خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های دانشجویی ترکیه به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند که هر کدام دارای شرایط و قوانین خاص خود هستند که باید به آن ها توجه نمود ، همچنین هریک از خوابگاه ها دارای هزینه های مختلفی هستند و حتما باید پیش از ورود و شروع تحصیل در ترکیه نسبت به هماهنگ سازی و رزرو اتاق در آن ها اقدام نمایید تا بعدا با مشکلی مواجه نشوید.

در ادامه این مطلب با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه شوید تا خوابگاه های دانشجویی ترکیه را دقیق بشناسید ، همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله تحصیل در ترکیه را حتما در کنار این محتوا بخوانید و هزینه های مقرون به صرفه دانشگاه های معتبر ترکیه را با دانشگاه های خارج از کشور مقایسه کنید.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه مقررات و قوانین خاصی را برای اقامت دانشجویان در نظر گرفته اند که مهم ترین آن ها هزینه اجاره و اقامت و ساعت ورود و خروج است که در صورت رعایت نکردن آنان با مشکلاتی نظیر جریمه های نقدی و یا اخراج از آن ها مواجه خواهید شد ، همچنین خوابگاه های دانشجویی ترکیه به صورت های مختلفی ارائه می شوند که هزینه اقامت و شرایط و قوانین اقامت در هریک متفاوت است که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

اقامت در خوابگا های دانشجویی دارای مزایا و معایبی نسبت به زندگی در منازل شخصی و خصوصی است که با توجه به علاقه و شرایط زندگی افراد هریک از این موارد می تواند برای هر دانشجویی مناسب باشد که این موضوع بستگی به خود افراد دارد ، اما مهم ترین موضوعی که باعث انتخاب خوابگاههای دانشجویی می شود امنیت و هزینه های ارزان و مقرون به صرفه تر آن است.

فهرست مطالب
خوابگاه های دانشجویی ترکیه

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند باید به موضوع خوابگاه نیز فکر کنند ، روناک ، همکار ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در این بخش از مقاله در خصوص خوابگاه های دانشجویی ترکیه با شما صحبت می کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان می گذارد ، ویدئو را ببینید و اگر وقت کافی برای مطالعه ندارید ، پادکست را دانلود کنید تا در زمان بهتری به آن گوش دهید.

پادکست خوابگاه های دانشجویی ترکیه​

انواع اقامتگاه و خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

چنان چه شما هم قصد مهاجرت به ترکیه را دارید ، باید فکری برای اقامت خود انجام دهید ، در این میان دانشجویان با خوش اقبالی بالاتری مواجه می شوند زیرا خوابگاه های دانشجویی برای آنان در دسترس می باشد که هزینه کمتری نسبت به اجاره مسکن در این کشور خواهد داشت ، البته با توجه به شرایط مختلف و سلایق گوناگون گزینه های متفاوتی برای دانشجویان وجود خواهد داشت که می توانید نسبت به اقامت در آنان اقدام نمایید.

در ادامه این قسمت انواع اقامتگاه و خوابگاه های دانشجویی ترکیه را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

خوابگاه دانشجویی دولتی ( KYK )

این نوع خوابگاه ها برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که در دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل می کنند و در بسیاری از ایالت های آن با وابستگی به وزارت ورزش و جوانان گسترش یافته اند که مزیت بزرگ آنان قرار گرفتن در نزدیکی ساختمان های دانشگاه می باشد که حمل و نقل را برای افراد راحت و آسان می کند.

در این خوابگاه ها معمولا نظافت اتاق ، دسترسی به اینترنت ، خشکشویی و نهار و شام به صورت رایگان به دانشجویان ارائه می گردد و در اندک موارد غیر رایگان نیز این خدمات بسیار ارزان می باشند.در این جا ساختمان های پسران و دختران جدا بوده و اتاق ها در تعداد های مختلفی با توجه به اندازه آنان در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

همچنین تمامی اتاق ها دارای حمام و توالت بوده و آشپزخانه نیز به صورت های مختلفی در دسترس دانشجویان قرار دارد.

انواع اقامتگاه و خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

خوابگاه دانشجویی وکیف در ترکیه

این خوابگاه ها جهت اقامت دانشجویان در نظر گرفته شده است که زیر نظر سازمان اوقاف مذهبی ترکیه ، یک سازمان مشهور مذهبی در ترکیه، مدیریت می شود و از دانشجویان داخلی و خارجی پشتیبانی می کند ، این خوابگاه اسکان مدرن و ایمن را با مبلغی ناچیز و تخفیف های قابل توجه و حتی در بعضی مواقع معافیت از پرداخت هزینه به دانشجویان ارائه می دهد که باید حتما در آن از طریق مصاحبه پذیرفته شوید ، همچنین این خوابگاه ها در شهرهای استانبول ، ازمیر و آنتالیا برای دانشجویان وجوداشته و فعالیت می کنند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

امن ترین خوابگاه برای دانشجویان درترکیه کدام است ؟ با مشاوران ما تماس بگیرید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

خوابگاه های دانشجویی خصوصی در ترکیه

این خوابگاه ها متعلق به نهادهای خصوصی هستند که با دریافت مجوز از دولت ترکیه اقدام به اسکان دانشجویان بین المللی می نمایند ، خوابگاه های خصوصی به به دلیل ارائه برخی خدمات بیش تر هزینه گران تری نیز نسبت به خوابگاه های دولتی دریافت می نمایند به طور مثال دانشجویان قادر هستند تا اتاق خود را انتخاب نموده و در آن ساکن شوند.

معمولا در خوابگاه های خصوصی حداکثر تعداد دانشجویان در یک اتاق 3 یا 4 نفر است و وسایل و لوازم رفاهی در اتاق ها بیش تر فراهم می باشد ، همچنین اتاق ها نیز از ابعاد بزرگتری برخوردار هستند و در برخی از خوابگاه های لوکس سالن ورزش و استخر نیز وجود دارد ، یقینا بهره مندی از این امکانات نیازمند پرداخت هزینه بیش تر است.

اجاره آپارتمان یا منزل

کسانی که علاقه به زندگی گروهی نداشته و یا می خواهند در مکانی خصوصی تر با دوستان خود یا به تنهایی در ترکیه زندگی کرده و تحصیل نمایند ، می توانند نسبت به اجاره آپارتمان یا منزل در ترکیه اقدام کنند ، این روش یقینا محیطی آرام تر ، خصوصی تر و راحت تر را به همراه خواهد داشت اما هزینه شان به مراتب نیز گران تر از زندگی در خوابگاه است.

در این روش دیگر فرقی ندارد که برای کار در ترکیه آمده باشید یا تحصیل ، فقط نیاز به اجاره ملکی مناسب با علایق و شرایط خود دارید که می توانید با مشاوره با کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی از شرایط و روش های موجود برای انجام آن به سریع ترین و ارزان ترین روش ممکن اقدام نمایید.

مطالعه مقالات زیر می تواند برای شما مفید باشد.

هزینه های خوابگاه و اقامت در ترکیه

یکی از بارزترین تفاوت میان خوابگاه های دانشجویی ترکیه هزینه اجاره آنان است که هر شخص را با توجه به بودجه خود به انتخاب یکی از گزینه های بالا سوق می دهد ، هزینه های خوابگاه و اقامت در ترکیه به شرایط و عوامل گوناگونی همچون دانشگاه ، اندازه اتاق ، تعداد افراد ساکن در اتاق ، اینترنت ، خوراک و غیره دارد که هرچه این خدمات کامل تر و لوکس تر باشند هزینه ها نیز یقینا گران تر هستند.

البته قیمت های اجاره به شهرهای محل تحصیل و زندگی نیز بستگی دارد اما به طور متوسط در جدول زیر میزان اجاره ماهانه اقامت در خوابگاه های دانشجویی ترکیه را مشاهده می نمایید ، نوع مسکن اقامتی و اجاره ماهانه خوابگاه ها را در جدول ببینید .

نوع مسکن اقامتی اجاره ماهانه
خوابگاه دولتی 200 تا 500 لیر
خوابگاه خصوصی 1500 تا 2500 لیر
خوابگاه دانشجویی وکیف 250 تا 350 لیر
آپارتمان یک خوابه حومه شهر 1000 تا 3000 لیر
آپارتمان یک خواب مرکز شهر 1300 تا 5000 لیر
آپارتمان سه خواب حومه شهر 1700 تا 6000 لیر
آپارتمان سه خواب مرکز شهر 2100 تا 12000 لیر
پیدا کردن اقامتگاه دانشجویی در ترکیه​

Finding Turkey dormitory 

پیدا کردن اقامتگاه دانشجویی در ترکیه

جهت پیدا کردن اقامتگاه دانشجویی در ترکیه اگر قصد اجاره منزل شخصی نداشته باشید با کار چندان مشکلی مواجه نخواهید بود و فقط نیاز است که برای دریافت خوابگاه از طریق خدمات و پشتیبانی دانشگاه برای خوابگاه اقدام نمایید ، البته باید بگوییم که میزان درخواست برای اسکان در خوابگاه های دولتی بسیار زیاد است و گاهی دانشجویان در ترم اول و یا سال اول موفق به دریافت اتاق از خوابگاه دانشگاه نخواهند شد.
به همین خاطر باید به خوابگاه های خصوصی مراجعه نموده و یا آپارتمانی اجاره نمایند ، جهت یافتن منزل بهترین روش مراجعه حضوری به بنگاه های املاک ( real state ) و یا جستجو از طریق سایت های اینترنتی می باشد.

با مراجعه به مشاورین املاک می توانید منازل موجود در اطراف و یا نزدیک به دانشگاه خود را بررسی نموده و مناسب ترین آن را اجاره نمایید ، البته با راحت تر نمودن این کار توسط اینترنت ، شما می توانید با مراجعه به سایت های آنلاین اجاره و فروش آپارتمان در ترکیه از تمام موارد در دسترس مطلع شده و با مشاهده عکس ها و ویدیوهایی از ساختمان ، مناسب ترین را پسندیده و سپس با مالک آشنا شده و برای اجاره و عقد قرارداد اقدام نمایید ، توصیه می کنیم برای آشنایی بیش تر با این امر به مقاله اجاره و فروش ملک در ترکیه مراجعه نموده ویا با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی تماس حاصل نمایید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

کدام خوابگاه ها به دانشگاه انتخابی من نزدیک تر هستند؟ از مشاوران ما سوال کنید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

تفاوت گرفتن خانه با خوابگاه در ترکیه

هر شخص با توجه به شرایط ، سلایق و بودجه خود خوابگاه های دانشجویی را انتخاب می کند ، قطعا این موارد تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند ، اما با تمام تفاوت های موجود هنوز هم دانشجویان نسبت به اقامت در خوابگاه های دانشجویی ترکیه بیشتر تمایل دارند ، در ادامه به مهم ترین تفاوت گرفتن خانه با خوابگاه در ترکیه اشاره خواهیم کرد:

 • در اقامت خوابگاه شما نیاز به عقد قرارداد با مالک و کمسیون مشاور املاک را نخواهید داشت.
 • هزینه انرژی ( آب ، برق ، گاز ) در خوابگاه ها ارزان تر و گاها رایگان است.
 • اینترنت رایگان در خوابگاه موجود است اما باید در اینترنت خریداری کنید.
 • هزینه اجاره ماهانه خانه گران تر از خوابگاه می باشد.
 • خوابگاه ساعت ورود و خروج دارد اما خانه شخصی خیر
 • خانه شخصی دارای آرامش و حریم خصوصی بسیار بیش تری است.
 • در برخی خوابگاه ها سلف سرویس غذا وجود دارد.
تفاوت گرفتن خانه با خوابگاه در ترکیه

امکان زندگی با خانواده ترک

یکی از دیگر روش های اقامت و یا سبک های زندگی برای دانشجویان خارجی در ترکیه ، امکان زندگی با خانواده های ترک می باشد ، بدین صورت که دانشجویان با اجاره یکی از اتاق های منزل خانوارهای ترک در آن جا ساکن شده و زندگی خواهند کرد ، این گزینه معمولا مناسب کسانی است که علاقمند به زندگی در خوابگاه ها نبوده و همچنین خواهان معاشره با مردم و حضور در جمع خانواده می باشند.
در این حالت زندگی برخی از افراد علاوه بر اجاره اتاق وعده های غذایی را هم همراه با صاحب خانه میل می کنند که هزینه آن نیز بر روی اجاره ماهانه محاسبه می شود ، به طور کلی هزینه اجاره اتاق بدیین صورت علاوه بر این موضوع به محل زندگی ، اندازه اتاق ، هزینه های انرژی و غیره نیز بستگی دارد و به صورت توافقی میان صاحب خانه و مستاجر قرارداد می شود.

در این حالت زندگی برخی از افراد علاوه بر اجاره اتاق وعده های غذایی را هم همراه با صاحب خانه میل می کنند که هزینه آن نیز بر روی اجاره ماهانه محاسبه می شود ، به طور کلی هزینه اجاره اتاق بدیین صورت علاوه بر این موضوع به محل زندگی ، اندازه اتاق ، هزینه های انرژی و غیره نیز بستگی دارد و به صورت توافقی میان صاحب خانه و مستاجر قرارداد می شود.

محله های مناسب اسکان دانشجویی در آنکارا

آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه شهر بسیار بزرگی است که خانه های بسیاری در محله های گوناگونی از این شهر قرار دارند که هر محله بازه قیمتی خاص خود و گاهی نیز فرهنگ خاص می باشد ، شناخت این مناطق از این لحاظ مهم است که بتوان نزدیک ترین مکان به دانشگاه و مرکز شهر را یافت که علاوه بر این قیمت اجاره نیز در آن ها معقول باشد ، برخی از محله های مناسب اسکان دانشجویی در آنکارا به شرح زیر است :

محله 100. Yil

این محله یک محله دانشجویی در آنکارا است که دانشجویان خارجی زیادی در آن ساکن هستند ، به همین خاطر در اینجا طیف گسترده ای از رستوران ها ، سرگرمی ها و فروشگاه های مقرون به صرفه برای جوانان را می توانید بیابید و تمام مایحتاج خود را بدون مراجعه به جای خاصی در شهر بیابید.

منطقه دیکیموی (Dikimevi )

منطقه دیکیموی در شرق مرکز شهر آنکارا واقع شده است و بسیار نزدیک به برجسته ترین مکان های دیدنی آنکارا می باشد ، این منطقه نیز دانشجویان بسیاری را در خود جای داده زیرا در آن تمام وسایل نقلیه درون شهری وجود دارد و دسترسی را به تمام دانشگاه های شهر آسان ساخته است.

منطقه کیزیلای ( Kizilay )

این منطقه بخشی از مرکز شهر است که در قسمت جنوبی آن واقع شده و چندین شرکت و کسب و کار و همچنین مراکز خرید و فروشگاه ها را گرد هم می آورد. در کیزیلای نیز گزینه های متنوعی از غذاخوری مانند رستوران ها ، بارها و کافه ها وجود دارد ، از اینجا می توانید به راحتی به محله های مرکزی آنکارا برسید و از زندگی شبانه لذت ببرید ، دانشجویان بسیاری نیز که مایل به زندگی در مرکز شهر هستند در این منطه ساکن شده اند ، البته اجاره های این منطقه جز مناطق ارزان قیمت آنکارا قرار نمی گیرد.

در ادامه برخی از برترین دانشگاه های ترکیه را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

محله های مناسب اسکان دانشجویی در استانبول

استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه است که بیش از 7 میلیون نفر را در خود جای داده و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی گوناگونی نیز در آن در حال فعالیت هستند ، به همین خاطر تعداد دانشجویان در این شهر بسیار بوده و نیاز به خانه های اجاره ای و خوابگاه همواره در این شهر وجود خواهد داشت ، اما در این میان برخی مناطق شهر برای دانشجویان از لحاظ دسترسی به وسایل نقلیه ، نزدیکی به دانشگاه و غیره مناسب تر می باشد ، در ادامه برخی از محله های مناسب اسکان دانشجویی در استانبول را نام خواهیم برد.

محله های مناسب اسکان دانشجویی در استانبول

منطقه کودیکوی ( Kodikoy)

این منطقه یکی از محله های مناسب اسکان دانشجویی در استانبول برای دانشجویان است  زیرا در نزدیکی چندین دانشگاه قرار دارد و دسترسی آسانی به بخش اروپایی استانبول دارد.

همچنین تعداد آپارتمان های کوچک و بزرگ در این مکان فراوان است و دانشجویان با کمی جستجو قادر هستند تا گزینه مناسب خود را بیابند.

منطقه بی اوغلو ( Beyoglu )

بی اوغلو بخش بزرگی از شمال اروپای شهر از جمله محله های گالاتا و خیابان های مشترک با تقسیم را اشغال می کند ، در این محله بسیاری از مکان های تفریحی ، فرهنگی و هنری استانبول در دسترس هستند و دانشجویان قادر خواهند بود با وسائل نقلیه گوناگون خود را به دانشگاه و محل اقامت خود برسانند.

مزایای زندگی در خوابگاه های دانشجویی کشور ترکیه

اگر قصد اقامت در خوابگاه های دانشجویی ترکیه را دارید باید از تمامی شرایط و قوانین سکونت در آن مطلع باشید و به موقع درخواست خود برای اخذ اقامت در آن را ارسال نمایید ، همچنین اطلاع از مزایای زندگی در خوابگاه های دانشجویی کشور ترکیه می تواند شما را به یک انتخاب روشن و عاقلانه برساند و امتیازاتی که این موضوع نسبت به سکونت در منزل شخصی برای شما دارد را به کاملی روشن نماید ، برخی از مهمترین مزایای اقامت در خوابگاه های دانشجویی ترکیه را به شما معرفی خواهیم نمود.

مزایا

 • هزینه اجاره بسیار پایین تر و ارزان تر از خانه های شخصی
 • زندگی در یک جمع دوستانه و معاشرت با هم دانشگاهیان و کم تر شدن حس غربت
 • صحبت و گفتگوی روزانه زبان ترکی شما را تقویت خواهد کرد
 • امنیت بالای اجتماعی ، مالی و جانی در خوابگاه ها
 • وجود امکانات کامل زندگی در اتاق ها
 • دسترسی راحت به و فاصله کم تا دانشگاه
 • در دسترس بودن فروشگاه های مختلف در اطراف خوابگاه
 • وجود انواع وسیله های نقلیه در خوابگاه برای جابه جایی در سطح شهر
 • ارزان بودن هزینه آب ، برق ، گاز و اینترنت
 • آسودگی خاطر بابت تامین بودن مسکن در طول زمان تحصیل
 • سلف سرویس و نهار و شام ارزان و متنوع
مزایای زندگی در خوابگاه های دانشجویی کشور ترکیه

سوالات پر تکرار خوابگاه های دانشجویی ترکیه

• هزینه اجاره بسیار پایین تر و ارزان تر از خانه های شخصی
• زندگی در یک جمع دوستانه و معاشرت با هم دانشگاهیان و کم تر شدن حس غربت
• صحبت و گفتگوی روزانه زبان ترکی شما را تقویت خواهد کرد
• امنیت بالای اجتماعی ، مالی و جانی در خوابگاه ها
• وجود امکانات کامل زندگی در اتاق ها
• دسترسی راحت به و فاصله کم تا دانشگاه

منطقه کودیکوی ( Kodikoy) و منطقه بی اوغلو ( Beyoglu )

 منطقه دیکیموی در شرق مرکز شهر آنکارا واقع شده است و بسیار نزدیک به برجسته ترین مکان های دیدنی آنکارا می باشد ، این منطقه نیز دانشجویان بسیاری را در خود جای داده زیرا در آن تمام وسایل نقلیه درون شهری وجود دارد و دسترسی را به تمام دانشگاه های شهر آسان ساخته است.

• در اقامت خوابگاه شما نیاز به عقد قرارداد با مالک و کمسیون مشاور املاک را نخواهید داشت
• هزینه انرژی ( آب ، برق ، گاز ) در خوابگاه ها ارزان تر و گاها رایگان است اما در خانه شخصی کاملا باید پرداخت شود
• اینترنت رایگان در خوابگاه موجود است اما باید در اینترنت خریداری کنید
• هزینه اجاره ماهانه خانه گران تر از خوابگاه می باشد
• خوابگاه ساعت ورود و خروج دارد اما خانه شخصی خیر

خوابگاه دولتی 200 تا 500 لیر
خوابگاه خصوصی 1500 تا 2500 لیر

این مطلب جهت معرفی خلاصه خوابگاه های دانشجویی ترکیه به شما عزیزان تهیه و تنظیم شده است ، شما می توانید جهت کسب بیشتر اطلاعات کشور ترکیه در هر زمینه ای با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرموده و یا با حضور در دفاتر تهران و شیراز از اطلاعات و راهنمایی های کارشناسان ما بهره مند گردید ، همچنین توصیه می کنیم مقاله مهاجرت به ترکیه را نیز بخوانید و با مهاجرت از طریق کار به این کشور هم آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (74 امتیاز)
منو
خانه