تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه طی یک دهه اخیر در سطح جهانی متقاضیان بسیار داشته است ، علت این تقاضا را نیز می‌توان در بحران‌های زیست محیطی دانست که هم‌ اکنون در دنیا در جریان هستند ، از همین رو بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند فرانسه از علاقه مندان به تحصیل در این رشته استقبال ویژه‌ای به عمل می‌آورند و آن‌ها را در دانشگاه‌های خود پذیرش می‌کنند تا بتوانند در آینده از این افراد در جهت بهبود و سالم سازی محیط زیست و زندگی خود استفاده نمایند.

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه را بررسی می کنیم با ما همراه باشید.

باتوجه به مشکلات فعلی پیش‌ روی جهان و مواجهه با تغییراتی چون آلودگی هوا ، بحران آب ، فرسایش شدید خاک‌ها و بروز پدیده‌هایی چون بیابانزایی ، این رشته تحصیلی برای کسانی مناسب است که روحیه ای فعال و پویا دارند و می خواهند شرایط زندگی خود را بهبود ببخشند ، کسانی که طبیعت را دوست دارند و برای محیط اطراف خود ارزش قائل هستند،

دانشکده های محیط زیست در فرانسه امکانات به روز و استانداردی را در زمینه محیط زیست به دانشجویان در این رشته ارائه می دهند ، دانشجویان در این مراکز قادر خواهند بود به صورت حرفه ای و تخصصی در گرایش های محیط زیست به فعالیت بپردازند و با آن اشنا شوند،

اگر قصد دارید در رشته محیط زیست در فرانسه ادامه تحصیل دهید ، هرچه سریعتر با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی تماس بگیرید تا شما را با بهترین روش های اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور آشنا نماییم ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در فرانسه اطلاعات کاملی در خصوص نحوه تحصیل رایگان در این کشور به دست آورید.

مدارک پذیرش رشته محیط زیست در فرانسه

افرادی که خواهان ادامه تحصیل در رشته محیط زیست در کشور فرانسه هستند باید حتما ریز نمرات و مدرک دیپلم ۱۲ ساله خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه نمایند ، علاوه بر آن باید مدرکی معتبر جهت اثبات تسلط به زبان فرانسوی نیز به دانشگاه ارائه کنند ، سپس با بررسی شرایطشان توسط دانشگاه و پس از موافقت می توانند در آن دانشگاه ثبت نام و به تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی مشغول شوند.

اما برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، دانشجویان باید حتما دارای مدرک کارشناسی در این رشته باشند ، پذیرش و ثبت نام در این رشته در این مقاطع کمی دشوارتر از دوره کارشناسی و با رقابت همراه است ، داشتن موارد و امتیازات زیر می تواند دانشجویان را از شانس بیشتری برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این رشته در دانشگاه های فرانسه برخوردار سازد:

 • رزومه تحصیلی قوی ( داشتن مقالات بین المللی ، مدال المپیاد ، ثبت اختراع )
 • توصیه نامه از دانشگاه یا اساتید دوره تحصیلی کارشناسی
 • مدارک زبان فرانسوی معتبر با نمره بالا
 • نمرا بالا در مقطع کارشناسی
تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه

بهترین دانشگاه های محیط زیست فرانسه

همواره در میان تمامی مراکز علمی کشورها برخی از آن ها جز برترین ها به شمار می روند که سالانه افراد زیادی از سرتاسر دنیا برای ورود به هریک با یکدیگر به رقابت می پردازند ، در رشته محیط زیست نیز برخی از دانشگاه های فرانسه دارای رتبه علمی بالاتری نسبت به سایرین هستند که در ادامه به برخی اشاره می کنیم و شما عزیزان می تواتنید جهت اطلاع از جزییات پذیرش در هریک از این موارد به مشاورین ما در موسسه مراجعه نمایید.

بهترین دانشگاه های محیط زیست فرانسه

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن در سال ۱۲۵۷ میلادی برای تحصیل پزشکی در فرانسه برای اقشار فقیر جامعه توسط رابرت دو سوربون تاسیس شد ، این دانشگاه برترین دانشگاه برای تحصیل زیست شناسی در فرانسه به‌ شمار می‌آید ، درحال‌حاضر ، بیش از ۵۵ هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در سه دانشکدۀ آن به تحصیل مشغول می باشند.

در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه هم با مشخصات دانشگاه سوربن آشنا شدید ، همچنین برترین دانشگاه هایی که رشته های علوم پزشکی را ارائه می دهند را در آن مقاله مرور کردیم.

از رشته‌های مرتبط با زیست شناسی که در این دانشگاه ارائه می شوند می توان به : زیست‌شناسی ، شیمی ، زمین شناسی ، علوم زمین ، محیط‌زیست ، جامعه‌شناسی ، هواشناسی اقلیمی ، بهداشت فردی و محیطی و باستان‌شناسی اشاره کرد.

دانشگاه پاریس

دانشگاه پاریس یکی از دانشگاه‌های برتر کشور فرانسه برای تحصیل محیط زیست و گرایشات متفاوت زیست شناسی است ، دانشگاه پاریس برنامه‌های مشترک بین‌المللی و همچنین برنامه‌هایی به زبان انگلیسی ، برای دانشجویان در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی ارائه می‌دهد.

باوجود اینکه در دانشگاه پاریس برخی از رشته‌های مرتبط با زیست شناسی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود اما به طور کلی برای تحصیل در این دانشگاه حداقل به مدرک B2 زبان فرانسه نیاز است ، رشته های زیست شناسی در دانشکده سلامت و بهداشت این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود ، همچنین این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان متقاضی در این رشته بورسیه های تحصیلی نیز اعطا می نماید.

دانشگاه مون‌پلیه

این دانشگاه در سال ۱۲۸۹ میلادی تأسیس شد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود ، این مرکز آموزشی نیز یکی از برترین موسسات آموزش عالی برای تحصیل در رشته محیط زیست و دیگر شاخه های مرتبط به این زمینه و زمینه های زیست شناسی می باشد ، این دانشگاه در رتبه بندی تایمز جایگلاه ۳۰۱ الی ۳۵۰ و در رتبه بندی QS جایگاه ۴۹۰ را در میان دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده است.

در این دانشگاه دانشجویان می توانند علاوه بر رشته محیط زیست در رشته های زیست ‌شناسی گیاهی ، زیست‌فناوری ، اقلیم‌ شناسی و کشاورزی و آبخیزداری نیز به تحصیل بپردازند.

هزینه تحصیل محیط زیست در فرانسه

فرانسه یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته محیط زیست می باشد ، شهریه سالانه ای که برای تحصیل در این رشته باید در دانشگاه های دولتی پرداخت کنید مبلغی بالغ بر ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در سال می باشد ، اما در دانشگاه های خصوصی به دلیل وجود واحدهای عملی که باید در آزمایشگاه و محیط های طبیعی برگزار شود ، می تواند به ۱۵ هزار یورو در سال نیز برسد ، اما داستان به همین جا ختم نمی شود و دانشجویان فقط با هزینه شهریه رو به رو نیستند.

علاوه بر شهریه دانشگاه باید هزینه زندگی در این کشور را نیز در نظر داشته باشید که ممکن است تا سالانه ۱۵ هزار یورو هم برسد ، البته این مبلغ خیلی به نوع زندگی شخصی هر فرد بستگی دارد و می تواند بسیار کمتر و یا حتی بیش تر نیز بشود ، هزینه اقامت در فرانسه شامل اجاره مسکن یا خوابگاه ، خوراک ، پوشاک ، حمل و نقل و غیره می باشد که همانطور که گفتیم به سبک زندگی اشخاص بستگی دارد و می توان آن را تا سالانه ۸۵۰۰ یورو در سال نیز پایین آورد.

در اینجا است که بورسیه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و با اخذ بورسیه تحصیلی در رشته محیط زیست از دانشگاه های فرانسه شاید حتی بتوانید هزینه اقامت خود را علاوه بر شهریه دانشگاهتان نیز تحت پوشش قرار دهید که تحصیل و اقامت را برای شما در این کشور بسیار آسان تر می کند.

چارت درسی محیط زیست در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان با تحصیل در رشته محیط زیست می آموزند که از ابزارها و دیدگاه های علوم انسانی ، علوم طبیعی و علوم اجتماعی برای درک علل و پیامدهای مشکلات زیست محیطی و ارائه راه حل برای این مشکلات استفاده کنند.

چارت درسی محیط زیست در دانشگاه های فرانسه

رشته محیط زیست در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در برخی دانشگاه‌های این کشور دارای گرایش نیستند و رشته تحت عنوان مهندسی محیط زیست ارائه و تدریس می‌شود ، ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه‌های دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی مطلوب و در مقاطع بعدی کاهش می‌یابد.

به طور کل دانشجویان رشته مهندسی محیط زیست باید دروس گیاه شناسی عمومی ، زمین شناسی ، جانور شناسی ، هوا و اقلیم شناسی ، خاک شناسی ، شناخت محیط زیست ، حفاظت خاک ، حقوق و مدیریت محیط زیست ، آلودگی هوا ، آلودگی آب و خاک و بسیاری دروس تخصصی دیگر را مطالعه و نمره قبولی را در این دروس به دست آورند.

زبان تحصیل محیط زیست در فرانسه

تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه به زبان فرانسوی به علاقه مندان ادامه تحصیل در این رشته تدریس و ارائه می شود ، البته شاید بعضی دانشگاه های خصوصی در این کشور در طی یک سال تحصیلی اقدام به ارائه این رشته با زبان انگلیسی نمایند ، اما در دانشگاه ها و مراکز دولتی این رشته فقط به زبان فرانسوی تدریس می گردد.

پس بدین منظور لازم می باشد که متقاضیان نسبت به آموزش و تقویت زبان فرانسوی اقدام نمایند تا بتوانند در این رشته در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند.

ذکر این نکته نیز دارای اهمیت می باشد که حتی اگر در دانشگاهی خصوصی به زبان انگلیسی نیز فرد خواستار تحصیل در این رشته باشد باز باید به بان فرانسوی تا حدودی تسلط داشته باشد و این موضوع می تواند امتیاز بیشتری را برای دانشجو فراهم نماید.

برای تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه باید مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی به دانشگاه مورد نظر ارائه کنید که نشان دهد شما قادر به خواندن و نوشتن به زبان فرانسوی و همچنین درک و فهم اصطلاحات و متون تخصصی این رشته می باشید ، حداقل مدرک C1 زبان فرانسه نیاز است تا بتوانید در دانشگاه های این کشور در رشته محیط زیست ثبت نمایید و پذیرش شوید.

مراکز دولتی محیط زیست در فرانسه

در حالی که فعالیت های زیست محیطی فرانسه تحت سلطه چند انجمن و بنیاد بزرگ است ، تعداد و تنوع سازمان هایی که به مسائل زیست محیطی می پردازند از دهه ۱۹۷۰ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است ، در فرانسه ، مرکزیت دولت منجر به نهادینه سازی مهم گروه های اصلی زیست محیطی شده که اغلب برای اداره بخش هایی از سیاست های زیست محیطی تعیین می شوند و تا حد زیادی به یارانه های عمومی وابسته هستند.

مراکز دولتی محیط زیست در فرانسه

در ابن کشور بیش از ۱۰۰ مرکز دولتی به صورت رسمی در حیطه محیط زیست فعالیت می کنند که هم از افراد علاقه مند به تحصیل در این حوزه حمایت نموده و هم از فارغ التحصیلان جهت کار در زمینه های مرتب با محیط زیست دعوت به عمل می آورند.

هر یک از این مراکز در حیطه مشخصی از محیط زیست فعالیت نموده و شما با توجه به مهارت و تخصص خود می توانید به هر یک از انها درخواست ارسال کنید ، از جمله این حوزه ها می توان به آب و هوا ، سوخت های فسیلی ، حقاظت از منابع طبیعی و غیره اشاره کرد.

برخی از مراکز دولتی محیط زیست در این کشور عبارتند از:

 • مرکز CPIE Bocage de l’Avesnois
 • مرکز Les Dégonflés

برخی از دیگر دانشگاه های این کشور نیز که می توانند به عنوان یک مرکز دولتی میزبان شما باشند به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه UVSQ
 • دانشگاه Grenoble Alpes
 • دانشگاه Savoie
 • دانشگاه Montpellier

مزایا و معایب تحصیل محیط زیست در فرانسه

با رشدی که کشور فرانسه طی چند دهه اخیر در مسائل و تجهیزات محیط زیستی داشته است و به طور مداوم این موضوع از اهمیت بیشتری در این کشور برخوردار می شود ، بدیهی می باشد که افراد علاقه مند به محیط زیست و تحصیل در این زمینه ، اقامت در این کشور و تحصیل دردانشگاه های این کشور را جز گزینه های اول خود قرار خواهند داد ، مهاجرت همواره خوبی ها و بدی های خود را دارد ، در این قسمت ما به مهم ترین مزایا و معایبی تحصیل رشته محیط زیست در کشور فرانسه اشاره خواهیم کرد.

مزایا و معایب تحصیل محیط زیست در فرانسه

مزایا

 • نظام آموزش عالی و دانشگاه های معتبر برای تحصیل در رشته محیط زیست
 • بازار کار خوب و پر درآمد پس از فارغ التحصیلی
 • تحصیل ارزان در دانشگاه های این کشور
 • فاصله مکانی و زمانی مناسب نسبت به ایران
 • قیمت بسیار مناسب مسکن و حمل و نقل در فرانسه

معایب

 • آموزش زبان فرانسوی از انگلیسی دشوارتر و زمان بر تر می باشد و حتما باید به آن تسلط داشته و مدرک معتبر کسب نمایید
 • هزینه زندگی نسبت به خیلی از کشورهای دیگر اروپا بالا است
 • تفاوت فرهنگ و سبک زندگی با ما ایرانیان

بازار کار فرانسه پس از تحصیل رشته محیط زیست

در فرانسه اشتغال و بررسی بازار کار رشته مهندسی محیط زیست با توجه به کسب مهارت در این رشته تحصیلی معین می‌شود ، چرا که تنها داشتن یک مدرک دانشگاهی بدون کسب مهارت‌های جانبی لازم کافی نیست و بدین منظور یادگیری و تسلط کامل بر نرم‌افزار‌های مرتبط و کسب تجربه هرچه بیشتر در این زمین بسیار راهگشا به حساب می‌آید.

استخدام در شرکت‌های مهندسی مشاور ، نهادهای دولتی و شهرداری‌ها و کار در صنایع و سازمان‌های غیر دولتی و در زمینه های مرتبط با کشاورزی از جمله مسیرهای شغلی احتمالی برای مهندسان محیط زیست در این کشور است ، مهندسین محیط زیست می توانند در حوزه های مشاوره محیط زیست ، حرفه آموزش محیط زیست ، مدیریت محیط زیست ، حرفه بازیافت ، مدیریت زباله ، مدیریت کیفیت آب و بسیاری حوزه های دیگر مربوط به این زمینه مشغول به کار شوند.

میزان درآمد در این حرفه نسبت مستقیمی با تجربه افراد و میزان مهارت آنان دارد ، اما به طور کل یک مهندس محیط زیست در فرانسه قادر خواهد بود ماهانه بالغ بر ۴ هزار تا ۱۳ هزار یورو در ماه درآمد کسب نماید.

سوالات پر تکرار تحصیل محیط زیست در فرانسه

ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تلاش کردیم یکی از رشته های پر طرفدار در فرانسه را به شما عزیزان معرفی کنیم اگر به رشته خاصی علاقه مندید ، حتما در بخش دیدگاه ما را مطلع کنید تا اطلاعات کاملی درباره آن به شما بدهیم.

هزینه تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه چقدر است؟

شهریه سالانه ای که برای تحصیل در این رشته باید در دانشگاه های دولتی پرداخت کنید مبلغی بالغ بر 300 تا 600 یورو در سال می باشد ، اما در دانشگاه های خصوصی به دلیل وجود واحدهای عملی که باید در آزمایشگاه و محیط های طبیعی برگزار شود ، می تواند به 15 هزار یورو در سال نیز برسد ، اما داستان به همین جا ختم نمی شود و دانشجویان فقط با هزینه شهریه رو به رو نیستند.

آیا امکان تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه به زبان انگلیسی هم وجو د دارد؟

دانشگاه پاریس همچنین برنامه‌هایی به زبان انگلیسی ، برای دانشجویان در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی ارائه می‌دهد.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه کدام است؟

دانشگاه سوربن برترین دانشگاه برای تحصیل زیست شناسی در فرانسه به‌ شمار می‌آید ، درحال‌حاضر ، بیش از 55 هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در سه دانشکدۀ آن به تحصیل مشغول می باشند.

برای تحصیل در رشته محیط زیست در فرانسه چه مدرک زبانی را باید ارائه دهم؟

حداقل مدرک C1 زبان فرانسه نیاز است تا بتوانید در دانشگاه های این کشور در رشته محیط زیست ثبت نمایید و پذیرش شوید

یک مهندس محیط زیست در فرانسه چقدر درآمد دارد؟

به طور کل یک مهندس محیط زیست در فرانسه قادر خواهد بود ماهانه بالغ بر 4 هزار تا 13 هزار یورو در ماه درآمد کسب نماید.

در این مقاله از موسسه مهاجرتی رجبی در خصوص تحصیل رشته محیط زیست در فرانسه مطالبی کاربردی را ارائه دادیم ، چنانچه پرسش و ابهامی دارید می توانید با شماره های دفتر تهران و شیراز در تماس باشید و از خدمات مشاوره رایگان موسسه بهره مند شوید ، ضمناً سایر مقالات سایت هم می تواند در این زمینه به شما کمک کند ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در خارج از کشور است ، بهترین رشته ها و دانشگاه های دنیا در آن مقاله به شما معرفی شده اند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه