مدرسه ایرانی ها در ترکیه

یکی از دغدغه های فکری والدین هنگام مهاجرت ، تحصیل فرزندانشان در کشور مقصد است . یکی از کشور هایی که در طول تاریخ میزبان تعداد زیادی از مهاجرین ایرانی بوده ، ترکیه است . این کشور سالانه پذیرای بخش عظیمی از افراد جویای کار و علاقمند به زندگی و تحصیل در این کشور است . یکی از راه حل های موجود برای اطمینان خاطر والدین تحصیل آن ها در مدارس ایرانی ها در ترکیه است . مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی به منظور معرفی این مدارس به علاقمندان مهاجرت به ترکیه اقدام به نگارش مقاله زیر نموده و به بررسی شرایط تحصیل در مدرسه ایرانی ها در ترکیه پرداخته ، هزینه تحصیل در ترکیه و مدارس بین الملل را بیان خواهند نمود .

بررسی مدرسه ایرانی ها در ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی است که از دو بخش آناتولی و تراکیه تشکیل شده است . بخش آناتولی این کشور در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع شده و بخش تراکیه در منطقه بالکان یعنی در جنوب شرق اروپا قرار دارد .

ترکیه از سمت شرق با کشور های ایران ، جمهوری آذربایجان ، ارمنستان ، و از سمت جنوب شرقی با عراق و سوریه و از سمت شمال غربی با بلغارستان و یونان همسایه است . البته این کشور با دریای سیاه از سمت شمال ، با دریای مرمره و اژه از سمت غرب و با دریای مدیترانه از سمت جنوب غرب مرز آبی مشترک دارد .

ترکیه با مساحت ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع سی و هفتمین کشور جهان از نظر وسعت به شمار می آید . این کشور از نظر آب وهوایی کوهستانی و نسبتا پر باران است . جمعیت این کشور حدود ۷۷ میلیون نفر برآورد شده که اکثر آن ها مسلمان سنی هستند . مدرسه ایرانی ها در ترکیه به دو بخش ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود که از سوی دولت تامین بودجه شده و مدیریت می شوند .

تحصیل در مدارس ترکیه رایگان ، اجباری و ۱۲ ساله است . البته تعدادی مدارس بین المللی در این کشور وجود دارد و دانش آموزانی که با والدین خود به این کشور مهاجرت نموده اند ، می توانند در این مدارس بین المللی غیر دولتی به زبان دلخواه خود تحصیل نمایند که این نیز تابع قوانین تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه می باشد .

ایران یکی از کشور هایی است که برای سهولت زندگی و تحصیل مهاجرین ایرانی در ترکیه مدارسی غیر دولتی و نمونه دولتی در این کشور تاسیس نموده است و امکان تحصیل به زبان فارسی و مطابق با نظام آموزشی ایران را برای مشتاقان تحصیل به این زبان و روش فراهم کرده است .

مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول

مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول

این مدرسه در سال ۱۸۸۴ میلادی در شهر استانبول تاسیس گردید و از  مدرسه ایرانی ها در ترکیه به حساب می آید . این مجتمع آموزشی از زمان تاسیس خود تاکنون بدون وقفه در آموزش و پرورش ایرانیان مقیم در ترکیه فعالیت داشته است .

دوره تحصیل در این مدرسه از پیش دبستانی تا سال چهارم دبیرستان است و کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می دهد . ثبت نام برای ورود به این مدرسه هر ساله از اول تیرماه آغاز می گردد .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول

از آن جا که این مدرسه چهار مقطع پیش دبستانی ، ابتدایی ، متوسطه اول و متوسطه دوم را پوشش می دهد ، هر مقطع دارای مدارک مورد نیاز خاص خود برای ثبت نام می باشد ، بنابراین در این بخش به موارد مشترک اشاره خواهیم نمود :

 • اصل پاسپورت معتبر
 • کارت اقامت معتبر
 • عکس جدید
 • اصل شناسنامه
 • تکمیل فرم های مورد نیاز جهت ثبت نام
 • کارنامه قبولی پایه قبلی
 • دفترچه سلامت
 • پرداخت هزینه ثبت نام

هزینه تحصیل در مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول

از آن جا که این موسسه آموزشی یک موسسه آموزشی غیر دولتی است ، برای تامین هزینه های آموزشی خود از دانش آموزان شهریه دریافت می کند .

شهریه در این مجتمع آموزشی بر اساس مقطع تحصیلی متفاوت است و ولی دانش آموز ملزم به واریز شهریه مربوطه به بانک ملت شعبه استانبول می باشد . شهریه تحصیل در مقطع پیش دبستانی ۴۵۰ دلار ، در مقطع ابتدایی ۵۰۰ دلار ، در مقطع متوسطه اول ۶۵۰ دلار و در مقطع متوسطه دوم ۸۵۰ دلار می باشد . البته شهریه را می توان به دو صورت اقساطی و یا کامل پرداخت نمود .

مجتمع آموزشی 22 بهمن آنکارا

مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا

از دیگر مدرسه ایرانی ها در ترکیه می توان به مجتمع آموزشی واقع در شهر ترکیه در سه مقطع تحصیلی ابتدایی ، متوسطه و دبیرستان اشاره کرد . زمان ثبت نام در این موسسه آموزشی اول تیر ماه هر سال تحصیلی است . برای ثبت نام در این موسسه آموزشی ارائه مدارک خاص هر مقطع تحصیلی الزامی است .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا

 • اصل کپی شناسنامه
 • کارت اقامت معتبر
 • اصل پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه ثبت نام
 • کارنامه تحصیلی سال قبل
 • دفترچه سلامت
 • تکمیل فرم های ثبت نام و تعهد های انضباطی

هزینه تحصیل در مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن آنکارا

هزینه تحصیل در ترکیه در این موسسه آموزشی بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است . هزینه تحصیلی در این موسسه به دو سبک کامل و اقساطی قابل پرداخت است . شهریه تحصیل در مقطع ابتدایی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار ، در مقطع متوسطه اول ۷۰۰ تا ۸۰۰ و در مقطع متوسطه دو ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار می باشد .

نظام آموزشی مدرسه ایرانی ها در ترکیه

نظام آموزش عالی حاکم در مدارس ایرانی ترکیه همانند نظام آموزشی مدارس ایران است و همان کتب درسی درون این در این مدارس تدریس می شوند . البته به دلیل محدود بودن تعداد متقاضیان تحصیل در این مدارس ، مدارس به صورت مختلط می باشند .

در مقاله فوق مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی برای اطمینان خاطر علاقمندان مهاجرت به ترکیه و برطرف نمودن یکی از دغدغه های آن ها اقدام به معرفی مدرسه ایرانی ها در ترکیه نموده و شرایط تحصیل و ثبت نام در این مدارس را با دقت بیان نمودند . لازم به ذکر است که بررسی مزایا و معایب تحصیل در ترکیه نشان می دهد از الزامات تحصیل در این مدارس وجود تابعیت جمهوری اسلامی ایران است و افرادی که تابعیت این کشور را از خود سلب کرده اند ، مجاز به تحصیل در این مدارس نیستند .

51 Comments to “ مدرسه ایرانی ها در ترکیه”

 1. جواد says :پاسخ

  سلام
  من میخوام سال دیگه به همراه دوستم که ۱۶سالمونه تنها بیایم و در مدرسه فجر استانبول تحصیل کنین میخواستم بپرسم که ما میتونیم بعد از ثبت نام تنها اونجا زندگی و تحصیل کنیم و اینکه دبیرستان فجر خوابگاه داره یا نه
  ممنون میشم کمکمون کنید

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام و وقت بخیر

   برای دریافت پذیرش مدارس ترکیه الزاما نیاز به قیم می باشد و به تنهایی امکان پذیر نمی باشد.
   این مدرسه خوابگاه ندارد.

   با تشکر از سوال شما

 2. Sara says :پاسخ

  سلام در مدارس ایرانی در ترکیه چه دروس هایی آموزش می دین

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   مدارس ایرانی ترکیه دقیقا مشابه مدارس داخلی اند و سیستم آموزشی، کتاب ها، دروس و غیره یکسان هستند.

   با تشکر از سوال شما

 3. رکسانا says :پاسخ

  سلام
  من دانش آموز کلاس هفتم هستم و ميخواستم سال بعد (کلاس هشتم) در ترکیه تحصیل کنم و زبان ترکی ام نسبتا خوب است ولی زبان انگلیسی را زیاد بلد نیستم ميشه راهنمایی کنید من در مدارس ایرانی مشغول به تحصیل بشم یا در مدارس دولتی؟
  و اینکه پدر و مادرم نمی تونن همراه من بیان ولی خواهرم که ۱۹ سالشه می خواد در دانشگاه ترکیه ادامه تحصیل بده، اون می تونه قیم من بشه؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   شما می‌توانید سال اول در مدارس ایرانی ترکیه تحصیل کنید و در کنار تحصیل به یادگیری زبان انگلیسی یا ترکی بپردازید که بتوانید سال های بعد در مدارس دیگر تحصیل نماييد.
   در رابطه با سوال دوم تان، بله خواهر شما می‌توانند قیم شما در ترکیه شوند.

   با تشکر از سوال شما

 4. محمد says :پاسخ

  سلام وقت شما بخیر
  آیا برای تحصیل در مدارس ایرانی در ترکیه وجود قیم یا پدر و مادر اجباری هست

  1. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   بله حتما باید قیم داشته باشید. البته صرفا نیازی به حضور پدر یا مادر شما نمی باشد و افراد دیگری نیز در ترکیه می‌توانند قیم شما بشوند.

   با تشکر از سوال شما

  2. مشاور روش های مهاجرتی says :پاسخ

   با سلام

   بله حتما باید قیم داشته باشید. البته صرفا نیازی به حضور پدر یا مادر شما نمی باشد و افراد دیگری نیز در ترکیه می‌توانند قیم شما بشوند.

   با تشکر از سوال شما

 5. آندرانیک says :پاسخ

  سلام وقت بخیر.
  من حدود یک ماه دیگه به ترکیه مهاجرت میکنم.و برای گرفتن اقامت موقت بلند مدت یا اقامت دارم باید به کجا مراجعه کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   ابتدا پس از سکونت اولیه به اداره مهاجرت در ترکیه

   با تشکر از سوال شما

 6. نیوشا says :پاسخ

  سلام وقت بخیر من ی برادر زاده دارم ک کلاس سوم هست اما ب خاطر مشکل زبان یا همان گفتار نتونسته خوب کلاس اولی و دوم یاد بگیره با این کرونا هم حسابی عقب افتاده میخواستم ببینم خانواده برادر مهاجرت کنن تکلیف بچشون چی میشه

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   ایشون می‌توانند مدارسی که برای اینگونه افراد هست را انتخاب کنند.

   با تشکر از سوال شما

 7. ندا says :پاسخ

  در مدارس بین المللی رشته انسانی هست؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   درمدارس اینترنشنال رشته های نظری مثل ایران مجزا نیستند و تمام دروس کار میشود.

   با تشکر از سوال شما

 8. Reza gholami says :پاسخ

  سلام من وپدرم برای سال آینده میخوام اقامت یک ساله بگیریم و بعد به مدارس شما حضور پیدا کنیم و عید سال ۱۳۹۹ما به ترکیه داریم میایم اگه میشه آدرس مدارستون رو بدید بیام

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   جهت اقدام برای پذیرش مدارس در ترکیه و روند پروسه میتوانید با کارشناسان متخصص ما در تهران در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت نمائید.

   با تشکر از سوال شما

 9. نهال says :پاسخ

  سلام خسته نباشید ما در اصفهان ۲شعبه آموزشگاه داریم..آیا می تونیم در ترکیه کار آموزشی انجام بدیم؟و اینکار اونجا جواب میده ؟چقدر در خود استانبول برای زدن یک آموزشکاه کوچیک هزینه باید کرد و مجوز گرفتنش مشکله؟ممنون می شم راهنمایی کنید

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   شما مي توانيد در تركيه ثبت شركت انجام دهيد و هرنوع بيزنسي كه دوست داريد را راه اندازي كنيد ولي با إيجاد شركت شما بايد در شركت خود نيروي ترك استخدام كنيد.

   با تشکر از سوال شما

 10. سیما says :پاسخ

  سلام من میخواستم دختره ۱۲ سالم رو تنها بفرستم که دوره متوسطه رو اونجا شروع کنه شرایط اقامتش به چه صورت هست پانسیون میشن یا اقامت تحصیلی بهشون میدن؟؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   باتوجه به اینکه فرزندتون زیر ۱۸ سال هستن داشتن قیم لازم هست .قیم یا شما و همسرتون هستین و حضورتون لازم هست یا حالا هر کشی که بتونن قیم فرزندتون بشن. میتونید خونه یا سوییت اجاره کنید. البته در صورتی که فرزندتون مدرسه بین المللی تحصیل کنن میتونن در خوابگاه شبانه روزی زندگی کنن.

   با تشکر از سوال شما

 11. Dionel says :پاسخ

  سلام ، من امسال سال یازدهم هستم ولی هنرستانی هستم و رشته ی گرافیک میخونم میخواستم بدونم مدرسه های ایرانی که تو ترکیه هستن رشته ی هنر دارن یا نه ؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   در کشورهای دیگه برخلاف ایران هیچ تفکیکی در دوره دبیرستان نیست شما بعد از اینکه دبیرستانتون رو تموم کردین و دیپلمتون رو گرفتین میتونید برای تحصیل در این رشته برای دانشگاه اقدام بفرمایید. برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه لازم هست در آزمون یوس یا ست شرکت کنید.

   با تشکر از سوال شما

 12. Leyla says :پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت شما.
  من معلم مقطع ابتدايي آموزش و پرورش ايران و همچنين دانشجوي ارشد دانشگاه علامه هستم.
  ميخوام بدونم براي همكاري در تدريس يا امور اداري چطور ميتونم با مدارس ايراني در تركيه مكاتبه داشته باشم ؟؟
  و شرايط همكاري با اين مدارس چيه؟؟
  بسيار بسيار ممنونم

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   اقدام برای مدارس ایرانی ترکیه از طرف اموزش و پرورش ایران میسر می شود.
   و اموزش پروش ایران مرجع تصمیم گیرنده هست

   با تشکر از سوال شما

 13. Leyla says :پاسخ

  با سلام خدمت شما و عرض خسته نباشيد
  من معلم مقطع ابتدايي آموزش و پرورش ايران و همچنين دانشجوي ارشد دانشگاه علامه هستم.ميخوام بدونم براي همكاري در تدريس و يا امور اداري مدارس ايراني در استامبول چطور ميتونم درخواست بدم و مكاتبه داشته باشم؟؟
  شرايط همكاري با اين مدارس چيه؟؟
  بسيار متشكرم

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   اقدام برای مدارس ایرانی ترکیه از طرف اموزش و پرورش ایران میسر میشه
   و اموزش پروش ایران مرجع تصمیم گیرنده هست

   با تشکر از سوال شما

 14. مهرداد says :پاسخ

  سلام و عرض احترام
  در این مدارس رشته طراحی دوخت ( فنی و حرفه ای) هم تدریس میشود؟
  لطفا پاسخ دهید ممنون از لطف شما

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   خیر رشته های فنی را ندارند.

   با تشکر از سوال شما

 15. مهرداد says :پاسخ

  با سلام و احترام
  آیا در مدرسه ایرانیان در ترکیه رشته طراحی دوخت (فنی و حرفه ای) ارائه می شود؟
  لطفا” پاسخ دهید. با سپاس فراوان

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   شما مي توانيد در رشته تجربي يا رياضي فيزيك در تركيه تحصيل كنيد و بعد از اخذ ديپلم با شركت در آزمون ورودي دانشگاه ها در رشته طراحي لباس و … تحصيل نماييد.

   با تشکر از سوال شما

 16. کیان says :پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  من که ۱۰ ام تجربی هستم اونجا همه رشته ها تدریس میشه؟؟
  و شرایطش بدون والدین چجوریه؟؟
  و اون اموزشگاه تو کدوم شهر ت

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   فقط ریاضی و تجربی ، باید حتما یک قیم داشته باشید ، در آنکارا و استانبول می باشد.

   با تشکر از سوال شما

 17. مهرداد says :پاسخ

  با سلام و احترام
  آیا رشته های فنی و حرفه مثل طراحی دوخت هم در مدارس ایرانیان ارائه می شود ؟ممنون میشم پاسخ بدهید

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   برای تحصیل در مقطع دبیرستان مثل ایران هنرستان وجود نداره ،شما ابتدا دبیرستان رو تموم میکنید و دیپلم میگیرید و اگر تمایل داشتین این رشته رو در دانشگاه های ترکیه بخونید

   با تشکر از سوال شما

 18. علیرضا says :پاسخ

  شهریه چچوریه هر ماه یا هرسال یا ترمیه؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   شهريه مدارس به صورت سالانه است

   با تشکر از سوال شما

 19. شیرین says :پاسخ

  سلام شرایط تدریس در مدارس ایرانی ترکیه چیه؟
  آیا مدارس ایرانی در ترکیه زیر نظر آموزش و پرورش ایران است؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   دوست عزیز این مدارس زیر نظر آموزش و پرورش ایران هستند ولی بر اساس قوانین ترکیه اداره میشوند . از آنجاییکه تعداد مدارس ایرانی در ترکیه محدود است امکان پیدا کردن کار در این زمینه برای شما کم است .

   با تشکر از سوال شما

 20. امیرحسین says :پاسخ

  من پسر ۱۵ ساله ام و میخواهم تنهایی مهاجرت کنم میشه بگید چطور میتوان تبعیت گرقت

 21. سینا says :پاسخ

  سلام من پدرم ترکیه ساکنه و اقامت موقت داره من چجوری میتونم برای تحصیل در پایه دوازدهم (متوسطه دوم ) اقدام کنم و تا چه زمانی مهلت دارم ؟

 22. اسمعیل سروش نیا 09115890736 says :پاسخ

  با سلام
  بنده به تازگی با سمت مدیریت در مدارس متوسطه آموزش و پرورش ایران بازنشسته شدم.
  سوال بنده این است که: ۱- آیا در ترکیه (یا اختصاصا استانبول) مدارس غیر دولتی ایرانی هم داریم یا خیر؟
  ۲-:در صورت مثبت بودن پاسخ برای فعالبت یا همکاری (جهت تدریس یا امور اداری) با این مراکز چه باید کرد؟
  بسیار سپاسگزارم

 23. Tannaz says :پاسخ

  سلام
  عذرخواهی میکنم
  من با خرید منزل قصد گرفتن اقامت ترکیه رو دارم
  میخواستم بپرسم صلاح میدونید پسر هشت ساله من به مدرسه ایرانیان بره برای شروع کلاس دوم یا مدرسه دولتی ترکیه البته اصلا زیان ترکی بلد نیستیم
  و لطفا بعد از اینکه ن‌ظرتون رو فرمودید دلیلش رو هم بفرمایید.
  ممنون و سپاسگذارم…

 24. بیتا آقازاده says :پاسخ

  سلام من ۱۷ سالمه امسال یازدهمو تموم کردم میخوام دوازدهم رو تو ترکیه ادامه بدم میشه شرایط مهاجرت به اونجا رو بگین ممنونم

 25. مریم says :پاسخ

  من قصد مهاجرت به ترکیه دارم ، دو پسر دوماهه و ده ساله دارم.پسر بزرگم کلاس چهارم هست ، میخام به درسش لطمه وارد نشه . میشه راهنماییم کنید که اصلا چطوری میتونم کارهای مهاجرت رو شروع کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *