دانشگاه Stanford

دانشگاه Stanford
مشاور مهاجرتی

بله، این دانشگاه بورسیه های متنوع و مختلفی را برای دانشجویان بر اساس نیاز آنان در نظر گرفته است.

بر اساس نظر موسسه QS این دانشگاه رتبه 6 و از نظر موسسه TIMES رتبه 3 را در بین دانشگاه های جهان دارا است.

دانشگاه استنفورد در پالو آلتو، ایالت کالیفرنیا، در ایالات متحده آمریکا واقع شده است.

برای دوره کارشناسی مدارک آیلتس، تافل و pTE و برای دوره های کارشناسی ارشد فقط مدرک تافل قابل قبول هستند.

به طور کلی و عمومی اجباری برای شرکت در این آزمون ها نیست، اما به دلیل رقابت بالا و تنگاتنگ اغلب متقاضیان در این آزمون ها شرکت می کنند و نمره بالای خود را به عنوان یک پوئن مثبت به این مرکز ارائه می نمایند.

هزینه اقامت باتوجه به مقطع تحصیلی دانشجویان و نوع خوابگاهی که در آن اقامت می کنند، متفاوت خواهد بود؛ اما برای دانشجویان کارشناسی هزینه هر 3 ماه اقامت با توجه به نوع خوابگاه از 3,946 دلار تا 5,066 دلار در نظر گرفته شده است.

تحصیل در دانشگاه استنفورد آرزوی هر دانشجوی با استعداد و مشتاق در سراسر جهان است چرا که می تواند در نهایت فرصت های منحصر به فردی را برای آینده آنان به ارمغان آورد. با کارشناسان شرکت رجبی همراه شوید تا این دانشگاه مطرح و معتبر را بشناسید و از شرایط تحصیل در آن مطلع گردید.

تاریخچه دانشگاه Stanford در ایالات متحده امریکا

نوع دانشگاه Stanford یک دانشگاه پژوهشی خصوصی در ایالات متحده آمریکا است. این دانشگاه در سال 1885 توسط سناتور لیلاند استنفورد و همسرش جین تأسیس شد و به عنوان یکی از معتبرترین و گزینشی ترین دانشگاه های جهان شناخته می شود.

داستان تأسیس دانشگاه استنفورد داستانی غم انگیز است. سناتور لیلاند و جین استنفورد تنها یک پسر به نام لیلاند جونیور داشت که در سال 1884، زمانی که 15 ساله بود، بر اثر مسمومیت خونی در سفر به اروپا درگذشت. آن ها برای یادبود پسرشان، تصمیم گرفتند یک دانشگاه تاسیس کنند و مکانی برای تحصیل جوانان فراهم آورند.

اولین ساختمان دانشگاه در سال 1885 در نزدیکی پالو آلتو در زمینی که خریداری کرده بودند، بنا شد و دانشگاه استنفورد در سال 1891 به طور رسمی افتتاح شد و کار خود را رسما آغاز نمود. این مرکز در طول سال ها به سرعت رشد کرد و با این که در سال 1906، زلزله و آتش سوزی سانفرانسیسکو بسیاری از ساختمان های دانشگاه را ویران کرد، کمک های مالی سخاوتمندانه ای به آن صورت گرفت و کاملا بازسازی شد و از آن زمان به یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان تبدیل شد.

تاریخچه دانشگاه Stanford در ایالات متحده امریکا

دانشگاه استنفورد به خاطر فرهنگ نوآوری و کارآفرینی خود شناخته شده است. این دانشگاه محل تولد بسیاری از شرکت های فناوری پیشرو مانند گوگل، یاهو و سیسکو است و بسیاری از فارغ التحصیلان استنفورد نیز به رهبران مشهور در زمینه های مختلف از جمله تجارت، سیاست و علوم تبدیل شده اند.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه Stanford

دانشگاه استنفورد در پالو آلتویک شهر با جمعیتی کم در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو واقع در ایالت کالیفرنیا، در ایالات متحده آمریکا واقع شده است . این شهر در دره سیلیکون، منطقه ای که به خاطر تمرکز بالای شرکت های فناوری پیشرفته و استارتاپ ها شناخته شده است، قرار گرفته و بی شک این دانشگاه یکی از دلایل پیشرفت این منطقه است . مساحت دانشگاه استنفورد 8180 هکتار است که آن را به دومین دانشگاه بزرگ آمریکا از نظر مساحت تبدیل می کند.

محوطه دانشگاه استنفورد در کناره خلیج سانفرانسیسکو و در حدود 56 کیلومتری جنوب سانفرانسیسکو واقع شده است و از شمال با شهر پالو آلتو، از شرق با خلیج سانفرانسیسکو، از جنوب با استنفورد و از غرب با دانشگاه منلو پارک همسایه است.

دانشگاه استنفورد به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس، قطار و دوچرخه قابل دسترسی است. این دانشگاه همچنین دارای یک سرویس شاتل است که در محوطه دانشگاه و مناطق اطراف آن تردد می کند . دانشجویان برای رساندن خود به دانشگاه اغلب به فرودگاه بین المللی سانفرانسیسکو (SFO) یا فرودگاه بین المللی سان خوزه مینتا (SJC) پرواز می کنند که هر دو فرودگاه حدود ۲۰ مایل ( تقریبا ۳۰ دقیقه با ماشین ) از محوطه دانشگاه فاصله دارند ، فرودگاه بین المللی اوکلند (OAK) نیز می تواند جایگزین دیگری باشد که بدون ترافیک رساندن خود به این فرودگاه می تواند بیش از یک ساعت طول بکشد.

از هر دو فرودگاه می توانید به وسیله ون ، تاکسی ، اتوبوس درون شهری و مترو خود را به محوطه دانشگاه برسانید که مقرون به صرفه ترین گزینه برای دانشجویان اتوبوس ها هستند که البته مدت زمان بیشتری نسبت به سایر وسایل نقلیه دارد . 

این دانشگاه در مکان مناسبی از شهر قرار گرفته است و دانشجویان می توانند با استفاده از تاکسی ها ، مترو و اتوبوس درون شهری به تمامی نقاط شهر به راحتی دسترسی پیدا کرده و یا خود را به دانشگاه برسانند.

دانشکده های دانشگاه استنفورد

دانشگاه Stanford دارای همین یک پردیس اصلی است که این پردیس به خاطر معماری رنسانس اسپانیایی خود که شامل طاق های قوسی، کاشی های قرمز و حیاط های داخلی است، شهرت زیادی دارد. تمامی ساختمان ها، کلاس ها، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها در همین پردیس قرار گرفته اند . همچنین این مرکز در برگیرنده 7 دانشکده بزرگ و مهم می شود که بدین شرح هستند:

دانشکده

توضیحات

دانشکده علوم انسانی و علوم

این دانشکده قدیمی ترین دانشکده دانشگاه استنفورد است و رشته های علوم انسانی سنتی مانند انگلیسی، تاریخ، فلسفه و زبان های خارجی را ارائه می دهد. همچنین طیف گسترده ای از رشته های علوم اجتماعی نیز را ارائه می دهد.

دانشکده علوم

این دانشکده طیف گسترده ای از رشته های علمی از جمله زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و آمار را ارائه می دهد. همچنین برنامه های قوی در مهندسی و علوم کامپیوتر دارد.

دانشکده مهندسی

این دانشکده طیف گسترده ای از برنامه های مهندسی از جمله مهندسی عمران، مهندسی برق، و غیره را ارائه می دهد و همچنین دارای برنامه های قوی در علوم کامپیوتر و انفورماتیک است.

دانشکده حقوق

دانشکده حقوق استنفورد یکی از معتبرترین دانشکده های حقوق در ایالات متحده است. این دانشکده برنامه های Juris Doctor (JD) و همچنین برنامه های کارشناسی ارشد حقوق (LLM) را ارائه می دهد.

دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی استنفورد یکی از برترین دانشکده های پزشکی در جهان است. این دانشکده برنامه های Doctor of Medicine (MD) و همچنین برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های مختلف علوم پزشکی را ارائه می دهد.

دانشکده آموزش

دانشکده آموزش استنفورد برنامه های متنوعی را برای آماده سازی معلمان و مدیران مدارس ارائه می دهد. این دانشکده همچنین برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های مختلف آموزش و پرورش را ارائه می دهد.

دانشکده علوم زمینی، انرژی و محیط زیست

این دانشکده جدیدترین دانشکده دانشگاه استنفورد است و بر روی چالش های زیست محیطی جهانی تمرکز دارد. این دانشکده برنامه های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در رشته هایی مانند علوم زمین شناسی، مهندسی محیط زیست و سیاست های زیست محیطی ارائه می دهد.

رشته های ارائه شده در دانشگاه استنفورد

 امروزه، تعداد اساتید و دانشجویان دانشگاه استنفورد (Stanford university) با بیش از 16900 دانشجو و 2280 عضو هیئت علمی، یکی از بزرگ ترین و معتبرترین دانشگاه های جهان را تشکیل می دهد. این دانشگاه طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در رشته های مختلف ارائه می کند و به خاطر تعهد خود به برتری علمی، نوآوری و کارآفرینی شناخته شده است.

دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در رشته ها و حوزه های روز و پر طرفدار، گزینه های بسیار خوبی را در این مرکز پیش روی خود می بینند که به 168 رشته کارشناسی و بیش از 200 رشته تحصیلات تکمیلی می رسد. در ادامه به برخی از جذاب ترین آن ها اشاره کرده ایم:

مقطع

رشته تحصیلی

کارشناسی

هوانوردی و فضانوردی، مطالعات آفریقایی و آفریقایی آمریکایی، مطالعات آمریکا، انسان شناسی، باستان شناسی، تاریخ هنر، استودیو آسیایی آمریکایی، مهندسی زیستی، زیست شناسی، مهندسی شیمی، شیمی، مطالعات لاتین، مهندسی عمران، ارتباطات، مطالعات تطبیقی ​​در نژاد و قومیت، علوم کامپیوتر، علم داده، طرحی، دموکراسی، توسعه و حاکمیت قانون، اقتصاد، مهندسی برق، مطالعات آسیای شرقی، علوم و مهندسی انرژی، مهندسی بیومکانیک، محاسبات زیست پزشکی، مهندسی فیزیک، مهندسی سیستم های محیطی، مطالعات فیلم و رسانه، مطالعات آلمانی، افتخارات در هنر، زیست شناسی انسانی، حقوق بشر، روابط بین الملل، زبان شناسی، علوم و مهندسی مدیریت، ریاضیات، مهندسی مکانیک، علوم و مهندسی مواد، موسیقی، فلسفه، روانشناسی، سیاست عمومی، مطالعات دینی، جامعه شناسی،

تحصیلات تکمیلی

فیزیک کاربردی و مهندسی، فیزیک کاربردی، تاریخ هنر، بیوشیمی، مهندسی زیستی، زیست شناسی، تحقیقات ترجمه و پزشکی کاربردی، سیستم های نمادین، مطالعات تئاتر و اجرا، علم و پایداری، آمار، جامعه شناسی، زبان ها و ادبیات اسلاوی، علوم اعصاب، فیزیک، فلسفه، علوم سیاسی، مطالعات دینی، ریاضیات، پزشکی، علم و مهندسی مواد، میکروبیولوژی و ایمونولوژی، ادبیات و اندیشه مدرن، فارماکولوژی مولکولی، موسیقی، ایتالیایی، ژاپنی، علوم آزمایشگاهی دامی، قانون، حقوق، زبان شناسی، علوم و مهندسی مدیریت، ژئوفیزیک، مطالعات آلمانی، ژنتیک انسانی و مشاوره ژنتیک، ایموئولوژی، مهندسی برق، علوم و مهندسی انرژی، اپیدمیولوژی و تحقیقات بالینی

برخی از رشته های مهم در دانشگاه استنفورد

تحصیل رشته حقوق : در این دانشکده دوره های کارشناسی ارشد حقوق (LLM) ، کارشناسی ارشد حقوق (JSM) ، دکترای علوم حقوق (JSD) و کارشناسی ارشد مطالعات حقوقی (MLS) آموزش داده می شود و دانشجویان به طور بسیار واقعی و عملی روند رسیدگی به پرونده های حقوقی در تمام زمینه های حقوقی را شبیه سازی می کنند و به تجربیات و علم خود می افزایند.

همچنین مشاوران این دانشکده ، دانشجویان را در زمینه های کلیدی مانند انتخاب دوره ، طراحی و انجام تحقیقات ، کاوش در فرصت های دانشگاهی و مسیرهای حرفه ای راهنمایی می کنند . دانشجویان رشته های حقوق می توانند در دانشگاه های دیگری مانند مدرسه کندی هاروارد ، مدرسه مطالعات بین المللی پیشرفته جان هاپکینز و مدرسه پرینستون وودرو ویلسون نیز ، بعضی از دروس و واحد دهای درسی را اخذ و پشت سر بگذارند که این امر نیازمند توافق دو طرفه هر دو دانشگاه می باشد.

تحصیل رشته اقتصاد و مدیریت : در دانشگاه استنفورد تمامی علوم مرتبط با عرضه و تقاضا آموزش داده می شود و هدف دپارتمان و دانشکده اقتصاد این است که دانشجویان را با جنبه های اقتصادی جامعه مدرن و تکنیک های تجزیه و تحلیل مشکلات اقتصادی آشنا نموده و در آنها توانایی قضاوت در ارزیابی سیاست های عمومی را توسعه می دهد.

علایق و تحقیقات دانشکده طیف وسیعی از موضوعات را در اکثر زمینه های اقتصاد شامل : اقتصاد رفتاری ، ، اقتصادسنجی ، توسعه اقتصادی ، تاریخ اقتصادی ، اقتصاد تجربی ، سازمان صنعتی ، تجارت بین المللی ، نظریه اقتصاد کلان و خرد ، اقتصاد ریاضی ، اقتصاد محیط زیست و امور مالی عمومی در بر می گیرد و دانشجویان را نیز در وارد زمینه های تحقیقاتی این موضوعات کرده و به طور خودکار با ریشه و روح این موضوعات آشنا می نماید ، چیزی که این دوره برای هر اقتصاد دانی لازم می باشد.

در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز افراد به عنوان استاد دانشگاه آموزش داده شده و جنبه های مدرن اقتصاد در دنیای امروز موردنظر می باشد.

تحصیل پزشکی : جهت تحصیل پزشکی باید در آزمون ورودی شرکت کنید که میزان قبولی در آن دشوار و ظرفیت بسیار محدود است . تحصیل در رشته پزشکی ۷ سال به طول می انجامد و در نهایت شما تبدیل به یک پزشک عمومی خواهید شد . تأکید مداوم بر استدلال ، تمرین و روش های بالینی از اصول مهم و اصلی این دانشکده به حساب می آیند و دانشجویان یک و نیم روز در هفته را در یک محیط واقعی به تمرین مصاحبه پزشکی ، مهارت های معاینه فیزیکی ، ارائه شفاهی و یادداشت نویسی زیر نظر یک پزشک سپری می کنند و با سایر جنبه های عملی مراقبت از بیماران نیز آشنا خواهند شد . پس از ۷ سال با شرکت در مرحله آخر و در آزمون نهایی با قبولی در این آزمون موفق به اخذ مدرک پزشکی آمریکا می شوید.

تحصیل داروسازی : دپارتمان داروسازی دانشکده پزشکی استنفورد جز نخستین ها در سراسر جهان بوده و باید در آزمون ورودی شرکت کنید که با قبولی ، 4 سال تحصیل را پیش رو خواهید داشت . همچنین قادر خواهید بود در گرایش های داروسازی هسته ای ، داروسازی انکولوژی ، دارو درمانی و داروسازی روان پزشکی در مقاطع تکمیلی به ادامه تحصیل بپردازید.

علاوه بر شرکت در کلاس های درس دانشجویان با همکاری اساتید خود در آزمایشگاه های پیشرفته استنفورد به تحقیق و کالبد شکافی ساختمان داروها میپردازند و در آینده علاقه مندان به این زمینه بر اساس علمی که در این مکان به دست آورده اند ، می توانند به کشف داروهای جدید و بهینه سازی داروهای موجود مشغول شوند.

 

رتبه علمی دانشگاه Stanford در جهان

با تحصیل در دانشگاه استنفورد به یکی از برترین مراکز آموزشی جهان قدم خواهید گذاشت. این دانشگاه از حضور اساتید و هیئت علمی بسیار معتبر و سرشناسی بهره می برد و این امر در کنار کیفیت سایر خدمات ، باعث قرار گرفتن این دانشگاه در میان دانشگاه های برتر جهان شده است . 

در جدول رتبه و جایگاه این دانشگاه را طبق بررسی چند موسسه برتر اعتبار سنجی مشاهده می کنید:

موسسه

رتبه

TIMES

3

QS

6

ARWU

2

Shanghai

2

US News

3

 

برخی از جوایز و افتخارات دانشگاه Stanford

قطعا دانشگاهی به جایگاه و رتبه دانشگاه استنفورد در طول تاریخ فعالیت خود، افتخارات و جوایز متعددی را به دست آورده است که همین افتخارات خود یکی از دلایل اصلی اعتبار و رتبه امروزی این دانشگاه است. در ادامه برخی از این افتخارات را برای شناخت بیش تر برای شما جمع آوری کرده ایم که مشاهده خواهید نمود:

تاکنون، 58 فارغ التحصیل و استاد دانشگاه استنفورد در رشته های مختلف از جمله فیزیک، شیمی، اقتصاد، پزشکی و ادبیات موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند.

برخی از اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد مدال فیلدز، یکی از معتبرترین جوایز علمی در جهان در زمینه ریاضیات را دریافت کرده اند . مشهورترین آن ها مریم میرزاخانی، استاد ایرانی-آمریکایی این دانشگاه بود که در سال 2014 به این افتخار دست یافت . دانشگاه استنفورد دائماً در رتبه بندی های جهانی بهترین دانشگاه ها در بین 5 دانشگاه برتر قرار می گیرد.

علاوه بر موارد فوق، دانشگاه استنفورد جوایز و افتخارات متعددی را برای برنامه های آموزشی، تحقیقاتی و ابتکارات خود دریافت کرده است. به عنوان مثال، دانشکده پزشکی این دانشگاه به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین دانشکده های پزشکی در جهان رتبه بندی می شود و دانشکده مهندسی آن به خاطر برنامه های قوی خود در زمینه های مختلف مهندسی شناخته شده است.

برخی از معروف ترین فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد

این دانشگاه تاکنون افراد مطرح و تاثیرگذاری بسیاری را به دنیای ما روانه کرده است که هریک در بخش هایی موفق به کسب افتخارات و ارائه دستاوردهای مختلفی شده اند. افرادی که شاید دیگر نمونه آن ها تا سال ها وارد عرصه خدمات و کار نشود. برخی از معروف ترین فارغ التحصیلان این دانشگاه بدین شرح هستند:

نام

فعالیت

لری پیج و سرگی برین

بنیانگذاران گوگل

اریک اشمیت

مدیر عامل سابق گوگل

رید هافمن

بنیانگذار لینکدین

مارک زاکربرگ

بنیانگذار فیسبوک

سوندرا پیچای

مدیر عامل فعلی گوگل

ایلیان ماسک

بنیانگذار و مدیر عامل اسپیس ایکس و تسلا

کاندولیزا رایس

وزیر امور خارجه سابق آمریکا

رابرت کندی

دادستان کل سابق ایالات متحده

وندی کارلوس

دانشمند کامپیوتر و پیشگام در هوش مصنوعی

استیون هوکینگ

فیزیکدان نظری و کیهان شناس

جان اشتاین بک

نویسنده برنده جایزه نوبل

ارنست همینگوی

نویسنده برنده جایزه نوبل

وینتی هریسون

بازیکن بسکتبال و قهرمان NBA

گرت گارابتیان

فوتبالیست و برنده سوپر بول

ارنستو زدیلو

رئیس جمهور سابق مکزیک

در میان اسامی بالا برخی از معروف ترین اساتید دانشگاه استنفورد نیز حضور دارند که علاوه بر تحصیل و اخذ مدرک از این دانشگاه، پس از آن به عنوان استاد نیز به آموزش و تدریس در این مرکز مشغول بوده اند.

مراحل و شرایط پذیرش در دانشگاه استنفورد

نرخ پذیرش دانشگاه Stanford برای دوره کارشناسی 4.3% است، این یعنی از هر 100 متقاضی پذیرش در این دانشگاه 4 نفر موفق می شوند. این نرخ پذیرش بسیار رقابتی است و نشان دهنده انتخاب پذیری بالای این دانشگاه است که متقاضیان قوی و برتر را انتخاب می کند.

عوامل و شرایط متعددی در نظر گرفته می شود که بر نرخ پذیرش دانشگاه استنفورد تاثیر می گذارد که از مهم ترین آن های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عامل

شرایط

معدل تحصیلی

متقاضیان باید معدل بالایی داشته باشند، معمولاً در حدود 4.0 یا بالاتر.

نمره آزمون

متقاضیان باید نمرات بالایی در آزمون های استاندارد مانند SAT یا ACT کسب کنند. ( در برخی از برنامه ها و برای اخذ بورسیه نیاز است)

فعالیت های فوق برنامه

متقاضیان باید در فعالیت های فوق برنامه در مدرسه، جامعه یا سایر زمینه ها فعال باشند.

توصیه نامه

متقاضیان باید توصیه نامه های قوی از معلمان، مربیان یا سایر رهبران معتبر ارائه کنند.

رزومه شخصی

متقاضیان باید یک مقاله و رزمه شخصی قوی بنویسند که شخصیت، علایق و اهداف آن ها را برجسته کند.

مصاحبه

برخی از متقاضیان ممکن است برای مصاحبه به دانشگاه دعوت شوند.

البته باید در نظر داشته باشید که نرخ پذیرش برای هر برنامه و مقطع تحصیلی متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از رشته ها مانند مهندسی ممکن است نرخ پذیرش کمتری نسبت به سایر رشته ها مانند علوم انسانی داشته باشند. در ادامه نیز باید توجه داشته باشید که مراحل پذیرش در این دانشگاه برای تمامی متقاضیان یکسان است و به طور کلی شامل مراحل زیر می شود:

 • دوره درخواست برای دوره کارشناسی معمولاً از نوامبر تا مارس هر سال باز است، به طور دقیق از ددلاین رشته انتخابی و مدارک و شرایط لازم جهت پذیرش اطلاعات کاملی به دست آورید.
 • در نهایت شما باید رشته تحصیلی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با مهلت های مربوط به آن رشته نیز آشنا شوید.
 • در مرحله بعد شما باید فرم درخواست آنلاین دانشگاه استنفورد را تکمیل کنید. این فرم شامل سوالاتی در مورد سابقه تحصیلی، فعالیت های فوق برنامه، جوایز و افتخارات، اهداف شغلی و غیره شما می شود.
 • به همراه تکمیل فرم درخواست، باید هزینه درخواست را پرداخت نمایید.
 • در مرحله بعد باید درخواست خود را به همراه تمامی مدارک لازم و مورد نیاز برای دانشگاه ارسال نمایید و منتظر جواب و اعلام نتیجه از سوی دانشگاه بمانید.
 • معمولا از متقاضیان خارجی برای مصاحبه دعوت به عمل می آید که در اغلب موارد به صورت آنلاین خواهد بود. مصاحبه فرصتی برای شماست تا خود را به طور کامل تر به هیئت پذیرش معرفی کنید و در مورد علایق خود در مورد دانشگاه استنفورد بیش تر صحبت کنید.
 • معمولا در اغلب برنامه ها دانشگاه استنفورد در اواخر ماه مارس یا اوایل آپریل تصمیمات پذیرش را اعلام می کند. این موضوع به صورت آنلاین و از طریق ایمیل به متقاضیان اعلام می شود.

شرایط پذیرش دوره کارشناسی دانشگاه استنفورد

برای پذیرش دوره کارشناسی در این مرکز شما باید یک مدرک دیپلم از دوره دبیرستان ارائه کنید که از سوی این مرکز معتبر و قابل قبول باشد. همچنین باید دروس پایه و اصلی مورد نیاز برای تحصیل رشته انتخابی خود را در دوره دبیرستان به طور کامل و تخصصی فرا گرفته باشید.

همچنین با این که مدرک آزمون های SAT و ACT جز شرایط اجباری نیست، اما ارائه آن ها با نمرات با لا می تواند یک امتیاز مثبت و تاثیرگذار باشد، به همین خاطر اغلب متقاضیان در این آزمون ها شرکت کرده و نتیجه آن را نیز بر روی مدارک و رزومه خود ارائه می کنند.

فراموش نکنید که ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی نیز بسیار اهمیت دارد و هرچه سطح و نمره بالاتری داشته باشید، شانس پذیرش خود را نیز بالاتر می برید. در جدول زیر نمرات لازم برای پذیرش دوره کارشناسی این دانشگاه را مشاهده می کنید:

عنوان

سطح و نمره

آزمون SAT

ریاضیات 720 – 800

سایر بخش های 700 – 770

آزمون ACT

31 – 35

آیلتس

7

PTE

68

تافل iBT

100

تافل PBT

570

شرایط پذیرش دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه استنفورد

پذیرش دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه استنفورد برای دارندگان مدارک معتبر از دانشگاه های سراسر جهان امکان پذیر است. متقاضیان با توجه به مقطع مدنظرشان باید حتما دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد را کامل پشت سر گذاشته و مدارک معتبری دریافت کرده باشند.

همچنین متقاضیان باتوجه به شرایط رشته و نیاز باید در یکی از آزمون های GRE، LSAT یا GMAT شرکت نمایند و تا حد ممکن بالاترین نمره ممکن را به دست آورند. دقت داشته باشید که حداقل نمره ای برای پذیرش از این آزمون ها اعلام نشده است و هرچه شما بتوانید نمره بالاتری کسب کنید، قطعا شانس خود را بالاتر خواهید برد.

ضمنا برای پذیرش این دوره ها در دانشگاه استنفورد باید حتما مدرک زبان تافل ارائه دهید و سایر مدارک زبانی برای دوره تحصیلات تکمیلی مورد قبول واقع نمی شوند. حداقل نمره نیز برای تافل IBT 89 تا 100 و برای تافل PBT 575 تا 600 اعلام شده است.

 

شهریه دانشگاه استنفورد (Stanford university)

تحصیل در دانشگاه استنفورد با پرداخت شهریه همراه خواهد بود که با توجه به مقطع، رشته و سایر عوامل، هزینه های قابل پرداخت برای افراد متفاوت است. به همین خاطر پیش از اقدام حتما به طور دقیق از قیمت شهریه رشته انتخابی خود اطلاعات کامل کسب نمایید. در ادامه خلاسه ای از شهریه برخی رشته های مهم را مشاهده می کنید:

مقطع

رشته و شرایط تحصیل

مبلغ هزینه

کارشناسی

فول تایم 12 تا 20 واحد

21,709 دلار برای هر 3 ماه

ترم تابستان و کمتر از 12 واحد

1,447 دلار برای هر واحد

کارشناسی ارشد و دکترا

تحصیلات تکمیلی و دکترا

8 تا 10 واحد 13,240 دلار

11 تا 18 واحد 20,365 دلار

1,358 دلار به ازای هر واحد بیش از 18 واحد

تابستان 1 تا 7 واحد 1,324 دلار

تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی

8 تا 10 واحد 14,100 دلار

11 تا 18 واحد 21,694 دلار

1,446 دلار به ازای هر واحد بیش از 18 واحد

تابستان 1 تا 7 واحد 1,410 دلار

تحصیلات تکمیلی رشته کسب و کار

سال اول 27,485  دلار برای هر 3 ماه

سال دوم 26,620 دلار برای هر 3 ماه

تحصیلات تکمیلی رشته مدیریت

143,144 دلار سالانه

تحصیلات تکمیلی

دانشکده حقوق

24,825 دلار برای هر 3 ماه

تحصیلات تکمیلی

دانشکده پزشکی

22,435 دلار برای هر 3 ماه

هزینه های زندگی برای دانشجویان دانشگاه Stanford

هزینه زندگی برای دانشجویان دانشگاه استنفورد می تواند در دسته هزینه های گران قرار بگیرد، زیرا این دانشگاه در منطقه خلیج سانفرانسیسکو واقع شده است که یکی از گران ترین مناطق ایالات متحده شناخته می شود. البته شما با توجه به برخی نکات و رعایت برخی شرایط می توانید از هزینه های خود بکاهید.

همچنین دانشجویان خارجی می توانند در حین تحصیل خود به کار دانشجویی و پاره وقت نیز مشغول شوند که این امر شاید تمامی هزینه های تحصیل و زندگی را فراهم نکند، اما قطعا کمک شایانی بر کاهش فشار مخارج و هزینه ها خواهد نمود. ضمنا مخارج افراد با یکدیگر متفاوت است و نمی توان مبلغی را برای همه یکسان در نظر گرفت.

اما با توجه به آمار سایر دانشجویان می توان به مقداری متوسط و یا بازه ای مشخص دست پیدا کرد که ذهن شما را نسبت به این مخارج آگاه می کند. در ادامه مخارج زندگی دانشجویی در این منطقه از آمریکا را مشاهده خواهید نمود:

عنوان هزینه

مبلغ هزینه

هزینه اقامت در خوابگاه

11,412 تا 18,632 دلار سالانه

هزینه اجاره آپارتمان 1 خواب

35,880 دلار سالانه

هزینه اجاره آپارتمان 3 خواب

60,276 دلار سالانه

هزینه خوراک در سلف دانشگاه

6,192 تا 8,552 دلار سالانه

هزینه شارژ کارت حمل و نقل عمومی

200 دلار هر ترم

هزینه پارکینگ دانشگاه (در صورت استفاده از خودرو)

360 دلار سالانه

کتاب و لوازم التحریر

1,200 تا 1,500 دلار سالانه

مجموع مخارج سالانه یک دانشجو

14,182 تا 19,052 دلار سالانه

مجموع هزینه زندگی و تحصیل سالانه یک دانشجو بین المللی در دانشگاه استنفورد

63,000 تا 94,000 دلار سالانه

 

بورسیه های شایستگی دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد آمریکا دانشگاهی است که همواره به تحصیل ارزان برای هم اقشار جامع تاکید داشته و یکی از حامیان این اصل در میان موسسات آموزش عالی جهان می باشد . این دانشگاه می کوشد تا اغلب دانشجویان بین المللی بتوانند از بورسیه های موجود در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا استفاده کنند.

البته باید توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی در این دانشگاه به تمام رشته ها تعلق نمی گیرد و سالانه بر اساس شرایط دانشگاه ، بورسیه های تحصیلی با تغییراتی روبه رو خواهند شد و درخواست از سوی شما نیز باید در زمان ثبت نام صورت پذیرد.

دانشگاه استنفورد در این مورد با حساسیت و دقت زیادی عمل می کند و کمک هزینه های تحصیلی خود را به افراد نخبه و دانشجویان برتر ارائه می کند ، به همین خاطر اخذ این کمک ها تحصیلی در این دانشگاه کار آسانی نخواهد بود و نیازمند سابقه درخشان و پر افتخاری می باشد . برخی از بورسیه های شایستگی محبوب در استنفورد شامل موارد زیر می شوند:

 • بورسیه های ملی شایستگی (National Merit Scholarships): این بورسیه ها به دانشجویان برتر در آزمون PSAT اعطا می شود.
 • بورسیه های موسسه ملی شایستگی (National Merit Society Scholarships): این بورسیه ها به دانشجویانی تعلق می گیرد که در آزمون PSAT عملکرد خوبی دارند و الزامات دانشگاهی و فوق برنامه بالایی دارند.
 • بورسیه های بنیاد Gates Millennium Scholars: این بورسیه ها به دانشجویان اقلیت کم درآمد با سابقه تحصیلی برجسته اعطا می شود.
 • بورسیه های بنیاد Knight-Hennessy: این بورسیه ها به دانشجویان با پتانسیل رهبری برجسته اعطا می شود که متعهد به ایجاد تغییر مثبت در جهان هستند.

دقت داشته باشید که مبلغ بورسیه های شایستگی می تواند بسیار متفاوت باشد و از چند هزار دلار تا شهریه کامل و هزینه ها متغیر باشد.

 

خوابگاه های دانشگاه Stanford

اگر بخواهیم یکی از مزیت های بسیار خوب دانشگاه استنفورد را بیان کنیم، باید به خوابگاه های دانشجویی و امکانات اقامتی که برای دانشجویان در تمامی مقاطع در نظر گرفته شده است ، اشاره کنیم. این دانشگاه از خوابگاه های متعدد با امکانات و خدمات بسیار مناسب و گزینه های اقامتی متفاوت بهره مند است.

خوابگاه های این دانشگاه به چند ساختمان جدای از همه تقسیم بندی شده اند که این تقسیم بندی ها بر اساس دانشجویان کارشناسی ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکترا ) ، دانشجویان متاهل بدون فرزند ، دانشجویان متاهل با فرزند و خوابگاهی با امکانات خاص برای دانشجویان ناتوان جسمی درنظر گرفته شده است . دانشجویان در محیط کمپ های این دانشگاه می توانند از خدمات دیگری نظیر ۸ سالن غذاخوری بزرگ ، زمین فوتبال چمن و سالن فوتبال ورزشی ، دیگر سالن های ورزشی مانند بسکتبال ، تنیس ، اسکواش و غیره استفاده نمایند ،در مجموع کمپ ها و خوابگاه های این دانشگاه با ظرفیت بی نظر ۱۲ هزار نفر برای رفاه حال دانشجویان و اقامتی ارزان و امن برای آنان براگذاری و در حال کار می باشند.

همچنین خوابگاه های مجردی در این دانشگاه به صورت تک جنسیتی یعنی برای دختران و پسران به صورت جداگانه ارائه می شود که این موضوع معمولا برای بسیاری از خانواده از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. 

خوابگاه های دانشگاه Stanford

امکانات دانشگاه Stanford برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب و قابل قبول است و اقامت خوبی را برای آنان رقم خواهد زد. برای دانشجویان کارشناسی هزینه هر 3 ماه اقامت با توجه به نوع خوابگاه از 3,946 دلار تا 5,066 دلار در نظر گرفته شده است. البته برخی هزینه های جانبی نظیر هزینه اینترنت، خشکشویی و غیره بر عهده خود دانشجویان است.

همچنین دانشگاه استنفورد یکی از کتابخانه های بسیار غنی را در بین دانشگاه های آمریکا دارد و انواع و اقسام منابع علمی مدرن و قدیمی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که دسترسی به این منابع در شرایط عادی برای سایر دانشگاه های مسیر نمی باشد.

دانشگاه استنفورد دانشگاه وسیع و معتبری است و برای پذیرش در آن نیاز به کسب اطلاعاتی جزئی تر در رابطه با مدارک لازم برای پذیرش در هر رشته و سایر موارد دارد که تیم مشاورین شرکت رجبی در دفاتر تهران و شیراز آماده راهنمایی و ارائه کامل ترین اطلاعات به شما عزیزان هستند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *