مهاجرت به هلند

/ / روش های مهاجرت
مهاجرت به هلند

امروزه پدیده مهاجرت به مناطقی از دنیا که شرایطی بهینه را برای زیستن فراهم می سازند نقل تمامی گفتگوهاست . هلند یکی از کشورهایی است که همواره نامش مترادف با زیبایی و رفاه تداعی شده و در این مطلب خواهیم کوشید تا چارچوبی کلی از مهاجرت به هلند را برای متقاضیان روش های قانونی مهاجرت ارایه نماییم . کارشناسان متخصص مؤسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی در کنار شما هستند تا بهترین راه را برای رسیدن به رویاهایتان به شما معرفی نمایند .

بررسی کشور در مهاجرت به هلند

همواره شهرت کشور هلند به لاله ، آسیاب های بادی ، پنیر ، دوچرخه و هنرمندانش بوده است . این کشور جلگه ای و سرسبز در شمال غربی اروپا قرار گرفته است و پایتخت آن آمستردام و شهرهای مهمش لاهه ، اوتریخت ، روتردام و تیلبورخ هستند .

هلند با جمعیتی نزدیک به ۱۷ میلیون نفر در مساحتی حدود ۴۱ هزار کیلومتر مربع از کشورهای اتحادیه ی اروپا و از اعضای شینگن است . زبان رسمی آن هلندی (Dutch) با ریشه ای از زبان آلمانی بوده و سیستم حکومتی پادشاهی دارد .

کشاورزی و دامداری دو پایه ی اقتصادی بسیار مهم در این کشور هستند و به طور کلی جزو کشورهایی با بالاترین شاخص رفاه اجتماعی ، حقوق شهروندی و رشد اقتصادی می باشد .

انواع ویزاها برای اقامت در هلند

پیش از این که به راه های گوناگون مهاجرت به هلند بپردازیم ، به انواع ویزاهایی که برای حضور در خاک هلند مورد نیاز هستند نگاهی کوتاه خواهیم داشت :

ویزای اقامت کوتاه مدت توریستی ( ویزای شینگن هلند ) : برای افرادی غیر از شهروندان اتحادیه اروپا که مدت زمان اعتبار این ویزا ۹۰ روز است . اگر کارفرمایی در این مدت مجوز کار برای شما دریافت نماید ، می توانید کار کنید اما پس از پایان این مدت باید از خاک هلند خارج شوید .

ویزای اقامت بلندمدت یا MVV : برای اقامت بیش از ۹۰ روز ، باید برای ویزای بلند مدت یاMVV را برای ورود و اقامت موقت در هلند دریافت کنید . شاید در برخی موارد خاص یک آزمون ورودی گرفته شود .

انواع ویزاها برای اقامت در هلند

البته برای اشخاصی که تبعه ی کشورهای اروپا و سوئیس هستند نیازی به داشتن این ویزا نیست . همه افراد نیازی به گرفتن MVV ندارند . اگر شما از آن دسته افرادی هستید که باید MVV را دریافت نمایید می توانید هم زمان برای اجازه اقامت در پروسه ای به نام TEV یا روند ورود و اقامت اقدام نمایید .

در این حالت شما هر دو مدرک را در یک زمان دریافت کرده و به محض ورود ، مدارکتان را به IND یا سازمان مهاجرین و تابعیت کشور تحویل خواهید داد .

حتا اگر از جمله افرادی هستند که نیازی به MVV ندارند بازهم می توانید برای اجازه اقامت از راه پروسه TEV از بیرون از خاک هلند یا از طریق IND پس از ورود به کشور اقدام کنید . بررسی هر کدام ازین مسیرها با توجه به شرایط متقاضی و توسط وکلای آگاه انجام می شود .

راه های مهاجرت به هلند

شیوه های گوناگونی برای مهاجرت قانونی به هلند وجود دارد که به طور کلی عبارتند از :

 • مهاجرت از راه ثبت شرکت و سرمایه گذاری
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت از راه ازدواج
 • مهاجرت با تولد فرزند

برای آگاهی درباره هر یک از این روش ها به صورت اجمالی به هر یک خواهیم پرداخت .

مهاجرت به هلند از راه ثبت شرکت و سرمایه گذاری

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در هلند شیوه های گوناگونی دارد که می تواند منجر به اقامت دایم شود . در وهله نخست باید متقاضی دستکم سرمایه ای حدود ۱٫۲۵۰٫۰۰۰ یورو داشته باشد و در یک بانک هلندی یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا در یک حساب معتبر به ثبت برسد .

اقامت اولیه شخص سرمایه گذار دو سال است اما در صورت مشاهده پیشرفت و سودآوری کار ، به سه سال دیگر قابل تمدید است . یک سرمایه گذاری موفق از دید دولت هلند باید طی ۵ سال دستکم ۱۰ شغل جدید پدید آورده و پیشرفت علم یا زمینه سودآور دیگری را رقم زده باشد .

شخص سرمایه گذار نیازی به مدرک تحصیلی خاص یا دانستن زبان هلندی و مدرک زبان ندارد . پس از راه اندازی کار پرداخت دقیق و به موقع مالیات و نیز پیشرفت کار توسط سازمان اشتغال و کاریابی بررسی می گردد .

مهاجرت به هلند از راه ثبت شرکت و سرمایه گذاری

امکان ثبت شرکت در هلند در دو نوع امکان پذیر بوده که در هر دوی آن ها حضور یک شخص تبعه ی هلندی برای گرفتن مجوز ضروری است . این دو مدل عبارتند از :

 1. ثبت شرکت سهامی (NV)
 2. ثبت شرکت با مسئولیت محدود (BV)

از آن جایی که هر یک از این شیوه ها اطلاعات دقیق و حقوقی خاص خود را می طلبند ، برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه توصیه می شود پیش از هر گونه اقدام یا انتقال مالی با مشاوران مجرب مشورت نمایید .

مهاجرت با ویزای کاری به هلند

سیستم اشتغال برای مهاجران در هلند همانند سیستم سایر کشورهای اتحادیه اروپاست . کارفرما آگهی جذب نیرو را در رسانه های سراسر کشور به مدت ۳ ماه منتشر می کند .

اگر داوطلبی پیدا نشد آنگاه باید ۳ ماه دیگر آگهی در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتشار پیدا کند . اگر باز هم هیچ داوطلبی متقاضی دریافت شغل نشد ، کارفرما اجازه ی پذیرش نیروی کار بین المللی را دارد .

البته اقدام با این شیوه مهاجرت می تواند زمان بر و نسبت به شیوه های دیگر ممکن است شانس کمتری داشته باشد .
دو شیوه دیگر نیز برای اشتغال در هلند وجود دارد که عبارتند از : کار به عنوان AU یا یک جفت و کارگر فصلی .

یک جفت یا AU دستیاری بوده که برای انجام کارهای منزل و شخصی یک خانواده میزبان به هلند آمده است و اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته را دارد . این شخص می تواند در کنار این کار به شغل دیگری نیز مشغول شود . مدت این اقامت فقط یک سال است .

کارگران فصلی در ارزان ترین شهرهای هلند برای کار و زندگی تنها به مدت ۲۴ هفته در سال می توانند در هلند ساکن و مشغول به کار شوند . با صلاحدید کارفرما امکان تمدید این مدت نیز ممکن است .

مهاجرت با ویزای تحصیلی به هلند

یکی از پرطرفدارترین شیوه های مهاجرت به هلند ، مهاجرت تحصیلی است . دانشگاه های بین المللی هلند با سطح بالای علمی و تنوع زیاد رشته های تحصیلی متقاضیان بسیاری را سالانه به سوی خود جذب می کنند .

تحصیل در دانشگاه های این کشور به هر دو زبان هلندی و انگلیسی در برخی از دانشگاه ها دوره کارشناسی به زبان آلمانی نیز برگزار می شود .

بسته به رشته تحصیلی دوره کارشناسی ۳ تا ۴ سال و دوره کارشناسی ارشد بین ۱ تا ۲ است . دوره دکترا نیز معمولاً ۴ ساله می باشد .

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی سالیانه حدود ۸۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو ، در مقطع ارشد ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو و برای رشته های گوناگون در مقطع دکترا گاهی تا ۳۰۰۰۰ یورو نیز می رسد .

البته برای دکترا در شرایط خاصی همچون بالا بودن نمره آیلتس ، رزومه تحصیلی قوی و حمایت یک استاد ناظر می تواند به شخص بورسیه تحصیلی تعلق گیرد .

طی دوران تحصیل برای تمام مقاطع اجازه کار پاره وقت وجود دارد که از ۱۰ ساعت برای کارشناسی تا ۲۰ ساعت برای دکترا متغیر است . میزان درآمد این مشاغل نیز بین ۷ تا ۱۰ یورو در هر ساعت فرق دارد . متوسط هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است .

فارغ التحصیلان هر یک از مقاطع یک سال زمان دارند تا به کار مشغول شوند و در صورتی که بتوانند در شغلی ماندگار شوند که کارفرما پس از یک سال مجوز اشتغال را برایشان دریافت کند ، می توانند در هلند مانده و مشغول کار شوند .

مهاجرت از طریق ازدواج با تبعه هلندی

برای دریافت اقامت از راه ازدواج باید یکی از زوجین تبعه هلند باشد . پس از ازدواج اگر ۳ سال از اقامت در خاک هلند و ۵ سال از ازدواج رسمی زوجین سپری شده باشد ، شخص می تواند برای اقامت دایم اقدام کند .

مهاجرت از طریق ازدواج با تبعه هلندی

با توجه به سیستم های خاک یا خون در حقوق بین الملل برای تولد طفل ، کشور هلند مانند بسیاری از کشورهای دنیا از سیستم خون پیروی می کند .

اگر هنوز والدین کودک اقامت دایم هلند را نداشته باشند ، ۵ سال پس از اقامت و درخواست اقامت دایم آن ها ، کودک نیز مشمول اقامت دایم والدین خواهد شد .

دانستن جزییات بیشتر و دریافت راهکارهای لازم برای اقدام در هر یک از شیوه های نامبرده جهت مهاجرت به هلند و اطلاع در خصوص قیمت خانه در هلند جهت سکونت با همراهی متخصصان این امر بسیار آسان تر و مطمئن تر خواهد بود . مشاوران مجرب موسسه مهر آفرین رجبی در شهرهای شیراز و تهران پاسخگوی پرسش های شما در این زمینه خواهند بود .

6 Comments to “ مهاجرت به هلند”

 1. ش says :پاسخ

  با سلام و خسته نباشید ببخشید با مدرک غواصی صنعتی در کشورهایی اروپاییمهاجرتکاری امکانش هست و چطوری

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   در صورت داشتن دعوت نامه کاری از کارفرما می توانید ویزای کاری دریافت نمایید ولی با توجه به قوانین کشورهای اروپایی مبنی بر اینکه می بایست ابتدا نیروی کاری را از کشور خود و یا از اتحادیه اروپا استخدام کنند ، پیدا کردن کار از ایران سخت می باشد . بنابراین می توانید ابتدا از طریق مهاجرت تحصیلی ( تحصیل در دانشگاه یا دوره های زبان ) به کشور مقصد بروید و در کنار تحصیل وارد بازار کار شوید.

   با تشکر از سوال شما

 2. طیبه says :پاسخ

  باسلام.پرستاربا۲۰سال سابقه کار هستم.میتونم کاری به هلند مهاجرت کنم؟

 3. مهناز says :پاسخ

  با سلام
  در صفحه ذکر کردید از طریق تولد فرزند هم میشود اقامت هلند را گرفت؟چون در جایی خواندم این امکان وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *