اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان

کار پاره وقت دانشجویی در آلمان علاوه بر تامین بخش مهمی از هزینه های تحصیل ، راهی برای بدست آوردن شغل و تقویت زبان آلمانی است.

اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان

اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان مدتی است به دلیل وضعیت بازار کار کشورمان و کم شدن هر روزه موقعیت های شغلی مناسب ، متقاضیان بیشتری پیدا کرده است.

اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان

همچنین یکی از دغدغه های دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور آگاهی از شرایط کاری در کشور مقصد بخصوص وضعیت کار دانشجویی ست.

آلمان با داشتن بازار اقتصادی فعال و به عنوان قدرتمند ترین ، سرمایه دارترین و پیشرفته ترین کشور در اتحادیه اروپا می تواند گزینه بسیار جذابی برای دانشجویان باشد.

در این مقاله که به کوشش همکاران موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی آماده شده شما موضوعاتی پیرامون اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان را خواهید خواند و اگر از مشتاقان تحصیل در آلمان هستید مطالعه این مقاله را از دست نداده و با ما همراه باشید.

کشور آلمان نه فقط بخاطر اقتصاد و یا داشتن مراکز علمی معتبر بلکه به دلیل به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی بخصوص برای دانشجویان مقصدی منحصر بفرد است.

جنبه های مثبت کار پاره وقت دانشجویی در آلمان

هنگامی که از کار دانشجویی صحبت می کنیم اغلب جنبه های مالی و داشتن درآمد آن در ذهنمان تداعی می شود در حالی که کار دانشجویی علاوه بر تامین بخشی از هزینه ها به کسب تجربه و تقویت رزومه کاری فرد بسیار کمک می کند.

آلمان شهرهای بزرگی همچون برلین ( پایتخت ) ، فرانکفورت ، هامبورگ و مونیخ را در خود جای داده که از لحاظ تکنولوژی و صنعت در جهان مشهور بوده و هر یک مملو از فرصت های شغلی متعدد هستند و یک دانشجوی باهوش از بدو ورود خود به آلمان از امکانات موجود در هر یک از این شهرها برای ساختن آینده شغلی و زندگی ایده آل استفاده می کند.

از دلایلی که ما به شما توصیه می کنیم کار پاره وقت دانشجویی در آلمان را از همان ابتدا جدی بگیرید ، استفاده از افراد با توجه به مهارت و استعداد در هر حرفه است.

با وجود جذب مهاجران فراوان تلاش اصلی کشور آلمان بر آن است که نیروی با استعداد و جوان را از سراسر دنیا برای تحصیل دعوت نموده و فرصت های شغلی موجود در کشورش را با افراد تحصیل کرده پر کند ، به همین دلیل شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان برای جوانان امروزی بسیار راحت تر از گذشته است.

البته مدنظر داشته باشید که دانشجویان عضو اتحادیه اروپا در هر صورت نسبت به دانشجویان غیر اروپایی ارجحیت دارند با این حال ، طبق نظرسنجی ها دانشجویان دیگر کشورها از جمله دانشجویان ایرانی نیز از شرایط کار دانشجویی در آلمان رضایت دارند.

لزوم داشتن کار دانشجویی در هنگام تحصیل

به طور کلی در سراسر جهان شاید 40 درصد دانشجویان بتوانند با پشتوانه مالی پدر و مادر به تحصیل بپردازند و 60 درصد دیگر مجبور هستند به طرق دیگر مانند استفاده از بورسیه ، وام های دانشجویی و یا کار دانشجویی ، هزینه های تحصیل شان را بپردازند.

معمولا دانشجویان و والدین آنها راحت تر می توانند هزینه تحصیل در کشور خودشان را تامین کنند اما ، در کشورهای خارجی تامین این هزینه ها خصوصا در شرایطی مانند شرایط فعلی کشور خودمان ، با وجود سختی های مربوط به تبدیل ارز و ارسال آن به کشور مقصد ، مقداری مشکل شده است.

به همین دلیل دانشجویان بین المللی تقریبا نود درصدشان همزمان با تحصیل به یک کار جانبی نیز مشغول هستند و در آلمان نیز دو سوم دانشجویان در کنار تحصیل کار می کنند.

در ادامه در رابطه با میزان درآمد کار دانشجویی صحبت می کنیم و شما درخواهید یافت که گرچه درآمد این شغل نمی تواند تمام هزینه های شما را تامین سازد اما کمک خوبی برای تان خواهد بود.

قوانین آلمان برای کار پاره وقت دانشجویی

بر اساس قانون وزارت کار آلمان دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا می توانند تا ۱۲۰ روز کامل در سال یا ۲۴۰ نصف روز در سال کار کنند که این تعداد روز می تواند در مناطق مختلف متفاوت باشد.

قوانین آلمان برای کار پاره وقت دانشجویی

مثلا در شهرهایی که نیاز به نیروی کار بیشتری وجود دارد ، فرد می تواند بیش از ۱۲۰ روز در سال مشغول به کار شود ، برای شروع کار نیاز به دریافت اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان است که البته محدودیت و استثناهایی نیز وجود دارد.

به عنوان مثال افرادی که به عنوان دستیار دانشجو مشغول به کار می شوند ، هیچ محدودیت زمانی برای کار ندارند و یا اجازه کار به عنوان مترجم آزاد برای دانشجویان وجود ندارد.

برای این گونه مشاغل باید به آژانس اشتغال فدرال و دفتر امور خارجه درخواست داده و مجوز قانونی دریافت نمایید که معمولا در رابطه با مشاغلی که نیاز به مجوز دارند با توجه به بازار کار در منطقه تحصیل فرد مجوز اعطا می شود.

علاوه بر مشخص نمودن سقف ساعت کار دانشجویی در سال ، یک دانشجو در طول هفته نیز مجاز به کار بیش از ۲۰ ساعت نخواهد بود و تنها در ایام تعطیل می تواند به صورت تمام وقت باشد.

علاوه بر آن اگر فرد در دوره آمادگی پیش نیاز یا دوره زبان ثبت نام کند اجازه کار نخواهد داشت و تنها فردی که در دوره های بدون سخنرانی ثبت نام می کند مجاز به کار پاره وقت در این کشور است.

عدم وجود بیمه در کارهای پاره وقت آلمان

مانند آنچه در مقاله تحصیل در فرانسه گفتیم ، در بررسی شرایط کار همزمان با تحصیل در آلمان متاسفانه باید به آگاهی شما برسانیم که دانشجویان معمولا از انجام کارهای دارای شرایط بیمه ای محروم هستند در واقع هیچ کارفرمایی دانشجویان را بیمه نمی کند.

فقط نهایت بهره وری شما از کار دانشجویی ، دریافت حقوق بیشتر از سوی کارفرمایان می باشد که آن هم در صورتی امکان پذیر است که کارفرما از انجام کار و مسئولیت پذیری شما رضایت کامل داشته باشد.

با این وجود ، ما به عنوان مشاوران بین المللی ، به شما اطمینان می دهیم که از بابت خدمات بیمه در آلمان نگرانی نداشته باشید زیرا ، اتحادیه اروپا خدمات بیمه ای خوب با قیمت مناسب را برای دانشجویان ارائه می دهد.

مالیات کار دانشجویی در آلمان

مالیات یکی از نکات مهم کار و زندگی در کشور آلمان است که نباید از آن چشم پوشی کرد چرا کار و درآمد شما را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد.

مالیات کار دانشجویی در آلمان

همانگونه که می دانید نرخ مالیات در اروپا بالاست اما نرخ مالیات در آلمان ، در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از قبیل کشور سوئد ، هلند ، دانمارک ، مجارستان و فرانسه رقم کمتری ست.

علاوه بر این ، دولت آلمان در مورد اجرای این قوانین برای دانشجویان بین المللی ، بسیار نرمش و مدارا به عمل می آورد.
در رابطه با پرداخت مالیات برای دانشجویان در آلمان می توان گفت که دانشجویانی که تا سقف 450 یورو در ماه در آمد داشته باشند از پرداخت مالیات معاف هستند اما دانشجویان با درآمد بالاتر از این مبلغ باید مالیات بپردازند.

گفتنی است که میزان مالیاتی که از این دسته از دانشجویان اخذ می گردد بسیار پایین است و حتی پس از اتمام تحصیل آنها اگر دولت بداند که به دلیل پرداخت مالیات دچار مشکل شده اند ، طبق قانون باز پس دهی مالیات ، مبلغ اخذ شده را به آنها باز می گرداند!

اخذ ویزای کار آلمان از طریق کار دانشجویی

تا اینجا در رابطه با جنبه های مختلف کار پاره وقت دانشجویی در آلمان صحبت نمودیم اما خوب است در پایان این مطلب را ذکر کنیم که شما می توانید با داشتن یک کار پاره وقت و هرچند کم به ویزای کار پس از اتمام دوره تحصیل خود برسید.

بسیاری از دانشجویان با کار در محیط های مرتبط با رشته تحصیلی شان و یا ارتباط با کارفرمایان خود این شرایط را ایجاد می کنند که پس از اتمام تحصیل در دانشگاه ، کارشان را به صورت تمام وقت در همان شغل انجام دهند و از این رو به ویزای کار دست یافته و مسیر رسیدن به اقامت دائم را هموارتر سازند.

تامین هزینه تحصیل با کاردانشجویی

شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در هر کشوری که به پذیرش تحصیلی برسید باید از پشتوانه مالی کافی برخوردار باشید و کار دانشجویی را به عنوان منبع اصلی تامین مالی درنظر نگیرید چرا که این گونه اصلا موفق به دریافت ویزا و یا داشتن زندگی دانشجویی در کشور مقصد نخواهید شد.

صرف نظر از درنظر گرفتن میزان شهریه دانشگاهی در آلمان که در دانشگاه های دولتی محدود به هزینه ثبت نام ( در صورت انتخاب زبان آلمانی ) و در دانشگاه های خصوصی به خصوص رشته های پزشکی بسیار بالاتر است ، تمامی دانشجویان باید هزینه های زندگی خود از قبیل خوابگاه ، خوراک ، پوشاک و غیره را پرداخت کنند.

توانایی های فردی در یافتن کار دانشجویی در آلمان

در آلمان کارهای فنی و تحقیقاتی از فرصت ها و مزایای بسیار خوبی برخوردار هستند و به افراد علاقه مند کار در این کشور توصیه می شود که قبل از مهاجرت مدارک فنی حرفه ای ، هنری و یا مقالات علمی - تحقیقاتی بین المللی با خود داشته باشند و یا در یک حوزه مهارت های تخصصی را فرا بگیرند تا بتوانند راحت تر در بازار کار جذب شوند.

یکی دیگر از توانایی هایی که در یافتن کار دانشجویی نقش بسزایی دارد میزان آشنایی شما به زبان آلمانی است چرا که شما نیاز به تعامل با دیگر افراد جامعه دارید و باید به درستی با دیگران مانند ارباب رجوع ، کار فرما و همکاران ارتباط برقرار کنید.

درآمد دانشجویی بالاتر در شهرهای بزرگتر آلمان

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در آلمان خوب است بدانید که فرصت های شغلی در شهر های بزرگتر این کشور طبیعتا بیشتر است و توصیه می کنیم تا در شهرهایی همچون برمن ، برلین ، کلن ، هامبورگ ، مونیخ به تحصیل مشغول شوید تا از فرصت های شغلی بهتری نیز بهره مند گردید.

البته کار بیش از ۲۰ ساعت در هفته به طور کلی توصیه نمی شود چرا که نه تنها مخالف بسیاری از قوانین تحصیلی آلمان است ، بلکه شما را به پرداخت بیمه درمانی ، بیکاری و همچنین بیمه مراقبت پرستاری ملزم می کند.

علاوه بر فرصت های شغلی ، معمولا دستمزد در شهرهای بزرگ و کسانی که در بهترین دانشگاه های آلمان تحصیل می کنند نیز بالاتر می باشد گرچه میانگین هزینه های زندگی نیز بالاتر است.

حقوقی که برای هر ساعت کار دانشجویی در نظر گرفته می شود ما بین 8 تا 10 یورو است با این حساب اگر یک دانشجو حداقل دو روز در پایان هفته کار کند ، هفته ای 160 یورو حقوق دریافت می کند که در یک ماه برابر با 640 یورو می باشد.

مشاغل دانشجویی در آلمان

دانشجویان می تواند با داشتن اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان در کارهای پاره وقت متعددی همچون کار در رستورانها ، فروشگاه ها ، کتابخانه و نمایشگاه های مربوط به دانشگاه ، کارخانجات طرف قرارداد با دانشگاه ها ، پروژه های تحقیقاتی تحت مدیریت اساتید و غیره مشغول شوند در ادامه به برخی از مشاغل با میزان درآمد آنها اشاره می کنیم.

مشاغل دانشجویی در آلمان

  • دستیار پژوهشی در دانشگاه : ۱۱ تا ۱۲ یورو برای هر ساعت
  • دستیار دفتر : ۱۲ یورو برای هر ساعت
  • مدرس زبان انگلیسی یا هر زبان دیگر : ۱۲ تا ۱۵ یورو برای هر ساعت
  • کار در رستوان : ۷ یورو در هر ساعت
  • دستیار فروش در فروشگاه ها : ۹ یورو برای هر ساعت
  • پرستار کودک : ۱۰ تا ۱۵ یورو برای هر ساعت
  • مامور مرکز تلفن : ۱۵ یورو برای هر ساعت
  • مصاحبه کننده میدانی : ۱۸ تا ۲۰ یورو برای هر ساعت
  • پیک موتوری : ۱۱ یورو برای هر ساعت

سوالات پر تکرار کار دانشجویی در آلمان

در زیر تلاش کرده ایم به سوالات احتمالی بوجود آمده برای شما پاسخ دهیم ، چنانچه هنوز پرسش و یا ابهامی دارید می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و یا سوال خود را در قسمت دیدگاه ها مطرح نمایید تا دراسرع وقت به آن ها پاسخ داده شود.

یک دانشجو در آلمان چند ساعت اجازه کار دارد ؟

دانشجو اجازه دارد ۱۲۰ روز کامل در سال یا ۲۴۰ نصف روز در سال کار کنند البته این میزان ساعت نمی تواند در هفته بیش از بیست ساعت باشد ضمناً روزهای تعطیل محدودیتی برای ساعت کار دانشجویی وجود ندارد.

آیا دانشجو کی تواند از ابتدای ورود به آلمان کار دانشجویی داشته باشد ؟

اگر فرد در دوره آمادگی پیش نیاز یا دوره زبان ثبت نام کند اجازه کار نخواهد داشت همچنین اگر در دوره هایی که سخنرانی دارند ثبت نام کند مجاز به کار پاره وقت در این کشور نیست.

حقوق یه دانشجو هنگام کار پاره وقت دانشجویی چقدر است ؟

هر ساعت کار دانشجویی بین 8 تا 10 یورو حقوق دارد پس یک دانشجو با حداقل دو روز کار در پایان هفته ، هفته ای 160 یورو حقوق دریافت می کند که در یک ماه برابر با 640 یورو می شود که عدد خوبی است.

می خواستم بدانم دولت آلمان از حقوق دانشجویان هم مالیات می گیرد ؟

دانشجویان در آلمان تا سقف 450 یورو در ماه از پرداخت مالیات معاف هستند ، بیش از ایم مبلغ را باید مالیات پرداخت کنند اما مالیات آن ها کم است.

چه نوع کارهایی در آلمان برای دانشجویان در نظر گرفته می شود ؟

کار در رستورانها ، فروشگاه ها ، کتابخانه و نمایشگاه های مربوط به دانشگاه ، کارخانجات طرف قرارداد با دانشگاه ها و پروژه های تحقیقاتی تحت مدیریت اساتید.

برای دانشجویانی که کار دانشجویی انجام می دهند بیمه در نظر گرفته می شود ؟

خیر ، هیچ کارفرمایی دانشجویان را بیمه نمی کند اما اتحادیه اروپا بیمه های بسیار ارزان و خوبی برای دانشجویان در نظر گرفته است.

کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی ضمن داشتن به روزترین اطلاعات در زمینه اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان اماده راهنمایی شما عزیزان در کلیه امور مرتبط با مهاجرت هستند ، در صورت داشتن هرگونه سوال با کارشناسان ما در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

تحصیل در آلمان

تحصیل در فرانسه

تحصیل در لهستان

تحصیل در روسیه

تحصیل در مجارستان

تحصیل در چک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا