خوابگاه های دانشجویی ایتالیا

خوابگاه های دانشجویی ایتالیا
مشاور مهاجرتی

خوابگاه های دانشجویی ایتالیا یکی از بهترین گزینه های در دسترس دانشجویان بین المللی است که می تواند در زمینه کاهش هزینه ها بسیار مثمر ثمر واقع شده و از نگرانی های آنان جهت اسکان در مدت تحصیل بکاهد.

یقینا اقامت داشتن در خوابگاه ارزان تر از اجاره و خرید ملک در ایتالیا می باشد و علاوه بر این مزیت های زیاد دیگری نیز با اقامت در خوابگاه های دانشجویی ایتالیا به دست خواهید آورد که در این مقاله که با تلاش کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی تهیه شده است ، با آنان آشنا خواهید شد.

دانشگاه های بسیاری در ایتالیا فعال هستند که همه ساله از تعداد دانشجویان خارجی بسیاری پذیرش به عمل می آورند که این افراد نیازمند مکانی جهت اسکان خود هستند ، این موضوع در کنار گران بودن نرخ اجاره در ایتالیا باعث شده که درخواست برای زندگی در خوابگاه های دانشجویی افزایش یابد و گاها برخی از افراد ترم اول خود یا حتی سال اول را قادر به اسکان در خوابگاه نباشند.

به همین خاطر اگر برای تحصیل در ایتالیا اقدام می کنید همزمان پیگیر اقامت خود درخوابگاه های دانشگاه مد نظر خود نیز باشید و در اولین فرصت ممکن درخواست اسکان در آن را ثبت نمایید ، خوابگاه های دانشجویی ایتالیا از خدمات و تجهیزات خوب و کافی برخوردار هستند و دانشجویان به راحتی می توانند در آن جا زندگی کرده و به همه جای شهر و تمام مایحتاج خود دسترسی داشته باشند.

اگر نمیدانید برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا از کجا شروع کنید ، حتما مقاله تحصیل در ایتالیا را مرور کرده و اطلاعات به روز و کاملی دریافت کنید.

فهرست مطالب

تحصیل در کشور ایتالیا انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی است اما موضوع اقامت و تهیه خوابگاه هم بسیار مهم است ؛ در این بخش از مقاله روناک ، همکار ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی با شما در خصوص انواع خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا صحبت می کند ، مدت زمان این ویدئو و پادکست دو دقیقه و نیم است و مهم ترین اطلاعات ارائه شده در این مقاله را در بر دارد.

پادکست خوابگاه های دانشجویی ایتالیا​

انواع اقامتگاه و خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا

چنان چه قصد مهاجرت به ایتالیا جهت تحصیل را دارید ، شناخت کافی و دقیق انواع اقامتگاه و خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا  یکی از امور مهم می باشد که باید حتما مورد توجه قرار گیرد ، در این جا هر شخص با توجه به سلایق ، عادات ، شرایط و بودجه خود یکی از روش های اقامتی در این کشور بر خواهد گزید که در اکثر مواقع دانشجویان خارجی به سراغ خوابگاه های دانشگاها می روند.

در ادامه این قسمت انواع روش های اقامتی در دسترسی برای دانشجویان در ایتالیا مشاهده خواهید نمود.

خوابگاه های دولتی

خوابگاه های دولتی در ایتالیا به خوابگاه هایی گفته می شود که مرتبط با دانشگاه های این کشور هستند و هر دانشگاه خوابگاه مستقل برای خود را داشته و مدیریت می کند ، این اماکن فقط برای دانشجویان همان دانشگاه در دسترس است و هزینه ماهانه ای ارزان هم از دانشجویان دریافت می کند ، در این نوع خوابگاه اتاق ها معمولا برای 3 الی 5 نفر در نظر گرفته می شود.

انواع اقامتگاه و خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا

خوابگاه های دولتی ارزان ترین نوع اقامت دانشجویی در ایتالیا هستند و خدماتی مانند آب ، برق ، اینترنت بی سیم ، خشک شویی ، سوپر مارکت ، سلف سرویس و غیره نیز در آن ها در دسترس می باشد ، در این نوع اقامت اتاق ها به دو صورت در اختیار افراد قرار می گیرند:

 • افراد دارای بورسیه
 • افراد بدون بورسیه

که در اینجا هزینه ها متفاوت می باشد و افراد بورسیه دار مبلغ پایین تری برای اجاره ماهانه خواهند پرداخت.

خوابگاه های خصوصی در ایتالیا

خوابگاه های خصوصی در ایتالیا

خوابگاه های خصوصی نسبت به خوابگاه های دولتی از نرخ قیمت بالاتری برخوردار می باشند و در آن اتاق ها به صورت 1 نفره یا دو نفره در نظر گرفته شده است ، همچنین معمولا برخی از امکانات در این نوع خوابگاه ها فراهم تر و در دسترس تر می باشند ، به طور مثال شاید برای هر اتاق سرویس بهداشتی و آشپزخانه ای کوچک در نظر گرفته شده باشد.

به طور کل چون این اماکن زیر نظر خود دانشگاه ها نیستند و به صورت خود گردان مدیریت می شوند و حمایت خاصی از دولت یا دانشگاه دریافت نمی کنند ، مبلغ هزینه ها در آن ها بالاتر است.

هاستل ها

اجاره هاستل ها و اقامت در این نوع اقامت گاه ها معمولا در ابتدای ورود به این کشور مهم می باشد ، که نیاز دارید در جایی اقامت نمایید تا وضعیت مکان دائمی اقامتتان مشخص گردد ، هزینه اجاره اتاق در هاستل به صورت روزانه محاسبه می شود و کمی از هتل ها ارزان تر می باشد.

هزینه های خوابگاه و اقامت در ایتالیا

به طور قطع اقامت در خوابگاه های دانشجویی ایتالیا با زندگی در خانه شخصی تفاوت بسیاری خواهد داشت ، نه تنها در شرایط و قوانین اقامتی بلکه از لحاظ قیمت نیز تفاوت هایی را به وجود خواهد آورد ، به نوعی باید گفت که همین اختلاف قیمت ها می باشد که دانشجویان را به سمت هریک از این موارد سوق می دهد.

اگر بخواهیم به این موارد را به ترتیب دسته بندی نماییم خوابگاه های دولتی از همه ارزان تر و اجاره آپارتمان یا منزل شخصی گران ترین نوع اقامت دانشجویی در ایتالیا می باشد ، البته هزینه های خوابگاه و اقامت در ایتالیا با توجه به شهر محل تحصیل و دانشگاه محل تحصیل نیز با یکدیگر تفاوت خواهد داشت و این گونه نیست که قیمت تمامی خوابگاه های دولتی در همه جای ایتالیا یکسان باشد.

به طور کلی هزینه های خوابگاه و اقامت در ایتالیا در جدول آمده است:

نوع اقامت دانشجویی مبلغ اجاره به طور متوسط
خوابگاه دولتی 250 تا 300 یورو ماهانه
خوابگاه خصوصی 300 تا 500 یورو ماهانه
آپارتمان یک خوابه مرکز شهر 694 یورو ماهانه
آپارتمان سه خوابه مرکز شهر 1306 یورو ماهانه
آپارتمان یک خوابه حومه شهر 514 یورو ماهانه
آپارتمان یک خوابه حومه شهر 914 یورو ماهانه

تفاوت گرفتن خانه با خوابگاه در ایتالیا

مهم ترین تفاوت گرفتن خانه با خوابگاه در ایتالیا را باید همان مبلغ اجاره ماهانه هرکدام اعلام کرد که باعث تفاوت زیادی در مخارج زندگی دانشجویان خواهد شد ، علاوه بر این موضوع اجاره منزل نیاز به ثبت قرارداد سالانه با مالک خواهد داشت و در صورت تغییر قیمت ها و تورم دانشجویان باید مبالغ بیش تری را نیز سالانه پرداخت کنند ، اما با دریافت خوابگاه شما می توانید از وضعیت اقامت و اسکان خود برای مدت زمان تحصیل خود خاطر جمع باشید.

همچنین بحث مخارج انرژی مانند آب ، برق ، گاز ، تلفن و اینترنت در خوابگاه ها یا رایگان بوده و یا به دلیل تعداد بالای دانشجویان بسیار ارزان برای هر شخص تمام می شود ، اما با اقامت در خانه شخصی این هزینه بسیار گران تر خواهد شد.

ساعت ورود و خروج در خوابگاه ، یا ساعت خاموشی و منع سر و صدا ، همچنین عدم امکان داشتن مهمان یا همراه یا برنامه ها و جداول نظافت های گروهی و غیره ، البته نباید موضوع امنیت را هم فراموش کنیم ، یقینا امنیت در خوابگاه های دانشجویی ایتالیا بسیار بالاتر از منازل شخصی می باشد.

تفاوت گرفتن خانه با خوابگاه در ایتالیا
پیدا کردن اقامتگاه دانشجویی در ایتالیا​

Italy Dormitories

پیدا کردن اقامتگاه دانشجویی در ایتالیا

پیدا کردن اقامتگاه دانشجویی در ایتالیا به روش های مختلفی امکان پذیر است و این بستگی به نوع اقامت شما دارد ، اگر قصد دارید در خوابگاه های دانشگاه اقامت گزینید باید به پشتیبانی یا خدمات دانشجویی دانشگاه خود مراجعه کرده و درخواست دریافت خوابگاه خود را ثبت نمایید تا در اولین فرصت امکان نقل مکان به آن جا برایتان فراهم شود.
همچنین پشتیبانی دانشگاه ها معمولا لیست خوابگاه های خصوصی که مناسب اقامت دانشجویان خود می باشند را نیز در اختیار شما خواهند گذاشت و حتی در جهت اقامت در آن ها و اجاره اتاق نیز شما را همراهی خواهند نمود و به شما کمک خواهند کرد.

شما می توانید با مراجعه به مشاورین املاک حاضر در شهر محل اقامتتان از گزینه های موجود و مناسب با شرایط خود دیدن فرموده و در صورت پسند نسبت به عقد قرارداد اقدام نمایید ، همچنین می توانید با مراجعه به سایت های آنلاین اجاره ملک و سایت هایی که برای پیدا کردن مسکن در ایتالیا فعالیت می کنند ، نسبت به مشاهده مکان های در دسترس اقدام نموده و در صورت نیاز با مالک آشنا شده و برای بستن قرارداد اقدام کنید.

سایت های آنلاین اجاره و خرید ملک

این سایت های اینترنتی با نمایش دادن املاک و گزینه هایی که جهت اجاره توسط مالکین به ثبت رسیده اند و نمایش عکس ها گوناگون از ساختمان و محیط داخلی ملک به طور کامل خانه مورد نظر را به مشتریان نشان می دهند و مشتریان در صورت پسند می توانند برای بستن قرارداد اقدام کنند ، برخی از معتبرترین سایت های آنلاین اجاره و خرید ملک در این کشور به شرح زیر می باشند:

 • http://www.kijiji.it
 • http://www.subito.it
 • http://erasmusu.com
 •  http://www.portaportese.it
 •  http://www.easystanza.it
 • http://www.mioaffitto.it
 • https://www.bakeca.it
 • http://www.casa.it/

Living with an Italian family

امکان زندگی با خانواده ایتالیایی

یکی دیگر از روش های اقامت و زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی ، امکان زندگی با خانواده ایتالیایی می باشد که کاملا با روش هایی که تا به حال با آن ها آشنا شده ایم فرق دارد ، برخی از دانشجویان به دلیل روحیات شخصی خود و همچنین ارتباط بیش تر با مردم ایتالیا برای آشنایی با نحوه زندگی آنان و فهم و درک بیش تر سنت ها و رسوم آنان تصمیم میگیرند که در خانه ای به طور مشترک با یک خانواده ایتالیایی اقامت کنند T در این روش شما با اجاره یک اتاق از منزل یکی از خانوارهای این کشور در آن اتاق ساکن شده و در مدت تحصیل خود در آن اقامت خواهید کرد.

امکان زندگی با خانواده ایتالیایی​

این روش از اقامت بسیار می تواند بر آداب معاشرت و زبان ایتالیایی شما تاثیر گذار باشد و زبان شما را بسیار قوی خواهد نمود که این موضوع یکی از مهم ترین هدف های مد نظر افرادی است که اینگونه اقامتی را بر می گزینند.

نرخ اجاره نیز در این روش کاملا قراردادی می باشد و با توجه به محل زندگی و فاصله از دانشگاه کاملا متفاوت می باشد و معمولا این گونه منازل در نزدیکی های دانشگاه ها دیده می شود تا دانشجویان برای رفت و آمد راحت تر باشند ، همچنین مبلغی نیز جهت اینترنت و هزینه انرژی به صورت ماهانه از فرد دریافت می شود.

محله های مناسب اسکان دانشجویی در رم​

Rome

محله های مناسب اسکان دانشجویی در رم

محله های مناسب اسکان دانشجویی در رم​ چه مکان هایی هستند؟ مطمئنا رم از نظر قیمت اقامت ، چه برای فروش و چه برای اجاره در زمره ارزان ترین شهرهای ایتالیا قرار نخواهد گرفت و به طور کلی باید نرخ متوسط اجاره در آن را بالاتر از بسیاری از شهرهای کوچک ایتالیا در نظر داشت ، بدیهی است که مرکز شهر رم گران ترین منطه جهت اجاره و خرید ملک است ، اما هنوز هم می توان با جستجوی دقیق بدون اینکه نیازی به دور شدن از مرکز شهر باشد منازلی با قیمت های مناسبی را یافت.

در حال حاضر ارزان‌ترین مکان برای اقامت ، جنوب رم است اما ساختمان های آن نوساز و چندان مدرن نیست اما به هر حال ارزان ترین جای این شهر است.

در دیگر مناطق شهر مانند نواحی Monteverde ( درمرکز ) ، Castelverde ( در شمال شرقی ) ، Tuscolano ( در جنوب شرقی ) و Casalotti ( در غرب ) اقامتگاه های ارزان پیدا می شود که هم ساختمان ها مناسب است و هم محله مناسبی برای اقامت و زندگی می باشند و وسایل نقلیه برای جابه جایی و رسیدن به دانشگاه در دسترس هستند و دانشجویان اکثرا در این نواحی اقامت می گزینند.

Milan

محله های مناسب اسکان دانشجویی در میلان

شهر میلان از زیباترین شهرهای ایتالیا و جهان است و زندگی در آن بسیار دلچسب و سرگرم کننده است ، میلان شامل مناطق متعددی است که بسیاری از آن ها گنجینه های معماری واقعی هستند و شگفتی های قابل تحسین بسیاری را در خود جای داده اند ، قیمت اجاره در این جا ارزان تر از رم بوده اما هم چنان جز گران ترین شهرهای ایتالیا در نظر گرفته میشود.

در همین شهر هم مناطقی وجود دارد که برای زندگی دانشجویی بسیار مفید و کارآمد هستند و جدای از نرخ اجاره مناسب ، از دسترسی قوی به تمام نقاط شهر و دانشگاه و همچنین انواع وسایل نقلیه برخوردار هستند.

محله های مناسب اسکان دانشجویی در میلان

برخی از محله های مناسب اسکان دانشجویی در میلان به شرح زیر است :

 •  ایزولا Isola
 • ناویگلی Navigli
 •  پورتا ژنوا Porta Genova
 •  لا مگیولینا LA Maggiolina
 •  بررا Brera
 •  سان گیمینانو San Gimignano

مزایای زندگی در خوابگاه های دانشجویی کشور ایتالیا

به جرات باید گفت که خوابگاه های دانشجویی ایتالیا از بیش ترین تعداد درخواست در میان دانشجویان بین المللی برخوردار هستند و معمولا افراد محدود و خاصی برای اقامت در منازل خصوصی اقدام می کنند که دلیل اصلی آن نیز هزینه های بالا و گران آن است ، علاوه بر این اقامت در خوابگاه های دانشجویی ایتالیا دارای مزایا و امیتازاتی است که برای دانشجویان مناسب تر است.

در ادامه برخی از مهم ترین مزایای زندگی در خوابگاه های دانشجویی کشور ایتالیا را به شما ارائه خواهیم کرد.

 •  قیمت اجاره ارزان و مقرون به صرفه
 • امنیت بالای دانشجویان در هنگام سکونت
 • دسترسی راحت و سریع به دانشگاه و بالعکس
 •  دسترسی به اینترنت رایگان و یا ارزان
 •  هزینه های اقامتی و انرژی ارزان ( آب ، برق ، گاز)
 • تقویت زبان ایتالیایی در ارتباط و معاشرت با دیگر دانشجویان
 •  آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم دیگر کشورها
 •  وعده های غذایی رایگان یا بسیار ارزان
 •  امکان مطالعه دسته جمعی و پیشرفت تحصیلی

سوالات پر تکرارخوابگاه های دانشجویی ایتالیا

• قیمت اجاره ارزان و مقرون به صرفه
• امنیت بالای دانشجویان در هنگام سکونت
• دسترسی راحت و سریع به دانشگاه و بالعکس
• دسترسی به اینترنت رایگان و یا ارزان
• هزینه های اقامتی و انرژی ارزان ( آب ، برق ، گاز )

• ایزولا Isola
• ناویگلی Navigli
• پورتا ژنوا Porta Genova
• لا مگیولینا LA Maggiolina
• بررا Brera
• سان گیمینانو San Gimignano

در حال حاضر ارزان‌ترین مکان برای اقامت ، جنوب رم است اما ساختمان های آن نوساز و چندان مدرن نیست اما به هر حال ارزان ترین جای این شهر است ، اما در دیگر مناطق شهر مانند نواحی Monteverde ( درمرکز ) ، Castelverde ( در شمال شرقی ) ، Tuscolano ( در جنوب شرقی ) و Casalotti ( در غرب ) اقامتگاه های ارزان پیدا می شود که هم ساختمان ها مناسب است و هم محله مناسبی برای اقامت و زندگی می باشند و وسایل نقلیه برای جابه جایی و رسیدن به دانشگاه در دسترس هستند و دانشجویان اکثرا در این نواحی اقامت می گزینند.

در این روش شما با اجاره یک اتاق از منزل یکی از خانوارهای این کشور در آن اتاق ساکن شده و در مدت تحصیل خود در آن اقامت خواهید کرد ، این روش از اقامت بسیار می تواند بر آداب معاشرت و زبان ایتالیایی شما تاثیر گذار باشد و زبان شما را بسیار قوی خواهد نمود که این موضوع یکی از مهم ترین هدف های مد نظر افرادی است که اینگونه اقامتی را بر می گزینند.

خوابگاه دولتی 250 تا 300 یورو ماهانه
خوابگاه خصوصی 300 تا 500 یورو ماهانه

این موارد برخی از مهم ترین مزایای اقامت در خوابگاه های دانشجویی ایتالیا می باشد که مشاهده کردید ، علاوه بر این شما می توانید برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه یا دیگر اطلاعات کشور ایتالیا با مشاورین و کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرموده و یا با حضور در دفاتر تهران و شیراز از مشاوره های آنان بهره مند گردید.

4.9/5 - (72 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *