دانشگاه های مهندسی برق فرانسه

دانشگاه های مهندسی برق فرانسه

با افزایش تکنولوژی و صنعتی شدن زندگی در سراسر جهان نیاز به مهندسین برق در صنعت رو به افزایش است . یکی از رشته های تحصیلی برتر و پر کاربرد در میان رشته های فنی ، رشته مهندسی برق است ، این رشته تحصیلی در اغلب دانشگاه های فنی و مهندسی برتر جهان ارائه می شود . در معتبرترین و بهترین دانشگاه های فرانسه این رشته را با بهترین کیفیت تدریس می گردد . در فرانسه ، هزینه تحصیل مقرون به صرفه و فرصت تحصیل به زبان انگلیسی مهیاست . حتی می توان با گذراندن دوره های زبان فرانسه شانس خود را برای مهاجرت تحصیلی به این کشور افزایش داد . در این مقاله مشاورین مجرب موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی به معرفی تعدادی از دانشگاه های مهندسی برق فرانسه می پردازند .

نگاهی به دانشگاه های مهندسی برق فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای اروپای غربی است که با کشور های بلژیک ، لوکزامبورگ ، آلمان ، سوئیس ، ایتالیا ، موناکو ، اسپانیا و آندورا مرز مشترک دارد . این کشور با مساحت بیش از ششصد و چهل هزار کیلومتر مربع بزرگ ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا به شمار می آید .

جمعیت ساکنین این کشور بالغ بر شصت و هفت میلیون نفر است که اکثر آن ها مسیحی هستند . پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور پاریس نام دارد . این کشور عضو چندین گروه و نهاد بین المللی مانند سازمان ملل متحد ، شورای امنیت سازمان ملل ، گروه هشت ، گروه بیست ، ناتو ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ، سازمان تجارت جهانی و اتحادیه لاتین می باشد . زبان رسمی مردم این کشور زبان فرانسوی و واحد پول آن یورو نام دارد .

در دانشگاه های مهندسی برق فرانسه ، این رشته در سه مقطع کارشناسی سه تا چهار ساله ، کارشناسی ارشد یک تا دو ساله و دکتری تخصصی سه تا چهار ساله ارائه می شود . اکثر دوره های مهندسی برق شامل دوره های محاسباتی ، حسابداری ، مدار ، الکترونیک و طراحی است .

این رشته تحصیلی معمولا دارای دوره یا واحد های سخنرانی و کلاس های آزمایشگاهی است چرا که دانشجویان فارغ التحصیل این رشته باید از مهارت ها و فرآیند های تئوری و فنی آگاهی داشته باشد .

این رشته تحصیلی در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی فرانسه ارائه می شود و پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می باشند . برای ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه های فرانسه اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان الزامی است . دروس در دانشگاه های این کشور به زبان فرانسوی ارائه می شوند ، تسلط به زبان فرانسوی جزو شرایط پذیرش دانشگاه های فرانسه است .

مدارک اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

 • گواهی سلامت
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • کپی شناسنامه
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی فرانسه
 • شش قطعه عکس پاسپورتی
 • پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی تسلط به زبان فرانسوی

شرایط پذیرش دانشگاه های مهندسی برق فرانسه

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه کپی شناسنامه
 • ارائه عکس پاسپورتی
 • ارائه ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • ارائه گواهی تسلط به زبان فرانسوی

معرفی دانشگاه های مهندسی برق فرانسه

اکول پلی تکنیک : این موسسه آموزش عالی در سال 1794 در پلزو تاسیس شد . این موسسه آموزشی یکی از معتبرترین گرند اکول های فرانسه است که در تمامی مقاطع تحصیلی در رشته های مهندسی از سراسر جهان دانشجو می پذیرد .

برای پذیرش در این موسسه آموزشی قبولی در آزمون ورودی نیاز است . این موسسه آموزشی در رشته های تحصیلی ریاضیات کاربردی ، شیمی ، علوم کامپیوتر ، اقتصاد ، مهندسی برق ، ریاضیات ، فیزیک ، علوم و فناوری و غیره فعالیت دارد . اغلب دروس در این موسسه آموزش عالی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند .

دانشگاه نانتکشور فرانسه

این دانشگاه در سال 1970 در شهر نانت تاسیس شد و یکی از موفق ترین دانشگاه های مهندسی برق فرانسه است . در حال حاضر حدود 34000 دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که از این تعداد بیش از ده درصد دانشجوی بین المللی از صد و ده کشور جهان می باشد .

این دانشگاه بر اساس رتبه بندی آموزش عالی تایمز در رتبه 401 تا 500 دانشگاه های برتر جهان قرار دارد . دارای دانشکده های پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی ، روانشناسی ، علوم و فناوری ، حقوق و علوم سیاسی و مهندسی می باشد . دانشکده مهندسی این دانشگاه شامل رشته های مهندسی مکانیک ، مهندسی برق ، مهندسی عمران و غیره می باشد .

دانشگاه بردو فرانسه

این دانشگاه در سال 1441 در شهر بردو تاسیس شد . در سال 190 این دانشگاه به چهار دانشگاه مجزا تقسیم شد . دانشگاه بوردو شامل دانشکده های تجارت ، حقوق ، ادبیات و روزنامه نگاری ، علوم سیاسی ، علوم ، تربیت بدنی ، پزشکی و علوم انسانی می باشد . موسسه تکنولوژی دانشگاه بردو رشته های مهندسی برق ، مهندسی عمران ، مهندسی معماری ، مهندسی مکانیک و غیره را ارائه می دهد . این دانشگاه نیز از معتبر ترین دانشگاه های مهندسی برق فرانسه است .

هزینه تحصیل مهندسی برق در فرانسه

هزینه های تحصیل در فرانسه در مقایسه با دیگر کشور های جهان کم و تقریبا رایگان است . دوره های تحصیلی در دانشگاه های فرانسه بسته به دانشگاه محل تحصیل هزینه های متفاوتی دارند . هزینه تحصیل در دانشگاه های مهندسی برق فرانسه تا حد زیادی به دولتی و غیر دولتی بودن دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد . هزینه تحصیل رشته مهندسی برق در دانشگاه های دولتی این کشور حدود 200 تا 300 یورو برای هر سال تحصیلی می باشد که قطعا در دانشگاه های غیر انتفاعی یا خصوصی این هزینه ها بیشتر می باشد بنابراین ابتدا در مورد هزینه های دانشگاه مورد نظر خود تحقیق کنید .

هزینه زندگی و کار دانشجویی در فرانسه

فرانسه یکی از کشور های پر هزینه برای زندگی است و هزینه زندگی در این کشور نسبتا بالا است ، باید توجه داشت که هزینه زندگی در فرانسه بسته به سبک زندگی و شهر محل اقامت فرد متفاوت می باشد . مثلا پاریس گران ترین شهر فرانسه است و هزینه زندگی در این شهر حدود 1200 تا 1600 یورو برای هر ماه است ، در حالی که در شهر های نیس ، نانت و بوردو هزینه زندگی بین 800 تا 1250 یورو برای هر ماه می باشد . هزینه زندگی در فرانسه حدود 117 درصد و هزینه اجاره مسکن 57 درصد بیشتر از ایران می باشند .

با استناد به قانون مهاجرت فرانسه دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور می توانند تا 964 ساعت در سال یعنی حدود بیست ساعت در هفته به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار شوند .

حداقل درآمد تعیین شده برای این مشاغل پاره وقت در این کشور 7.61 یورو برای هر ساعت می باشد که این درآمد می تواند کمک هزینه برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه باشد . دانشگاه های مهندسی برق فرانسه هم از همین قاعده پیروی می کنند و شما مجاز به کار دانشجویی هستید .

زبان تحصیل در فرانسه

از آنجا که زبان رسمی مردم فرانسه ، زبان فرانسوی است . دروس در دانشگاه های این کشور به این زبان تدریس می شوند . اما تعدادی از دانشگاه های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند ، بنابراین برای تحصیل در فرانسه تسلط به فرانسوی و یا زبان انگلیسی بسته به زبان تحصیل الزامی است .

در نگارش مقاله فوق تلاش گردید کلیه جزئیات پیرامون تحصیل در رشته برق بیان شده و دانشگاه های مهندسی برق فرانسه معرفی گردد . جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه مهر آفرین رجبی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل نمایید و در خصوص سیستم آموزشی فرانسه کسب آگاهی کنید .

4.9/5 - (24 امتیاز)

2 دیدگاه در “دانشگاه های مهندسی برق فرانسه

 1. bahman گفت:

  با سلام.
  برای تحصیل در مقطع ارشد در رشته های فنی و مهندسی نیاز به مدرک زبان فرانسوی است یا مدرک آیلتس هم مورد قبوله؟
  ممنون از پاسخگویی شما.

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   تحصیل در مقطع فوق لیسانس به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر می باشد .
   با داشتن آیلتس 6.5 از ایران می‌توانید پذیرش دانشگاه های فرانسه را داشته باشید .
   البته در صورتی که به زبان فرانسوی تحصیل کنید، تحصیل تقریبا رایگان است ضمن اینکه میتوانید زبان فرانسوی را در خود کشور فرانسه در کالج‌های زبان آموزش ببینید .

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه