آلمان

خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان

خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان

خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان از این نظر برای دانشجویی که به تازگی قدم در فرهنگ و مردمانی جدید می گذارد ، یک چالش بزرگ است که فرد ، هم دغدغه های مالی و هم استرس سکونت در کشوری غریب را یکجا دارد.

از این رو موسسه رجبی تلاش نموده تا با پرداختن به یکی از مهم ترین بخش مهاجرت دانشجویی یعنی شرایط سکونت در خوابگاه های دانشجویی آلمان شما عزیزان را راهنمایی نموده و پاسخگوی تمامی سوالات مرتبط در این زمینه باشد.

در همین ابتدا خوب است بدانید که گرچه پیدا کردن یک محل اقامت مناسب در خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقداری دشوارتر است ، اما شهرت آلمان تنها به دلیل اعتبار علمی دانشگاه هایش نبوده و امکانات رفاهی نیز که در اختیار دانشجویان قرار می دهد در نوع خود منحصر بفرد است.

بنابراین نگران یافتن یک خوابگاه مناسب نبوده و با راهنمایی های مشاورین ما به بهترین ها برسید.

تمامی دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان باید در رابطه با شرایط دانشگاهی که در آن به پذیرش می رسند اطلاعات کافی را دریافت نموده و بدانند که دانشگاه چه خدماتی را در اختیارشان قرار می دهد ؛ ( مقاله تحصیل در آلمان را بخوانید.)

هر دانشگاه در آلمان با توجه به دولتی و یا خصوصی بودن در زمینه ارائه خوابگاه قوانین خاص خود را داشته و نمی توان یک قاعده کلی را برای همه یکسان دانست.

انواع خوابگاه های دانشجویی آلمان

دانستن انواع خوابگاه های موجود در کشور آلمان می تواند بسیار به انتخاب شما کمک نماید ، نوع اول خوابگاه های دولتی هستند که شرایط و امکانات بسیار مناسبی دارند.

برخی از این خوابگاه ها به حالت اتاق های تک نفره با راهرو و آشپزخانه مشترک و برخی دیگر آپارتمانی هستند که هر واحد یا flat آن دارای چند اتاق خواب با یک آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشد.

در یک flat مشترک ، چند نفر با هم در یک جا زندگی می کنند اما هر فرد دارای اتاق خواب خود است و تنها آشپزخانه ، حمام و احتمالا یک اتاق نشیمن مشترک است و گاهی هزینه های تلفن و اینترنت را نیز به صورت مشترک عهده دار می شوند.

Flat مشترک در میان دانشجویان بسیار محبوب است چرا که هزینه ها را برای دانشجویان مقرون به صرفه می سازد.

نوع دوم خوابگاه های خصوصی هستند که امکانات متفاوتی دارند و در کشور آلمان می توانید از اتاق های خالی تا آپارتمان های کاملا مبله را پیدا کنید ، شما می توانید یک اتاق یا یک آپارتمان کامل را اجاره کنید و یا اتاق های موجود در flat مشترک در خوابگاه های خصوصی را اجاره کنید که نسبت به موارد موجود در خوابگاه های دولتی از امکانات و رفاه بیشتری برخوردار هستند.

هر یک از این خوابگاه ها شرایط مختلفی داشته و چنانچه تمایل به دریافت اطلاعات دقیق دارید می توانید با دفتر بین المللی در دانشگاه ها تماس گرفته و اطلاعات و توصیه های مفید برای پیدا کردن مکان زندگی دانشجویی تان دریافت کنید.

خوابگاه های دانشجویی آلمان بخشی مستقل از دانشگاه

خوابگاه های موجود در کشور آلمان اگرچه زیر مجموعه ای از دانشگاه ها هستند اما ارتباط مستقیم با خود دانشگاه نداشته و فی البداهه و در حین ثبت نام دانشجو امکانات لازم را در اختیار او قرار نمی دهند.

در واقع سازمان خدمات دانشجویی کشور آلمان به نام ( Studentenwerk)وظیفه سازماندهی کلیه خوابگاه ها و اماکن اقامتی این کشور را به عهده دارد.

هنگامی که از خوابگاه های دانشجویی در آلمان صحبت می کنیم منظورمان وجود اتاق های دانشجویی است که اکثرا ظرفیت محدود داشته و به دلیل درخواست بالا سریع پر می شوند.

دانشجویان متقاضی موظف هستند تا درخواست خود را به موقع و سریع ثبت کنند تا با مشکل تکمیل ظرفیت مواجه نشوند ، به تمامی دانشجویان توصیه می شود قبل از ورود به آلمان اتاق خود را رزرو کنند تا پس از ورود به این کشور با مشکل تکمیل ظرفیت مواجه نشوند.

دانشجویان علاقه مند به دریافت خوابگاه می توانند با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر و یا اپلیکیشن های موجود همچون Accommodation Finder درخواست خود برای خوابگاه را به ثبت برسانند ، این اپلیکیشن ابزاری بسیار مفید برای پیدا کردن اطلاعات در مورد خوابگاه های دانشجویی مختلف در شهرهای دانشگاهی آلمان است.

ثبت درخواست در سایت Studentenwerk نیز بسیار آسان است و شما فقط با یک کلیک می توانید برای رزرو یک اتاق در سالن محل اقامت خود درخواست دهید.

خوابگاه ، مقرون به صرفه ترین انتخاب

زندگی در خوابگاه ها با وجود داشتن شهریه برای کسانی که به دنبال صرفه جویی در مخارج خود هستند مناسب بوده و هزینه را در مقایسه با اجاره خانه بسیار کاهش می دهد.

خوابگاه های دولتی آلمان مقرون به صرفه ترین گزینه برای دانشجویان شناخته می شوند که هزینه های تقریبی در حدود ۲۴۰ یورو برای یک ماه دارند.

در رابطه با خوابگاه های خصوصی نیز می توان گفت که این خوابگاه ها اغلب در مکان های خوب شهر قرار گرفته اند و هزینه ای مابین ۲۴۰ تا ۳۶۰ یورو برای یک ماه دارند.

البته در رابطه با خوابگاه های خصوصی باید زمانی که به این کشور رسیدید اتاق موردنظر را اجاره و امضا کنید اما جستجو از طریق اینترنت نیز می تواند مفید واقع شده و حداقل قرار ملاقات ها را برای مشاهده آپارتمان ها هنگام ورود به آلمان برایتان ترتیب دهد.

سالن اقامتی دانشجویی در آلمان

The student hall of residence یا سالن اقامتی دانشجویی ، مجموعه ای از آپارتمان ها و flat ها است که معمولا در مسیر بین دانشگاه و مرکز شهر برای سکونت دانشجویان ساخته می شود ، بزرگترین سالن محل اقامت در آلمان Waldhausweg نام دارد که در سال ۱۹۷۶ ساخته شده و در بین دانشگاه و مرکز شهر زاربروکن قرار گرفته است.

این سالن اقامت در حدود ۳۲۳ flat و آپارتمان دارد که محل اقامت مقرون به صرفه ای را برای خانواده های دارای کودک ، زوج ها و افراد مجرد ارائه می دهد ؛ تمام آپارتمان ها و flat ها با اینترنت مستقیم مجهز شده اند و همچنین دیش ماهواره ای مخصوص به خود را دارند.

سالن دانشجویی ادولف ریچوین

سالن ادولف ریچوین بخشی از یک روستای دانشجویی است که در سال ۱۹۶۲ ساخته شد و در سال های بعد به محل اقامت دانشجویی تبدیل گردید.

این مکان در واقع محلی موقت برای شرکت کنندگان در بازی های المپیک است که در پای کوه کورنبرگ بین نقاط کوهنوردی Ortenberg و Waldtal قرار دارد.

در واقع دانشجویانی که در این سالن اقامت می کنند امکاناتی بیش از یک محل اقامت خواهند داشت ، دانشجویان با امکان سکونت در هر یک از هفت خوابگاه این مکان ، قادرند با بسیاری از افراد از سایر قاره ها با زبان های متعدد ارتباط برقرار کنند و از امکانات آن لذت ببرند.

مرکز دیدار دانشجویی آلمان

در ماه مه سال ۲۰۱۴ ، یک مرکز دیدار جدید به نام مرکز Max Kade برای دانشجویان افتتاح شد که فضای جدیدی برای تبادل بین جوانان ملل مختلف فراهم می کند ، در محوطه این مرکز ، یک ساختمان چهار طبقه مسکونی با ۴۹ محل اقامت وجود دارد و دانشجویان می توانند در آنجا گروهای مختلف و موسیقی داشته باشند.

امکانات اقامتی خوابگاه های آلمان

تمامی خوابگاه های کشور آلمان امکانات اقامتی خود را با توجه به بودجه ای که دریافت می کنند در اختیار دانشجویان قرار می دهند از این رو دانشجویان در خوابگاه های خصوصی امکانات بهتری خواهند داشت البته در تمامی خوابگاه ها آشپزخانه کوچک ، یخچال و فریزر ، شومینه ، کابینت آشپزخانه و کابینت اتاق خواب وجود دارد و دانشجویان می توانند از اینترنت و تلفن نیز استفاده کنند.

علاوه بر زندگی در خوابگاه ، دانشجویان این فرصت را دارند تا در صورت تمایل و داشتن توانایی مالی کافی به صورت مستقل در مسکن های مناسب دانشجویان سکونت داشته باشند ، اگرچه سکونت در خوابگاه مخارج کمتری دارد اما دانشجویان می توانند در خانه خود زندگی مستقلی را تجربه کرده و آزادانه سبک زندگی خود را داشته باشند.

منظور از مسکن برای اجاره خانه دانشجویی در آلمان می تواند یک اتاق از یک خانه تا داشتن یک آپارتمان مستقل را شامل شود ، برای اجاره خانه دانشجویی در آلمان باید ابتدا شناخت کافی نسبت به شهر تحصیل داشته باشیم و تمامی طالاعات مهم را در این زمینه به دست آوریم.

اجاره یک اتاق از خانه در آلمان

اکثر دانشجویان داوطلب تحصیل در آلمان ترجیح می دهند تا یک اتاق از یک خانه را اجاره کنند که با داشتن حریم شخصی مکان مناسبی برای زندگی داشته و با پرداخت هزینه ای در حدود 250 یورو در ماه فشار مالی زیادی را متحمل نشوند البته تقاضا برای اینگونه اتاق ها زیاد است و دانشجویان باید فورا در زمان خاص مشخص شده اقدام کنند.

با این حال برخی از دانشجویان تمایل دارند تا در یک آپارتمان و یا مسکن مستقل نزدیک به دانشگاه سکونت داشته باشند و با پرداخت هزینه ای بالاتر حریم شخصی خود را داشته باشند.

آپارتمان مستقل دانشجویی در آلمان

دانشجویانی که تمایل به اجاره خانه و یا مسکن مستقل در آلمان دارند با توجه به بودجه گزینه های متغیری پیش رو دارند ، سوئیت های کوچک یا آپارتمان های یک خوابه با فضای کوچک از مناسب ترین انتخاب ها برای دانشجویان هستند که می توانند خانه را به صورت مبله با حداقل وسایل زندگی مانند تخت خواب ، کمد ، قفسه ، یخچال و گاز اجاره کرده و یا خرید تمامی تجهیزات را خود به عهده بگیرند ؛ هزینه اجاره مسکن با توجه به امکانات و منطقه قرار گرفته متغیر است.

میزان اجاره بها خانه مستقل در آلمان

موقعیت خانه بسیار در میزان قیمت آن موثر است اما هزینه اجاره ماهانه خانه های دانشجویی معمولا در حدود 300 تا 600 یورو در ماه است ، دانشجویان معمولا به دنبال خانه هایی نزدیک به دانشگاه محل تحصیل خود هستند اما خوب است بدانید که سیستم حمل و نقل در آلمان بسیار قوی بوده و دانشجویان از بابت رفت و آمد خود هیچگونه مشکلی نخواهند داشت.

بسیاری از دانشجویان اقدام به اجاره یک آپارتمان در آلمان می کنند و سپس از طریق یافتن هم خانه هزینه ها را کاهش می دهند.

این امر باعث کم شدن هزینه های تحصیل در آلمان می شود ، تمامی آپارتمان ها امکان بازدید قبل از اجاره را داشته و می توانید با بازدید تمامی شرایط را بررسی کنید.

پرداخت هزینه شارژ ماهیانه و اینترنت و قبوض بر طبق قرارداد اجاره خانه دانشجویی در آلمان می تواند به عهده دانشجو باشد و یا همراه با اجاره بها پرداخت شود ، برخی از خانه های دانشجویی در آلمان دارای اتاق های خاص برای افراد و حمام و آشپزخانه مشترک با دیگران است.

این شیوه که بسیار در میان دانشجویان پرطرفدار است هزینه ای مقرون به صرفه دارد چرا که برخی با پذیرفتن هم خانه مخارج را کاهش می دهند ؛ این آپارتمان ها اغلب مبله نبوده و در اتاق ها امکانات شخصی وجود دارد.

چگونه خانه دانشجویی مناسب بیابیم؟

اجاره مسکن در آلمان به روش های مختلف امکان پذیر است و دانشجویان می توانند در سایت ها و روزنامه های محلی تمامی آگهی های مسکن را یافته و متناسب با بودجه و شرایط خود یکی از بهترین آنها را انتخاب کنند.

روزنامه های محلی و یا سایت های متعدد بهترین روش برای یافتن منزل دانشجویی هستند که خانه های موجود در هر شهر و منطقه را به تاریخ روز اگهی می کنند ، در هنگام اجاره مسکن ممکن است از شما ضامن و یا فیش حقوقی به جهت تضمین تمکن مالی درخواست شود.

سکونت هنگام ورود به آلمان

در برخی از دانشگاه ها دانشجویان خارجی می توانند شب اول را به صورت موقت در دانشگاه بگذرانند که البته شما می توانید در یک هتل ، مهمانسرا ( مخصوص بازنشستگان ) و یا در خوابگاه جوانان اقامت موقت بگیرید.

اگر میخواهید یک اتاق در خوابگاه جوانان بگیرید ، باید عضو انجمن ملی جوانان بین المللی باشید ، اگر شما قبلا نتوانسته اید عضو این انجمن شوید ، هم اکنون می توانید با کمی هزینه در انجمن ملی جوانان در آلمان عضو شوید.

در هنگام اخذ ویزای دانشجویی آلمان داشتن محل سکونت یکی از شرایط موافقت با ویزای تحصیلی دانشجو است و تمامی متقاضیان موظف هستند تا نسبت به اجاره مسکن و یا رزرو خوابگاه قبل از درخواست ویزا اقدام کنند تا در هنگام بررسی مدارک خود با مشکل مواجه نشوند.

داشتن توانایی مالی در هنگام دریافت ویزا نیز بسیار مهم بوده و سفارت تنها در صورتی که شما قادر به پرداخت هزینه های اجاره مسکن و زندگی را به همراه شهریه دانشگاه داشته باشید.

کسانی که برای تحصیل به آلمان می آیند گزینه های مختلفی برای اجاره خانه دانشجویی در آلمان دارند که مهم ترین مسئله در انتخاب آن میزان توانایی مالی دانشجو است.

سوالات پر تکرار خوابگاه های دانشجویی آلمان

دراین نوشتار تلاش کردیم در خصوص خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان مطالبی مفید و کاربردی را ارائه کنیم ، شما عزیزان می توانید سوالات و ابهامات خود را از مشاوران موسسه از طریق تماس تلفنی بپرسید ، همچنین با مطرح کردن سوالات خود در قسمت دیدگاه های ؛سایت در پایین هر مقاله ، در اسرع وقت به پاسخ خود خواهید رسید.

چنانچه شما عزیزان پس از مطالعه مقاله فوق نیاز به اطلاعات جامع تر در رابطه با خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان دارید ، می توانید با دفاتر همکار موسسه رجبی در شیراز و تهران تماس حاصل نمایید ، اگر آلمان گزینه قطعی شما برای تحصیل است و می خواهید اطلاعاتتان را در این زمینه کامل کنید می توانید مقاله خدمات بیمه در آلمان را نیز مطالعه نمایید چراکه هر دانشجو در بدو ورود علاوه بر خوابگاه نیاز به بیمه درمانی خواهد داشت.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.