بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان

بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان مسئله ای مهم برای مهاجران به این کشور است و لازم است افراد قبل از اقدام به مهاجرت در این زمینه اطلاعات کافی را کسب کنند و سپس با خاطری آسوده مهاجرت کنند.

سطح بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان در طی سال های اخیر رو به بهبود بوده است و شامل خدمات عمومی و رایگان بیمارستان های دولتی است که در اختیار شهروندان این کشور قرار می گیرد ، علاوه بر این از نظر تعداد بیمارستان ها و مراکز بهداشتی نیز می توان گفت این کشور در سطح مطلوبی قرار دارد و جای نگرانی وجود ندارد.

با توجه به اهمیت بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان در تصمیم گیری مهاجران به این کشور ، این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) را به این موضوع اختصاص داده ایم تا با بررسی آن باری از دوش شما عزیزان برداشته باشیم و دغدغه ای بابت درمان و سلامت خود در این کشور نداشته باشید.

علاوه بر این ، ما مقاله ای تحت عنوان مهاجرت به آذربایجان را نیز که توسط کارشناسان همین مجموعه نوشته شده است را برایتان تهیه کرده ایم ، خواندن این مقاله به زمان زیادی احتیاج ندارد ضمن اینکه ، شما را در جریان روش ها و شرایط مهاجرت به این کشور قرار داده و اطلاعات ارزشمندی را به شما ارائه می دهد.

فهرست مطالب
بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان

سیستم درمانی در آذربایجان

در بررسی بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان لازم است ابتدا مروری بر سیستم درمانی در آذربایجان داشته باشیم ، سیستم بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان به صورت رایگان و عمومی وجود دارد و تحت نظارت وزارت بهداشت این کشور می باشد ، علاوه بر این ، خدمات پزشکی خصوصی نیز در این کشور وجود دارد که افراد می توانند با خرید بیمه از شرکت ها ، از خدمات و تجهیزات مدرن تر و مجهزتری برخوردار شوند.

به طور کلی ، سیستم درمانی در آذربایجان به دنبال استقلال از اتحاد شوروی در سال 1991 میلادی ، توسعه نیافته است و دچار رکورد شده است ، آموزش پزشکی در این کشور مطابق با استاندارهای غربی نیست و بیمارستان ها به طور کامل مجهز به دارو و تجهیزات غربی نیستند.

بخشی از مردم آذربایجان برای درمان بیماری ها سخت ، پزشکان ایران را ترجیح می دهند و به دلیل هزینه های مناسب پزشکی ، تجهیزات و امکانات بیمارستان های ایران و همچنین تخصص و مهارت پزشکان و از سویی دیگر به دلیل بعد مسافت و شباهت های فرهنگی و زبانی ، تمایل به درمان در کشور ایران دارند ، برخی به ترکیه و گرجستان نیز برای درمان سفر می کنند ، این قضیه به معنی پایین بودن بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان نیست ، بلکه شامل بخش تخصصی درمان می شود.

در این بخش توصیه می کنیم مقاله کار در آذربایجان را نیز بخوانید و با سیستم کاری و مشاغل مورد نیاز این کشور هم آشنا شوید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

با درج شماره تماس در این بخش می توانید سوالات مهاجرتی خود را از کارشناسان آگاه رجبی بپرسید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

بیمارستان ها و مراکز درمانی آذربایجان

برخورداری از مراکز درمانی و بیمارستان های مجهز نقش بسیار موثری در ارتقا بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان دارند ، به میزانی که یک کشور بتواند از نظر تعداد بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و همچنین کیفیت خدمات ارائه شده و تجهیزات آن ها توسعه یافته تر باشد ، طبیعتا در زمینه بهداشت و درمان قوی تر می تواند عمل کند و مردم آن در وضعیت مطلوب تری از سلامت و درمان قرار می گیرند.

این کشور شامل بیمارستان های دولتی و خصوصی است ، بیمارستان های دولتی توسط دولت اداره می شوند و خدمات رایگانی برای شهروندان کشور آذربایجان ارائه می دهند ، اکثر بیمارستان ها و مراکز درمانی این کشور در شهر باکو واقع شده است.

از طرفی ، مهاجران این کشور همیشه دغدغه ای بابت شناسایی و دسترسی به این مراکز درمانی دارند و همین امر موجب ایجاد نگرانی در آن ها می شود ، اما می خواهیم به شما اطمینان خاطر بدهیم که با مطالعه این مقاله و دریافت اطلاعات کاربردی در مورد این مراکز ، بخش زیادی از پریشانی شما در این زمینه رفع می شود ، بدین منظور ما در موسسه رجبی به منظور راحتی شما ، نام بیمارستان ها و مراکز درمانی آذربایجان را در جدول زیر گردآوری کرده ایم:

مرکز درمانی عمومی مکان
بیمارستان بالینی مرکزی باکو
بیمارستان شوشا شوشا
SOS بین المللی باکو
مرکز مدیکلاب باکو
بیمارستان بین المللی گنجه گنجه
بیمارستان مدرن باکو
کلینیک اکسیژن باکو
بیمارستان مرکزی گمرک باکو

سطح درمان در روستاها

سطح درمان در روستاها نیز نقش مهمی در وضعیت بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان دارد ، معمولا مناطق روستایی از امکانات تخصصی زیادی برخوردار نیستند و این قضیه در آذربایجان نیز صدق می کند ، مراقبت های پزشکی پیشرفته در سراسر آذربایجان در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته کمتر دیده می شود.

خصوصا در مناطق روستایی خارج از باکو ، محدودیت هایی در زمینه تعداد پزشک ، امکانات و تجهیزات و همچنین برق وجود دارد به همین دلیل ، سطح درمان در روستاها وضعیت مطلوبی ندارد و فقط برای معاینه می توان به آن اعتماد داشت و نباید برای اقدامات پزشکی به این مناطق رجوع کرد.

گردشگری پزشکی در آذربایجان

گردشگری پزشکی در آذربایجان

در ادامه بررسی بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان ، لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که آذربایجان یکی از مراکز گردشگری پزشکی برای کشورهایی مانند ترکیه ، ایران و گرجستان است و این کشور اقداماتی را برای بازیابی جایگاه این کشور به عنوان یک مقصد پزشکی محبوب در منطقه انجام داده است.

پیش از این ، به خاطر چشمه های آب معدنی خود ، خصوصا اسپاهای گل آتشفشانی و مراکز هالوتراپی شهرت زیادی داشته است ، مراکز درمانی استراحتگاه های جدید در باکو ، ماشالی ، نخجوان ، نفتالان و سایر مناطق برای جذب رشد در صنعت گردشگری پزشکی کشور نیز افتتاح شده است.

جمهوری خود مختار نخجوان به دلیل مراکز هالوتراپی که به ویژه برای درمان افراد مبتلا به آسم و سایر بیماری های تنفسی طراحی شده است مشهور است ، درمان شامل تنفس در غارهای نمکی است ، همچنین بیش از 350 آتشفشات گلی در آذربایجان شرقی و منطقه دریای خزر وجود دارد و بسیاری از هتل ها و چشمه های معدنی جدید در این مناطق فوران کرده اند که درمان گل آتشفشانی را ارئه می دهند.

بیمه درمانی در آذربایجان

بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان به میزان زیادی به شرایط بیمه وابسته است که خوشبختانه کشور آذربایجان سیاست هایی در زمینه بیمه دارد و به موجب آن ، افراد از مزایای درمانی آن استفاده می کنند ، بیمه درمانی در آذربایجان شامل بیمه عمومی و بیمه خصوصی است.

 سیستم بیمه در این کشور ، به این صورت است که همه شهروندان باید الزاما بیمه باشند و همه آن ها از بیمه سلامت ملی به صورت رایگان بهره مند هستند ؛ بیمه سلامت خدماتی مانند چکاپ ، ویزیت و تشخیص بیماری ، مراقبت های اورژانسی ، واکسیناسیون ، خدمات آزمایشگاهی ، خدمات سرپایی می باشد.

بیمه خصوصی شامل مهاجرانی می شود که به آذربایجان مهاجرت می کنند و در ازای پرداخت مبلغ آن به صورت ماهیانه ، می توانند از خدمات آن بهره مند شوند ، گر چه ، به جز مهاجران دیگر شهروندان نیز می توانند از خدمات بیمه خصوصی در ازای پرداخت هزینه آن استفاده کنند و در این صورت از خدمات تخصصی تر مانند خدمات دندانپزشکی می توانند بهره ببرند و بیمه بخشی از هزینه های آن را متقبل می شود و از این طریق به ارتقا بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان کمک زیادی می شود.

بیمه درمانی در آذربایجان

تعداد بیمارستان ها در آذربایجان

تعداد بیمارستان ها در آذربایجان نشان از شرایط بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان است و نشان دهنده این است که این کشور رشد مناسبی در زمینه درمان و بهداشت داشته است ، شهر باکو برترین منطقه از نظر تعداد بیمارستان در آذربایجان است و طبق آخرین آمار ، تعداد بیمارستان های این شهر 135 بیمارستان بوده است که حدود 25 درصد از تعداد بیمارستان های آذربایجان را تشکیل می دهد.

این در حالی است که 5 منطفه برتر شامل مناطق قره باغ ، نخجوان ، گنجه و یوخاری ، آران ، حدود 72 درصد از بیمارستان های این کشور را تشکیل می دهند ، تعداد بیمارستان در آذربایجان نیز 553 بیمارستان برآورد شده است.

به فکر مهاجرت به کشورهای آسیایی هستید؟ در مقالات زیر اطلاعات ارزشمندی در این خصوص دریافت خواهید کرد.

بهداشت و درمان کودکان و زنان

بهداشت و درمان کودکان و زنان در آذربایجان ، بخشی از بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان را پوشش می دهد و شایان ذکر است که از لحاظ تاریخی ، سازماندهی مراقبت های بهداشتی زنان و کودکان برای کشور آذربایجان همواره در اولویت بوده است و این امر سبب شده نظارت خوبی بر جمعیت جامعه صورت بگیرد.

در این راستا ، کشور آذربایجان برخی از خدمات مربوط به سلامت کودکان و زنان را به صورت رایگان انجام می دهد ، این خدمات شامل موارد زیر است و به بهبود بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان کمک زیادی کرده است.

 • واکسیناسیون
 • مراقبت های پزشکی
 • معاینه و چکاپ
 • خدمات آزمایشگاهی
بهداشت و درمان کودکان و زنان

وضعیت دارو و داروخانه

وضعیت دارو و داروخانه در آذربایجان از وضعیت مناسبی برخوردار است ، به طوری که در قسمت های مختلف شهر ، خصوصا در مراکز شهر ، تعداد زیادی داروخانه وجود دارند که معمولا شبانه روزی هستند و از میزان و تنوع دارویی زیادی برخوردار می باشند ، همین امر موجب ارتقا سطح بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان شده است.

سوالات پر تکرار بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان

وضعیت دارو و داروخانه در آذربایجان از وضعیت مناسبی برخوردار است ، به طوری که در قسمت های مختلف شهر ، خصوصا در مراکز شهر ، تعداد زیادی داروخانه وجود دارند که معمولا شبانه روزی هستند و از میزان و تنوع دارویی زیادی برخوردار می باشند.

بله ، کشور آذربایجان برخی از خدمات مربوط به سلامت کودکان و زنان را به صورت رایگان انجام می دهد ، این خدمات شامل موارد زیر است و به بهبود بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان کمک زیادی کرده است.
• واکسیناسیون
• مراقبت های پزشکی
• معاینه و چکاپ
• خدمات آزمایشگاهی

 شهر باکو برترین منطقه از نظر تعداد بیمارستان در آذربایجان است و طبق آخرین آمار ، تعداد بیمارستان های این شهر 135 بیمارستان بوده است که حدود 25 درصد از تعداد بیمارستان های آذربایجان را تشکیل می دهد.

 سیستم بیمه در این کشور ، به این صورت است که همه شهروندان باید الزاما بیمه باشند و همه آن ها از بیمه سلامت ملی به صورت رایگان بهره مند هستند ؛ بیمه سلامت خدماتی مانند چکاپ ، ویزیت و تشخیص بیماری ، مراقبت های اورژانسی ، واکسیناسیون ، خدمات آزمایشگاهی ، خدمات سرپایی می باشد.

 • بیمارستان بالینی مرکزی
 • بیمارستان شوشا
 • SOS بین المللی
 • مرکز مدیکلاب
 • بیمارستان بین المللی گنجه
 • بیمارستان مدرن
 • کلینیک اکسیژن
 • بیمارستان مرکزی گمرک

در این مقاله به بررسی بهداشت و درمان عمومی در آذربایجان پرداخته شد ، ما در موسسه مهاجرتی رجبی ، مطالعه مقاله تحصیل در آذربایجان که توسط این مجموعه منتشر شده است را به شما پیشنهاد می دهیم ، چنانچه به اطلاعات بیشتری در این باره نیاز دارید می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید.

برای درک بهتر سیستم بهداشت و درمان در کشورهای مختلف و مقایسه آن ها با آذربایجان مقالات زیر را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post
منو
خانه