رشته های تحصیلی

تحصیل رشته حقوق در آلمان

تحصیل رشته حقوق در آلمان

تحصیل رشته حقوق در آلمان با امکانات تحصیلی عالی امکانپذیر است ؛ ۴۵ دانشگاه با ۵۹ دوره تحصیلات انگلیسی جهت ارائه برنامه تحصیلی حقوق در دسترس دانشجویان داخل و خارج از آلمان قرار دارد.

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ، موسسه ای که تمامی تمرکز کاری خود را مبنی بر شناسایی بهترین مقاصد تحصیلی و پیشنهاد آنها به متقاضیان تحصیل در خارج از کشور گمارده ، در اینجا مقاله جامعی از کلیه اطلاعات مهم تحصیل رشته حقوق در آلمان (۲۰۲۱/۲۰۲۲) ارائه نموده اند که از عزیزان علاقه مند دعوت می شود که آنها را مطالعه کنند.

برای دریافت اطلاعات کامل در زمینه تحصیل در کشور آلمان حتما توصیه می کنیم مقاله مفصلی که در همین سایت به شما تقدیم شده است را مطالعه کنید ، در مقاله تحصیل در آلمان اطلاعاتی ارائه شده که قطعا برای شما جدید است.

تحصیل در رشته حقوق در خارج از کشور و در یک کلاس جهانی برای شما امکان مقایسه و درک بهتر هنجارهای مختلف حقوقی را فراهم می کند.

دانشجویانی که در آلمان رشته حقوق می خوانند ، باید چهارسال دوره کارشناسی را بخوانند ، در این دوره آنها معمولاً آموزشهایی را می بینند که مختص زمینه های آلمان است و با آزمون دولتی فارغ التحصیل می شوند.

دانشگاه های آلمان از یک آموزش جالب و تعداد زیاد و متنوع دانشکده ها در رشته حقوق بهره مند هستند ، مطالعات حقوقی آلمان در واقع سوالات حقوق جاری اجتماعی ، سیاسی ، اخلاقی و فلسفی ، بحث در مورد موضوعات پیچیده در همه مناطق قابل تصور و مشکلات قدیمی را ترکیب می کند و یک علم جالب را برای وکلای آینده ارائه می کند.

شرایط تحصیل حقوق به زبان انگلیسی در آلمان

جستجوی مدرک انگلیسی زبان در رشته های حقوقی به زبان انگلیسی در آلمان شما را به سمت برنامه های مختلف کارشناسی ارشد سوق می دهد که مطالعات تطبیقی را دنبال می کنند یا بر جنبه های بین المللی حقوق مانند حقوق اروپا ، حقوق و تجارت یا حقوق بین الملل تمرکز می کنند.

برنامه های کارشناسی ارشد بین المللی انگلیسی زبان کمی متفاوت هستند: آنها به راحتی به سایر مدارک بین المللی منتقل می شوند و دانشجویان را برای شغل در سازمان های مختلف در سراسر جهان واجد شرایط می کنند و مدرک اعطا شده اغلب LLM است که در سطح بین المللی شناخته شده است.

در این مقاله ، شما با شرایط تحصیل در رشته حقوق در آلمان ، دوره های موجود و دانشگاه های برتر ، مشاغل دانشجویان بین المللی حقوق و موارد دیگر آشنا خواهید شد.

با استفاده از راهنمایی و مشاوره رایگان مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی از گزینه های متنوع تری برای تحصیل در رشته حقوق در آلمان مطلع می شوید.

تحصیل رشته حقوق در آلمان

دوره های کالج برای ورود به رشته حقوق

دانشجویانی که قصد تحصیل رشته حقوق در دانشگاه های دولتی آلمان را دارند باید در دوره های کالج این کشور قبل از ورود به دانشگاه شرکت کنند ، دانشجویان برای پذیرفته شدن در کالج باید در آزمون ورودی کالج مورد نظر خود شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت کند (متقاضی می تواند در آزمون ورودی کالج های دیگر نیز بطور هم زمان شرکت کند)

دانشجویان در دوره کالج ، به مدت یک سال یا به عبارتی در دو ترم تحصیلی مشغول به تحصیل می شوند و زبان آلمانی و دروس دبیرستان خود را در این مدت تقویت می کنند.

پس از اتمام یک سال دوره تحصیل در کالج دانشجو باید در پایان دوره ، در آزمون ورودی دیگری شرکت کند ، در صورتی که دانشجو در این آزمون سطح زبان B1 یا B2 دارا باشد و معدل و نمره خوبی کسب کند (معدل بین ۱ تا ۱٫۳) ، مجاز به دریافت پذیرش از دانشگاهی می شود که دوره کالج خود را در آن گذرانده ، می شود و می تواند دوره تحصیلی حقوق را در دانشگاه خود شروع کند.

بهترین دانشگاه های حقوق آلمان

۳ دانشگاه برتر حقوق در آلمان دانشگاه های زیر هستند که به هر کدام از آنها به اختصار توضیح داده می شود:

بهترین دانشگاه های حقوق آلمان
 • LMU مونیخ
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه هومبولت

آشنایی با دانشگاه LMU به منظور تحصیل حقوق

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU) ، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در مونیخ ، آلمان واقع شده است ، این دانشگاه ، ششمین دانشگاه قدیمی آلمان است که به طور مداوم فعالیت می کند.

دانشگاه مونیخ ۴۳ برنده جایزه نوبل دارد ، از اساتید نامدار و محققان برجسته این دانشگاه که برندگان جایزه نوبل هستند ، می توان به رودلف پیرلز ، یوزف منگله ، ریچارد اشتراوس ، والتر بنیامین ، جوزف کمبل ، محمد اقبال ، ماری استاپس ، ولفگانگ پائولی ، برتولت برشت ، ماکس هورکه ایمر ، کارل لوونشتاین ، کارل اشمیت ، گوستاو رادبروش ، ارنست کاسیرر ، ارنست بلوخ و کنراد آدنوئر ، اشاره کرد.

دانشکده حقوق دانشگاه LMU ، با بیش از ۳۰ استاد و حدود ۵۳۰۰ دانشجو ، یکی از بزرگترین و مشهورترین دانشکده های حقوق در آلمان است ، در این دانشکده رشته حقوق در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود.

برای تحصیل رشته حقوق در دانشگاه LMU ، دانشجویان نیازی به شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه ندارند و مدرک دیپلم و ریزنمرات دوره دبیرستان کافی است ، که بعد از آن باید در یک مصاحبه شرکت کنند.

تحصیل رشته حقوق در دانشگاه هامبورگ

دانشگاه هامبورگ (UHH) ، دانشگاهی در هامبورگ ، آلمان است ، پردیس اصلی این دانشگاه در منطقه مرکزی Rotherbaum واقع شده است ، موسسات وابسته و مراکز تحقیقاتی وابسته در سراسر ایالت شهر توزیع شده اند.

دانشکده حقوق در دانشگاه هامبورگ شامل سه گروه آموزشی حقوق عمومی ، حقوق جزا و جرم شناسی و گروه حقوق مدنی است.

از اساتید نامدار این دانشکده می توان دکتر آن ون آاکن ، دکتر ماریون آلبرز ، دکتر ایوو اپل ، دکتر ماتیاس آرمگارد ، دکتر رینهارد بورک ، دکتر Jochen Bung ، دکتر داگمار فلیکس ، دکتر آرمین هاتجه ، دکتر هینریش جولیوس ، دکتر مارکوس کوتزور ، دکتر میلان کوهلی ، دکتر پیتر مانکوفسکی ، دکتر استفان اوتر ، دکتر الکساندر پرولی ، دکتر گئورگ ، دکتر Tilman Repgen ، دکتر کلودیا شوبرت ، دکتر ولفگانگ شولز ، دکتر هانس-هاینریش تروت ، دکتر استفان وویگت و دکتر پیتر وتزلز را نام برد.

شرط اصلی پذیرش در دانشگاه هامبورگ اثبات صلاحیت ورود به آموزش عالی است ، گواهی نامه ای که به شما اجازه تحصیل در یک موسسه آموزش عالی را می دهد ، به عنوان صلاحیت ورود به آموزش عالی توصیف می شود و شرط دیگر پذیرش در دانشگاه هامبورگ ،Abitur (گواهی ترک مدرسه متوسطه آلمان) یا سایر مدارک صلاحیت ورود به آموزش عالی است ،دانشجویان برای پذیرش در این دانشگاه نیازی به آزمون ندارند و باید فرم درخواست را بصورت آنلاین بارگذاری کنند.

تحصیل رشته حقوق در دانشگاه هومبولت

دانشگاه هومبولت برلین ، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در بخش مرکزی میته در برلین ، آلمان است ، که دارای یکی از بهترین دانشکده های حقوق آلمان است.

دانشگاه هومبولت به عنوان دانشگاه برجسته علوم طبیعی جهان در طول قرن نوزدهم و اوایل قرن ۲۰ در نظر گرفته شد ، زیرا این دانشگاه توسط استادان خود ، مانند آلبرت انیشتین ، با پیشرفت های عمده در فیزیک و سایر علوم مرتبط است ، دانشکده های قبلی و فعلی و فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه در مجموع ، برنده ۵۷ برنده جایزه نوبل شده اند.

از بزرگان و اساتید معروف این دانشگاه می توان اوتو هان ، تئودور مومسن ، آلفرد وگنر ، اوتو فون بیسمارک ، ورنر هایزنبرگ ، یاکوب و ویلهلم گریم ، هاینریش هاینه ، فلیکس مندلسون ، ماکس وبر ، گئورگ زیمل ، آنجلا دیویس ، کارل لیبکنشت ، گوستاو استرسمن ، آستین چمبرلین و امانوئل شارپنتیه ، را نام برد.

دانشجویان برای ثبت نام و اخذ پذیرش از این دانشگاه کافی است ، فرم ثبت نام را پر کنند و ترجیحاً از طریق پست در ساعات کاری ارسال کنند.

هزینه تحصیل حقوق در آلمان

از سال ۲۰۱۴ تحصیل در مقطع کارشناسی در کلیه رشته های کالج ها و دانشگاه های دولتی رایگان بود و این شامل هزینه تحصیل رشته حقوق در آلمان نیز می باشد اما یک شرط اساسی برای رایگان بودن وجود دارد و آن انتخاب زبان تحصیل به زبان آلمانی است.

هزینه تحصیل حقوق در آلمان

هزینه تحصیل رشته حقوق در آلمان در مدارس خصوصی ، تحصیلات تکمیلی و دکترا می تواند تا حدود ۲۰،۰۰۰ یورو یا ۲۲۰۰۰ دلار آمریکا در سال باشد.

سایر هزینه ها به عنوان بخشی از مطالعه حقوق بین الملل باید در نظر گرفته شود ، از جمله مسکن (که بسته به بخشی از کشوری که در آن زندگی می کنید متفاوت است) ، غذا و حمل و نقل.

تخفیف های دانشجویی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ممکن است باشد یا نباشد و هزینه های سفرهای احتمالی بین المللی نیز باید در نظر گرفته شود ، اما با توجه به هزینه های نسبتاً کم علمی و فرصت های آن برای تحصیل در کلاس جهانی ، تحصیل حقوقی در آلمان قطعاً قابل تأمل است.

چارت درسی حقوق در دانشگاه های آلمان

تدریس رشته حقوق در آلمان به سه دوره پایه ای ، دوره اصلی و دوره تمرکز تحصیلات تقسیم می شود:

دوره پایه ای رشته حقوق در آلمان برای آشنایی دانشجویان با مباحث ابتدایی حقوقی و فراهم آوردن درک اساسی از موضوع طراحی شده است ، در مطالعات اساسی در دانشگاه هومبولت ، بخش عمومی و ویژه قانون مدنی آلمان (BGB) در حقوق مدنی تدریس می شود ، در حقوق جزا بخش عمومی قانون مجازات آلمان (StGB) و بخشی از جرایم غیر مالكیت آموزش داده می شود.

شرط لازم برای ورود به دوره اصلی حقوق در دانشگاه های آلمان ، قبولی در آزمون میانی پایان ترم دوم است (در بسیاری از دانشگاه ها امتحانات میانی در پایان ترم چهارم برگزار می شود).

دانشجویان در دوره اصلی تحصیلات حقوقی ، به تحصیل حقوق مدنی ، حقوق خانواده و وراثت ، قانون تجارت و شرکتها ، قانون کار و حقوق مالکیت می پردازند ، علاوه بر این ، دانش آموزان از آئین دادرسی مدنی و کیفری آگاهی کسب می کنند.

علاوه بر ماژول های ذکر شده در بالا ، موضوعات متنوع دیگری مانند تاریخ حقوق ، جامعه شناسی حقوق ، فلسفه حقوق ، قانون یا روش یهود به صورت انتخابی تدریس می شوند.

دوره تمرکز در تحصیلات حقوق آلمان چیست؟

دوره تمرکز اصلی مهم ترین بخش دانشکده حقوق آلمان ، قبل از اولین آزمون دولتی است و در برلین ۳۰٪ از نمره نهایی بعدی را تشکیل می دهد ، معمولاً ترم ۵ و ۶ می تواند پس از قسمت کتبی اولین امتحان دولتی نیز به پایان برسد.

تمرکز اصلی در دانشگاه هومبولت شامل یک جلسه کتبی و امتحانی شفاهی و یک سمینار است که باید در طول ترم تحصیلی نوشته شود.

برای پذیرش در امتحان دولتی ، دانشجویان باید در طول ترم تحصیلی دوره کارآموزی را نیز بگذرانند ، در دانشگاه هومبولت ، کارآموزی در کل ۱۳ هفته است.

اهمیت سخنرانی برای دانشجویان حقوق آلمان

در هر دو دوره پایه و اصلی تحصیلات حقوق ، بسته به تعداد و دامنه موضوعات ، چندین سخنرانی در هفته وجود دارد که هر سخنرانی یک ساعت و نیم ادامه دارد و در جریان این سخنرانی ها مبانی نظری برای درک حقوقی تدریس می شود.

بورسیه رشته حقوق در آلمان

بورسیه های محبوب حقوقی که برای دانشجویان بین المللی در دسترس به قرار زیر است:

بورسیه رشته حقوق در آلمان

بورس تحصیلی DAAD برای سیاست های عمومی و حکمرانی خوب ؛ اساساً این بورس های تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد برای دانشجویان از کشورهای آفریقا ، آمریکای لاتین ، آسیای جنوبی و غیره برای انجام دوره کارشناسی ارشد در سیاست های عمومی در یک دانشگاه شرکت کننده آلمان است.

متقاضیان باید در مقطع کارشناسی مرتبط با حقوق تحصیل کرده باشند ، DAAD ماهانه ۸۵۰ یورو ، کمک هزینه سفر مناسب و یارانه مطالعه و تحقیق ۴۶۰ یورو هر سال پرداخت می کند.

همچنین در صورت لزوم یارانه اجاره و یا کمک هزینه همسر یا فرزندان دریافت خواهید کرد ، بیمه درمانی ، بیمه حوادث و مسئولیت در آلمان نیز تحت پوشش بورسیه قرار می گیرد.

بورسیه های تحقیقاتی انجمن ماکس پلانک ؛ بورسیه های تحقیقاتی انجمن ماکس پلانک در آلمان برای دارندگان مدرک دکترا یا مدرک دکترا در رشته حقوق ارائه می شود.

این بورس تحصیلی تا حدی هزینه تحصیل دانشجو را تأمین می کند و ماهانه ۱۳۶۵ تا ۲۳۰۰ یورو اعطا می کند ، این بورس برای متقاضیان بین المللی آزاد است و اتباع آلمان را شامل نمی شود.

فرصت های بورس تحصیلی دیگر نیز برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحقیق در زمینه تاریخ ، مردم شناسی ، حقوق ، جامعه شناسی یا مطالعات منطقه ای در آلمان هستند در دسترس است.

زبان تحصیل حقوق در آلمان

همانطور که در بخش هزینه ها نیز اشاره شد ؛ تحصیل رشته حقوق در آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی امکانپذیر است.

در حالی که تعداد فزاینده ای از مدارس حقوق در آلمان برنامه های فقط انگلیسی ارائه می دهند اما بسیاری دیگر فقط به زبان آلمانی ارائه می شوند.

آلمان یک مقصد محبوب برای ادامه دوره های LLM است ، دانشجویان بین المللی در این سطح گزینه های بیشتری برای تحصیل به زبان انگلیسی پیدا می کنند.

با این حال ، بهتر است زبان آلمانی مقدماتی را بیاموزید که می تواند به شما در تعامل با دانشجویان ، اعضای هیئت علمی یا ارائه کار پایان نامه در سمینارها کمک کند.

در واقع ، تسلط به زبان آلمانی شرط پذیرش در بسیاری از دانشکده های حقوق است ، برخی از این موسسات درخواست های پذیرش را باید از طریق کارمندان خود ارسال کنند و همه این مدارس مستلزم مدارک از جمله مدارک تحصیلی متوسطه و موسسات کارشناسی ، ریز نمرات و مدارک قانونی دیگر (در صورت وجود) هستند.

اگر از صحبت به زبان آلمانی راحت هستید ، می توانید دوره های حقوق غیر انگلیسی را در دانشگاه های برتر دولتی آلمان انتخاب کنید.

اما اگر یادگیری زبان آلمانی برای شما چالش بزرگی است باید به تحصیل در کشور های انگلیسی زبان فکر کنید ، تحصیل حقوق در کشور انگلستان می تواند گزینه ای بسیار مطلوب و ایده آل باشد ؛ با اینکه تحصیل در انگلستان گران است اما کوتاه بودن دوره های دانشگاهی ، این گرانی را جبران می کند ، مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

آزمون های ورودی حقوق در آلمان

دانشجویان برای ورود به دانشگاه های آلمان نیازی به آزمون ورودی ندارند زیرا بیشتر دانشگاه های آلمان پذیرش خود را براساس شرط معدل انجام می دهند ، اگر دانشجویان قصد ورود مستقیم به دانشگاه های آلمان را دارند ، باید دارای معدل عالی باشند و حتما حداقل مدرک B2 زبان آلمانی را داشته باشند.

دانشجویانی که مایل به تحصیل رشته حقوق در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی هستند نیز نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارند و دارا بودن آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ الزامی است.

دانشجویانی که مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی را ندارند باید قبل ورود به دانشگاه در کالج درس بخوانند ، پس از اتمام کالج دانشجویان در آزمونی که کالج برای ارزیابی زبان ،برگزار می کند ، باید نمره مورد قبول را کسب کنند تا مجاز به ورود برای ادامه دوره حقوق در دانشگاه شوند.

اگر به تحصیل رشته حقوق علاقه مندید می توانید کشور لهستان را نیز انتخاب کنید ؛ در لهستان هم برای ورود به رشته حقوق آزمون نمی دهید اما باید آیلتس ۶٫۵ داشته باشید ؛ مقاله تحصیل رشته حقوق در لهستان را بخوانید.

تحصیل دکترا حقوق در آلمان

مطالعات دکترای رشته حقوق به دانشجویان فرصت می دهد تا به پشتیبانی حقوقی و پروژه های سرمایه گذاری شرکت های بین المللی در سراسر اروپا دست پیدا کنند ، دکترای حقوقی که از آلمان فارغ التحصیل شده باشد ، می تواند به بررسی و مذاکره در مورد مجموعه ای از قراردادها از جمله خدمات ، مشاوره ، صدور مجوز ، خدمات مالی ، پشتیبانی از ثبت مقررات مالی و صدور مجوز در قلمرو اتحادیه اروپا شرکت کند.

تحصیل دکترا حقوق در آلمان

دپارتمان حقوق آلمان به فارغ التحصیلان آلمانی و بین المللی این فرصت را می دهد تا مدرک دکترا را در رشته حقوق بگیرند.

آمار حقوق و فقه کشور آلمان ۱۶ برنامه دکترا در رشته حقوق ارائه می دهد ، فقه در ۱۶ دانشگاه در آلمان است و علاوه بر این ، شما می توانید ۵۷ برنامه کارشناسی ارشد در حقوق و فقه در آلمان را نیز جستجو و مطالعه کنید.

برای تحصیل حقوق در مقطع دکترا ، فرانسه هم گزینه ای عالی است ؛ مقاله تحصیل رشته حقوق در فرانسه را مطالعه کنید.

پذیرش دکترای حقوق در آلمان

برای پذیرش در مقطع دکترا ، داوطلبان به مدرک ۴ ساله حقوق نیاز دارند که معادل اولین آزمون دولتی آلمان است.

علاوه بر این ، آنها باید مدرک خود را با نمره میانگین معادل “Vollbefriedigend” یعنی نمره کاملاً رضایت بخش” گذرانده باشند ، اگر آن مدرک از کشوری غیر از آلمان باشد ، متقاضیان باید دو دوره در حقوق خصوصی آلمان ، حقوق جزا و یا حقوق عمومی و همچنین یک امتحان نهایی کتبی را در این موضوعات بگذرانند.

دو دوره در حقوق خصوصی آلمان ، حقوق کیفری و یا حقوق عمومی ممکن است با یک LL.M آلمان با نمره ۲،۵ یا بهتر جایگزین شود.

پذیرش در دکترای حقوق آلمان با مدرک غیر حقوقی

در شرایط استثنایی اگر نمره کلی آن مدرک غیر حقوقی برابر با معدل آلمانی “Vollbefriedigend / کاملاً رضایت بخش” باشد ، پذیرش با مدرک دانشگاهی غیر از حقوق نیز امکان پذیر است.

علاوه بر این ، داوطلبان با سوابق غیر حقوقی موظف به گذراندن دو دوره حقوق خصوصی آلمان ، دو دوره حقوق کیفری آلمان و دو دوره حقوق عمومی آلمان و مقاله ای در دو رشته حقوق خصوصی ، کیفری یا حقوق عمومی هستند.

بعلاوه ، هر داوطلب باید موافقت کتبی استاد این گروه حقوقی را نشان دهد که مایل است بر پایان نامه خود نظارت کند ، برای دستیابی به چنین توافقی ، متقاضیان لازم است با استادی با همان علایق تحقیقاتی تماس بگیرند.

استاتید اغلب نیازهای فردی خود را در وب سایت های خود منتشر می کنند ؛ به طور کلی ، آنها با انگیزه نامه ، CV ، پروپوزال پروژه و مدرک تحصیلی و مدرک ، برنامه ها را بصورت نواری می پذیرند.

زبان تحصیل دکترای حقوق در آلمان

از کلیه دانشجویان دکترا در گروه حقوق انتظار می رود که پایان نامه های خود را به زبان آلمانی ارائه دهند ، فقط در شرایط بسیار استثنایی ، اگر موضوع پایان نامه دکتری نیاز به استفاده از زبان خارجی داشته باشد ، می توان پایان نامه ها را به زبانی غیر از آلمانی نوشت.

شهریه تحصیل دکترا حقوق در آلمان

تحصیل در مقطع دکترا در گروه حقوقی اغلب معاف از شهریه است و دانشجویان مقطع دکترا فقط باید هزینه های معمولی و کمک هزینه دانشجویان را پرداخت کنند.

نمونه ای از بورسیه دکترا دانشگاه هامبورگ در زیر آورده شده است که قطعا گزینه بسیار مناسبی برای علاقه مندان خواهد بود؛

دانشگاه هامبورگ مفتخر است که یک برنامه دکترای ساختار یافته در مطالعات حقوقی را اعلام کند و بورس های تحصیلی اعطا کند ، این دانشگاه درخواست های دانشجویان سراسر جهان را می پذیرد.

۱۰۵۰ یورو در ماه برای هزینه های زندگی + ۱۰۰ یورو در هر ماه به عنوان بورس تحصیلی برای هزینه های تحقیقاتی تعلق می گیرد.

برای این بورسیه دکترا برنامه ، حداقل شرایط ورود یک مدرک برجسته در حقوق یا یک مدرک کارشناسی ارشد حقوقی پژوهش محور (به ویژه در مدیریت بازرگانی ، علوم سیاسی یا جامعه شناسی) است.

جهت پذیرش دو توصیه نامه از اساتید مبنی بر مناسب بودن کار دکترا لازم است و همچنین افراد غیر بومی که پایان نامه خود را به زبان آلمانی یا انگلیسی می نویسند باید مهارت های زبان خود را با ارائه گواهینامه های مربوطه ( آلمانی TestDaF یا DSH و انگلیسی آیلتس ۶٫۵ ) ثابت کنند.

مزایا و معایب تحصیل حقوق در آلمان

در این بخش ، شما با مزایا و معایب تحصیل در رشته حقوق در آلمان آشنا خواهید شد ، مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی با دقت زیاد در ذکر مزیت و معایب تحصیلی سعی در ارائه صادقانه ترین اطلاعات دارند ؛ زیرا بحث مهاجرت تحصیلی موضوعی نیست که نیاز به تبلیغات اضافه داشته باشد بلکه باید از ابتدای راه واقع بینانه عمل کرد.

مزایا و معایب تحصیل حقوق در آلمان

حقایق و مزایای کلیدی حقوق تحصیل در آلمان

دنبال کردن تحصیلات عالی در آلمان دلایل جذاب زیادی دارد ، برای دانشجویانی که مایل به تحصیل رشته حقوق در خارج از کشور هستند ، آلمان با ارائه برخی از مشهورترین موسسات آموزش عالی جهان ، جایگزین ارزانتری برای مدارس آمریکایی است.

این مدارس آلمانی فرصتی برای تمرین مهارت در زبانهایی است که در سطح بین المللی در تجارت ، علوم ، حقوق و ارتباطات و سایر زمینه ها استفاده می شود و بسیاری از بورسیه ها و سایر برنامه های پشتیبانی تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در سطح تحصیلات تکمیلی که در آلمان تحصیل می کنند وجود دارد.

حتی خبر بهتر این است که برای دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی آلمان پذیرفته می شوند ، تحصیل در مقطع کارشناسی رایگان است!

هزینه های تحصیلات عالی در آلمان به شدت از طریق یارانه حمایت می شود و در مقایسه با هزینه های تحصیل در ایالات متحده کمتر است.

معایب تحصیل حقوق در آلمان

کلیشه های آلمانی های اطاعت از قانون و تعدیل بوروکراسی آلمان درست است و افراد خارجی که با آن آشنایی ندارند را اذیت می کند.

در عین حال که تحصیل رایگان از مزیت های تحصیل در آلمان است اما از طرفی اگر بخواهید در دانشگاه دولتی آلمان درس بخوانید باید بدانید که غیر از برنامه های تحصیلی ، تقریبا هیچ امکانات دانشجویی رایگان دیگری وجود ندارد ؛ به عنوان مثال برای باشگاه ، برای امکانات کامپیوتری و امتیازهای دیگر باید پول بپردازید.

این مهم نیست که آیا برنامه تحصیلی شما به زبان انگلیسی است یا خیر – شما باید زبان آلمانی را یاد بگیرید.

حتی اگر در یک شهر بزرگ دانشجویی زندگی می کنید ، اگر فکر می کنید می توانید به تنهایی از پس انگلیسی بر بیایید ، اشتباه است زیرا شما در زندگی روزمره با عدم اطمینان و سردرگمی زیادی روبرو خواهید شد.

بنابراین ، اگر مطلقا علاقه ای به گذراندن دوره آلمانی ندارید ، بهتر است در وطن خود بمانید زیرا با مشکل مواجه خواهید شد.

البته نیازی نیست که قبل از آمدن به آلمان به زبان آلمانی مسلط باشید ، آلمانی ها فوق العاده سازگار هستند و اکثر جوانان انگلیسی صحبت می کنند با این حال ، اگر قصد دارید مدتی بمانید ، توصیه می شود در یک دوره آلمانی – که اغلب توسط دانشگاه شما به صورت رایگان ارائه می شود- ثبت نام کنید.

بازار کار و درآمد حقوق در آلمان

نرخ بیکاری آلمان از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است ، دانشجویان بین المللی پس از تحصیل در رشته حقوق و تکمیل هر دو آزمون فرصت خوبی برای جستجوی شغل پیدا می کنند.

اداره آمار کار اظهار داشت که استخدام وکلا تا سال ۲۰۲۴ تا ۶٪ افزایش می یابد و این فرصتی مناسب برای متقاضیان تحصیل رشته حقوق در آلمان است.

وکالت یا مشاوره حقوقی از مشاغل پردرآمد آلمان حسوب می شود و میزان درآمد یک وکیل خبره در آلمان را می توان حداقل ۶۳۰۰۰ یورو در سال تخمین زد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بازار کار کشور آلمان ، مقاله کار در آلمان را بخوانید.

کار در سیستم حقوقی آلمان چگونه است؟

سیستم حقوقی آلمان اطمینان از عدالت در تحقیقات و دادرسی ها را تضمین می کند ، با این وجود عملکرد آن متفاوت از سیستم حقوقی آمریکا است.

در آلمان هیچ سیستمی برای “دادرسی هیئت منصفه” وجود ندارد و قضات در روند دادرسی شرکت می کنند.

یک دادگاه می تواند از یک قاضی حرفه ای یا یک نفر از اعضای هیئت قضات تشکیل شود ، قضات حرفه ای که در ایالت های مختلف خدمت می کنند ، کارشناسان حقوقی آموزش دیده ای هستند و به عنوان کارمندان دولت استخدام می شوند.

دادگاه های عادی و تخصصی آلمان

در آلمان هر دو سیستم دادگاه عادی و تخصصی وجود دارد.

دادگاه های عادی در آلمان موارد مربوط به قوانین مدنی ، کیفری ، خانوادگی و ازدواج را مورد رسیدگی قرار می دهند و شامل دادگاه های محلی (آمتسگریشته) ، دادگاه های منطقه ای (لندگریشت) و دادگاه های عالی منطقه ای (Oberlandesgerichte) است.

دادگاه فدرال فدرال (Bundesgerichtshof) عالی ترین دادگاه در سیستم صلاحیت عادی آلمان است.

از طرف دیگر دادگاه های تخصصی شامل دادگاه های حقوق اداری (Verwaltungsgerichte) ، دادگاه های قانون کار (Arbeitsgerichte) ، دادگاه های حقوق اجتماعی (Sozialgerichte) ، دادگاه های مالی (Finanzgerichte) و دادگاه های قانون اساسی (Bundesverfassungsgericht) هستند.

چگونگی ورود به وکالت در آلمان

برای تبدیل شدن به یک وکیل حرفه ای در آلمان ، شما باید دو امتحان را انجام دهید ؛ پس از ۴ سال دوره کارشناسی ، دانشجویان باید در اولین آزمون دولتی شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن ، آنها باید یک دوره کارآموزی ۲ ساله را بگذرانند تا کار در همه جنبه های سیستم حقوقی آلمان را تجربه کنند.

چگونگی ورود به وکالت در آلمان

دوره کارآموزی دو ساله حقوق در آلمان

زمان انتظار برای کارآموزی (Referendariat) می تواند بیش از ۱۲ ماه بعد از اولین آزمون ایالتی باشد ، خبر خوب این است که در دوره کارآموزی دستمزد اساسی توسط دولت فدرال به کارآموزان حقوقی پرداخت می شود و مبلغ آن بسته به ایالت فدرال تقریباً ۹۰۰-۱۲۰۰ یورو در ماه است.

آزمون دوم پس از اتمام دوره کارآموزی است ؛ کارآموزان پس از گذراندن این دوره ، می توانند در آزمون دولتی دوم شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن به عنوان یک وکیل حرفه ای یا قاضی کامل شناخته شوند.

اولین آزمون دولتی حقوق در آلمان

اولین امتحان دولت کلید ورود به اکثر حرفه های حقوقی است ، در برلین سهم دانشگاه ۳۰٪ و سهم ایالتی ۷۰٪ است ، برای پذیرش در بخش دولتی از آزمون سراسری اول ، باید امتحان میان دوره ای موفقی داشته باشید ، مقالات ، سمینار ، موضوعات اصلی و سایر مدارک تحصیلی و کارورزی نیز باید ارائه شود.

در صورت عدم پذیرش در آزمون دولتی ، متقاضی فقط یک بار دیگر می تواند در آزمون شرکت کند.

دومین آزمون دولتی حقوق آلمان

پس از اتمام چهار بخش اول ، قسمت کتبی امتحان دولتی دوم در برلین گرفته می شود که شامل هفت امتحان است.

امتحان شفاهی ، در قالب یک سخنرانی (“Aktenvortrag”) و یک جلسه امتحان برگزار می شود ، کسانی که هر دو امتحان اول و دوم را می گذرانند می توانند با افتخار خود را ” وکیل واجد شرایط ” بنامند.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته حقوق در آلمان

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله در خصوص تحصیل رشته حقوق در آلمان با شما سخن گفتند ، در صورت وجود هر گونه سوال می توانید از بخش دیدگاه در پایین هر مقاله استفاده کرده و با توضیح شرایط خود بهترین راهنمایی را از مشاوران ما دریافت کنید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته حقوق در آلمان کدامند؟

LMU مونیخ دانشگاه هامبورگ دانشگاه هومبولت

آیا امکان تحصیل رشته حقوق در آلمان به صورت رایگان وجود دارد؟

بله اما یک شرط اساسی برای رایگان بودن وجود دارد و آن انتخاب زبان تحصیل به زبان آلمانی است.

هزینه تحصیل رشته حقوق در آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل رشته حقوق در آلمان در مدارس خصوصی ، تحصیلات تکمیلی و دکترا می تواند تا حدود 20،000 یورو یا 22000 دلار آمریکا در سال باشد.

شرط دریافت بورسیه DAAD در آلمان برای رشته حقوق چیست؟

متقاضیان باید در مقطع کارشناسی مرتبط با حقوق تحصیل کرده باشند ، DAAD ماهانه 850 یورو ، کمک هزینه سفر مناسب و یارانه مطالعه و تحقیق 460 یورو هر سال پرداخت می کند.

آزمون های ورودی حقوق در آلمان چیست؟

دانشجویان برای ورود به دانشگاه های آلمان نیازی به آزمون ورودی ندارند زیرا بیشتر دانشگاه های آلمان پذیرش خود را براساس شرط معدل انجام می دهند ، اگر دانشجویان قصد ورود مستقیم به دانشگاه های آلمان را دارند ، باید دارای معدل عالی باشند و حتما حداقل مدرک B2 زبان آلمانی را داشته باشند همچنین دارا بودن آیلتس با حداقل نمره 6.5 الزامی است.

حقوق یک وکیل در آلمان چقدر است؟

وکالت یا مشاوره حقوقی از مشاغل پردرآمد آلمان حسوب می شود و میزان درآمد یک وکیل خبره در آلمان را می توان حداقل 63000 یورو در سال تخمین زد.

امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در این صفحه پاسخگوی پرسش های شما درباره تحصیل رشته حقوق در آلمان بوده باشد ، در غیر اینصورت مشاوران ما در موسسه مهاجرتی رجبی در دفاتر فعال تهران و شیراز پاسخگوی شما خواهند بود ، همچنین برای مطالعه مقالات بیشتر و شناخت کشور ها و دانشگاه های مطرح جهان می توانید مقاله تحصیل در خارج از کشور را مطالعه نمایید.

Rate this post

4 دیدگاه در “تحصیل رشته حقوق در آلمان

 1. شیلا گفت:

  تو کشور المان میشه دادستان شد؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در صورتی که فارغ التحصیل از دانشگاه های المان و شهروند این کشور باشید بله .

   با تشکر از سوال شما

 2. علیرضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون بابت مطالب مفید و ارزشمندتان
  چندتا سوال داشتم خدمتتون
  برای تحصیل در مقطع دکترا حقوق در آلمان گرایش حقوق خصوص بهتر یا حقوق جزا و جرم شناسی ؟؟
  بعد مدرک کارشناسی ارشد حقوق که تو ایران گرفتیم مورد تایید آلمان هستش؟؟
  مدرک دانشگاه آزاد و H+ هست دانشگاه ما

  ممنون که وقت گذاشتین🙏

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   متاسفانه مدارک لیسانس و فوق لیسانس رشته حقوق ایران برای کشور المان قابل قبول نیست و بهتر است برای دیگر کشورها از جمله فرانسه جهت مستر مجدد یا پی اچ دی اپلای کنید. ضمنا بهترین گرایش ها برای مهاجرت حقوق بین الملل و تجارت است.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *