تحصیل رشته حقوق در آلمان

تحصیل رشته حقوق در آلمان یکی از فرصت های بسیار مناسبی است که می تواند شما را به مدارک و درجات بالایی در این رشته و حوزه رسانده تا آینده ای موفق را از لحاظ شغلی و مالی برای خود رقم بزنید.

رشته حقوق یکی از پرطرفدارترین رشته های گروه علوم انسانی در آلمان است که سالانه علاقمندان داخلی و خارجی فراوانی مایل به تحصیل آن و دریافت مدرک از دانشگاه های این کشور هستند.

کشور آلمان یکی از برترین سیستم های آموزشی را در اروپا و جهان دارد و تحصیل رشته حقوق در آلمان فرصتی بی نظیر است که قدرت اشتغال و فعالیت در هرکجای جهان را به شما اعطا می کند. برخلاف تصور هزینه تحصیل رشته حقوق در آلمان از رشته های فنی مهندسی و پزشکی ارزان تر بوده و علاوه بر این تحصیل در آن نیز از این رشته ها آسان تر و ساده تر است.

ساختار قضایی و حقوقی آلمان نیز از 3 بخش اصلی نظیر حقوق عمومی، حقوق خصوصی و حقوق کیفری تشکیل می شود؛ که حقوق عمومی و کیفری مربوط به مسائل حقوقی مابین مردم و دولت بوده و حقوق خصوصی نیز میان نفرات و یا شرکت ها قرار می گیرد.

در ادامه کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) شما را با تحصیل رشته حقوق در آلمان آشنا خواهند ساخت. ضمنا مقاله تحصیل در آلمان را نیز حتما در سایت ما مطالعه کرده و قوانین و شرایط آن را کاملا بشناسید.

فهرست مطالب
تحصیل رشته حقوق در آلمان

مدارک پذیرش رشته حقوق در آلمان

تحصیل رشته حقوق در آلمان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و در مرت زمان های 4 سال، 1 تا 2 سال و 3 سال به دانشجویان ارائه می شود. زبان رسمی آموزش و تدریس نیز در این رشته زبان آلمانی می باشد، اما خوشبختانه امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز برای علاقمندان وجود خواهد داشت که بیش تر برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می شود.

دقت داشته باشید که جهت دریافت مدرک رشته حقوق در آلمان، متقاضیان باید پس از دوره کارشناسی خود در اولین آزمون (First State Examination) مربوطه شرکت کرده و با موفقیت آن را پشت سر بگذارند. پس از وارد دوره 2 ساله کارآموزی می شوند و تمامی جوانب و شرایط سیستم حقوقی آلمان را می شناسند. ضمنا در طول دوره کارآموزی باید در کلاس هایی مرتبط که توسط وکلا و قضات ارائه می شوند نیز شرکت کنید.

در نهایت پس از تمام دوره کارآموزی زمان شرکت در دومین آزمون  (Second State Examination)مربوط به این حوزه می باشد. با قبولی در آزمون دوم شخص به صورت قانونی قادر به فعالیت به عنوان وکیل یا قاضی در سیستم قضای آلمان خواهد بود.

ضمنا دانشگاه های این کشور از متقاضیان تحصیل رشته حقوق در آلمان مدرک زبان معتبری نیز درخواست می کنند که باتوجه به زبان انتخابی می تواند آلمان یا انگلیسی باشد. در ادامه شما را مهم ترین مدارک پذیرش رشته حقوق در آلمان که باید به دانشگاه ها ارائه نمایید آشنا می سازیم.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل رشته مورد علاقه تان در برترین دانشگاه های جهان با مشاوره گام به گام موسسه رجبی!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

مدارک موردنیاز

دقت داشته باشید که ممکن است باتوجه به شرایط متقاضی و یا مراکز آموزشی مختلف، مدارک موردنیاز از سوی دانشگاه ها بایکدیگر تفاوت هایی داشته و یا مدارکی مازاد درخواست شود. به همین خاطر همواره از طریق کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی از جدیدترین و آخرین لیست مدارک موردنیاز هر دانشگاه مطلع شوید.

دقت داشته باشید که علاوه بر پذیرش و ثبت نام در دانشگاه، باید پس از قبولی و انجام مراحل پذیرش برای دریافت ویزای تحصیلی نیز اقدام نمایید، که این مرحله نیز بسیار مهم بوده و نیازمند مدارک مختص به خود می باشد. با تماس با مشاورین موسسه رجبی از مراحل اخذ ویزا و مدارک لازم برای دریافت آن اطلاعات کافی را کسب نمایید.

اما همواره مدارکی به صورت قطعی باید به این مراکز جهت تحصیل رشته حقوق در آلمان ارائه شوند، این مدارک به شرح زیر می باشند:

 • مدرک زبانی معتبر آلمانی یا انگلیسی
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات دوره دبیرستان ( پذیرش دوره لیسانس )
 • مدرک لیسانس ( پذیرش دوره فوق لیسانس ) و مدرک فوق لیسانس ( پذیرش دوره دکترا )
 • پاسپورت معتبر
 • توصیه نامه از اساتید و یا مراکز آموزشی پیشین ( پذیرش دوره های تحصیلات تکمیلی )
 • انگیزه نامه قوی، جذاب و گیرا
 • هرگونه پژوهش، تحقیق و مقاله بین المللی جهت تقویت رزومه

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان بهتر است اطلاعات خود را به روز کنید!

بهترین دانشگاه های حقوق آلمان

قطعا تحصیل رشته حقوق در آلمان یک فرصت بسیار ایده آل شناخته می شود که می تواند شما را به موفقیت های بزرگی برساند. در این جا باید بدانید که دانشگاه های مختلفی در این کشور نسبت به آموزش و ارائه این رشته اقدام می نمایند که هریک از این مراکز ویژگی هایی مختص به خود را داشته و تفاوت هایی را با دیگر مراکز دارا می باشند.

این تفاوت های میتواند در اساتید در دسترس، اعتبار، رتبه جهانی، هزینه های تحصیلی و دیگر موارد باشد که شناخت آن ها بسیار مهم است. گرچه باید بگوییم که شما در هرکدام از دانشگاه های آلمان که مشغول به تحصیل این رشته شوید قطعا مدرکی بسیار قوی و معتبر را کسب خواهید کرد و به آینده ای مناسب دست پیدا خواهید نمود.

اما بازهم هرچه بتوانید مدرک خود را از دانشگاهی معتبرتر دریافت کنید، قطعا مزایای بیشتری در انتظار شما خواهد بود. به همین خاطر باید با افرادی نظیر مشاورین شرکت رجبی مشاوره نمایید که بر اساس مدارک و شرایط تحصیلیتان بتوانند در بهترین گزینه ممکن برای شما یک پذیرش موفق را به دست آورند.

در جدول زیر جهت معرفی اسامی و رتبه های بهترین دانشگاه های حقوق آلمان را برای شما جمع آوری کرده ایم:

نام دانشگاه رتبه جهانی در ارائه رشته حقوق
رشته حقوق دانشگاه هامبولت برلین 39
رشته حقوق دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ 47
رشته حقوق دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ 63
رشته حقوق دانشگاه آزاد برلین 69
رشته حقوق دانشگاه هامبورگ 94
رشته حقوق دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ 150-101

هزینه تحصیل حقوق در آلمان

باید بگوییم علاوه بر اعتبار و کیفیت بالای آموزش و تدریس در دانشگاه های کشور آلمان، عامل دیگری نیز وجود دارد که تاثیر بسیار زیادی بر جذب دانشجویان خارجی جهت تحصیل رشته حقوق در آلمان می گذارد. هزینه های اقامت تحصیل بسیار خوب و ارزان در این کشور در کنار دیگر مزایا از دیگر عوامل جذب دانشجویان است.

باید بدانید هزینه تحصیل حقوق در آلمان در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان خارجی و داخلی رایگان بوده و شهریه ای بابت آن از افراد دریافت نمی شود. اما تحصیل در مراکز خصوصی با شهریه همراه است که باید به دانشگاه پرداخت شود، مگر شخصی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از مرکز موردنظر گردد.

البته شهریه دانشگاه های خصوصی نیز در مقابل دیگر کشورها بسیار ارزان تر است که بازهم باعث علاقه دانشجویان به تحصیل در آن ها می شود. همچنین دقت داشته باشید که دانشگاه های دولتی هر ترم مبلغی حدود 200 تا 700 یورو بابت هزینه ثبت نام و امور اداری دریافت می کنند، اما شهریه ای اخذ نمی شود.

این مقدار هزینه دریافتی برای کل دوره تحصیلی توسط دانشگاه های دولتی آلمان از هزینه تحصیل یک ترم  رشته حقوق در بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است و در برخی موارد نیز حتی بسیار کمتر است. ضمن اینکه شهریه تحصیل رشته حقوق در آلمان در دانشگاه های خصوصی نیز سالانه می تواند از 4 هزار تا 20 هزار یورو متغیر باشد.

هزینه تحصیل حقوق در آلمان

چارت درسی حقوق در دانشگاه های آلمان

نظام آموزشی کشور آلمان از برترین های حال حاضر جهان می باشد که طبق معاهده بولونیا انجام می پذیرد. به همین خاطر دانشجویان در آموزش های خود از معتبرترین و برترین منابع درسی و تحصیلی آموزش های خود را دریافت و فرا می گیرند که آنان را به افرادی بسیار متبهر و متخصص در حوزه تحصیلی خود می نماید.

همچنین اکثر متقاضیان خارج از اروپا نظیر ایرانیان که امکان معادل سازی دقیق مدرک دیپلم آنان با سیستم آموزشی آلمان وجود ندارد، باید حتما در دوره یک ساله کالج‌‌ های آلمان (Studienkolleg) شرکت کرده و با موفقیت آن را پشت سر بگذارند.

 این دوره ها دانشجویان را برای تحصیل این رشته و همچنین شرکت در آزمون ورودی این رشته در دانشگاه های مختلف آماده می سازد.

تحصیل رشته حقوق در آلمان ترکیبی از موضوعات اجتماعی، سیاسی، اخلاق و فلسفی می باشد و دروسی در همین زمینه های به دانشجویان تدریس می شود. علاوه بر این افراد در دوره های تحصیلات تکمیلی می توانند به صورت تخصصی در گرایش هایی نظیر مسائل مالی، کسب وکار، اقتصاد، حقوق اروپا، مالیات و حقوق بین المللی نیز به تحصیل مشغول شوند.

اگر بخواهیم از مهم ترین دروسی که در چارت درسی حقوق در دانشگاه های آلمان به دانشجویان ارائه می شوند، نام ببریم؛ باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مهارت ها و روش های حقوقی
 • قانون کیفری
 • قانون عمومی
 • قانون قرارداد
 • مقدمه ای بر حقوق و نظام حقوقی آلمان
 • قانون زمین
 • قانون جرایم
 • مبانی حقوقی اتحادیه اروپا
 • راه حل های حقوقی
 • حقوق آلمان
 • قانون آلمان
مزایا و معایب تحصیل حقوق در آلمان ​

مزایا و معایب تحصیل حقوق در آلمان

باید بگوییم که در دنیا کشورهای معدودی نظیر آلمان وجود دارند که مزایا تحصیل در آن ها بسیار بوده و میزان معایب وارده بر آن ها بسیار کم و نادر است و می توان این معایب را نیز از میان برداشت و یا اثر آن ها را بسیار کم کرده و کاهش داد. البته شناخت مزایای تحصیل رشته حقوق در آلمان می تواند تاثیر بسیاری در انتخاب شما گذاشته و شرایط مهمی را مطرح نماید.

کشور آلمان یکی از کشورهای جهان می باشد که پذیرش در دانشگاه های آن به تنهایی می تواند یک مزیت بسیار بزرگ شناخته شده و یک موفقیت و دستاورد تلقی شود. همین تفسیر به تنهایی کاملا نشان دهنده کیفیت و شرایط تحصیل در این کشور است. اما جهت آشنایی بیش تر در ادامه برخی از مهم ترین مزایا و معایب تحصیل حقوق در آلمان را به شما شرح خواهیم داد.

مزایا

 • دسترسی به یکی از برترین سیستم های آموزشی جهان
 • تحصیل در معتبرترین دانشگاه های ارائه کننده این رشته
 • آموزش توسط اساتید بسیار معتبر و سرشناس
 • هزینه های اقامت و زندگی ارزان
 • دسترسی به تحصیل رایگان این رشته
 • وجود فرصت های کاری مناسب و متنوع
 • امکان کار و اشتغال در حین تحصیل
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی
 • جایگاه اجتماعی بسیار بالا و پر احترام وکلا و قضات
 • درآمد بالای وکلا و قضات در کشور آلمان

معایب

 • یادگیری سخت زبان آلمانی
 • رقابت بالا برای پذیرش این رشته
 • تفاوت فرهنگی زیاد با کشورمان

هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی نامی آشنا و معتبر در زمینه مهاجرت قانونی با در اختیار داشتن کارشناسان و مشاوران حرفه ای و به روز می کوشد تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار سازد.

در فیلم برخی از ویزاهای کشور آلمان را می بینید که در مدت زمان کوتاهی برای مراجعین ما اخذ شده است.

شما هم میتوانید با سنجش رایگان شرایط خود در این مسیر گام بردارید ؛ به این منظور فرم زیر را تکمیل کنید.

نمایش ویدیو درباره ویزاهای-کشور-آلمان
منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

مهاجرت تحصیلی به آلمان در کوتاه ترین زمان ممکن ، مشاوره رایگان بگیرید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

بازار کار آلمان پس از تحصیل رشته حقوق 

یکی از بزرگ ترین مسائل پیش روی دانشجویان خارجی پس از اتمام تحصیل رشته حقوق در آلمان یافتن شغل مناسب با درآمدی بالا و کافی می باشد. ضمن اینکه اشتغال پس از دریافت مدرک در این کشور امکان ادامه زندگی در آلمان و دریافت اقامت دائم را نیز برای دانشجویان خارجی فراهم می آورد.

به طور کلی آلمان یکی از برترین و قوی ترین اقتصادهای جهان بوده و نرخ بیکاری بسیار پائینی دارد و در مقایسه با دیگر کشورها دارای شرایط کاری بسیار بهتر و ایده آل تری است. به خصوص برای افراد تحصیل کرده و دارای مدرک دانشگاهی شرایط کاری و شغلی بسیار مناسب تر است.

ضمن اینکه حوزه فعالیت حقوقدانان این روزها تمامی مشاغل و ابعاد زندگی انسان ها را در بر می گیرد. علاوه بر این باید بدانید که میزان تحصیلات و سابقه کاری شما نیز تاثیر زیادی بر میزان درآمدتان می گذارد. طبق آخرین آمار از متخصصین این حوزه درآمد یک وکیل تازه کار در حدود 3300 یورو در ماه می باشد که می تواند تا ماهانه 13 هزار یورو نیز برسد.

اما به طور متوسط ماهانه درآمدی حدود 7270 یورو برای وکلا و حقوقدانان در این کشور به ثبت رسیده است. شما پس از کسب مدرک کارشناسی خود می توانید به درآمدی 3500 یورویی رسیده و پس از شرکت در اولین آزمون این درآمد به 5 هزار یورو نیز خواهد رسید. حتما مقاله کار در آلمان را مطالعه نمایید تا درآمدها  بازار کار این کشور را بهتر بشناسید.

گرایش های حقوق در مقاطع مختلف آلمان​

گرایش های حقوق در مقاطع مختلف آلمان

همانطور که تا این بخش از مقاله مطلع شدیم، تحصیل رشته حقوق در آلمان در مقاطع مختلفی امکان پذیر می باشد که می تواند در مقاطع تحصیلات تکمیلی در گرایش های تخصصی تری نیز ادامه پذیر باشد. باید توجه داشته باشید که معمولا دوره کارشناسی این رشته دارای گرایش خاصی نمی باشد و با مدرک کارشناسی حقوق برای متقاضیان پایان می پذیرد.

گرایش های حقوق در مقاطع مختلف آلمان متفاوت هستند و این تنوع و تفاوت در مقاطع تحصیلات تکمیلی دیده می شود. دانشجویان می توانند به صورتی تخصصی تر در زمینه های مورد علاقه خود در این رشته تحصیل نمایند. هر دانشگاه باتوجه به هیئت علمی خود رشته های خاصی را ارائه می کند اما به طورکلی این رشته ها در حوزه های زیر قرار می گیرند:

 • حقوق خصوصی
 • حقوق عمومی
 • حقوق بین الملل
 • حقوق جزا و جرم‌شناسی
 • حقوق بشر
 • حقوق خانواده
 • حقوق محیط زیست
 • حقوق تجاری اقتصادی بین‌المللی
 • حقوق بشر
 • حقوق خانواده
 • حقوق محیط زیست
 • حقوق تجاری اقتصادی بین‌المللی

در مقالات زیر با شرایط کشورهای مختلف برای تحصیل حقوق آشنا می شوید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته حقوق در آلمان

 باید بدانید که تحصیل رشته حقوق در آلمان در دوره کارشناسی 4 سال، دوره کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال و دوره دکترا 3 سال به طول می انجامد.

تحصیل رشته حقوق در آلمان به زبان های آلمانی و انگلیسی به علاقمندان ارائه می شود.

 بله، تحصیل رشته حقوق در آلمان فقط در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان می باشد و در دانشگاه های خصوصی با پرداخت شهریه همراه است.

 باید بدانید که درآمد وکلا و حقوقدانان در آلمان بستگی به میزان تحصیلات و سابقه کاری آنان داشته و می تواند ماهانه از 3300 یورو تا 13 هزار یورو را در بر بگیرد.

 بله، باید بگوییم که دانشگاه های این کشور جهت پذیرش در رشته حقوق در مقاطع مختلف از دانشجویان مدرکی معتبر را جهت اثبات میزان تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی درخواست می نمایند.

کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی در این مقاله تحصیل رشته حقوق در آلمان را به شما شرح دادند. جهت کسب اطلاعات بیش تر با مشاورین ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز تماس حاصل نمایید. ضمنا مقاله مهاجرت به آلمان را نیز حتما مطالعه نمایید.

در انتها تجربه مراجعین ما که برای کشور آلمان اقدام کرده اند را با شما به اشتراک می گذاریم.

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

4 دیدگاه در “تحصیل رشته حقوق در آلمان

 1. تحصیل رشته حقوق در آلمان شیلا گفت:

  تو کشور المان میشه دادستان شد؟

  1. تحصیل رشته حقوق در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در صورتی که فارغ التحصیل از دانشگاه های المان و شهروند این کشور باشید بله .

   با تشکر از سوال شما

 2. تحصیل رشته حقوق در آلمان علیرضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون بابت مطالب مفید و ارزشمندتان
  چندتا سوال داشتم خدمتتون
  برای تحصیل در مقطع دکترا حقوق در آلمان گرایش حقوق خصوص بهتر یا حقوق جزا و جرم شناسی ؟؟
  بعد مدرک کارشناسی ارشد حقوق که تو ایران گرفتیم مورد تایید آلمان هستش؟؟
  مدرک دانشگاه آزاد و H+ هست دانشگاه ما

  ممنون که وقت گذاشتین🙏

  1. تحصیل رشته حقوق در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   متاسفانه مدارک لیسانس و فوق لیسانس رشته حقوق ایران برای کشور المان قابل قبول نیست و بهتر است برای دیگر کشورها از جمله فرانسه جهت مستر مجدد یا پی اچ دی اپلای کنید. ضمنا بهترین گرایش ها برای مهاجرت حقوق بین الملل و تجارت است.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)
منو
خانه