بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل

بهترین شهر های آلمان برای تحصیل

بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل به دلیل جای گرفتن این کشور در میان برترین قدرت های مهندسی و پزشکی جهان همیشه مملو از متقاضیان علم و هنر است.

تمامی علاقه مندان به دانشگاه های آلمان همواره در حال بررسی شرایط و قوانین ورود به این کشور هستند در حالی که انتخاب مقصد تحصیلی به فاکتورهای متعددی وابسته بوده که هر یک نقش کلیدی را در داشتن دوره تحصیلی موفق و زندگی دانشجویی آرام ایفا می کنند ، اگرچه در بررسی های اول به چشم نیایند.

از این رو کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله برآن شدند تا ضمن بررسی تحصیل در آلمان به صورت همه جانبه در سایت در این مقاله نگاهی به بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل داشته باشند ، برای تکمیل اطلاعات خود ، مقاله تحصیل در آلمان را بخوانید.

البته کشور آلمان در تمامی شهرهای خود مراکز دانشگاهی و آموزش عالی دارد که هر یک می کوشند تا امکانات مناسب را در اختیار دانشجویان قرار دهند اما شناختن بهترین شهرهای این کشور در انتخاب مقصد تحصیلی و مکانی که شاید بخواهید آینده کاری و زندگی تان را در آن بسازید بسیار مفید خواهد بود.

طبق تمام رتبه بندی های معتبر از جمله QS هر ساله بیش از چهل مرکز آموزش دانشگاهی در آلمان جزو برترین های جهان هستند که پذیرش در آنها اصلا دشوار نیست و تنها عزم راسخ شما را می طلبد.

شناخت بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل

حتما در هنگام انتخاب شهر مقصد تحصیل در کشور آلمان سوال های متفاوتی برای شما به وجود می آید اما در همین ابتدای کار باید به شما عزیزان عرض کنیم که ضمن بررسی و مطالعه در رابطه با تمامی شهرهای این کشور و در نظر گرفتن شرایط تحصیلی و مالی خود ، مشورت با افراد خبره در این زمینه را فراموش نکنید.

آلمان از محدود کشورهای اروپایی ست که همچنان این فرصت را به دانشجویان می دهد تا بتوانند به تحصیل رایگان در این کشور رسیده و یا حداقل هزینه را پرداخت کنند.

هم چنین هزینه هایی که یک دانشجو جدا از شهریه دانشگاه بابت مخارج زندگی خود پرداخت می کند در مقابل امکانات دریافتی بسیار مناسب است.

در هنگام انتخاب بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل باید به عوامل مهم و موثری همچون کیفیت تحصیل ، کیفیت و هزینه زندگی و اشتغال پس از تحصیل نیز توجه ویژه داشته باشید تا از هر لحاظ به بهترین انتخاب برسید.

اما ما این اطمینان خاطر را به شما می دهیم که هر شهر آلمان حداقل یک دانشگاه برتر را در خود جای داده و شما می توانید با خیالی آسوده به بررسی سایر شرایط بپردازید.

در میان تمامی شهرهای آلمان می توان شهر برلین ، فرانکفورت ، هامبورگ ، مونیخ و درسدن را مناسب ترین گزینه های تحصیل در این کشور دانست.

بهترین شهر های آلمان برای تحصیل

برلین بهترین شهر آلمان برای تحصیل

در میان شهرهای مناسب زندگی دانشجویی در آلمان پایتخت این کشور یعنی شهر برلین به عنوان بهترین مقصد تحصیلی به دانشجویان از سراسر جهان توصیه می شود.

این شهر نه تنها در آلمان بلکه در کل جهان مطرح بوده و با شهر هایی همچون لندن و نیویورک رقابت می کند ، برلین یک مقصد توریستی محبوب و میزبان سه دانشگاه برتر اروپاست :

  • دانشگاه آزاد برلین که در میان پنج دانشگاه برتر آلمان قرار دارد.دانشگاه هومبولت برلین که رتبه 6 در میان
  • دانشگاه های آلمان را دارد.
  • دانشگاه فنی برلین که در میان 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

علاوه بر جنبه تحصیل ، برلین یکی از بهترین شهرهای آلمان برای زندگی و داشتن کار دانشجویی ست چرا که این شهر مرکز فرهنگی و اقتصادی آلمان تلقی می شود و فرصت های فراوانی را برای یادگیری و هم چنین داشتن درآمد در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

اگرچه این شهر محله های مختلفی دارد اما پس از بازسازی جنگ جهانی دوم می توان مدرنتیه را در کنار فضای سنتی مشاهده کرد.

ارائه امکانات ایده آل تحصیلی و زندگی در کنار فضای فرهنگی و جاذبه های گردشگری این شهر را برای همیشه در ذهن دانشجویان حک می کند و همچنین افراد علاقه مند به طراحی ، مد ، موسیقی و هنر نیز آن را یک مرکز رشد و شکوفایی می دانند.

هامبورگ دومین مقصد تحصیلی آلمان

اگر از پایتخت این کشور بگذریم در رتبه دوم مناسب ترین شهر آلمان برای تحصیل به نام هامبورگ می رسیم ، هامبورگ مرکز حمل و نقل جهانگردی با شلوغ ترین بندر در رودخانه الپ است که دارای سبک معماری متفاوتی نیز می باشد.

هایدلبرگ میزبان قدیمی ترین دانشگاه آلمان

از جنبه تحصیلی این شهر دانشگاه هم نام خود یعنی دانشگاه هامبورگ را در خود جای داده به دانشجویانی که تمایل به زندگی در محیطی غرق کسب و کار دارند ، بسیار توصیه می گردد.

هامبورگ به عنوان مرکز مالی اروپا و داشتن بانک مرکزی این قاره شهری قدرتمند در زمینه اقتصاد است و کیفیت زندگی در آن بسیار بالاست.

هامبورگ به دانشجویانی پیشنهاد می شود که می خواهند در شهری شاد زندگی کنند و تعادلی میان لذت بردن از زندگی و تحصیل خود برقرار کنند.

به جز دانشگاه هامبورگ شما 24 دانشگاه دیگر را در این شهر خواهید یافت که هر یک با توجه به رشته و علاقه تان می توانند گزینه مناسبی برای تحصیل باشند ، دانشگاه هامبورگ یکی از بهترین گزینه هایی ست که می توانید به دریافت بورسیه تحصیلی و پرداخت کمترین هزینه در آن امیدوار باشید.

مونیخ مقصدی عالی برای تحصیل

مونیخ سومین شهر بزرگ در آلمان در میان پانزده شهر برتر دنیا به عنوان مقصد تحصیلی رتبه بندی شده و بخاطر جشنواره های کم نظیر خود شهرت جهانی یافته است.

دو دانشگاه معتبر آلمان و جهان با نام های دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و دانشگاه فنی مونیخ در این شهر قرار گرفته اند که تعداد قابل توجهی از دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که البته زبان های دیگری جز آلمانی نیز در برنامه آموزشی آنها وجود دارد.

از نظر کیفیت زندگی نیز این شهر در رتبه سوم در آلمان است و البته گفتنی ست که شهر گران تری نسبت به سایر شهرهای آلمان است و هزینه زندگی در آن بالا است ، اما شما دانشجویان برای بهره مندی از زیبایی و تفریحات این شهر نیاز به هیچ گونه هزینه نخواهید داشت.

البته نزدیکی این شهر به کشورهای اتریش و جمهوری چک فرصتی مناسب برای بازدید از این دو کشور است که خود تجربه ای منحصر بفرد می باشد.

این خبر خوب را نیز به شما بدهیم که مونیخ از جمله شهرهای کوچک آلمان است و برای دانشجویانی که از زندگی در شهرهای شلوغ و بزرگ بیزار هستند گزینه ای ایده آل است ، آرامش و سکوت این شهر می تواند بسیاری از توقعات شما را در دوران دانشجویی فراهم سازد.

فرانکفورت شهر دانشجویی ارزان

فرانکفورت بزرگترین شهر در ایالت فدرال است و مقر یکی از بزرگترین نمایشگاه های تجاری در جهان که می توان همزمان تحصیل ، کسب و کار ، گردشگری و آموزش را در آن تجربه کرد.

اغلب دانشگاه فرانکفورت با دانشگاه ماساچوست در آمریکا در یک رتبه قرار می گیرند و دانشجویان یکی از معتبرترین مدارک تحصیلی در جهان را دریافت می کنند.

هنگامی که از کشور آلمان صحبت می کنیم باید توقع داشته باشیم که تمامی شهرهای این کشور در حوزه اقتصاد قوی بوده و نقشی در جایگاه کنونی این کشور داشته باشند ، فرانکفورت نیز در حوزه اقتصاد با شهرهایی همچون توکیو و سنگاپور مقایسه می شود.

از دیگر دانشگاه های این شهر می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته
  • دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت
  • دانشگاه مدیریت و اقتصاد فرانکفورت
  • دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی

این شهر هیچ دانشجویی را از رسیدن به هدف هایش نا امید نخواهد کرد چرا که به دانشجو این فرصت را می دهد تا همراه با تحصیل در حوزه کاری فرصت پیشرفت داشته باشد.

از دیگر دلایلی که ما به شما توصیه می کنیم تا این شهر را به دقت بیشتری بررسی کنید موقعیت جغرافیایی آن است که به شما این فرصت را می دهد تا به راحتی به تمام نقاط آلمان سفر کنید.

درسدن مرکز آموزشی عالی آلمان

وجود کتابخانه ها و فضاهای متعدد برای مطالعه به نام نواشتات Neustadtg شهر درسدن را بیش از پیش مناسب دانشجویان نموده و دانشجویان در چنین مکان هایی فرصت تعامل و معاشرت نیز خواهند داشت.

درسدن مرکز آموزشی عالی آلمان

این شهر که لقب جعبه جواهر آلمان را دارد علاوه بر دانشجویان میزبان تعداد قابل توجهی گردشگر نیز می باشد که از زیبایی های آن دیدن می کنند ، در این شهر در حدود 10 کالج و دانشگاه در رشته های مختلف وجود دارد که مشهورترین آنها دانشگاه فنی درسدن است.

دانشجویان می توانند در این دانشگاه ثبت نام نموده و یکی از معتبرترین مدرک های اروپا را دریافت کنند ، رشته معماری دانشگاه فنی درسدن شهرت جهانی داشته و فرصت تحصیل به زبان های انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی و اسپانیایی در آن وجود دارد.

آخن شهری با بهترین زندگی دانشجویی

به جرئت می توان گفت که این شهر موسسات آموزشی بی نظیری در زمینه مهندسی و تکنولوژی دارد و تحصیلات را در تخصصی ترین صورت ممکن به دانشجویان ارائه می دهد.

ریشه مردم این شهر به رومی های باستان باز می گردد و حتی دانشجویان بومی آلمان نیز این شهر را اولویت خود قرار می دهند ، آخن با قرار گرفتن در غربی ترین نقطه آلمان در همسایگی بلژیک و هلند واقع شده و تمامی فرصت هایی را که یک دانشجو نیاز دارد برایش فراهم می سازد.

دانشگاه فنی آخن از بهترین گزینه های تحصیل در آلمان است و یا دانشگاه RWTH بهترین تجهیزات پزشکی جهان را در خود جای داده است.

در رابطه با زندگی در این شهر نیز می توان گفت که مردم این شهر با دانشجویان بین المللی برخورد بسیار خوبی دارند و شما با سوار شدن داخل یک قطار از کشورهای مختلفی دیدن کنید.

هایدلبرگ میزبان قدیمی ترین دانشگاه آلمان

همواره از هایدلبرگ به عنوان یکی از برترین شهرهای دانشجویی این کشور نام می برند چرا که دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ را که قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های آلمان است و همچنین در میان صد دانشگاه برتر جهان قرار دارد را در خود جای داده است ، بهترین دانشگاه های آلمان را پیشتر در همین سایت معرفی کرده ایم.

وجود 50 جایزه نوبل را افتخارات کمتر دانشگاهی در جهان می توان یافت که تعداد زیادی از آنها از اعضای هیئت علمی این دانشگاه بوده و یا هستند.

شهر هایدلبرگ اگرچه از پرجمعیت ترین مناطق کشور آلمان است اما سبک و سیاق زندگی در آن منحصر بفرد و روستایی بوده به نحوی که گردشگران زیادی سالانه جهت بازدید از آن به این شهر می روند ، معماری سنتی این شهر منحصر بفرد بوده و قلعه تاریخی و مرکز شهر با سقف های قرمز این شهر آوازه جهانی دارد.

شهر بن پایتخت سیاسی آلمان

طبن یکی از قدیمی ترین شهرهای آلمان است که گرچه شاید به شهر مدرن برلین شباهتی نداشته باشد اما به نوعی پایتخت سیاسی کشور آلمان محسوب می شود و هنرمند مشهور بتهوون نیز در آن متولد شده است ، بهترین دانشگاه این شهر Rheinische Friedrich-Wilhelms نام دارد که توانسته رتبه 12 در میان دانشگاه های آلمان را بگیرد.

شهر بن پایتخت سیاسی آلمان

کلن مرکز محافل دانشجویی در آلمان

کلن از معدود شهرهای آلمان است که در موزه ها و گالری های هنری می توان محافل دانشجویی را به وفور مشاهده کرد ، فروشگاه های بزرگ ، ترن مستقیم به پاریس ، بروکسل و امستردام و فرصت سفر به اروپای غربی همه از دلایلی هستند که دانشجو را وسوسه به انتخاب این شهر به عنوان مقصد تحصیلی خود می کنند.

دانشگاه کلن به عنوان برترین دانشگاه این شهر از بهترین دانشگاه های آلمان است که شما را از استرس مقصد تحصیلی معتبر رها می سازد.

بهترین شهرهای آلمان از نظر هزینه

تا اینجا در رابطه با موقعیت های تحصیلی و زندگی در شهرهای مختلف آلمان صحبت کردیم ، اما قطعا شما به عنوان یک دانشجو تمایل دارید تا در رابطه با هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور نیز اطلاعاتی داشته باشید.

بهترین شهرهای آلمان از نظر هزینه


هزینه تحصیل به رشته ، مقطع و دانشگاه انتخابی بستگی دارد اما هزینه زندگی در هر شهر آلمان تا حدی مشخص است و دانشجویان می توانند از آن برآوردی صحیح داشته باشند.

به صورت کلی می توان گفت که قسمت جنوبی آلمان گرانترین بخش این کشور است ، به عنوان مثال میزان اجاره بها در شهر مونیخ بسیار بالاست.

آلمان بر خلاف بسیاری از کشورهای دنیا پایتخت گرانی ندارد و هزینه زندگی در برلین از بسیاری از شهرهای این کشور کمتر است در حالی که رفاه خوبی را برای شهروندان فراهم نموده است.

چنانچه بخواهیم مقایسه ای میان تمام شهرهای آلمان داشته باشیم باید بگوییم که فرانکفورت مناسب ترین گزینه برای زندگی دانشجویی ست که در تمامی جنبه ها هزینه ای مقرون به صرفه دارد.

البته این نکته را نیز باید خاطر نشان سازیم که شهر مونیخ اگر از گران ترین شهرهای آلمان است بهترین کیفیت زندگی را نیز داشته و از نظر زیر ساخت های حمل و نقل عمومی ، ترافیک و غیره بالاترین امتیاز را کسب می کند ، علاوه بر برلین پایتخت ، هامبورگ نیز از دیگر شهرهای با کیفیت بالای زندگی در آلمان است.

اگر در خصوص هزینه های تحصیل نگران هستید می توانید کشور لهستان را هم بررسی کنید ، در مقاله تحصیل در لهستان گفته ایم که هزینه های تحصیل در این کشور کمتر از کشورهای دیگر اروپاست ، مقاله را بخوانید.

انتخاب نهایی بهترین شهر آلمان برای تحصیل

در این مقاله تلاش نمودیم تا بهترین شهرهای آلمان را که از جنبه های مختلف مناسب تحصیل و زندگی دانشجویی هستند به شما عزیزان معرفی کنیم.
شهرهای دیگری همچون اشتوتگارت ، دوسلدورف ، لایپزیگ و نورنبرگ نیز از گزینه های ایده آل برای سپری کردن دوران دانشجویی در آلمان شناخته می شوند اما چنانچه بخواهیم به صورت شفاف به این مسئله نگاه کنیم در می یابیم که انتخاب یک شهر به عنوان بهترین گزینه آن هم در کشوری همچون آلمان بسیار دشوار است.

در انتخاب شهر باید جایگاه و رتبه دانشگاه های قرار گرفته در آن ، کیفیت و هزینه زندگی ، امکانات شهروندی ، موقعیت کاریابی و عوامل متعدد دیگری را در نظر گرفت که ممکن است از فرد به فرد نیز متغیر باشند.

گاهی برخی از دانشجویان ترجیح می دهند تنها به رتبه دانشگاه توجه کنند در حالی که برخی دیگر زندگی آسوده نیز برایشان اهمیت فراوانی دارد ، بنابراین ابتدا شرایط و علاقه خود را درنظر گرفته و سپس با افراد خبره در این زمینه مشورت های لازم را انجام دهید.

سوالات پر تکرار بهترین شهر های آلمان برای تحصیل

در زیر تعدادی از پر تکرار ترین سوالاتی که از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در خصوص انتخاب بهترین شهر های آلمان برای تحصیل شده است را با پاسخ آن ها آورده ایم ، چنانچه سوال یا ابهامی برای شما وجود دارد می توانید از قسمت دیدگاه های سایت برای دریافت پاسخ خود استفاده نمایید.

اگر بخواهم کم هزینه ترین شهر آلمان برای تحصیل را انتخاب کنم پیشنهاد شما چه شهری است ؟
گرچه هزینه ها به عوامل بسیاری مانند رشته انتخابی و دانشگاهی که بر میگزینید بستگی دارد اما دانشگاه های شهر هامبورگ از بهترین گزینه هایی ست که می توانید به دریافت بورسیه تحصیلی و پرداخت کمترین هزینه در آن ها تحصیل کنید.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان وجود دارد ؟

بله ، در شهر مونیخ دو دانشگاه معتبر آلمان وجود دارد : دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و دانشگاه فنی مونیخ که می توانید در ان ها به زبان انگلیسی تحصیل نمایید.

تمایل دارم همزمان با تحصیل کار کنم کدام شهر آلمان برای کار هنگام تحصیل مناسب تر است ؟

فرانکفورت ، همیشه برای اشتغال دانشجویان راه هایی را ارائه می دهد بنابراین انتخاب مناسبی خواهد بود.

می خواهم در آلمان معماری بخوانم کدام شهر را انتخاب کنم ؟

یکی از معتبرترین دانشگاه های اروپا در زمینه معماری را می توانید در شهر درسدن بیابید.

آیا مانند بیشتر کشور ها پایتخت آلمان هم شهر گرانی است ؟

آلمان پایتخت گرانی ندارد و هزینه زندگی در برلین از بسیاری از شهرهای این کشور کمتر است در حالی که رفاه خوبی را برای شهروندان فراهم نموده است.

کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان در زمینه بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل هستند ، اگر تمایل دارید سایر کشورهای اروپایی را نیز با آلمان مقایسه کنید می توانید نوشتار کاملی درباره تحصیل در فرانسه ، اتریش و سایر کشور های اروپایی را در همین سایت مطالعه نمایید یا با دفاتر تهران ، شیراز و سایر شهرهای ایران تماس حاصل فرمائید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه