بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان به دانشجویان این فرصت را می دهد تا بتوانند به صورت رایگان و یا با پرداخت حداقل هزینه به تحصیل مشغول شوند ؛ آلمان یک مقصد محبوب بین المللی در میان دانشجویان علاقه مند به اروپاست.

دانشگاه های آلمان ، تحصیلات عالی را در سطح دانشگاه های انگلستان ، ایالات متحده آمریکا و استرالیا منتها با هزینه های کمتر به علاقه مندان ارائه می دهند.

شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با نگارش مقاله زیر تلاش نموده تا ضمن آشنایی شما عزیزان با بورسیه تحصیلی در آلمان پاسخگوی تمامی سوالات تان در رابطه با هزینه تحصیل در این کشور نیز بوده و شرایط پذیرش و تحصیل را به راحتی برایتان فراهم سازد ، پیشتر هم در مقاله تحصیل در آلمان تمامی نکاتی که یک دانشجو باید در این زمینه بداند ، از هزینه های تحصیل و زندگی گرفته تا معرفی برترین دانشگاه ها را آورده ایم که می توانید آن مقاله را هم مطالعه نموده و به آگاهی خود بیافزایید.

آلمان به عنوان قلب صنعتی اروپا می کوشد تا بورس های تحصیلی را در اختیار دانشجویان با استعداد و توانمندی قرار دهد که در آینده برای این کشور مفید بوده و بتوانند در حوزه تخصصی شان قدمی هرچند کوچک در جهت پیشرفت بردارند.

البته آلمان کشوری است که تحصیل به صورت رایگان را در بسیاری از مراکز علمی خود در اختیار دانشجویان قرار می دهد و بسیاری با رسیدن به پذیرش دیگر نیازی به درخواست دریافت بورسیه تحصیلی نخواهند داشت ، اما افرادی که از رزومه تحصیلی خوبی برخوردار هستند می توانند برای تامین هزینه های زندگی خود نیز بورس تحصیلی درریافت کنند.

تنوع بورسیه تحصیلی در آلمان

همانگونه که می دانید دانشگاه های کشور آلمان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که فرصت تحصیل رایگان و دریافت بورسیه در دانشگاه های دولتی این کشور بیشتر فراهم گشته است.

هر دانشگاه و مقطع تحصیلی شرایط بورسیه مخصوص به خود را دارد و بیشترین فرصت برای دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی وجود دارد که به نسبت رزومه تحصیلی شان از امکانات بورسیه بهره مند می شوند.

بورسیه های دولتی تعداد کمتری نسبت به بورسیه های خصوصی داشته و انتخاب زبان تحصیل نیز نقش مهمی در دریافت بورسیه دارد چرا که موسسات و دانشگاه های اسپانسر ترجیح می دهند تا دانشجو تحصیلات خود را به زبان آلمانی پشت سر گذاشته و در آینده کارآمد باشد.

البته فرصت استفاده از حمایت های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد و تنها باید از مسیر صحیح اقدام کنید.

در برخی از ایالت های آلمان دانشگاه ها هزینه ثبت نام و بخش های اداری را که در حدود 100 یورو است را از دانشجو دریافت می کنند و شما باید مرتبا از طریق سایت های مربوط و یا از طریق موسسات حقوقی معتبر در کشورتان ، اطلاعات به روز شده در مورد هزینه های تحصیل در ایالت های فدرال مختلف در آلمان را بررسی کنید.

به عنوان مثال ، دولت فدرال بادن وورتمبرگ بابت هزینه تحصیل ( برای برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دیپلم و امتحانات دولتی ) از ترم اول سال تحصیلی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا ۱۵۰۰ یورو به ازای هر ترم می گیرند.

بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی DAAD آلمان

این نوع بورسیه تحصیلی که توسط بزرگترین سازمان مالی در جهان حمایت می شود بورسیه ای برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه است.

بورسیه تحصیلی DAAD آلمان

این بورسیه از طریق تبادل دانشجویان ، دانشگاهیان و محققان ، مسئول گسترش روابط دانشگاهی بین المللی است و فرصت های مالی را در اختیار دانشجویانی که به دنبال تحصیل ، انجام تحقیقات و یا تدریس در آلمان هستند قرار می دهد.

بورسیه DAAD که برنامه های متنوعی را در بر می گیرد پل ارتباطی دانشگاه های آلمان با موسسات خارج از این کشور است و علاوه بر حمایت های مالی ، در کلیه حوزه های علمی و پژوهشی مشاوره های تخصصی را نیز ارائه می دهد . تمامی علاقه مندان به دریافت این بورسیه تحصیلی باید ابتدا درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنند و تمامی مدارک لازم را نیز فراهم سازند.

مهم ترین مدرک جهت تقاضا ، ارسال شرح کاملی از موضوع پژوهشی و کارهای علمی انجام گرفته است ، این بورسیه که بیشتر به دانشجویان دوره دکترا اختصاص می یابد به دریافت پذیرش از استاد راهنما در آلمان نیز نیازمند بوده و داشتن نمرات بالا در دو مقطع قبلی کارشناسی و کارشناسی ارشد می تواند بسیار موثر واقع شود.

چنانچه موفق به دریافت بورسیه DAAD شوید کلیه هزینه های لازم جهت گذراندن دوره دکترا را دریافت خواهد کرد و یا فرصت مطالعاتی کوتاه مدت ( سه ماه ) و یا بلند مدت ( نهایتا ده ماه ) در کشور آلمان را خواهید داشت.

بورسیه اراسموس در آلمان

این بورسیه که یک برنامه همکاری در زمینه تحصیلات تکمیلی در اتحادیه اروپاست به متقاضیان دوره های کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی بسیار محدود است ، در این بورسیه بیش از 200 رشته در دکترا و 100 رشته در مقطع کارشناسی ارشد تحت پوشش قرار می گیرد.

تعدادی از دانشگاه های آلمان در این بورسیه شرکت نموده و علاوه بر دانشجویان به محققان ، دانشمندان و اساتید دانشگاه ها این فرصت را می دهد تا با بهره برداری از منابع مالی تامین شده تحصیلات خود را ادامه داده و در نهایت بتوانند به کشور خود بازگردند.

یکی از ویژگی های مثبت این بورسیه تحصیلی عدم وجود هرگونه تهعد در برای بازگردانی در قالب مالی و یا کار برای دانشگاه است که آزادی کامل را به فرد برای تصمیم گیری در رابطه با آینده اش می بخشد.

دانشجویانی موفق به دریافت بورسیه می شوند که در پنج سال گذشته حداقل یک سال را به کار یا تحصیل در اروپا مشغول بوده اند و حداکثر پنج سال نیز فرصت تحصیل دارند ؛ دانشجویان با توجه به رزومه تحصیلی شان تا سقف هزار یورو در ماه دریافت خواهند کرد و مرکز علمی ارائه دهنده به دانشجو خدماتی از جمله مشاوره و پیدا کردن محل زندگی را نیز ارائه می دهد.

البته گفتنی ست که زبان تدریس نیز در اکثر موارد انگلیسی بوده و مرحله مصاحبه به صورت آنلاین نیز بخش مهمی از آن است.

بورسیه تحصیلی ملی ( Deutschland Scholarship ) آلمان

برنامه بورس تحصیلی ملی آلمان در واقع نوعی پشتیبانی مالی و حمایت دولتی از دانشجویان والا هدف و متعهد از سراسر جهان را فراهم می کند و دانشجویان با توجه بر استعداد و شایستگی های خود از آن بهره مند می شوند ، این بورسیه بدون درنظر گرفتن میزان درآمد شخص و یا والدین به دانشجو اعطا می شود و ملیت نیز تاثیری در آن ندارد.

میزان کمک هزینه در حدود 300 یورو در هر ماه و حداقل دو ترم است ، البته این امکان وجود دارد که فقط تا زمان اتمام دوره تحصیل دانشجو را تحت پوشش قرار دهد.

بورسیه تحصیلی گوته در آلمان

بورسیه تحصیلی گوته که یک بورس جهانی ست دانشجویان محصل در مقطع کارشناسی ارشد را تحت حمایت قرار می دهد و عموما به مدت دو سال ماهانه 1000 یورو را به فرد اعطا می کند.

بورسیه تحصیلی گوته در آلمان

دانشجویان با گرفتن این بورسیه به سمینارهای حرفه ای که بر دانشجویان دوره دکترا ارائه می شود دسترسی خواهند داشت و از طریق دفتر تحقیقات دانشگاه گوته در آلمان پشتیبانی می شوند.

کسانی که یک مدرک لیسانس و یا معادل آن را از یک دانشگاه خارج از آلمان گرفته اند و تمایل به پیشرفت و انجام تحقیقات در رشته تحصیلی شان دارند می توانند برای این بورسیه تحصیلی درخواست دهند.

برنامه بورسیه تحصیلی بنیاد آلمان

تعدادی از بنیادهای سیاسی و مذهبی ، بورس تحصیلی در آلمان را برای دانشجویان بین المللی از زمینه های مختلف ، علایق و مدارک تحصیلی ارائه می دهد.

بورس تحصیلی بنیاد Heinrich Boll نمونه ای از بورس تحصیلی ارائه شده توسط یک بنیاد سیاسی آلمان است ، در حالی که بورس تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung و KAAD Schoolarships نمونه ای از بورس های تحصیلی هستند که توسط یک بنیاد دینی در آلمان ارائه شده است.

بورسیه ماری کوری در آلمان

این بورسیه که از طرف کمیسیون مالی اروپا تامین مالی می شود نیاز به یک استاد میزبان و تعریف پروژه دارد ، بورسیه ماری کوری که می تواند دانشجو را در دو مقصد تحصیلی حمایت کند تنها مخصوص به آلمان نبوده و در سراسر اتحادیه اروپا قابل دریافت می باشد.

به دانشجویان محصل در آلمان تقریبا تمامی هزینه های تحصیل تعلق می گیرد و این امکان نیز وجود دارد که حتی استاد راهنمای دانشجو نیز بابت پوشش هزینه های تحقیقات مبلغی را در ماه دریافت کند ، این بورسیه یکی از جامع ترین بورسیه های تحصیلی ست که در اروپا اجرا می شود و با بررسی دقیق می توان در زیر مجموعه ای از آن جا گرفت.

بورسیه تحصیلی CSLA آلمان

بورسیه CSLA یا CIVIL SOCIETY LEADERSHIP AWARD کمک هزینه های تحصیلی را به دانشجویانی که دارای برتری علمی و تحصیلی نسبت به سایرین هستند اعطا می کند و از سوی دانشگاه های کشورهای آمریکا ، انگلستان ، فرانسه ، آلمان ، مجارستان ، لتونی و ایرلند مورد حمایت است . با رسیدن به این بورسیه تحصیلی می توان هزینه های تحصیل ، خوابگاه ، رفت و آمد ، بیمه و درمان دانشجو را پوشش داد.

بورسیه تحصیلی CSLA آلمان

بورسیه تحصیلی KAS

کشور آلمان به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا که در حال تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند بورسیه ای به نام کنراد را ارائه می دهد که علاوه بر داشتن رزومه تحصیلی قوی نیازمند انجام فعالیت های بشر دوستانه نیز می باشد ، البته دانشجویان متقاضی باید زیر 30 سال سن داشته باشند و دوره کارشناسی را در کشور خود پشت سر گذاشته باشند.

دانشجویان واجد شرایط مقطع کارشناسی ارشد به مدت دو سال ماهانه 950 یورو دریافت می کنند و دانشجویان دکترا با توجه به پروسه تحصیلی شان بورسیه خاص خود را خواهند داشت.

داشتن سوابق تحقیق و پژوهشی برای رسیدن به بورسیه تحصیلی در دکترا بسیار موثر است که معمولا به مدت سه سال و ماهانه 1100 یورو به فرد تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی هینریچ بول آلمان

یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی که در دانشگاه های آلمان به دانشجویان بین المللی اعطا می شود بورسیه هینریچ بول است چرا که به همه رشته های دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد و میزان دریافتی دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بیشتر از افراد از این اتحادیه می باشد.

بورسیه دانشگاه ژاکوبز برمن آلمان

کشور آلمان بهترین و جامع ترین بورسیه های تحصیلی خود را در اختیار دانشجویان دوره دکترا قرار می دهد تا بتوانند تحقیقات علمی خود را به طور کامل انجام دهند.

دانشگاه ژاکوبز برمن هر سال 5 کمک هزینه تحصیل را به دانشجویان دکترا اعطا می کند و داشتن رزومه تحصیلی قوی شرط اول رسیدن به آن است . میزان بورسیه در حدود 1300 یورو بوده و تا سه سال تحصیلی را شامل می شود.

بورسیه کوفی عنان در آلمان

دانشگاه کوفی عنان به دانشجویان با رزومه تحصیلی قوی در رشته MBA از کشورهای درحال توسعه بورسیه تحصیلی اعطا می کند که به صورت مشترک میان دانشگاه آلمان و دانشکده های کوفی انان در لاهه هلند اجرا می گردد ، این کمک هزینه شهریه دانشگاه به همراه مخارج زندگی را در برگرفته و متقاضی حتما باید ساکن یکی از کشورهای درحال توسعه باشد.

بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ابرت

این دانشگاه یکی از نهادهایی است که با وابستگی به حزب سوسیال دموکرات آلمان هر ساله به دانشجویان از آسیا ، آفریقا ، آمریکای جنوبی و اروپای شرقی کمک هزینه های تحصیلی اعطا می کند که اثبات راندمان تحصیلی خوب ، داشتن رزومه تحصیلی خوب و تعهدات اجتماعی و سیاسی از الزامات آن می باشد.

در این بورسیه داشتن مدرک زبان آلمانی اهمیت ویژه ای داشته و علاوه بر حمایت مالی دانشجو را در سمینارهای متعدد و گروه های دانشجویی عضو می نماید.

بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ابرت

اهمیت شناخت دانشگاه های آلمان در دریافت بورسیه تحصیلی

شناخت دانشگاه های برتر آلمان علاوه بر آنکه شما را از فرصت دریافت بورس تحصیلی بهره مند می سازد همچنین می تواند فرصت شغلی و کاریابی را که در آینده پیش رو دارید را برایتان آسان سازد.

بسیاری از دانشگاه های این کشور این اطمینان را به دانشجو می دهند که پس ازاتمام دوره تحصیلی خود به کار مشغول خواهد شد و هرچه رتبه دانشگاهی که در آن به پذیرش می رسید بالاتر باشد ، بورس تحصیلی و آینده شغلی بهتری در انتظارتان خواهد بود.

دانشگاه هایی همچون هیلبرگ ، دانشگاه فنی مونیخ ، دانشگاه فنی آخن ، دانشگاه هامبورگ و دانشگاه برلین از بهترین گزینه های تحصیل در آلمان هستند که هریک ارائه دهنده بورسیه های تحصیلی متعدد نیز هستند.

نکات مهم در دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان

دانشجویانی که به دنبال تحصیل با حداقل هزینه و یا دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان هستند مقدم بر هرچیز باید زبان آلمانی خود را قوی کنند تا در این کشور و محیط تحصیل بتوانند به خوبی ارتباط برقرار نموده و توجه دانشگاه و اساتید را جلب کنند.

مورد دیگر که نقش آن کاملا واضح است ، داشتن رزومه تحصیلی قوی همچون معدل بالا ، مقالات ISI، نمره بالای مدرک زبان و پروپوزال قوی می باشد که شما را از سایر رقبا بالاتر قرار دهد.

همچنین شما با نوشتن یک انگیزه نامه به همراه توصیه نامه ای از اساتیدتان می توانید نشان دهید که چقدر مشتاق به ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان هستید و دریافت بورسیه تحصیلی برایتان اهمیت دارد.

دریافت کمک هزینه به عنوان دستیار در آلمان

جدا از بورسیه های تحصیلی که موسسات و دانشگاه های مختلف در اختیار دانشجو قرار می دهند این فرصت نیز وجود دارد که فرد به عنوان دستیار یکی از اساتید دانشگاه در انجام کارهای تحقیقاتی به وی کمک نماید که می تواند از نوشتن کتاب یا مقاله تا کار در آزمایشگاه را در برگیرد ؛ در چنین مواردی استاد مربوطه معمولا از بودجه تحقیقاتی که دریافت نموده مبلغی را نیز به دانشجو پرداخت می کند.

دریافت بورسیه از طریق کارآموزی و یا دستیار تدریس در آلمان

کسانی که به عنوان دستیار تدریس به کار مشغول می شوند شاید مانند سایر بورسیه ها از خدمات برخوردار نشوند اما در محیط آموزشی و مرتبط با رشته خود سطح علمی شان را ارتقا می بخشند ، در این روش معمولا حل تمرین ها توسط دستیار انجام می شود و نیاز بالایی به اطلاعات جامع در رشته تحصیلی دارد.

دوره کاراموزی نیز که بیشتر در سازمان ها و شرکت ها انجام می شود مبلغی را به عنوان حقوق برای فرد به همراه دارد که البته همانند بورسیه تحصیلی نیست ، در واقع نوعی کار دانشجویی ست که می تواند به هر دو صورت پاره وقت و یا تمام وقت ارائه شود.

بورسیه های تحصیلی بی شماری برای دانشجویان ایرانی در آلمان وجود دارد که می تواند تحصیل در این کشور را بسیار آسان سازد اما دقت داشته باشید که تنها از طریق مراجعه به موسسات و مراکز صحیح می توان به نتیجه قابل قبولی رسید ؛ از این رو توصیه می کنیم تا ابتدا به خوبی تمامی شرایط را بررسی نموده و پس از درنظر گرفتن جوانب اقدام نمایید.

سوالات پر تکرار بورسیه تحصیلی آلمان

انواع بورسیه تحصیلی در آلمان را برشمردیم ، در صورت وجود هر گونه سوال و ابهام ، می توانید از بخش دیدگاه های سایت در پایین همین مقاله استفاده کرده و سوال خود را مطرح نمایید ، کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در همان روز به شما پاسخ خواهند داد.

آیا کشور آلمان برای ثبت نام و امور اداری ، هزینه ای دریافت می کند؟

بله ، در برخی از ایالت های آلمان دانشگاه ها هزینه ثبت نام و بخش های اداری را که در حدود 100 یورو است را از دانشجو دریافت می کنند.

برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا چه الزاماتی نیاز است؟

مهم ترین مدرک جهت تقاضا ، ارسال شرح کاملی از موضوع پژوهشی و کارهای علمی انجام گرفته است ، ریز نمرات دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد و مقالات و تحقیقات انجام شده ، توصیه نامه و رزومه عالی می تواند شما را به بورسیه برساند.

بورسیه اراسموس چیست؟

این بورسیه که یک برنامه همکاری در زمینه تحصیلات تکمیلی در اتحادیه اروپاست به متقاضیان دوره های کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد ، در این بورسیه بیش از 200 رشته در دکترا و 100 رشته در مقطع کارشناسی ارشد تحت پوشش قرار می گیرد. یکی از ویژگی های مثبت این بورسیه تحصیلی ، عدم وجود هرگونه تهعد در برای بازگردانی در قالب مالی و یا کار برای دانشگاه است که آزادی کامل را به فرد برای تصمیم گیری در رابطه با آینده اش می بخشد.

چه کسانی موفق به دریافت بورسیه آراسموس خواهند شد؟

دانشجویانی موفق به دریافت بورسیه می شوند که در پنج سال گذشته حداقل یک سال را به کار یا تحصیل در اروپا مشغول بوده اند و حداکثر پنج سال نیز فرصت تحصیل دارند ؛ دانشجویان با توجه به رزومه تحصیلی شان تا سقف هزار یورو در ماه دریافت خواهند کرد و مرکز علمی ارائه دهنده به دانشجو خدماتی از جمله مشاوره و پیدا کردن محل زندگی را نیز ارائه می دهد.

اگر موفق به دریافت بورسیه تحصیلی آلمان شوم ، چه مبلغی را در این راستا دریافت خواهم کرد؟

به طور متوسط برای دوران تحصیل ماهیانه 1000 یورو به شما پرداخت خواهد شد.

اگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان هستید ، با مشاورین مجرب ما در دفاتر همکار موسسه مهاجرتی رجبی در شیراز و تهران تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید ، همچنین می توانید با مطالعه مقالات سایت آگاهی خود را در راه مهاجرت تحصیلی بالا برده و بهترین گزینه ها را انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در خارج از کشور می تواند برای شروع ، گزینه مناسبی باشد ، چراکه به صورت مختصر به معرفی مهمترین کشورها جهت مهاجرت تحصیلی پرداخته است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه