موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)
مشاور مهاجرتی

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در شهر کمبریج، ایالت ماساچوست، کشور ایالات متحده آمریکا واقع شده است.

طبق آمار نرخ پذیرش دانشگاه MIT بر اساس آخرین پذیرش این مرکز، 3.6% بوده است.

بله دانشجویان برای پذیرش دوره کارشناسی باید در یکی از آزمون های SAT یا ACT و برای دوره کارشناسی ارشد در آزمون GRE شرکت نموده و نمرات بسیار بالایی به دست آورند.

شهریه این دانشگاه بر اساس رشته و مقطع متفاوت است، اما برای دوره کارشناسی به طور متوسط باید 60,156 دلار را برای 9 ماه پرداخت نمایید.

بله ، این دانشگاه دارای اقامتگاه های متعددی است که هریک شرایط و هزینه هایی متفاوت دارند و دانشجویان خارجی می توانند در آن ها ساکن شوند.

دانشگاه MIT از سوی QS در سال 2024 به عنوان برترین دانشگاه جهان انتخاب شده و رتبه اول را به دست آورده و TIMES نیز رتبه پنجم را در جهان به این دانشگاه اعطا کرده است.

دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT)در حال حاضر بیش از 100 رشته کلی و جامع را در مقاطع تحصیلی مختلف به دانشجویان ارائه می دهد که برخی معتبرترین مدرک در حوزه خود در جهان شناخته می شوند. همچنین مدارک اعطایی از سوی این دانشگاه، مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت کشورمان نیز قرار دارند که اشتغال برای فارغ التحصیلان این مرکز را در ایران امکان پذیر کرده است.

رتبه علمی دانشگاه MIT در آمریکا و جهان

یکی از راه های بررسی و اطلاع از اعتبار و شایستگی هر دانشگاه، جایگاه و رتبه ای است که در میان دانشگاه های برتر جهان و در میان دانشگاه های کشور مربوطه به دست آورده است. به طورکلی دانشگاه های آمریکا جز برترین و شایسته ترین دانشگاه های جهان قرار دارند و تعداد بالایی از آن ها را می توان در بین 100 دانشگاه برتر جهان مشاهده کرد.

دانشگاه MITیکی از دانشگاه های آمریکا است که همواره به رتبه های قابل ستایش و بالایی دست پیدا کرده و چندین بار هم به عنوان برترین دانشگاه جهان نیز معرفی شده است. در حال حاضر نیز این دانشگاه برای سال 2025 از منظر موسسه QS به رتبه اول دانشگاه های جهان دست پیدا کرده است. در ادامه رتبه جهانی این دانشگاه از سوی برترین مراکز اعتبار سنجی دانشگاه ها در جهان را مشاهده خواهید نمود:

موسسه اعتبار سنجی

رتبه در جهان

رتبه در آمریکا

QS

1

1

TIMES

5

3

US News

2

2

ARWU

3

3

موقعیت جغرافیایی دانشگاه ماساچوست

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در شهر کمبریج، ایالت ماساچوست، ایالات متحده آمریکا واقع شده است که آدرس دقیق آن: 77 Massachusetts Ave, Cambridge, MA 02139 می باشد. مساحت موسسه فناوری ماساچوست 167 هکتار است که تنها شامل همین یک پردیس اصلی می شود.

این پردیس در ساحل جنوبی رودخانه چارلز، در حدود 6.5 کیلومتری غرب مرکز شهر بوستون قرار گرفته است که شامل مجموعه ای از ساختمان های مختلف، از جمله کلاس های درس، آزمایشگاه ها، خوابگاه ها، کتابخانه ها، مراکز ورزشی و فضاهای تفریحی است. مساحت قابل توجه MIT به این دانشگاه امکان می دهد تا طیف گسترده ای از امکانات را برای دانشجویان، دانش پژوهان و کارکنان خود فراهم کند.
این فضا را می توان شامل مراکز زیر دانست:

مکان

شرایط

بیش از 125 ساختمان

این 125 ساختمان شامل کلاس های درس، آزمایشگاه ها، کتابخانه ها، مراکز تحقیقاتی، خوابگاه ها، فضاهای ورزشی و اداری می باشند.

گنبد بزرگ

این بنای نمادین که در سال 1916 ساخته شده است، به عنوان یک سالن غذاخوری، محل برگزاری رویدادها و نقطه عطف بصری محوطه دانشگاه عمل می کند.

چندین باغ و فضای سبز

این فضاها مکان های آرامش بخشی را برای مطالعه، استراحت و معاشرت دانشجویان فراهم آورده اند.

کتابخانه مک کورمیک

این کتابخانه بزرگ ترین کتابخانه در سیستم موسسه فناوری ماساچوست است و دارای مجموعه ای عظیم از کتاب ها، مجلات، مقالات و سایر منابع علمی است.

میدان ها و محوطه های باز

این مکان ها محل برگزاری رویدادها، فعالیت های ورزشی و جشنواره های دانشگاه هستند.

لابراتوار کاول

این آزمایشگاه که در سال 1891 تاسیس شد، به تحقیقات فیزیک اختصاص دارد و محل بسیاری از اکتشافات علمی پیشگامانه بوده است.

مرکز هنری

این مرکز هنری میزبان نمایشگاه ها، اجراها و رویدادهای فرهنگی دانشگاه یا گاها از خارج دانشگاه است.

 

تاریخچه Massachusetts Institute Technology

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در سال 1861 در کمبریج تاسیس شده است. این دانشگاه به دلیل نقش برجسته خود در توسعه علم و فناوری مدرن و انجام تحقیقات و پژوهش های برجسته و تاثیرگذار به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهان شناخته می شود.

نوع دانشگاه MIT دانشگاهی تحقیقاتی خصوصی است که با 60 دانشجو و 10 عضو هیئت علمی کار خود را آغاز کرد و به بیش از 11900 دانشجو و 1000 عضو هیئت علمی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی رسیده است. MIT در پاسخ به صنعتی شدن فزاینده ایالات متحده تاسیس شد و مدل دانشگاه پلی تکنیک اروپا را اتخاذ کرد و بر آموزش آزمایشگاهی در علوم کاربردی و مهندسی تأکید کرد.

این دانشگاه اولین دانشگاه در آمریکا بود که برنامه های درسی را در رشته های معماری (1865)، مهندسی برق (1882)، مهندسی بهداشت (1889)، مهندسی دریایی و دریانوردی (1895)، مهندسی هوافضا (1914)، هواشناسی (1928)، فیزیک هسته ای (1935) و هوش مصنوعی (1970) ارائه کرد.

تاریخچه Massachusetts Institute Technology

در سال 1860 ویلیام بارتون راجرز، رئیس‌ و مؤسس MIT و متحدانش برای «قانون ادغام مؤسسه فناوری ماساچوست» که شامل موزه، جامعه هنر و مدرسه علوم صنعتی می‌شد، به مجلس قانون گذاری ماساچوست درخواست دادند. ایالت موافقت کرد و زمینی را در خلیج بوستون اختصاص داد، مشروط بر این که موسسه برای عموم مردم باز بماند.

در سال 1863، در بحبوحه جنگ، کنگره قانون اعطای زمین موریل را تصویب کرد که به ایالت ها اجازه می داد تا 30 هزار هکتار زمین عمومی را برای هر نماینده کنگره و سناتور در هیئت کنگره ایالت، به منظور تأمین مالی کالج ها و دانشگاه ها بفروشند. پذیرش آن ها در میان مردم عادی، که باعث آموزش هنرهای مکانیکی و کشاورزی و همچنین آموزش نظامی می شود.

در ماساچوست، کمک مالی تقسیم شد و مقداری بودجه برای ایجاد کالج کشاورزی ماساچوست به غرب فرستاده شد. درآمد حاصل از این کمک مالی به MIT منابعی را برای ساخت اولین ساختمان های دانشگاهی خود اعطا کرد و همچنین آن را دوباره متعهد کرد تا همیشه در راستای منافع عمومی عمل کند.

MIT و ایران

MIT سابقه طولانی در همکاری با دانشجویان و محققان ایرانی دارد. این دانشگاه میزبان بسیاری از دانشجویان ایرانی برجسته بوده و تعدادی از اعضای هیئت علمی آن ایرانی الاصل هستند. MIT همچنین دارای چندین برنامه و ابتکار عمل است که به طور خاص بر همکاری با ایران تمرکز دارد.

برخی از ابتکارات و برنامه های خاص MIT مرتبط با ایران بدین شرح هستند:

 • برنامه MIT-Iran: این برنامه از تبادل دانشجو، محقق و استاد بین MIT و دانشگاه های ایران حمایت می کند.
 • مرکز مطالعات خاورمیانه MIT : این مرکز تحقیقات و آموزش در مورد مسائل مربوط به خاورمیانه را انجام می دهد.
 • انجمن دانشجویان ایرانی MIT : این انجمن یک گروه دانشجویی است که از دانشجویان ایرانی در MIT حمایت می کند و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی را برگزار می کند.

در مجموع،MIT متعهد به همکاری با ایران و ایرانیان برای پیشبرد آموزش، تحقیق، نوآوری و تفاهم متقابل است.

دانشکده های دانشگاه MIT

تعداد اساتید و دانشجویان دانشگاه ماساچوست همواره تغییراتی داشته است که وابسته به تعداد پذیرش در سال های مختلف داشته بوده است. تعداد دانشجویان این دانشگاه طبق آخرین آمار 11,920 نفر اعلام شده که 4,576 نفر (38%) در دوره کارشناسی و 7,344 نفر (62%) در دوره تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

همچنین از این تعداد، 3,478 نفر را دانشجویان بین المللی از 136 کشور جهان تشکیل می دهند. ضمنا زنان 49% از دانشجویان کارشناسی (2231 نفر) و 40% از دانشجویان کارشناسی ارشد (2969 نفر) را تشکیل می دهند. نسبت دانشجو به استاد نیز در این مرکز 16 به 1 است. این به معنای آن است که به طور متوسط، 16 دانشجو برای هر عضو هیئت علمی تمام وقت وجود دارد.

امروزه، MIT دارای پنج دانشکده و یک کالج است، اما دانشکده های حقوق یا پزشکی ندارد. این دانشکده ها بدین شرح هستند:

 • دانشکده علوم
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده معماری و برنامه ریزی
 • دانشکده مدیریت و علوم انسانی
 • دانشکده هنر و علوم اجتماعی
 • کالج محاسبات شوارتزمن

رشته های ارائه شده در دانشگاه  MIT

همانطورکه گفتیم دانشگاه MIT، 5 دانشکده و یک کالج را در خود جای داده است که در بر گیرنده بیش از 100 رشته تحصیلی در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می شوند. در ادامه این بخش رشته های جامعی که در هر دانشکده می توانید به تحصیل آن ها مشغول شوید را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم:

دانشکده

رشته ها

دانشکده معماری و برنامه ریزی

معماری، هنر و طراحی، برنامه ریزی شهری

دانشکده مهندسی

مهندسی هوافضا، باستان شناسی و مواد به توصیه دپارتمان علوم و مهندسی مواد، هوش مصنوعی و تصمیم گیری، مهندسی زیست شناسی، مهندسی شیمی-بیولوژیکی، مهندسی شیمی، مهندسی شیمی به توصیه گروه مهندسی شیمی، علوم و مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و علوم کامپیوتر، علوم و مهندسی برق، علوم و مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و اقیانوس، مهندسی مکانیک، علوم و مهندسی هسته ای

مدرسه مدیریت اسلون

تجزیه و تحلیل کسب و کار، امور مالی، مدیریت

دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی

 

انسان شناسی، مطالعات رسانه ای تطبیقی، اقتصاد، مطالعات جهانی و زبان، تاریخ، علوم انسانی، علوم انسانی و مهندسی، علوم انسانی و علوم، زبان شناسی و فلسفه، ادبیات، اقتصاد ریاضی، موسیقی، فلسفه، علوم سیاسی، علم و فناوری و جامعه، هنرهای تئاتر، نویسندگی

دانشکده علوم

زیست شناسی، مغز و علوم شناختی، شیمی، زمین و اتمسفر و علوم سیاره ای، ریاضیات، ریاضیات با علوم کامپیوتر، فیزیک

کالج محاسباتی شوارتزمن MIT

 

علوم و مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و علوم کامپیوتر، علوم و مهندسی برق، برنامه های بین رشته ای، شیمی و زیست شناسی، علوم و مهندسی سیستم آب و هوا، محاسبات و شناخت، علوم کامپیوتر و زیست شناسی مولکولی، علوم کامپیوتر و اقتصاد و علوم داده، علوم و برنامه ریزی شهری با علوم کامپیوتر

 

شرایط پذیرش دانشگاه MIT

نرخ پذیرش دانشگاه فناوری ماساچوست در سال تحصیلی 2023-2024 برابر با 3.6% بوده که به این معنی است که از هر 100 متقاضی، تنها 3.6 نفر پذیرفته شده اند.  این نرخ پذیرش بسیار رقابتی است و نشان می دهد که MIT فقط دانشجویانی را که از نظر علمی با استعدادترین و مشتاق ترین هستند، پذیرش می کند. در ادامه نرخ پذیرش MIT در چند سال گذشته را مشاهده می نمایید:

متقاضیان برای پذیرش و ثبت نام در دانشگاه MIT به یک رزومه و سوابق تحصیلی بسیار درخشان و ممتاز نیاز دارند. قطعا پذیرش در دانشگاهی با رتبه 1 جهان چندان آسان و ساده نخواهد بود. یکی از شرایط لازم و بسیار مهم داشتن معدل GPA بالا است که طبق آمار متوسط نمره 4 مورد نیاز است. حال هرچه معدل شما بالاتر باشد، شرایط پذیرش بهتری خواهید داشت.

سال تحصیلی

نرخ پذیرش

2023 – 2022

3.9%

2022 – 2021

4.7%

2021 – 2020

4.1%

2020 – 2019

4.5%

2019 – 2018

4.6%

 

اما این تنها شرط لازم نیست، زیرا متقاضیان بسیاری دارای معدل بالاتر از این مقدار هستند. به همین خاطر این دانشگاه نمرات آزمون های SAT و ACT را نیز بسیار مهم شمرده و در پذیرش دانشجویان خود موثر می داند. میانگین امتیاز آزمون SAT پذیرفته شدگان از مقیاس 1600 برابر 1358 و میانگین امتیاز آزمون ACT پذیرفته شدگان 34 بوده است.

این شرایط کاملا نشان می دهد که افراد ممتاز قادر به ورود به این دانشگاه خواهند بود و هر نمره و ذره ای تفاوت می تواند تاثیر زیادی بر پذیرش افراد داشته باشد. البته نباید از تاثیر نمره و سطح مدرک زبان انگلیسی که به دانشگاه ارائه می کنید نیز غافل شویم که در ادامه به آن می پردازیم.

مدارک لازم جهت پذیرش دانشگاه فناوری ماساچوست

دانشجویان و علاقمندان تحصیل در MIT با توجه به مقطع و رشته آموزشی انتخابی خود باید مدارکی را تهیه و جمع آوری کرده و به این مرکز ارائه دهند تا شرایط و صلاحیتشان برای پذیرش و ادامه تحصیل در این دانشگاه مورد بررسی قرار بگیرد. ممکن است با توجه به شرایط مختلف افراد، تفاوت هایی در مدارک موردنیاز افراد وجود داشته باشد، اما مدارک زیر قطعا از تمامی افراد درخواست می شوند:

 • فرم درخواست پذیرش تکمیل شده
 • مدرک تحصیلی دیپلم معتبر برای پذیرش دوره کارشناسی
 • نتایج آزمون SAT یا ACT برای پذیرش دوره کارشناسی
 • مدرک تحصیلی کارشناسی برای دوره ارشد و مدرک کارشناسی ارشد برای دوره دکترا
 • نتیجه آزمون GRE برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد
 • ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی به طور کامل
 • مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس یا تافل
 • انگیزه نامه جذاب و هدف از تحصیل در MIT
 • حداقل 2 توصیه نامه از معلمان یا اساتید دوره قبل
 • رزومه تحصیلی
 • پرداخت اپلیکیشن فی یا هزینه درخواست پذیرش

 

 

مدرک زبان موردنیاز جهت پذیرش در MIT

دانشجویان بین المللی غیر انگلیسی زبان برای تحصیل در MIT باید به زبان انگلیسی تسلط قابل قبول و بالایی داشته باشند.

 جهت اثبات این امر دانشگاه از این افراد مدارک معتبر زبان انگلیسی نظیر TOEFL، IELTS، PTE و غیره را درخواست می کند که باید دارای حداقل نمره ای در هریک باشند. نمرات مورد نیاز در این مدارک بدین شرح هستند:

مدرک

سطح یا نمره

IELTS

7

TOEFL

90

PTE

65

Dolingo

120

Cambridge

185

 

مراحل اپلای به دانشگاه MIT از ایران

در رابطه با پذیرش و ثبت نام در MIT باید توجه داشته باشید که به دو روش می توان برای این دانشگاه اپلای کرد:

 • اقدام اولیه (Early Action): این گزینه به شما امکان می دهد تا درخواست خود را زودتر ارسال کنید و تصمیم پذیرش زودهنگام را از MIT دریافت کنید. با این حال، توجه داشته باشید که تعهد دارید در صورت پذیرش به MIT بروید.
 • اقدام عادی (Regular Action): این گزینه زمان بیش تری برای آماده سازی درخواست خود به شما می دهد. اکثر متقاضیان از طریق اقدام عادی درخواست می دهند.

اما در رابطه با مراحل اپلای به دانشگاه MIT از ایران، باید بگوییم که مراحل درخواست برای دانشجویان بین المللی تفاوتی با یکدیگر ندارد و همه باید طبق روشی مشخص درخواست خود را به همراه مدارک لازم به این دانشگاه ارسال کنند.

 

 
مراحل اپلای در دانشگاع MIT از ایران

البته با توجه به مقاطع مختلف ممکن است که در هر دوره مراحل پذیرش تفاوت هایی داشته باشند اما برای پذیرش دوره کارشناسی باید طبق مراحل زیر اقدام نمایید:

 • آخرین مهلت درخواست برای دانشگاه MIT جهت ارسال درخواست برای اقدام اولیه 1 نوامبر و برای پذیرش اقدام عادی تا 4 ژانویه هر سال است، به طور دقیق از ددلاین رشته انتخابی و مدارک و شرایط لازم جهت پذیرش اطلاعات کاملی به دست آورید.
 • در نهایت شما باید رشته تحصیلی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و با مهلت های مربوط به آن رشته نیز آشنا شوید.
 • در مرحله بعد شما باید فرم درخواست آنلاین دانشگاه فناوری ماساچوست را تکمیل کنید. این فرم شامل سوالاتی در مورد سابقه تحصیلی، فعالیت های فوق برنامه، جوایز و افتخارات، اهداف شغلی و غیره شما می شود.
 • به همراه تکمیل فرم درخواست، باید هزینه درخواست را پرداخت نمایید.
 • در مرحله بعد باید درخواست خود را به همراه تمامی مدارک لازم و مورد نیاز برای دانشگاه ارسال نمایید و منتظر جواب و اعلام نتیجه از سوی دانشگاه بمانید.
 • معمولا از متقاضیان خارجی برای مصاحبه دعوت به عمل می آید که در اغلب موارد به صورت آنلاین خواهد بود. مصاحبه فرصتی برای شماست تا خود را به طور کامل تر به هیئت پذیرش معرفی کنید و در مورد علایق خود در مورد دانشگاه MIT بیش تر صحبت کنید.
 • معمولا در اغلب برنامه ها دانشگاه MIT برای اقدام اولیه تا واسط ماه دسامبر و برای اقدام عادی تا اواسط ماه مارس تصمیمات پذیرش را اعلام می کند. این موضوع به صورت آنلاین و از طریق ایمیل به متقاضیان اعلام می شود.

شهریه دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT)

آمریکا مقصدی ارزان برای تحصیل نیست، به خصوص که اگر قصد داشته باشید در دانشگاهی نظیر MIT تحصیل کنید. دانشجویان باید شهریه خود را با توجه به مقطع و رشته خود پرداخت کنند که تفاوت هایی با یکدیگر خواهند داشت. 

البته یقینا تحصیل در چنین دانشگاه معتبر و برتری، ارزش پرداخت هر مقدار شهریه ای را خواهد داشت. در ادامه شهریه متوسط دانشگاه MIT را مشاهده می نمایید:

عنوان هزینه

مبلغ هزینه

شهریه

60,156 دلار برای 9 ماه

هزینه کتاب و لواز تحصیل

880 تا 2 هزار دلار

هزینه اقامت در خوابگاه

12,380 دلار

هزینه خوراک و غذا در دانشگاه

7,010 دلار

سایر هزینه های شخصی

2,304 دلار

 

هزینه های زندگی برای دانشجویان دانشگاه MIT

به طورکل هزینه های زندگی در کشور آمریکا بالا است و این یک معضل برای دانشجویان بین المللی تلقی می شود، به خصوص برای افرادی که موفق به دریافت بورسیه نمی شوند و خود باید تمام هزینه های تحصیل و زندگی را پرداخت نمایند. دقت داشته باشید که طبق آمار در سال 2024 هزینه زندگی در ایالت ماساچوست 48% بالاتر از میانگین ملی است.

 

همچنین هزینه مسکن 112% بالاتر از میانگین کشوری است، در حالی که هزینه آب و برق و قبوض 16% بالاتر است. وقتی صحبت از مایحتاج اولیه مانند غذا و پوشاک به میان می آید، خواربارفروشی ها حدود 31% بیش تر از سایر نقاط کشور می باشند، در حالی که هزینه پوشاک نیز 31% بیش تر است. پس شما در منطقه گران آمریکا قرار به تحصیل و زندگی خواهید داشت.

در جدول زیر متوسط برخی هزینه های زندگی در این شهر را در سال 2024 مشاهده می کنید:

عنوان هزینه

مبلغ هزینه

هزینه زندگی ماهانه یک نفر بدون اجاره

1,432.7 دلار ماهانه

هزینه اجاره آپارتمان 1 خوابه

2,726.20 دلار ماهانه

هزینه اجاره آپارتمان 3 خوابه

4,650.00 دلار ماهانه

هزینه خوراک ماهانه (خارج از دانشگاه)

400 تا 1000 دلار ماهانه

هزینه حمل و نقل

300 تا 1000 دلار ماهانه

 

خوابگاه های دانشگاه MIT

دانشجویان سال اول موظف هستند در طول سال اول خود در MIT، در یکی از اقامتگاه های مقطع کارشناسی در محوطه دانشگاه زندگی کنند. با استرسی که اغلب با انتقال به زندگی دانشگاهی به وجود می آید، به ویژه در MIT، نزدیکی به محوطه دانشگاه و دسترسی به امکانات و منابع درون دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد.

البته استثنائاتی نیز در مواردی وجود دارد که دانشجویان سال اول ازدواج کرده یا تمام وقت با والدین یا سرپرستان خود در منطقه بوستون زندگی می کنند، می توانند در خوابگاه ساکن نشوند. در حال حاضر بیش از 70% از دانشجویان کارشناسی MIT، از جمله همه دانشجویان سال اول، در محوطه دانشگاه زندگی می کنند، اما دلیل این امر فقط به خاطر راحتی نیست.

امکانات دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT) در خوابگاه ها بسیار مناسب است و شرایط رفت و آمد به کلاس درس نیز در این صورت بسیار بهتر از اقامت در خارج از دانشگاه است. دانشجویان در محیط خوابگاه ها و دانشگاه از سالن سلف سویس، فروشگاه مواد غذایی و لوازم التحریر، سالن ورزش، استخر و بسیاری مزایا و امکانات دیگر برخوردار هستند.

خوابگاه های دانشگاه MIT

دانشگاه در حال حاضر خوابگاه های مختلفی را برای دانشجویان در همان پردیس اصلی در نظر گرفته است که شرایط آن ها بدین شرح است:

نام خوابگاه

شرایط اتاق

هزینه اقامت

Baker House

اتاق های 2، 3 و 4 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1، 2 و 3 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$7,315 – $5,325 برای هر ترم

Burton-Conner House

اتاق های 2 و 3 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1 و 2 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$7,315 – $5,950 برای هر ترم

East Campus

اتاق های 1 و 2 نفره برای دانشجویان تازه وارد و ترم بالا

MacGregor House

اتاق های 1 و 2 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$6,867 – $6,122 برای هر ترم

Maseeh Hall

اتاق های 2، 3 و 4 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1، 2 و 3 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$7,315 – $5,325 برای هر ترم

McCormick Hall

اتاق های 1، 2 و 3 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1 و 2 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$7,315 – $5,950 برای هر ترم

New House

اتاق های 2 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1 و 2 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$7,315 – $6,530 برای هر ترم

New Vassar

ظرفیت 450 فر و تازه ساخت

$7,315 – $6,530 برای هر ترم

Next House

اتاق های 1، 2 و 3 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1، 2 و 3 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$6,867 – $5,635 برای هر ترم

Random Hall

اتاق های 1، 2 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1، 2 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$6,185 – $5,619 برای هر ترم

Simmons Hall

اتاق های 1، 2 و 3 نفره برای تازه واردان

اتاق های 1، 2 نفره برای دانشجویان ترم بالا

$7,315 – $5,950 برای هر ترم

بورسیه های دانشگاه MIT

دانشگاه MIT از جمله دانشگاه هایی است که بورسیه های مختلفی را به دانشجویان ارائه می کند و رایج ترین نوع کمک آن، بورسیه MIT است. اگر این بورسیه را دریافت کنید، کمک هزینه ای است که نیازی به بازپرداخت ندارد. این بورسیه تحصیلی صرفاً بر اساس نیاز مالی اعطا می شود و از موقوفه دانشگاه، اهدایی های فارغ التحصیلان و دوستان MIT و بودجه عمومی MIT به دست می آید.

چیزی در حدود 58% از دانشجویان این دانشگاه، بورسیه MIT را دریافت می کنند که متوسط این بورس تحصیلی 63,729 دلار برای سال تحصیلی 2022-2023 بوده است. همه دانشجویانی که درخواست کمک مالی می کنند و درخواست CSS⁠01 را پر می کنند به طور خودکار برای بورسیه MIT در نظر گرفته می شوند.

علاوه بر این بورسیه، انواع مختلف دیگری از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی نیز برای دانشجویان با شرایط خاص در نظر گرفته شده است که از برترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بورسیه های دانشگاه MIT
 • بورسیه شرایط اضطراری
 • بورسیه مختص دانشجویان فرزند دار
 • بورسیه حمایت از انتقال دانشجویان
 • بورسیه مختص دانشجویان دوره دکترا با مشکلات مالی

دقت داشته باشید که هریک از این کمک های مالی مختص افرادی خاص است و متقاضیان برای دریافت آن ها باید شرایط خاصی که از سوی هر برنامه درخواست می شود را داشته باشند. همواره به طور کامل و دقیق از آخرین شرایط و اطلاعات هریک از این بورسیه ها پیش از درخواست مطلع باشید، زیرا هر لحظه احتمال تغییرات در آن ها وجود دارد.

برخی از معروف ترین فارغ التحصیلان دانشگاه MIT

قطعا دانشگاهی که تاکنون بارها به عنوان برترین دانشگاه جهان از سوی مراکز معتبر انتخاب شده است، موفق به آموزش افراد مشهور بسیاری شده که هریک فردی بزرگ و تاثیرگذار در حوزه فعالیت و تحصیل خود می باشند. افرادی که خدمات ارزنده ای به دنیا ارائه کرده اند و یا افتخارات و اختراعات بزرگی را به ثبت رسانده اند. در ادامه برخی از معتبرترین و معروف ترین فارغ التحصیلان دانشگاه MITدر حوزه های مختلف را مشاهده می کنید:

حوزه

نام

افتخار و فعالیت

علم و فناوری

سلیم آیتان

فیزیکدان لبنانی-آمریکایی، مخترع ترانزیستور

رابرت نوایس

فیزیکدان و کارآفرین آمریکایی، بنیانگذار اینتل

ماروین مینسکی

دانشمند علوم کامپیوتر آمریکایی، بنیانگذار هوش مصنوعی

مهندسی

ایروینگ ام. کاپلان

 

مهندس برق آمریکایی، مخترع رادار

استیون هوکینگ

فیزیکدان نظری، کیهان شناس و نویسنده انگلیسی

بیل گیتس

کارآفرین، سرمایه گذار و بشردوست آمریکایی، بنیانگذار مایکروسافت

فرود فرزانگان

 

مهندس برق و فیزیکدان ایرانی-آمریکایی پیشگام در زمینه میکروالکترونیک

تیم برنرز-لی

دانشمند کامپیوتر بریتانیایی، مخترع وب جهانی

کارآفرینی

استیو بالمر

کارآفرین آمریکایی، مدیر عامل سابق مایکروسافت

آرت فریدمن

کارآفرین آمریکایی، بنیانگذار برندسازی آدیداس

درو هیوستن

کارآفرین آمریکایی، بنیانگذار دراپ‌باکس

آن ووگان

کارآفرین آمریکایی، بنیانگذار و مدیر عامل Vera Wang

برخی از جوایز و افتخارات دانشگاه فناوری ماساچوست

دانشگاه MIT در طول تاریخ خود افتخارات و جوایز متعددی را کسب کرده است که نشان دهنده برتری آن در زمینه های مختلف است. این جوایز و افتخارات توسط دانشجویان و یا فارغ التحصیلان این دانشگاه کسب شده اند که علاوه بر منافع شخصی، باعث کسب اعتبار بیش تر برای دانشگاه می شوند. در ادامه برخی از معتبرترین جوایز و افتخارات دانشگاه فناوری ماساچوست را مشاهده می کنید:

جوایز و افتخارات

تعداد و توضیحات

جوایز نوبل

MIT بیش از 90 برنده جایزه نوبل در رشته های فیزیک، شیمی، اقتصاد، فیزیولوژی یا پزشکی، ادبیات و صلح دارد. این تعداد بیش از هر دانشگاه دیگری در جهان است و MIT را دارنده بیش ترین جایزه نوبل در دنیا می کند.

جوایز ملی علوم

MIT بیش از 600 برنده جایزه ملی علوم دارد که بالاترین افتخار علمی ایالات متحده شناخته می شود.

جوایز تورینگ

11 نفر از اعضای هیئت علمی MIT برنده جایزه تورینگ شده اند که به عنوان «جایزه نوبل کامپیوتر» شناخته می شود.

جوایز مک آرتور

بیش از 100 فارغ التحصیل و عضو هیئت علمی MIT برنده بورسیه موسسه مک آرتور شده اند که به عنوان «جایزه نبوغ» شناخته می شود.

تحصیل در دانشگاه MIT علاوه بر اعطای مدرکی معتبر و بسیار ارزشمند به شما، می تواند زمینه ساز مهاجرت و اخذ گرین کارت آمریکا نیز برایتان بشود. جهت بررسی تخصصی مدارک و شرایط خود و همچنی شناخت دقیق شرایط پذیرش در هریک از رشته های دانشگاه MIT با مشاورین خبره موسسه رجبی در دفاتر تهران یا شیراز تماس حاصل نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *