رشته های تحصیلی

تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه

تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه

تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه یک انتخاب بی نظیر برای علاقه مندان این رشته است ، به طوریکه فرانسه همیشه در زمینه شیمی و مهندسی شیمی پیشتاز جهان بوده است و شیمی بعد از صنعت خودرو دومین صنعت بزرگ و بزرگترین صنعت صادراتی است.

فرانسوی ها در زمینه شیمی دستاوردهای بالایی دارند و افراد زیادی در زمینه تحقیقات شیمیایی موفق به کسب نشان های برتر مختلف از جمله جایزه دیوید ، جایزه نوبل شیمی ، جایزه هادسون ، جایزه لورهولم شده اند.

برای تحصیل در رشته مهندسی فرآیند یا مهندسی شیمی ، دانشجویان می توانند دوره های آموزشی گسترده ای را در فرانسه انتخاب کنند ، از اینرو مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در ادامه این مطلب برای علاقمندان تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه به تمام آنچه که باید در خصوص ادامه تحصیل در این رشته در کشور فرانسه بدانند ، پرداخته اند ؛ پیشتر نیز در همین سایت مقاله تحصیل در فرانسه به شما عزیزان ارائه شده که تمام جوانب تحصیل در این کشور را مورد بررسی قرار داده ، توصیه می کنیم حتما ، آن مقاله را نیز مطالعه نمایید.

” مهندسی شیمی یا مهندسی فرآید ” مطالعه فرآیندهای تحول ماده و انرژی در کلیه صنایع شیمیایی ، پتروشیمی و دارویی و همچنین صنایع غذایی ، محیط زیست ، محصولات آرایشی و بهداشتی و کلیه صنایع مرتبط با آن را در بر می گیرد.

دوره های این رشته حرفه ای شامل موضوعات اساسی مانند شیمی آلی ، شیمی معدنی ، شیمی مولکولی ، شیمی تحلیلی ، شیمی فیزیکی ، ریز مولکول ها و مهندسی شیمی است.

در فرانسه تعداد دانشگاه های مهندسی شیمی بسیار زیاد است اما ۱۹ دانشکده مهندسی شیمی عضو اتحادیه گای لوساک هستند که خود را به عنوان مکانی برای تبادل و مشاوره برای بهبود دائمی آموزش مهندسی معرفی می کنند.

تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه

اتحادیه ملی مهندسان شیمی فرانسه – گیلوساک

اتحادیه ملی مهندسان شیمی فرانسه ( اتحادیه گیلوساک ) به نام فیزیکدان و شیمی دان مشهور فرانسوی ژوزف لوئیس گیلوساک در قرن هجدهم میلادی نامگذاری شده است و پس از نیم سال دوره های مقدماتی و دو سال دوره های آمادگی مهندسی ، متقاضیانی که نمرات قابل قبول بدست آورند مستقیما در یکی از دوره های حرفه ای مهندسی سه ساله وارد یکی از ۱۹ دانشکده مهندسی شیمی عضو اتحادیه گای لوساک می شوند.

گیلوساک ابتدا قانون حجم ترکیب گاز را کشف کرد و روشهای جدیدی برای تهیه فلزات قلیایی مانند پتاسیم و سدیم ابداع کرد و سپس عناصر جدیدی مانند بور و ید را کشف کرد و در شیمی به موفقیت های بزرگی دست یافت که از آن زمان با دستاوردهای برجسته لوساک ، فرانسه به بزرگترین مرکز علمی در این رشته تبدیل شده است

دانشگاه های عضو اتحادیه گیلوساک

 1. Clermont Ferrand National Institute of Advanced Chemistry ENSCCF-Clermont Ferrand
 2. Lille National Advanced Institute of Chemistry ENSCL–Lille
 3. Rennes National Advanced Institute of Chemistry ENSCR–Rennes
 4. Lyon School of Chemistry and Textile ITECH-Lyon
 5. INSA-Rouen, National Institute of Applied Sciences, Rouen
 6. ESPCI-Paris, Paris National Advanced Institute of Industrial Physics and Chemistry
 7. Compiègne National Advanced Institute of Organic Chemistry and Mining ESCOM-Compiègne
 8. ENSICAEN-Caen, National Higher Engineering College of Caen
 9. Nancy National Institute of Chemical Industry ENTIC–Nancy
 10. ENSIACET (A7)-Toulouse National Higher School of Chemical Process and Technical Engineers
 11. Pau National Higher Industrial Technical Engineering School ENSGTI–Pau
 12. ENSCP-Paris
 13. 13.Miruz National Advanced Institute of Chemistry ENSCMu–Mulhouse
 14. Montpellier National Advanced Institute of Chemistry ENSCM–Montpellier
 15. Limoges National Higher Industrial Ceramics Institute ENSCI–Limoges
 16. ENSCBP–Bordeaux, National Higher School of Chemistry and Biophysics, Bordeaux
 17. ECPM-Strasbourg School of Chemistry, Polymers and Materials, Strasbourg
 18. Lyon Advanced Chemical Physics and Electronics Institute CPELyon–Lyon
 19. Centrale Marseille-Marseille

لیسانس مهندسی شیمی در فرانسه

برنامه های کارشناسی مهندسی شیمی آموزش مقدماتی گسترده ای را در این زمینه به دانشجویان ارائه می دهد و دانشجویان یاد می گیرند که تحولات مولکولی تا میکروسکوپی و سایر پدیده های پیچیده را درک و توصیف کنند.

لیسانس مهندسی شیمی در فرانسه

برخی از برنامه ها برای آماده سازی مستقیم دانشجویان برای تحصیلات تکمیلی طراحی شده اند و بسیاری از این موارد شامل تجربه آزمایشگاهی و آموزش عملی برای دانشجویانی است که پس از فارغ التحصیلی به دنبال یافتن شغل هستند.

با این حال ، دوره های برنامه های کارشناسی مهندسی شیمی از چندین رشته شامل : فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و ریاضیات تشکیل شده و کلاسهای مورد نیاز شامل موارد زیر است:

 • مقدمه ای بر مهندسی شیمی
 • شیمی ارگانیک
 • بیوشیمی عمومی
 • ترمودینامیک و سینتیک
 • مکانیک سیالات
 • آزمایشگاه مهندسی شیمی

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در فرانسه

مدرک کارشناسی ارشد در مهندسی شیمی معمولا شامل عناصر تحقیق عمیق است و بسیاری از دانشجویان مطالعات خود را در یک زمینه خاص از تخصص در آن زمینه گسترده مطالعه متمرکز می کنند.

تخصص ها شامل ترمودینامیک ، فناوری نانو ، بیوتکنولوژی و مهندسی پزشکی است.

برنامه های دوره مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد شامل بسیاری از نسخه های پیشرفته همان دوره های ارائه شده در سطح کارشناسی است که سرفصل های دوره می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مهندسی شیمی
 • ترمودینامیک
 • مهندسی سیستم های فرایند
 • روند جدایی
 • انتقال حرارت و جرم پیشرفته
 • فناوری پردازش نیمه هادی

دکترای مهندسی شیمی در فرانسه

دکترای مهندسی شیمی دانشجویان را برای تحقیقات پیشرفته و فرصت های آموزشی در این زمینه آماده می کند و بیشتر دانشجویان با هدف ادامه کار در آموزش عالی ثبت نام می کنند.

دکترای_مهندسی_شیمی_در_فرانسه

دکترای مهندسی شیمی عموما دانشجویان را ملزم به تکمیل یک پایان نامه و یک امتحان جامع می کند.

بسته به برنامه ، دانشجویان با آموزش قبلی قابل توجه در مهندسی شیمی ممکن است لازم باشد چند دوره برای دکترا بگذرانند ، مانند:

 • شیمی و مهندسی پلیمر
 • سینتیک واکنش پیشرفته
 • پدیده های پیشرفته حمل و نقل
 • ریاضیات کاربردی در مهندسی شیمی
 • مهندسی زیستی پیشرفته

برترین دانشگاه های مهندسی شیمی در فرانسه

Chimie ParisTech ، ESPCI ، ECPM و ENSCM بدون شک بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی فرانسه هستند ، اما رتبه اول در بین دانشگاه های موجود در فرانسه که رشته مهندسی شیمی را ارائه می دهد قطعا به ESPCI تعلق دارد ، یک دانشکده عالی مهندسی در پاریس ، که هم در دنیای پژوهش و هم در صنعت شناخته شده است.

تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه Chimie ParisTech

Chimie ParisTech ضمن انجام تحقیقات پیشرفته ای که کل طیف شیمی را پوشش می دهد ، یک آموزش اصیل و کامل از مقطع کارشناسی تا دکترا را در رشته مهندسی شیمی ارائه می دهد ، این دانشگاه با رتبه ۳۶ در رتبه بندی شانگهای ۲۰۲۰ و ۴۶ در رتبه بندی جهانی Times Higher Education 2021 قرار گرفته است ، این دانشکده مهندسان شیمی را آموزش می دهد که حس نوآوری جدی دارند و همکاری صنعتی و دانشگاهی را در سطح ملی و بین المللی پرورش می دهد.

در این دانشگاه دانشجویان برای پذیرش در دوره اول تحصیلی یعنی لیسانس ، باید دارای مدرک ( L3 ) ، یک گواهینامه فنی ( BTS ) یا یک مدرک دانشگاهی فنی ( DUT ) یا یک عنوان معادل برای دانشجویان خارجی در رشته های شیمی ، بیوشیمی ، علوم زندگی ، علوم مواد ، علوم زمین باشند ، در مقطع لیسانس متقاضیان پس از دوره های مقدماتی که در دانشگاه برگزار می شود و پس از موفقیت در یک آزمون رقابتی پذیرفته می شوند.

تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه ESPCI>

ESPCI ParisTech ( موسسه آموزش عالی فیزیک و شیمی صنعتی شهر پاریس ) یک دانشکده مهندسی فیزیک و شیمی است که توسط شهر پاریس ، فرانسه و یکی از اعضای ParisTech اداره می شود ( موسسه فناوری پاریس ) ، این دانشگاه تحقیقات سطح بالایی را در این رشته ها انجام می دهد.

تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه ESPCI>

داوطلبان تحصیل مهندسی شیمی در این دانشگاه پس از حداقل دو سال کلاس آمادگی و پس از یک آزمون رقابتی وارد دانشگاه می شوند ، برای شرکت در دوره های آمادگی متقاضیان باید در دانشگاه کشور خودشان پذیرفته شده باشند.

ESPCI ParisTech یکی از اعضای بنیانگذار ParisTech و عضو IDEA و انجمن بین المللی UNITECH است.

لازم به ذکر است که جایزه نوبل به ۵ محقق و دانش آموخته از ESPCI پاریس اعطا شده است:

 • پیر و ماری کوری ( فیزیک ، ۱۹۰۳ )
 • ماری کوری – دومین جایزه نوبل ( شیمی ، ۱۹۱۱ )
 • فردریک جولیوت کوری ( شیمی ، ۱۹۳۵ )
 • Pierre-Gilles de Gennes ( فیزیک ، ۱۹۹۱ )
 • ژرژ چارپاک ( فیزیک ، ۱۹۹۲ )

ESPCI پاریس با بسیاری از شرکای صنعتی مانند شلومبرگر ، رودیا ، توتال ، تالس ، آرکما ، میشلن ، باینگز ، که گروه های دانشجویی را حمایت مالی می کند و با آزمایشگاه های ESPCI قرارداد تحقیق دارد ، روابط را پرورش می دهد ، ESPCI پاریس همچنین برای جذب نیروی حرفه ای با با L’Oréal و Saint-Gobain همکاری دارد.

شرایط پذیرش دانشگاه ESPCI

حالت اولیه پذیرش ( ۶۰ نفر از ۹۰ دانشجو در هر سال ) یک آزمون رقابتی است که برای داوطلبانی که در بخش PC ( فیزیک – شیمی ) کلاس های آمادگی در Grandes écoles ثبت نام می کنند ، آزاد است.

داوطلبان شرکت در آزمون رقابتی باید دارای مدرک دیپلم معادل مدارس فرانسه باشند و سن آنها باید در تاریخ ۱ ژانویه سال امتحان بین ۱۷ تا ۲۲ سال باشد ، داوطلبان خارجی باید زیر ۲۶ سال باشند و می توانند سه بار این آزمون را انجام دهند.

همچنین داوطلبان باید در کلاس های مقدماتی و یا ۲ تا ۳ سال دوره تحصیل فیزیک یا شیمی در یک دانشگاه فرانسه برای درخواست ESPCI پاریس شرکت کنند ، البته پذیرش مختص دانش آموزان ممتاز درجه یک است که با توجه به نتایج تحصیلی انتخاب می شوند.

تحصیل مهندسی شیمی در دانشگاه استراسبورگ

ECPM در دانشگاه استراسبورگ برای تحقیقات خود در شیمی مشهور است و ۳ جایزه نوبل Jean Marie Lehn در ۱۹۸۷ ، Martin Karplus در ۲۰۱۳ و Jean-Pierre Sauvage در ۲۰۱۶ را از آن خود ساخته است.

ECPM یکی از اعضای گروه گای لوساک است که ۱۹ دانشکده شیمی و مهندسی شیمی فرانسه) را گرد هم آورده است.

ECPM مهندسان سه زبانه را آموزش می دهد و بنابراین در آموزش علوم و نیز در عمل به زبان های خارجی جایگاه مهمی به زبان ها داده می شود ، هر دانشجو ۲ زبان انگلیسی و فرانسه و ۲ زبان الکترونیکی به آلمانی یا اسپانیایی می آموزد.

برای تحصیل مهندسی شیمی در این دانشگاه متقاضیان با مدرک دیپلم دبیرستان باید دو سال تحصیل در دوره آمادگی را سپری کنند.

سوالات پر تکرار تحصیل مهندسی شیمی فرانسه

در ادامه چند سوال و جواب رایج در زمینه تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه را می خوانید ، شما هم می توانید سوالات خود را در پایین همین صفحه در بخش دیدگاه درج کرده و به پاسخی سریع و دقیق از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) دست یابید.

برای تحصیل رشته مهندسی شیمی چه کشوری را پیشنهاد می کنید؟

فرانسه ، چراکه این کشور همیشه در زمینه شیمی و مهندسی شیمی پیشتاز جهان بوده است و شیمی بعد از صنعت خودرو دومین صنعت بزرگ و بزرگترین صنعت صادراتی است و فرانسوی ها در زمینه شیمی دستاوردهای بالایی دارند و افراد زیادی در زمینه تحقیقات شیمیایی موفق به کسب نشان های برتر مختلف از جمله جایزه دیوید ، جایزه نوبل شیمی ، جایزه هادسون ، جایزه لورهولم شده اند.

هنگام تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه در مقطع کارشناسی ، جه دروسی ارائه می گردد؟

دوره های برنامه های کارشناسی مهندسی شیمی از چندین رشته شامل : فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و ریاضیات تشکیل شده و کلاسهای مورد نیاز شامل موارد زیر است: مقدمه ای بر مهندسی شیمی شیمی ارگانیک بیوشیمی عمومی ترمودینامیک و سینتیک مکانیک سیالات آزمایشگاه مهندسی شیمی

برای تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد چه شاخه هایی وجود دارد؟

تخصص ها شامل ترمودینامیک ، فناوری نانو ، بیوتکنولوژی و مهندسی پزشکی است.

شرایط شرکت در آزمون دانشگاه های فرانسه برای تحصیل رشته مهندسی شیمی چیست؟

بسته به دانشگاه متفاوت است اما برای مثال شرایط پذیرش دانشگاه ESPCI به این صورت است: پذیرش ( 60 نفر از 90 دانشجو در هر سال ) در یک آزمون رقابتی که برای داوطلبانی که در بخش PC ( فیزیک – شیمی ) کلاس های آمادگی در Grandes écoles ثبت نام می کنند ، آزاد است. داوطلبان شرکت در آزمون رقابتی باید دارای مدرک دیپلم معادل مدارس فرانسه باشند و سن آنها باید در تاریخ 1 ژانویه سال امتحان بین 17 تا 22 سال باشد ، داوطلبان خارجی باید زیر 26 سال باشند و می توانند سه بار این آزمون را انجام دهند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه کدامند؟

ParisTech ، ESPCI ، ECPM و ENSCM بدون شک بهترین دانشگاه های مهندسی شیمی فرانسه هستند.

در نهایت برای تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در کنار شما خواهند بود تا شما را از ابتدا تا انتها پروسه پذیرش راهنمایی کنند ، با ما از طریق دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید ، ضمناً می توانید با مطالعه سایر مقالات سایت به انتخاب صحیحی در رشته ها و دانشگاه های موجود برسید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در خارج از کشور است.

Rate this post

6 دیدگاه در “تحصیل مهندسی شیمی در فرانسه

 1. الی گفت:

  باعرض سلام تحصیل درمقطع دکتری به چه زبانی میباشد و چه گرایش های را پذیرش میکنند؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام‌

   تحصیل به زبان فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر است . سرچ گرایش ها توسط تیم اجرایی برای کلاینت های مجموعه انجام می شود.

   با تشکر از سوال شما

 2. Pooya گفت:

  با سلام
  هزینه تحصیل مهندسی شیمی به زبان فرانسه و اینگلیسی چقدر است؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   تحصیل به زبان فرانسوی تقریبا رایگان است و نهایتا سالی 500، 600 یورو هزینه های جاری دانشگاه را باید بپردازید.
   تحصیل به زبان انگلیسی سالانه بین 3 تا 8 هزار یورو می باشد

   با تشکر از سوال شما

 3. سارا گفت:

  سلام.خسته نباشید
  من خیلی دنبال دانشگاههایی که مهندسی شیمی رو در مقطع ارشد به زبان انگلیسی ارائه میدن گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.میشه منو راهنمایی کنید و بگید از چه منبعی میتونم این دانشگاهها رو پیدا کنم؟
  پیشاپیش از پاسخگوییتون سپاسگزارم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   اگر تصمیم شما تحصیل به صورت رایگان میباشد تحصیل شما باید به زبان فرانسوی باشد که شما میتوانید قبل از ورود به دانشگاه دوره های زبان فرانسه را در خود کشور فرانسه پذیرش گرفته و بعد از اتمام کالج زبان از تحصیل به زبان فرانسوی و رایگان استفاده نمائید.تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه شامل هزینه میباشد و از جمله دانشگاه هایی که رشته های مهندسی را به زبان انگلیسی ارائه میدهد دانشگاه PSLو بوردو و…میباشد.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *