تحصیل در لبنان

تحصیل در لبنان
مشاور مهاجرتی

تحصیل در لبنان به دلیل برنامه های علمی و ریاضی خود بسیار مورد توجه است ، به احتمال زیاد شما می توانید هر برنامه ای را که دنبال آن هستید پیدا کنید ، برخی از دانشگاه های لبنان حتی برنامه های هنرهای آزاد ارائه می دهند ، این کشور همچنین می تواند برنامه های حرفه ای تخصصی را در مدارس بازرگانی ، دانشگاه های پزشکی و دانشگاه های مهندسی ارائه دهد.

فارغ از این که به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا هستید ، مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) می تواند به شما در یافتن مکان مناسب برای تحصیل در لبنان کمک کنند ؛ ابتدا این راهنما را مطالعه کنید و سپس با مشاوران ما تماس بگیرید.

همچنین چنانچه به تحصیل در کشور های آسیایی علاقه مندید می توانید مقاله تحصیل در عمان را نیز در کنار این محتوا مطالعه کنید ، عمان هم دانشگاه های رده بالایی دارد که رشته های مطرح جهان را به شما ارائه خواهد داد.

تحصیل در لبنان

تحصیل به زبان انگلیسی در لبنان

مانند بسیاری از کشورهای عربی دیگر ، تحصیل در لبنان به زبان های عربی ، انگلیسی و گاهی فرانسه امکانپذیر است ، بهترین برنامه ها برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آمریکایی است که در صورت اطلاع از شرایط پذیرش آنها به راحتی می توانید وارد این دانشگاه ها شوید.

برای تحصیل در دوره 4 ساله لیسانس در برنامه های انگلیسی لبنان ، باید بتوانید مدارک و سوابق تحصیلی ایده آل را به دانشگاه ها ارائه بدهید ؛ بخشی از این سابق تحصیلی مربوط به مدرک زبان است.

در صورتیکه سوابق تحصیلی شما ثابت کند که شما زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط داشته باشید نیازی به ارائه مدرک زبان بین المللی ندارید اما در غیر اینصورت ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس 5.5 هستید.

همچنین خبر خوب این است که برای تحصیل در لبنان ، در صورتیکه مدرک آشنایی اولیه با زبان عربی داشته باشید یک امتیاز خوب برای پذیرش محسوب می شود.

دوره های زبان انگلیسی در لبنان

شما می توانید زبان انگلیسی خود را از طریق دوره آمادگی زبان انگلیسی در لبنان بهبود ببخشید ، این دوره ها همچنین شما را برای هر یک از آزمون های زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه ها آماده می کند.

برای تحصیل در لبنان ، باید مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی خود ارائه دهید ، برخی از گواهی های پذیرفته شده توسط دانشگاه های لبنان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • PTE آکادمیک
 • تافل iBT
 • آیلتس آکادمیک
 • C1 Advanced یا C2 Proficiency

با این حال، همیشه باید وب سایت دانشگاه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که الزامات زبان دقیق چیست.

برخی از آزمون های ورودی برای برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه ملی لبنان تنظیم شده است که برای تحصیل مقطع لیسانس در لبنان باید از شرایط آنها اطلاعات داشته باشید ؛ از مهم ترین این آزمون ها می توان آزمون GMAT را نام برد که ارائه نمره آن برای بسیاری از دانشگاه های لبنان در رشته های مدیریت و تجارت اهمیت دارد.

معادل سازی مدرک در لبنان چگونه است؟

علاوه بر تمامی الزامات ذکر شده در بالا ، متقاضیان تحصیل در لبنان نیاز دارند که یک مرحله اساسی دیگر با عنوان معادل سازی مدرک در لبنان را پشت سر بگذارند ؛ این کار مراحلی در سفارت لبنان در ایران دارد و پس از آن هم مراحلی در خاک لبنان دارد که در آنجا باید در وزارت علوم لبنان انجام شود و ممکن است پروسه ای طولانی در حدود یکسال باشد.

بنابراین هر چقدر هم که خودتان در انجام کارهای پذیرش وارد باشید قطعا در انجام معادل سازی مدرک نیاز به مشاوره و راهنمایی های اساسی خواهید داشت و مشاوران رجبی در کنار شما خواهند بود.

در مالزی هم می توانید در بیشتر رشته ها ، به زبان انگلیسی تحصیل کنید ، مقاله تحصیل در مالزی به شما کمک می کند ، شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور را بهتر بشناسید.

تحصیل رشته های مهندسی در لبنان

دانشکده های مهندسی لبنان پذیرای دانشجویان نخبه از تمامی گروه های اجتماعی است و در تمامی رشته های مهندسی ، تحصیلات درجه یک جهانی را ارائه می دهد.

تحصیل رشته های مهندسی در لبنان

مدرک مهندسی در دانشکده های فنی لبنان طی پنج سال به ده ترم تقسیم می شود ، کلیه ترم ها شامل 16 هفته تدریس واقعی می باشد به جز ترم های 7، 8 و 9 که هر نیمسال شامل 15 هفته می باشد.

چهار نیمسال اول (برای سال اول و دوم) شامل دوره های مقدماتی بین گروه های مختلف پیش بینی شده است ، گرایش یکی از گروه های فنی مهندسی در ابتدای ترم 5 درخواست و پس از تایید شورای دانشکده انتخاب می شود.

دانشکده فنی دانشگاه لبنان دروس به سه زبان عربی، فرانسوی و انگلیسی ارائه می کند ، به پیشنهاد شورای دانشکده ، شورای دانشگاه زبان تدریس در هر دوره را تعیین می کند و از ترم 5، دانشجو می تواند دروس را به هر یک از سه زبان دنبال کند.

برنامه سال آخر مهندسی در لبنان شامل یک دوره آموزشی حداقل 8 هفته در تعطیلات تابستانی است ، علاوه بر موارد فوق ، دانشجویان رشته مهندسی مکانیک باید دو دوره کارآموزی را در پایان ترم 4 و 6 انجام دهند ، مشروط بر اینکه در تعطیلات تابستانی هر دو دوره کمتر از یک ماه نباشد.

برنامه های تحصیلی دانشکده مهندسی دانشگاه لبنان

 • کارشناسی ارشد مهندسی در مهندسی عمران (با گرایش های فوق لیسانس کارهای عمومی ، فواید عمومی و ژئوتکنیک ، آثار و سازه های عمومی ، ساختمان و شهرسازی ، کارهای عمومی و هیدرولیک).
 • مهندسی برق و الکترونیک (با گرایش های تخصصی کنترل دیجیتال صنعتی ، کنترل قدرت ، کامپیوتر و ارتباطات).
 • مهندسی مکانیک (با گرایش های تخصصی ساخت و ساز و انرژی ، کنترل صنعتی ، امنیت ارتباطات و شبکه ، انرژی تجدید پذیر).
 • مهندسی شیمی با رشته های مختلف

آزمون ورودی مهندسی در لبنان

دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در لبنان باید در آزمون ورودی شرکت کنند ، آزمون رشته های مهندسی دارای شرایط خاصی است که در وضعیت بومی یا بین المللی برگزار می شود.

به عنوان مثال در دانشگاه لبنان ، دارندگان لیسانس لبنانی در ریاضیات و علوم تجربی یا لیسانس فنی یا دارندگان گواهینامه های معادل برای شرکت در آزمون ورودی رقابتی (CEE) تا ترم 1 در رشته هایی که توسط دانشکده فنی تدریس می شود پذیرفته می شوند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در لبنان

تعداد زیادی از دانشگاه های لبنانی مورد تایید وزارت علوم ایران قرار گرفته است که در زیر به رتبه بندی آنها پی میبرید:

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در لبنان

گروه الف (ممتاز)

 • دانشگاه آمریکایی بیروت

گروه ب (خوب)

 • دانشگاه آمریکایی لبنان
 • دانشگاه سنت ژوزف بیروت

گروه ج (متوسط)

 • دانشگاه عربی بیروت
 • دانشگاه بین المللی لبنان
 • دانشگاه Notre Dame بیروت
 • دانشگاه Libanaise
 • دانشگاه Saint Esprit de Kaslik
 • دانشگاه Balamand

تحصیل مقطع دکترا در لبنان

تقریبا 13 دانشگاه با 46 برنامه دکترا در لبنان فعال است ، برای تحصیلات دکترا باید 4 تا 5 سال تحصیلات کاملا پژوهش محور انجام دهید.

برای تحصیل دکترا مهم است که بتوانید با یک استاد راهنما ارتباط برقرار کنید ؛ زیرا این ارتباط می تواند پذیرش را برای شما آسان تر و علاوه بر این ، شما را به سمت دریافت یک بورسیه با حقوق مکفی در لبنان هدایت کند.

یک برنامه معمولی برای یک برنامه دکتری مستلزم ارائه رونوشت رسمی و همچنین سه توصیه نامه ، همراه با نتایج آزمون ثبت نام تحصیلات تکمیلی (GRE) و سایر آزمون هایی است که توسط برنامه های خاص دانشگاه ها درخواست شده است.

برای برنامه های حقوق ، تجارت و علوم اجتماعی معمول است که دانشجویان قبل از ثبت نام در کلاس ها به زبان دوم تسلط داشته باشند.

متقاضیان برخی از برنامه ها باید قبل از تصمیم نهایی پذیرش در مصاحبه شرکت کنند.

متقاضیانی که به مدت 5 سال یا بیشتر فارغ التحصیل شده اند، واجد شرایط مصاحبه یا آزمون تخصصی برای ارزیابی سطح اطلاعات علمی و آشنایی با اطلاعات پیشرفته در تخصص خود هستند.

محبوب ترین برنامه های دکترا در لبنان

تجارت ، مالی و بانکداری ، فیلولوژی ، فرهنگ شناسی ، حقوق و فقه ، مدیریت ، پزشکی ، سلامت ، تاریخچه ، علوم کامپیوتر ، رسانه ، فیزیک ، شیمی ، گردشگری ، بازاریابی ، اقتصاد ، حسابداری ، هنر ، مدیریت ، مهندسی ، اکولوژی ، روابط بین الملل ، علوم سیاسی ، فلسفه.

برای تحصیل دکترا آیلتس 5.5 مورد نیاز است ، دانشجویانی که بین 50 تا 59 درصد در آزمون مهارت زبان انگلیسی BAU نمره می دهند ممکن است برای ثبت نام پذیرفته شوند ، اما آنها باید دوره های فشرده انگلیسی را بگذرانند.

برای تحصیل در مقطع دکترا خوب است دانشگاه هایی با اعتبار جهانی را بیابید ، کشور سنگاپور ، می تواند دقیقا مقصد نهایی شما برای تحصیل دکترا باشد ، رنکینگ دانشگاه های این کشور را در مقاله تحصیل در سنگاپور آورده ایم.

بورسیه های تحصیلی در لبنان

مطالعه راه های دریافت بورسیه تحصیلی به شما کمک می کند تا تحصیل در خارج از کشور را با هزینه های بسیار کمتر و یا رایگان به پایان برسانید ، در ادامه دو مورد از بورسیه های تحصیلی مشهور لبنان معرفی شده است و برای اطلاع از گزینه های بیشتر می توانید از مشاوران رجبی کمک بگیرید.

بورسیه های تحصیلی در لبنان

برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاه لبنانی آمریکایی (TLG)

برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاه لبنانی آمریکایی (TLG) ، برای کشورهای منتخب باز است ، این بورسیه به برنامه های سطح کارشناسی ارشد در زمینه مطالعات مهاجرت ، امور بین الملل ، اقتصاد کاربردی ارائه می شود ، این بورس تحصیلی ، توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده MEPI در دانشگاه آمریکایی لبنانی تأمین می شود.

از دانشجویانی که متعهد شده اند مدرک کارشناسی ارشد خود را از پاییز شروع کنند ، می توانند برای این بورسیه درخواست کنند ، برنامه بورسیه تحصیلی به جوانان عرب فرصت های آموزشی می دهد تا به دنبال آموزش با کیفیت بالاتر در یک سیستم آموزشی آمریکایی باشند.

بورسیه ی تحصیلی دانشگاه لبنانی آمریکایی ، مبلغ 500 دلار آمریکا ماهانه ، شهریه کامل دانشگاه ، بیمه درمانی ، مسکن دانشجویی در هر ترم ، لپ تاپ ، فرصت کارآموزی ، هزینه بلیط هواپیما برای رفت و برگشت سالانه را تامین می کند و این بورسیه برای شهروندان الجزایر ، اردن ، لبنان ، لیبی ، مراکش ، سوریه ، تونس یا یمن باز است.

دانشجویانی که متعهد به پیگیری تحقیقات عمومی در زمینه سیاست عمومی هستند و به عنوان بخشی از برنامه aster کار می کنند واجد شرایط درخواست هستند ، برای درخواست ، دانشجویان باید وضعیت نیاز مالی را در هر سیاست MEPI و LAU’s Financial Helps نشان دهند.

برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاه USAID لبنان

USAID بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی به فارغ التحصیلان مدارس دولتی نیازمند از لحاظ مالی و واجد شرایط تحصیلی از سراسر لبنان ، از جمله محروم ترین نقاط کشور ، ارائه می دهد.

این بورسیه ها به دانشجویان ، غالباً از خانواده های حاشیه ای که هیچ وسیله ای برای حضور در این مدارس ندارند ، امکان می دهد در بهترین دانشگاه های لبنان تحصیل کنند ، این دانشگاه ها ، آموزشی به سبک آمریکایی ارائه می دهند که تفکر انتقادی ، مهارت های رهبری و خدمات اجتماعی را ارتقا می بخشد.

یکی از رشته های محبوب در لبنان ، رشته داروسازی است که بورسیه هایی هم برای تحصیل در آن ارائه می شود ، برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل در این رشته ، مقاله تحصیل رشته داروسازی در لبنان را بخوانید.

خوابگاه های دانشجویی کشور لبنان

خوابگاه های دانشجویی در شهر بیروت شامل اتاق های خصوصی و اشتراکی می شود از طرفی خوابگاه های دانشگاه های این شهر شامل سالن ها ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی ، آسانسور ، لباسشویی و اتاق مطالعه است ، هم چنین اتاق مهمان برای اقامت چند ورزه همراه دانشجویان وجود دارد و سرایداران مرتباً خوابگاه ها را تمیز و ضدعفونی می کنند.

خوابگاه های دانشجویی کشور لبنان

اکثرا خوابگاه های دانشگاه ها در بیروت ، چند دقیقه پیاده تا دانشگاه فاصله دارند و سایر امکانات این خوابگاه ها شامل اتاق های مرتب با تخت ، میز ، کمد ، صندوق امانات و روتختی و روکش هستند ، تلویزیون کابلی ، اتصال به اینترنت و خطوط تلفن داخلی نیز ارائه می شود ، ساختمان ها نیز مجهز به سیستم های گرمایش و سرمایشی هستند.

زندگی در خوابگاه های لبنان به دانشجویان کمک می کند تا با گذر از زندگی در دانشگاه ، جوامع قوی و روابط حمایتی برقرار کنند ، امکانات ، امنیت و مراقبت های ارائه شده توسط سالن های اقامتی خوابگاه های بیروت در لبنان ، در کنار تشویق رشد تحصیلی ، عاطفی و اجتماعی ، به این انتقال کمک می کند ، پس از پذیرش در دانشگاه ها می توانند برای خوابگاه اقدام کنند.

دانشجویان باید پس اخذ پذیرش از دانشگاه های لبنان و اقدام برای خوابگاه باید برای پرداخت هزینه ی خوابگاه ها که بطور میانگین 5،552 لیر لبنان (برای اتاق های تک نفره) و 3،605 لیر لبنان (برای اتاق های اشتراکی) به ازای هر ترم است ، اقدام کنند.

بهترین دانشگاه های لبنان

در کشور لبنان چندین دانشگاه آمریکایی وجود دارد که در زمره بهترین ها قرار دارند و علاوه بر این در میان دانشگاه های غیر آمریکایی نیز موارد برجسته ای برای انتخاب وجود دارد.

بهترین دانشگاه های لبنان

دانشگاه آمریکایی بیروت

دانشگاه آمریکایی بیروت در سال 1866 تأسیس شد ، یک موسسه آموزش عالی خصوصی غیر انتفاعی است که در محیط شهری کلانشهر قرار گرفته است.

این موسسه همچنین پردیس شعبه ای در بقاع دارد ، دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) به طور رسمی توسط کمیسیون آموزش عالی کشورهای میانه به رسمیت شناخته شده است.

این دانشگاه شامل دانشکده علوم کشاورزی و مواد غذایی ، دانشکده هنرها و علوم ، دانشکده علوم بهداشتی ، دانشکده پزشکی ، دانشکده پرستاری رفیق حریری ، دانشکده مهندسی و معماری مارون سیمان و مدرسه تجارت سلیمان ، تشکیل شده است.

دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی عالی مانند مدرک کارشناسی ، کارشناسی ارشد و درجه دکترا در چندین زمینه تحصیلی می شود.

از بزرگان این دانشگاه می توان اشرف غنی ، رولا غنی ، زاها حدید ، نجیب میکاتی ، فوآد سینیورا ، زلمای خلیل زاد ، سلیم هاس ، ولید جاملت ، ملیحه افنان ، علی اکبر صالحی و محمود حسابی را نام برد.

امکانات و شرایط پذیرش دانشگاه AUB

AUB چندین امکانات و خدمات دانشگاهی و غیر دانشگاهی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که شامل کتابخانه ، مسکن ، امکانات ورزشی ، کمک های مالی و یا بورسیه تحصیلی ، تحصیل در خارج از کشور و برنامه های مبادله و همچنین خدمات اداری است.

این موسسه 154 ساله لبنان دارای سیاست پذیرش انتخابی بر اساس امتحانات ورودی و سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانش آموزان است ، محدوده نرخ پذیرش این دانشگاه 50 تا 60 درصد است که باعث می شود این سازمان آموزش عالی لبنان به طور متوسط یک موسسه انتخابی باشد.

دانشگاه آمریکایی لبنانی

دانشگاه لبنان آمریکایی در سال 1924 تأسیس شد ، یک موسسه ی آموزش عالی خصوصی غیر انتفاعی است که در محیط شهری کلانشهر بیروت ساخته شده است ، این موسسه همچنین دارای پردیس شعبه در بیبلوس است. دانشگاه لبنان آمریکایی (LAU) به طور رسمی توسط وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی لبنان به رسمیت شناخته شده است.

موسسه آموزش عالی لبنان دانشگاه آمریکایی لبنان (LAU) دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به اخذ درجات تحصیلات عالی رسمی مانند مدرک کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا را در چندین زمینه تحصیلی می شود و دارای دانشکده های معماری و طراحی ، علوم و هنرها مدرسه تجارت عدنان کسر ، مهندسی ، پزشکی گیلبرت و رز ماری چاگوری ، پرستاری آلیس رامز چگوری و داروسازی است.

از بزرگان این دانشگاه می توان لمیس مصطفی عالمی ، رز غریب ، سلیم السایق ، تامیراس فخوری ، ستریدا گیجا ، سانیه حبوب ، لوری حیاتایان ، زاون کیومدجیان ، ریما مکتبی ، تورایا مالاس ، می نصر ، سلوا نصار ، اکتاویا نصر ، نادین ویلسون نجیم ، مونیرا صلح و ویک وانلیان را نام برد.

این موسسه آموزش عالی 96 ساله دارای سیاست پذیرش انتخابی بر اساس امتحانات ورودی و سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانشجویان است ، محدوده نرخ پذیرش این دانشگاه 70 تا 80 درصد است که این سازمان آموزش عالی لبنان را تا حدودی یک موسسه انتخابی می کند ، دانشجویان بین المللی نیز می توانند برای ثبت نام در این دانشگاه اقدام کنند.

دانشگاه سنت ژوزف بیروت (USJ)

دانشگاه Saint-Joseph بیروت که در سال 1875 تأسیس شد ، یک موسسه آموزش عالی خصوصی غیرانتفاعی است که در محیط شهری کلانشهر بیروت قرار دارد ، این موسسه همچنین دارای پردیس هایی در طرابلس ، سعدا ، زاهله است.

این دانشگاه دارای دانشکده ی علوم تریتی ، دانشکده ی علوم دینی ، دانشکده ی زبان ، دانشکده ی پزشکی ، دانشکده ی داروسازی ، دانشکده ی دندانپزشکی ، دانشکده ی پرستاری ، دانشکده ی حقوق ، دانشکده ی اقتصاد ، دانشکده ی مدیریت ، دانشکده ی مهندسی و دانشکده ی علوم می شود.

از بزرگان این دانشگاه می توان کامیل شامون ، چارلز هلو ، الیاس سارکیس ، آمینه جمایل ، رنه موآد ، بشیر جمایل ، الیاس هراوی محمد حباش ، آرام کرمانوکیان ، احمد میرفندرسکی ، الیاهو ساسون و عزت ترابولسی را نام برد.

بهترین شهرهای لبنان برای تحصیل

شهر بیروت بهترین شهر برای تحصیل در لبنان است ، پایتخت لبنان که به عنوان “پاریس خاورمیانه” نیز شناخته می شود ، بسیاری از دانشگاه ها ، انتشارات و فعالیت های فرهنگی را در خود جای داده و ارائه می دهد ، شهر بیروت 19 موسسه و کالج و دانشگاه را در خود جای داده است.

از طرفی هزینه ی تحصیل در این شهر نسبت به سایر پایتخت ها ، بسیار مقرون به صرفه تر است و از بهترین ویژگی های این شهر این است که اکثرا فاصله ی خوابگاه ها تا دانشگاه ها چند دقیقه بیشتر نیست و دارای آب و هوای مدیترانه ای است.

دانشجویان بین المللی بیروت را به دلیل صمیمی بودن مردم محلی ، انتخاب غذاهای خوشمزه با هر بودجه و زندگی شبانه پر جنب و جوش دوست دارند ، این شهر همچنین دارای یک فرودگاه بین المللی برای سفر آسان به سایر کشورها یا سفرهای داخلی است.

هزینه های تحصیل در لبنان

هزینه تحصیل لیسانس مهندسی کامپیوتر و ارتباطات در دانشگاه آمریکایی بیروت ؛ مدت زمان 4 سال ، شهریه سالانه 26،220 دلار آمریکا

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد مدیریت مهندسی – MEM در دانشگاه آمریکایی بیروت ، مدت زمان 2 سال ، شهریه سالانه 19،710 دلار آمریکا

هزینه های معمول برای شهریه پایه تحصیل دکترا در لبنان تقریباً 12800 دلار در هر ترم است ، این هزینه های تحصیلی را می توان با کمک هزینه تحصیلی و همچنین دستیاری و کمک های مالی در دسترس دانشجویان دکتری تمام وقت پوشش داد.

در زیر می توانید برخی از شاخص های اساسی هزینه زندگی در لبنان را نیز مشاهده کنید ، هزینه واقعی زندگی بسته به انتخاب و سبک زندگی شما متفاوت خواهد بود.

 • اجاره در یک آپارتمان مشترک : 575 دلار
 • سهم آب و برق : 58 دلار
 • اشتراک اینترنت : 52 دلار
 • حمل و نقل محلی : 80 دلار
 • فست فود : 8 دلار
 • بلیط سینما : 10 دلار

مزایا و معایب تحصیل در لبنان

در این بخش دلیل اینکه چرا در لبنان تحصیل می کنید؟ بررسی و در کنار آن به دلایل عدم انتخاب آن توسط برخی افراد برای تحصیل پرداخته شده است.

مزایا و معایب تحصیل در لبنان

مزایای تحصیل در لبنان

 • لبنان یک کشور پرجنب‌وجوش در خاورمیانه است که دارای تاریخ است و بسیاری از مکان‌های میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده است.
 • بیروت ، پایتخت این کشور ، به دلیل تنوع و رونق روزافزونش ، مورد توجه گردشگران و دانشجویان قرار گرفته است.
 • لبنان دارای آب و هوای بسیار دل انگیز و مطبوع است.
 • برای دانشجویان ، این کشور آموزش عالی ، فرصت یادگیری زبان عربی ، فرهنگ متفاوت و جامعه بین المللی رو به رشد را ارائه می دهد.
 • تحصیل یک مدرک بین المللی به زبان انگلیسی در لبنان ، شانس ادامه تحصیل در مقاصد تحصیلی محبوب تر را افزایش می دهد.
 • در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی بین المللی، لبنان مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد مقرون به صرفه تری ارائه می دهد.
 • با انتخاب تحصیل در کشور لبنان در مقایسه با مقاصد دورتر نیازی به هزینه‌های زیادی برای سفر نخواهید داشت و دیدار با خانواده و دوستانتان در تعطیلات راحت‌تر است.
 • تحصیلات انگلیسی در لبنان همچنین فرصتی عالی برای ایجاد یک شبکه حرفه ای است که منبع عالی فرصت ها و همکاری بالقوه پس از فارغ التحصیلی است.

معایب تحصیل در لبنان

 • تعداد دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی محدود
 • نیاز به آموزش زبان عربی
 • احتمال وجود ناآرامی ها و حملات تروریستی در لبنان
 • عدم راه اندازی به موقع کارها در ادارات لبنان

ویزای تحصیلی لبنان

اگر دانشجوی بین المللی هستید که به دنبال تحصیل در لبنان در خارج از کشور هستید ، باید ویزا و اجازه اقامت این کشور را دریافت کنید ، به اکثر دانشجویان بین المللی پس از فرود در فرودگاه بین المللی بیروت یا ورود از طریق بندر به کشور ویزا داده می شود ، این ویزای یک ماهه رایگان است ، اما می تواند برای دو ماه دیگر تمدید شود.

ویزای تحصیلی لبنان

از آنجا که اکثر برنامه های آموزش عالی بیش از سه ماه طول می کشد ، شما همچنین باید برای مجوز اقامت دانشجویی ثبت نام کنید ، شما باید قبل از اتمام روادید ، تأیید مجوز خود را دریافت کنید ، بنابراین ارزش دارد این روند را بلافاصله پس از ثبت نام در دانشگاه خود شروع کنید ، هزینه مجوز بسته به ملیت شما متفاوت است ، اما حدود 300 دلار است.

دانشجویان بین المللی از بحرین ، کویت ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، اردن و سوریه از هرگونه شرایط ویزا معاف هستند.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی لبنان

 • شما باید محل دانشگاه خود را در لبنان تأیید کنید.
 • پس از دریافت نامه پذیرش رسمی و تاریخ شروع ، می توانید برنامه سفر خود را به ترتیب تنظیم کنید.
 • پس از ورود به فرودگاه یا بندر ، فرم درخواست ویزا را تکمیل می کنید.
 • از شما خواسته می شود که گذرنامه معتبر ، شرایط اقامت خود ، بلیط برگشت و سایر اسناد شخصی را ارائه دهید.
 • باید مهر گذرنامه خود را بگیرید ، پس از بررسی مدارک ، یک افسر مهاجرت ، گذرنامه شما را مهر می زند و به شما اجازه ورود به کشور را می دهد.
 • درخواست مجوز اقامت دانشجویی یک ساله را از دانشگاه درخواست کنید.
 • مدارک درخواست شده ی شما باید به زبان عربی ، انگلیسی یا فرانسوی باشد.
 • پس از پرداخت هزینه پردازش ، دانشگاه شما درخواست شما را به مقامات لبنانی ارسال می کند ، شما ظرف دو ماه پاسخ را دریافت خواهید کرد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی لبنان

مقامات لبنانی مدارک زیر را در مراحل مختلف درخواست ویزا و اجازه اقامت درخواست می کنند ، بنابراین بهتر است آن ها را به آسانی در اختیار داشته باشید ، آن ها باید به عربی ، انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شوند.

 • گذرنامه ای که شش ماه فراتر از مدت اقامت مورد نظر و حداقل دو صفحه خالی اعتبار داشته باشد.
 • دو قطعه عکس به اندازه گذرنامه.
 • یک فرم درخواست ویزا تکمیل شده (این به محض ورود به شما داده می شود).
 • یک فرم درخواست اجازه اقامت تکمیل شده (دانشگاه شما این را ارائه می دهد).
 • بیانیه پذیرش شما از دانشگاه.
 • شواهدی از بودجه کافی برای تأمین هزینه اقامت شما.
 • جزئیات تنظیمات محل اقامت شما.
 • برنامه سفر شما ، از جمله بلیط برگشت.
 • مدارک بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30،000 دلار.

در نهایت همانطور که ویزای خود را در بدو ورود دریافت می کنید ، دیگر زمانی برای دریافت آن منتظر نمی مانید و مجوز اقامت دانشجویی معمولاً در پنج روز کاری صادر می شود.

سوالات پر تکرار تحصیل در لبنان

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا ، شرایط و چگونگی تحصیل در لبنان را به تفصیل توضیح دادند ، برای آگاهی بیشتر ، می توانید از طریق باکس دیدگاه با ما در ارتباط باشید.

تحصیل در لبنان به چه زبانی است؟

تحصیل در لبنان به زبان های عربی ، انگلیسی و گاهی فرانسه امکانپذیر است .

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در لبنان کدام دانشگاه ها هستند؟

گروه الف (ممتاز) 1. دانشگاه آمریکایی بیروت گروه ب (خوب) 1. دانشگاه آمریکایی لبنان 2. دانشگاه سنت ژوزف بیروت

محبوب ترین برنامه های دکترا برای تحصیل در لبنان کدامند؟

تجارت ، مالی و بانکداری ، فیلولوژی ، فرهنگ شناسی ، حقوق و فقه ، مدیریت ، پزشکی ، سلامت ، تاریخچه ، علوم کامپیوتر ، رسانه ، فیزیک ، شیمی ، گردشگری ، بازاریابی ، اقتصاد ، حسابداری ، هنر ، مدیریت ، مهندسی ، اکولوژی ، روابط بین الملل ، علوم سیاسی ، فلسفه.

هزینه خوابگاه برای تحصیل در لبنان چقدر است؟

بطور میانگین 5،552 لیر لبنان (برای اتاق های تک نفره) و 3،605 لیر لبنان (برای اتاق های اشتراکی) به ازای هر ترم

بهترین دانشگاه برای تحصیل در لبنان کدام است؟

دانشگاه آمریکایی بیروت

هزینه تحصیل در لبنان چقدر است؟

هزینه تحصیل لیسانس مهندسی کامپیوتر و ارتباطات در دانشگاه آمریکایی بیروت ؛ مدت زمان 4 سال ، شهریه سالانه 26،220 دلار آمریکا هزینه تحصیل کارشناسی ارشد مدیریت مهندسی – MEM در دانشگاه آمریکایی بیروت ، مدت زمان 2 سال ، شهریه سالانه 19،710 دلار آمریکا

اطلاعات بیشتر با جزییات کاملتر درباره تحصیل در لبنان را می توانید از طریق مشاوره با همکاران ما در موسسه مهاجرتی رجبی کسب کنید ، مشاوران ما در دفاتر تهران و شیراز ، جدیدترین اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهند و در سریع ترین زمان ممکن کارهای شما را انجام می دهند ، همچنین توصیه می کنیم مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لبنان را بخوانید ، بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشور برای تحصیل رشته های علوم پزشکی اقدام می کنند ، دلیل آن را در مقاله لینک شده بخوانید.

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *