Search
Generic filters

ویزای دانشجویی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان یکی از چند مدل ویزایی ست که به عنوان یک مدرک قانونی به یک فرد غیر آلمانی اجازه ورود و اقامت در این کشور را با هدف تحصیل و برای مدت زمان مشخصی می دهد ، افرادی که این ویزا را دریافت می کنند می توانند در مدت سکونت خود در آلمان علاوه بر تحصیل به کار نیز مشغول شوند ، در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با ما همراه باشید تا شرایط دریافت ویزای دانشجویی آلمان را بررسی کنیم.

در کنار این محتوا ، حتما سری به مقاله تحصیل در آلمان بزنید و با تمام جزئیات مهاجرت تحصیلی به این کشور آشنا شوید.

ویزای تحصیلی آلمان برای مقاطع و دانشگاه های گوناگون صادر می شود و افرادی که موفق به دریافت این ویزا می شوند از برترین امکانات آموزشی در اروپا و جهان بهره مند شده و می توانند پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور و یا هر کشوری که بخواهند به کار مشغول شوند ، مدرک تحصیل دانشگاه های آلمان در کل دنیا پذیرفته شده است.

فهرست مطالب

چه کسانی واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی آلمان هستند؟

از آنجا که ویزای دانشجویی آلمان برای دانشجویان خارج از اروپا صادر می شود افراد باید یکی از شرایط زیر را دارا باشند تا شانس کافی برای دریافت ویزا را داشته باشند:

 • نامه پذیرش از دانشگاهی در آلمان داشته باشد.
 • منتظر نتیجه درخواست خود از دانشگاه باشد.
 • در یک کالج پیش نیاز دوره تحصیلات عالی در آلمان ثبت نام کرده باشد.
 • نیازمند گذراندن دوره آماده سازی برای آزمون های رسمی در آلمان است.
 • قصد اقدام جهت تکمیل مقطع دکتری را دارد.
 • علاقه مند برای مشارکت در یک طرح تحقیقاتی در آلمان است.

ویزای دانشجویی آلمان می تواند برای ۹۰ روز صادر شود و اگر متقاضی به واسطه یکی از موارد فوق درخواست اقامت بیش از این مدت در خاک آلمان داشته باشد را باید بعد از حضور در آن کشور و برای دریافت حق اقامت سریعاً به مقامات مربوطه مراجعه نماید.

یکی از دلایل مهاجرت تحصیلی به المان ، بالا بودن سطح علمی دانشگاه های شاخه علوم پزشکی است ، توصیه می کنیم مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان را مرور کنید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

روش های قانونی مهاجرت به آلمان را از ما بخواهید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

انواع ویزای تحصیلی کشور آلمان

همانطور که گفته شد دانشجوی علاقه مند به تحصیل در کشور آلمان باید یکی از شرایط بالا را داشته باشد که برای هر یک از موراد ویزای متفاوتی تحت عنوان ویزای دانشجویی صادر می شود ، همانگونه که دوره های تحصیلی در آلمان متفاوت هستند هر ویزای دانشجویی آلمان شرایط خاص خود را می طلبد که در ادامه به سه مورد آن اشاره می کنیم.

ویزای دوره زبان ( کورس زبان ) : متقاضیانی که می خواهند در کلاس های زبان آلمانی با مدت مشخص حضور داشته و این زبان را در آن کشور فراگیرند ، نیاز است تا برای ویزای کالج زبان در آلمان درخواست دهند ، البته گفتنی ست که نتیجه درخواست این نوع ویزا غالباً از سوی کنسولگری آلمان در ایران پذیرفته نشده و برای کالج زبان آلمان ، ویزا صادر نمی شود.

انواع ویزای تحصیلی کشور آلمان

ویزای تقاضای تحصیل : برای کسانی ست که می خواهند در آلمان تحصیل کنند اما هنوز برنامه مدنظر خود را پیدا نکرده و یا منتظر پذیرش از دانشگاه هستند ، این نوع ویزا ابتدا برای مدت ۹۰ روز صادر می شود ، اما بعد از ورود به آلمان و در صورتی که مدت بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه و یا گذراندن دوره مقدماتی نیاز داشته باشید می توانید آن را به مدت ۶ ماه تمدید نمائید.

ویزای تحصیلی : متقاضیانی که نامه پذیرش دانشگاه به طور مستقیم ، پذیرش مشروط و یا پذیرش از دوره های مقدماتی قبل از دانشگاه مانند کالج های آلمان دارند ، می توانند برای این نوع ویزا درخواست دهند.

نحوه درخواست ویزای دانشجویی آلمان

مکان مناسب برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان ، سفارت و یا کنسولگری آلمان در کشور خود است و شما باید به سفارت این کشور در کشورمان رجوع کرده و برای مصاحبه ویزا وقت بگیرید ، در روز مصاحبه تمامی مدارکی که در ادامه برایتان ذکر می شود را به صورت کامل فراهم نموده و ارائه می دهید.

افسر کنسولگری یک مصاحبه را با شما ترتیب می دهد و از شما تمام سوالات مربوط به اخذ ویزا از قبیل دلیل درخواست ویزای تحصیلی ، اقامت پس از تحصیل در آلمان ، خانواده و یا حتی بعضا زندگی شخصی و غیره را می پرسد که شما باید به صورت دقیق و درست به آنها پاسخ دهید.

بررسی درخواست ویزای دانشجویی آلمان هزینه ای در حدود 60 یورو دارد که باید پرداخت کنید و غیر قابل برگشت است ، با توجه به اینکه صدور ویزا زمان بر است و می تواند تا سه ماه به طول انجامد بهتر است که چند ماه زودتر از شروع ترم دانشگاه شروع کنید تا به مشکل مواجه نشوید ، فراهم کردن مدارک نیز به زمان احتیاج دارد که باید مطابق با برنامه انجام شود.

دقت داشته باشید که تمامی مدارکی که از شما درخواست می شود باید به صورت کامل ارائه گردد چرا که در صورت ناقص بودن سفارت مدارک شما را تایید نخواهد کرد و پرونده تان رد خواهد شد.

اگر به فکر کار در آلمان بعد از تحصیل هستید و یا کلا قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارید حتما مقاله کار در آلمان را نیز بخوانید.

 

در زیر دسترسی به مقالات تحصیلی آلمان دارید که پیشنهاد می شود حتماً مطالعه نمایید

مدارک لازم ویزای دانشجویی آلمان

مدارک لازم ویزای دانشجویی آلمان

مدارکی که برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان باید ارائه دهید به شرح زیر است:

 1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 2. شناسنامه به همراه کپی
 3. پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه به همراه دو کپی
 4. مدرک سابقه کاری ( در صورت موجود )
 5. گواهی اثبات توانایی مالی با ارائه پرینت حساب بانکی
 6. دو قطعه عکس رنگی
 7. ارائه انگیزه نامه از تحصیل در آلمان
 8. ارائه مدرک زبان آلمانی و یا زبان انگلیسی آیلتس ۶ به بالا ، البته نمره مدرک زبان متناسب با هر دانشگاه متفاوت است و سفارت نیز برای صدور ویزا نمره تعیین شده از سوی دانشگاه را در نظر می گیرد.
 

توجه داشته باشید که برای هر مقطع تحصیلی که اقدام می کنید ارائه مدرک تحصیل قبل آن الزامی است ، چنانچه برای مقطع فوق لیسانس اقدام می کنید ارائه مدرک لیسانس و اگر برای مقطع دکترا اقدام می کنید ، ارائه مدرک فوق لیسانس اجباری می باشد.

این مدارک به طور مشترک از افراد متقاضی درخواست می شود و البته ممکن است که برای شما با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر تان علاوه بر موارد بالا گزینه های دیگری را نیز شامل شود که باید متناسب با دانشگاه آن ها را در نظر گرفته و اقدام کنید.

 

هر آنچه که باید در رابطه با روز مصاحبه بدانید

در این قسمت نکات مهمی را در خصوص روز مصاحبه بخوانید : همانگونه که گفتیم در هنگام مصاحبه این امکان وجود دارد که آفیسر از شما مدارک بیشتری درخواست کند که باید آنها را آماده همراه داشته باشید ، حتما در روز مصاحبه با ظاهری آراسته و نسبتاً رسمی و به صورت تنهایی حضور یابید و همچنین شما باید تکمیل فرم درخواست و وقت مصاحبه را به صورت آنلاین از طریق سایت سفارت انجام دهید ، دقت داشته باشید که ویزای توریستی این کشور قابل تبدیل و تمدید نیستند و شما باید حتما تقاضای ویزای تحصیلی کنید تا به هدف خود برسید.

اگر فردی تهدید برای امنیت و نظم حوزه شینگن شناخته شود درخواستش رد خواهد شد و در صورت رد درخواست دلیل آن بر روی یک برگه به فرد اعلام می شود البته فرصت درخواست تجدید نظر نیز وجود دارد.

چه عواملی باعث رد درخواست ویزای دانشجویی آلمان می شوند؟​

دلایل زیادی وجود دارند که آفیسر ویزا می تواند درخواست شما برای صدور ویزای دانشجویی آلمان را رد کند ، به طوری که گاهی اوقات برخی از آفیسرها نظر شخصی خود را نیز دخالت می دهند ، شما به عنوان یک متقاضی باید دقت داشته باشید که تمامی فرم ها و مدارک صحیح و کامل باشند و در جواب به سوالات حقیقت را پنهان نکنید.

علاوه بر آن باید به شما بگوییم که مدرک زبان آلمانی از ارزش ویژه ای برای این کشور برخودار است و حتی با وجود مدرک زبان انگلیسی و انتخاب این زبان برای تحصیل امکان رد شدن درخواست شما در صورت عدم وجود مدرک زبان آلمانی و یا آشنایی به این زبان وجود دارد پس بهتر است که به طور نسبی با این زبان آشنایی پیدا کنید تا بتوانید در صورت مصاحبه به خوبی ظاهر شوید.


با توجه به نزدیکی زبان و فرهنگ آلمان و اتریش ، شاید بخواهید بدانید تحصیل آلمان بهتر است یا اتریش ؛ مقاله ای به همین نام را در این سایت بخوانید و پاسخ این به پاسخ این سوال دست یابید.

اگر به دنبال مهاجرت به آلمان از طریق کار هستید، مقالات زیر را از دست ندهید

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

روش های قانونی مهاجرت به آلمان را از ما بخواهید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

سوالات پر تکرار ویزای دانشجویی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان می تواند برای ۹۰ روز صادر شود و اگر متقاضی به واسطه یکی از موارد فوق درخواست اقامت بیش از این مدت در خاک آلمان داشته باشد را باید بعد از حضور در آن کشور و برای دریافت حق اقامت سریعاً به مقامات مربوطه مراجعه نماید.

خیر ، ویزای توریستی این کشور قابل تبدیل و تمدید نیستند و شما باید حتما تقاضای ویزای تحصیلی کنید تا به هدف خود برسید.

مدرک زبان آلمانی از ارزش ویژه ای برای این کشور برخودار است و حتی با وجود مدرک زبان انگلیسی و انتخاب این زبان برای تحصیل امکان رد شدن درخواست شما در صورت عدم وجود مدرک زبان آلمانی و یا آشنایی به این زبان وجود دارد پس بهتر است که به طور نسبی با این زبان آشنایی پیدا کنید تا بتوانید در صورت مصاحبه به خوبی ظاهر شوید.

بررسی درخواست ویزا هزینه ای در حدود 60 یورو دارد که باید پرداخت کنید و غیر قابل برگشت است.

متقاضیانی که می خواهند در کلاس های زبان آلمانی با مدت مشخص حضور داشته و این زبان را در آن کشور فراگیرند ، نیاز است تا برای ویزای کالج زبان در آلمان درخواست دهند ، البته گفتنی ست که نتیجه درخواست این نوع ویزا غالباً از سوی کنسولگری آلمان در ایران پذیرفته نشده و برای کالج زبان آلمان ، ویزا صادر نمی شود.

درنظر داشته باشید که دریافت ویزای دانشجویی آلمان قطعی نیست و شما باید از ابتدای تصمیم به تحصیل در این کشور مراحل متعددی را با دقت پشت سر بگذارید تا به رویای خود برسید ، البته با بررسی و دریافت مشاوره و راهنمایی از کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی می توانید به راحتی به عنوان دانشجو قدم در این کشور بگذارید ، با ما از طریق دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید ، همچنین مقاله مهاجرت به آلمان را نیز بخوانید تا با تمام روش های قانونی ورودی و اقامت به این کشور آشنا شوید.

 

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت کاری به آلمان ، مقالات زیر را بخوانید

در زیر تجربه دو نفر از کلاینت ها در خصوص مهاجرت به آلمان را ببینید ، برای دیدن تجربیات بیشتر به بخش " ماتاحالا چیکار کردیم ؟ " بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5 - (19 امتیاز)
خانه