امکان و شانس پذیرش برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا به طور قطع بیشتر خواهد شد .

مراحل گذراندن دوره آموزشی این رشته ها در کانادا متفاوت از این سیستم در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر است که به گونه‌ای اجمالی به این روند خواهیم پرداخت .

پیش نیازهای لازم برای آغاز تحصیل در یکی از این دو رشته‌ عبارتند از : معدل بالای ۱۵ در دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی و مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶٫۰ (تمامی مهارت‌ها زیر ۵٫۵ نباشند) یا تافل با نمره‌ بالای ۹۵ باشد .

البته اگر متقاضی مدرک زبان نداشته باشد امکان شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی دانشگاه وجود دارد . پس از آن ، متقاضیان بایستی دوره کارشناسی سه یا چهار ساله یا به اصطلاح Pre – Medicine را در یکی از رشته های ترجیحاً مرتبط با زیر شاخه های پزشکی بگذرانند .

معمولاً بهترین رشته‌های انتخابی زیست‌شناسی ، شیمی ، روانشناسی یا حرکت‌شناسی هستند . پس از گرفتن مدرک لیسانس ، مسیر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا از یکدیگر جدا می‌شود که به‌طور جداگانه به آن‌ها خواهیم پرداخت .

بررسی تحصیل پزشکی در کانادا

دوره‌ تحصیل پزشکی در کانادا با احتساب تقریبی ۳ سال علوم بهداشتی و سلامت در حدود ۷ سال است . دانشجویان فارغ التحصیل دوره کارشناسی پس از پایان سال سوم باید در آزمون سراسری پزشکی MCAT ( Medical College Admission Test ) شرکت کرده و با گرفتن حد نصاب قبولی دانشگاه پزشکی مورد نظر خود را انتخاب نمایند . آزمون MCAT امتحانی استاندارد و کامپیوتری بوده و از سوی انجمن کالج های پزشکی کانادا ( AAMC ) برگزار می شود .

این امتحان ، مهارت‌ و دانش شخص را در زمینه‌های دانش مفاهیم طبیعی ، علوم اجتماعی و رفتاری ، شیوه های حل مسایل و اندیشه های انتقادی می سنجد .

بررسی تحصیل پزشکی در کانادا

این آزمون متشکل از چهار بخش است : زیست شناسی و بیوشیمی سیستم های زنده ؛ اصول شیمی و فیزیک سیستم های زنده ؛ آنالیز انتقادی و مهارت های استدلالی ؛ اصول روانشناسی ، علوم اجتماعی و زیستی رفتار موجودات زنده .

متقاضی پس از ورود به دانشگاه ، دو سال نخست را به گذراندن مواد آموزشی پایه در پزشکی ، سیستم‌های بدن انسان و شناخت بیماری‌ها می‌پردازد .

در دو سال پایانی ، دانشجویان در بخش های تخصصی بیمارستان ها با نظارت اساتید تجربه می اندوزند . پس از پایان دوره رسمی تحصیلی ۴ ساله ، افراد بر اساس تمایل شخصی برای ادامه یکی از گرایش های پزشکی ، دوره رزیدنتی ( M.D ) خود را که معمولاً ۳ تا ۷ سال طول می کشد انتخاب می کنند . در این دوران امکان کسب درآمد وجود دارد .

شروع به کار پزشک در کشور کانادا

برای آغاز رسمی کار به عنوان پزشک یا MD ( Doctor of Medicine ) باید مجوز کار گرفته شود که پیش نیاز آن داشتن یک مدرک تأیید شده از دانشگاه محل تحصیل است .

هر استان پروسه خاص خود را برای اعطای مجوز کار دارد . شرایط کلی صدور مجوز نظام پزشکی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی شامل مراحل زیر است :

 • گذراندن آزمون های MCCEE
 • پاس کردن آزمون MCCQE Part 1
 • موفقیت در آزمون MCCQE PART 2 .

بررسی تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی حدود ۶ سال طول می کشد و دانشجویان امکان کار پاره وقت یا تمام وقت را در حین تحصیل دارند . این رشته در کانادا از پردرآمدترین مشاغل بوده و سطوح تخصصی آن برای اشتغال و درآمد ایده‌آل است .

آغاز تحصیل در دندانپزشکی نیز مانند پزشکی باید پس از دوره‌ی کارشناسی و با آزمون ورودی ‌باشد . آزمون ورودی دندانپزشکی در کانادا DAT ( Dental Aptitude Test ) نام دارد که که توسط انجمن دندانپزشکی کانادا ( ADA ) برگزار می‌شود .

متقاضی با قبولی در DAT می تواند در یکی از دوره های DMD ( Doctor of Dental Medicine ) یا DDS ( Doctor of Dental Surgery ) به دانشگاه پزشکی وارد شود .

یک دندانپزشک در ۹ تخصص‌ می تواند مدرک دریافت نماید که این تخصص ها عبارتند از : ریشه درمانی دندان ، جراحی فک و صورت ، بهداشت عمومی فک و دندان ، پاتولوژی فک و دهان ، لثه درمانی ، پروتز دندان ، رادیولوژی فک و دندان ، دندانپزشکی کودکان و ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت .

همانند فارغ التحصیلان رشته‌‌ پزشکی ، دندانپزشکان نیز برای آغاز به کار باید از دولت کانادا مجوز دریافت نمایند که این مرحله با گذراندن دو آزمون NDEB ( National Dental Examining Board of Canada ) زیر نظر سازمان ملی ارزیابی دندانپزشکی کانادا ( NDEB ) امکان پذیر است . البته هر استان به شکلی جداگانه بورد تخصصی خود را تعیین می کند .

بررسی تحصیل دندانپزشکی در کانادا

مزایای تحصیل علوم پزشکی در کانادا

کانادا همواره از دیدگاه کیفیت زندگی و رفاه شهروندی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا بوده و جزو مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا نیز است . تحصیل در کانادا می تواند مزایای بسیاری را برای متقاضی همراه داشته باشد که به صورت گذرا به برخی از آن ها به ویژه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی اشاره می‌شود :

 • تحصیل در دانشگاه های بسیار معتبر با استانداردهای بالا در سطح جهانی با زبان انگلیسی
 • هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در کنار امکان دریافت بورسیه تحصیلی و اجازه کار دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته هنگام تحصیل
 • امکان استفاده از امکانات کامل رفاهی مانند خوابگاه های دانشجویی و تسهیلات عالی دانشگاهی
 • دارای دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران
 • امکان دریافت اقامت دایم پس از پایان تحصیلات

هزینه تحصیل دانشجویان پزشکی در کانادا

به‌طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در کانادا بسته به دانشگاه و استان محل تحصیل متفاوت است اما هزینه میانگین برای این رشته‌ها سالیانه حدود ۱۲۰۰۰ دلار می شود . امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا در حین تحصیل نیز امکان پذیر است که نوع آن بسته به شرایط دانشجو می تواند متفاوت باشد .

دو مدل بورسیه های GRANTS و BURSARIES برای دانشجویانی که استطاعت مالی برای ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ندارند وجود دارد و شرط تحصیلی و نمره‌های دانشجو ملاک نیست .

بورس دیگر SCHOLARSHIPS است که با سنجش وضعیت تحصیلی دانشجو در صورت داشتن شرایط لازم به او تعلق می گیرد .

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

خوابگاه های دانشجویی برای سکونت دانشجویان در سرتاسر کانادا وجود دارد و هزینه‌اش بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه متغیر است .

برآورد هزینه های زندگی در کانادا نشان می دهد که هزینه‌ی یک دانشجو ماهانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار بسته به شهر و استان محل زندگی می تواند متفاوت باشد .

اما در کل هزینه‌ی زندگی در کانادا با چنان سطحی از رفاه اجتماعی در مقایسه با امریکا ، استرالیا و بسیاری از انتخاب های تحصیل در کشورهای اروپایی پایین تر است . یک دانشجو برای تأمین هزینه های زندگی اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را نیز دارد .

اگر تصمیم به تحصیل در رشته های بسیار کارآمد و مقبول در کل دنیا یعنی پزشکی و دندانپزشکی در کشور بی نظیر کانادا را دارید ، برای کسب آگاهی های لازم و راهنمایی در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا و کسب اطلاعات در خصوص مزایا و معایب تحصیل در کانادا هوشمندانه ترین کار این است که با متخصصان مجرب مشورت نمایید . مشاوران برجسته و با تجربه موسسه مهرآفرین رجبی در شهرهای تهران و شیراز ، راهنمای هر لحظه شما برای رسیدن به رویاهایتان هستند .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

6 Comments to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا”

 1. شروین says :پاسخ

  با سلام ، آیا تحصیل در رشته دندانپزشکی ،در کشور کانادا محدودیت سنی دارد؟ اگر جواب مثبت است حداکثر چند سال است؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   بله . حداکثر ۲۱ سال

   با تشکر از سوال شما

 2. Sevda says :پاسخ

  با سلام .
  من کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دارم. میخواستم بدونم آیا میتونم برای رشته دندانپزشکی در کانادا اقدام کنم؟ البته دیپلم من فنی حرفه ای بوده. ممنون .

 3. sina says :پاسخ

  سلام خسته نباشید لطفا به سوالم جواب بدید اگه ما ماهی ۲۰۰۰ دلار درامد داشته باشیم در سال میشه ۲۴۰۰۰ دلار و طبق گفته شما هزیه هر سال تحصیل ۱۲۰۰۰ دلار میشه پس می توان ۱۲۰۰۰ دلار از ۲۴۰۰۰ را هزینه تحصیل کرد و ۱۲۰۰۰ دلار را هزینه خونه و خوراک کرد. لطفا بهم بگید اینطوری میشه؟ با تشکر که بهم جواب میدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *