تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

شاید ندانید که سیستم آموزشی لهستان در جهان رتبه 10 را دارد و بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل رشته های علوم پزشکی مشتاقانه به لهستان می روند ، از نظر تعداد دانشجویان ثبت نام شده در آموزش عالی ، لهستان به ترتیب پس از انگلستان ، فرانسه و آلمان در جایگاه چهارم اتحادیه اروپا قرار دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان به دلیل داشتن زیرساخت های مدرن و سطح بالای آموزش بالا مورد توجه دانشجویان از سراسر جهان است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

لهستان با داشتن یک سیستم آموزشی که در جهان رتبه ۱۰ را دارد ، در حال تبدیل شدن به یک مقصد برتر تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان از سراسر کره زمین مخصوصا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است و پزشکی بدون شک در بالای لیست رشته های تحصیلی قرار دارد ، از نظر تعداد دانشجویان ثبت نام شده در آموزش عالی ، لهستان به ترتیب پس از انگلستان ، فرانسه و آلمان در جایگاه چهارم اتحادیه اروپا قرار دارد.

لهستان دارای بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در اروپا است که هزینه هایی به مراتب کمتر از بقیه کشور های اروپایی دارد و در صورت داشتن شرایط ، حتی می توانید به صورت رایگان تحصیل کنید!

گذراندن دوره پزشکی در لهستان ۶ سال طول می کشد ، در مورد برنامه های تحصیلات تکمیلی ، مدت تحصیل ۴ سال است.

در ادامه ، کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت 562051 ( موسسه حقوقی رجبی ثبت 40451 ) ، تمام جوانب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان را شرح خواهند داد ، ضمن اینکه برای تکمیل اطلاعات خود در این باره پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل در لهستان را بخوانید تا با چگونگی اخذ ویزای تحصیلی ، هزینه های زندگی و انواع بورسیه های تحصیلی در این کشور نیز آشنا شوید.

نکته : از آنجا که حجم مطلب این محتوا نسبتا زیاد است ، برای مطالعه راحت تر شما ، عناوین اصلی را به صورت لینک شده در جعبه سبز رنگ فهرست دسترسی سریع قرار داده ایم تا مطالعه را برای شما آسان تر کنیم.

پادکست پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

مدت زمان : 01:04

ساختار برنامه های پزشکی لهستان در دوره های شش ساله

دانشکده های پزشکی لهستان ۲ برنامه درسی را ارائه می دهند : یک برنامه ۶ ساله و یک برنامه ۴ ساله پزشکی پیشرفته.

دکترای ۶ ساله برای فارغ التحصیلان دبیرستان است و برای مثال در دانشگاه لودز ۳ سال اول شامل مطالعات پیش بالینی است که شامل مواردی در زمینه آناتومی ، بیوفیزیک ، میکروبیولوژی و فارماکولوژی می شود.

۳ سال بعد آموزش بالینی را شامل می شود ، که شامل موضوعات داخلی ، پزشکی عمومی ، جراحی و اطفال است.

برای مثال در دانشگاه یاگیلونیا ، برنامه درسی در هر سال متفاوت است و سال اول علوم پایه را درگیر می کند ، در حالی که سال دوم علوم پایه را با محوریت آسیب شناسی انسانی در بر می گیرد.

سال سوم آموزش بر روی تمرینات بالینی متمرکز است ، در حالی که سال چهارم بر آموزش بالینی تأکید دارد ، تکالیف دوره های بالینی و مهارت آموزی از نقاط عطف سال پنجم است ، در حالی که سال ششم بر اساس تجربه بالینی بنا شده است.

ساختار برنامه های تحصیلی پزشکی لهستان در دوره های چهار ساله

برنامه ۴ ساله پزشکی برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلا لیسانس گرفته اند ، در دانشگاه پزشکی لودز ، ۲ سال اول مطالعات پیش بالینی شامل بیوشیمی ، هیستولوژی و پاتومورفولوژی را کنترل می کند و ۲ سال بعد مربوط به موضوعات پزشکی بالینی مانند رادیولوژی ، زنان و زایمان و روانپزشکی است.

به عنوان مثال ، برنامه ۴ ساله دانشگاه یاگیلونیا شامل سخنرانی های علوم پایه و مقدمه ای بر تجربه بالینی برای سال اول است ، ظرفیت های اصلی علمی و بالینی در طول سال دوم ایجاد می شود ، در حالی که سال سوم نیاز به چرخش در بخشهای پزشکی و جراحی دارد و سال بعدی مستلزم کارآموزی بالینی است و دانشجو این فرصت را دارد که دوره های انتخابی را در بیمارستان های خارج از لهستان دنبال کند.

دوره های پریمدیکال در لهستان

دوره های پریمدیکال در لهستان با هدف پاسخگویی به نیاز فارغ التحصیلان دبیرستانی طراحی شده است که مایل به تحصیل پزشکی و دوره های اصلی علوم برای آماده سازی موفقیت آمیز در دانشکده پزشکی می باشند.

دوره های پریمدیکال در لهستان

هدف تمام این دوره ها بهبود توانایی دانشجو در دروس زیست شناسی ، شیمی ، ریاضیات ، فیزیک و افزایش تسلط به زبان انگلیسی یا لهستانی می باشد ، در زیر به بررسی دوره های پریمدیکال در دانشگاه های مختلف پزشکی لهستان پرداخته شده است.

دوره پریمدیکال در دانشگاه ورشو

با توجه به قوانین پذیرش برای بخش انگلیسی ، متقاضیانی در دانشگاه پزشکی ورشو پذیرفته می شوند که در صورت ارائه مدرک دانشگاهی (مدرک لیسانس علوم ) دوره پریمدیکال خود را به مدت حداقل ۱۲۰۰ ساعت قبل از تحصیل در دروس زیست شناسی ، شیمی آلی ، شیمی عمومی و فیزیک یا ریاضی در سطح علمی ) به پایان رسانده اند.

دوره پریمدیکال در دانشگاه لودز

دوره پیش نیاز ( پریمدیکال ) دانشگاه لودز که به زبان انگلیسی تدریس می شود برای دانشجویان بین المللی که قصد دارند برای برنامه های پزشکی و دندانپزشکی اقدام کنند به منظور تکرار و بهبود دانش آن ها در آزمون پزشکی برگزار می شود ، این برنامه همچنین با هدف ایجاد تفاوت دانش داوطلبان در زمینه های پیش نیاز برای کمک به آنها در سال اول تحصیل انجام می شود.

دانشگاه پزشکی لودز این دوره ها را از سال ۲۰۱۳ برگزار می کند و شرکت کنندگان در دوره های پریمدیکال از کشورهایی مانند تایوان ، آلمان ، عربستان سعودی ، ایالات متحده آمریکا ، نیجریه ، هند ، ایران ، ترکیه ، کانادا ، مالزی ، پاکستان ، انگلیس ، برزیل ، عراق و غیره هستند و یک فضای علمی بین المللی را ایجاد می کنند.

دوره پریمدیکال در دانشگاه پوزنان

دوره پریمدیکال دانشگاه پوزنان دانشجویان را برای آزمون ورودی دانشگاه علوم پزشکی پوزنان ( PUMS ) و همچنین سایر برنامه های پزشکی در لهستان آماده می کند.

جدا از دوره های زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک و ریاضیات ، این برنامه فرصتی را برای دستیابی به مهارت های پایه در لهستانی و یا بهبود زبان انگلیسی فراهم می کند.

برای شرکت در دوره پریمدیکال دانشگاه پوزنان دانشجویان ملزم به تسلط به زبان انگلیسی می باشند و الزامات کلی برای درخواست این دوره در دانشگاه پوزنان به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • سردفتر اسناد رسمی تأیید شده است.
 • ترجمه انگلیسی سند اصلی فوق ، ترجمه شده و تأیید شده توسط مدرسه نامزد یا یک مترجم رسمی ( برای اسناد به زبان انگلیسی یا لهستانی اعمال نمی شود )
 • یک فتوکپی از گذرنامه متقاضی
 • گواهی تأیید مهارت های زبان انگلیسی

دوره پریمدیکال در دانشگاه پزشکی گدانسک

این دوره از ابتدای اکتبر ۲۰۲۱ تا پایان ماه مه ۲۰۲۲ ادامه دارد و به دو ترم تقسیم می شود.

فارغ التحصیلی از دوره پریمدیکال پزشکی به شرکت کننده این فرصت را می دهد تا در برنامه ۶ ساله پزشکی در دانشگاه پزشکی گدانسک در سال تحصیلی ۲۰۲۲/۲۰۲۳ پذیرفته شود ، در این دوره همه کلاس ها به زبان انگلیسی برگزار می شود.

داوطلبان پذیرش در دوره پری مدیکال باید:

فرم درخواست آنلاین دوره پری مدیکال را در پایگاه داده الکترونیکی داوطلبان ( admission2021.mug.edu.pl ) پر کنند.

داوطلبان باید حداقل فارغ التحصیلان دبیرستان باشند ، کمیته پذیرش داوطلبان را بر اساس نمره آنها از دیپلم دبیرستان در دروس زیست شناسی و یک موضوع انتخاب شده از شیمی ، فیزیک و ریاضیات یا موضوعات مرتبط و سطح مهارت های زبان انگلیسی ( تایید شده توسط گواهی ) انتخاب می کند.

داوطلبانی که قبلا برای دوره ۶ ساله پزشکی در دانشگاه پزشکی گدانسک پذیرفته نشده اند ، می توانند در این دوره شرکت کنند.

ساختار آموزشی دوره پریمدیکال دانشگاه پزشکی گدانسک

نیمسال اول :

 • سمینارهای دانش آموز اول
 • مهارت های ارتباطی
 • تکنیک های اساسی یادگیری
 • زیست شناسی عمومی I
 • شیمی معدنی با عناصر تشخیص آزمایشگاهی
 • مقدمه ای بر سیتوفیزیولوژی و آناتومی میکروسکوپی
 • اصطلاحات پزشکی I
 • دوره زبان انگلیسی I
 • دوره زبان لهستانی I

ساختار آموزشی دوره پریمدیکال دانشگاه پزشکی گدانسک

ترم دوم:

 • مقدمه ای بر آناتومی و فیزیولوژی
 • زیست شناسی عمومی II
 • بوم شناسی
 • شیمی آلی با عناصر بیوشیمی
 • فیزیک
 • اصطلاحات پزشکی II
 • دوره زبان انگلیسی II
 • دوره زبان لهستانی II

دوره پریمدیکال در دانشگاه پزشکی پومرنیان

از سال تحصیلی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ دانشگاه پومرنیان دوره های پریمدیکال آنلاین را در سه درس فیزیک ، شیمی و زیست شناسی برگزار می کند و هدف از این دوره ها بهبود اصول فیزیک ، شیمی و زیست شناسی برای دانشجویان آینده است.

این دوره ها برای همه افرادی که به صورت مشروط ثبت نام می کنند واجب است ، به هر داوطلب پذیرفته شده ۳ کد فردی برای دسترسی به بستر پیش دوره ها داده می شود.

این دوره ها حدود ۳ – ۴ هفته ادامه دارد و هر موضوعی استاد راهنما خواهد داشت که داوطلبان ثبت نام مشروط می توانند با آنها تماس بگیرند ، از آنها کمک بخواهند یا مشاوره بگیرند.

این دوره ها بر اساس کتب درسی پیرسون است وکدهای فردی برای دسترسی به کتابهای درسی ۲۴ ماه در دسترس است ، بنابراین در طول سال اول دانشجویان همچنان می توانند دانش خود را در هر زمان مناسب بررسی کنند.

دوره پریمدیکال در دانشگاه بیالیستوک

دوره پریمدیکال در دانشگاه بیالیستوک نیز یک دوره اجباری بهبود دانش و مهارت های دانشجویان در علوم طبیعی قبل از شروع تحصیلات پزشکی است ، این برنامه علاوه بر زیست شناسی ( ۱۶ ساعت ) ، شیمی ( ۳۲ ساعت ) و کلاسهای فیزیک ( ۳۰ ساعت ) فرصتی را برای دستیابی به مهارتهای پایه در زبان لهستانی ( ۱۸ ساعت ) و همچنین استفاده از اصطلاحات انگلیسی پزشکی / علمی فراهم می کند ، همه کلاس ها در ساختمان علوم پزشکی دانشگاه پزشکی بیالیستوک برگزار می شود.

خوب است بدانید در کشور مجارستان هم می توانید دوره های پریمدیکال رو بگذرانید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان گفته ایم که مدرک اخذ شده در دوره پریمدیکال این کشور در بقیه کشورها نیز اعتبار دارد.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی لهستان

برای دوره های کارشناسی ، به جز ۳ دانشکده پزشکی ، دانشجویان ملزم به شرکت در یک آزمون ورودی داخلی هستند ، این آزمون در هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود و از نظر ماهیت متفاوت است ، این آزمون برای استاندارد کردن روند پذیرش طراحی شده اند و به متقاضیان همه کشورها امکان یکسان ورود به دوره را می دهند.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی لهستان

از شش دانشگده ای که برنامه های تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند ، به جز یک دانشکده پزشکی ، دانشجویان باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند ، این آزمون داخلی دانشگاه با امتحانات معتبر بین المللی از جمله MCAT ، SAT ، UKCAT و GAMSAT متفاوت است و هر دانشگاه در نحوه استفاده از این نمرات در فرآیند انتخاب متفاوت است.

در ادامه در خصوص آزمون ورودی بعضی از مهمترین دانشگاه های پزشکی لهستان اطلاعاتی در اختیارتان قرار داده شده است.

آزمون ورودی دانشگاه پزشکی لوبلین

اگر داوطلب از دبیرستان در کشوری خارج از اتحادیه اروپا ، OECD و EFTA ، فارغ التحصیل شده باشد و دارنده مدرک دیپلم بین المللی ( IB ) یا دیپلم اروپا ( EB ) نباشد ، لازم است در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی لوبلین شرکت کند ، این آزمون از دروس زیست شناسی و دو موضوع از موارد شیمی ، ریاضیات و فیزیک است و نمرات یا نتایج این دروس در دیپلم دبیرستان لازم نیست ، حداکثر امتیازات برای هر سه ماده مورد بررسی در طول آزمون ۳۰۰ است.

این آزمون شامل ۱۰۰ سوال MCQ است:

 • زیست شناسی – ۴۰
 • ریاضیات – ۳۰
 • فیزیک – ۳۰
 • شیمی – ۳۰

هر سوال ۵ پاسخ دارد ، اما فقط یک سوال صحیح است و هر پاسخ صحیح ۳ امتیاز دارد.

آزمون ورودی دانشگاه علوم پزشکی ورشو

متقاضیانی که دیپلم دبیرستان خود را خارج از لهستان دریافت کرده اند موظف به گذراندن آزمون ورودی ( به زبان انگلیسی ) هستند که شامل ۱۰۰ سوال MCQ در درس های زیست شناسی ، شیمی و فیزیک است.

آزمون ورودی دانشگاه پزشکی گدانسک

آزمون ورودی به دانشگاه پزشکی گدانسک بصورت آنلاین خواهد بود و شامل یک قسمت کتبی و مصاحبه فردی است.

چندین تاریخ برای قسمت کتبی از ماه مه تا پایان ژوئیه مشخص خواهد شد که می توانید تاریخ خود را انتخاب کنید و به دانشگاه اطلاع دهید.

دفترچه راهنمای آزمون به دانشجو ارائه می شود و چند روز قبل از آزمون با دعوت نامه ایمیلی از دانشگاه دریافت خواهید کرد که حاوی زمان امتحان و شناسه جلسه شخصی و رمز ورود است.

داوطلبان در یک آزمون ورودی متشکل از ۳۰ سوال چند گزینه ای در هر یک از دروس زیست شناسی و شیمی شرکت می کنند ، در زیست شناسی ۵۰٪ سوالات مربوط به زیست شناسی سلولی و ژنتیک و ۵۰٪ زیست شناسی انسانی است و برای هر سوال ۴ پاسخ خواهید داشت که یکی از آنها پاسخ صحیح است ، از امتحان خود می توانید ۶۰ امتیاز کسب کنید و در صورت عدم پاسخ صحیح هیچ نمره منفی وجود ندارد و این امتحان به زبان انگلیسی است و ۱٫۵ ساعت طول خواهد کشید.

نمره کسب شده در این آزمون کتبی ، همراه با نمرات کسب شده از نمرات شما در تصمیم گیری برای پذیرش شما در نظر گرفته خواهد شد.

قسمت شفاهی آزمون ورودی دانشگاه پزشکی گدانسک

همه داوطلبان باید مصاحبه داشته باشند و زمان تخمینی برای مصاحبه ۲۰ دقیقه برای هر داوطلب است و در طول مصاحبه ، از داوطلبان در مورد دانش زیست شناسی انسانی سوال می شود ، اکیدا توصیه می شود خود را برای این آزمون آماده کنید ، تهیه کتابهای درسی دبیرستان کافی است اما باید در مطالعه دقیق باشید.

مباحث مربوط به مصاحبه را بخوانید و از آن نه تنها برای آماده شدن برای مصاحبه بلکه برای امتحان کتبی نیز استفاده کنید.

اگر در آزمون خود موفق نشدید ، می توانید بدون پرداخت هزینه اضافی ، در آزمون ورودی دوم شرکت کنید.

داوطلبانی که از برنامه IB فارغ التحصیل شده اند ، نیازی به شرکت در یک آزمون ورودی کتبی ندارند با این حال مصاحبه پذیرش اجباری است ، لطفا توجه داشته باشید که داوطلبانی که نمره نهایی پایینی دارند یا نمرات پیش بینی شده پایینی دارند می توانند در آزمون کتبی شرکت کنند تا شانس قبولی خود را افزایش دهند.

بهترین نتایج ( یا از نمرات نهایی در IB Diploma یا از آزمون ورودی ) در نظر گرفته خواهد شد و داوطلبان با نمرات بالا نیز می توانند در آزمون ورودی شرکت کنند ، زیرا نمرات نهایی دیپلم IB اغلب پایین تر از نمرات پیش بینی شده است.

داوطلبان دارای SL در یک یا دو موضوع موظف به گذراندن بخشی از آزمون ورودی کتبی هستند.

شرایط تحصیل پزشکی در لهستان

در کل شرایط پذیرش در هر یک از دانشگاه های پزشکی لهستان متفاوت است و به عنوان یک قاعده ، دانشگاه ها حداقل نمره ندارند اما بسیاری از آنها پیش نیازهای موضوعی را تعیین می کنند ( به عنوان مثال زیست شناسی ، شیمی و فیزیک ) و بسیاری از آنها از امتحانات پذیرش داخلی در رتبه بندی دانشجویان خود برای پذیرش استفاده می کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در لهستان

شرایط پذیرش دانشگاه های مختلف پزشکی در لهستان

در برخی دانشگاه های پزشکی لهستان مانند دانشگاه پزشکی لودز و دانشگاه پزشکی سیلسیا ، متقاضیان باید در یک آزمون ورودی قبول شوند.

دانشگاه های خاصی مانند لودز و دانشگاه یاگیلونیا نیز یک برنامه پزشکی ۴ ساله ارائه می دهند ، این دوره برای خارجیانی که از آمریکای شمالی یا تایوان برای تحصیل پزشکی به لهستان می روند و قبلا مدرک کارشناسی برای تحصیل پزشکی در لهستان گرفته اند ، طراحی شده است و بدین ترتیب ، نیاز اصلی این کار تکمیل دوره کارشناسی است.

متقاضیان همچنین باید یک آزمون ورودی را بگذرانند ، اگرچه برخی از دانشگاه ها مثل دانشگاه لودز از این آزمون برای متقاضیانی که در آزمون های زیر شرکت کرده اند و نمرات زیر را کسب کرده اند چشم پوشی می کند:

 • MCAT – حداقل ۵۰۴
 • GAMSAT – حداقل ۵۹
 • UKCAT – حداقل ۲۶۰۰

اما در مورد دانشگاه یاگیلونیا ، شرکت در MCAT یا GAMSAT برای همه متقاضیان این دوره ۴ ساله الزامی است و حداقل نمرات مورد نیاز به ترتیب ۴۹۸ و ۵۶ است ، این دانشجویان نیز باید مصاحبه کنند ( که به صورت مجازی انجام می شود ).

در دانشگاه پزشکی پومرنیا ، هیچ گونه مصاحبه یا آزمون قبولی برای متقاضیان لازم نیست و فقط الزامات اساسی مستند ( که در بالا ذکر شد ) مورد نیاز است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در لهستان

به طور کلی شرایط تحصیل دندانپزشکی در لهستان به شرح زیر می باشد:

شرایط تحصیل دندانپزشکی در لهستان

داشتن مدرک دبیرستان یا مدارک معتبر برای واجد شرایط بودن پذیرش متقاضی در دانشگاه های کشور خودش ، که قبل از سال ۲۰۱۵ صادر نشده باشد.

دانش بالا در زمینه های فیزیک ، شیمی و زیست شناسی و تسلط بالا به زبان انگلیسی.

نمرات رضایت بخش در دروس زیست شناسی ، شیمی و فیزیک یا ریاضیات ( حداقل ۲ موضوع ، شامل زیست شناسی ) در مقطع تحصیلات قبلی ( دبیرستان ، کالج یا دانشگاه ).

قبول شدن در آزمون ورودی دانشگاه های لهستان در زیست شناسی ، شیمی و فیزیک و مصاحبه.

نمرات آزمون استاندارد ACT ، SAT ( در صورت موجود بودن ).

متقاضیانی که گواهینامه های دوره دبیرستان لهستان را دارند باید حداقل ۱۶۰ امتیاز را در مراحل پذیرش برنامه دندانپزشكی به زبان لهستانی در PUMS بدست آورند تا واجد شرایط درخواست این برنامه دندانپزشکی به زبان انگلیسی شوند.

آزمون پذیرش دندانپزشکی در لهستان

علاوه بر ارسال اسناد درخواستی ، لازم است که داوطلبان برنامه های انگلیسی زبان در یک کنکور و مصاحبه با نمایندگان دانشگاه شرکت کنند.

معمولا آزمون شامل ۶۰ سوال از دروس زیست شناسی ، شیمی و فیزیک برگزار می شود.

معیارهای زیر در مصاحبه در نظر گرفته خواهد شد:

 • دانش و استدلال در علوم طبیعی با تمرکز اصلی بر بدن انسان
 • مهارت های معرفی خود / انگیزه
 • کار داوطلبانه / تجربه در خدمات بهداشتی
 • مهارت در زبان انگلیسی

بهترین دانشگاه های پزشکی لهستان

۱۲ دانشگاه پزشکی در لهستان وجود دارد و در این میان خیلی از این دانشگاه ها دارای رتبه های برتر و عالی در میان دانشکده های پزشکی می باشند ، در زیر بهترین دانشگاه های پزشکی لهستان معرفی شده اند.

بهترین دانشگاه های پزشکی لهستان

دانشکده پزشکی دانشگاه یاگیلونیا

کالج پزشکی دانشگاه یاگولینیا بخش پزشکی قدیمی ترین دانشگاه لهستان است که در سال ۱۳۶۴ تاسیس شده است و شامل سه دانشکده پزشکی ، داروسازی و علوم بهداشتی است.

دانشکده پزشکی به زبان انگلیسی از سال ۱۹۹۴ بخشی از دانشکده پزشکی JU MC بوده است و این دانشکده از باتجربه ترین مدرسین JU و استادان مدعو از ایالات متحده و کانادا تشکیل شده است و با موسساتی که نقش مهمی در آمریکا و سیستم های آموزشی اروپا دارند همکاری می کند.

فارغ التحصیلان دوره تحصیلات تکمیلی خود را در بیمارستان های دانشگاهی در کشورهای مختلف مانند ایالات متحده آمریکا ، کانادا ، انگلیس ، ایرلند ، نروژ و همچنین لهستان به پایان می رسانند.

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ورشو

این دانشگاه در سال ۱۸۰۹ تاسیس شد و یکی از معتبرترین دانشکده های پزشکی لهستان محسوب می شود.

دومین دانشکده پزشکی لهستان در سال ۱۹۹۳ درهای خود را برای پذیرایی از دانشجویان داخلی و خارجی باز کرد.

دانشگاه پزشکی ورشو یک مدرک پزشکی معتبر بین المللی اعطا می کند که دانشجویان خود را واجد شرایط برای گرفتن USMLE می کند.

دانشگاه علوم پزشکی گدانسک

دانشگاه پزشکی گدانسک بزرگترین موسسه پزشکی در شمال لهستان است که در سال ۱۹۴۵ تاسیس شد و یکی از برترین دانشکده های پزشکی کشور محسوب می شود.

دانشکده پزشکی دانشگاه یک دوره ۶ ساله کارشناسی ارشد ارائه می دهد که از سال ۲۰۰۲ به زبان انگلیسی تدریس می شود و به دلیل رقابتی بودن پذیرش ، هر سال فقط ۱۷۱ دانشجو پذیرفته می شود.

آموزش عملی در مرکز بالینی دانشگاه برگزار می شود ، که اخیرا با مراکز آزمایشگاه پزشکی و پزشکی تهاجمی ارتقا یافته است و برخی از دوره ها نیز در بیمارستان های دیگر گدانسک نیز انجام می شود.

این دانشکده توسط همایش روسای دانشگاه های پزشکی و کمیته اعتبار بخشی دولتی شناخته شده است.

دانشجویان بین المللی بیش از ۱۵٪ دانشجویان MUG را تشکیل می دهند و بیش از نیمی از دانشجویان بین المللی را در گدانسک نشان می دهند ، MUG هفته ویژه فعالیتهای مقدماتی را برای دانشجویان سال اول ترتیب می دهد.

بیمارستان اصلی آن – مرکز پزشکی تهاجمی (IMC )- یکی از مدرن ترین بیمارستان های اروپا است و مرکز پزشکی غیرتهاجمی – همراه با IMC ، یکی از بزرگترین و جدیدترین مجتمع های بیمارستانی در لهستان خواهد بود.

این دانشگاه همچنین یک مرکز ورزشی مدرن دارد و به لطف بودجه ای که بنیاد علوم لهستان به عنوان بخشی از برنامه دستور کار تحقیقات بین المللی در اختیار MUG قرار داده است ، یک مرکز تحقیقاتی در آن تاسیس شده است که متخصص تحقیقات در انحرافات ژنتیکی است که به عنوان یک عامل خطر برای سرطان و سایر بیماری هاشناخته شده است.

دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه پزشکی پومرنیان

دانشگاه پزشکی پومرنیان یک موسسه آموزشی در شچچین ، لهستان است ، این دانشکده پزشکی لهستان در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد و ۴۰۰۰ دانشجو در رشته های علوم پزشکی در آن تحصیل کرده اند.

در دانشکده پزشکی و دندانپزشکی ، ۲ نوع برنامه تحصیلی ارائه می شود ، یکی از آنها برنامه ۶ ساله Asklepios است که به صورت ترکیبی از انگلیسی و آلمانی تدریس می شود و فقط به ۳۰ متقاضی با ملیت آلمانی محدود می شود.

این دانشگاه همچنین یک برنامه پزشکی انگلیسی ، یک دوره ۱۲ ترمه را ارائه می دهد که در مجموع ۵۷۱۰ ساعت سخنرانی و کلاس های عملی دارد.

کتابخانه PMU به دانشجویان دسترسی رایگان به پایگاه داده ها و خدمات پزشکی و چند رشته ای پیشرو در جهان را ارائه می دهد ، PMU نه تنها آموزش عالی برای پزشکان یا دندانپزشکان آینده ، بلکه فرصتی خارق العاده برای زندگی و کار در یک محیط متنوع ارائه می دهد که در آن می توان زبان جدیدی یاد گرفت ، فرهنگ دیگری را درک کرد و حتی رویکردها و تکنیک های مختلف علمی را مشاهده کرد.

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی وروکلاو

دانشگاه بعدی در فهرست دانشگاه های برتر پزشکی در لهستان ، دانشگاه پزشکی وروکلاو است که در سال ۱۹۵۰ تاسیس شده است ، این دانشگاه در شهر وروکلاو واقع شده است ، که مرکز آموزش بهداشت و درمان این کشور است .

این دانشگاه هر ساله به صورت تمام وقت ۲۷۳ متقاضی را می پذیرد ، در حالی که دوره پاره وقت فقط ۱۰۵ دانشجو دارد.

دانشگاه پزشکی وروکلاو ( WMU ) یک مرکز بالینی و آموزشی پر رونق است و بیمارستان بالینی WMU یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین بیمارستانهای لهستان است.

در سال ۲۰۱۲ ، پزشکان آن اولین پزشکانی در جهان بودند که یک عمل بازسازی نخاع را انجام دادند ، که یک بیمار فلج را قادر به راه رفتن دوباره کرد.

دانشجویان آن می توانند توانایی های خود را در آزمایشگاه های کاملا تخصصی و مرکز شبیه سازی پزشکی آموزش دهند ، که به آنها امکان می دهد پیچیده ترین روش های پزشکی را در شبیه سازهای با فن آوری بالا انجام دهند و از بیماران و موقعیت های واقعی تقلید کنند.

بحث دیگر برای مطالعه در وروسکلاو ، خود شهر است ، این شهر با نام ” ونیز شمال ” به لطف ۱۲ جزیره و ۱۳۰ پل بر روی رودخانه اودرا ، نه تنها فرصت های آموزشی ، بلکه فرصتی برای زندگی در یک شهر تاریخی و در عین حال مدرن و پر از موسیقی و هنر ، با زندگی شبانه گسترده فراهم می کند.

دانشکده پزشکی دانشگاه پزشکی لوبلین

این دانشگاه خصوصا به دلیل بخش زبان انگلیسی دانشكده پزشكی شناخته شده است كه در سال ۲۰۰۱ درهای خود را به روی دانشجویان گشود.

برنامه های این دانشگاه توسط وزارت آموزش و پرورش ایالت نیویورک ، هیئت پزشکی کالیفرنیا و کمیته ملی آموزش پزشکی و اعتباربخشی خارجی ایالات متحده شناخته شده است و همچنین توسط شورای پزشکی هند و تایلند تأیید می شود. به همین دلیل ، فارغ التحصیلان پزشکی آن مجاز به کار در مقصد مورد نظر خود هستند.

دانشگاه علوم پزشکی پوزنان

دانشگاه علوم پزشکی پوزنان یک دانشکده پزشکی برجسته است که در غرب لهستان قرار دارد و قبلا بخشی از دانشگاه پوزنان بود ، دانشگاه علوم پزشکی در سال ۱۹۵۰ جدا شد که سال رسمی تأسیس دانشگاه محسوب می شود.

این دانشگاه سنت ۱۰۰ ساله در آموزش متخصصان پزشکی ، انجام تحقیقات و ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت به جامعه محلی دارد ، این دانشگاه که در شهر پوزنان واقع شده و ریشه در سنت لهستان دارد ، شبکه ای از همکاری های بین المللی علوم و تجارت را در طول قرن توسعه داده است و ما اولین دانشگاه در لهستان است که تحصیلات تمام وقت خود را به زبان انگلیسی در سال ۱۹۹۳ ارائه داد.

از آن زمان ، بیش از ۲۰۰۰ فارغ التحصیل بین المللی PUMS حرفه خود را در همه قاره ها آغاز کرده اند و بسیاری از آنها برای عضویت در هیئت های انجمن های تخصصی و علمی ، به عنوان مشاور WHO و IAEA دعوت شده اند و به عنوان متخصصان برجسته بالینی و رئیس بخش های بیمارستانی در اروپا ، آمریکای شمالی ، آسیا و جاهای دیگر تبدیل مشغول خدمت رسانی هستند.

دانشکده علوم پزشکی سیلسیا

دانشگاه پزشکی سیلسیا در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد ، یک موسسه آموزشی دولتی است که در کاتوویتس لهستان مستقر است ، این دانشگاه پس از دریافت اعتبار وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده در سال ۱۹۹۶ ، برنامه های آموزش انگلیسی خود را برای دانشجویان بین المللی راه اندازی کرد.

این دانشکده پزشکی در لهستان ۲ نوع برنامه پزشکی را ارائه می دهد : دوره های بین المللی و اروپایی و هر دو برنامه به مدت ۶ سال و هر ترم ۱۵ هفته طول می کشد.

دانشکده پزشکی دانشگاه بیالیستوک

دانشگاه پزشکی بیالیستوک در کاخ زیبای بیالیستوک قرار دارد که از زمان تأسیس آن در سال ۱۹۵۰ بوده است.

این دانشگاه براساس تجهیزات ، تنوع و در دسترس بودن متریال آموزشی ، سطح مهارتهای عملی ، میانگین نتایج حاصل از امتحانات اخیر ، پشتیبانی سازمانی و اداری از دانشگاه یا برنامه کلاس رتبه ۱ را کسب کرده است ، بیش از ۱۳۰۰۰ فارغ التحصیل مدرک دانشگاه پزشکی در بیالیستوک را دریافت کرده اند.

این دانشگاه مدرن و پویا در حال توسعه ، که ماموریت آن ارائه بهترین آموزش به کادر پزشکی متخصص ، مسئول و مدرن ، انجام تحقیقات در بالاترین سطح بین المللی و اجرای راه حل های کاربردی نوآورانه با همکاری ارائه دهندگان خدمات پزشکی و پاسخ به نیازهای اجتماعی است.

MUB اقدامات علمی بی شماری را انجام می دهد که از اهمیت قابل توجهی برای منطقه و کشور برخوردار است و در حال حاضر ، پروژه های تحقیقاتی استراتژیک آن عبارتند از : مطالعات کوهورت ابتکاری برای تشخیص بیماریهای تمدن در مراحل اولیه رشد آنها و ایجاد یک مدل مرجع برای تشخیص شخصی تومورها.

این دانشگاه دارای زیربنای آموزشی و پژوهشی پیشرفته ای است که شامل بیمارستان های بالینی دانشگاه مدرن ، مرکز داروسازی منطقه ای ، مرکز پزشکی تجربی ، مرکز تحقیقات بالینی ، مرکز بیوانفورماتیک و تجزیه و تحلیل داده ها ، آزمایشگاه تصویربرداری مولکولی و مرکز شبیه سازی پزشکی می شود.

دانشگاه پزشکی لودز

آخرین دانشگاه در لیست برترین دانشگاه های پزشکی در لهستان ، دانشگاه پزشکی لودز است که حاصل ادغام آکادمی پزشکی لودز و آکادمی پزشکی نظامی لودز است ، با اینکه در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده است ، ریشه دانشگاهی آن به دهه ۱۹۵۰ برمی گردد ، بنابراین ، ریشه در سنت طب لهستانی و اروپایی دارد و همچنین با استراتژی ها و اولویت های جهانی در آموزش مراقبت های بهداشتی همسو است.

در حال حاضر ، بیش از ۸۵۰ دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف در برنامه های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه به طور کامل آموزش می بینند.

برنامه ۶ ساله پزشکی این دانشگاه ، که از اکتبر تا ژوئن ادامه دارد ، ویژه فارغ التحصیلان دبیرستان طراحی شده است.

مرکز آموزش دندانپزشکی و مرکز شبیه سازی پزشکی آن تازه افتتاح شده و استانداردهای آموزشی در سطح جهانی را اجرا می کنند و بالاترین سطح نوآوری در آموزش پزشکی را نشان می دهند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان بسته به دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کنید ، معمولا بین ۷۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ یورودر سال است ، همچنین ، تخصصی که در پی آن هستید ، در تعیین هزینه دقیق نقش دارد ، به عنوان مثال ، دندانپزشکی گرانترین رشته است و به ندرت مشاهده خواهید کرد که قیمت های سالانه برای یک برنامه انگلیسی به زیر ۱۰،۰۰۰ یورو برسد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه لودز

پزشکی ۶ ساله : ۱۱۲۰۰ یورو برای سال اول ، ۱۱۰۰۰ یورو / برای سال دوم تا ششم

برنامه پیشرفته پزشکی ۴ ساله : ۱۳۲۰۰ یورو برای سال اول ، ۱۳۰۰۰ یورو از سال دوم تا چهارم

دندانپزشکی ۵ ساله : ۱۳۲۰۰ یورو برای سال اول ، ۱۳۰۰۰ یورو در سال برای سال دوم تا پنجم

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه پومارنیان

هزینه درخواست برای تحصیل در این دانشگاه – ۲۰ یورو ( غیر قابل استرداد ).

هزینه دوره های پریمدیکال ( که توسط هر داوطلب پذیرفته شده پرداخت می شود ) – ۶۰۰ یورو ( هزینه غیر قابل استرداد ).

هزینه تحصیل

دانشکده پزشکی (برنامه انگلیسی)

 • سال اول – ۱۲٫۰۰۰ یورو
 • سال دوم – ۱۲٫۰۰۰ یورو
 • سال سوم – ۱۲٫۰۰۰ یورو
 • سال چهارم – ۱۲٫۰۰۰ یورو
 • سال پنجم – ۱۱٫۰۰۰ یورو
 • سال ششم – ۱۱٫۰۰۰ یورو

دانشکده پزشکی ( برنامه Asklepios )

 • سال اول – ۱۳٫۸۰۰ یورو
 • سال دوم – ۱۳٫۵۰۰ یورو
 • سال سوم – ۱۳٫۵۰۰ یورو
 • سال چهارم – ۱۳٫۵۰۰ یورو
 • سال پنجم – ۱۳٫۵۰۰ یورو
 • سال ششم – ۱۳٫۵۰۰ یورو

دانشکده دندانپزشکی ( برنامه انگلیسی )

 • سال اول – ۱۲٫۰۰۰ یورو
 • سال دوم – ۱۲٫۰۰۰ یورو
 • سال سوم – ۱۲٫۰۰۰ یورو
 • سال چهارم – ۱۲٫۰۰۰ یورو
 • سال پنجم – ۱۲٫۰۰۰ یورو

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه ورشو

هزینه درخواست : ۲۰ یورو

هزینه تحصیل پزشکی : ۶ سال – ۵۰۰۰۰ PLN ( حدود ۱۰۷۰۰ یورو در سال )

هزینه تحصیل دندانپزشکی : ۵ سال – ۵۹۰۰۰ PLN ( حدود ۱۳۸۰۰ یورو در سال )

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه سیلسیا

هزینه تحصیل پزشکی ۶ ساله : ۵۶۰۰ یورو

شهریه هفتگی برای چرخش های بالینی پزشکی در لهستان در سال های پنجم و ششم تحصیل ( برنامه بین المللی ) : ۳۰۲ یورو

شهریه هفتگی برای چرخش های بالینی پزشکی خارج از لهستان در در سال های پنجم و ششم تحصیل ( برنامه بین المللی ) : ۱۱۲ یورو

هزینه تحصیل دندانپزشکی ۵ ساله : ۶۰۰۰ یورو در سال

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه بیالوستیک

هزینه مصاحبه : ۵۰۰ یورو قابل پرداخت به حساب دانشگاه قبل از مصاحبه.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه بیالوستیک

( در مراحل ثبت نام هزینه درخواست اعمال نیاز نیست و هزینه جذب برای همه داوطلبانی که مرحله اول ارزیابی را پشت سر گذاشته و نامه ثبت نام را دریافت کرده اند اعمال می شود ، هزینه قابل استرداد نیست و باید قبل از مصاحبه پرداخت شود ).

هزینه تحصیل پزشکی در سال اول : ۱۱۰۰۰ یورو

هزینه تحصیل پزشکی از سال دوم : ۱۰،۰۰۰ یورو

هزینه تحصیل دندانپزشکی : ۱۱۰۰۰ یورو در سال

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه یاگیلونیا

هزینه درخواست : ۱۰۰ PLN

هزینه تحصیل پزشکی : ۱۴۵۰۰ یورو در سال

هزینه تحصیل دندانپزشکی : ۶۰۵۰۰ یورو

 • شهریه سال اول : ۱۱۰۰۰ یورو
 • شهریه سال دوم : ۱۱۰۰۰ یورو
 • شهریه سال سوم : ۱۲۵۰۰ یورو
 • شهریه سال چهارم : ۱۳۰۰۰ یورو
 • شهریه برای سال پنجم : ۱۳۰۰۰ یورو

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه گدانسک

هزینه دوره پریمدیکال : ۳۳۰۰۰ PLN

هزینه تحصیل دوره پزشکی : ۳۲۰۰۰ PLN در سال

هزینه تحصیل دندانپزشکی : ۳۶۰۰۰ PLN در سال

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه وروکلاو

هزینه درخواست : ۸۵ PLN

پزشکی : ۶ سال – ۵۰۰۰۰ PLN ( حدود ۱۰۷۰۰ یورو در سال )

دندانپزشکی : ۵ سال – ۵۹۰۰۰ PLN ( حدود ۱۳۸۰۰ یورو در سال )

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه پوزنان

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی : ۶۰۵۰۰ PLN در هر سال تحصیلی

هزینه صدور کارت شناسایی دانشجویی : ۲۲ PLN

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه لوبلین

هزینه تحصیل پزشکی : ۱۳٫۰۰۰یورو سال اول / ۱۱٫۱۰۰ یورو سال دوم / ۱۳٫۰۰۰یورو سال سوم تا سال پنجم / ۱۳۵۰۰ یورو سال ششم

هزینه تحصیل دندانپزشکی : ۶۳۰۰۰۰ یورو در سال اول / ۶۰۰۰۰۰ یورو در سال دوم و سوم / ۶۶۰۰۰۰ در سال برای سال چهارم تا پنجم

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در لهستان

زبان لهستانی به عنوان یک زبان بسیار دشوار شناخته شده است و برای مبتدیان اگر در خارج از کشور باشند ، ممکن است ۵ سال طول بکشد تا این زبان یاد بگیرند و حتی اگر کسی در هنگام زندگی در لهستان در تلاش برای یادگیری زبان باشد ممکن است سالها طول بکشد تا کاملا مسلط شود.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در لهستان

وقتی صحبت از تحصیل پزشکی میشود ، برای تحصیل در یک برنامه پزشکی در این کشور معمولا نیازی به تسلط به زبان لهستانی نیست ، زیرا تحصیل در این رشته در بسیاری از دانشگاه های آن به زبان انگلیسی در دسترس هستند.

با این حال اگر کسی بخواهد پس از تحصیل پزشکی در لهستان پزشک شود و در آنجا حرفه ای را دنبال کند ، آن شخص باید یک امتحان زبان لهستانی را بگذراند که توسط اتاق پزشکان و دندانپزشکان لهستان انجام می شود وکلیه فارغ التحصیلانی که یک دوره تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را گذرانده اند ، از جمله شهروندان لهستانی باید در این آزمون شرکت کنند و در آن قبول شوند.

انگلیسی زبان آموزش دانشجویان بین المللی رشته های پزشکی در لهستان است ، بنابراین متقاضی باید در صحبت کردن ، گوش دادن ، خواندن و نوشتن انگلیسی مهارت داشته باشد ، دانشجویان بین المللی که انگلیسی زبان بومی نیستند باید مهارت زبان خود را با ارائه نتایج تافل ، یا نمره علمی Pearson PTE مستند کنند ، برخی از دانشگاهها هم به دلیل برگزاری آزمون های مخصوص خود به عنوان بخشی از روند پذیرش نیازی به مدرک زبان ندارند.

شرایط سنی برای تحصیل رشته های پزشکی در لهستان

حداقل و حداکثر سن تحصیل پزشکی در لهستان به ترتیب ۱۷ سال و ۲۵ سال است و این شرایط برای دانشجویان از همه کشورها ، از جمله ایران نیز اعمال می شود.

تحصیل پزشکی در لهستان با مدرک دیپلم

برای تحصیل پزشکی در لهستان با مدرک دیپلم ، شما باید تحصیلات متوسطه را به پایان برسانید و گواهی پایان دوره تحصیل در دبیرستان را که شما را واجد شرایط درخواست دانشگاه می کند داشته باشید ، داشتن نتایج ازمون های دیگر و گواهینامه هایی مانند IB ، شما را واجد شرایط می کند تا آزادانه برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه لهستان اقدام کنید.

تحصیل پزشکی در لهستان با مدرک دیپلم

اگر ، شما فقط دارای مدرک تحصیلی معادل کشور خود هستید ، این سند باید به طور قانونی در یکی از ایستگاه های دیپلماتیک لهستان یا یک موسسه مناسب دیگر رسمی شود ، رسمی شدن به این معنی است که مدرک دیپلم شما مطابق با قانون کشوری که در آن صادر شده تایید گردد و پس از آن ، شما باید مطابقت آن را با قوانین لهستان تأیید کنید.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در لهستان

امکان تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در لهستان ممکن نیست ، البته دانشجویان با اخذ بورسیه های تحصیلی می توانند به تحصیل کاملا رایگان یا نیمه رایگان که بخشی از هزینه های آن ها را پوشش می دهد دست یابند.

بورسیه رشته های پزشکی در لهستان

در سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ هیچ بورسیه تحصیلی برای تحصیل پزشکی در دانشگاه لودز ، دانشگاه ورشو ، دانشگاه گدانسک ، دانشگاه وروکلاو ، دانشگاه پومرانیان ، دانشگاه یاگیلونیا ، دانشگاه بیالوستیک وجود ندارد.

بورسیه رشته های پزشکی در لهستان

با این حال دانشجویان دانشگاه پوزنان که در کارهای علمی یا تحقیقاتی خود سرآمد هستند ، در مسابقات ورزشی دانشگاه شرکت می کنند ، یا در تلاش های مختلفی که از بیمار ، کارکنان و جامعه دانشجویی پشتیبانی می کنند ، مشارکت دارند ، از برخی افتخارات و بورسیه های تحصیلی برخوردار می شوند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در لهستان

لهستان کشوری است که همه چیز آن در سطح اروپا سازمان یافته است و دانشگاه های پزشکی آن نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند ، به همین دلیل علاقه مندان از کشورهای مختلف آرزو دارند در این کشور تحصیل پزشکی را دنبال کنند ف این دسته از دانشجویان نه تنها به کیفیت زندگی و تحصیل در لهستان جذب می شوند ، بلکه این فرصت را دارند که پس از دریافت مدرک خود ، در یکی از برجسته ترین کشور های اروپایی زندگی کنند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در لهستان

در ادامه مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی مزایا و معایب تحصیل پزشکی در لهستان را برشمرده اند.

مزایای تحصیل پزشکی در لهستان

 • لهستان کشوری مدرن ، پویا و دارای رشد سریع و عضو اتحادیه اروپا است.
 • این کشور در میان توسعه یافته ترین اقتصادهای جهان در جایگاه ۲۱ قرار دارد که مطمئنا تحصیلات در آن اهمیت دارد.
 • همه موسسات آموزش عالی در لهستان از سیستم اعتباری ECTS ( سیستم انتقال و جمع آوری اعتبار اروپا ) استفاده می کنند که انتقال اعتبار بین المللی را آسان می کند.
 • با اتمام تحصیلات خود مکمل مدرک به زبان انگلیسی دریافت خواهید کرد که این اطمینان را می دهد که مدرک شما در کشور خود یا خارج از کشور شناخته شده است.
 • سیستم آموزش عالی لهستان به لطف نظارت ، ارزیابی و بهبود کیفیت ، به خوبی توسعه یافته است.
 • شما به بیمارستان ها ، کلینیک ها ، آزمایشگاه ها و کتابخانه ها دسترسی خواهید داشت ، بنابراین دانش و مهارت های حرفه ای را از پزشکان در زمینه های مختلف پزشکی در محل کسب می کنید.
 • فارغ التحصیلان می توانند برای اقامت و برنامه های تحصیلات تکمیلی در بیمارستان های آموزشی دانشگاه در انگلیس ، ایالات متحده ، کانادا ، استرالیا ، نروژ و سوئد اقدام کنند.
 • هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در لهستان کمتر از اکثر کشورهای اتحادیه اروپا است ، اما این به هیچ وجه کیفیت را پایین نمی آورد.
 • لهستان کشوری امن و پایدار با فرهنگ و سنت های غنی است ، مکانی عالی برای گذران زندگی دانشجویی شماست.
 • امکان کار هنگام تحصیل در لهستان وجود دارد.
 • برخی از دانشگاه های پزشکی لهستان مورد تایید وزارت بهداشت در کشورمان می باشند.

معایب تحصیل پزشکی در لهستان

علی رغم اینکه سیستم تحصیلی پزشکی در لهستان از یک برنامه درسی انگلیسی پیروی می کند ، دانستن زبان لهستانی می تواند بسیار سودمند باشد ، با توجه به اینکه بیشتر استخدام کنندگان شغل در لهستان ترجیح می دهند دانشجویانی را استخدام کنند که مهارت های اساسی زبان لهستانی را دارند ، علاوه بر این ، یادگیری زبان لهستانی می تواند یک کار چالش برانگیز باشد ، به ویژه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا.

فرصت های کار دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در لهستان محدود است و این به مهارت زبان لهستانی ، شغل انتخابی و در دسترس بودن شغل مربوط است.

از نظر آب و هوایی ، این کشور برای دانشجویانی که از مناطق مدیترانه ای قاره و آب و هوای گرمتر می آیند می تواند کمی سرد باشد ، دمای تابستان بین ۱۱ درجه سانتی گراد تا ۲۲ درجه سانتی گراد است ، در حالی که دمای زمستان از ۱ درجه سانتی گراد تا ۵- درجه سانتی گراد است.

محدود بودن بورسیه های تحصیلی پزشکی برای دانشجویان بین المللی از دیگر معایب تحصیل در این کشور است.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی لهستان

از کلیه متقاضیان درخواست میشود برای پذیرش رشته های پزشکی مدارک زیر را ارائه دهند:

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی لهستان

 • فرم درخواست تکمیل شده : فرم درخواست باید از طریق سیستم ثبت نام آنلاین تکمیل شود
 • گواهی دیپلم دبیرستان : این مدرک باید به عنوان یک کپی معتبر با آپوستیل ارائه شود ، برای دانشجویان از کشورهایی که تحت کنوانسیون آپوستیل قرار ندارند ، نسخه معتبر با مهر قانونی باید از کنسولگری جمهوری لهستان در دفتر کشوری که گواهینامه صادر شده است گرفته شود.
 • گواهی واجد شرایط بودن ( اگر گواهی پایان دوره دبیرستان حاوی بیانیه ای نباشد که دارنده آن حق درخواست یک موقعیت در یک دانشگاه آموزش عالی را دارد ).

در گواهی باید به وضوح ذکر شود که دارنده این حق را دارد که برای پذیرش در دانشگاه یا هر موسسه آموزش عالی دیگری درخواست کند.

این سند باید توسط مقامات آموزش عالی کشور ( به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش ) کشوری که گواهینامه در آن صادر شده است ، یا کنسولگری جمهوری لهستان در کشوری که گواهینامه در آن صادر شده است و یا نهاد نمایندگی دیپلماتیک کشور شما واقع در لهستان صادر شود.

 • گواهی سلامت ، این مدرک باید در فرم اصلی گواهی بهداشت بارگیری شده از وب سایت یا سیستم ثبت نام آنلاین ارسال شود.
 • فتوکپی گذرنامه متقاضی ( صفحه ای با تصویر و اطلاعات شخصی )
 • فتوکپی کارت بیمه
 • یک عدد عکس پاسپورتی رنگی ( تمام سر باید مشخص باشد )
 • گواهی تایید مهارت های زبان انگلیسی.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لهستان

طبق بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times ، QS و Shanghai دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لهستان جهت ورودی ‌های سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۰ در رشته ‌های مرتبط به شرح زیر است ، لطفا توجه داشته باشید این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار می گیرد و در سال تحصیلی مذکور صرفا دانشگاه ‌های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لهستان

برای اطلاع از لیست بروز دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در لهستان می توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در ارتباط باشید.

لطفا توجه داشته باشید که تحصیل در کالج و شعب وابسته این دانشگاه ها در سایر کشور ها مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

 • Jagiellonian University ( دانشگاه یاگیولنیا )
 • Medical University Silesia ( دانشگاه سیلسیا )
 • Wroclaw Medical University ( دانشگاه علوم پزشکی وروکلاو )
 • Medical University of Warsaw ( دانشگاه ورشو )
 • University of Medical Lodz ( دانشگاه لودز )

اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه هایی معتبر هستید که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هم باشند ، می توانید در بین دانشگاه های آلمان هم به جستجو بپردازید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را آورده ایم.

سایر مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش پزشکی در لهستان

علاوه بر مدارک ذکر شده در بالا ، مدارک زیر نیز برای پذیرش درخواست می شود:

 • اثبات پرداخت هزینه درخواست ( در صورت نیاز به تأیید پرداخت ).
 • یک گواهی سلامت مبنی بر اینکه هیچ گونه مغایرتی برای انجام مطالعات مربوط به برنامه انتخاب شده وجود ندارد.
 • فتوکپی ویزا یا سند دیگری که قانونی بودن اقامت در لهستان را ثابت کند (در صورت اقامت خارجی ها در لهستان).
 • سندی که حق تحصیل داوطلب را بدون پرداخت شهریه تأیید می کند (به عنوان مثال: کارت Pole و غیره ) – در مورد خارجیانی که تحصیلات خود را به زبان لهستانی انجام می دهند.
 • سایر مدارک مورد نیاز برای انجام مطالعات توسط داوطلب در رشته انتخاب شده از جمله اسناد تأیید نمرات مورد توجه در مراحل صلاحیت و همچنین سایر اسناد نشان داده شده توسط واحد سازمانی دانشگاه.
 • مجوز برای ارائه مدارک – در صورت ارائه مدارک نامزد توسط شخص دیگر.

لطفا توجه داشته باشید ! اسناد چاپ شده از حساب ثبت نام فردی باید توسط داوطلب امضا شود.

تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی

در کل ، ۱۲ دانشگاه پزشکی در لهستان وجود دارد که تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی را ارائه می دهند و بیش از ۱۳۰۰ دانشجو را هر ساله پذیرش می کنند ، تمام ۱۲ دانشگاه مذکور برنامه های کارشناسی ۶ ساله را برای فارغ التحصیلان دبیرستان ارائه می دهند ، در حالی که شش مورد از آنها همچنین برنامه های ۴ ساله ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی را برای دانشجویانی که قبلا در رشته های مربوطه تحصیل کرده اند ارائه می دهند.

دانشکده های پزشکی لهستان برنامه های انگلیسی را ارائه می دهند که به طور خاص برای خارجی ها طراحی شده است و ظرفیت های آن ها با توجه به دانشگاه متفاوت است ، به عنوان مثال دانشگاه پزشکی پومرنیان دارای ۱۰۰ظرفیت پذیرش و دانشگاه پزشکی وروکلاو دارای ۱۵۰ ظرفیت پذیرش است.

باید بدانید که دانشکده های پزشکی لهستان از هر دو زبان لهستانی و انگلیسی استفاده می کنند و اگرچه این چنین است ، اما بسیاری از موسسات صرفا از زبان انگلیسی برای آموزش دانشجویان بین المللی استفاده می کنند.

دانشجویان بین المللی می توانند در یکی از دانشگاه های زیر تحصیل پزشکی در لهستان را به زبان انگلیسی انتخاب کنند:

 • دانشگاه پزشکی ورشو
 • دانشگاه پزشکی لوبلین با همکاری دانشگاه پزشکی ونژو در چین
 • دانشگاه پزشکی پومرنیا
 • دانشگاه پزشکی گدانسک
 • دانشگاه علوم پزشکی پوزنان
 • دانشگاه پزشکی بیاستوک
 • کالج پزشکی دانشگاه یاگولونیان
 • دانشگاه پزشکی وروکلاو
 • دانشگاه وارمیا و دانشکده پزشکی ماسوریا
 • دانشگاه آندره فریچ مودروسکی کراکوف
 • دانشگاه پوزنان

در روسیه هم می توانید به زبان انگلیسی در رشته های علوم پزشکی تحصیل کنید ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را بخوانید با تا جزییات آن آشنا شوید.

تحصیل رشته های پزشکی در لهستان به زبان لهستانی

دانشجویان خارجی می توانند تحصیلات خود را به زبان لهستانی در دانشگاه های پزشکی بر اساس موارد زیر انجام دهند:

تحصیل رشته های پزشکی در لهستان به زبان لهستانی

 • موافقت نامه های بین المللی ، با شرایط مندرج در این موافقت نامه ها؛
 • موافقت نامه های منعقد شده با اشخاص خارجی توسط دانشگاه در مورد شرایط مشخص شده در این توافق نامه ها؛
 • تصمیمات مدیر آژانس ملی تبادل علمی لهستان در رابطه با دارندگان بورس تحصیلی آن؛
 • دانشجویان خارجی که اجازه اقامت دائم یا اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا را دریافت کرده باشد؛
 • دانشجویان خارجی که دارای وضعیت پناهندگی در جمهوری لهستان باشد یا از حمایت موقت یا حمایت فرعی در قلمرو جمهوری لهستان برخوردار باشد؛
 • دانشجویان خارجی که همسر وی یک شهروند جمهوری لهستان است ، و در قلمرو جمهوری لهستان اقامت دارد.

شرایط پذیرش پزشکی به زبان لهستانی

اگر می خواهید تحصیلات پزشکی خود را به زبان لهستانی انجام دهید باید در یک آزمون مشترک با همه لهستانی ها رقابت کنید.

به عنوان مثال برای پزشکی ۳۲۵۲ نامزد برای ۲۶۰ مکان (یا ۱۲٫۵۱ نامزد برای یک مکان ) رقابت می کنند.

برای دندانپزشکی ۱۴۳۹ نامزد برای۸۴ مکان ( یعنی ۱۷٫۱۳ نامزد برای یک مکان ) رقابت می کنند.

این آزمون متشکل از ۳۰۰ سوال یعنی ۱۰۰ فیزیک ، ۱۰۰ زیست شناسی و ۱۰۰ شیمی می باشد.

در مراحل پذیرش دو مورد از چهار موضوع زیر مورد نیاز است:

 • سطح پیشرفته زیست شناسی – ۲۰۰ امتیاز
 • سطح پیشرفته شیمی – ۲۰۰ امتیاز
 • سطح پیشرفته ریاضیات – ۲۰۰ امتیاز
 • سطح پیشرفته فیزیک – ۲۰۰ امتیاز

سطح پایه زبان لهستانی برای تحصیل پزشکی در لهستان به زبان لهستانی سطح B2 است ، نتیجه در امتیازات پذیرش دانشگاه ها قرار نمی گیرد ، اما ترتیب داوطلبان را در همان آستانه امتیاز در لیست رتبه بندی تعیین می کند.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی لهستان

در مقاله ای که خواندید کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ، جزییات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان را بررسی کرده و تک تک دانشگاه های مطرح و معتبر در این رشته ها را به شما معرفی کردند ، در پایین این مقاله بخشی به نام دیدگاه ها قرار دارد که محل تبادل نظر و پرسش و پاسخ است ، سوالات خود را بپرسید تا مشاوران ما پاسخگوی شما باشند.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان محدودیت سنی وجود دارد؟

بله ، حداقل و حداکثر سن تحصیل پزشکی در لهستان به ترتیب 17 سال و 25 سال است و این شرایط برای دانشجویان از همه کشورها ، از جمله ایران نیز اعمال می شود.

می دانم که زبان لهستانی بسیار دشوار است ، آیا برای تحصیل پزشکی ودندانپزشکی در لهستان باید زبان لهستانی را حتما بیاموزم؟

برای تحصیل در یک برنامه پزشکی در این کشور معمولا نیازی به تسلط به زبان لهستانی نیست ، زیرا تحصیل در این رشته در بسیاری از دانشگاه های آن به زبان انگلیسی در دسترس هستند اما اگر بخواهید در این کشور کار کنید قطعا به دانستن این زبان نیاز خواهید داشت.

چقدر طول می کشد تا بتوانم زبان لهستانی را بیاموزم؟

زبان لهستانی به عنوان یک زبان بسیار دشوار شناخته شده است و برای مبتدیان اگر در خارج از کشور باشند ، ممکن است 5 سال طول بکشد تا این زبان یاد بگیرند و حتی اگر کسی در هنگام زندگی در لهستان در تلاش برای یادگیری زبان باشد ممکن است سالها طول بکشد تا کاملا مسلط شود.

آیا امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان به صورت رایگان وجود دارد؟

امکان تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در لهستان ممکن نیست ، البته دانشجویان با اخذ بورسیه های تحصیلی می توانند به تحصیل کاملا رایگان یا نیمه رایگان که بخشی از هزینه های آن ها را پوشش می دهد دست یابند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان بسته به دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کنید ، معمولا بین 7000 تا 13000 یورودر سال است.

آیا برای ورود به دانشگاه های لهستان و تحصیل پزشکی آزمون شفاهی و مصاحبه هم وجود دارد؟

همه داوطلبان باید مصاحبه داشته باشند و زمان تخمینی برای مصاحبه 20 دقیقه برای هر داوطلب است و در طول مصاحبه ، از داوطلبان در مورد دانش زیست شناسی انسانی سوال می شود.

می خواهم بدانم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های لهستان امتحان ورودی برگزار می شود؟

بله ، هر دانشگاه به طور جداگانه از شما آزمون می گیرد ، مثلا ً دانشگاه های پزشکی لهستان مانند دانشگاه پزشکی لودز و دانشگاه پزشکی سیلسیا ، متقاضیان باید در یک آزمون ورودی داخلی خود دانشگاه ها قبول شوند.

اگر در آزمون ورودی رشته های پزشکی لهستان پذیرفته نشوم آیا می توانم باز هم در آزمون شرکت کنم ؟

اگر در آزمون خود موفق نشدید ، می توانید بدون پرداخت هزینه اضافی ، در آزمون ورودی دوم شرکت کنید.

آیا می توان از لیسانس مرتبط با رشته های پزشکی برای ادامه تحصیل در لهستان استفاده کرد و به پزشکی رسید؟

بله ، برنامه 4 ساله پزشکی برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلا لیسانس گرفته اند ، در دانشگاه پزشکی لودز ، 2 سال اول مطالعات پیش بالینی شامل بیوشیمی ، هیستولوژی و پاتومورفولوژی را کنترل می کند و 2 سال بعد مربوط به موضوعات پزشکی بالینی مانند رادیولوژی ، زنان و زایمان و روانپزشکی است.

با مطالعه دقیق این محتوا از شرکت مهاجرتی رجبی ( موسسه حقوقی رجبی ) باید تا حدود زیادی با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان آشنا شده باشید ، اما چنانچه سوال و ابهامی دارید با ما در دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید ، سایر مقالات سایت هم می تواند به شما کمک کند تا به اهداف خود برسید برای مثال مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا راه های آسانی برای رسیدن شما به رویای خود را نشان خواهد داد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

1 Comment to “ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان”

 1. ممنون توضیحاتتون کامل و عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP