تحصیل رشته پرستاری در هلند

تحصیل رشته پرستاری در هلند
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته پرستاری در هلند پیشنهادی است که اگر به رشته پرستاری علاقه مندید می تواند بهترین انتخاب باشد، در صورت علاقه به ادامه تحصیل در رشته پرستاری در خارج از کشور ، تحصیل در یک کشور مرفه مانند هلند بهترین انتخاب خواهد بود و به غیر از آموزش باکیفیتی که می توان در این کشور داشت ، زندگی در هلند تجربه غنی به همراه خواهد داشت.

در ادامه مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) اطلاعات دقیقی برای تحصیل رشته پرستاری در هلند در بهترین دانشگاه های این کشور برای سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ را بازگو نموده اند.

برای دریافت اطلاعات به روز و کامل در خصوص تحصیل در کشور زیبای هلند به مقاله تحصیل در هلند مراجعه کنید.

هلند دارای سیستم آموزشی کاملا پیچیده ای است ، اکثر کشورها دارای سیستم آموزشی ساده ای مانند برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند ولی در هلند ، دو سطح تحصیلی MBO و HBO وجود دارد ، MBO یک آموزش کاربردی سطح متوسط است که شامل آموزش های حرفه ای معادل آموزش گواهینامه دیپلم است و از سوی دیگر ، HBO معادل آموزش عالی در کشورهای دیگر است.

بنابراین ، برای تحصیل پرستاری در هلند به عنوان دانشجوی بین المللی چه باید کرد ؟ اگر به دنبال مدرک پرستاری هستید ، HBO ایده آل خواهد بود ، زیرا این مشابه سیستم کارشناسی ارشد در کشورهای دیگر است.

MBO و HBO بیشتر توسط دانشگاه های علوم کاربردی ارائه می شوند تا مدارس پرستاری سنتی و به عنوان مثال ، دانشگاه علوم کاربردی NCOI ، یک برنامه پرستاری HBO را ارائه می دهد که به مدت چهار سال تحصیلی اجرا می شود و پس از انمام تحصیل پرستاری در سیستم HBO ، می توانید به نیروی کار بپیوندید یا تحصیلات خود را پیش ببرید ، به عنوان مثال Hogeschool Utrecht ، برنامه کارشناسی ارشد را ارائه می دهد که بسته به گرایش تحصیلی دو یا سه سال طول می کشد.

یکی از شرایط اصلی تحصیل پرستاری در هلند تحصیلات قبلی دانشجو است و دانشجویان داخلی یا کسانی که سیستم تحصیل هلند را گذرانده اند ، به دیپلم سطح ۴ MBO نیاز خواهند داشت ، در مورد دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل پرستاری در هلند هستند ، گواهی دیپلم معادل برای اطمینان از دانش لازم در این زمینه مورد نیاز است ، شایان ذکر است که اکثر دانشگاه های پرستاری در هلند مانند دانشگاه علوم کاربردی متقاضیان زیر ۲۱ سال را پذیرش می کنند و تسلط به زبان هلندی نیز اجباری است.

تحصیل رشته پرستاری در هلند

دوره های پریمدیکال برای هلند

برای تحصیل رشته پرستاری در هلند در مقطع کارشناسی دوره های پریمدیکال برگزار نمی شود اما در سطح کارشناسی ارشد باید دوره های پری مدیکال را پشت سر بگذارید ، این دوره ها شما را جهت ادامه تحصیل در مقطع ارشد پرستاری آماده می کند.

دوره های پریمدیکال برای هلند

این دوره پیش یک سال طول می کشد و دارای بار کلی تحصیلی ۸۴۰ ساعت است که به طور متوسط ۲۰ ساعت در هفته است و اگرچه بیشتر دروس به زبان انگلیسی است ، اما زبان آموزش هلندی است.

هزینه دوره برای برنامه پیش کارشناسی ارشد در علوم بهداشت بالینی برای سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ مبلغ ۱۰۴۲ یورو تعیین شده است.

علاوه بر هزینه دوره ، دانشجو باید هزینه های کتاب را نیز در نظر بگیرد و به طور متوسط ، یک دانشجو حدود ۵۰۰ یورو برای این مواد آموزشی این دوره باید پرداخت کند.

اگر دارای مدرک کارشناسی مراقبت های بهداشتی یا دیپلم معادل ، ریاضیات آموزش پیش دانشگاهی و علاقه و دانش قابل توجه به مراقبت های بهداشتی هستید ، واجد شرایط پذیرش هستید.

شرایط پذیرش مدارس پرستاری هلند

تحصیل در مدارس پرستاری هلند کاملا عملی است و آموزش معمولا سه سال طول می کشد ، برای تحصیل در این مدارس باید شرایط زیر را داشت :

 • مدرک تحصیلی متوسطه
 • گواهی درجه 3 (BSO ) در این صورت لازم نیست 18 ساله باشید
 • گواهی تحصیلات متوسطه بزرگسالان ( حداقل 900 دوره آموزشی )
 • اگر تحصیلات متوسطه را تمام نکرده اید ، اما بالای 18 سال سن دارید ، می توانید پس از یک آزمون پذیرش که توسط مدرسه سازماندهی شده است ، پذیرفته شوید.
 • اگر می خواهید تحصیلات خود را از 1 سپتامبر شروع کنید ، باید قبل از 31 دسامبر آن سال تحصیلی 18 ساله شوید و اگر می خواهید از 1 فوریه شروع کنید ، باید از قبل 18 ساله باشید.

آزمون پذیرش معمولا شامل مکالمه ای است که در آن انگیزه شما ارزیابی قرار می گیرد و همچمین آزمون کتبی که در آن درک مطلب و دانش عمومی شما به زبان هلندی مورد آزمایش قرار می گیرید.

بهترین دانشگاه های پرستاری هلند

دانشگاه های پرستاری بسیار خوبی در هلند برای تحصیل در این رشته وجود دارند که در ادامه معرفی شده اند ، همچنین روش پذیرش تمام این دانشگاه ها برای تحصیل رشته پرستاری یکسان است.

بهترین دانشگاه های پرستاری هلند

برای شرکت در مراحل انتخاب رشته پرستاری تمام وقت ، باید مراحل زیر را دنبال کنید :

حداکثر تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲ برای برنامه پرستاری تمام وقت از طریق Studielink ثبت نام کنید ، برای ثبت نام از طریق Studielink به DigiD نیاز دارید ، درخواست برای DigiD حدود پنج روز کاری طول می کشد ، بنابراین این را در نظر داشته باشید و برای اینکه بتوانید برای پرستاری تمام وقت ثبت نام کنید ، باید شرایط پذیرش برنامه تحصیلی را برآورده کنید.

حتما برای تحصیل در این رشته باید یک نامه انگیزشی بنویسید و اگر می خواهید دوره پرستاری تمام وقت را دنبال کنید ، انگیزه نامه شما باید حداکثر تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲ ارسال شود.

روز انتخاب روز شنبه ۱۲ مارس ۲۰۲۲ برگزار می شود و روش انتخاب شامل یک آزمون توانایی و یک مصاحبه پذیرش است ، تست توانایی یک آزمون دیجیتالی است که به صورت آنلاین انجام می دهید و مهارت های مورد نیاز برای لیسانس پرستاری را بررسی می کند و باید نتایج این آزمون را با خود در روز انتخاب محل مصاحبه های پذیرش ببرید.

Christelijke Hogeschool Ede

Christelijke Hogeschool Ede دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در پرستاری و بهداشت عمومی است و معمولا توسط بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی به عنوان آمادگی برای مطالعات بیشتر یا تحقیقات پزشکی در خارج از کشور یا فقط برای تعمیق دانش خود در زمینه پزشکی و بهداشت عمومی انتخاب می شود ، دانشجویانی که فارغ التحصیل لیسانس پرستاری هستند ، اغلب برنامه های تحصیلات تکمیلی خود را به عنوان بهداشت عمومی در نظر می گیرند.

هدف این برنامه این است که به دانشجویان خود بیاموزد تا راه حلی ارائه دهند که به نفع کل جامعه باشد و وضعیت سلامت عمومی شهروندان را بهبود بخشد ، Christelijke Hogeschool Ede به دلیل برنامه درسی و موفقیت فارغ التحصیلانش ، بهترین دانشکده پرستاری در هلند است.

تحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه ۴ سال طول می کشد و برای تحصیل در این دانشگاه متقاضیان باید دارای دیپلم تجربی باشند.

دانشجویانی که پیشینه تحصیلی مناسب را ندارند و سن ها بیشتر از ۲۱ سال است باید در آزمون ورودی دانشگاه برای سنجش زبان هلندی ، انگلیسی ، تاریخ و مطالعات اجتماعی شرکت نمایند.

دانشکده پرستاری در دانشگاه علوم کاربردی لاهه

دانشگاه علمی کاربردی لاهه در شهر لاهه واقع شده است و پردیس هایی در منطقه کلان شهر Randstad نیز در غرب هلند دارد ، هم اکنون در THUAS ، تقریبا ۲۶۰۰۰ دانشجو از بیش از ۱۴۰ کشور مختلف مشغول به تحصیل می باشند.

دانشگاه علوم کاربردی لاهه برنامه های پرستاری را در کنار برنامه های تغذیه و رژیم درمانی به عنوان تنها دو برنامه پزشکی در دانشگاه ارائه می دهد.

دانشکده پرستاری دانشگاه علوم کاربردی هانزه

دانشگاه بعدی در لیست بهترین دانشگاه های پرستاری هلند ، دانشکده پرستاری دانشگاه علوم کاربردی هانزه است ، این دانشکده پرستاری در ارائه برنامه های مدرک بین المللی برای دوره های کوتاه مدت جدا از برنامه پرستاری مشهور است ، در این دانشگاه همچنین برنامه های پرستاری به صورت دوره های تابستانی برگزار می شود که عمدتا مکمل هستند و دوره هایی را ارائه می دهند که درک آنها آسان است.

اکثریت دانشجویان دانشگاه هانزه بین المللی هستند و تنها دلیل آن دوره کوتاه مدت تکمیل دوره پرستاری است و علاوه بر این ، دوره ها و برنامه های ارائه شده در این دانشگاه بین المللی است ، به این معنی که تحصیلات و دانش شما در هانزه جهانی است.

برای تحصیل در این دانشگاه دانشجویان باید از طریق پورتال Studielink درخواست دهند تا برنامه به دانشگاه فرستاده و بررسی گردد ، همچنین تسلط به زبان هلندی برای تحصیل پرستاری از شرایط موجود می باشد.

دانشکده علوم پرستاری دانشگاه اوترخت

دانشگاه اوترخت یکی از پیشرفته ترین دانشگاه های هلند از نظر فناوری است و یکی از بهترین دانشکده های پرستاری در هلند را دارا است که رشته های پرستاری را از سطح مارشناسی تا دکترا ارائه می شود ، این دانشگاه یک دانشگاه تحقیق محور است و نیز دارای بیمارستان دانشگاهی است و این دلیل کافی است که بسیاری از دانشجویان بین المللی و محلی در این دانشگاه ثبت نام می کنند.

استخدام بلافاصله پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به دلیل شاخه بیمارستان دانشکده امکان پذیر است و به غیر از این ، به دلیل تمرکز دانشگاه بر تحقیقات ، بسیاری از فارغ التحصیلان دکترا پرستاری دوره های تحقیقاتی و آموزشی خود را برای دانشجویان و پرستاران در حال آموزش ارائه می دهند و همین امر این دانشگاه را به محیط یادگیری با کیفیت بالا تبدیل کرده است.

هزینه های تحصیل پرستاری در هلند

هزینه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در رشته پرستاری در تمام دانشگاه های هلند یکسان است که مبلغ ۱,۰۸۴٫۰۰ در سال می باشد.

هزینه های تحصیل پرستاری در هلند

هزینه کارشناسی ارشد این رشته برای دانشجویان غیر اروپایی نیز ۱۹,۶۳۱ یورو در سال ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ می باشد.

در مورد محل اقامت ، حداقل ۴۰۰ یورو در ماه برای یک آپارتمان مناسب نیاز است و از طرف دیگر ، می توان در یکی از خوابگاه های دانشجویی مقرون به صرفه ارائه شده توسط هر دانشگاه اقامت داشت ، همچنین برای سایر هزینه ها مانند قبوض آب و برق ، حمل و نقل و غذا نیاز در هر ماه به ۵۰۰ یورو میاز است و البته برای جبران این هزینه ها ، دانشجویان بین المللی مجاز به کار ۱۶ ساعت در هفته و تمام وقت در ماه های تابستان ( ژوئن تا آگوست ) هستند.

همچنین یکی از الزامات شروع روند تحصیل این است که ثابت کنید که از امکانات مالی کافی برای تحصیل و زندگی در هلند به مدت یک سال برخوردار هستید که دانشگاه های هلند آن را ” ضمانت مالی ” می نامند و این مبلغ بسته به شهریه ای که باید بپردازید و اینکه آیا از طرف مقامات یک نامه اعطای بورسیه رسمی دریافت کرده اید ، متفاوت است و برای تحصیل رشته پرستاری ۲۰۰۰۰ یورو می باشد.

مبلغ ذکر شده مربوط به سال تحصیلی ۲۰۲۱ – ۲۰۲۲ است و هزینه های جدید در فوریه ۲۰۲۲ منتشر می شود.

چارت درسی پرستاری در دانشگاه های هلند

بر خلاف سایر رشته ها که در مقطع کارشناسی در هلند سه سال هستند ، تحصیل رشته ی پرستاری در هلند چهار سال می باشد و هر دانشگاه چارت درسی مختص به خود را دارد ، اما دروس اصلی این رشته به شرح زیر می باشد:

چارت درسی پرستاری در دانشگاه های هلند

مفاهیم حرفه ای پرستاری ، ارزیابیهای بهداشتی ، پرستاری سلامت جامعه ، داروشناسی ، شیمی ارگانیک ، میکروب شناسی پزشکی ، اصطلاحات پزشکی ، آناتومی و فیزیولوژی ، مسایل ایمنی در مراقبت های بهداشتی ، آسیب شناسی برای پرستار ، رهبری و پرستاری.

چارت درسی مقطع کارشناسی ارشد در هلند

در مقطع ارشد پرستاری نیز در سال اول تحصیل ، شما با انجام تحقیقات و ارتباط با تمرین آشنا می شوید ، همچنین با روش های تحقیق و آمار بیشتر آشنا خواهید شد و به عنوان مثال ، در نیمسال دوم معمولا دانشگاه ها بر دانش علمی موجود تأکید مهمی دارند و برای آماده سازی تحقیقات فارغ التحصیلی ، که در سال دوم انجام می شود باید جستجوی خود را آغاز کنید ، علاوه بر این تأثیر متقابل تحقیق و اجرا در ترم دوم بسیار مهم است.

در سال دوم ، شما بر برنامه ریزی و انجام تحقیقات فارغ التحصیلی خود تمرکز می کنید و علاوه بر این ، یک دوره انتخابی را بر اساس علایق و نیازهای خود انتخاب می کنید.

به طور کلی چارت درسی مقطع ارشد پرستاری رد دانشگاه های هلند به طرح زیر است.

سال اول کارشناسی ارشد :

 • علم و عمل پرستاری
 • روش شناسی و آمار
 • جستجوی ادبیات سیستماتیک
 • تحقیق و اجرا

سال دوم کارشناسی ارشد

 • طراحی فارغ التحصیلی
 • تحقیقات فارغ التحصیلی

بورسیه تحصیلی رشته پرستاری در هلند

در دانشگاه های هلند بورسیه مخصوص رشته پرستاری ارائه نمی شود اما دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه های مختلف دولت و دانشگاه بهره ببرند ، بنابراین برای دانشجویانی که از رزومهی قوی برخوردار باشند دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های هلند امکان پذیر م یباشد.

زبان تحصیل پرستاری در هلند

زبان اصلی و اولیه تحصیل پرستاری در هلند به زبان هلندی است که برای یاد گیری این زبان می توان ابتدا در دوره های زبان هلندی در کالج های این کشور شرکت نمود.

اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید به کشور انگلستان بروید و در برترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید ، در مقاله تحصیل رشته پرستاری در انگلستان راه های کاهش هزینه های تحصیل در این کشور را به شما گفته ایم.

مزایا و معایب تحصیل پرستاری در هلند

شیوه های تدریس دانشگاه های هلند به ویژه در رشته پرستاری بسیار نوآورانه است و پذیرش در دانشگاه هلند معمولا به راحتی و بدون آزمون ورودی امکان پذیر میباشد.

مزایا و معایب تحصیل پرستاری در هلند

برای زندگی نیز امنیت بالایی در این کشور وجود دارد و هزینه های زندگی در این کشور مقرون به صرفه است و حتی میتوانید در حین تحصیل به صورت پارهوقت در نقاط مختلف این کشور مشغول به کار شوید.

با تحصیل در پرستاری در این کشور میتوانید از کیفیت و سطح علمی بالای دانشگاه های آن بهره ببرید و همچنین بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور، در سرتاسر جهان میتوانید با مدرک خود مشغول به کار شوید زیرا مدرک دانشگاه های آن در تمام دنیا معتبر میباشد.

اما شاید مهمترین جنبه منفی تحصیل رشته پرستاری در هلند زبان تحصیل این رشته به هلندی می باشد که حداقل باید یک سال در جهت آموزش این زبان ، زمان صرف کرد.

بازار کار و درآمد پرستاران در هلند

هلند از جمله کشورهایی است که نیاز شدیدی به نیروی پرستار دارد و فارغ التحصیلان بلافاصله می توانند در این کشور در محیط های مختلف کلینیکی و بیمارستان ها جذب شوند.

بالا بودن حقوق پرستاری در این کشور بسیاری از افراد را به این رشته جذب میکند و میتوان گفت بالاترین میزان حقوق یک پرستار در هلند در یک سال حدود ۳۳۵۲۹ یورو میباشد.

با توجه به میزان تجربیات و ساعات کاری ، یک پرستار در حالت ماهیانه حدود ۱۷۹۰ الی ۳۳۷۰ یورو درآمد دارد و میانگین حقوق ماهیانه یک پرستار در هلند دو هزار و هفتصد و بیست وپنج یورو میباشد.

سوالات پر تکرار تحصیل پرستاری در هلند

ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در کنار شماییم تا از روش های قانون مند و سریع ، شما را به اهداف مهاجرتی تان برسانیم ، با ما در خصوص شرایط و علاقه مندی های خود صحبت کنید تا برترین راه کارها را به شما ارائه دهیم ؛ بخش دیدگاه محل صحبت ما و شما است.

هزینه تحصیل رشته پرستاری در هلند چقدر است؟

هزینه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در رشته پرستاری در تمام دانشگاه های هلند یکسان است که مبلغ 1,084.00 در سال می باشد. هزینه کارشناسی ارشد این رشته برای دانشجویان غیر اروپایی نیز 19,631 یورو در سال 2021 – 2022 می باشد.

آزمون ورودی رشته پرستاری در هلند چگونه است؟

آزمون پذیرش معمولا شامل مکالمه ای است که در آن انگیزه شما ارزیابی قرار می گیرد و همچمین آزمون کتبی که در آن درک مطلب و دانش عمومی شما به زبان هلندی مورد آزمایش قرار می گیرید.

آیا برای تحصیل رشته پرستاری در هلند باید در دوره پریمدیکال شرکت کنم ؟

برای تحصیل رشته پرستاری در هلند در مقطع کارشناسی دوره های پریمدیکال برگزار نمی شود اما در سطح کارشناسی ارشد باید دوره های پری مدیکال را پشت سر بگذارید ، این دوره ها شما را جهت ادامه تحصیل در مقطع ارشد پرستاری آماده می کند.

زبان تحصیل رشته پرستاری در هلند چیست؟

زبان اصلی و اولیه تحصیل پرستاری در هلند به زبان هلندی است که برای یاد گیری این زبان می توان ابتدا در دوره های زبان هلندی در کالج های این کشور شرکت نمود.

حقوق یک پرستار پس از اتمام دوران تحصیل در هلند چقدر است؟

بالا بودن حقوق پرستاری در این کشور بسیاری از افراد را به این رشته جذب میکند و میتوان گفت بالاترین میزان حقوق یک پرستار در هلند در یک سال حدود ۳۳۵۲۹ یورو میباشد. با توجه به میزان تجربیات و ساعات کاری ، یک پرستار در حالت ماهیانه حدود ۱۷۹۰ الی ۳۳۷۰ یورو درآمد دارد و میانگین حقوق ماهیانه یک پرستار در هلند دو هزار و هفتصد و بیست وپنج یورو میباشد.

در پایان موسسه مهاجرتی رجبی با داشتن مجوز رسمی تمام خدمات مهاجرتی در رابطه با تحصیل رشته پرستاری در هلند را برای متقاضیان عزیز انجام خواهد داد و اطلاعات لازم و بروز را در اختیارتان قرار خواهد داد ، برای دریافت اطلاعات دقیق تر با ما از طریق شماره های دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید ، همچنین توصیه می کنیم دیگر مقالات سایت را نیز مطالعه کرده و با مقایسه شرایط دانشگاه ها با شرایط خود بهترین تصمیم را اتخاذ کنید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل رشته پرستاری در روسیه است چراکه این رشته در روسیه بسیار مورد نیاز بوده و دانشگاه های پرستاری روسیه هم بسیار معتبر هستند.

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل رشته پرستاری در هلند

 1. طاهره طاهریان گفت:

  دکتری پرستاری هلند چطور میشه اقدام‌ کرد؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود
   برای مقطع دکترا مدرک زبان نیاز است .
   معدل لیسانس و فوق لیسانس تان و ارائه مقاله ISI نیز تاثیر بسیاری دارد .
   در کل برای پذیرش دکترا باید رزومه خوبی داشته باشید.
   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *